Vánoce se blíží a zatím to vypadá, že by lotos mohly být bílé! A to i v Praze..... Po sedmi letech. Když se řekne Štědrý den, představím si vánoční ubrus, maminčiny vosí hnízda a pak hned bílou sněhovou peřinu. Prostě v mých představách sníh k Vánocům patří a to i přes to, že jsem si ho na Štědrý den v Praze za svůj život mohla užívat pouze 8x. Ačkoliv moji rodiče si vzpomínají na to, že za jejich dětství byl sníh na Vánoce vlastně pravidelně, podle dat to vypadá, že jde spíše o příjemnou asociaci Vánoc a sněhu, ale ve skutečnosti na tom nebyli o moc lépe.
Schválně se podívejme do historie pražského Klementina, kde se měří souvislé teplotní řady od roku 1775 a srážkové od 1804. Bílé, mrazivé, ladovské Vánoce nenajdeme také zrovna moc často a to i přes to, že se dvěstěletý teplotní normál v období 24.-26. prosince v pražském Klementinu pohybuje kolem bodu mrazu, na Štědrý den je to přesně nula.
V poslední čtvrtině 18. století byly vánoční svátky 12x teplotně nadprůměrné a 9x podprůměrné. Nejchladněji bylo na svátky v roce 1798 s arktickými denními teplotami mezi –11 až -15 °C a ranním minimem –22 °C. Naopak v roce 1796 bylo nejtepleji - na Štědrý den se rtuť teploměru zastavila až na 11 °C. V kronikách je také často zmiňován přelom let 1788/89 se 13. arktickými dny od 27. prosince do 8. ledna.
Když budeme pokračovat statistikou i v 19. století, potom bylo 44 Vánoc teplotně nadprůměrných a 26 podprůměrných. Bílé Vánoce v Praze byly 32 let, z toho na Štědrý den sněžilo ve 27mi případech, v 5ti případech pak ležel v Praze starý sníh. Přes 15 cm sněhu v pražském Klementinu leželo pouze v letech 1829,1870 a 1884.
Poslední opravdu bílé Vánoce na celém území Česka, kdy i v nižších polohách leželo několik desítek centimetrů sněhu byly v roce 2001. Takže si letos na Štědrý den nadělejte fotky, abyste mohli svým dětem a vnukům dokladovat svoje vzpomínky na bílé Vánoce.
První prosinec je počátek meteorologické zimy a ten letošní start si dal opravdu záležet – činily se jak nejnižší ranní teploty, které klesaly nejčastěji od -6 do -15 °C,(ale taková Jizera hlásila jen -21,7 °C), tak i nejvyšší denní teploty, které zůstávaly hluboko pod bodem mrazu. Odpoledne přinesla tlaková níže Katharina vydatné sněžení na celé území Česka. Jako by těch pondělních 10 až 25 cm nestačilo! Moje paměť sahá deset let na zpátek, ale tak studený a bílý první prosinec teda nepamatuji. Právě naopak – v roce 2008 bylo v Praze 10 °C.
V porovnání s minulými roky i statistikou přišla letos první sněhová nadílka do nížin se zpožděním, zato hned leží například v Praze až 18 cm sněhu. Určitě si pamatujete, že vloni první sníh napadl už 13. října, před dvěma lety to bylo 20. listopadu, v roce 2007 ještě o den dříve....Trochu mi letošní bílá peřina připomíná rok 2005, to 17. listopadu po prvním sněžení místy leželo také 20 cm sněhu.
Podle statistiky se průměrné datum prvního sněžení v nejnižších nadmořských výškách Jihomoravského kraje a Polabí pohybuje kolem 20. listopadu.
I přesto, že je Česko začátkem prosince celé v bílém, to, že budou letos bílé Vánoce bohužel vůbec jisté není. Ve střední Evropě totiž „funguje“ tzv. předvánoční obleva, způsobená teplým západním nebo jihozápadním prouděním, která se až ze 70% spolehlivostí postará o to, že Štědrý den je v nížinách na blátě. Poslední opravdu bílé Vánoce jsme si tak na celém území Česka užívali v roce 2001.