Proč nevolit?
To vše se děje v zemi, kde současná struktura politiky, množství politiků a politických stran, předurčuje jakýkoliv výsledek k neprospěchu. Na místní úrovni je příkladem město Praha se svými nesmyslnými 22 městskými radnicemi s tím, že každá z nich zaměstnává stovky lidí, má vlastní hlavičkový papír, zcela nesourodé internetové stránky a programy bez jakékoliv propojenosti. Město New York, které má více občanů, než celá Česká republika a mnohonásobně větší rozpočet, má pouze jednu radnici. Na státní úrovni zastupuje v České republice jeden poslanec 52 tisíc občanů, v Anglii je to 95 tisíc občanů, ve Francii 113 tisíc, v USA 721 tisíc. A nakonec: zhruba 75 % všech zákonů přebíráme od EU.
Přebujelost počtu politiků a jejich následně nevyhnutelné koaliční manévrování na jedné straně znamená, že je absolutně nemožné, aby jedna strana nesla plnou odpovědnost za cokoliv a na druhé straně to, že se u nás politici nacpali do rozhodování, která v jiných zemích činí pouze nezávislí úředníci: zastupitel města rozhoduje o výši nájmu místního obchodu, ministr rozhoduje o výběru firmy. Právě tento stav je udržitelný pouze prostřednictvím „trafikování“ moci, pozic a peněz, nikoliv jeho vymezením. Rozmělněním masy nic nedělajících a často zkorumpovaných politiků po našem území vznikla toxická pomazánka, která dusí nejen nezávislost úřednického aparátu, ale celou naši společnost.
Stát má patřit občanům, nikoliv politikům. V České republice je dnes ve skutečnosti pramalý rozdíl mezi komunistou a pravicovým politikem, protože oba „kradou“ a kšeftují stejně v rámci politického „systému“, v němž jsou nuceni hrát pouze jednu a tu samou hru. Ledaže by celá hra úplně přestala a byla nahrazena jinou, nepolitickou, s důrazem na absolutní transparentnost a efektivní službu státu. A právě proto nemá smysl volit. Všichni jsou stejní.
Nebo že bych se mýlil?
Text byl dne 23. října 2013 uveřejněn na webových stránkách časopisu Přítomnost