Vyhodili jsme 900.000,- Kč oknem. Promiňte.

01. 10. 2012 | 17:29
Přečteno 12561 krát
Před rokem obletěla Českou republiku zpráva o právní analýze týkající se tunelu Blanka. AK White & Case v analýze zmínila 15 možností, kde lze hledat úspory. Praha za analýzu bez mrknutí oka zaplatila 900.000,- Kč, avšak nikdy neurčila zaměstnance, který by doporučení prověřil. Nyní Praha tvrdí, že analýza byla nesmyslná.

Několik měsíců po té, co současný primátor Bohuslav Svoboda usedl do křesla pražského magistrátu, rozhodla rada hlavního města Prahy o zadání zakázky malého rozsahu (rozuměj: bez výběrového řízení). Tentokrát se poptávala právní analýza smluvní dokumentace k tunelu Blanka a vybraným vhodným dodavatelem byla AK White & Case.

Obsáhlý svazek ze srpna 2011 vytyčil v částech 7.1 až 7.8 celkem patnáct oblastí, které měla Praha důkladně prověřit, popřípadě učinit právní kroky vedoucí k úsporám. Přestože Praha obsah analýzy směrem ke zhotoviteli nikdy nezpochybnila ani nereklamovala, doporučenými postupy se nezabývala.

Od vypracování analýzy totiž uplynul již více než rok, avšak žádný zaměstnanec magistrátu nedostal za úkol doporučení AK White & Case jakkoli prověřit. Odbor městského investora po několika měsících vyhýbavých odpovědí na žádost Oživení o informace dokonce tvrdí, že výše uvedenou analýzu zná jen z internetu a nikdy nedostal za úkol se obsahem analýzy zabývat.

I tak je dle Ing. Jana Beránka, ředitele odboru městského investora, zcela zřejmé, že analýza je nesmyslná a právníci AK White & Case jsou hlupáci, kteří (stejně jako Oživení, o.s. ) nepochopili základní princip (stavby) tunelu. Jejich doporučení za 900.000,- Kč jsou totiž dle jeho názoru pro Prahu nesmyslná, nepatřičná a zbytečná….

K celé věci se na základě mé interpelace ze dne 20. 9. 2012 má vyjádřit i ředitel magistrátu hlavního města Prahy Ing. Martin Trnka, který si na zasedání zastupitelstva nedokázal na smysl vypracování této analýzy vzpomenout. Stejně tak očekávám odpověď od rady hlavního města Prahy a zejména od pana primátora Bohuslava Svobody. Měla by snad dorazit za 30 dní.

Zatím, milí Pražané, můžete společně se mnou přemýšlet, k čemu je dobré zaplatit za vypracování právní analýzy 900.000,- Kč, když výsledkům této tvůrčí práce se nikdo dále nevěnuje?

dodatek 29. 10. 2012:
Podle očekávání jsem obdržela vyhýbavou, nic neříkající odpověď Ing. Trnky, ředitele magistrátu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

modrý edvard napsal(a):

Budu čekat s Vámi. Napište, až něco přijde.
01. 10. 2012 | 17:44

MR napsal(a):

Jó, když to nikdo nezaplatí ze svého, jak by mělo být, tak to je potom těžký..... to si potom můžeme akorát stěžovat na státním nádraží, k čemu ta naše demokracie je.
01. 10. 2012 | 17:56

český maloměšťák napsal(a):

Podle ing. Beránka jste ale prý vůbec nevěděli, co chcete /tak alespoň rozumím jeho blábolení...(to si smolí sám, nebo na to má lidi ?)/.

Takže úřednickým /jediným to v této kauze relevantním/ jazykem jste se dopustili zločinu nezákonného obtěžování obce zmatečnými dotazy.

Být vámi, tak se připravímm na návštěvu exekutora.

P.S. 900 000 CZK nejsou žádné peníze. Je to marginálie. Řekli by vám na MF. Nic to neřeší.
01. 10. 2012 | 18:03

Eleshar napsal(a):

No jo, další nikým nevolená aktivistka, která útočí na naši svobodu pod vlajkou ngoismu! Jestli se chcete k něčemu, slečno, vyjadřovat, založte si politickou stranu a nechte se zvolit. Samozvanci naši demokracii rozbíjet nebudou!
01. 10. 2012 | 18:10

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....paní autorko, doufám, že nezůstane jen u tohoto konstatování. Chtělo by to celý problém v ceně 900 000 dovést až k soudnímu jednání,.....a dát "tvrdý na tvrdý",....kdo že se to napakoval. Žádné vyhazování,....pěkně to spočítat,...padni komu padni.

Jsem zvědavá,....kdo z těch 900 000 udělá "rozmytý akvarel".
Těším se na pokračování, .... teda ta Pražská radnice, ta si žije ,.... a to krize neodešla. Tužka.
01. 10. 2012 | 18:39

pohřbít v kopci valík napsal(a):

Měsíc poté, co jsem v diskuzi napsal, že je ministryně Hanáková bílý kůň a Sankot je vyhlášený pražský šíbr si to v redakci aktualne konečně někdo přečetl a zpracoval.
Pámbuzaplať že tak.

Co se týče tunelu Blanka, nejspolehlivější způsob, jak na něm ušetřit je rychle ho dostavět.
Je to stejné jako s dálnicí D8.
Leváci (to nemá co dělat s politickou orientací nýbrž s rukama, někdo má pravou a levou, někdo je ambidextrální a někdo má obě levé - na co sáhne, tam škodí) budou chodit brečet do Brusele s nějakým papírem, který si údajně nikdo nepřečetl a nás to bude stát miliardy. Není divu, že jsou politici demoralizovaní a kradou jak straky, když to vidí.
01. 10. 2012 | 18:39

Občan napsal(a):

No, magistrát vyhodil 900 000.- Kč.

Jenže - to se nám to bojuje, když nás Míra dotuje...
Kalousek nacpal o.s. Oživení jen v r. 2011 2 732 000.- Kč na "boj proti korupci".
V letech předtím to bylo každoročně cca 600 000.- Kč na tentýž "boj", a to od r. 2006.

Člověk by tak nějak očekával, že advokáti kancelář si na něco takového vydělají a provozují takovou činnost BEZ státních dotací.

Jo, oba odkazy "žádost Oživení o informace" a "tvrdí, že výše uvedenou analýzu zná jen z internetu" jsou nefunkční.
01. 10. 2012 | 18:51

nesnáším občany, mám rád lidi napsal(a):

Občane, za prvé odkazy fungují. To bude tvýma rukama či počítačem.
A za druhé, tobě by měl Kalousek za tvou bohulibou činnost na diskusích, kterou zlepšuješ společnost, také něco nacpat. Nebo že by ti někdo raději vrazil?
Je vůbec něco, co nekritizuješ? To sdružení alespoň něco dělá. Ty jen blbě žvaníš na netu. Tak si také podej grant a otravuj státní a obecní aparát nepříjemnými dotazy. Na rozdíl od toho netu, za to budeš ještě placen.
01. 10. 2012 | 19:51

ZM napsal(a):

Za existenci samostatné české republiky se "vyhodily oknem" desítky miliard. Těch 900 tisíc, to je jako jedna kabka ve srovnání s kbelíkem vody. Ročně se z rozpočtu ČR platí desítky miliard jako úroky za půjčky. A minimálně v dalších deseti letech se platit budou. Je hodně politiků, kteří pořád ještě nechápou, žee čím víc zadluží stát, tím víc peněz budou muset "vytahat z kapes občanů" v budoucnu.Možná že za 20 let uslyšíme ve zprávách např. toto:
Za trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku byli odsouzení- Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek,Miroslav Topolánek, Miroslav kalousek, .....
Bohužel všichni odsouzení jsou mimo území ČR a pravděpodobně nebudou vydáni :)
Např. Jiří Paroubek zažádal o politický azyl v Řecku a řecký premiér mu příslibil osobní intervenci při žádosti o řecké občanství :)
Následují další zprávy. Cena benzínu přesáhla psychologickou hranici 1000 kč za litr. Lidé hromadně nakupují jízdní kola:)
Nyní se spojíme s našim reportérem v parlamentu. Honzo, slyšíme se ? Ano, spojení již funguje. Romská občanská demokratická strana pohrozila svým koaličním partnerům, že pokud se pokusí v parlamentu protlačit návrh na snížení sociálních dávek dlouhodbě nezaměstnaným občanům, tak ministři RODS podají demisi :)
01. 10. 2012 | 20:03

český maloměšťák napsal(a):

ZM
Vaší banální optikou by měli sedět téměř všichni politici na světě.
A takový Reagan, Clinton, Bushové...možná doživotně.

Dnešní monetární systém je mj. založen na ceně peněz, kdy peníze jsou komoditou.
Tam hledejte problém . A dále např. ve výdajích na vzdělání a jejich efektivitě.
Tam se zakládá na budoucnost nejvíce.

P.S. V časech , kdy cena benzínu přesáhne 1000 CZK /l....a společnost na to nebude dostatečně připravena - si koupíte tak maximálně opici a následnou smrt - z důvodu požití meťáku.

Úroky z půjček - pokud jde o půjčky na kvalitní projekty s výnosy....jsou v dnešním systému zcela normálním nástrojem distribuce finančního kapitálu. Bez nich by se nerozběhly hypotéky, neprofinancovaly se nákladné projekty, v USA by nevystudovaly miliony lidí....
Opakuji - vždy jde o to, zda vynaložené náklady nespou dodatečné výnosy.
To je celé - zdánlivě jednoduché, že ?
No a vidíte - španělské banky /takto instituce jejichž role tkví právě že v tom, aby distribuovaly finanční kapitál co nejrozumněji/ potřebují několik desítek mlrd euro.
Někde udělali španělští soudruzi v bankách asi chybu, že ?

My naštěstí takové problémy mít nemůžeme.

Nám totiž už žádné banky nepatří.
01. 10. 2012 | 21:12

Maximus napsal(a):

Pohledná dáma a navíc chytrá....
02. 10. 2012 | 00:09

TomášL napsal(a):

K čemu je to dobré?

Nu, že dotyční utratí X-tis na dovolené, z čehož bude mít profit nějaká cestovní kancelář, která díky zisku zaplatí své zaměstnance, kteří odvedou daně na zdravotním a sociálním, aby se mohly zaplatit náklady hospitalizovaných a sociálně vyloučených, přičemž si z výplaty pořídí jídlo, které nutně potřebují a se spoluúčasti na nákupu potravin zaplatí prodejce v potravinách, dopravce i výrobce produktů a suroviny... A tak bych mohl pokračovat dál a dál. :-)
02. 10. 2012 | 10:18

Al Jouda napsal(a):

To TomášL :
Je škoda, že těch X-tisíc za dovolenou nemohu utratit já, pak by mi to bylo jedno :)))))
02. 10. 2012 | 10:44

TomášL napsal(a):

Al Jouda

Třeba dostanete nějaké drobky přes nějaké to cyklické finanční kolečko. Taky dobré, ne?
Jinak se skromnosti nejdál dojdete, známe? :-)
02. 10. 2012 | 10:53

Anna napsal(a):

TomášL 02. 10. 2012 | 10:18

Nečetl jste včera dětem na dobrou noc pohádku O slepičce a kohoutkovi :-)
http://www.pohadkynawebu.cz/pohadka-o-slepicce-kohoutkovi
02. 10. 2012 | 14:10

kyrila ruská napsal(a):

To už na magistrátu nemají žádné schopné úředníky s odpovídajícím vzděláním, kteří by za své platy mohli zpracovat stejně kvalitní, ne-li kvalitnější analýzy? Dost pochybuji, že se dodavatelská firma obešla bez jejich konzultací....jak je v kraji zvykem! A je otázkou, zda zmiňovaní pánové jsou vůbec schopni pracovat s takto odborně zpracovanou alýzou, ba dokonce vytvářet přidané hodnoty?
03. 10. 2012 | 22:18

Blue Silver napsal(a):

Článek jsem přečetl a nepůsobí na mne solidním dojmem.
Již např. věta "zadání zakázky malého rozsahu (rozuměj: bez výběrového řízení)" je nepravdivá. Jak praví zákon (který by měla paní Bielinová znát): "Veřejnou zakázkou malého rozsahu se rozumí veřejná zakázka, jejíž předpokládaná hodnota nedosáhne v případě veřejné zakázky na dodávky nebo veřejné zakázky na služby 2 000 000 Kč bez daně z přidané hodnoty nebo v případě veřejné zakázky na stavební práce 6 000 000 Kč bez daně z přidané hodnoty.",přičemž: "Zadavatel je povinen ... dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace." Já nevím, čtete tam něco o tom, že to je bez výběrového řízení? Možná že to v tomto konkrétním případě bylo, ale trochu o tom pochybuji. Obce jsou dnes již tak vyděšené, že poptávají (byť zjednodušeně) skoro vše od 10.000.- Kč výše.
Pročetl jsem si zběžně i "obsáhlý svazek" (především svou tabulkovou částí) i odpověď ing. Beránka. Nikde jsem nenašel, že pro ing Beránka jsou všechna (jak z kontextu článku plyne) doporučení "nesmyslná, nepatřičná a zbytečná". Jen i já poznám, že doporučení dělal právník, který má možná v malíčku zákony, ale v blízkosti staveniště přechází na druhý chodník, aby si neušpinil nablýskané polobotky.
Každopádně tyto "podpásovky" v článku ho značně devalvují a snižují jeho důvěryhodnost. Ale uznávám, veřejnosti se to prodává dobře.
10. 10. 2012 | 07:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy