Čím dál častěji dostávám otázky typu: „Má ještě vůbec cenu si kupovat lyže?; 15 °C uprostřed ledna – je to normální?; Je počasí letošního ledna už výsledkem klimatické změny?...“ Odpovědi ve zkratce zní: „Ano. Ale ano. No nevím.“
Podle dnešních výstupů meteorologických modelů to vypadá, že podobných otázek ohledně „zimního počasí“ v zimě budu já i ostatní moji kolegové ušetřeni jen prvních pár dnů v únoru – konkrétně od 1. do 5. února. I přes to, že by se výraznější sněžení mělo vyskytovat zřejmě jen druhého a třetího února, teploty v horských oblastech budou rozhodně po celých 24 hodin zůstávat pod bodem mrazu, takže vlekaři budou moci spustit sněhová děla. V nížinách by teplota vzduchu měla být také nejčastěji v blízkosti bodu mrazu a nějaká ta sněhová vločka zřejmě zavítá i do nížin. To je takový malý tahák kdy si vzít dovolenou a vyrazit si zalyžovat:-).
Ten, kdo má rád statistiku, stejně jako já, potom tu mám malé statistické ohlédnutí za rokem právě uplynulým 2007: Nejteplejším dnem v Praze v roce 2007 byl 16. červenec s maximální teplotou 37,3 °C, nejchladnější den 21. prosinec s odpolední maximální teplotou -2,6 °C, nejchladnější noc 22. prosince. První letní den, tedy s odpolední teplotou na 25 °C, jsme zaznamenali už 17. dubna a naopak ten poslední 17. září. První tropický den s odpolední teplotou na 30 °C byl naměřen 26. května a ten poslední se datuje k 15. srpnu. S posledním mrazovým dnem, tedy s minimální teplotou pod 0 °C jsme se rozloučili 5. dubna a opět přivítali 14. října. Sečteno a podtrženo v roce 2007 bylo v Praze-Klementinu celkem 51 letních (dlouhodobý normál 63) a 15 tropických dnů (normál 8). Naopak těch mrazivých bylo 29 (normál 63), ledových 10 (normál 24) a arktických 0 (normál 0,7).
Nejsem sice klimatolog, ale neodpustím si upozornit na pár zajímavostí roku 2007 z hlediska klimatu a především klimatické změny.
Na začátek několik údajů. Rok 2007 byl podle odhadů Hadleyho centra sedmý nejteplejší za dobu pozorování globální teploty, zároveň však byl nejchladnějším rokem od 2001. Proč tomu tak bylo? Na začátku roku klimatologové předpovídali, že rok 2007 může být vůbec nejteplejším rokem v historii . Jenže pak byl slabý jev El Ňino nahrazen svým „opakem“ La Niňa, a proto prý globální teplota nebyla tak vysoká. Pravdou je, že zatím nejteplejším rokem vůbec zůstává rok 1998 s výskytem silného El Ňina. Regionálně samozřejmě výsledky byly poněkud jiné: Německo hlásí druhý nejteplejší rok za 100 let, Nizozemí vůbec nejteplejší rok v historii pozorování.
Mám docela ráda bulvár – zvláště poté co ulehčuje meteorologům práci. Představte si, že dnes v něm vyšla podrobná předpověď počasí na rok 2008! Když pomineme její logické protichůdnosti a meteorologické nesmysly - určitě je se čemu zasmát. V počasí je jistější pohled o rok zpátky než dopředu. Takže tady je „meteo“ rekapitulace roku 2007. Předem se omlouvám, že dnešní blog nebude moc čtivý (rozhodně ne tak jako bulvární články), jde opravdu o „faktickou“ rekapitulaci zajímavostí: