Ne-hlasování nelze postihnout?
Ústava ČR stanoví, že za hlasování a projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo v jejich orgánech nelze poslance trestně stíhat.
V případě poslance Bárty se Nejvyšší soud zaměřil na výklad slova „orgán sněmovny“, respektive zda poslanecký klub VV je orgánem sněmovny. Dle rozhodnutí NS je třeba pojem „orgán“ vykládat tak, že se jedná o „místo“, kde poslanci vykonávají svůj mandát spolu s dalšími poslanci, tedy kde se zpravidla odehrává diskuse o legislativních návrzích, přijímají se politická rozhodnutí apod.
NS dále uvedl, že „z pohledu poslance se diskuse odehrávající se v klubech liší od diskuse v Poslanecké sněmovně pouze v tom směru, že v klubech se sdružují poslanci jedné politické strany. I v rámci jedné politické strany však může docházet k výrazným názorovým střetům a konfliktům. Stejně tak i zde může dojít ke zneužití trestního stíhání jako prostředku politického boje proti politickým rivalům.“
Protože poslanec Bárta vyslovil nabídku na „půjčku“ pro své méně movité kolegy veřejně před celým poslaneckým klubem VV, nebylo celkem sporu o tom, že se jednalo o „projev“ a to projev verbální. Pro vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení je však dle názoru NS zároveň třeba, aby takový projev byl učiněn v souvislosti s výkonem mandátu poslance.
Potud se dá odůvodnění rozhodnutí NS v případu poslance Bárty chápat, i když s extenzivním výkladem pojmu „orgán sněmovny“ nemusíme souhlasit.
S klíčovým názorem NS, že proslov poslance Bárty, kterým nabídl poslancům z klubu VV, že jim „bude individuálně k dispozici“, pokud oni nebudou otevírat další diskuzi ke zdanění svých poslaneckých náhrad, byl pronesen „v souvislosti s výkonem poslaneckého mandátu“, je však obtížné se smířit.
Copak je smyslem poslaneckého mandátu, aby poslanci VV neměli z ostudy kabát?
V tomto ohledu jsem přesvědčená, že nás čeká ještě větší rozčarování, pokud jde o přesvědčivost zdůvodnění vynětí z pravomoci orgánů činných v trestním řízení ex poslanců Tluchoře, Šnajdra a Fuksy.
V tomto případě zřejmě nepůjde o to, jestli k vyjednávání o podmínkách „odměny“ za vzdání se mandátu došlo tam či onde (tj. zda k němu došlo v orgánu komory či nikoliv, respektive která místa jsou ještě orgánem komory a která již nikoliv), ale zda vůbec lze poslance postihnout vzdání se mandátu, tj. za NE-HLASOVÁNÍ v Poslanecké sněmovně.