První sněžení letošní zimy na celém našem území máme už dávno za sebou, předpovědi na bílé Vánoce jsou ještě předčasné (i když nemine týden, aby se mne na to někdo nezeptal), a tak dnešní blog věnuji výsledkům jedné z několika anket, kterými se průběžně snažím zjistit a dopátrat názorů na předpovědi počasí, možnost jejich lepší interpretace, to jakým způsobem počasí ovlivňuje naše každodenní aktivity aj. Výsledky ankety na téma „Kdy a kde předpovědi počasí sledujete a zda jsou pro Vás srozumitelné, jsou popsané níže.
Ještě dodávám, že výsledky mohou být zkresleny faktem, že odkazy na anketu umisťuji na meteorologický facebook, tudíž respondenti mají většinou k počasí vřelý vztah.
Na tuto anketu odpovědělo 332 respondentů. Z nich každodenně sleduje předpověď počasí 89 %, dotázaných. 32 % dotázaných považuje překládané informace o počasí za dostačující, ale skoro 60 % odpovědělo, že hlavně záleží na zdroji a podání informace a v neposlední řadě na okolnostech, pro které předpověď vyhledávají potřebují.
Přitom pro 72 % dotázaných jsou předpovědi srozumitelné – rozlišují pojmy jako místy, ojediněle, přeháňky aj. 88 % lidí by preferovalo předpověď více lokalizovanou - šitou přímo na míru pro jejich bydliště.
Nejčastěji hledají dotazovaní předpovědi počasí přímo na stránkách meteorologických institucí (74%), na druhém místě se umístilo webové zpravodajství (20%). Co se týče předpovědí počasí na jednotlivých televizních stanicích, potom 66% procent dotázaných sleduje předpověď počasí na ČT, 13 % na Nově a necelá 4 % na MeteoTV. Přitom je pro 82 % dotazovaných grafika předpovědi srozumitelná.