Proč Evropané nemají děti? Chudoba není tolerována!

04. 09. 2008 | 17:21
Přečteno 13814 krát
Na serveru iDnes se objevila docela bouřlivá diskuse o tom, zda je nemravné nemít děti. Roman Joch z Občanského institutu považuje v článku "Děti, sobectví a civilizační velezrada" bezdětné páry, které se tak rozhodly, za sobce, asociální vyžírky a civilizační velezrádce. Dost silná slova na to, aby vyvolala odezvu. Ta se mu dostala z pera paní Evy Pallotto, která děti nemá, ale necítí se být vyžírkou nebo velezrádkyní a osud civilizace ani Jochův důchod řešit nehodlá. Vymírání Evropanů je vážné téma, proto bych chtěl přispět krátkou úvahou.

Nejprve je třeba říct, že nevymírá Západ, ale Evropa. To, co platí pro Evropu, neplatí pro USA. Nevím, kolik má dětí pan Joch, ale já mám čtyři, a přesto s jeho hodnocením rozhodně nesouhlasím. Pokud chtěl jen vyvolat diskusi, tak se mu to povedlo, ale řekl bych, že to byla trochu hrubá záplata na subtilní problém.

Vymírání Evropy pro mě znamená civilizační jev bohatnoucí společnosti, která si na své úspěchy zvykla a považuje je za standard. Chudoba není tolerována, tu musí potřít sociální stát. Rodiny musejí ustát konvenční tlak na žádoucí standard životního stylu a řeší to odkládáním početí dětí na pozdější dobu, případně na neurčito. Chci zdůraznit, že se jedná především o konvenční tlak společnosti, nikoliv individuální požitkářství, které k tomuto jevu vede.

Bohatnoucí západní civilizace neustále zvyšuje materiální standardy životního stylu. To stojí peníze, které musíme vydělat. Normální je mít dům či byt vybavený elektřinou, vodou, vytápěný v zimě na 23 stupňů, případně v létě klimatizovaný. Normální či nezbytné je jezdit do práce autem. Správný Evropan je čistě a hezky oblečen podle nejnovější módy. Konvence si žádají své. Zvyšující se standardy pro bydlení, oblékání, vzdělání prodražují náš život a nutí nás stále efektivněji pracovat. Část společnosti, která nestačí tempu doby, zákonitě upadá do chudoby a závislosti na státní pomoci. Je tedy třeba ještě nakrmit otesánka sociálního státu a začarovaný kruh se uzavírá.

Příklad zvyšujících se standardů se dá velice dobře ilustrovat na předpisech pro stavbu domu pro rodinné bydlení. Když srovnáte náklady na domek bez základů, bez betonů, jaké se stavěly v minulých stoletích, s tím, co podle stávajících zákonů na stavbu moderního domu musíte vynaložit dnes, dostanete se na několikanásobnou cenu. Když připočítáte cenu pozemku v zástavbové oblasti se sítěmi, které jsou opět nezbytným standardem, vyjde vám částka, na kterou budete muset hodně vydělávat významnou část svého života. Přitom postavit si za zlomek ceny mnohem ekologičtější dům podle starých standardů na mnohem levnějším pozemku nemůžete.

Jak je to vůbec možné? Chudoba zkrátka není tolerována. Kdo na to nemá, stává se opovrhovanou sockou. Nemáš na standard? Mazej pod most, nebo poníženě žebrej na státu. Třeba ti něco dají s únosným nájemným, pro které si zase poníženě dojdeš na úřad. Chcete poslat děti do školy se zaplátovanými kalhotami, s aktovkou po třech sourozencích? Budete mít oprávněné obavy, že vám stát děti odebere a umístí do ústavu.

Je příznačné, že tlak na materiální standardy je provázen společenskou rezignací na standardy morální. Vydělávat se musí, protože to doba žádá. Když nedám úplatek, nedostanu zakázku. Když nebudu mít ostré lokty, neprosadím se. Chudí jsou vysmíváni a ti, kteří bohatnou bez mravních skrupulí, slaví úspěch.

Člověk je svázán se společností, ve které žije, a nerespektovaní jejích konvencí se nevyplácí. Ani já nechci být chudý, protože nikdo nechce být chudý. Moje děti nechtějí být vysmívány a ani já nechci být považován za neschopného. Řeku člověk nezastaví, ale je možné plout proti proudu, alespoň v myšlení.

Bezdětné páry nejsou velezrádci civilizace, ale jejím produktem. Produktem civilizace, která rezignovala na své morální kořeny. Projevuje se to i absencí autentické kultury. Evropská popkultura není kulturou, ale jen bavičstvím, kde se dají vydělat peníze. Skutečnou kulturu, která vyvěrá z morální vzpoury, jako například fenomén amerického blues, v poválečné Evropě nenajdete.

Evropa bude velice brzy konfrontována s masivní chudobou, sociální stát v dnešní podobě nebude možné nadále provozovat. Bude potom třeba si na chudobu zvyknout a vrátit jí její důstojnost. Lékem na nízkou porodnost je všeobecně přijímaná a respektovaná důstojnost člověka, ať je bohatý, nebo chudý.

Společnost, ve které je prestiž člověka poměřována jeho majetkem, nikoli jeho mravností, je odsouzena k záhubě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Taoiseach napsal(a):

Překvapivě dobré - blahopřeji!

Věc je sice složitější a stálo by za to probrat ji i z jiných aspektů, ale jasná argumentace je přesvědčivá.
04. 09. 2008 | 18:05

Marko napsal(a):

To autor:
Na rozdíl od článků vašeho jmenovce něco,co mohu podepsat.Jmenovitě to o stavbách je vysoce pravdivé a i se divím,proč se toho nechytili už dávno ekologové.
04. 09. 2008 | 18:24

Ivan napsal(a):

Nádherné zhodnocení!!!!!
04. 09. 2008 | 18:27

Martin napsal(a):

Velmi dobrý článek. Souhlasím se vším, co je zde napsáno.
04. 09. 2008 | 18:28

Kritik napsal(a):

Skvělý článek!
Dokonce i ten závěr je často slyšet v prosperujících státech - "zanikneme jako Římská říše na blahobyt a morální úpadek".
Jak však chcete změnit společnost založenou na propagaci a růstu chamtivosti? Vždyť každý touží po větším majetku, vždy se mu ve výplatě nedostává alespoň stovka. A když tu stovku mu zaměstnavatel přidá, opětně se mu příště nedostává zase ta stovka, možná i dvě. Zkrátka zajímavá nenasytnost lidského srdce.
04. 09. 2008 | 18:29

Karel Mueller napsal(a):

Pane Urban,
konečně nekdo napsal o nejdůležitějším problému Evropy. Problému, proti kterému je všechno ostatní jen okrajové "povídání", když použiji eufemismus.
Zkaždho srabu se lze dostat. I z prohrané války. Z jednoho ne. Když ženy přestanou rodit děti. To je opravdu konečná - můžeme to jen vyklidit životaschopnějším národům.
Máte samozřejmě pravdu. V plném rozsahu. Ale ono to souvisí i s dalšími jevy.
Léta tady opakuji ve všech pádech "svých" pět karet: Bůh (víra), národ, vlast, rodina, natalita. To svých jsem napsal v uvozovkách, samozřejmě jsou to dávné hodnoty. Vědeli to staletí před námi. Věděli i to, že bez těchto hodnot je konec.
Ale v globalizovaném státě je lhostejné, kdo tady bude žít. Nadnárodní koncerny zajímá jen cena a výkonnot pracovní síly. Od to se odvíjí vše ostatní. Spálení těch pěti karet i nakonec náš celý dnešní systém hodnot.
Ale asijské i jiné národy si tyto karty vzít nenechaly a nic nenaznačuje tomu, že by to měly v úmyslu. Proto máme před sebou jen několik desetiletí.
04. 09. 2008 | 18:33

claudius napsal(a):

Jaké to příjemné překvapení!Pán jistě vlastní selský rozum,není pražský vychcánek jako jeho žuznalistický jmenovec.Jediná věc mi tu schází-vidí p.Urban,kudy by mohla vést cesta ven?A k té Americe-autor předpokládá jistou čtenářskou úroveň a proto se nezmiňuje,že populační vývoj ovlivňuje vysoký podíl hispánského obyvatelstva s jinými než jenkíjovskými kořeny a založením.Napište ještě něco,pane Urbane!Šiklová je proti vám zapšklá baba-agitátorka,na ni máte!
04. 09. 2008 | 18:34

Čochtan napsal(a):

Že Evropani nemají děti ?
To není přesně formulováno. Dětí je v Evropě jako smetí. Množstvím a bohužel i kvalitou.

Bydlím v Mnichově a denně jezdím kolem Sozialamtu. Co tam postává ráno u vchodu ? Černošky. Takřka všechny jsou těhotné a tlačí před sebou kočárek. Kolem nich pobíha ještě houf černoušků.

Většina Turkyň, které tu potkáte na ulici jsou těhotné, na kočárku dvě turčata, a na každé ruce kromě nacpaných tašek odrostlejší děti. Tři kroky před nimi pak jejich Pán. Samozřejmě bez tašek.

Máme tu trojdílný školní systém. Hauptschule, Realschule, Gymnasium.
Třídy v Hauptschule, tam abyste německé dítě lupou hledal. Převážně turecké děti. Zakřiknuté, do šátku zamotané holky a turečtí nadsamci. Přizdejší femonizaci školství nemají naději na vzdělání. Protože muslimovi nebude ženská, i když německá učitelka, nic povídat. Tak sui odsedí 9 let, a většinou nezvládnou Hauptschulabschluss, bez kterého se nevyučí ani na metaře.

To je Německo, o Francii nemá cenu se rozpovídat, Švédsko má podobné problémy, a ČR ? Chánov, Janov, Přestice, co si budem povídat.

Tyto děti nebudou NIKDY platit daně a naše penze. Tyto děti budou jen stát naše peníze, pokud budeme mít štěstí. Jinak nás mohou stát i naše životy. Když jim nedáme včas šrajtofli.

Co s tím ? Vyčistit Evropu od neevropanů. Ale nejdříve musíme vyčistit redakce novin, časopisů, televize a parlamenty od multi-kulti-fanatiků, kteří nám to vše nadrobili.
04. 09. 2008 | 18:44

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Čochtane,
nechcete se přespříští týden sejít? Myslím přímo v Muenchen.
04. 09. 2008 | 19:14

Ares napsal(a):

Čochtan: Mohl byste trochu konkretizovat, jak si představujete to „vyčištění“. Něco mi to dost připomíná.
04. 09. 2008 | 19:16

Čochtan napsal(a):

Karel Mueller, fajn, hodíme o tom pokec.

Ares: Všechno už na světě bylo, takže všechno nám může něco připomínat. Co s tím ? Jak to provést ? Všichni, kteří nejsou genetičtí Evropani a nejsou přínosem pro zem, přestanou dostávat sociální dávky, sociální byty, a dostanou lhůtu na návrat do původní vlasti. Kdo z jejich dětí nebude mít alespoň výuční list, opustí zem. Kdo z nich nebude mít práci, opustí zem. Když přijde turecké dítě k zápisu a nebude umět německy tak bude muset do turecké školy. V Turecku.
Čluny s černochama "nezachraňovat" ale odtáhnout zpět k pobřeží Afriky. Nedovolit výstup na evropskou půdu.
Stačí to ?
04. 09. 2008 | 19:31

Čochtan napsal(a):

P.S.
Zrušit islam v Evropě. Žádné mešity ani tajné. Kdo nemůže bez islámu žít, musí za ním do islámeské země.
04. 09. 2008 | 19:33

Láďa napsal(a):

Ares: nejsem sice Cochtan ale reseni je snadne i kdyz drahe - zaplatit mimoevropskym etnikum tolik aby se dobrovolne vratili do zeme sveho puvodu. Nedelat nic, jak je soucastnou modou, reseni neni, to jen vede k obcanske valce.
04. 09. 2008 | 19:33

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Myslím, že problém nízké porodnosti je komplexnější, nicméně vámi zmíněný aspekt je jedním z hlavních. A vaše poslední věta by se měla tesat do kamene.
Vzpoměl jsem si na jeden starý vtip. Myslím že židovský.
Přijde Kohn k dohazovači a říká mu, že se chce oženit. Dohazovač mu začne pět ódy na jakousi krasavici. Kohn ho přeruší: "Krásnou nechci, sám jsem krásný dost." Dohazovač změní téma a začne hovořit o dívce která je inteligentní, se dvěma doktoráty a plynně mluví pěti jazyky. Kohn mu znovu skočí do řeči: "Chytrou nechci, sám jsem chytrý dost." Dohazovač zkusí ještě bohatou, ale ani s tím nepochodí. Zeptá se tedy bezradně: "A jakou nevěstu by jste si tedy vlastně přál..?"

"Musí být SLUŠNÁ." odpoví Kohn.

Z toho plyne důležitost morálky. Bez morálky se společnost rozpadne s člověkem, který není slušný se nedá žít.
04. 09. 2008 | 19:34

Čochtan napsal(a):

Jenže děti potřebujem. Co s tím ?

Vlastní děti. Musí platit, že žena, která kvalitně vychovala děti, udělala pro stát mnohem víc než kdyby sama vystudovala dejme tomu práva. Tak se k ní musí stát i společnost chovat.

Dnes platí: nejdřív kariera a pak (snad) jedno dítě. Musí to platit opačně. Nejdřív děti, víc dětí a pak teprv kariera.

Stát musí umožnit finančně všemi prostředky velké kvalitní rodimy. Musí umožnit i budování kariery matkám. Pokud o karieru stojí. Muž musí opět vydělávat tolik aby žena nemusela pracovat. Pokud přesto bude chtít, musí dostat veškerou možnou podporu. Školky, celodenní školy (Ganztagsschule) internátní školy, atd...

Prostředků bude mít stát dost, když zmizí vyhazování peněz na rozvojovou pomoc na celém světě. Když začneme rozvíjet Evropu a ne Čínu (dodnes dostává od Německa stovky milionů rozvojové pomoci), když nebudeme živit Palestinu, Kosovo, Afriku,... když přestanene živit miliony Turků, Arabů, černochů v Evropě.
04. 09. 2008 | 19:47

Čochtan napsal(a):

Láďo, proč platit za něco tak samozřejmého ? Půjdou sami a rádi. Jen je o tom přesvědčit.
04. 09. 2008 | 19:48

Ares napsal(a):

Láďa: Zajímavé řešení. Vezměte si, ale kolik by museli zaplatit vám, abyste se dobrovolně přestěhoval do nějaké africké díry, kde je při troše štěstí ještě válka či něco podobného.

Čochtan: Trochu vám ve vaší teorii dělají problém míšenci a lidi z druhé či další generace. Ti mají občanství jen daného státu. Mimoto, nemyslíte, že by to mohlo vadit Turkům, kdybyste jim tam začali nuceně přesídlovat statisíce lidí.
04. 09. 2008 | 19:55

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Čochtane, vy jste přeci taky vystěhovalec/pristehovalec, nebo ne?
-FK-
04. 09. 2008 | 20:00

Čochtan napsal(a):

Aresi:
Já vím jak to na zdejších školách vypadá. Turci druhé a i třetí generace nezvládají Hauptschule, protože do škola přijdou bez znalostí němčiny a ve škole se ji pořádně nenaučí. Proč taky když 60 až 80% dětí ve třídě jsou Turci ?
Takže tohle to nemá v Německu co dělat a musí pryč.
Že by to vadilo Turkům ? No a ? Je to jejich pakáž !
04. 09. 2008 | 20:04

Elisabeth napsal(a):

Bezdetni lide (nejenom pary) nejsou samorzejme velezradci. Ale nejak mi nesedi, ze by byli produkty civilizace, kterou pan Urban popisuje. Tedy ktera rezignovala na moralni koreny a absentuje v autenticke kulture.
Zda se mi, ze v takto popisovane Evrope, lze miti deti jako smeti. Nejak se mi to nevylucuje. Ostatne bezdetnych paru a lidi bylo drive taky dost.
Nechapu vubec, proc by mela, podle Urbana, Pallottova resit osud civilizace (?) ci Jochuv duchod. Na to jsou tady mocnejsi. Kdyz nekdo nehce nebo nema vlastni deti, nemusi to byt bohatstvim nebo chudobou. To je proste osobni vec. Treba je pani pallotto mit nemuze. Treba je nemuze mit jeji manzel. No a co?

Pocet deti se i jinde radikalne zmensuje.
04. 09. 2008 | 20:07

Ares napsal(a):

Čochtan: Jak jejich pakáž. Narodilo se to u vás, vyrostlo to tam, tak je to snad vaše pakáž.
04. 09. 2008 | 20:07

Čochtan napsal(a):

Fialový krokodýle,
Já jsem za prvé Evropan, z města, kde byla první universita ve Svaté Říši národa německého, jejímž císařem byl Karel IV, otec české vlasti, polovina mých předků je rakouského původu, takže nechápu nač narážíš.

Nenapsal jsem dost jasně, že problémy dělají neevropani ? Muslimové, černoši, Turci, Arabové, Pakistánci ?
04. 09. 2008 | 20:09

Čochtan napsal(a):

Aresi: není! sice se to tu narodilo, ale neumí to pořádně naší řeč, nemá to naše myšlení, naše zvyky, cítí se to být muslimem a turkem a ne Němcem.
Takže to NENÍ NAŠE !!!
04. 09. 2008 | 20:21

Ares napsal(a):

Čochtan: Jsou ale produkt vaší společnosti. Je to, jako byste od arabů nakoupil ropu, v Německu ji použil na výrobu pneumatik. Ukázalo by se ale, že jsou ty pneumatiky vadné a chtěl byste po arabech, aby si je odvezli a uklidili. Protože ropa je přeci jejich.
04. 09. 2008 | 20:29

Čochtan napsal(a):

Blbost Aresi,
kdyby byli "produkt naší společnosti" tak by s nimi nebyl žádný problém. Problémy jsou s nimi, protože jsou produkt islámsko-turecké společnosti, produkt tureckých rodičů. kteří nebyli schopni, spíše ochotni vychovat své děti podle evropských norem. Oni své děti vychovávali po turecku.
04. 09. 2008 | 20:39

SuP napsal(a):

Pánové !
Proč tolik nihilismu? "Poslední věta by se měla tesat...."
Probůh, s JAKOU společností se to stýkáte, že se od ní necháte poměřovat svým "majetkem"?? Kdo Vás nutí ten KONZUM přijímat a jemu se podřizovat?

Čochtan -
mám Vás sice za skrytého leč umírněného rasistu, ale s těmi Turkyněmi v Mnichově je to naprostá trefa. A i jinak s Vámi často souhlasím. Sice nepíšu, ale FURT se dívám!

Elizabeth -
než se začnete rozvášňovat, přečtěte si pana Jocha pečlivěji. Nejde mu o JEHO důchod. On si dokáže vyprodukovat slušný důchod sám. Jde mu o ten narůstající počet lidí, s kterými se budete v stáru dělit i Vy! A paní Palotto nemá tak docela pravdu. Uvádí, že s manželem na dávkách odvedou hodně, tak co je komu do toho, že nemají děti? Samozřejmě že do toho není nikomu nic. Ale kdo děti má a slušně vydělává, jednak spotřebuje na jejich živobytí a výchovu podstatně více, než si paní Palotto dovede představit, ale hlavně z nich vychová lidi, kteří nebudou v dospělosti řešit otázku, jak snížit počet důchodců, aby to pro ně stačilo.... Budou totiž automaticky vědět, co je solidarita a morální povinnost. Což (vracím se na začátek) jsou skutečně atributy, které v dnešní společnosti jsou nedostatkovým zbožím.
04. 09. 2008 | 20:48

Ares napsal(a):

Čochtan: Jenže tak jak ty lidi popisujete, tak nejen že je berete jako horší než je běžný němec (což je celkem logické), ale v důsledku by museli být horší než běžný Turek. Kdyby takto vypadal běžný Turek, tak by se jim musel ten stát zhroutit. A Turecku se přitom celkem daří (vzhledem k možnostem). Takže turecká společnost by takové lidi těžko mohla produkovat masivně jak se to daří Německu.
04. 09. 2008 | 20:53

Hurá napsal(a):

Pouze technicá pozn: nikoliv americké blues, nýbž černošské blues. Toť zásadní rozdíl.
04. 09. 2008 | 21:10

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Čochtan:
Turci jsou mimo jiné taky z Bývalé Konstatninopole, což bylo centrum kultury a vzdělanosti předtím, než tady byl tatík Karel IV, Lucemburg po tatínkovi.
Přistěhovalci do Německa jsou asi spíš z Anatolie. To je myslím dost chudý kraj.
Jinak, já jsem taky ekonomický vystěhovalec.
Ale nic ve zlém chtěl jsem jen trochu popíchnout.

SuP: to není nihilismus. Ten říká: čím hůř, tím líp. To je spíš (můj) povzdech nad hmotařinou která světem vládne.
04. 09. 2008 | 21:23

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Čochtan:
A navíc se mi zdá, že ten článek má částečně pravdu. Ne celou, ale má jí.
04. 09. 2008 | 21:26

Čochtan napsal(a):

Fialový krokodýle,
Konstantinopol byl centrum kultury a vzdělanosti. Pak ho Turci dobyli.
Máš recht, Gastarbeitři pochází převážně z Anatolie. Z chudé, zaostalé, hluboce islámské krajiny. Dodnes si odtamtud vozí nevěsty pro své syny, protože velká část tureckých děvčat je pro turecké nadsamce příliš "zkažená západem". Pokud to neřeší zrovna zabitím provinilé. To se děje příliš často.
04. 09. 2008 | 21:32

Čochtan napsal(a):

Ano, článek má v mnohém pravdu.
04. 09. 2008 | 21:33

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Tschochtan:
Na ja, aber woruber sollten wir jetzt sprechen? Du hast recht, Ich habe recht, das Artikel has also recht... jeder ist zufrieden...das ist nicht zur Besprechung. Das is wirklich eine uberraschende Toleranz.

Das LilaKrokodil...:-)
04. 09. 2008 | 21:58

vlk napsal(a):

PAne Urbane, dobrý blog. ROzhodně.Ale když o tom přemýšlím -zkuste si toho Jocha přečíst ještě jendou. Já ho sic e téměř nesnáším, ale v zásadě zase nejste až tak daleko od sebe.
04. 09. 2008 | 22:15

FIlipi napsal(a):

Tak jsem si vyjel v rodokmenu statistiku svateb a narození prvního dítěte a průměrný počet dětí (1609-1900). V databázi mám kolem 5000 osob (měšťané). A překvapení. Průměrný věk ženicha 27 let a nevěsty 25 let. První dítě otec 28 let a matka 26 let. Průměrný počet dětí 8. Takže v odkládání početí dětí problém asi nebude.
04. 09. 2008 | 22:16

vlk napsal(a):

Čochtane

Chánov,JAnov a P5eštice??

Jo? Co jev Přešticích srovnatelného s Chánovem nebo Janovem?
Je to docela prosperující městečko.
04. 09. 2008 | 22:17

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Fllipi:
No problem no, je to kontrolou početí, co si budeme vykládat.
-FK-
04. 09. 2008 | 22:18

jogín napsal(a):

Zkuste si spočítat, jak vyjde přůměrná rodina s jedním platem na úrovni mediánu, který není zkreslován horentními platy příjmy tzv. elity. A zakalkulujte splácení hypotéky na byt, ke kterému se normální člověk jinak nedostane. Rázem budete vědět, proč je narození dští stále odkládáno.
04. 09. 2008 | 22:47

Sláma napsal(a):

V mnoha věcech nemohu s autorem blogu souhlasit. Především snižování porodnosti není produktem civilizace, nýbrž produktem průmyslové revoluce. Bohužel trpíme europocentrizmem a neuvědomujeme si, že civilizace může být i vysoké spotřeby. Ale to je jenom na okraj. Snižováním porodnosti trpí všechny průmyslové státy. Je to tím, že ani pro stát, ani pro rodiny už není mít více dětí výhodné. Lidstvo se totiž dostává k limitům růstu své populace. Další zvyšování produkce všeho potřebného je sice možné, ale cena za to se zvyšuje geometrickou řadou. Ty civilizační okruhy, které si to již uvědomily, přijaly aktivní politiku snižování růstu populace. Jedná se Japonsko (8,3 dítěte/1000 obyv)a Čínu (13,1). Jak je ale vidno, tak jim tato politika velice svědčí. Bez omezování porodnosti by ani japonský ani čínský růst nebyl možný. V post-industriální společnosti není potřeba velký počet pracovníků v primárním ani sekundárním sektoru a většina se přesunuje do terciální sféry. Ani ve vojenství se síla armád již neměří počtem vojáků.
Máte pravdu, omezování počtu dětí souvisí s ekonomikou - rodina s více dětmi, zejména pokud by matka byla doma, již není schopna zajistit si obvyklý standard.
Výjimkou mezi průmyslově rozvinutými zeměmi jsou jen USA (14,0), u kterých je to dáno vysokou porodností imigrantů a vysokým vlivem církví.
Existuje metoda, jak stanovit horní mantinel pro trvale udržitelnou populaci. Ten je v ČR na cca 5 mil. obyvatel, takže se máme co činit. Porodnost máme 9,2 a jsme na 182. místě mezi 195 stály OSN, takže to je dobré. Jen ti imigranti nám to poněkud kazí.
04. 09. 2008 | 23:18

Čochtan napsal(a):

Vlku, pardon, Předlice je to správně. Čtvrť Ústí nad Labem. Teď tam chtějí instalovat kamery.
04. 09. 2008 | 23:31

Čochtan napsal(a):

Vlku, pardon, Předlice je to správně. Čtvrť Ústí nad Labem. Teď tam chtějí instalovat kamery.
04. 09. 2008 | 23:34

gyps napsal(a):

Z jedné strany věčné řeči o svobodě jednotlivce, pak zas lidi jako produkty společnosti, kultury, životního stylu, civilizace... Stádo? Otrocká morálka?

Ekonomi(sti)cké pojetí svobody není skutečnou svobodou, stejně jako strukturované CV není skutečným životopisem, nýbrž specifikací lidského zdroje. Univerzita? Terciární vzdělání! Vzdělání? Ale kdeže! Kvalifikace! Je třeba vyprodukovat dostatek odborníků pro potřeby trhu. Trh má potřeby! Možná i práva. Možná i (nad)lidská práva...

Parafráze slov klasika: Proč všichni tak chtějí svobodu projevu, když zatím příliš nevyužívají svobodu myšlení.

Kdekdo má názor (tu více, tu méně svůj, často jen převzatý), mít vhled jen nemnozí.

---

Svoboda a odpovědnost se k sobě mají jak strany mince. Skutečná svoboda je svoboda pro něco, svoboda od něčeho je pouhá odpoutanost (případně urvání z řetězu). Svoboda a nezávislost není totéž.

Ženy se ve skutečnosti nenaučily nést určitý typ odpovědnosti. Dvě decimující, de facto kastrující světové války to neblaze a velmi deformovaně urychlily. Řada výdobytků je krátkozrakých. Muži nejsou sami vinni utlačováním žen. Obě strany se podílely svým dílem. Gender studies jsou velkým dílem slátanina. I malí kočkodani si hrají s hračkami smačci významně víc s klučičími (autíčko, míč), samičky s holčičími (panenka, hrnec), obdobně s neutrálními (knížka). Ach ty kulturní zlozvyky kočkodanů!

Rovnost v různosti. Tak to vidím já.

Stejná odměna za stejnou práci? Byla olympiáda. Proč tam též nepatří sport? Demagogie? A proč? Za výkony, za které ženy berou v atletice zlatou a vysoké prémie na mítincích, by muži sportovci byli pro legraci. Tenista, který je s to deklasovat nejlepší tenistky, které vydělávají horentní sumy, je žebrák. Já to ženám přeju. Ale dle logiky stejná odměna za stejnou práci je to zjevná diskriminace mužů.

Feminismus má často toxický ráz de facto umocněných tradičních nevědomně defenzívních strategií. Umocněné obviňování mužů. (A muži berou kritická slova žen na svou adresu vnitřně vážněji, než ženy slova mužů. Zeptejte se psychlogů, zauvažijte i evolučně a z hlediska výchovy proč?!

Tzv. emancipovaná žena, která chce muže, ke kterému může vzhlížet, který jí bude imponovat, není emancipovaná. (Nevím o tom, že by normální muž hledal ženu, která by mu měla imponovat. Hledá tu, která jej bude přitahovat apod.) Rádoby žádaný vnímavý a citlivý muž nejspíš skončí zmatený a ještě horší než ty ostatní. Jako slaboch. Znám a pozoruji kolem sebe až příliš mnoho třicátnic, které se tu projevují jako životem protřelé až neohrožené, "zcela nezávislé" single, avšak v pozadí je /a tu atam do popředí až vystřelí/ obraz adolescentky. Ono totiž těhotenství je spojeno s velkými hormonálními změnami, které mají významný vliv na proměny, v jistém smyslu dozrávání mozku. Prostě slečna, která stačilo starat se o sebe, se stává ženou, na kterou je odkázán malý tvoreček (někdy více) Kdo nechce děti, ač může, platí si pouze solidaritu v daný moment, jinak je zástupcem poslední generace.

Západní civilizace v současné podobě už prohrála, jen to neví. Vondra a spol. to Evropě osladí. Možná to skutečně myslí dobře. Aby se ten pohár hořkosti dobře pil až do dna. Ať to nevázne? Ne, ať si pěkně užijeme.
05. 09. 2008 | 00:41

jana54 napsal(a):

Pán GYPS, natrel ste to ženám poriadne. Ale pozrime sa na Vás mužov. Ako si viete dostáť v sľuboch a čo Vám hovorí výchova detí.
Morálka. Väčšina už pozná iba jej definíciu, ale žiť ju? To sa predsa nenosí. Koľko žien ostalo opustených s deťmi,hlavne po "nežnej", ktoré pomáhali zakladať svojim manželom firmy potom mali deti a keď sa z manželov stali úspešní a bohatí muži väčšina vymenila manželky aj deti za nové atraktívne a mladšie dievčiny. Viď Paroubek, viď Topolánek a stádo ďaľších.
Kde majú ženy istotu, že keď manželovi porodia 3, 4 ,5 detí,
že bude mať snahu pri nich stáť a postarať sa o nich. Pretože
pri toľkých deťoch manželka nemôže poškuľovať po závratnej kariére. Takže neochota žien rodiť možno vyplýva aj z nedôveryhodnosti dnešných mužov a veľa žien, ktoré nechcú byť sklamané si svoju potrebu mať dieťa rieši tak, že je radšej slobodnou mamičkou. A médiá?
Výmena partneriek sa stala národným športom o ktorom treba informovať každý deň. Dôvera a vzájomná úcta sa pomaly vytráca
zo spolunažívania. Prvým v poradí je teraz naše EGO.
05. 09. 2008 | 09:26

Josef K. napsal(a):

Uator projevuje velmi málo odpovědnosti za svůj projev. Nemá smysl argumetnovat předpověďmi na kterých pracují celé vědecké týmy. Máme zde demografického VK.
05. 09. 2008 | 10:04

Milan napsal(a):

Překvapivě dobrý článek - druhý odstavec se mi nelíbil a naladil mne konfrontačně, ale pak jsem byl už jenom překvapený. Je to dobře napsáno o dobrých dílčích úvahách k mnohofaktorovému problému.

Podotkl bych ještě aspekt matematických zákonů, zejména z oboru statistiky:
čím více prvků, tím menší strmost Gaussovy křivky --> tím větší počet vysoce inteligentních lidí a tím větší šance na objevení se extrémně inteligentních jedinců, kteří dokáží lidstvo a jeho civilizaci posunout razantněji k lepšímu.
Dosavadní dějiny lidstva potvrzují, že se ani lidé nemohou matematickým zákonům vzepřít: čím je na planetě více lidí, tím se máme všichni lépe. Spolu s růstem počtu obyvatel roste celková summa blahobytu, průměrná míra blahobytu a samozřejmě i počet lidí v blahobytném postavení.
Co by bylo důsledkem poklesu počtu obyvatel, o tom dostatek statistických dat nemáme, jen trochu nepřesná zjištění o důsledcích poklesu počtu obyvatel Římské říše a následném civilizačním propadu celé Evropy. Důsledek ztráty intelektuální elity jako následku zmenšení počtu obyvatel je právě na ranně středověké Evropě velmi zřetelný.
05. 09. 2008 | 10:14

twardowsi napsal(a):

Jakto, že zde neslyším zastánce "českého rádoby postkomunistického kapitalismu"?

Nicméně jsem přesvědčen, že firma může být společenstvím. Tj. nikoli místem, kde zaměstnanec okrádá své zaměstnance (a ti jeho, pokud mají příležitost) a nevytvářejí se výrobky, které jsou určeny k okradení toho, kdo je dost hloupý na to, aby je koupil (v čemž mu pomůže reklama).

Ale od toho se vše odvíjí. Základem je společenství sdílející společné hodnoty. Nemusí to být stát, nemusí to být národ.

Jenže společenství je nahrazováno trhem (spíše tržištěm)
05. 09. 2008 | 10:16

Čochtan napsal(a):

Paní Jano,
při 3 a více dětech většina mužů nemá na to zbalit mladou kočku a rozvést se. Případné alimenty ho udělají pro každou mladou ženskou absolutně nezajímavým. To už by musel být hodně bohatý, a v tom případě opuštěná manželka je pak finančně "za vodou". Žádný starosti, karieru nepotřebuje, i na mladého milence ji zbyde. Musí mít jen dobrého advokáta. Třeba vám paní Samková poradí ?
Jinak souhlas s tím, že opustit manželku s dětmi je svinstvo. Že nám v tom jdou politici příkladem je také svinstvo. Že to journalie (skloňuj dle vzoru kanalie) každodenně opěvuje a rozmazává je také svinstvo.
05. 09. 2008 | 10:20

Frante napsal(a):

Bezdětné páry - není to jen o tom že nechtějí ale často i nemohou. Manželství se uzavírají v pozdějším věku - až po škole ... Schopnost početí klesá nejenom s věkem ale poslední dobou se snižuje z důvodů které nejsou medicíně úplně známé (souvisejí snad se znečištěním prostředí)
05. 09. 2008 | 10:43

komin napsal(a):

1. Porodnost - Tohle se přece děje od Bismarkova zavedení penzijního systému - prostě nemusím myslet kdo mě bude jako starýho živit.

2. Přistěhovalci - co tak asi říkali Germáni, když mezi jejich skvělá opidia vtrhli Slovani s nějakým zarostlým Čechem v čele.

3. Úspech se měří majetkem, kdo je chytrej a má jiný hodnoty je v naší společnosti vlastně blbej.
05. 09. 2008 | 11:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Čochtane,

smazal jsem jeden Váš text. Ne proto, že jste mě v něm jmenoval (to mne nakonec může těšit), ale že jste označil obyvatele jedné konkrétní lokality en bloc za nekvalitní lidi (důvodné podezření z porušení paragrafu 198 Tr.z. O hanobení rasy, národa a přesvědčení).

S odvoláním na jmenovaný paragraf upozorňuji, že nadále budu mazat všechny texty rozlišující lidi na kvalitní a nekvalitní.

Libor Stejskal , editor blogů

P.S. Komentáře netřeba, vím, co si o mně myslíte ;-)
05. 09. 2008 | 11:05

Elisabeth napsal(a):

Souhlasim se Slamou, ze snizovani porodnosti neni produktem civilizace, ale prumyslove revoluce. Na britskych listech vysel jeden pekny clanecek, jako odpoved na jisteho pana Marese, ktery tepal do zen, ze nechteji mit deti. (Zcela typicky zapomel na muze).

jmenuje se "Dvě zprávy pro dobráky, kteří by chtěli řešit propad porodnosti a la pan Mareš". da se najit na internetu.
Dalsi a nejnovejsi zajimava studii na tema nizke evropske porodnosti z Francie (jmeno ted nevim) rika, ze nizka porodnost jde ruku v ruce s bojem proti anafabetizaci zen ve svete. Cim vic procent zen umi cist a psat, tim mene se v pristich dekadach rodi deti.
Vlastizrada to rozhodne neni,ani pohodlnost. Lidi,kteri vedome nechteji mit deti by je proste mit nemeli. To je^snad pro ty deti lepsi ne?
05. 09. 2008 | 11:40

Elisabeth napsal(a):

gyps

moc jsem vasemu prispevku nerozumela, ale jedno vim ze nemate pravdu napr. v tomto:
"Tzv. emancipovaná žena, která chce muže, ke kterému může vzhlížet, který jí bude imponovat, není emancipovaná. "

Emancipovane zeny velmi rady vzhlizeji ke svym muzum. Jak proste. Treby, ze se muz s nimi stara o deti a o domacnost)
05. 09. 2008 | 11:45

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
s tím nic nenaděláte.
Jsou kvalitní lidé, kteří si hledají práci, pracují, posílají děti do školy, večer s nimi dělají úkoly, v noci tiše spí, (pokud nepracují jako taxikáři, lékaři policistí,..) a ráno pak jdou do práce nevyspalí, protože jejich nekvalitní sousedé včera vyzvedli socku, pak chlastali a řvali až do rána a teď budou vyspávat až do oběda. Pak vyhází odpadky oknem a když se někdo ohradí tak začnou ječet: "Rasýýýsmus, diškrymynácyja !!!" A blbové jako .. jim k tomu budou přizvukovat.

S tím nic nenaděláte tak to je!
Že existují lokality, kde tito nekvalitní se vyskytují v extrémně vysoké koncentraci to taky neoddiskutujete ani těmi politicky nejkorektnějšími argumenty. :-))

O rase, národua a přesvědčení tu nepadlo ani slovo.
05. 09. 2008 | 11:58

twardowski napsal(a):

Pane Čochtane,

vsadím se, že kdybyste ten samý příspěvek napsal o chudých lidech (nezávisle na rase, národnosti a vyznání), bylo by to uznáno za naprosto korektní.

Je směšné, že podobná "ochrana" národa, přesvědčení a rasy, je přítomna ve společnosti opovrhující chudými (nebo spíše nemajetnými) lidmi. Chudoba na cti netrhá... ale na to nejsou žádné paragrafy.

Je také zajímavé, že se národa, rasy a přesvědčení zastávají lidé, kteří jsou schopni říci, že komunisty lze jednoduše ZABÍT (třeba jim podříznout krk kvůli penězům), protože jsou to komouši

Friedrich Nietzsche by snad řekl, že co není životaschopné, musí zákonitě zemřít. Platí to i o Evropně. A onen multikulturismus je stejně poslední nádech.
05. 09. 2008 | 12:32

Čochtan napsal(a):

Pane Twardowski,
díky za reakci. Máte pravdu, multikulturismus je v posledním tažení, podobně jako byl komunismus v druhé půli osmdesátých let.
Že mi to Stejskal smazal ? No co, kdo tu diskutuje, ten si to stejně už přečet, nemám se za co stydět, lež a nepravda tam nebyly.
Akorát Stejskal se sám ztrapnil. On není tak špatný, akorát mívá občas záchvaty politické korektnosti a to pak mává paragrafem 198, jak Žižka palcátem.
Ale když se z toho vyspí, tak je opět slušný člověk. My ho tu máme rádi.

S těmi chudými máte pravdu. Chudí jsou buď z neschopnosti a lenosti, to jsme ale zase u nepojmenovatelných, a nebo mnoho chudých je ze slušnosti. Protože nemají ostré lokty aby se prodrali do pozic, protože ze slušnosti nekradou a nepodvádí, protože ze slušnosti nevlezli do partaje, zůstali tím pádem na nízkých pozicích a teď nemají "komunistické" důchody.

Nějak jsme ten "samet" nedotáhli do konce. Zapomněli jsme na dobrou českou tradici defenestrace. Snad až příště.
05. 09. 2008 | 12:52

Čochtan napsal(a):

P.S. Ten Nietzsche, to je prostě přírodní zákon. Evropa je životaschopná. Nebo lépe řečeno, opět bude, až se zbaví zločinců ve vedení a všech těch, kteří do ní nepatří.
05. 09. 2008 | 12:55

twardowski napsal(a):

Je zajímavé, že příspěvky typu "mrtvý komunista, dobrý komunista" apod. se tu namazají. ale asi zase tak zajímavé to není, neboť úcta k lidskému životu není na prvním místě (na druhé straně je tu jakýsi kodex o náboženství a rase).

Lidé tu budou obhajovat, že je vpořádku zabít komunistu, třeba mu podříznout krk, nebo ho zastřelit (kvůli penězům), ale o darování bytu (třeba v Praze) po komunistovi dědečkovi stojí (usiloval o něj takto i Václav Klaus, jestli se nepletu)

Multikulturismus je již dnes (neboť se vyskytuje právě v této spoločnosti) je pln neslučitelných paradoxů a proto odsouzen k zániku jako komunismus.

A tak nejsou pro mě všichni ti, kteří hlásají trh, ale nechtějí v něm žít (třeba i onen VK, že) a také všichni, kteří hlásají multikul., ale zároveň nemají v úctě lidský život., kteří chtějí zavést školné, ale sami nechtějí splatit své školy, tedy ti pro mě nejsou partneři.

Jsou jako děti. A nepočítám s nimi a nemohu s nimi počítat, ve svém povolání (údělu).

Hezký den.
05. 09. 2008 | 13:07

stejskal napsal(a):

Ale to se mýlíte, pane twardowski,

kdyby tu pan Čochtan napsal, že chudí lidé jsou nekvalitní (což je stejně urážlivý nesmysl, jako že obyvatelé Chanova jsou nekvalitní, jak napsal pan Čochtan), zasáhl bych též.

Prostě mám problém s dělením lidí na kvalitní a nekvalitní. Pracovně tento problém nazývám fašismem (jsou-li lidé děleni podle svých schopností a nadání) či rasismem (je-li to podle rasy či etnické příslušnosti).

V obou případě takovéto "dělení" hraničí s porušováním zákonů (o obecné lidské slušnosti ani nemluvě), a proto proti němu zasahuji.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 13:14

stejskal napsal(a):

Mimochodem příspěvky "mrtvý komunista, dobrý komunista" se tu mažou konzistentně, i když nemohu vyloučit, že mi někdy nějaký unikl.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 13:15

twardowski napsal(a):

K životaschopnosti: s tím nemohu úplně tak souhlasit, nevidím to tak, že v Evropě je něčeho moc, ale ŽE JÍ NĚCO CHYBÍ.

Ani Turci, ani Romové (nevím, jestli je to slovo ještě pořád korektní), ani komunisti, ani... ji nezničí. Ale to co ji CHYBÍ a vzdává se toho ve prospěch multikulturismu (ale on to žádný multikulturismus není!)... nicméně vzdává se toho proto, že toho snad ani není schopna.

Velmi tragikcé bylo zničení německé kultury Hitlerem, neboť ta byla pro Evropu zcela zásadní. (Po nástupu Hitlera se už Německo nemohlo vzpamatovat.)
05. 09. 2008 | 13:16

twardowski napsal(a):

pane Stejskal,

tak to Vám občas opravdu něco unikde.

Nadávání do socek, komunistů (jednou jsem jím byl označen proto, že jsem citoval Koháka!) je tu tak časté, že kolikrát raději nic nenapíši.

Poslední měsíc jsem tu nebyl, tak nevím, jestlis e něco změnilo.
05. 09. 2008 | 13:19

twardowski napsal(a):

pane Stejskal,

jentak jsem si narychlo našel blog pana Havla a.. no bylo tam toho dost, viz. například tento (záleží na nátuře, ale mě uráží zrovna dost):

petr napsal(a):
co socan to mašina na výrobu státních dluhů a primitivní závistivý keci. No tak maji dluhy vzali si půjčky na bydlení, aby nebyli za pitomce jako Gross. A kolik mají na účtech to už nám ten socanskej debílek neříká, socky jste fakt trapní primitivní ovádi této společnosti.. Nic víc.
10.04.2007 10:26:55
05. 09. 2008 | 13:26

twardowski napsal(a):

pane Stejskal,

procházím si různé starší diskuze a byl bych rád, kdybyste mi řekl, proč nemažete příspěvky typu (rád bych našel, nějaký, v kterém jsem urážen podobným způsobem já, ale zatím se nedaří):

Kovaříček napsal(a):
Je tragedie, že takovej magor vyučuje na škole. On vysokoškolský diplom získal díky tomu, že byl červenej jak ředkvička a táta měl rudou knížku v kapse. Ještě větší tragédie však je, že se ještě v dnešní době najdou tací, kteří jej snad obdivují. Prostě jedním slovem, SOCANI.
10.04.2007 12:39:08
05. 09. 2008 | 13:34

stejskal napsal(a):

Pane twarodovski,

přečtěte si prosím tento můj blog (tedy hlavně jeho závěr), možná v něm najdete vysvětlení, proč jsou pod jedním z prvních blogů pana docenta tyto opravdu hrubé a hanlivé texty (upozorňuji, že jsem ho napsal 21. 5 2007) http://blog.aktualne.centru...

A možná ještě tento z 11. 7. 2007 http://blog.aktualne.centru...

Pro pořádek se zároveň přiznávám, že s vypětím všech sil stíhám číst toliko "živé" diskuse, tedy ty, jejichž odkazy jsou vidět na hlavní stránce blogů. "Staré" diskuse už projíždět nezvládám.

Budete-li mít ještě nějaké pochybnosti o mé práci, zeptejte se. Rád Vám odpovím.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 13:55

twardowski napsal(a):

Děkuji Vám pane Stejskale, Vaše blogy si přečtu.

Hezký den.
05. 09. 2008 | 13:58

ila napsal(a):

Je to tak jak píše twardowski
"Nadávání do socek, komunistů (jednou jsem jím byl označen proto, že jsem citoval Koháka!) je tu tak časté, že kolikrát raději nic nenapíši."

Sockou, komoušem, nemakačenkem je diskutující nazván např.jen proto, že napíše "člověk má právo být za práci slušně zaplacen".

Někteří se stále ohání diskriminací (je to módní), ale věřte, že jedním z nejvíc diskriminovaných lidí v naší společnosti je "bílá, slušná (ve smyslu příspěvku čochtana výše),rozvedená žena (bez přítele, nejlepé movitého)středního až pozdně středního věku. Tou být, to byste koukali, jak se u nás žije.
Ale tu zpravidla nikdo nikde neřeší, a když, tak velmi, velmi výjimečně, ev. je označována velmi hanlivými výrazy...

Co se týká alimentů, s těmi, pane Čochtane, nemusí pomoci ani paní KVS - v českých zemích je tato problematika velmi individuální. Za stejných podmínek můžete platit, resp. dostávat alimenty 1500 nebo 5000, záleží na tom jak jste soudci sympatičtí nebo jak váš ex-partner atd.
A i když budete SUPER matka, uznání nečekejte ani v případě, že překonáte sami sebe (hlavně finačně vše utáhnout!) a podaří se vám vychovat slušného, vzdělaného člověka, na to se v Česku nehraje.
05. 09. 2008 | 14:01

stejskal napsal(a):

I Vám, pane twardowski. l.s.
05. 09. 2008 | 14:02

twardowski napsal(a):

Pane Stejskale,

když tedy budou stejně mazány příspěvky, kde je lidem jen na základě odlišného názoru a postoje nadáváno do komoušů a socek (o co je to méně urážlivé než "cikán" nebo "černá držka"?), neřeknu již na toto téma ani slovo.

Hezký den.
05. 09. 2008 | 14:46

twardowski napsal(a):

paní Ila má pravdu, kdysi jsem vykrál novinářskou soutěž příspěvkem, který upozorňoval na to, že hrdiny dnešní doby jsou matky a otcové, kteří na vzdor všem rádoby tržním dějům vychovají a vzdělají slušné lidi

Od té doby se mnohé změnilo a tak si třeba i zde můžeme přečíst, že ať socky děti nemají, když na to nemají, dále že schopnější přežívají a tak prý socky musí pochc.. a podobné hanobení
05. 09. 2008 | 14:49

stejskal napsal(a):

Pane twardowski,

myslím, že jistý rozdíl mezi nadávkou "cikán" nebo "černá držka" a "socka" přeci jen existuje.

Je to stejné, jako když zde někdo někomu nadává do zbohatlíků. To bych musel mazat téměř všechno. Každého se dotýká něco jiného (nicméně rasistické urážky postihuje zákon).

Nadává-li někdo někomu do komunistů, snažím se rozlišit, zda dotyčný komunistou opravdu je či není. Nicméně nepříliš lichotivé výrazy "modří ptáci", "modří svazáci" atd též nemažu.

Ubezpečuji Vás, že s mojí paní vychováváme dvě (adoptované) děti k tomu, aby byly co nejslušnější, nejohleduplnější a měly sociální cítění jakož i vzdělání odpovídající jejich schopnostem.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 15:19

twardowski napsal(a):

Pane Stejskale dobře,

ješte o tom prosím přemýšlejte. Označení "socka" a "černá huba" jsou velice podobná.

Oboje je opovrhování člověkem a snižování jeho hodnoty na základě vzhledu (resp. stavu konta). Jezdit dnes ve Škodě 125, je člověk jakožto "socka" vystaven většímu opovrhování, než "černá huba".

Je totíž jednoduché lidi soudit podle toho, jak se jeví (v tom smyslu je černá pleť zcela ekvivalentní Škodě 125).

Že na takové věci exmplicitně nemyslí zákon? No právě, proto o tom mluvím.

K výchově dětí Vám samozřejmě blahopřeji a především přeji mnoho trpělivosti.
05. 09. 2008 | 15:56

twardowski napsal(a):

P.S.

ještě jsem zapomněl ta "zbohatlíka". To je nadávka jiného ražení. Člověka neponižuje jako člověka, ale uráží jeho morální kredit. V mnohém je podobná "nadávce" lakomec (i když je tvrdšího ražení).
05. 09. 2008 | 15:59

twardowski napsal(a):

pardon pane Stejskale,

ještě jsem si vzpomněl na nadávku, kterou jsem slyšel v metru od dětí ze základní školy (nebo první třídy střední, nedokáži říci): "černá socka".

V jistém smyslu je to "geniální nadávka", neboť je člověk dehumanizován za dvě skutečnosti najednou.
05. 09. 2008 | 16:10

stejskal napsal(a):

Souhlas, pane twardowski,

mně se nadávka "socka" též nelíbí. Přijde mi hlupá a nevkusná. Ostatně nelíbí se mi žádné označení, které má druhého ponížit či se ho nějak dotknout. Snažím se bez užívání takovýchto výrazů obejít.

Jen zde prostě nechci mazat víc, než považuji za naprosto bezpodmínečně nutné.

Mějte se.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 16:25

twardowski napsal(a):

I vám přeji hezký den.
05. 09. 2008 | 16:40

ila napsal(a):

Pane Stejskale,
věřte, že za jistých okolností byste slovo "socka" za urážku považoval, např. v případě, kdy byste neměl pro sebe ani na jídlo a dítěti přesto dopřával maximum vzdělávání,sportu, dalších koníčků, a rodiče (!)spolužáků, spolusportovců aj. by vás titulovali sockou, protože nejezdíte autem (vše obíháte po svých a MHD) nebo nejezdíte na drahé dovolené. Věřte, že to častokrát nebývají taková ta laškovná rýpnutí, leckdy je vám do breku, a že vydržím fakt hodně, to je cílené zařazení člověka ve smyslu , co lezeš mezi nás, kvalitu.
Jenže... sytý hladovému nevěří a, upřímně řečeno, mnoho lidí ani nevěří tomu, jak se mnoho z nich chová k někomu , koho nepovažují za hodna obdivu, k tomu by se ovšem málokdo přiznal, lidé si rádi myslí jak jsou oduševnělí. Obdivu nejsou dle mínění mnohých občanů hodni např.lidé, kteří vydělávají pod 20 tisíc. Pokud máte jeden takový plat tak si mnoho neužijete, živíte-li z něho další osoby, pokud máte takové platy dva, je to o trochu lepší, i když ne o moc, máte-li děti. A co teprve lidi, kteří berou polovinu!
V dnešním světě jsou lidé rádi považování za solidární, jenže často jen dokud je vidí a slyší někdo na koho chtějí zapůsobit a hodí se jim to tzv.do"krámu".
05. 09. 2008 | 17:01

stejskal napsal(a):

Paní ilo, to je nedorozumění,

neříkám, že "socka" není urážkou. Zejména pro lidi v situacích, které popisujete. Snažím se, aby toto chápaly i mé děti (chodily do školky mimojiné s dětmi, jejichž rodiče žili v ubytovnách pro sociálně potřebné, neměly jediný problém, ani já ne).

Jen říkám, že nemohu posuzovat jeden každý případ užití slova "socka", "zbohatlík" (podle mne může být úplně stejně urážlivé pro člověka, který si své peníze vydělal tvrdou prací) apod) a podobných. Je to nad možnosti mého působení zde.

