Proč nový zákon nezkrátí stavební řízení ani o den?
Začněme tím, že nefunkčnost nového zákona nenaznačuje jen zkušenost má a dalších českých a moravských starostů z malých obcí i velkých měst. Potvrzuje ji i řada odborných institucí a především dopadová studie, kterou zpracovalo Ministerstvo vnitra – resort téže vlády, která tento návrh do Parlamentu předložila.
A co že se v této studii píše? Že pokud by navržená reforma stavebního práva měla projít, znamenalo by to na dva roky vážné ohrožení nebo úplného zastavení stavební činnosti v České republice. V době, kdy se prý máme ze současné krize „proinvestovat“, mi přijde jako hloupý nápad něco takového riskovat.
Také se tam píše, že záměr vybudovat státní strukturu stavebních úřadů přinese další dramatické nároky i na státní rozpočet. Nejenom ty pořizovací, které budou v řádu miliard korun, ale i ty provozní. Je to moudré v době, kdy nás čekají stovky miliard deficitu na několik dalších let?
A ještě je tu problém s tím, že prý úředníci na stavebních úřadech v obcích nejsou kvalitní a dělají chyby. A je těžké ta místa obsadit. No, nezbývá než se zeptat, jak se tohle změní, když budou přesunuti z podřízenosti obcím a městům do podřízenosti státu, což chce vláda? Z hodiny na hodinu prohlédnou a začnou pracovat svědomitěji a lépe? Všichni chápeme, že to je nesmysl. A to se ani neptám, jak to chce ministryně Dostálová zařídit, když premiér Babiš podle svého nedávného prohlášení nikdy nedopustí, aby v ČR přibyl jeden jediný další úředník do režimu zákona o státní službě. A ejhle, najednou jich tam přidáváme ne jediného, ne deset ani sto, ale rovnou tři tisíce?
Prostě nejde takto hloupě a za každou cenu rychle přijímat zásadní změnu zasahující shora dolů celou veřejnou správu, státní úřady, krajskou i státní samosprávu, ale hlavně všechny stavebníky v zemi malé i velké.
Vyčítat nám, že bychom nebyli ochotni přispět k tomu, o co jde, tedy ke skutečnému zrychlení stavebního řízení, je zcela mimo. Opoziční strany připravily komplexní pozměňovací návrh a představili ho veřejnosti už před vánočními svátky. A to nemluvím o tom, že se v loňském roce podařilo napříč sněmovnou prosadit digitalizaci stavebního řízení. Jasný pozitivní posun v rychlosti i přívětivosti celého procesu nastane tedy v každém případě, a to bez ohledu na nový stavební zákon, v polovině roku 2023. A zmíním ještě pozitivní změny v zákonu o urychlení liniových staveb – například včetně zavedení fikce souhlasného stanoviska pro případ, že úřad neodpoví v řádné lhůtě na žádost o vyjádření. Ale odmítáme kroky, které ve skutečnosti budou ohrožovat průběh stavební činnosti v České republice. A návrh ministryně Dostálové je takových min plný.
Jak si představuji funkční a účelné stavební řízení, to se pokusím tady na blogu brzy popsat.