Je rozdíl vlastnit noviny a krám
Jedná se o původně svazácké nakladatelství, které vydává především knihy a časopisy. V roce 2001 byla prodána společnosti Efraim Cohen, která brzy poté skončila v konkurzu, za pouhých 21 milionů korun. Likvidátora této akce Pavla Žáka kvůli tunelování fondu vyšetřuje policie (Týden 25.6.2008).
Dnešním vlastníkem všech akcií MF je společnost European Financial Services, která je registrovaná v americkém státě Oregon. Jejím jediným společníkem je ovšem společnost Altafin Ltd. se sídlem v daňovém ráji na ostrově Dominica v Karibském moři. V americké registraci European Financial Services je jméno Rick Fletcher, kterého v roce 2005 vyšetřoval tamní finanční úřad a nařídil mu přejmenovat šestnáct jím spravovaných společností, protože používaly názvy jako London Bank či Wall Street Commerical Bank, aniž by měly bankovní licenci (Týden 25.6.2008).
Podle lidí, kteří se vyznají v médiích, včetně bývalých zaměstnanců, skutečným ředitelem Mladé fronty, a.s., je František Savov, syn komunistického aparátčíka. Savov také zastupuje European Fiancial Services (Týden 25.6.2008). Savov je znám jako jediný z velkých vydavatelů v České republice, který nezveřejňuje náklady. Zároveň odmítá předkládat obchodnímu soudu výroční obchodní zprávy. Podle odborníků je nemožné, aby jeho firmy mohly financovat publikace, jako je bezplatný ekonomický deník E15, natož nabízet miliardové částky za koupi Economie.
V roce 2007 se Savov angažoval v převodu půl miliardy korun z Konsolidační agentury do švýcarské banky UBS. Na jeho a na další dva účastníky transakce (Miloše Skořepu a Jana Šika) podala Česká konsolidační agentura trestní oznámení (ČRo 2 –Rádio Praha 18.12.2007). Ve snaze získat Economii je MF zastoupená bankou Unicredit. Nejvyšší nabídka na koupi Economie je tedy podána někým, kdo se nemůže ke svým penězům přihlásit, kdo je spojen s kriminalitou a kdo podniká přes třetí osoby.
Můj pradědeček Adolf Stránský založil náš nejstarší deník - Lidové noviny. Byl to krok, který výrazně přispěl k založení nezávislého československého státu a ke zrodu bohaté tradice demokratické žurnalistiky naší země. Po útlumu se dnes tato tradice obnovuje a pomalu nachází tenké spoje ke svým kořenům, které zároveň tvoří záruku naší budoucnosti: bez živé, funkční a nezávislé žurnalistiky totiž nemůže demokracie prosperovat. Stačí podívat se na Rusko. Pro budoucnost civilizované demokratické země je vlastnictví kvalitního vydavatelství, které vydává snad nejvlivnější deníků v zemi naprosto odlišné od vlastnictví nákupního centra či paneláku.
Je pravda, že v demokratické zemi může koupit kdokoliv cokoliv. Pokud Economia skončí v rukou Mladé fronty a spol., naše demokracie utrpí mnohem vážnější ránu, než jakou by jí mohly kdykoliv přinést nežádaný radar, nestabilní vláda nebo další podobná událost.
Článek byl otištěn 23. 07. 2008 v Lidových novinách