Deset minut u počítače a vím, kde Babiš junior bydlí. Ať premiér už odejde, ale příště se, prosím, raději vraťme ke klasickým reportážím

18. 11. 2018 | 23:09
Přečteno 23269 krát
Ve vyjádření Beaty Babišové ke kauze Babiše juniora zaznělo, že novináři zveřejnili jejich adresu. Proti tomu se ohradila televize Seznam.
Tak jsem si udělal takový malý pokus: Sednul jsem si k počítači, shlédl znovu videa, otevřel mapy a hledal...

Stačilo mi k tomu u počítače deset minut, možná někdo zručnější by byl i rychlejší.

No, je to pěkné místo v Ženevě – park nedaleko, k Ženevskému jezeru také kousek. Ale spíše je podstatná ta otázka: Proč bych měl z materiálu, který rozpoutal poslední aféru premiéra Andreje Babiše, tak snadno zjistit místo pobytu Andreje Babiše juniora?

Aby bylo jasno – novinářům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi patří dík za to, že zjistili naprosto neuvěřitelnou okolnost kauzy Čapí hnízdo, tedy že klíčový svědek/spoluobviněný nebyl za více než půl roku vyslechnut českou policií, přestože zjevně nějaké formy výpovědi schopen je. Babiš je přitom šéf exekutivy a například tento týden se uzavírají přihlášky na nového policejního prezidenta, který má garantovat nezávislost policie. To je absurdní. Dále jsme se dozvěděli, že premiér naprosto nezodpovědně podstoupil bezpečnostní riziko pro celou zemi, když nechal svého syna potulovat po Krymu a okupované Ukrajině.

Babišovo dnešní večerní povídání na TV Nova, že pravda vítězí, na tom opravdu nic nemění.

Kdo v nových informacích novinářů nevidí veřejný zájem, je slepý. Z těchto důvodů ani na chvíli neváhám a nevidím jiné vhodné řešení než demisi premiéra.

Nicméně tím bychom neměli být s pozoruhodným dokudramatem hotoví. Forma je velmi sporná a to, že kdokoliv trochu schopný za deset minut ze zveřejněných materiálu pozná místo pobytu klíčového (a údajně psychicky nemocného) svědka/spouobviněného, je na pováženou.

Prosím, v klidu a s rozumem se o tom bavme. Veřejný zájem nikdo rozumný elitním novinářům neupírá, pravděpodobně nic není v rozporu se zákony ať už
českými či švýcarskými, ale pro budoucí hodnověrnost žurnalistiky by snad přeci jen bylo lepší, kdyby se některé momenty dalších „zvláštních vyšetřování“ už neopakovaly.

Pojďme zpět na začátek

Bohužel takovou rozumnou debatu je nyní velmi těžké vést. Okamžitě po uveřejnění dokudramatu významní novináři kolegiálně děkovali „za kus řemesla“ (A. Mitrofanov) či výtky odbyli relativizováním, že „dokonalé dílo neexistuje“ (E. Tabery).

Protože mi to přišlo příliš jednostranné, tak jsem si dovolil své shrnutí kauzy, protože ztvárnění dokudramatu je podle mě o hodně spornější.

Nyní se věc ale už posunula úplně do absurdna, když MF Dnes ze svěřenského fondu Babiše zveřejnila karikaturu s textem, který odpovídal předchozímu postu na sociálních sítích od šéfredaktora J. Plesla a hrozil vlastníkovi Seznamu I. Lukačovičovi, že i jeho soukromí bude brzo věcí veřejnou.

Debata se tak dostala úplně jinam, a to zda se Babiš rozhodl zmáčknout jaderný knoflík své mediální atomové zbraně vůči jiným miliardářům a jejich mediálním majetkům.

Osobně si to nemyslím, Babiš v minulém týdnu přeci velmi úspěšně pro svou obranu využil jinou část Lukačovičova impéria, a to Právo a Novinky, které využívá pro rozhovory a které vybralo premiérovo okolí i pro umístění obrany Petra Protopopova prostřednictvím dlouhého rozhovoru. Nemá důvod tento mediální kanál rozhodně ztratit. A pomohl i Blesk. Naopak na byznysových vztazích vidíme, že miliardáři v Česku úspěšně (pro sebe, těžko říct zda i pro Česko) kooperují.

Naprosto nevkusná a zbytečná výhružná karikatura spíše připomíná to, co tak často nacházím v archívních novinách 80. let. U některých textů si člověk říká, že takové tlačení na pilu ani nemohlo být v zájmu strany, ale jakmile si člověk uvědomí ten všudypřítomný autocenzurní strach šéfredaktorů, zda jsou dostatečně po vůli vládcům, tak najednou některé absurdity začínají dávat smysl. Něco takového se asi nyní stalo i v MF Dnes.

A Babiš celou tu absurdnost uzavírá na TV Nova s tím, že pravda zvítězí. Tak určitě.

Čím dokudrama platí za zábavnost

Pro tyto a další mediální příběhy bychom ale neměli zapomínat na počátek celé kauzy, který je nejpodstatnější.

Kdyby elitní novináři použili jen výsek natočený skrytou kamerou, vůbec by zde spor o etiku reportáže asi nevznikl. Jenže jejich pořad nepřipomíná to, co žánrově známe třeba z Reportérů ČT a dalších produkcí.

Dokudrama je postaveno na reálném příběhu, ale okolo je spousta dotáček, pro kameru připravených rozhovorů. Proto v dokudramatech vidíme ty nekonečné debaty o tom, jak zazvonit na zvonek, kdo oběhne dům zleva, kdo zprava.

Takto dramatizovaný přitažlivý materiál samozřejmě baví (člověk až zapomene, že nekouká na Profesionály), ale nese to sebou i mnohé mínusy. Některé počínání pak vypadá zbytečné a neautentické. Na rozdíl od normální reportáže člověk zde pociťuje jako méně omluvitelné, že některé zřejmé věci reportéry nenapadly. Zde především chyběla úvaha nad věrohodností výpovědi údajně psychicky nemocného člověka. Že informoval nezvanou návštěvu, že dokáže mluvit česky a zaražená matka nepřerušila hovor, je dost málo a hláška „to je masakr“ rozhodně mnoho nevysvětluje. A pak samozřejmě ta debata, zda musela být aktuální podoba Babiše juniora zveřejněna a ne třeba rozmazána.

A asi nejméně šťastné je, že z materiálu lze zjistit, kde klíčový svědek/spoluobviněný žije.

Už minulý týden jsem psal, že právě tato forma paradoxně dává Babišovi šanci se zachránit z naprosto bezvýchodné situace, pokud se pokusí přebít zásadní obsahové informace atakem na formu dokudramatu. A to pak také premiér dosti odporně udělal. Bez jakékoliv nutnosti médiím naservíroval údajný chorobopis svých dětí (u dcery přitom nic takového vůbec nemusel) a spustil „hnojomet“ vůči novinářům.

Zatímco média žila touto emotivní přestřelkou, do které se premiér s vervou pustil, podstatné věci nikdo ve veřejném prostoru neřešil. (Upozorňoval jsem například už ve středu na koluzní vazbu, pokud chce policie zabránit styku Babiše seniora a juniora, než sama svědka sama vyslechne. To už je ale po premiérově návštěvě v Ženevě ale dost pasé.)

Nepovedený infotainment

Takže znovu: Nikdo opravdu nepochybuje, že novináři v jasném veřejném zájmu zveřejnili mimořádně podstatnou informaci a ta by měl vést k demisi premiéra. Chovali se podle novinářských zásad, ale takováto forma je nešťastná.

Dobře to pojmenoval Jan Motal z FSS: „Nemyslím si, že je to otázka toho, že by Kubík či Slonková udělali špatnou práci, naopak, myslím si, že tyto zásady ctí. Spíš je to výsledek tlaku té formy, potenciálně Seznamu, prezentovat reportáž detektivní, dramatickou a zábavnou infotainmentovou formu.“

Či abychom to zkrátili: Slonková a Kubík odvedli dobrou práci, režiséři Klusák a Remunda mizernou.

Nezodpovědné politice bychom neměli čelit nezodpovědnou žurnalistikou.

I kdyby to byla sebevětší podívaná...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy