Asi jste zaregistrovali obrovské množství lidských obětí a škod, která napáchala tronáda včera ve Spojených státech. Jednalo se o tzv. „tornado outbreak“. Tímto slovem jsou označovány události, resp. dny, kdy dojde na ráz ke vzniku několika desítek různě silných tornád a bouří na plošně rozsáhlém území u oblasti tzv. Tornado Alley, tedy oblasti středu a východu USA, kde je výskyt tornád nejčastější. Podle předběžných údajů americké NWS (nws.noaa.gov) bylo zaznamenáno celkem 164 tornád a další stovky výskytů krup a bouří. Příčinou těchto jevů je kolize rozdílných vzduchových hmot, chladné od severu a teplé vlhké od jihu, přičemž se uvolňuje spousta energie právě ve formě bouří. Frekvence výskytu tornád a významných tornado outbreak však není zřejmě zcela náhodná. Lze totiž vypozorovat častější výskyt tornád v průběhu celé sezony i větší, častější a silnější extrémní případy jako ten včerejší, v letech s výskytem chladné fáze jevu ENSO v rovníkovém Pacifiku. Právě při chladné fázy ENSO, známé jako LaNiňa, jsou bouře a tornáda četnější a zasahují většinou i více směrem k východu, než v letech s fází ElNiňo. Dalším faktorem podporujícím výskyt tornád je PDO (Pacific decadal oscilation), která ve své chladné fázy opět spolu s LaNiňou zvyšuje kontrast mezi vzduchovými hmotami a tím i četnost tornád. Podíváme-li se do historie, dosud největší zaznamenaný tornado outbreak, nastal ve dnech 3. a 4. dubna 1974, kdy bylo pozorováno 148 tornád, další známý případ je rok 1967, 19. až 23. září se 111 tornády. Právě rok 1974, podobně jako letos, byl zaznamenán souběh chladné fáze PDO a LaNiňa.
Z výše uvedených informací je zřejmé, že událost z minulých dnů se řadí mezi nejvýznamnější případy tornado outbreak v historii Spojených států. (zdroj informací: nws.noaa.gov a www.weatherbell.com).
25 °C na začátku dubna, no není to paráda!? Je!
První naděje na teploty kolem 20 °C na víkend, který máme právě za sebou, numerické modely naznačovaly asi deset dnů dopředu – právě v době, kdy se nejen do hor vracelo sněžení a mrazivé teploty po ránu. Ale to, že se na začátku dubna dočkáme letní hodnoty 25 °C, by si odvážil, byť před týdnem, vyslovit asi málo kdo. Už sobota byla příjemně teplá s teplotami místy přes 20 °C, ale v neděli teploměry naměřily až letní hodnotu 25 °C a padaly četné teplotní rekordy. Nejvyšší teplota vzduchu byla naměřena na stanici Praha-Karlov 25,6 °C. Teplo bylo ale například také na Přimdě, kde se rtuť teploměru zastavila na 21,2 °C.
Titulek dnešního blogu je samozřejmě nadsazený, ale možná, že také patříte mezi ty, kteří si ještě v sobotu vyrazili zalyžovat a v neděli potom k vodě. Sice teplota vody ještě na koupání není, ale sluneční paprsky už sílu určitě mají (odpustím si přednášku o vysokém UV indexu). Další „důkaz“ teplého počasí jsou i bouřky, které v pondělí očekáváme ojediněle na východě území. Opět pro úplnost dodávám, že se několik málo bleskových výbojů vyskytlo na našem území hned 1. dubna.
Pro ty, kterým se zdají letní teploty na začátku dubna přece jen moc vysoké mám dobrou zprávu – hned v pondělí se ochladí až o 10 °C, opačnou skupinu potěší, že už ve čtvrtek se budou odpolední teploty zastavovat opět přes 20 °C.
Schválně jsem hledala, jak to s letními teplotami vypadalo v aprílovém měsíci v posledních letech. Vloni jsme v Praze letní teploty mohli naměřit až úplným závěrem měsíce, v roce 2008 bylo v dubnu maximech „jen“ 22 °C, v roce 2006 byla nejvyšší teplota 24 °C 26. dubna. Až jsem se dostala o roku 1968, kdy byla teplota vzduchu 25,6 °C naměřena už 31. března na stanici Poděbrady.
Ještě musím poděkovat všem amatérským meteorologům, zejména pak panu Petru Janouškovi z Jihlavy (nedělní teplota vzduchu tam kulminovala na 20,5 °C), kteří mi pravidelně posílají naměřená data.