November, november, kde ťa ľudia zobrali?

15. 11. 2009 | 12:16
Přečteno 5411 krát
...na horách nám nevyrástol, a na poliach sme ho tiež nesiali. Akosi na nás spadol a teraz si na neho spomíname. Kto kde bol 17. novembra, čo kto povedal na námestiach, čo si kto myslel a ako sme sa báli. Všetci, hoci každý z iných príčin.

Články pamätníkov sa na nás valia zo všetkých médií. Občas si niekto evidentne vymýšľa a prikrášľuje, občas sa vynára za slovami pravda. Vystupujeme už od januára na konferenciách s témou „Dvadsať rokov po“ doma i v zahraničí. Prekárame sa dodnes so susedmi, kde sa začal pád komunistov a kto sa o to najviac zaslúžil. Poliaci, Maďari alebo pápež s Chartou 77, Havel, Reagan alebo Gorbačov.

Tak sa nám páči to spomínanie, že sme nakoniec prinútili aj vládnych mladokomunistov, aby si zorganizovali svoju vlastnú konferenciu o tom, ako prehrali 17. novembra 1989. Oni predsa majú tiež právo si zaspomínať, ako bolo voľakedy dobre a ako je teraz horšie. Nemôžem si pomôcť, ale pri všetkej sláve i analýzach sa začínam cítiť ako tá stará krívajúca partizánka, ktorá nám chodila do školy rozprávať, ako to bolo počas SNP, kým my sme si pod lavicami vymieňali americké servítky, ktoré mi poslal strýčko z USA.

Preto si myslím, že si pripomíname 17. november najmä sami pre seba, lebo naši dvadsaťroční to pochopia, až keď budú mať viacej životných skúseností a času na premýšľanie. Prípadne sa budú musieť popasovať s útokom na slobodu, do ktorej sa už narodili a uvedomia si, že nepadá len tak z neba, ale treba si ju chrániť a každý deň urobiť niečo na jej obranu a niečo na jej rozvoj.

Cez to všetko je to naše spomínanie dôležité. My sami musíme vytvoriť a udržať mýtus o Novembri, ktorý tu zostane aj po tom, čo vymrieme. Nesmieme to prenechať mladým vládnucim Biľakovcom. Hoci ani potom nemáme vyhraté. S úžasom pozorujem, ako sa po šesťdesiatich rokoch pustili matičiari do tvorby nového mýtu o SNP a Slovenského štátu pomocou mladých historikov, preočkovaných Vnukom. Napriek celému svetu, tonám kníh a filmov o fašizme sa snažia zanechať po sebe rozprávku o dobrých Slovákoch, ktorí sa len ocitli v zlej dobe a mali predsa také dobré srdcia a čisté slovenské úmysly.

Niečo podobné nám môže tiež hroziť. Že sa nájde komunistický Kirschbaum, ktorý sa dobre ukryje a dnešným malým deťom začne o pár rokov rozprávať inú históriu 17. novembra. Bude ju kritizovať ako nepremyslený krok, ktorý umožnili svojou nečinnosťou a neprofesionálnosťou svojich tajných služieb starí aparátnici, a tak umožnili zničiť na desiatky rokov možnosť budovania úžasnej tretej cesty, ktorá by nás konečne doviedla k pravému socializmu. Bez slobody, ale zato s prácou pre všetkých, jednoduchým politickým systémom jednej strany tých najmúdrejších komunistov a spravodlivosťou komunistických prokurátorov. Ako hlásili ich heslá – práca a nie sloboda formuje človeka. Nevidíte, že sa to už dnes valí na nás z mnohých článkov a vystúpení voľakedajších komunistov, potom aktivistov VPN, ktorí nás neustále kropia svojimi nárekmi, že oni si to predsa inak predstavovali? Dnes sú tajnými priaznivcami dnešnej koalície. A netreba ich hľadať lupou, sú všade okolo nás.

17. november 2009 tak, ako sa naň pripravujeme a ako ho spracovávame, je teda predstavením pre nás, pamätníkov. Pre mladé generácie musíme natočiť o námestiach nejaký kultový film, najlepšie s hitom, alebo seriál, kde sa bude hovoriť moderným jazykom a niekto sa bude milovať za sochami na SNP. Alebo príbeh ako z Čiernych barónov, antikomunistickej knihy, ktorá ovplyvnila výrazové prostriedky ďalších generácií bez ohľadu na to, že oni už nemali šancu stať sa vyvrheľmi slušnej spoločnosti – teda pétépákmi.

Nuž, hor sa do tvorenia mýtu!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

capito napsal(a):

Mohu česky?
Lichotka:je to napsané krásně.
Slováci zde zanechali četné stopy,nejen Mohorita a Čalfa.
Ovšem slovenské VPN=celé Čechy:tady si to opravdu každý představoval úplně jinak,často po svém,originálněji než jiní.
Co člověk-to názor.Slovenští mladí Bilakovci,čeští Jakešovci.
Typické pro oslavu dvacítky sametu je Štěpánovo probuzení,kterým pochopil V.Havla.Bývalý kontraband sebevraha Kapka,kterého se pokoušel od úmyslu sebevraždy odvést V.Havel.Zatímco Slováci V.Havla v Bratislavě fackovali zástupem,v Čechách měl projevy lidství a ochotu ke kompromisům.Leč dnešní antipatie mu od hodně Čechů patří,protože doktríny jím hlásané nakonec převážily účinky nad jeho osobností:a byl čiperný,výrazný a shovívavý. A patřil jenom ke kultuře,která mu předtím nic moc neumožnila.Seberealizaci.
Dnes nejde v Čechách o Mečiar vs. Havel, a nešlo ani dříve.Aparátčíci jsou tu opět-kdo může mít stát bez nich?
Zmizení Dubčeka-pro způsob-znepokojivé i v Čechách.Přesto,že tolik fandů jako Husák zde v normalizaci neměl.Na normalizaci se,myslím,podobně jako na padesátých letech,bohužel Slováci v socialismu-přece jen podepsali výrazněji než Češi.Vrcholoví Slováci,ne ta "spodina".Ta byla i v socialismu,dnes je pouze více odlišena.Chápu,že z pocitů a postu bývalé rakouské velvyslankyně ve Vídni lze psát s nadhledem,se kterým obyčejný malý český člověk laicky řečeno nerezonuje neboli má málo společného.Ale v literárním salónu paní X.Y. ocenia.Tým som si istý.
15. 11. 2009 | 13:24

Béda napsal(a):

l7. listopad je mýtus. V podstatě bylo rozhodnuto předtím, než proběhla první "revoluce". Rozhodovaly velmoci. Průběh (až na Rumunsko)a především výsledek tohoto mezinárodního procesu byl s dílčími odchylkami všude stejný a jakoby přes kopírák.

Získali jsme svobodu ale ne demokracii. Můžeme mluvit o čemkoliv, cestovat, obchody jsou plny dovezeného zboží, prakticky však nemůžeme skrze panoptikum nikomu neodpovídajících a neprůstřelných politiků s hroší kůží dosáhnout změny.

Naše svoboda byla vykoupena věcmi, které jsme dříve znali pouze z knížek - nezaměstnaností, vysokou kriminalitou, nejistotou ve stáří a v nemoci... Jsme zadluženi nad hlavu.

Bylo to prostě něco za něco.
15. 11. 2009 | 13:37

muromec napsal(a):

Paní Vášáryová opět jednou nesklamala. Po přečtení jejího blogu bych se jako Slovák nejraději hanbou propadnul pod zem. Že ta naše krásná slovenština musí být nástrojem pro vyjádření tolika pitomostí, a nemůže se bránit. A není nikdo kdo by paní Magdušce řekl: "Hele, ty náno, si trapná, nemáš na to, přestaň už psát, lidé tě znají z Podstřižin a myslí si, že jsi inteligentní, tak jim nekaž iluze."
15. 11. 2009 | 15:09

Dalimil napsal(a):

Takkže ted do příštích voleb si budeme muset každý ujasnit co vlastně chceme jestli vůbec nějakou jistotu slušného žití pro naše potomstvo anebo tu pomyslnou svobodu která jak se mi vidí nás tak všechny zaskočila! Stop kapitalismu !!! Dal.
15. 11. 2009 | 15:21

Tomáš napsal(a):

Béda:
Jedna lež, nazývaná svobodou, demokracií a bojem za mír byla nahrazena jinou lží se stejným názvem.

Nelze porovnávat, který systém je horší, ale jednu zásadní výhodu ten minulý měl - jasně definovaného nepřítele. Dneska spoustě lidí nedochází, že to je totéž, protože nahoře není jedna rudá moc, ale "demokraticky zvolení". Že jsou jejich morální kvality stejné jako těch, co tam byli před 20 lety, nikdo nechce vidět. Většina lidí si vybrala jednu z barev a nepřítelem je ta druhá. Tak málo stačí - rozdělit se na dvě party.
15. 11. 2009 | 15:27

Dalimil napsal(a):

Paní Vašáryová Vy jste jako herečka byla vždy ekcelentní a naše národy vás hodnotili positivně ! Ale do politiky se proboha vy herci raději neplette ! A to platí i pro ty naše v Práglu!!! Dal.
15. 11. 2009 | 15:37

Baba napsal(a):

Neznám důvod, proč má člověk o sobě lepší mínění, než jak jej vnímají ostatní. Asi by se sebou jinak nevydržel.
15. 11. 2009 | 16:51

Josef napsal(a):

Paní Vašaryová, jak se oslavuje výročí revoluce je popsáno na http://joseforel.blogspot.com
přeji hezké čtení
15. 11. 2009 | 17:16

harvey napsal(a):

Teď nevím komu vlastně tu otázku položit.Je 22 hod 15 min slovenského státu času.
Totiž zda Majáles byly sviňárna a režisér Podskalský moskevský kolaborant?
Kočí! Práskněte do koní!
15. 11. 2009 | 22:17

Lojza napsal(a):

Pani Vášáriová,
četl jsem tady několik vašich článků a udivuje mě váš negativizmus.Všichni jsou na Slovensku zkorumpovaní, kradou, neumí se chovat, jsou to ožrani atd...Měla byste se občas podívat na Aktuálně .cz abyste viděla, že jinde to není lepší a taky, že i kritici jsou schopni vidět něco dobrého.Objektivně totiž není možné aby všechno bylo špatně.Vybral jsem pro Vás jen ukázky z toho, co tady píší některé osobnosti:
Vždy jsem s jistými rozpaky naslouchal vyprávění mého otce, účastníka Pražského povstání v květnových dnech r. 1945 o tom, že již rok po těchto událostech se jejich historie vyprávěla zcela jinak.Dnes již tomu rozumím lépe: od nějaké doby se vždy, kdykoliv si připomínáme Listopad r. 1989, publicisté vyhýbají jakékoliv zmínce o některých aspektech tehdejších událostí, které, jak se obávám, se příliš nehodí k některým primitivním představám o vyrovnávání se s minulostí

Je mi líto, ale musím konstatovat, že dnešní politici jsou vnímáni téměř tak negativně jako kdysi politici husákovské éry, v některých ohledech dokonce ještě hůře (rozšířené přesvědčení, že ti dnešní „kradou víc”).
Mezi lidmi je značně rozšířeno přesvědčení, že dnešní systém není skutečnou demokracií, ale pouze jakousi prázdnou slupkou s formálně demokratickým nátěrem („ať zvolíme kohokoli, stejně si budou dělat, co budou chtít; nechají nás sice svobodně říkat co chceme, ale stejně to nebude mít žádný efekt“)

Politici tak od svatého otce mohli slyšet slova o nebezpečnosti lobbistů a politicích, kteří se nestarají o zájmy svých občanů. "Já si dnes říkám, že za tohle jsme přece za totality nebojovali. Za tohle jsme za komunismu netrpěli. Bojovali jsem za lepší časy," říká v obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz kardinál Miloslav Vlk."

Myslím, že třeba v takovém Maďarsku je to horší než na Slovensku, Vy to budete vědět líp než já.Proč někdy nenapíšete i něco hezkého, něco, i politici z jiné strani udělali dobře?
15. 11. 2009 | 23:45

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Prežil som november 1989 na Slovensku, počúval Kňažka a ďalších a už vtedy som bol prekvapený množstvom naivity, ktorá zdá sa podaktorým ostala dodnes. Nuž, hor sa pokračovať.
16. 11. 2009 | 00:49

kocman napsal(a):

Nuž teraz ste Vy ta krívajúca partyzánka a Vaše deti budú argumentovať Vašimi chybami
až do doby pozdnej poslušnosti.Boli ste v Rakúsku,viete,kto to bol Konrád Lorenz.
16. 11. 2009 | 07:54

homo napsal(a):

Nuž vidíte ako ste skončila p.Vášáryová.Nikto Vám už neverí.
16. 11. 2009 | 10:57

lasica napsal(a):

vasary, vasary aka si ty len piča.
16. 11. 2009 | 13:32

Zbyněk Matyáš napsal(a):

lasica:
Koukám, že vulgarita na slovenský způsob proniká i do českého webu. Z česko-slovenské Superstar byste se mohl dozvědět, že správně se slovensky nadává Do paže.
16. 11. 2009 | 17:16

Lex napsal(a):

Paní Vášáryová,
doma není nikdo prorokem, že – viz několik příspěvků (po mé cenzuře, jsou tam mnohem horší) pod tímtéž blogem na Vaší domovské stránce - http://blog.aktualne.centru...

„marshal napísal(a):
Nemala by si náhodou spytovať svedomie - ona komunistom liezla do zadku: titul zaslúžily umelec od Husáka, podpis Anticharty 77 aj so svojim manželom,/aj spolu s vychvalovaným Kňažkom - "tribúnom ľudu"/. To len,aby si nemyslela, že má človek krátku pamäť.
Proste z týchto ľudí mi je na gŕcanie.
10.11.2009 07:23:47
Daila napísal(a):
Milá pani Magda
ľudia bez práce budú tiež oslavovať po svojom !
Vďaka šašom ako ste aj vy sa november 89 zvrtol tým ,,správnym smerom ,,
Vy sta sa mala riadiť len hesla šuster, drž sa kopyta !!!
10.11.2009 07:34:47
Klasik napísal(a):
..."americké servítky si vymieňali pod lavicou"....no čo už, rozum sa nedá...
10.11.2009 07:41:00
Jan26 napísal(a):
Magda
aku úlohu ti režiser dá tak taku zahraješ v čase socializmu si patrila na vrchol ale aj Šľapka bol na vrchole dnes opäť patriš na vrchol svojej hereckej kariery len akosi tvoji diváci sa stracaju v tvojom lesku a našej biede života moje spomienky siahaju tak ďaleko že si pamätám aka si bola šťastna že si mala tu česť sa stretnuť s Biľakom v reštauraci Olimpia sme to oslavovali deň a noc tvoje stretnutie Biľak Vášaryová
10.11.2009 08:54:36 „

A tak jste si, jako obvykle, přišla kopnout do vládnoucí koalice, která má ve vaší zemi širokou podporu, naposled viz sobotní regionální volby a volby županů, kde jste opakovaně utržili „výprask“, na sesterský web do Česka – cituji z Vašeho článku:
„Nevidíte, že sa to už dnes valí na nás z mnohých článkov a vystúpení voľakedajších komunistov, potom aktivistov VPN, ktorí nás neustále kropia svojimi nárekmi, že oni si to predsa inak predstavovali? Dnes sú tajnými priaznivcami dnešnej koalície. A netreba ich hľadať lupou, sú všade okolo nás.“
A já dodávám: A možno ani nie tajnými, možno aj otvorenými, lebo ako by teda koalícia Smer-SD/HZDS mohla získať 24,8 percent hlasov, a Vaša „rodná“ iba 12,3?
16. 11. 2009 | 22:34

tom1tom napsal(a):

Paní Vašáryová, ať již ve zbytku života v politice provedete cokoliv, předem je Vám odpuštěno. Taková excelentní herečka se rodí jen jedenkrát za 50 až 100 let. Nelze ani popsat jakým hlubokým způsobem jste zasáhla naši generaci, není vyloučeno, že ani vy sama si toho možná nejste vědoma.
16. 11. 2009 | 23:10

Bača napsal(a):

Pani Vašáryová Lasicová, Vy si neodpustíte verejne sa priznávať so sympatiami k slovenskému"skutrovi"? Vy ste ešte nepochopili, že ho nemajú radi ani v Bratislave?
17. 11. 2009 | 22:21

ugg 5819 fur boots napsal(a):

Sorrow is peace in my heart like the ugg 5806 boots evening among the tall upside lace uggs silent trees.if you tears when you miss the ugg 5817 style boots sun, you will also miss the stars.her eager ugg 5819 fur boots face bothers my ugg 5842 classic boots dreams as the ugg 30th anniversary rain at ugg 5691 lo pro button night.once we dreamt that we were ugg 5202 infant's erin strangers. when we wake up we find that we were to love each other's. http://www.uggboots4buy.com/
20. 11. 2009 | 03:23

nba jerseys sale napsal(a):

If a man join together to pursuit knowledge, no one can take it from him.cheap nfl jersys Books are to human beings which as nba jerseys sale emory to the individuanl nhl Jerseys.We cannot change anything mlb jerseys unless we learn and accept it, Damn does not liberate it, it oppresses.A classic adidas jerseys book which people praise but don't read.A man dies still if he has done nothing, as one who has done football child jerseys much.Education is something? which remains ofter one has forgotten everything football jerseys he learned in school.Education is something remains ofter one has forgotten everything he learned in school.http://www.nfljerseymlb.com/
20. 11. 2009 | 03:26

ed hardy sale napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:26

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:10

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:12

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:15

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 04:53

http://www.kw61.com/replica-ebel-watches napsal(a):

sadfsf
29. 03. 2010 | 07:51

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:27

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
24. 04. 2010 | 11:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy