V minulých dnech mě pobavili padající pulci z nebe, které zaregistrovali obyvatelé Ishikawské prefektury v Japonsku. Vysvětlení je přitom vlastně logické – specifické podmínky a silný vítr vyzvedl pulce do atmosféry a přenesl je o několik desítek či stovek metrů dále. Tak jsem si s trochou nadsázky pomyslela, ještě že u nás zatím padají z nebe pouze dešťové kapky, sněhové vločky nebo kroupy....i když s blížícími se letními prázdninami si přeji, aby z nebe padaly jen hvězdy (vysvětlení pro škarohlídy myslím to romanticky, ne jako meteorit, který nedávno v Německu zasáhl jakéhosi školáka do ruky:-).
"Na kdy jindy už naplánovat venkovní akci než na konec května?!" Tak přesně takových argumentů jsem v minulých dnech slýchala víc než dost. Jako by se všichni domluvili, že budou poslední květnový víkend grilovat, vdávat se, pořádat festivaly, koncerty, vyjížďky na lodi....Jenže počasí si z toho nic nedělalo a mnohým z nás víkendové plány úplně překazilo. Přeháňky se střídaly s deštěm, ojediněle bouřilo, foukal mírný až čerstvý vítr a teplota vzduchu zůstávala hluboko pod svým dlouhodobým normálem. Na vrcholcích Jeseníků, Beskyd a Krkonoš během pátečního a sobotního dne napadlo až 15 cm sněhu....
Ten, kdo čeká, že se úderem 1. června vyjasní a vrátí se k nám letní teploty, toho bohužel zklamu. Na slunečné a teplé počasí si budeme muset počkat až na druhý červnový týden.
Ale mám jinou dobrou zprávu...Objevil se nový oblak. Každý meteorolog, ale nejen oni, znají různé typy oblaků: cirrus, cumulus, stratus, cumulonimbus... Existuje atlas oblaků schválený světovou meteorologickou organizací (WMO) a podle něho, stejně jako třeba ornitolog rozpoznává různé druhy ptáků, meteorolog je schopen (nebo měl by být) při pohledu na oblohu identifikovat jednotlivá oblaka. Systém pojmenování oblaků je platný beze změn již od roku 1953. Ale teď se možná změní a přibude další druh oblaku – Asperatus. Jde o oblak, který byl v posledních letech několikrát identifikován v souvislosti s výskytem bouřek. Poprvé ho spatřili meteorologvé ve Skotsku, a poté ve Walesu, Austrálii, v americké Iowě a v Grónsku. Popisují ho jako podobný zvlněné hladině moře, ovšem nahlížené zespodu.
Otázka, jestli bude tento typ oblaku oficiálně uznán, to vůbec není jisté, pokud by vás přesto zaujal podívejte se na několik obrázků na stránkách: http://cloudappreciationsociety.org/name-that-cloud/
Určitě se shodneme na tom, že jde o oblak neobyčejně krásný. Takže i když vás počasí v posledních dnech moc nepotěšilo, nebo vám zhatilo naplánované aktivity, hlavy vzhůru a koukejte, zda se vám nepoštěstí zahlídnout Asperatus:-)