Také jste si všimli, že letošní dubnové počasí bylo nejen pravé aprílové, ale hlavně pravé “jarní”? V posledních letech jsme si často stěžovali, že ze zimy skáčeme hned do léta a z kozaček do sandálů. Od roku 2004 byly dubnové teploty nadprůměrné oproti dlouhodobému průměru (7,3 °C). Ten loňský dokonce až o 3 °C a běžně se odpolední teploty šplhaly až na letní hodnoty 25 °C. Duben 2000 byl teplotně nadprůměrný dokonce až o 3,6 °C a šeříky (Syringa vulgaris) kvetly téměř od jeho počátku.
S trochou nadsázky se dá říci, že jaro je v posledních letech vzácným jevem. Letošní duben nám ale všechno vynahradil. Díky rychlému střídání teplého a chladného proudění (oblastí výběžků vyššího tlaku vzduchu s jednotlivými frontálními systémy s deštěm, na horách někdy i se sněžením) se příroda probouzela postupně. Zlatý déšť (Forsythia intermedia) kvetl celý měsíc a jednotlivé ovocné stromy začínaly kvést pozvolna.
Šeříky vykvetou každým dnem. Teploty nebyly (až na výjimky) ani na zimní kožich ani na triko, na horách se dalo dobře lyžovat, v nížinách výletovat. V počasí často platilo každý pes jiná ves (v Praze jasno, v Brně déšť a naopak). Trefit předpověd na 3 dny dopředu nebylo jen tak - právě díky velké proměnlivosti počasí. Mnohdy se teplotní rozdíly na našem území pohybovaly až kolem 10 °C. Nejchladnějšími dubnovými dny byly 3., 7. a 16. , naopak 10. a 27. se odpolední teploty pohybovaly až na 20 °C. Největrnějšími dny byly 15. a 16. duben.
Když si v minulých letech mnozí lidé okolo mne stěžovali, že “tohle přece není žádné jaro”, říkala jsem si že jsou to jen takové řečnické povzdechy a stížnosti. Letos se ale jaro opravdu povedlo a musím říci, že jsem ho vnímala všemi smysly a příští rok jsem zvědavá jestli si nebudu na “chybějící” jaro náhodou stěžovat já sama.
P.S. Na léto se také těším.
Už během neděle tj. 6.4. začal po přechodu studené fronty do střední Evropy proudit chladný vzduch od severozápadu. No, přesně týden po tom, co jsem přezula a většina z Vás asi také, zimní pneumatiky za letní. Na území Česka už byly během neděle pozorovány velké územní teplotní rozdíly - zatímco na letišti v Karlových Varech dopoledne sněžilo a odpolední teploty se zastavily jen na +5 °C, obyvatelé jižní Moravy ráno většinou nasadili sluneční brýle a odpoledne si užívali 13 °C. Numerické modely navíc slibovaly, že v pondělí 7. dubna 2008 bude sněžit! Chladné severozápadní proudění má tedy společně s frontální vlnou přinášet i v dubnu vrásky silničářům a i nám řidičům.
Od nadmořské výšky 450 m.n. mořem jsou na Vysočině a v Jihomoravském kraji pozorovány srážky smíšené - tedy déšť se sněhem. No a vypadá to, že na severních horách během dneška napadne až 15 cm sněhu. K tomu se ještě rozfouká vítr, takže se na horách budou místy tvořit sněhové jazyky a je tu zima v plné polní. Proč teď?! Na konci lyžařské sezóny?! Že by nám duben chtěl vynahradit jinak teplotně nadprůměrný leden a únor? Sněhové vločky v první dubnové dekádě nejsou v Česku naštěstí nic neobvyklého. Navíc se od středy chladné proudění vystřídá s velmi teplým vzduchem od jihu a už ve středu se těšte na odpolední teploty až na 17 °C. Takže sníh stejně hned roztaje.
Tak to byla moje malá “počasová” rozcvička na druhý dubnový týden a tímto také děkuji redakci Aktuálně za prostor! A do dalších let přeji hodně spokojených čtenářů!!!
P.S. Večer se bude tvořit náledí, takže z práce pojedu raději taxíkem, doufám, že taxikáři ještě nepřezuli:-).