Musím nastavit jakousi laťku, která platí obecně. A to do takové výše, abychom si tu ještě vůbec mohli povídat a já byl schopen tuto diskusi moderovat. Pochopte mne, prosím.

Libor Stejskal
05. 09. 2008 | 17:09

vaclavurban napsal(a):

Se souhlasem pana Romana Jocha sem vkládám naši emailovou diskusi.

ROMAN JOCH
Nesouhlasím, že je to problém chudoby; myslím, že to vidíte příliš ekonomicko-deterministicky.
Je to problém světonázorový - religiosní lidé mají více dětí, nevěřící méně, a to bez ohledu na to, jak jsou na tom materiálně, zda jsou bohatí či chudí. Evropa je sekulární, Amerika religiosní. Evropa má demografický problém, Amerika nikoli. Přitom bohatí a chudí žijí v obou stejnou mírou. A tlak reklamy je v obou stejný. Přesto realita lidských voleb ohledně počtu dětí je odlišná. Religiosní bohatí mají spoustu dětí, stejně jako religiosní chudí. Sekulární bohatí mají málo dětí, nebo žádné, stejně jako sekulární chudí. S chudobou - či strachem z ní - to má málo společného.

Bezdětní nejsou "produktem" - tj. obětí - civilizace. Jsou to lidé, kteří činí své volby, byť nesprávné. My dva žijeme v téže civilizaci jako oni, a přesto nejsme jejím produktem! Proč ostaní považujete za produkt, a sebe ne? Máte pravdu, Vy nejste žádný "produkt", nýbrž svéprávná lidská bytost - ale proč stejný nárok nepřiznáte i ostaním? Vy je chcete litovat a exkulpovat, ale přitom vlastně říkáte, že jsou to nesvéprávné loutky. Vaše mírnost k nim je vlídná navenek, ale za cenu toho, že je vlastně považujete za nesvéprávné.

VÁCLAV URBAN
RJ: "Nesouhlasím, že je to problém chudoby."

VU: Myslím si, že jde o problém tlaku konvencí společnosti, ve které chudoba nebo lépe rezignace na materiální standardy není tolerována. A uvedl jsem, že je to vynucováno zákony.

RJ: "Evropa je sekulární, Amerika religiosní. Evropa má demografický problém, Amerika nikoli. Přitom bohatí a chudí žijí v obou stejnou mírou."

VU: Ano, v Americe právě díky religiozitě a historickému vývoji společnosti má člověk svou důstojnost, i když je chudý, což se o Evropě říct nedá. Naděje, že se chudý může stát bohatým, patří k základním poselstvím americké společnosti. Evropa je naproti tomu z historických důvodů v tomto ohledu velice rigidní.

RJ: "Proč ostaní považujete za produkt, a sebe ne?"

VU: Nejsem determinista a nepovažuji ostatní za nesvéprávné loutky. Sám jste uvedl ve svém článku, že "sedmdesát procent dětí v dospělosti zastává světonázor svých rodičů a třicet procent jej odvrhne". Podobně tomu bude v sekulární společnosti. Sekulární konvence přijmou dva a třetí je odvrhne. Jsem ten třetí. Mimochodem, myslím si, že konvence společnosti mají ještě větší vliv, říká se tomu skupinová dynamika.

ROMAN JOCH
Já si stále myslím, že (v té Vaši první odpovědi) přeháníte tlak konvencí či společnosti. Kdo se chce nechat tlačit, nechá se. Kdo nechce, nenechá. Kdyby evropská společnost byla stejně religiosní jako americká, demograficky bychom na tom byli stejně jako jsou v Americe, tlak-netlak.
05. 09. 2008 | 17:26

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale
sockou bych nazval a myslel to velice opovržlivě, ty o kterých mluví ředitelka SpŠ v časopise Moderní Vyučování: http://www.modernivyucovani...
Citát:
- Druhým extrémem je, že cíle školy, doučovat všechny žáky tak, aby mohli absolvovat 9. ročník ZvŠ, se dostává do rozporu s přáním většiny romských rodičů. Ti si nepřejí doučování ani další vzdělávání svých ratolestí na střední škole. Oni chtějí žít ze sociálních dávek a podpor. Tak prezentují svá přání rodiče i někteří žáci. I tací, kteří dosahují na naší škole vynikajících výsledků v estetickovýchovných předmětech a zájmových činnostech na úrovni místní až mezinárodní, naši sportovci s medailovými výkony na vrcholových mezinárodních soutěžích nemají o vzdělávání hlubší zájem. Cíl být doma, nic nedělat a pobírat sociální dávky.
-
Věřte, že nám je z toho smutno.
Autorka je ředitelka SpŠ, Husova 784, 464 01 Frýdlant
Konec citátu.

J.X.Doležal to nazval kdysi "kultura bídy". V reportáži: "Jak se máte Červeńákovi ?" (http://www.reflex.cz/Clanek...)
Skvělé napsané, to patří do učebnic žurnalistiky.

Tolik k výrazu "socka".

o
05. 09. 2008 | 17:28

Twardowski napsal(a):

Ještě k diskuzi socka X zbohatlik.

Socka je hanobení celého člověka za jeho jevení se. Socka znamená "člověk, který je méně". Nejsem pravník, ale podle mě jde o přestupek ve smyslu: 198 Tr.z. O hanobení rasy, národa a přesvědčení (tedy panem Stejskalem citovaný zákon)

Zbohatlíkem je čověk s nízkým morálním (a často inteligenčním) kreditem.

Tolik ještě jednou k tomuto rozdílu.

Tímto vůbec neutíkáme od původního tématu blogu
05. 09. 2008 | 17:35

vaclavurban napsal(a):

Ještě chci všem poděkovat za zajímavou diskusi. Nemám bohužel čas diskutovat s vámi, přece jen se starám o čtyři děti. :)
05. 09. 2008 | 17:39

Čochtan napsal(a):

Pokus o definici:
Socka je člověk, který žije ze socialních dávek a přilepšuje si kriminalitou případně prostitucí. Prací opovrhuje a není ochoten si ji hledat. Pokud mu ji pracovní úřad najde, hledá záminku jak pracovní poměr co nejrychleji ukončit.
Děti jsou pro něj hlavně prostředek jak dostat přidavky na děti a porodné. O jejich vzdělání se nestará, protože správně poznal, že společnost je natolik zdegenerovaná že je ochotna živit parazity. Čím menší vzdělání, tím větší šance, že děti nebidou muset celý život sáhnout na práci. To je životní cíl socky.

Konec definice.
05. 09. 2008 | 17:44

Twardowski napsal(a):

to Čochtan:

dobře, ale na druhé straně je za socku označována slušná matka bydlící v neregulovaném nájmu, živící své tři děti, která jim dává naprosto vše, co může a přesto je nešťastná, neboť cítí neskutečně tenký led na kterém se pohybuje
05. 09. 2008 | 17:47

Čochtan napsal(a):

Pane Twardowski:
Taková matka by měla mít mnohem větší podporu než má dnes, a pokud na to nejsou peníze pak se dají ušetřit na těch opravdových sockách. Na těch které jsem právě definoval.

Stačí lehce modifikovat zákon. Například, kdo nikdy nepracoval a nechodí do školy, nedostane ani korunu.
O tom jsme tu už před rokem diskutovali a krásně se s paní Klárou Samkovou shodli. (na jejím blogu: V září škola září)
05. 09. 2008 | 17:57

ila napsal(a):

Pane Stejskale, já Vás chápu, upřímně řečeno, nechápu jinou věc, a to jak to vůbec stíháte všechno číst a opravovat a reagovat...., a taky rodina... Klobouk dolů!
Chtěla jsem pouze ukázat, že výraz socka může být v mnohém ohledu považován za diskriminační víc, než když Romka předběhne frontu a po upozornění, kde je její konec, se rozkřičí na celý obchod: "diskriminacéééé", na to přiskočí mnozí a začnou křičet s ní, aniž by brali v úvahu co předcházelo. Odváží-li se někdo toto komentovat, je považován za rasistu - to je dle mého rasismus naruby, diskriminujeme ty ostatní a tento stávající postoj nechuti pojmenovávat věci pravými jmény je povrchní.
Stýkám se s mnoha cizinci (všech ras) a většina má dojem, že jsme dost vstřícný a tolerantní národ a lidi diskrimunujeme méně než jinde ve světě. Jdu z práce nebo do práce, jedu tramvají, metrem, potkávám lidi všech ras a nevidím, opravdu běžně nevidím, že by někdo někoho urážel kvůli barvě kůže. Pravidelně ráno potkávám romské dělníky když jdou do práce a upřímně říkám, nesmrdí tak jak dělníci z Ukrajiny a jsou slušnější. Jsem rasista vůči Ukrajincům, když řeknu, že častokrát nelze vydržet v metru nebo tramvaji, jaký je tam zápach z ukrajinských dělníků? Nejsem, konstatuji, že smrdí, smrdí i bezdomovci, ale těch potkám v MHD výrazně méně než těch Ukrajinců (nedávno jsem prošla celý vlak metra a nedalo se vydržet nikde), přesto se normálně bavím s Ukrajinci, i moje babička je Ukrajinka.
Přeji vám hezký víkend.
05. 09. 2008 | 18:04

ila napsal(a):

Ještě k diskuzi pana Twardowskeho a pana Čochtana na téma socka.
To je ono, proč považuji slovo socka jako označení pro svou osobu za nemístné až diskriminační. Jediné dávky, které jsem pobírala, byly přídavky na děti, ale ty brali i mnohem movitější občané, kteří ukládali na účty miliony, že? Posledních 10 let jsem nebyla na nemocenské, bez práce jsem byla celý měsíc, a to bez podpory v nezaměstnanosti!
Na druhé straně rodina mého bývalého manžela jezdí na dovolené do Řecka, Tunisu, USA atd., v zimě lyžovat, každý týden na chalupu aj. a jeho manželka byla za posledních 8 let 3x evidovaná na úřadu práce (naposledy asi 10 měsíců), protože nemůže sehnat práci - je vysokoškolačka v Praze! Jí ale nikdo socka neřekne a já se ptám: WHY?
05. 09. 2008 | 18:19

Čochtan napsal(a):

Ilo, který advokát Vám tak zmršil rozvod ?
05. 09. 2008 | 18:33

twardowski napsal(a):

Čochtan: Souhlas!
05. 09. 2008 | 18:33

ila napsal(a):

Advokáta jsem ani nebyla schopná najít, protože takovou prkotinou se nikdo nechtěl zabývat - to posléze. A úplně na začátku? Když nemáte ani na jídlo, tak nemáte určitě na advokáty. A když nemáte advokáta a jste před soudem sám za sebe, tak máte většinou smůlu - i když byste uměli promluvit, tak vás taky třeba nenechají, a když je navíc Váš bývalý takový sympaťák a řádný člověk, tak soud fakta nezajímají... Takový solidní člověk! Ten by se přece tak nechoval!To byste koukali, co se může stát. Když to po letech viděla advokátka, kterou jsme našli, tak nestačila žasnout...
Já jsem to všechno přežila, syn je dospělý, studuje VŠ, je super syn... "říkám" nahlas takové věci i proto, že se třeba někdo zamyslí, třeba zkraje jeden, potom dva, ale v takovém světě, který teď vládne nelze přece slušně žít....
05. 09. 2008 | 18:44

Twardowski napsal(a):

Čochtan: možná se shodneme na tom, že právě tito lidé nejaktivněji demontují sociální stát a sociální Evropu a také Evropu jakožto Evropu
05. 09. 2008 | 18:44

Čochtan napsal(a):

Paní Ilo,
řeknu Vám něco tvrdého, nezlobte se ale je to Vaše vina. Co je Vaše právo o to si musíte sama říct, nemůžete čekat, že vám ho někdo donese na talíři. Já nevím, jak to je v ČR, ale bude to dost podobné jako v Německu. Tady by stačilo zajít už jen na Jugendamt a vše by pak běželo automaticky dál. Určitě by vám na socialním úřadě přinejmenším poradili, dali adresy nebo zařídili právnickou poradu a dopadla byste mnohem lépe.

Dovedu si představit, že jste byla emocionálně tak zmatená, že jste nebyla schopna žádné racionální myšlenky, ale to vás neomlouvá. Kdo si svoje právo nevezme, ten ho ztrácí.
05. 09. 2008 | 19:07

ila napsal(a):

Vážený pane Čochtane, to je velmi laciná připomínka - kdybych byla emocionálně zmatená, tak jsme skončili na ulici. To je přesně to o čem jsem psala. Dokud něco nezažijete, tak neuvěříte. Lidé, přestože nezažili, tak radí a soudí...
Na sociálním úřadě jsem byla. Zjistíte jaká máte práva, ale bývá problém se jich domoci a když vidíte jak to funguje, tak se radši spoléháte sám na sebe, i za cenu, že si zničíte zdraví, a budete poslouchat rady a připomínky podobné těm vašim. Takže místo, aby vás lidé podpořili, tak vás vlastně ještě víc potápějí, no a pak už se cítíte jak úplný blb. Víte, on každý člověk není silný, aby všechno ustál. Ptám se: Máme my ostatní, silnější, ať už jsme silnější z jakéhokoli důvodu , třeba proto, že za námi stojí rodina nebo jsme se jako silní narodili, právo se na někoho vyvyšovat? Podsouvat lidem, že jsou hloupí, neschopní, protože si neumí urvat kus z mamuta? Třeba by i uměli, ale je jim hloupé rvát se s vytrčenými lokty a odstrkovat druhé.
A dále: Víte například jaké je životní minimum , kdy máte nárok na nějaké dávky? Máte-li jedno dítě, nemáte nárok skoro na nic - např. teď je životní minimum 1 rodiče s jedním dítětem něco přes 5 tisíc a na většinu příspěvků máte nárok asi do 1,4 životního minima, což je nějakých 7 tisíc a něco, a to pak dostanete pár set, ne tisíc.
Myslíte, že byste přežil a nechal dítě studovat a vzdělávat a oblékal ho a šatil a živil atd., kdybyste měl 7 tisíc se vším všudy?
Druhá cesta jak se "rvát" o peníze: alimenty. Jak donutíte soudce, aby vám zvýšil výživné? Jak donutíte otce, byť tzv.řádného občana, aby se o své dítě staral? V Česku pouze tak, že natrefíte na soudného soudce. Mně například soudkyně doporučila, když mi nestačí 1500 alimenty, tak mám dělat další zaměstnání, jedno, dvě, protože chudák otec má druhou rodinu a já mám brát ohled. Otci nikdy nikdo nic takového nenavrhl... Sociální pracovnice mi sdělila taky moudro: "Otec má práva, vy máte povinnosti".
Ale tady nejde o to, abych já vyprávěla své příběhy ze života, stejně jim neuvěříte a budete dál hledat, kde je moje chyba. Jde o to, aby si lidé uvědomili dosah svého konání. Jde to pomalu . ale jde to. Situace je mnohem lepší než byla před např. ještě před 8 lety. Ne vždy lidé nechtějí děti, protože nejsou zabezpečeni právě teď, ale protože život jim předvedl co dokáže a oni se bojí, jak by to utáhli POTOM .
Je to případ i mé známé, sice by ráda ještě jedno dítě, a je to slušná, chytrá žena, ale po zážitcích s 1.manželem do toho znovu nepůjde... Což chápu, můj ex byl celé manželství v pohodě, není žádný asociál ani nikdy nejevil známky toho, že by se někdy mohl takto chovat,ale teď má jinou rodinu, tam žije a tam chce mít svůj klid. Skutečnost je zkrátka taková a musíte se podle toho zařídit a nemá cenu mlátit hlavou do zdi, když ji stejně neprorazíte.
Nějak jsem se rozepsala, tak už končím a věřte, že se i Vám může stát , že zažijete věci, kterým byste dnes nevěřil, a to nemyslím věci jen v negativním slova smyslu.

Jak řekl Menandros,autor komedií, už před Kristem:
"Nikdo z nás by si neměl říkat: tohleto by se mi nemohlo stát" ,.
05. 09. 2008 | 22:16

medvěd napsal(a):

Mít děti je ( nebo by mělo ) přáním každého normálního člověka a jehopivinností vůči celé společnosti. Žít si jen tak sám pro sebe a užívat si života na úkor celé společnosti je prostě hloupé a nemravné. Spousta lidí ( a i zde v této diskusi poukazuje na to proč mít děti prý nejde, mluví se o sockách a pod.) Ano základ všeho tedy i těch socek je v mravnosti a dodržování některých hodnot. Recept na zlepšení stavu je jednoduchý ale pro spoustu lidí jaksi nepohodlný.A v čem spočívá : 1. Investovat nemalé úsilídosvého vzdělávání abych měl rozhled a kvalifikaci .
2) přistupovat velmi přemýšlivě k výběru svého životního partnera , hledat takového který je zodpovědný a vyznává stejné životní hodnoty a u kterého jsem přesvědčen že spolu dokážeme žít celý život a společně se podílet na výchově našich děti. 3. Oba partneři musí být připraveni celý život tvrdě pracovat a odepřít si na úkor výchovy svých dětí v různé míře i určité životní požitky ( tzv. užívání si života)a investovat tyto prostředky do vzdělání a výchovy svých dětí a vést je i svým osobním příkladme k samostatnému odpědnému přístupu k životu. JAK JEDNODUCHÉ A JAK TĚŽKÉ !!! Právě proto se toho tolik lidí dnes bojí a tolik lidí to nezvládá a proto je dnes mezi námi na jedné straně tolik lidí kteří se mít děti obávají a na druhé straně i tolik tzv. socek.
Socky bohužel vznikají většinou již v mládí ze špatných rozhodnutí nevyzrálých či méně inteligentních mladých lidí vychovaných svými tupými a hloupými rodiči k povrchnosti a života a k jeho tzv. užívání bez jakékoliv odpovědnosti . Následuje bezmyšlenkovitý výběr většinou stejně nevyzrálého
partnera , pak přijdou děti které tito hloupí rodiče vychovávají ve stejně hloupém duchu a poté většinou bez ohledu na zájem dětí rozvod a následně pak většinou těžký život socky , do kteréhož postavení se však většinou tito lidé dostali zejména svojí hloupostí a nezodpovědností. Takových lidí mi věru není líto , líto je mi jen toho , že takoví hloupí a nezodpovědní lidé pak programuje vychovávají většinou jen dalšé generaci socek. Můj příspěvek pochopitelně nezachycuje celou škálu i jiných dá se říci objektivních problémů kterépochopitelně také existují, ale poukazuje pouze na nejčastější příčiny těchto jevů.
16. 01. 2009 | 08:22

Marta napsal(a):

Neuvěřitelný článek a ještě neuvěřitelější komentáře. Má-li někdo pocit, že naše civilizace vymírá (a že by to mělo vadit), ať si pořídí třeba 50 dětí a civilizaci "zachrání". Je to jeho věc. Stejně jako je moje věc, pokud se rozhodnu děti třeba vůbec nemít. Proč si pořád někteří lidé myslí, že mají právo rozhodovat i za druhé?
12. 02. 2009 | 00:05

Petr napsal(a):

Nuže, reaguji spíše na komentáře výše, ale postup, kdy by tito lidé byli posílaní pryč je nemožný. Už proto, jak bylo zmíněno, že mnozí jsou tady několikátou generaci. Je však třeba tyto lidi nepodporovat ve vysoké porodnosti, která je pro ně výhodnější. 5 dětí může mít každá, průměrný plat už jen některá. Proto je lepší (viz má diplomová práce) rodiny podporovat ve vazbě na příjem a vzdělání, kterého dosahují. On totiž i černoch s doktorátem práv hájí lépe české zájmy než jeho "kolega z Chánova", který žije na našem území 4 generaci. Nechť jsou podporováni slušní, vzdělaní a bohatí v tom, aby měli děti. Jinak genom české společnosti sice zachováme, ale jen té blbější části. Inteligence, vzdělání a plat spolu souvisejí. (jestli mi chcete odpovědět, prosím na email)
02. 04. 2009 | 20:59

Petr napsal(a):

oprava: email je xvlcp07@vse.cz
02. 04. 2009 | 21:10

Milan H. napsal(a):

Pane Urbane, děkuji (poněkud opožděně) za výborný článek.
Nedostatečná porodnost je vážným problémem, kterým se žádný politik nechce zabývat. Imigrace je totiž prvoplánově levnější a jednodušší. Jenže nejsou-li imigranti z nám kulturně blízkých zemí (Ukrajina, Rusko), případně není jejich inkulturaci věnována náležitá pozornost, znamená to také postupnou rezignaci na vlastní kulturu, hodnoty a nutnost řešení význačných problémů v další generaci imigrantů. Dalším problémem (vedle onoho velebení růstu a bohatství) je také feministické myšlení, které projevuje tendenci znehodnocovat roli ženy-matky ve prospěch ženy-pracovnice.
Co by s tím šlo dělat? Stanislav Komárek na konci knihy "Spasení těla. Moc, nemoc a psychosomatika" říká, že problém by mohla vyřešit snad jen radikální důchodová reforma. Pobíraný důchod by se odvíjel od výše průměrného platu potomků a od jejich počtu a z jejich platu by se také odebíral. Důchod by však potomci na rodiče platili až do konce svého života, aby náhodou neměli tendenci zbavit se svých rodičů předčasně. Důchodci bez potomků by měli zajištěn nějaký minimální důchod na přežití. Tím by tedy mohla být obnovena tradiční rovnováha mezi zajištěním ve stáři a počtem a kvalitou potomků (jejich úspěšností měřenou platem)), kterou sociální stát zásadním způsobem narušuje a jež vede k tak neblahým následkům.

O problematice nízké porodnosti, imigrace a neblahých následcích feministického myšlení píše zajímavě i když nikoli neproblameticky rakouský etolog I. Eibl-Eibesfeldt v knize Člověk - bytost v sázce. Velmi doporučuji Vaší ctěné pozornosti.
13. 05. 2009 | 10:54

fsdfdsf napsal(a):

We are the professional discount luxury goods online sale store, such as <a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Short</a>, <a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Tall</a>, <a href="http://www.christianloubout...">yves saint laurent</a>,<a href="http://www.handbagcom.com/">replica handbags</a> and other luxury famous brand products. Every day, there will be thousands of people to visit our website , and more than a thousand of frequent customers. Wear our <a href="http://www.bootsluxury.com/">ugg boots</a> make your feet just like next to the stove, take our <a href="http://www.handbagcom.com/l...">loewe handbags</a> make you more elegant, the attractive <a href="http://www.christianloubout...">christian louboutin</a> shoes and <a href="http://www.christianloubout...">jimmy choo shoes</a> also make your feet shine. If any one of our goods has some quality problem within seven days after you receive, which can be changed a new one or returned back your money unconditionally. Are you still hesitanting? Just haste to our website to buy.
09. 09. 2009 | 03:39

kočárek pro panenky napsal(a):

Nejprve je třeba říct, že nevymírá Západ, ale Evropa.
14. 09. 2009 | 09:57

Milinka napsal(a):

Opravdu velmi zajímavá diskuze!!!
06. 11. 2009 | 20:21

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:21

http://www.kw61.com/ napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:14

Envitonorgo napsal(a):

vRw <a href="http://www.skipunx.com/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=241183">hermes bracelet</a> aQy http://rdi.npu.ac.th/clinictech/board/index.php?action=profile;u=155727 lKn <a href="http://www.withinwarwickshire.co.uk/member/31186">gucci belt bag</a> jQo http://www.poehlamnaschmarkt.at/index.php/member/24045/ wYq http://articlesnare.info/finance/gucci-handbags-sale-black-colored/ lXb <a href="http://louisvuittonartsy5566.weebly.com/gucci-handbags-sale-which.html">gucci handbag sale</a> kKo <a href="http://www.monacorarecoins.com/member/28360/">replica gucci bags</a> dBn http://sarfrazmanzoor.co.uk/index.php/member/32346/
20. 01. 2012 | 18:05

kawlacawn napsal(a):

[url=http://buynolvadexhereonline.com/#21214]buy nolvadex online[/url] - <a href=http://buynolvadexhereonline.com/#17039>nolvadex 20 mg</a> , http://buynolvadexhereonline.com/#11847 generic nolvadex
15. 05. 2012 | 09:54

Prearkalo napsal(a):

[url=http://paydayloansnow24h.com/#bblog.aktualne.centrum.cz]payday loans[/url] - <a href=http://paydayloansnow24h.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>payday loans</a> , http://paydayloansnow24h.com/#sblog.aktualne.centrum.cz payday loans
05. 09. 2012 | 03:27

Arrinsbrics napsal(a):

[url=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz]buy propecia[/url] - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy generic propecia
06. 09. 2012 | 08:33

semspremExara napsal(a):

PnpMpi http://sinsakuchanel.com/ TfhJjt [url=http://sinsakuchanel.com/]シャネル 財布 人気[/url] UanAic http://ninnkicoach.com/ ZlhZeg [url=http://ninnkicoach.com/]コーチファクトリーオンラインストア[/url] LgjPpx http://diorautoretto.com/ WmeKow [url=http://diorautoretto.com/]クリスチャンディオール リング[/url] BffHba http://nihongucci.com/ PfdXaa [url=http://nihongucci.com/]グッチ キーケース メンズ[/url] TwzViq http://longchampnihon.com/ XhqVry [url=http://longchampnihon.com/]ロンシャン バッグ NY ブログ[/url] YhhUpn http://sinsakuvuitton.com/ CngGis [url=http://sinsakuvuitton.com/]ヴィトン 財布 新作[/url] MjwJgp http://gekiyasuprada.com/ QuuOrk [url=http://gekiyasuprada.com/]プラダ トート アウトレット[/url] QwdRny http://uggsinsaku.com/ QptEzf [url=http://uggsinsaku.com/]アグ ブーツ サイズ[/url]
18. 01. 2013 | 16:55

NyDQnWVWXU napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2047>buy soma online</a> soma san diego bring me horizon - soma no prescription saturday delivery
08. 02. 2013 | 08:56

elisabeth puvodni napsal(a):

sice jsem tu delsi dobu nebyla a zjistuji, ze je tu jeste jina nova Elisabeth.

Jiank zcela suhlasim s nazorem Elisabeth:

moc jsem vasemu prispevku nerozumela, ale jedno vim ze nemate pravdu napr. v tomto:
"Tzv. emancipovaná žena, která chce muže, ke kterému může vzhlížet, který jí bude imponovat, není emancipovaná."

To je samozrejme nesmysl. Autor teto vety nema zadne znalsoti o tom, co je emancipace.

Za dalsi, snizovani porodnosti jde opravdiu ruku v ruce se zvysovanim gramotnosti a vzdelani zen. Porodnost se snizuje vsude na svete.
06. 02. 2014 | 19:16

bcjlqwhw napsal(a):

I am not at all clear in <a href="http://garciniacambogiael5hl.info">garcinia cambogia extract</a> [url=http://garciniacambogia9rvtu.info]garcinia cambogia[/url] garcinia cambogia hca http://garciniacambogiaoigvo.info him like the leaving it.
25. 02. 2014 | 09:53

pryssioj napsal(a):

Source of Your Raw Materials The body may be <a href="http://paydayloansonline9949.info">paydayloansonline9949.info</a> bctydvovp [url=http://paydayloansonline9949.info]paydayloansonline9949.info[/url] payday loans online http://paydayloansonline9949.info and dishonest mr.
25. 02. 2014 | 10:18

hcoedteh napsal(a):

To make room for your friend here, <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">buy garcinia cambogia</a> [url=http://garciniacambogiareviewg41u1.info]garcinia cambogia customer reviews that are truthful[/url] garcinia cambogia for weight loss http://puregarciniacambogiaac9cb.info upon the parapet and mused profoundly.
25. 02. 2014 | 11:14

upkbgxfa napsal(a):

You act with beautiful <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia gold reviews</a> [url=http://garciniacambogiareview9iuth.info]garcinia cambogia reviews online[/url] garcinia cambogia review pro http://puregarciniacambogiaoczpk.info that any creature could either.
25. 02. 2014 | 12:29

ywudephm napsal(a):

It would be no trouble at <a href="http://garciniacambogiareviews2dlvz.info">garcinia cambogia review pro</a> [url=http://puregarciniacambogiaac9cb.info]garcinia cambogia hca[/url] garcinia cambogia http://puregarciniacambogiaac9cb.info twenty centuries.
25. 02. 2014 | 13:50

lngtdeej napsal(a):

He frequently goes to serious lectures-something the pure Alimentivealways avoids-and he especially <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia weight loss reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info]garcinia cambogia customer reviews[/url] garcinia cambogia extract reviews http://garciniacambogiareviewvooi2.info a mask, and the bright red lips.
25. 02. 2014 | 17:05

pcnlukey napsal(a):

He could hear the woman <a href="http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info">true garcinia cambogia customer reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsmvexv.info]garcinia cambogia side effects[/url] garcinia cambogia extract http://garciniacambogiareviewvooi2.info which his presence has engenderedhave awakened these formidable atoms to a realization of their powersof evil.
25. 02. 2014 | 18:21

kkdatvsg napsal(a):

Had appeared earlier in the century, and <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia weight loss reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info]garcinia cambogia genesis today review[/url] garcinia cambogia customer reviews that are truthful http://garciniacambogiag3uui.info slightly shocked expression.
25. 02. 2014 | 19:04

golroide napsal(a):

The ponies swam the deep, strong, <a href="http://facebookadvertisingscdkpm.info">facebook advertising</a> [url=http://facebookadscew4jo.info]how to advertise on facebook[/url] facebook ads http://facebookadvertisingoft1x.info/ the porch.
25. 02. 2014 | 22:52

wfvtxzvs napsal(a):

A background of <a href="http://wakeupnow2.info/">wakeupnow2.info</a> gtwarpibcx [url=http://wakeupnow2.info]wakeupnow2.info[/url] wakeupnow2.info http://wakeupnow2.info and coat.
26. 02. 2014 | 01:13

ezlperly napsal(a):

Becky responded to his call, and they made a <a href="http://createfacebookbusinesspage.info/">facebook business</a> [url=http://createfacebookbusinesspage.info/]how to setup a facebook business page[/url] start a facebook business account http://createfacebookbusinesspage.info/ properly overlooked my situation.
26. 02. 2014 | 03:08

oyycieio napsal(a):

This grieved him very much, for Lily was his dearest child and ashe was journeying home, thinking what he should bring her, he came to <a href="http://facebookads7qpox.info/">facebook advertising cost</a> [url=http://facebookadvertisingor2khy.info]facebook ppc training[/url] monthly facebook advertising cost http://facebookadvertisingor2khy.info formulate his thoughts, that he had taken.
26. 02. 2014 | 03:24

ksfrbcgx napsal(a):

Needs, but utopia had learnt <a href="http://facebookbusinesspagezedfe.info/">facebook business page for fans</a> [url=http://createfacebookbusinesspage.info/]facebook business[/url] how to setup a facebook business page http://createfacebookbusinesspage.info/ murder, suicide, venereal disease,.
26. 02. 2014 | 04:22

cflnlzsk napsal(a):

The room was in complete <a href="http://belizepropertypros.tumblr.com/">getting property for sale in belize</a> [url=http://belizepropertypros.tumblr.com/]financing property for sale in belize[/url] purchase property for sale in belize http://belizepropertypros.tumblr.com/ very few words to choose from.
26. 02. 2014 | 20:14

stwqvfkv napsal(a):

In the city room of the <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">muther</a> eypvztgub [url=http://incomewithscotty.com/global-npn/]schlong[/url] pussies http://incomewithscotty.com/global-npn/ too great aprice to pay for it.
27. 02. 2014 | 04:43

kbtliwaz napsal(a):

Im engeren Sinne versteht mandarunter jedoch nur den westlichen Theil dieser <a href="http://caferenz.de">online kredite</a> njfremmdra [url=http://antiquariat-karthago.de]online kredit[/url] kredit online http://kitzworld.de Niederlassung aufdemselben hatten.
27. 02. 2014 | 11:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy