Šok dvakrát za den mi nenavozujte prosím

17. 09. 2013 | 07:30
Přečteno 4879 krát
Strana Zelených se dlouhodobě profiluje jako pro romská a proto jako Rom tento politický subjekt sleduji celkem pozorně již léta. Strana Rovných Příležitostí je vnímána celospolečensky jako romská. Předseda je Rom, jeho místo předsedové jsou Romové, Výkonný výbor je podle posledních informací stále z valné většiny tvořen Romy. Jejich aktivity, sic omezené na každoroční projevy v Letech u Písku a přítomnost na, proti romských demonstracích, jsou více méně etnicky vyprofilované. Takže chápu ten náhled společnosti na SRP, jako na politickou stranu romskou. No, a jak jsem již uvedl, já, jako Rom musím, chtě/nechtě, zaměřit svou pozornost na spolupráci těchto dvou subjektů. Tím se nechci dotknout konkrétních lidí a to zejména Romů. Považuji totiž za přínos, když se Romové v této zemi angažují ve všech sférách politiky. Od komunálu po parlament. Všude bychom se měli snažit vypracovat a mít své zastoupení.

V první řadě jsem překvapen, že SZ nejdou do voleb s hnutím Změna. Vyjádření na oficiálním webu strany je takové, že přes intenzivní jednání obou stran se bohužel nepodařilo dosáhnout dohody. Hlavním důvodem je časová tíseň do předčasných voleb a blížící se termín podání kandidátek. Pro zástupce Změny bylo údajně obtížné nabídnout kandidáty ve všech krajích. Takže dedukuji, v důsledku oznámené spolupráce se SRP, že tato romská politická strana dodala včas kandidáty ve všech krajích. Informaci o této spolupráci jsem dostal v sobotu a byl jsem hodně překvapen. Navíc někde ten den (myslím na tom brněnském zasedání strany SZ) padlo oznámení o dlouhodobém vyjednávání mezi SRP a SZ, takže časový pres nemohl být v tomto případě důvodem k nějakému podivně vyhlížejícímu výstupu z této dohody. To mě potěšilo, a nechal jsem se na chvíli unést. Představoval jsem si jak bude předjednáno, budou místa volitelná, nebo bude dostatek míst na vykroužkování, prostě hlavou se mi před dvěma dny honila spousta věcí. Paritní zastoupení na kandidátkách v divokých regionech (Ústí, Ostrava). V Ústí nad Labem volitelná místa do trojky atp.

Těch krajů je 14 včetně Prahy. Kandidátka má mezi dvaceti, až třiceti místy. Takže od pasu střelím 300 - 350 míst na všech kandidátních listinách Strany zelených dohromady. Tahle předvolební koalice nejspíš nebude v duchu paritního zastoupení (nevím proč by nemohla být, ale jsem již předem skeptický). Ačkoliv mám dojem, že hnutí Změna, šlo do vyjednávání o předvolební koalici se Stranou zelených nejméně se 100 – 150 potencionálními kandidáty. Neočekávám zázraky do SRP, ale člověk nikdy neví.Tak doufám, že snad i s tou stovkou začali vyjednávači SRPu lavírovat, hned od začátku. Sto z celkového počtu? To není moc, jedna třetina, ale nejspíš to vyjednávání nebylo dostatečně asertivní ze strany SRP, vzhledem k tomu, že mám celkem vhled dovnitř tohoto subjektu, tak na vyjednavače nesázím a spokojím se s 30 kandidáty (2 na každou kandidátku) a předem nadávám na neschopnost. Dohodu o spolupráci vnímám jako závazek k určité formě partnerství a v takovém případě očekávám férové jednání na jedné straně, schopnosti a důraz na skutečnou participaci na straně druhé. Jsem já to, ale dilino, moje vystřízlivění přichází velice záhy.

V pondělí to dostává zásadní a ostrý rys, už po ránu mám několik telefonátů. Zasvěcení jsou tajemní, ale kuloárově sdělený počet členů SRP na kandidátkách SZ, mě dostává do strnulého stavu. Mnou odhadovaná a znechucením poplivaná třicítka kandidátů je zbožné přání. Ono jich nebude, ani 14, ačkoliv volebních krajů 14 je. Hnutí Změna dojelo na to, že ty své kandidáty, Straně zelených nedodalo včas do všech 14 krajů. No nic, to co zlomilo vaz hnutí Změna, se u spolupráce SZ a SRP nijak neřeší. Takže 7 míst maximálně z 350 pro SRP, všechna nevolitelná. To znamená, že nebude ani polovina všech kandidátek disponovat jménem straníka SRP. Nevím, jak by se k tomuto postavil jiný předvolebně koaliční partner, ale mám pocit, že spolupráce vypadá jinak.
Nehodlám tímto svým komentářem nějak osočovat Stranu zelených, mám tam spoustu přátel a vnímám tento politický subjekt jako jediný, který má k Romům konzistentně kladný vztah již léta letoucí. Romové jsou pravidelně na kandidátních listinách této strany a jsou to pochopitelně straníci, kteří něco dokázali a jsou pro stranu přínosem. Jejich romská národnost je tak nějak třešničkou na dortu. Nejsem proto nijak odvázaný z toho, že je letos těch Romů na kandidátce Strany zelených víc než obvykle. Považuji to za normální. Chování a přístup k Romům, tak jak to předvádí tato politická strana, považuji prostě za normální. A pokud to je unikát na tuzemské politické scéně, tak to svědčí o politické kultuře obecně a dává to spíš vizitku nenormálnosti těm ostatním. Pro mě jsou Zelení prostě takový, mám je zafixované takto a tak se nedivím. Navíc si myslím, že ti“Zelení“ které znám osobně, nejsou žádní pokrytci a tím, že bych jejich přístup k Romům celkově, označil za nenormální, bych je spíše urazil, než potěšil.
Takže, nemám orgasmus z toho, že letos je těch Romů na kandidátce Strany zelených o něco více, ačkoliv mi spousta lidí říká, že bych ho mít asi měl. Paradoxně mě totiž šokuje ta skutečnost, že ačkoliv těch Romů, je na kandidátkách SZ víc než kdy jindy, tak jich je ve skutečnosti méně, než by se slušelo za těchto okolností.
Co je, ale nejvíce alarmující, právě v souvislosti s touto situací je skutečnost, že mi je doporučeno, abych byl navíc vděčný za to, že Romové dostali takový prostor a nekritizoval něco tak zásadního. Vděk a blažený úsměv mi je nejspíš zapotřebí. Za tím jak to dopadlo, bych měl prý vidět historický úspěch a velkou poctu. Pardon, ale to prostě nemohu. Nemohu v záchvatu nemístné euforie tančit a zpívat z plných plic. Spíše se zamýšlím nad tím proč být vděčný a proč se radovat z neschopnosti.
Nepochybně právě tento vděk, ruku v ruce s neschopností vyjednávat, stojín za výsledkem, který mě netěší.

Nemůžu v tom, že Romové ze SRP, jsou na nevolitelných místech a v nehorázně tristním počtu zastoupeni na kandidátních listinách hrstky krajů, vidět úspěch. Romové si v této zemi navykli být vděční za vstřícnost, být vděční za rovnoprávný přístup, být vděční za poskytnutou příležitost atd. Zvykli jsme si na to dokazovat svému okolí, že zrovna my konkrétně máme právo na to, mít práva. Všichni jsme šokováni z toho, když nás někdo zvedne nahoru a dává nám to, co nám jako občanům této země a partnerům náleží. Šok z příležitosti námi zacloumá a my nemáme najednou dech na to, vzpřímit se. Ono se to snad jednou změní. Věřím tomu, že:
Dříve, či později začnou Romové v průběhu podobných vyjednávání, po sdělení čísla vyjadřujícího místa na kandidátkách, místo úslužné a „poťouchlé“ variace na Pepka Vyskoče, zvedat hrdě bradu. Pak teprve budu jásat nad spoluprací romských politických subjektů a Hnutí s těmi ostatními. Pak teprve budu mít ty správné pocity. Do té doby nechtějte, abych tleskal něčemu, co nepovažuji za dobrý výsledek.

Aktuální dodatek:

Ještě v pátek 13. září na plno běžela jednání o spolupráci mezi SZ a hnutím Změna. Tato potencionální spolupráce byla avizována již několik měsíců dopředu. Krach ve vyjednávání (SZ + Změna) nastal před třema dny. Druhý den v sobotu, přišlo v Brně na zasedání SZ oznámení tohoto nezdaru a zároveň velice šokující informace, že budou spolupracovat se SRP. Do té doby nic nenasvědčovalo jejich potencionálnímu partnerství. Takže názor může být i ten, že Korytářovi a spol. chtěla po neustálém osekávání SZ hodit těch 7 nevolitelných míst. Nečekali (a možná ano, vzhledem k vyjádření Stropnického), že se v pátek postaví Změna na zadní a když k tomu došlo tak ty kandidátky bylo potřeba honem narychlo, na těch sedmi nevolitelných místech zaplnit. Odevzdávalo se dneska, takže tu hovoříme o událostech v termínu šibeničním, odehrávajících se během 3 dnů, přičemž dva z nich byli víkend.

Většina politických stran má uvnitř, nějaké ty "hybatele" , no a ti uvnitř SZ se možná vylekali spolupráce s neúplatnými a čestnými lidmi jako Korytář a Fišerová, že se raději vzdali možnosti zasednout ve sněmovně a rozhodli se, že další 4 roky budou přežívat z příspěvků. Je prostě divné, že slušní a neúplatní lidé, kteří se spojili ve Změně a kteří mají skutečný potenciál, jsou odmítnuti a spolupráce se slavnostně oznámí se SRP, neprůhledným subjektem u kterého nedohledám účetnictví, nedohledám počet členské základny, nedohledám městské a regionální organizace a jejich sídla, nedohledám nic zásadního, ani nic co by se třeba jen podobalo výroční zprávě, kde by se bilancovala činnost. Ale třeba jenom nesvedu řádně googlovat. Nic proti, ale v porovnání s hnutím Změna je to hodně jiná liga. A nesejde na tom, že tuto politickou stranu tvoří Romové. Etnicita, není v politice to hlavní. A tak se prostě nedivte lidi, že se člověk zamyslí nad tím, proč to takhle je......proč to takhle dopadlo. Zdůvodnit to "STATEČNOSTÍ" Strany zelených je pro mě osobně trochu mimo mísu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

To by Pan náš Prezident Miloš Zeman musel vyhlásit amnestii.
17. 09. 2013 | 07:40

neskutečné napsal(a):

celkem dlouhý článek pane mentore o všem možném co se týká Romů.Chybí tam ale jako vždy informace kdy začnete" PRACOVAT".Až začnete(ovšem jestli vůbec někdy)makat,nebudete se muset nikam integrovat,společnost vás přijme sama.Tohle všechno jsou od vás plané žvásty s nataženou rukou pro peníze těch druhých co dělají.Levice vásjako vždy u nadcházejících voleb tradičně využije slibováním všeho možného ve svůj prospěch,tím starost o vás skončí.Dál bude všechno při starém,Vy pro dávky,my do práce.
17. 09. 2013 | 08:10

Joe Ratata napsal(a):

Samozřejmě,že máte nárok na to mít práva.Však jich využíváte plnými doušky.
Kdo ale má PRÁVA,má také POVINNOSTI!!!
Vy už jste také pochopil,že než lodník,je lepší a výnosnější být profesionální Róm.
Co byste řekl na organizaci,která by se starala jen o práva Čechů?
17. 09. 2013 | 08:31

Ládik!!! napsal(a):

Chtěl bych jednou zažít cikánského ministra financí.
17. 09. 2013 | 08:44

Joe Ratata napsal(a):

Ládík
Myslíte,že by byl horší než Kalousek?
Těžko!
17. 09. 2013 | 08:50

Dalimír napsal(a):

Dobrý den všude se mluví jen o prosazování pouze jen lidských práv a to už se mi zdá poněkud divné ! Já si myslím že důležitější pro společnost jsou povinnosti každého jednotlivce vůči celku ! Bez nich pak nebudou fungovat ani ty lidská práva ! Světové společnosti zabývajíci se tímhle problémem by se nad tím měli zamyslet ! Boj o lidská práva ano ale musí být k tomu také protipol ,to je snad jasné ! Jenže vážený právě vy romové horujete pouze je pro ty práva a to je špatně !
17. 09. 2013 | 09:02

Křemílek napsal(a):

Joe Váš kontra příspěvek nemá chybu ! Co Vy nato pane DRAHOMÍRE RADKU ?
17. 09. 2013 | 09:06

Šárka napsal(a):

Máte plná ústa práv. A co takhle povinnosti ? Nikdo romské komunitě nezakazuje chodit do školy, studovat, vzdělávat se a zajistit si takto lepší postavení ve společnosti. Jste z tohoto pohledu přepychově zvýhodňováni (romští poradci, příspěvky na studium,..) a nevyužíváte to. Našim vietnamským či čínským spoluobčanům se o takovýchto výhodách ani nezdá a během jediné !! generace jejich děti, narozené v ČR, ve školách excelují s úspěchem šplhají po společensjkém žebříčku. Ale ono je asi výhodnější řvát o diskriminaci a rasismu, nežli se začít sám snažit. A také jsem si nějak nevšimla vámi proklamovaného vděku vaší romské komunity za byty, které dostáváte zdarma, když je zcela zničíte, za sociální dávky, vysoké tak, že si dovolíte jezdit z hypermarketů taxíky. Jediné co umíte, je stále se vymlouvat, proč to či ono nejde. Co takhle převzít zodpovědnost za své životy do vlastních rujou ? Připomínáte parazity, kteří v drtivé většině jen požadují a vysávají společnost, která je živí a na oplátku jí nic nedávají, naopak, jen škodí.
17. 09. 2013 | 09:13

Lava napsal(a):

Dlouhý, naříkavý blog o ničem. Žádné místo není nevolitelné. Je vás dost na vykroužkování kohokoli. Jako příklad může sloužit náš "výkonný" poslanec Marek Benda, který se dostal do parlamentu z absolutně nevolitelného místa. Je mi sice záhadou, kdo ho vykroužkoval, ale stalo se.
17. 09. 2013 | 09:24

mia napsal(a):

:-) vy byste chtěl všechno a hned! Upřímně si vás vážím a chápu,že z toho nejste unešený, ale zase na druhou stranu - strana zelených bojuje vůbec o to přestoupit 5% hranici - pokud ji překročí,bude to pro ně výhra, pokud to ale vezmeme z úhlu vlivu na věci veřejné,nic moc. Přesto by to bylo pozitivum. Buďte trpělivý a věřte svým lidem, že se dokáží prosadit.
17. 09. 2013 | 09:29

pgjed napsal(a):

Pane Horváth, jenom za krátkého vládního působení zelených, rozvrat základního i středního školství a svinčík vcentralizovaných maturitách. Fotovoltaický tunel, který SZ nejenom připravila ale mnozí významní členové si i namastili kapsu. Totální devastace centrální Šumavy, která po staletí jako hospodářský les s enklávami původních porostů přežívala všechny katastrofy. Utužení podpory skládkařské lobby, se všemi důsledky pro emise skleníkových plynů a devastaci krajiny... Kdo by se se Zelenými spolčil? Nehledě na vnitřní rvačky o kost, kterou dávno nemají!
17. 09. 2013 | 09:46

modrý edvard napsal(a):

autor. SZ je zavedená strana, s preferencemi 3-5%. O SRP a Změně jsem v životě neslyšel /což může být moje chyba/. Proto se nedivím, že na kandidátce SZ /by/ tyto dostaly jen minimum příležitostí. A samozřejmě, kdyby dodaly dobré kandidáty, tito se mohli dostat nahoru kroužkováním.
Bez ohledu na to, kdo je romský, proromský, neromský a protiromský.
17. 09. 2013 | 10:25

š napsal(a):

To autor:
No, tak mi to nedalo, abych podrobně neprozkoumal všechny dostupné programy SZ, a upřímně řečeno nic proromského tam nevidím, dokonce si ani nevzpomínám, co proromského SZ dělala, když byla u vlády.
Podotýkám, že nastavení podmínek pro to, aby bylo výhodné plození neproduktivních spotřebitelů může mít pouze krátkodobé výhody pro výrobce a politickou stranu aktuálně u moci, ale stále neúprosněji se blíží okamžik, kdy běžní občané nebudou schopni, ani ochotni živit nelineárně vzrůstající populaci neproduktivních spotřebitelů, kteří se navíc budou vlivem rozevírajících se nůžek mezi jejich (domnělými ?) právy, a reálnými ekonomickými možnosti společnosti stále více uchylovat ke kriminalitě na stále chudnoucí běžné populaci.
Takže nevím, jaké důvody by cikánskou komunitu měly vést k přednostní volbě zelených, tedy kromě samotného faktu umístění cikánů na kandidátky, na druhou stranu je to jasným signálem pro (zatím) většinovou komunitu SZ nevolit.
Osobně k Vám chovám sympatie, protože se problémem alespoň zabýváte, byť si myslím, že je lépší prevence požáru, než jeho hašení v době, kdy už plameny šlehají z oken.
17. 09. 2013 | 10:27

Dalimír napsal(a):

Ládik myslím že by to vyšlo nastejno !
17. 09. 2013 | 10:45

gaia napsal(a):

š

Kocáb byl dosazen zelenými
17. 09. 2013 | 10:45

Dalimír napsal(a):

Joe Ratata to by vyšlo nastejno !
17. 09. 2013 | 10:47

Neprohrávejme ještě před startem ! napsal(a):

Přidávám se / až na invektivu/ k příspěvku Lava.
Vemte to jako zkoušku dejme tomu " politické vyzrálosti" romských voličů - je tedy na nich, aby k volbám přišli a pokud už mají pocit, že by měli volit dle etnicity , tak ať kroužkují romské kandidáty jak vzteklí /pokud je poznají, např. podle jmen, ale zde byste právě že vy měli udělat to PR, ten marketing/, i slušný počet preferenčních hlasů, nikolivěk nutně jen vítězství...budou pak známkou " politické" / můj názor v tomto je skeptický, už to, že je nutné volit pouze lidi z kandidátek stran celou tu údajně demokratickou volbu ponižuje, ale to je vedlejší/ vyspělosti Romů, chcete-li už takto uvažovat.
17. 09. 2013 | 10:49

Miláno z Děčína napsal(a):

Horváte!
Stále nepoučitelný???
...Romové si v této zemi navykli...!Ano!
Právě proto,že politici a státníci jsou zahleděni po celou dobu po 1989 jen a jen do sebe a pro sebe a neřeší postupně "žádný" pokrok života tu,zatim ještě v ČR",nás všech společných "OBČANÚ"!!!!!
Dále jste si navykli spíše býti "NEVDĚČNI" a to opakovaně za vše co pro "VÁS" přihlášené i nepřihlášené tu v ČR stá dělá!
Zase jste napsal/či opět někdo za Vás/ ...máme právo na to,mít právo...!
Já bych,kdybych mohl Vám stáhl gaťata a tak nalískal proutkem,že by jste si pamatoval do konce života,jak to fajnově či-li nepříjemně štípe!!!
Každé malé děťatko,když se spálý,tak již podruhé na ty kamna nesáhne!
O co jde?
Milionkrát Vám naznačeno,aby jste nenapsal,že cokoliv vnucuji,aby jste začali u sebe a neobstojí,že nemáte již sílu i kdyby jste tisíckrát chtěli.Nemusíte tisíckrát chtít,stačí aspoň poprvé a jedenkrát chtít býti aktivní,pracovití,neloupeživí,nenásilní,pomalu méně a méně bráti drogy,nepopíjet alkohol a s meutuchajícím zájmem chodit do všech typů škol a především tam "DOCHÁZET"!!!
Rovněž dále ...co nám jako občanům této země náleží...!
Opakuji,je Vás tu oficiálně přihlášeno cca 300 tisíc,ale neméně 300 tisíc neoficiálně a ždímáte stát přes těch 300 tisíc!
Chybou je,že státní úředníci,aby měli méně "STAROSTÍů,ne práce,tu by klidně zvládli a udělali,ale nejde to,neboď jejich nadřízení či místní politici rozhodují jinak.STRAŠNÁ chyba,nedůslednost,porušování Ústavy ČR!!!
P.S.:A neurážejte Pepka Vyskoče!
Ten je aspoň literární a filmovou postavou,v kladném slova smyslu,pro nás občany i čtenáře a milovníky kinematografie celého světa.
A co Vy???????????????????????????????????????????????
17. 09. 2013 | 11:43

Čochtan napsal(a):

Radku, "zvedat hrdě bradu" můžete, až v kriminálech nebude přes 60% vězňů z cikánského etnika, ale jen 3%.
Víš co je "polibek smrti" ? To je pro politickou stranu cikán na jejich kandidátce.
17. 09. 2013 | 11:51

Drzá zrzka napsal(a):

...že Vás takové malichernosti jako jsou kandidátní listiny šokují...
Mne šokují věci mnohem zásadnější. :-)
17. 09. 2013 | 12:05

smutný napsal(a):

neskutečné napsal(a):

celkem dlouhý článek pane mentore o všem možném co se týká Romů.Chybí tam ale jako vždy informace kdy začnete" PRACOVAT".Až začnete(ovšem jestli vůbec někdy)makat,nebudete se muset nikam integrovat,společnost vás přijme sama.Tohle všechno jsou od vás plané žvásty s nataženou rukou pro peníze těch druhých co dělají.Levice vásjako vždy u nadcházejících voleb tradičně využije slibováním všeho možného ve svůj prospěch,tím starost o vás skončí.Dál bude všechno při starém,Vy pro dávky,my do práce.
*****************************************************************************
...že by začali pracovat až když pro ně bude práce?? Těžko totiž můžou pracovat když pro ně práce není! Ono totiž v kapitalismu to tak je, že není dost práce pro všechny. Chcete snad zpátky socializmus??
17. 09. 2013 | 12:15

Ares napsal(a):

Ahoj Radku,
zelení se nejspíš nedostanou do parlamentu. Pokud by náhodou zopakovali výsledek, z předminulých voleb, tak měli jen 6 poslanců z pěti krajů. Volitelné místo na jejich kandidátce bylo tedy v podstatě jen to první a to jen někde.

Jistě, SZ by mohlo dát SRP více míst na kandidátkách. I když netuším, kolik má SRP členů a kolik lidí jsou vůbec schopní dodat. Ale pro SZ je to dost problematické spojení. SRP nemá žádnou podporu, neprošli žádnými volbami. SZ si nemůže říct, jim to přidá třeba další procento od Romů a podle toho jim dát prostor.

Pokud předpokládáme, že zde bude velká skupina lidí, která volí dle rasového klíče, pak je malý počet kandidátů celkem výhoda. Pokud by na kandidátce byl jediný Rom tak by všechny preferenční hlasy skončily u něj. Kdyby jich tam bylo deset, tak se mezi ně roztříští. V Ústeckém kraji lídr SZ získal 12 % preferenčních hlasů. To je jen 2781 hlasů. Jinak řečeno, pokud by ten Rom dostal 2782 preferenčních hlasů, byl by v parlamentu.

SRP vnímám jako spolek rasistů. Je to dáno samozřejmě tím, kdo za ně vystupuje na veřejnosti. Z nedávné doby si třeba pamatuji, když Kováč o tom napadeném páru v Duchcově tvrdil, že se vracel z oslavy vraždy nějakého Roma, takže si to ta žena v podstatě zasloužila. Nevnímám příliš pozitivně, že by se třeba takový šmejd nebo nějaký jeho kamarád měl dostat do politiky. Stejně jako bych tam nechtěl DSSS či jiné.
17. 09. 2013 | 12:18

suchánek napsal(a):

pane horváthe, mám k vám naprosto neutrální "vztah".
ale tentokrát budu trochu ostřejší. víte, svou zdejší oblibu jste u některých diskutujících získal tím, že jste jako rom pracoval, nejspíš poctivě pracoval - jako lodník. a že jste občas napsal něco, co mělo nějakou hlavu a dokonce i patu. i v této diskuzi někteří píší, že si vás váží. klobouk dolů. vůbec vás neznají a na základě absolutního minima schopností jste získal jejich úctu. já osobně striktně nerozlišuju, jaké vzdělání či schopnosti musí mít osoba, které si vážím. ale drtivá většina společnosti to tak prostě a jednoduše má. vám stačí (stačilo) být zaměstnaný v dělnické profesi, mít střední školu a sem tam něco veřejně napsat pod svým jménem - a jste (u některých) vážený. i přesto, že se teď živíte něčím pro mě naprosto hrůzostrašným, úcta některých vám zůstala.

ať to zjednoduším. už nikdy netvrďte, že je zdejší většinová společnost netolerantní nebo dokonce rasistická. stačí vám podprůměrné schopnosti k tomu, abyste získal (u některých) úctu, a to konkrétně jen za nějakou snahu. dovolím si tvrdit, že kdybyste nebyl rom, tu úctu byste získával se stejným "portfoliem" dost složitě.

vyplývá z toho jediné - a na to vždy pamatujte. většinové společnosti stačí, aby romové začali pracovat. je to strašlivě jednoduché.

položím vám naprosto konkrétní dotazy a budu se těšit na naprosto konkrétní odpovědi. na konci minulého roku jste napsal toto:

"Naše děčínská pobočka Poradny pro občanství, občanská a lidská práva letos ukončila projekt ve spolupráci s Úřadem práce, kde jsme padesát obyvatel sociálně vyloučených romských lokalit a dlouhodobých uchazečů o zaměstnání umístnili na dotované pracovní místo a to navzdory zažitým předsudkům. S 20 z nich byla prodloužena pracovní smlouva zaměstnavatelem a jejich práci nyní již hradí tito zaměstnavatelé. To znamená, že letos nám vypadlo 20 lidí z bludného kruhu sociálního systému a tím pádem bylo 20 romských rodin pozitivně ovlivněno."

mé dotazy:
1. proč s TŘICETI z padesáti umístěných nebyla prodloužena pracovní smlouva?
2. kolik z těch 20 s prodlouženou smlouvou tam pracuje dodnes?

po zodpovězení těchto dvou jednoduchých otázek si můžeme popovídat o "diškrimináciji" všeho druhu.
-----------------
poznámka: jakékoliv projevy rasismu striktně odsuzuji
17. 09. 2013 | 12:49

Vandal napsal(a):

Horváth zase píše Hovadiny.

Radečku, už ti to leze na makovičku. Chceš hrdě zvedat bradičku?

To jistě můžete, ale bude to působit poněkud trapně. Nevzdělaný primitiv, který se nechá živit ostatními, a sám se nezmůže na nic jiného, než naflákat hromadu polotovarů, má jistě spoustu důvodů hrdě zvedat bradičku, to udělá samozřejmě impozantní dojem na majoritu, která půjde do kolen!

Radečku, jste v Evropě 700 let, a jste stále více indové, než evropani. A obzvláště za posledních 23 let jste udělali obrovský pokrok, který vás opravňuje hrdě zvedat bradičky.

Těch, kteří ještě dnes obhajují váš "hrdý" způsob života, je čím dál míň, jestli ti to neušlo.

Časy se mění, a my se měníme s nimi. Co budete v moderní společnosti dělat?

Doba sběračů, doba kamenná, doba prvobytněpospolná jž dávno minula.
17. 09. 2013 | 12:59

Já si vážím mé většinové společnosti napsal(a):

".... já osobně striktně nerozlišuju, jaké vzdělání či schopnosti musí mít osoba, které si vážím. ..."

ale :

"....stačí vám podprůměrné schopnosti k tomu, abyste získal (u některých) úctu, a to konkrétně jen za nějakou snahu. dovolím si tvrdit, že kdybyste nebyl rom, tu úctu byste získával se stejným "portfoliem" dost složitě...."

"....1. proč s TŘICETI z padesáti umístěných nebyla prodloužena pracovní smlouva?
2. kolik z těch 20 s prodlouženou smlouvou tam pracuje dodnes?
po zodpovězení těchto dvou jednoduchých otázek si můžeme popovídat o "diškrimináciji" všeho druhu...."

:)))
17. 09. 2013 | 13:13

fafnir napsal(a):

Ono je to jedno
na kolikátém místě u zelených na kandidátce budou Cikáni.I když pravda,zelená energie nás stojí poněkud více než dávky nepracujícím.Ale pravda,na čelních místech mít Cikány,to zeleným zvedne volitelnost až do nebeských výšin.
17. 09. 2013 | 14:38

Čochtan napsal(a):

"zvedat hrdě bradu" uměl krásně Musollini. Okoukni to Radku, třeba ti to bude slušet. Ale lépe by ti slušela poctivá práce lodníka.
17. 09. 2013 | 17:51

Čochtan napsal(a):

Vandal napsal(a): Co budete v moderní společnosti dělat?

Vrátí se do Indie. Tam moderní společnost, ve které není pro cikány místo, ještě dlouho nebude.
17. 09. 2013 | 17:54

Luba napsal(a):

No vidíte, pane Horváthe,
ani mě nenapadlo, že v Parlamentu není žádný Rom. To asi není normální - a měli bychom s tím něco udělat.

Zdá se, že Zelení nejsou jen líní a pasivní, ale že nemají ani dostatek odvahy dělat to, co je správné, ve své vlastní organizaci.

To jim máme věřit, že dosáhnout něčeho pozitivního v celostátní politice a správě státu?
17. 09. 2013 | 18:51

mb napsal(a):

ja myslim, že romové by meli mit pravo na paritní zastoupení ve straně ds nebo dsss, zipovalo by se to paritně, proporcionálně vždycky jeden rom a jeden nácek ...

post scriptum: zmena neni jen korytar a fišerová ...

u jednani jsem nebyl, ale prosaklo neco o pokusu o uplaceni ...

takze jeste jednou: zmena neni jen korytar ... njn ...
17. 09. 2013 | 19:59

mb napsal(a):

ja myslim, že romové by meli mit pravo na paritní zastoupení ve straně ds nebo dsss, zipovalo by se to paritně, proporcionálně vždycky jeden rom a jeden nácek ...

post scriptum: zmena neni jen korytar a fišerová ...

u jednani jsem nebyl, ale prosaklo neco o pokusu o uplaceni ...

takze jeste jednou: zmena neni jen korytar ... njn ...
17. 09. 2013 | 20:00

mb napsal(a):

omluva za dvoji odeslani
17. 09. 2013 | 20:01

mb napsal(a):

Zdá se, že Zelení nejsou jen líní a pasivní, ale že nemají ani dostatek odvahy dělat to, co je správné, ve své vlastní organizaci.

To jim máme věřit, že dosáhnout něčeho pozitivního v celostátní politice a správě státu?
17. 09. 2013 | 18:51

jak jste to jako Lubo myslel, a proč do zelených nevstoupíte, abyste ukázal, jak aktivně se má pracovat ... ???

srdečně ...
17. 09. 2013 | 20:22

Luba napsal(a):

A co pan Kumár Vishwanathan? Kandiduje?

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/odjinud/kumar-vishwanathan-ja-nemam-strach-o-romy-ale-o-bile-cechy

Profesor Hořejší a další, já také samozřejmě, by mu jistě svůj hlas rádi dali.

Paní Balážová s panem Horváthem zjevně nesouhlasí:

http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/jarmila-balazova-sz-sahla-navzdoru-nebo-prave-kvuli-spolecenske-atmosfere-k-odvaznemu-kromu
17. 09. 2013 | 20:24

šašek z Jihlavy napsal(a):

Cikánské aktivisty lituji, jejich soukmenovci se svými postoji ke státu, který je k nim dosti vstřícný, jim vlastně včechno úspěšně sabotují. Dokud nepochopí, že klíčem k úspěchu v dnešní době je solidní vzdělání, z vegetování na okraji společnosti se nevymaní. KAŽDÝ JE SVÉHO ŠTĚSTÍ STRŮJCEM.
17. 09. 2013 | 21:36

mb napsal(a):

že byste mi lubo odpověděl ... zatím ...
17. 09. 2013 | 21:46

mb napsal(a):

last but not least balážová je mnohem hezčí než DRH ...

... njn, stane se ...
17. 09. 2013 | 22:08

Luba napsal(a):

Martine,
ale nejhezčí je stejně Monika:

https://www.youtube.com/watch?v=3PTttnjECS4
17. 09. 2013 | 22:34

Kandidát napsal(a):

Jak se pozná cikán na kandidátce? Že ma v povoláni napsáno Rom ?
17. 09. 2013 | 23:33

cynik napsal(a):

Myslím, že si děláte zbytečné starosti. Do sněmovny se nedostane ani ten první z kandidátky zelených
18. 09. 2013 | 07:14

mb napsal(a):

to jste se lubo z té odpovědi ( a osočení zelených ) vymluvil příliš lacino ...

njn co už , stane se ...

mimochodem tu výzvu abyste do zelených vstoupil a ukázal, jak se má pracovat, jsem myslel naprosto = smrtelně vážně,

inteligentní jste na to dost ...

potkávali bychom se na setkáních a sjezdech ... zdravím ...

hezký den
18. 09. 2013 | 16:04

Divobyj napsal(a):

zelené mbéčko
inu,záleží na tom,JAK zelené.Některá zelená barva oku lahodí,jiná.....

Horváth
Od té doby,co jste se dal na etnobysnys,nestojíte ani za mé nadávky.
18. 09. 2013 | 21:22

Cikánské království napsal(a):

na druhou stranu můžete být v klidu, zanedlouho vás bude plný parlament :-)

http://www.denik.cz/pardubicky-kraj/lidem-vadi-deset-romu-ve-tride-20130916-wg18.html

http://www.novinky.cz/kultura/313736-rada-zacala-s-ct-rizeni-kvuli-reportazi-o-protiromskych-pochodech.html
19. 09. 2013 | 12:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy