Když se začaly numerické modely koncem minulého týdne přiklánět ke slunečnému počasí ve střední Evropě na začátku dubna, skoro jsem nevěřila. Že by po březnových chladných a zatažených dnech následovalo hned skoro letní počasí - většinou bez jediného mráčku s odpoledními teplotami až na 20 °C?! Už je to tak...a navíc krásné počasí by mělo vydržet nejméně v první dubnové dekádě!
Dubnové počasí je spojeno s přívlastkem aprílové - prozatím by mu slušel přívlastek azurové, pro meteorologa až nudné. Předpovědi do konce tohoto týdne jsou jedna jako druhá, jen sem tam o stupínek s vyšší teplotou. Středa, čtvrtek, pátek, sobota, neděle....polojasno až skoro jasno, po ránu ojediněle mlhy nebo kouřmo. Odpolední maximální teploty 16 °C, 18 °C, 20 °C, 21 °C, 21 °C.
Trochu mi výhled na následující měsíc připomíná dubnové počasí roku 2007 - ten přinesl hned 19 dnů s odpoledními teplotami nad 20 °C, z toho 4 dny se odpolední teploty pohybovaly až nad 25 °C. Hned 1. dubna 2007 se v Doksanech odpolední teplota zastavila na 18,6 °C a v pátek 13. dubna 2007 padaly, zejména v Olomouckém kraji, teplotní rekordy až na 25 °C. Ale Česko na druhou stanu trápilo velké sucho - zejména pak hasiče (hodně požárů) a zemědělce. Průměrný měsíční úhrn srážek dosáhl pouze 11% dlouhodobého normálu - spadlo jen 5 mm (ještě sušší duben byl v roce 1893 s 2 mm). Kvůli suchému dubnu jsme nedostatek podzemní vody pocítili už v květnu a v červenci a v srpnu někteří z nás měli ve studnách doslova vyschlo.
Nepochybuji o tom, že počasí těchto dnů si budeme všichni pochvalovat a užívat, slunečné a teplé dny nám dobijí baterky po zimě, ale pak by to nějaký jarní deštík přece jenom chtělo!
Ten, kdo se letos už od počátku února těšil na jaro - těší se už pěkně dlouho.....a zatím se nedočkal. Naopak milovníci zimních sportů si mnou ruce, protože díky chladnějšímu rázu počasí se sněžením, jsou v horských oblastech i nadále ideální lyžařské podmínky. Vlekaři dnes slibují, že se bude lyžovat až do Velikonoc (tedy 13. dubna) a dlouhodobé předpovědi v tomto ohledu vypadají poměrně optimisticky.
Na to, aby se člověk správně "vyzbrojil" na počasí těchto dnů, je zapotřebí - pláštěnka (deštník by se v silném větru zlomil), rukavice (v ranních hodinách teplota klesá pod bod mrazu), sluneční brýle (sem tam vysvitne sluníčko), větrovka (proti větru). Může se Vám také stát, že toto všechno na sobě vystřídáte během dopoledne. Přes střední Evropu totiž v rychlém sledu postupují jednotlivé frontální systémy, které přináší proměnlivou - převážně ale velkou oblačnost se srážkami - většinou sněhovými. Na horách od neděle opět vydatně sněží. Během noci na úterý se přes Česko přehnal frontální systém, který postupoval rychlostí až 50 km/h a na jeho týlu se tvořily bouřky. A co víc, do střední Evropy proudí chladný vzduch od severu, který srazí pětadvacáté ranní teploty k -4 až -8 °C, v horských oblastech až k -10 °C. Odpolední teploty se zastaví na -1 až +3 °C, na jižní Moravě na +5 °C. Pokud bychom spočítali zítřejší průměrnou denní teplotu pro Prahu - vyjde nám -0,5 °C. Oproti dlouhodobému normálu z pražského Klementina 7,4 °C, je to o 6,9 °C podnormální teplota. K teplotním průměrům bychom se stěží měli došplhat tuto neděli.....
Jsme docela zhýčkaní teplou zimou 2007 a 2008 - to kozačky a šály nebyly potřeba ani v lednu, natož koncem března! A na březen 2006 jsme už zapomněli. To byl březen na území České republiky desátým nejchladnějším od roku 1961. Odchylka od dlouhodobého průměru se pohybovala -1,5 °C až -3 °C. 8. března 2006 v Černé v Pošumaví ranní teplota klesla na -21,1 °C. Takže buďme alespoň rádi, že letošní březen s sebou nepřinesl žádný podobný teplotní rekord. Nutno ale také podotknout že 27.března 2006 byla na stanici Husinec v jižních Čechách naměřena teplota +22,2 °C. Tak tenhle teplotní rekord by se už hodil víc.....:-).
Ani nevím proč, ale letošní zima mi připadá nějaká dlouhá. Už od začátku ledna jsem si říkala: „Už aby tu byl březen! Sluníčko a vyšší teplota by mi mohla přilít trochu té životní energie“. Vím, že dlouhá se tato zima může zdát právem, zvláště srovnáváme-li ji s těmi předešlými dvěmi, které byly velmi teplé a mírné. Pravda ale je, že letos se na jarní počasí těším mnohem víc než obvykle a ani si nepamatuji, že by mi kdy tolik lidí pokládalo stejnou otázku: „Kdy už bude letos konečně teplo?“
Letos, snad ještě více než vloni nebo předloni, se těším na jaro. Přesněji řečeno na jarní počasí! Zřejmě je to i tím, že se letošní zima opravdu „zimně“ tvářila a nechtěla nechat počasí bez dozoru – tedy bez upozornění na nebezpečné meteorologické jevy. Schválně jsem zpětně spočítala, kolikrát jsme od počátku prosince vydávali POZOR! na nešvary počasí – ledovku náledí, sněhové jazyky a závěje, silný vítr....Vyšlo mi číslo 28. A to jsem nepočítala upozornění na silné mrazy v první polovině ledna. Při porovnání se stejným časovým obdobím dvou předešlých let je to skoro o polovinu více. Předešlé zimy nebyly chudé na teplotní rekordy (zejména v roce 2007, kdy v lednu padlo 7 teplotních rekordů v pražském Klementinu) - ta letošní meteorologická zima s sebou nepřinesla ani jeden!
I přes to, že od 1. března hovoříme o meteorologickém jaru, pranostika „Březen za kamna vlezem“ má určitě svoje opodstatnění. Březen totiž bývá poměrně studený (průměrná měsíční teplota vzduchu je 2,5 °C) a vlhký měsíc. Vlhký kvůli jarnímu odtávání sněhu. Sněhové vločky nejsou ještě v nižších polohách žádnou výjimkou. Například v roce 2006 leželo 13. března v Praze ještě skoro 20 cm sněhu a k tomuto datu nejnižší ranní teplota v Praze klesla k -10,7 °C. 12. března 2005 také leželo v Praze přes 20 cm sněhu a počátkem měsíce jsme ráno mrzli při -15 °C.
Letos nás první březnový týden, s odpoledními teplotami až na 9 °C, a také příjemně teplými rány, naladí, ale už o víkendu 7. a 8. března se vrátí noční mrazy a od středních poloh očekáváme sněžení. Takže rukavic, šály a teplého svetru se ještě nezbavujte a do pneu-servisů kvůli přezutí pneumatik rozhodně nevolejte. Práce přibude hydrologům a vodohospodářům kvůli intenzivnímu odtávání sněhu.
P.S. Optimismus mi dodává ranní ptačí zpěv a světlo v 7 hodin ráno.