Škárka a Kočí do první řady!

16. 05. 2011 | 09:46
Přečteno 4813 krát
Podtitul: Vývoj demokracie v Čechách

Demokracie je závislá na tom, jak stará je. Spojeným státům trvalo 150 let od jejich založení, než se vypořádaly s prosáklou korupcí, která ovládala jednotlivé státy i velká města. Není to 70 let, co běloši věšeli černochy kvůli jejich barvě pleti. Poslední takovýto případ se stal dokonce před třinácti lety. Tomáš Garrigue Masaryk to viděl optimističtěji – tvrdil, že bychom se mohli stát skutečně demokratickým státem za 50 let svobody. Nejsme ani v polovině cesty.
Polistopadová propast mezi občanem a politikem - politikou je větší, než kdy jindy. Minulý týden vyrostl na pražské Kampě „hřbitov“ pětadvaceti dnešních politiků. V anketě v MFD prohlásila prozíravá malá holčička, že si přeje návrat krále, „protože je lepší, než když je zmatek a demokracie.“
Dnes sledujeme politiky a oni nás. Máme s nimi něco společného? Co vůbec chápou? K dnešnímu dni Václav Klaus nepoužil slovo „korupce“ ani jednou. Je to asi pod jeho rozlišovací schopnosti. Věřím, že nejen pod jeho. Mezi politikem a občanem totiž není takový rozdíl. Ten první vychází z kotle společnosti. Rozdílem je, že ten první pak začne bojovat o výhru, zatímco ti druzí bojují o pravdu.
Máme o co se opřít? Co se týká slavné tradice první republiky, jak nedávno psal Václav Žák, kromě toho, že TGM nekradl propisky, mezi politikou první republiky a dnešní nebyl žádný rozdíl. Během dvaceti let tam bylo třináct vlád. Můj otec jako poslanec dostal facku ve sněmovně proto, že nedokázal přeskočit lavici během rychle šířící se rvačky. Vše řídil TGM z Hradu mnohem rafinovanější intrikou než současný prezident, možná proto, že používal inteligentnější a kultivovanější poradce. Co se týká dneška, vyhnání elity, ateismus nebo vymlácení morálky komunisty jsou známé fenomény, ze kterých každý přispívá ke krizi.
Prolomili jsme rekord 20 let svobody první republiky, ale problémy se neřeší. Bez jejich řešení nemůžeme řešit sami sebe. Možná proto ta propast a pocity zoufalství.
Na současné křivce demokratického vývoje stojíme před dvěma hlavními překážkami. Ta první je, že neexistují zpětné vazby, pouze zpětné hrozby. Ta druhá je, že nevíme jak popsat a držet se toho, co je správné a co není. V České republice má pravda velice těžký život.
Aby se posílily zpětné vazby, stačí pár zásadních kroků. Tím nejzásadnějším jsou přímé volby. Přímé volby nabízejí vyšší legitimitu a zodpovědnější chování pro zvoleného tím, že zvolený „patří“ lidem a ne politikům. To platí zvlášť u prezidenta, kde jeho přímá volba posílí nejen instituci (prezident nebude zvolen přes politické handrkování a s pomocí komunistů), ale nabídne možnost pro klíčové dirigování správným směrem. Pokud nový prezident začne spojovat a ne rozdělovat, splní nesmírně důležitou a (v současné době) chybějící roli dirigenta vytváření české polistopadové národní identity.
Přímé volby se ale musí zavést i v jiných instancích. Občané by měli rozhodovat o tom, kdo se stane hlavním státním prokurátorem. Krajští šéfové policie, krajští soudci a všichni starostové by měli být přímo voleni lidem, jak je to zvykem v jiných zemích. Tím se oddělí administrativní moc a justice od té politické, což dále posílí přímé vazby a přímou zodpovědnost.
Aby se zpětné vazby dále posílily, musí jich být méně. Dnes nikdo netuší, kdo za něj dělá co a kde. Setrvávající komunisticko-habsburský sklon řešit věci prostřednictvím neustálého rozdávání funkcí a rozdělování nás škrtí k smrti. Když nám EU převzala mnoho z toho „hlavního“, nepotřebujeme přece mít dvojnásobek státních úředníků po přijetí do EU, než před vstupem. Stačí polovina. Ministerstvo vnitra, které bylo od revoluce příčinou ničeho jiného než handrkování, intrik, korupce a nechutné politizace, by se mělo zrušit a proměnit na Ministerstvo pro veřejné záležitosti. Staralo by se o – hádejte - občanství, emigraci/imigraci, práci/pracovní poměry a sociální věci. Bezpečnost by se přesunula na ministerstvo obrany. Ministerstva životního prostředí, dopravy a zemědělství by se sloučila stejně tak jako ministerstvo místního rozvoje a průmyslu s ministerstvem obchodu. Školství a kultura přece také patří k sobě. Vcelku by jich zůstalo osm. A dále žádní vicepremiéři pro boj s korupcí a další nesmysly – nemá to proboha dělat ministerstvo spravedlnosti? Počet senátorů by se zredukoval na dva z každého kraje (bez ohledu na počet občanů), počet poslanců na jednoho na každých 10.000 občanů, tedy na 101. To úplně stačí. Vždyť je nás méně, než žije lidí v Londýně.
Náš současný systém koaličních vlád je cesta do pekla. Je to magický způsob jak odradit každého voliče, když zjistí, že strana, kterou volil, je najednou spjata a závislá na chování odpůrce-partnera. Neúspěchy se přehazují na jiné, zatímco úspěchy se berou za své. Nejmenší strany drží celou vládu jako rukojmí tím, že je jim dán aritmetický klíč (a s ním neuvěřitelně disproporční moc) pro tvoření koaliční většiny ve sněmovně. Ať jedna strana ručí za vše a ať ji ostatní hlídají a s ní soupeří. Takto zacházet s politickou zodpovědností dovede ale pouze několik zemí a to tím, že je u nich přímá volba všech poslanců a senátorů, což zároveň anuluje fenomén „přeběhlíků“.
Aby se rozhodovalo mezi tím, co je správné a co není a na základě toho se postupovalo dál, musí platit to, jak tvrdí Václav Žák, že se budou definovat a dodržovat formální role, vztahy a pravidla. Podívejme se, jak to funguje při současné vládní krizi. Dnes je (již bývalý) ministr Bárta obviněn, že chtěl propojit politiku a podnikání. To je ale ve světě běžné, stejně tak úspěšně činili Rockefeller, starý Kennedy a celá rodina Bush. Jen u Bárty jde tentokrát o bezpečnostní firmu ABL.
Za to, že tvrdili, že se je Bárta pokusil uplatit, byli členové Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí za „trest“ a bez řádného procesu vyloučeni z Bártovo strany a sněmovnou posazeni do poslední lavice. Naše osvícená média ihned přidala panu Škárkovi a slečně Kočí nálepku „přeběhlíků,“ a to i přes naprosto zjevný fakt, že to byli oni, kteří upozornili na korupci a byli za to vyhozeni. Naše média totiž dovedou mlžit pravdu mnohem více než politici.
Kauza pana Škárky a slečny Kočí je přesným symbolem toho, co se děje v naší společnosti a politice. Fragmentace faktů, tvoření intrik a mlžení. Právě pro to by měli pan Škárka a slečna Kočí sedět v první řadě poslanecké sněmovny, před celým národem, nikoliv v poslední. Když jsem se pana Škárky ptal, proč bral peníze od pana Bárty, odpověděl mi: „Byl jsem stejný jako on.“ Buď se jeho vyjádření nakonec ukáže jako oprávněné a jeho krok jako čestný, anebo bude vnímáno jako rafinovaný a cynický čin.
Místo toho, aby se všichni soustředili na nalezení pravdy prostřednictvím rychlých a otevřených formálních procesů (tj. funkční justiční systém, podpořen dodržováním morálních pravidel), presumpce neviny se potlačuje, hlavní aktéři se přesazují do zadních lavic a hon na čarodějnice (tentokráte z ABL) pokračuje v plné politické vzteklině. Právě to je důvod, proč v Čechách pravda zatím nevítězí.

Článek byl 13.5.2011 ve zkrácené verzi otištěn v Hospodářských novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Míval napsal(a):

Proč myslíte, že jsou Češi ateisté? Jsme většinou bez konfese, ale to je něco jiného, než ateismus. A za druhé, proč by právě tohle mělo být zdrojem krize hodnot? Neřekl bych, že to třeba ve vypjatě katolickém Polsku vypadá po téhle stránce o mnoho lépe.
16. 05. 2011 | 10:34

sedlák napsal(a):

já mám spíš dojem, že naši páni politici jsou až neskutečně sebestřední, jakou vlastně mají cenu (vyjádřeno v korunách) při veřejných zakázkách či schvalování dotací? dalším problémem je medializace "něčeho", co je "in", korupce začíná na komunální úrovni u starostů až po hejtmany, kde uvidím medializaci těchto "malých" provinčních kauz, které jednak tvoří pevnou součást celého systému financování pol. stran, a také a to hlavně jako UČEBNÍ a vstupní pomůckou budoucích "vysokých" politiků..........lezou mi krkem nahrávky veverek, už to má úroveň Blesku.....jak dlouho nás tím ještě (autoři nahrávek) chtějí krmit? Co takhle, že by utekla nahrávka domlouvání si provizÍ Z VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK? To nepustíte co? To byste se na tom nemohli napakovat!
16. 05. 2011 | 10:36

michal napsal(a):

Žádný komentář? Asi proto, že opravdu není co dodat. Vlastně jo. Chybí rada autora, jak jeho osvícené rady a plány realizovat. Trochu to připomíná rady K. Čapka, co a jak by mělo v politice být. V praxi jeho parataj neuspěla. To opravdu se nejde z historie poučit více?
16. 05. 2011 | 10:36

Petr napsal(a):

K demokracii patří schopní, čestní, vzdělaní, nezkorupovatelní a pracovití politi. A to je v Česku problém. Naprostá většina z nich a i naprostá většina státních, krajských a městských úředníků by se v soukromém sektoru neuživila, a vůbec ne tak dobře. Proto jsou dobrovolně loutkami v rukách mafiánů. A tak česká země a český národ do 50 let skončí. Co se nepovedlo po staletí Habsburkům, Hitlerovým nacistům, komunistům, ruskopolským okupantům, dokáží naši politici za pár desítek let.
16. 05. 2011 | 10:43

Terry napsal(a):

Demokracie je závislá na tom, jak stará je.

No - na to, jak je ta naše demokracie PROHNILÁ, tak už by musela být stará dost.

Naši "demokratičtí" politici to ale zvládli rychle.

Ale spíše než demokracii, tak hned od počátku (si) budovali POSTDEMOKRACII (http://cs.wikipedia.org/wiki/Postdemokracie): to je "lepší", modernější systém, který v sobě klidně obsáhne i ekonomiku (tunelování), justici (justiční mafie), korupci...

Jen je nyní nějak překvapilo (zaskočilo), že zdroje pro tunelování nějak vyschly, a tak je potřeba je doplnit doplnit. A jak jinak, než z kapes hloupého plebsu, který se na dva měsíce před volbami změní na "vážené voliče".

Máme přece demokracii, ne, vole?!!
16. 05. 2011 | 10:53

Terry napsal(a):

Odkazuji na blog, který s tímto souvisí:
Jeho čas ještě nenastal (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/tomas-haas.php?itemid=13143)

Ale až nastane....
16. 05. 2011 | 10:57

michal napsal(a):

10 milionů lidí / 10 000 = 1 000 poslanců. Takže raději snad na každých 100 000 lidí jeden poslanec, ne? To je zhruba 1 na okres.
16. 05. 2011 | 11:13

hoven napsal(a):

kvíz
co znamená "od zítřka nečaruji"?
a) známý film pro děti v nemž otto šimánek ztvárnil pana taua
b) slangový výraz vyjadřující, že osoba, která provádí bílé značení silnic, zítra nepracuje
c) povzdech poslance babáka, který nastupuje výkon trestu ve valdicích.
16. 05. 2011 | 11:15

MaB napsal(a):

Pane Stránský (neočekávám, že byste se namáhal odpovědě:-)
Pokud jsou Škárka a Kočí těmi, kdo upozornili na korupci, proč měsíc před tím jeden z nich nahrával schůzku u Bárty doma? Nevypadá to spíš tak, že celou věc na Bártu (který je asi taky pěkné kvítko..) dopředu ušili?
16. 05. 2011 | 11:25

Občan napsal(a):

Pane Stránský,
to jsou jen slova, slova a slova...
Přímá volba presidenta, soudců, státních zástupců - to jsou jen taková šidítka. Navíc nesmyslná, protože soudci a státní zástupci (poněkud Vám uniklo, že prokuratury byly zrušeny v r. 1993 a že byly úplně změněny kompetence státních zástupců; zejména už nesmějí přezkoumávat výkon státní správy) by měli být odborníky a tedy by měli být jmenováni těmi, kdo se v resortu a jejich odbornosti alespoň orientují. Liak nemá dostatek informací.
Z Vašeho slovního vodopádu jsem vyrozuměl, že stejně jako bakalice nikterak nestojíte o přímou demokracii, tedy obecné referendum. Proto si svá populistická šidítka v podobě "volby" soudců a státních zástupců, jakož i presidenta, račte vetknout za klobouk.

"Pravdu" a "morálku" si tam můžete připíchnout také. Žádná universální pravda ani morálka nikdy neexistovaly a neexistují. To byly vždy jen důtky na poddané, protože mocní si "pravdy" a "morálky" vždy přizpůsopbovali tomu, co vyhovovalo jen a jen jim. Dnes tak činí rovněž, kdekoli na světě, účelově a zcela bezohledně.
16. 05. 2011 | 11:34

sedlák napsal(a):

pane autore, dřív jsem měl dojem, že pohled (nadhled) zvenčí by mohl být podnětný, zřejmě jsem se mýlil nebo vám přisoudil nadhled neprávem
16. 05. 2011 | 11:36

rejpal napsal(a):

hoven
céčko to být nemůže, ostatní varianty pokládám za rovnocenné.
16. 05. 2011 | 11:37

rejpal napsal(a):

MaB
Docela by mě zajímal motiv. Chtěli zbavit Bártu vlivu? Nebo v té straně prostě panuje taková srdečná a přátelská atmosféra naplněná duchem vzájemného pozorumění, že si tak každý nahrává všechno, co kdyby se to někdy hodilo?
16. 05. 2011 | 11:44

Tenco napsal(a):

Zdraví demokracie se dá mj. docela dobře poznat i z toho, jakým způsobem spolu politici komunikují.
Nemyslím si, že Bláznivá Krista je zrovna ta, která provedla diagnozu a snaží se o léčbu. Pravda bude asi spíše v tom "poodeesádštění" části VV - respektive ve snaze dosíci ho. Ať to stojí, co to stojí /...a třeba i 120 mega..:((/ - a KOHO to stojí.
:((

Že je to úlet ?

Hmm. Ne. Není. Naopak.

Zcela to odpovídá danému stavu věcí.
Kdy spolu komunikují psychopaté, zloději, alkoholici a narkomani.

Je to tedy napuosto noumání, Uďové. :)))

:(((

P.S. V první lavici většinou vždycky seděli ti, na které musel učitel dávat pozor.
Aby neprovedli nějakou levárnu.
Nebo blbárnu /určeno pro poučení pravicových Uďů :)) /.
16. 05. 2011 | 12:00

Pepa z depa napsal(a):

Ano milí diskutující, sem do této diskuze se hodíme jak to na to, že? Tak Vás chceme předně upozornit, že SJEDNOCENÝ LID, NELZE PORAZIT a je to. Protože takhle pořád dělat účet bez hostinského se nedá a nesmí. Důsledky si potom přičtěte sami sobě. Jest-li se chcete ještě dozvěděti co se ve společnosti děje, tak se podívejte na www.hzpd.cz, www.vymenilijsmepolitiky.cz, www.proalt.cz, www.čmkos.cz a další občanské iniciativy. Dozvíte se tam i věci, které Vám zde autor radí a další věci ohledně zjednodušení vládnutí státu, které navrhoval 4. odboj a Pepa z depa již minulý rok. Rozdíl je jen v jejich složení týkajícího se obrany a bezpečnosti NAŠÍ VLASTI. Ona totiž ta armáda a to vše co Nám předváděla společně z MO a zahraniční politikou, JE PRO NÁS TAK MALÝ STÁT, VELIKÁNSKÝ LUXUS a také veliké nebezpečí, že Nás finančně a početně můžou zlikvidovat cobydup. Tak LIDÉ BDĚTE a čtěte výše uvedené stránky a hlavně se sejděme toho 21.5. ve 13.00 hod. na Václaváku a tam domluvíme to ostatní. I příroda je s Námi, dle předpovědi Nám připravuje letní počasí a tak děti mohou nejen do ZOO ale i na lodičky a projíždět se po Vltavě. No a rodiče jim zatím mohou připravovat lepší budoucnost dle svého GUSTA. A BUDE VYMALOVÁNO, ŽE? A také konečně skončí ta nejistota těch našich politologů a státotvůrců, JAKÁ BUDE NAŠE VLAST. A My odpovídáme JAKOU SI JI UDĚLÁME, TAKOVÁ BUDE. A pište si, že vy vlastizrádci, kolaboranti, korupčníci, tuneláři, mafiáni, zloději a další svoloči jste skončili se svým vlivem na COKOLIV. A ještě si počkejte na HNĚV SOBOTNÍHO DNE, no trest bude následovat podle vašich zásluh při tom pustošícím řádění. Tak zatím, 4. odboj a Pepa z depa.
16. 05. 2011 | 12:02

grőssling napsal(a):

Jenom žvásty buržuje Stránského.
16. 05. 2011 | 12:04

dědek mirda napsal(a):

kolik za ten článek dostanete?
Kočí a Škarka mají sedět v prvé lavici? ano souhlasím pokud Kalouskové,Tlučchořové,Klausové,Paroubkové,atd atd budou sedět za mřížema a bude jim zabaven majetek.
16. 05. 2011 | 12:22

rejpal napsal(a):

Tenco
Vždyť je to ve VV samý odésák. Kolik z těch VIP členů VV nebylo nikdy členy ODS nebo je aspoň finančně nepodporovalo? Snad jen John ne, ale toho si zase vybrali jako fasádu (viz nahrávka). Takže se vlastně někteří jen vracejí z vandru. To už tady bylo u jiných stran několikrát.
16. 05. 2011 | 12:26

Alex napsal(a):

Milý pane Stránský, napsal jste mnoho slov - nic neříkajících. Co se týká toho vývoje demokracie - je jediný možný - Nečas by měl hodit do ringu ručník a jít na předčasné volby. Jiná možnost jen prohloubí všechny dosavdní neúnosnosti.
Je možné psát vždy o nějakých variantách - většinové volby do parlamentu nebo o přímé volbě starostů. Pro začátek by úplně stačilo, aby takovéto vlády šly samy od válu pod tlakem veřejného mínění a volbu opačné strany.
16. 05. 2011 | 12:36

Tenco napsal(a):

rejpal
Ale to jen podporuje mou zcela pravdivou a prokázanou hypotézu, tedy co se se jedná těch psychopatů, zlodějů, alkoholiků a narkomanů.
Vůbec v ničem si vzájemně neodporujeme, pane rejpal.
Vůbec v ničem.
:))
16. 05. 2011 | 12:37

dexx napsal(a):

K té demokracii
Tady jde o to, že státostrana, která nám vládne od roku 92, i když se zove občanskou, ze své podstaty rozkrádá stát. Peníze jsou až na prvním místě a neexistují špinavé peníze nebo národní ekonomika; co je brzdí nebo čemu nerozumí, to prostě popřou. Chová se tržně - tedy krade do vlastních kapes. Přitom odsává ročně stovky miliard ze státního rozpočtu. Nepodporuje slušné poctivé podnikání, ale krádeže, se zloději se pak šíbne, pokud její členové nekradou sami bez prostředníků. Tyto zloděje nám 20 let státostranou placená propaganda vydává za úspěšné lidi. Už v druhé polovině 90 let modří zloději málem ekonomicky položili stát.

Přesto, že se tato strana zove i demokratická, je u nás největším nepřítelem demokracie a právního státu. Protože ve skutečné demokracii by lidi nešlo tak okrádat a pokud by byl právní stát, mohli by se jednou zodpovídat za své činy. Tak se dovídáme, kdo drží ministerstvo obrany (největší možnost krást), kdo vnitro, soudnictví apod. (zaručují beztrestnost).
A černé fondy, kam jde část ukradených peněz (Kočí s Tluchořem mají k dispozici dle nahrávky 120 MEGA.. aféra Drobil pak ukázala, že krádeže jsou v naší státostraně systémové a jsou jakousi "zkouškou dospělosti" (budoucí předseda musí přinést/ukradnout/ peníze, aby jako ta strana mohla existovat dál...). Státostrana je vždy připravena vyplácet částky (kupovat a podplácet) politiky (nejmarkantnější u volby prezidenta; dnes dle Třeštíkové víme, že to byly desítky milionů) nebo noviny a TV. Státostrana v 90 letech byla u koryt, když se privatizovalo a je nepochybné, že právě finanční rezervy z té doby a v té době budované finanční toky, vysávající stát (a možnost tedy kupovat sdělovadla a ovlivňovat veřejné mínění) zajistily, že se tato strany drží neustále u moci.

Stát pak musí mít jakousi slupku pro veřejnost, pod ní panuje bezpráví a bezbřehá korupce. Íčko ještě před volbou prezidenta řekl jasně, že politická moc a hlasy poslanců je odvislá od množství peněz.
Je jasné proč právě tato strana je největším nepřítelem přijetí zákona o prokazování původu majetku, zrušení akcií na doručitele, zákona o policejních provokacích nabízením fingovaných úplatků, práva občanů odvolat své poslance, přímé volby prezidenta (voličů je tolik, že uplatit je i pro nejbohatší stranu v ČR a její sponzory prostě nemožné) nebo obecného referenda.
Nebo zákona o státní správě. Pak by totiž na ministerstvech nešlo zaměstnávat místo odborníků rodinné příslušníky nebo dokonce ženy, jež spí se svými nadřízenými za hmotnou odměnu (rozuměj prostitutky), nemající žádnou kvalifikaci, přesto řídící stovky lidí a platit je za státní peníze formou statisícových odměn.

Vzhledem k tomu, že strany podobného ideového ražení vytunelovaly (toto slovo z 90 let je příspěvek ČR světovému ekonomickému slovníku) i své země (např. USA) nebo tunelují v současnosti, přičemž si pod různými záminkami přisvojují k tomu práva a ruší ochranné kontrolní demokratické mechanismy (děje se to proto, že zpětná vazba strašáka odlišného státního zřízení, se kterým Západ musel soupeřit a který je již 20 let pryč, je již v krádežích neomezuje) budoucnost není růžová...

Naše Státostrana ani její klony podporované Bakalou a spol. (a tudíž plnící na objednávku zájmy diskrétní finanční elity, které jsou často v rozporu se zájmy země a většiny národa), budou ze své ideové podstaty plnit zadání svých donátorů a krást, kde to půjde, až do konce. Mají zájem na přesměrování finančních toků do svých kapes (aktuální je zdravotní a důchodové pojištění, kde pro vyvolené z jejích řad neexistuje podnikatelské riziko, jen zisk), ne na pozvednutí ekonomiky. Natož zavedení demokracie, protože by ohrozila jejich dnes svobodné, řádění ve státě.

Závěr: Jakémukoliv zavádění demokracie (pevně dané zákony, normy, pravidla, postupy) bude klást Státostrana tuhý odpor, protože by to zlomilo její v podstatě neomezené 20tileté transfery majetku v její prospěch (pár let v opozici nepočítám, protože menšinovou vládu kontrolovala a zabránila např. protikorupčním zákonům) a tedy neomezenou 20tiletou moc. Všechny své fondy vrhne proti demokracii, protože její ideologie a majetek její i jejích členů je založen na krádežích. Bude hrát o všechno.
Pokud se občanům ČR podaří (přes mobilizaci tisku a TV za občanům ukradené peníze) překonat odpor Státostrany, je zavedení demokratických principů v ČR(což je podmínka vzestupu státu) možné jako v kterékoliv jiné zemi.
16. 05. 2011 | 12:51

rejpal napsal(a):

Tenco
Já taky netvrdím, že ano. Byl to jen přípodotek -:))
16. 05. 2011 | 12:51

Tenco napsal(a):

dexx
Herdek - tak "občanská" není..."demokratická" jakbysmet....

Poslechnou, dexx, jde teda vůbec o "stranu" ?!??

Není to teda jen zájmové sdružení ?
:((
16. 05. 2011 | 13:01

tim napsal(a):

tenco: co takhle zločinecké sdružení nebo zločinecká organizace?
16. 05. 2011 | 13:05

mb napsal(a):

to, že Václav Klaus nepoužil slovo „korupce“ ani jednou, je symptomatické
16. 05. 2011 | 14:22

hoven napsal(a):

já bych chtěl pogratulovat VV ke krásným 2,3% podpory. vypadá to na souboj titánů mezi VV a SZ o poslední místo.
16. 05. 2011 | 14:27

Straus - Kahn napsal(a):

To Občan:

prosím nic si neslibujte od tzv. obecného referenda. Jest již dávno uzákoněno a jeho praktický význam se rovná nule. Je zapotřebí říci, že v praxi zelené svolání referenda je místním úřadem, rozuměj vládnoucí kamarilou, odmítnuto a následně se musíte obrátit na soud. Ten jest nezřídka zděšen, cože to po něm kdo chce a hledá sto a jeden formální důvod, proč referendum nenařídit( často, že by to " moc stálo"). Nejde tedy jen existenci zákonné normy, ale i o vůli podle této normy jednat a naplnit ji obsahem. A tady nula od nuly pojde.
16. 05. 2011 | 14:55

Lada napsal(a):

to autor
zase dalsi chytrak, nebo dalsi naplava? Jestli se vam tady nelibi, tak muzete klidne zase emigrovat. Me se tady zije celkem dobre i pres problemy, ktere tu jsou. To vase demograticke inzenyrstvi si nechte pro nekoho jineho, prineslo by to vic problemu nez soucasny system. To jste uz asi nedomyslel. Nasim nejvetsim problemem jsou slabe vlady, kdy kvuli ,nebojim se to nezvat, vydirani malych koalicnich partneru se nic nedotahne do zdarneho konce. Dobre reformy vzdy boli, ale je potreba se toho nebat. Nad kazdym bic, motivaci a perspektivu lepsi budoucnosti. Je to lepsi nez sebeuspokojeni, lenost a stagnace. Jestli se nemylim, na to dojely vsechny vyspele civilizace.
16. 05. 2011 | 14:57

Stařeček napsal(a):

pan Stránský nám tu píše: "ještě nejméně 50 let" a tak si občané zvykněte, stejně se zlepšení nedožijete. Volte nás, my to za vás vyřešíme po svém. Hlavně držte huby a volte nás.
16. 05. 2011 | 15:28

popeye napsal(a):

slizkej...
16. 05. 2011 | 15:38

Luba napsal(a):

Pane Stránský,
dodržování pravidel je třeba vymáhat. V případě těch neslušných.
Slušný člověk dodržuje i pravidla neformální, nikoli pouze ta stanovená, formální.

Kdo dodržování pravidel může vymáhat? Samozřejmě jsou to důvěryhodní lidé nebo instituce, nadané pravomocí, a nejlépe přirozenou autoritou.

Pokud mají dodržovní pravidel vyžadovat lumpové, jde o frašku.

Napsal jste:
"Aby se rozhodovalo mezi tím, co je správné a co není a na základě toho se postupovalo dál, musí platit to, jak tvrdí Václav Žák, že se budou definovat a dodržovat formální role, vztahy a pravidla."

Houbeles!!!

Formální role, vztahy a pravidla dodržoval i Al Capone.
A právě proto byl do Alcatrazu zabásnut za "drobný delikt", za daňový únik, nikoli za četné vraždy.

V podstatě platí to, co řekl "poctivej" pan John. Musí padat hlavy. Nejlépe těch největších zprofanovaných hlavounů.
Klause, Kalouska a spol.

Jenže jak toho dosáhnout, když jsou na nejvyšším Peaku smetiště? Nabízí se klasické americké řešení ...

Také by měli lidem zmizet z očí nové "vzory" z nahrávacího studia VV, banda lenochů, psychopatů a vožralů z TOP-09, zlodějské proHradní křídlo ODS, prožranci z ČSSD, atd.
16. 05. 2011 | 20:16

Luba napsal(a):

Pane Stránský,
ještě dodatek ...

Ten Váš nadpis ... tomu tedy říkám perverze!

Být Škárka Němcem v letech třicátých, patrně by byl v SA, NSDAP, SdP, či v jiné straně vyznávající rasovou hygienu.

Slečna Kočí je pro změnu exemplárním příkladem ženy s poruchou osobnosti ve smyslu tzv. histriónství.

Jak psal zdejší bloger, dr. Hnízdil, psychopaté v politici poškozují zdraví celé společnosti a je třeba jejich vliv eliminovat. Nikoli z nich dělat vzory hodné následování.

A za tyto věty byste si zasloužil důrazné pohlazení přes celou mordu:

"Co se týká slavné tradice první republiky, jak nedávno psal Václav Žák, kromě toho, že TGM nekradl propisky, mezi politikou první republiky a dnešní nebyl žádný rozdíl. (...)Vše řídil TGM z Hradu mnohem rafinovanější intrikou než současný prezident, možná proto, že používal inteligentnější a kultivovanější poradce."

Musím smutně konstatovat, že Vy rozhodně mezi nové naděje naší politiky nepatříte.
Polovzdělanců, hlupáků a ignorantů už máme dost!
16. 05. 2011 | 20:39

Luba napsal(a):

Všem dalším ignorantům, kteří mají podobný názor na roli TGM v První republice, jako Stránský s Žákem Václavem:

Tomáš Garrigue Masaryk je jedinou postavou československé a české politiky evropského i světového významu. Je postavou veskrze kladnou, ať už se to mravním relativistům líbí, nebo ne. Jeho postavení v čele mnohonárodnostního státu bylo mimořádně těžké - přesto se svými spolupracovníky vybudoval jedinou otevřenou demokratickou společnost v rámci Evropy. Demokratické USA byly v té době ještě v podstatě rasistickým státem.

Masarykův odkaz je třeba oživit, nikoli na něj plivat!
Nikoho lepšího jsme neměli.
Hus - Komenský - Masaryk. To jsou naše ideály.

Jeden z nejvýznamnějších filosofů světového významu, Sir K.R.Popper, autor známé knihy "Otevřená společnost a její nepřátelé", o TGM a Masarykově Československu:

"Sir Karl zdůraznil, že T. G. Masaryk byl největším filozofem demokracie a že byl jedním z největších politiků zároveň s Lincolnem a Churchillem.

Měl pouze slova obdivu pro všechno, čeho bylo dosaženo v Československu mezi dvěma světovými válkami pod vedením T. G. Masaryka. Co se týká Edwarda Beneše, sir Karl byl velmi kritický k jeho "nedobré politice". Zároveň důrazně prohlásil, že Hitler v Mnichově blafoval a byl vojensky nepřipraven k válce. Řekl, že Beneš neprokázal odvahu, kterou měl pravděpodobně pouze Masaryk - mravní odvahu bojovat se zlem nacismu.

Sir Karl byl přesvědčen, že kdyby Československo bojovalo, nesmírně výrazně by změnilo dějiny. Jeho ozbrojený odpor by přivedl k moci Churchilla i ostatní, kteří se chtěli postavit proti Hitlerovi.

Obdiv sira Karla k Masarykovi se dále projevil, když vzal Churchillovu knihu o dějinách světa ve dvacátém století. V jedné kapitole Churchill popisuje nadlidské činy československých legií, které Masaryk vytvořil v Rusku během Říjnové revoluce v roce 1917 a po ní.

Bylo to za občanské války v Rusku, která následovala po sovětském převratu, kdy 60 000 československých legionářů kontrolovalo magistrálu - železnici mezi uralskými horami a Vladivostokem.

Nemohl jsem zabránit tomu, abych nebyl přímo uchvácen nadšením Karla Poppera pro morální velikost Masarykovu."

Zdroj:
http://www.phil.muni.cz/fil/sbornik/2002/12krejci.html
16. 05. 2011 | 21:13

Václav Žák napsal(a):

To Luba 20:39
Obávám se, že se mýlíte. Al Capone dodržoval neformální, nikoliv formální pravidla. Neformální pravidla uvnitř svojí mafie. Vražda či neplacení daní je nedodržováním formálních pravidel, jen se neplacení daní snadněji prokazuje. Není pak jedno, za co skončil ve vězení, hlavně, že tam skončil?
16. 05. 2011 | 22:11

Luba napsal(a):

Václave Žáku,
obáváte se zbytečně.
16. 05. 2011 | 22:29

Občan napsal(a):

To Luba:

Ad Masaryk - jenom to ne!!!!!
Masaryk byl mistrem manipulace a za jeho prezidentování tu kvetly klientelismus a korupce jak šeříky (omlouvám se šeříkům) na začátku května.
Za účelem manipulace politikou a budování kultu sebe sama si dokonce založil i privátní partaj!

Přečtěte si jeho spisy. To nebyl žádný "tatíček", ale docela slušný řezník, který se jen tak před něčím nezastavil. A to, že to uměl zabalit do hezkých slovíček a dlouhých vět, vyfutrovaných odporným pavlastenectvím a salonním moralizováním, jej vůbec neomlouvá. Spíš naopak...
16. 05. 2011 | 22:52

Luba napsal(a):

Caponovic Al jako VIP osobnost:

V roce 1927 Capone dosáhl statusu celebrity. Byl vyzván, aby se angažoval v sociální oblasti ... Jako známý muž se značným majetkem byl patřičně/nepatřičně vážený. Mnoho miliónů dolarů okázale věnoval na charitativní účely. Chudí a utlačovaní lidé z Chicaga ho vnímali jako svého Robina Hooda.

http://www.essortment.com/al-capone-gangster-57030.html

Capone dodržoval tedy i formální pravidla. Pravidla úspěšných amerických podnikatelů. Investoval do "prádelen" :)
Vražda je zajisté v rozporu s pravidly formálními i neformálními, že ano?
16. 05. 2011 | 22:57

Luba napsal(a):

Občane,
na rozdíl od vás Masarykovo dílo znám.
Těch pár řádek, co jste ráčil stvořit, dokazuje vaši vlastní ubohost, v lepším případě neinformovanost.
16. 05. 2011 | 23:01

Aleš Řešitel napsal(a):

Dexxi, znovu a opět vynikající hodnocení. Nabízí se ale to nejpodstanější: otázka co s tím. Jak tento zlořád maskující se kecy o demokracii, svobodě, boji proti korupci, dinosaurům a rozpočtové odpovědnosti rozpustit. Pud sebezáchovy VV(rozumějte úzké skupiny mocichtivých s očekáváním ekonomického přínosu) může ještě způsobit, že jakoby odejdou z vlády, vymaní se z chapadel koaliční smlouvy a začnou si znovu hrát na jediné zachránce před korupcí a dinosaury. Náčrt tohoto předvedl v nedělním, dnes již zprofanovaném pořadu pana Moravce, velmistr přemetů, nastrčená bývalá mediální figurka - John. To co tam znovu presentoval, se už vymykalo jakémukoliv žánru. Nejblíže byla komedie. Také je pravděpodobné, že po realistickém zhodnocení, že z jejich lodi již trčí nad vodou jen stěžeň a záchrana je nemožná, budou již s odkrytými kartami hrát o rozkradení státu, které je zakodované, schované pod rétorikou reformního úsilí. Tento stát se stal žumpou, která je denno denně plněná výkaly a to z kvalitní hradní stravy až po tu méně kvalitní, ale o to smradlavější, partajní. Pokud se vrátím k M.J.Stránskému je vidět, že zde asi nežil a má nedostatky v historii našeho státu. Chtělo by osvěžit jak založení státu, tak jeho vývoj mezi válkami, především s ohledem na mnohonárodnostní stát a hlavně na situaci v Evropě ve dvacátých a třicátých letech. Roli Masaryka a následně Beneše, který je neprávem opomíjen. Potom je možno si položit otázku proč komunismus a fašismus, jaké cíle kdo sledoval, a kdo a co bez ohledů na důsledky podporoval. Asi konstatování "O vymlácení morálky komunisty" by muselo být korigováno. Hitlerovo veledílo Mein Kampf, bylo obecně v nejlepších kruzích známo a hádejte kdo ve jménu morálky a pořádku pomohl otevřít stavidla genocidy etnik a národů. Kdo je také spoluvinen, ale neseděl na lavici obžalovaných. S některými názory H.J. Stráského lze souhlasit, ale je potřeba nékteré návrhy dotáhnout do konce, jako např zrušit senát, korigovat zastupitelskou demokracii přímou demokracií i s možností následné eliminace důsledků předvolební agitace, která se následně v praxi, po volbách, ukázala jako lživá( ODS,VV). Pokud v tomto státě, nebudou přijata základní opatření proti zlodějnám všeho druhu a legalizace výnosů z těchto zdrojů, rozumějte-nový zákon o státních zakázkách, zrušení akcií na doručitele, přiznání majetků, výrazné prvky přímé demokracie a další podstatné změny např. jedna zdravotní pojišťovna atd., potom veškeré předvolební výkřiky jsou pouze plané žvásty k obalamutění voliče. Snad už občané pod dnešní realitou procitli a pochopili kdo je kdo a odkud je potřeba začít s očistou společnosti.
16. 05. 2011 | 23:22

Aleš Řešitel napsal(a):

Ještě dodatek, spíše dotaz. Jak bude dlouho trvat uchycení a vybudování vyvezené demokracie a svobody, když v USA, která je kolébkou, dle údajů H.J.Stráského, to trvalo 150let. Jakou svobodu myslel Masaryk, když odhadoval 50 let vedoucích k vybudování demokracie. Co by řekl dnes.
16. 05. 2011 | 23:35

pich napsal(a):

Nejhorší na věci je, když nabídka převyšuje poptávku.

Dnes ve většině "demokratického" světa je k mání čím dál více různých pozlátek a perliček. Touha maloburžousta je tudíž buzena do neustále vyšších choutek. Prachy, prachy - vlastně opravdu prach, co má údajně být protihodnotou něčeho hmotnějšího.
Prachy a když nejsou, tak se půjčí, natisknou, zase půjčí, rozmnoží virtuálně o lichvářský úrok, který plodí další úrok z úroku atd.
Proto tady nemůže nikdy nabýt nějaká morálka či slušnost větší váhy nad touhou. Přijít si k prachům a tímto k vysněným malinkatým autíčkům, malinkatým domečkům, malinkatým letadýlkům a jiným malinkatým nezbytnostem. A taky, kolik asi stojí taková mladší blondýna.

Proto se mi zdá směšná autorova americká "demokracie". Co se bože už dá zabalit do te udajné lidovlády. A že prý časem roste. Nepozoruji to ani v Us a natož u nás.

No, neměli jsme to tady kdysi jednodušší ? Nic nebylo. Ani naštěstí ta "demokracie". Byla zato zdvojená, Lidová demokracie.
Nebyly prachy. Nebyli oficiální lichváři. Ne že by nebyla touha. Jenže byla taková marná. Časem byla posílena sice těmi Tuzexy, což byl sebevražedný krok komančů a první šance pro lichváře.
A tak bylo zaseto. Soudruzi z těch všech PZO (podnik zahraničního obchodu), kteří vozili valuty spolu s veksláky byli pak základem sameťáků a všech těch touhou posedlých.

Proto veškerý pokrok táhne touha. Jenže touhou se nic nevytváří. Většinou jen prach.
Prach jsi a v prach se obrátiš. Ha, jenže dokud jsem hmotný, tak ty prachy chci ! Za jakoukoliv cenu.
17. 05. 2011 | 12:15

Jetvart napsal(a):

Pane Stránský vy doslova navrhujete čtyřletou diktaturu jedné strany. "Nejmenší strany drží celou vládu jako rukojmí tím, že je jim dán aritmetický klíč (a s ním neuvěřitelně disproporční moc) pro tvoření koaliční většiny ve sněmovně. Ať jedna strana ručí za vše a ať ji ostatní hlídají a s ní soupeří." Pokud vám rozumím správně tak chcete odstranit i nutnost většiny hlasů k přijetí zákona. Opravdu nechápu proč by tam ti poslanci měli sedět. Pokud by se vaše představa ukutečnila můžeme sněmovnu zrušit. Jediné nástroje k hlídání vlády které ostatním stranám zbudou, bude psaní kritických článků a podněty ústavnímu soudu. To se dá dělat z kanceláře strany. Vpodstatě jste tu malou holčičku poslechl.
27. 05. 2011 | 17:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy