Vrbětice: Dezinformátoři mají pré, nedovolme Kremlu nás dál ovládat
Předně je nutné říct, že i mocenským vlivům navzdory máme funkční zpravodajské služby. BIS i dalším, co se na odhalení viníků podíleli, je nutné poděkovat. Ano, vyvolává otázky, proč došlo ke zveřejnění nyní a musí být zodpovězeny, je pro mě však důležitým indikátorem i to, že jsou schopni takovou informaci zveřejnit. Jak ukazuje šokující rozhovor s bývalým ředitelem NÚKIBu, bývalý jednatel ruského LUKOILu Martin Nejedlý, tento "externí poradce" prezidenta Zemana (což znamená, že dělá všechno, ale nemusí mít bezpečnostní prověrku) se neštítí jakéhokoli ovlivňování ve prospěch Kremlu. Už fakt, že Rusové podnikli danou operaci - dle některých údajů kvůli bulharskému prodejci zbraní - na území České republiky dokazuje, co si o nás myslí: že si u nás mohou dovolit vše, a že jim to projde. To je smutný výsledek dlouhodobého působení některých čelních představitelů naší země. A měla by z toho být vyvozována zodpovědnost.
Odezva české vlády myslím v aktuální situaci adekvátní. Očekávám i silnou reakci našich spojenců. Konkrétně u Evropské unie je i mým úkolem, aby ta reakce byla rychlá a jasná. Proto budu na příští plenární zasedání prosazovat rezoluci Evropského parlamentu, v níž se EU za Českou republiku jasně a důrazně postaví. Nejde totiž jen o bezpečnostní záruky, ale i praktické dopady na občany ČR v Rusku. Pokud například dojde k rušení ambasády ze strany Ruska, potřebujeme spřátelené země, které našim občanům poskytnou potřebné konzulární služby.
Na závěr bych vás i sebe ráda vyzvala, abychom si více než kdy jindy dávali pozor na to, co čteme. Dezinformátoři nyní mají pré a snaží se vytvořit informační chaos - není ostatně tajemstvím, že například podstatná část řetězových e-mailů, které podle dostupných dat už léta zamořují Českou republiku, se týká Ruska a manipuluje veřejnou debatu ve prospěch Kremlu. Experti se také shodují, že vliv dezinformací na českou veřejnost výrazně posílil právě v roce 2014, kdy začala ruská agrese na Krymu. Zajisté se k nám tedy opět dostane spousta “ověřených” (či naopak “neuvěřitelných”) informací.
Nepropadejme prosím do absolutní nedůvěry ve všechno. Pracujte však s informacemi opatrně. Neuzavírejte se do jednoho světonázoru a informační bubliny, dbejte na pestrou paletu zdrojů. Jelikož jde o bezpečnost státu, musí přirozeně státní složky držet některé informace v utajení. Nevěřte těm, co tvrdí, že jediní znají tajemství.