Co se to děje a kam to povede?

05. 07. 2013 | 16:25
Přečteno 25802 krát
Jsem fascinován posunem veřejného mínění směrem k radikálním náladám. Jasně chápu, že lidé jsou frustrovaní, mají dojem, že právo v určitých případech není vymahatelné a že problematika vzájemného soužití dospěla do kritického stádia. Jenže nemohu souhlasit s lidmi, kteří se mnou diskutují a snaží se mě přesvědčit, že lynč a pogrom je v jistých případech legitimní reakcí obyvatel. Že pachatele trestných činů/přestupků, které stát nedostatečně trestá by měl potrestat dav rozhořčených občanů a to by mělo, mimo nastolení spravedlnosti, mít také preventivní vliv na zbytek jedinců konkrétní komunity, kteří by chtěli škodit. Lynčování je prý v tomto případě obhajitelné. Je obhajitelné i jako součást pogromu proti celé jedné skupině spoluobčanů, kteří zrovna žijí v lokalitě, kde probíhá toto davové rozsévání spravedlnosti. V takovém případě rozvášněný dav (ve kterém pracuje davová psychóza a který nesvedou už ovlivnit ani organizátoři) těžko bude zkoumat kvalitu charakteru lynčovaného, ale bude to brát z jedné vody na čisto, dle barvy kůže v rámci pozitivního výsledku. I takový scénář je ospravedlnitelný, neboť je důsledkem. Důsledkem, který má příčinu a tím pádem lze obhajovat, protože nebýt příčiny nebyl by důsledek. Takže je to kauzalita. Lynčování, pogrom, genocida, koncentrační tábory, Cyklon B, všechno důsledek, který má svou příčinu a tím pádem je vytvořen prostor pro debatu nad oprávněností. Šílené.

V 21. Století, v členské zemi EU poslouchat toto od lidí, které mnohdy znám osobně, nebo s nimi na internetu léta diskutuji a mám je svým způsobem rád, vážím si jejich pracovního nasazení a profesionality, přičemž někteří z nich jsou na vysokých a odpovědných postech společenského žebříčku, mi moc duševního zdraví nepřidá. Ta fascinace a zděšení nad názorem a postojem se mění v šok, protože pogrom, na jehož prahu právě stojíme je namířen proti celé komunitě žijící v určité lokalitě města. A prý i tohle je možné ospravedlnit a pochopit. Rozvášněný dav tak jak jsem mohl vidět na vlastní oči v před lety v Rumburku, nebo Varnzdorfu a nyní jsem toto opět sledoval osobně v Duchcově a zprostředkovaně z Českých Budějovic, tak tento dav čítající tisíce lidí nemá seznam konkrétních osob, u kterých by si pro jejich chování, mohl obhájit lynč, ale jde lynčovat obyvatele této sociálně vyloučení romské lokality plošně, všechny bez rozdílu kvality charakteru. Jen a pouze na základě odstínu barvy kůže. Bez toho, aby o tom lynčovaném cokoliv věděli, jdou a chtějí dát průchod svému vzteku a frustraci a násilí. I toto se v posledních dnech spousta lidí, se kterými diskutuji, snaží ospravedlnit. Je prý to věc příčiny, pogrom, lynčování, genocida, všechno toto, je prý důsledkem příčiny a tím pádem se to nejspíš musí respektovat jako něco, co lze obhajovat.
Možná mi něco uniká, ale stále mám dojem, že slušný člověk má jisté morální mantinely, za které nepůjde. Pořád se domnívám, že slušný člověk, ať demonstrující, protestující, dávajíce na vědomí svou nespokojenost, se nikdy nebude (vnitřně prostě nemůže) násilím proti svým spoluobčanům domáhat řešení nějaké nepříznivé situace, protože v takovém případě klesá na úroveň těch neslušných, nemorálních a zákony nerespektujících lidí. Formy protestu, které se v novodobé historii lidstva ukázali jako efektivní, byli nenásilné. Vzpomeňte na Ghándího, nebo Martina Luthera Kinga .
Svého času občanské nepokoje na Šluknovsku předvedli velice smutný vývoj v oblasti občanského aktivismu a demonstrace namířené proti romské komunitě se přelívali z náměstí do pochodů směrem k obydlím, kde žijí Romové. Policie, zpravidla tyto davy demonstrantů nepustila na místo, kam směřovali a tak se můžeme jen dohadovat, co by se stalo, kdyby před ty ubytovny ve Varnsdorfu a nejspíš i dovnitř těchto pronikli demonstranti. Faktem ovšem také zůstává, že nelze hovořit o extremistech při debatách o těchto demonstrantech, neboť neonacisté tvoří jen zlomek toho mnohdy tisícihlavého davu. V poslední době se opět opakuje šluknovská vlna demonstrací a také záměr demonstrantů je dle hesel celkem čitelný. Skandování v Duchcově: „Pusťte nás na ně!“ evokuje jasnou a lehce dedukovatelnou rovnici. Pokud tedy jednou dojde na selhání těžkooděnců (v Českých Budějovicích k tomu chybělo málo), a rozvášněný dav spořádaných občanů bude mít možnost přímo v sociálně vyloučené romské lokalitě naplnit svůj plán, co bude dál. Jestli dojde na pogrom v tom pravém slova smyslu a Romové budou lynčováni, co bude následovat?

Mám celkem dost odposloucháno z ulice a to z obou stran. Jako Rom navíc chápu intenzivněji myšlenkové a pocitové pochody svých soukmenovců. Diskuze a polemiky pod mými blogy, nebo na jiných serverech a sociálních sítí celkem ostře a barvitě vykreslují nálady ve společnosti a jak jsem již popsal výše, mnoho lidí, kterých si vážím, se na vývoj kouká jednosměrně. Nikdo si nedá tu práci, aby se zamyslel nad pocity Romů obecně, nad pocity Romů v té konkrétní lokalitě a nad pocity těch, kteří jsou v příbuzenském, nebo jiném vztahu s těmi, jejichž chování tuto vlnu násilných protestů vyvolalo a jsou terčem číslo jedna.
Dnes to není, tak jako kdysi, vzdálený konflikt fanoušků Sparty a Slávie, ani Neonacistů a Anarchistů. Teď se to dotýká mé osoby přímo, dotýká se přímo všech Romů v této zemi. Žádní extremisté. Ten, kdo útočí na můj národ jako celek, jsou mí čeští „sousedé“. Obyčejní lidé vyrážejí do ulic, kde chtějí lynčovat, volají po genocidě a jsou přímo účastni na pogromu. Tyto slova dokládají projevy, skandovaná hesla a snaha těchto o přímou konfrontaci v místech, kde kordon policistů brání pomyslné Alamo.
Infiltrace tisícihlavého davu spořádaných občanů, desítkami extremistů, neumenšuje závažnost situace, ale naopak hovoří o skutečném stavu věci. V zemi, která zažila zvěrstva několika totalitních režimů, včetně toho nacistického je to opravdu paradoxní.
Jelikož mě zajímá kam, až to může vést, tak jsem také začal čerpat z odborných publikací a zrovna nyní mám rozečtenou knihu Doc. JUDr. PhDr. Miroslava Mareše, PhD., která se jmenuje „Paramilitarismus v České Republice“ a shodou okolností jsem v kapitole, kde se definuje možný vývoj potencionálního násilného konfliktu mezi etnickými Čechy a Romy. Pokud mohu parafrázovat to, co popisuje pan docent ve své knize, tak bych vlastními slovy napsal, asi tolik:

„ Proti vlně násilných demonstrací, které budou ústit do lynčů romského obyvatelstva se nepochybně zvedne vlna odporu a to zevnitř romské komunity a nebude se jednat o žádné fidlání na housličky, nebo tanečky na náměstích jako doposud, formy nenásilného protestu budou upozaděny. Tradiční rodové a klanové vazby na sebe vezmou odpovědnost za bezpečí svého okolí a rodiny, budou vznikat militantní skupiny postavené nejenom na zmiňované platformě rodin/velkorodin, ale také se budou rekrutovat z kriminálního prostředí a mládežnických pouličních gangů. V tomto případě, ale bude motivace zčásti zištná a tragickou situaci v určitých momentech využijí k vlastním zájmům (páchání kriminality, rabování), ale stále budou i tyto zločinecké skupiny tváří v tvář pogromu vnímat povinnost v rámci pocitu sounáležitosti a bránit rodinu, území, komunitu, soukmenovce.
V sociálně vyloučených romských lokalitách budou vznikat pod hlavičkou domobrany skutečně paramilitantní jednotky ozbrojených Romů. Chaosu by mohli využívat romští nacionalisté, kteří by vyzývali k otevřené konfrontaci vůči etnickým Čechům v jejich místech bydliště a prvotní ozbrojenou obranu svých lokalit, kde žijí, by tím pádem posouvali k otevřenému útoku a přelití ozbrojeného konfliktu na celostátní úroveň. V tuto chvíli se však začnou zapojovat i doposud pasivní části majoritní populace a na platformě tradičních i novodobých spolků (střeleckých, mysliveckých, airsoft, paintball, atd.) se budou angažovat v ozbrojených domobranách a budou aktivně se zbraní v ruce hájit své domovské právo proti romským spoluobčanům, které v té době budou media vykreslovat jako ozbrojenou hrozbu státu. Extremisté a obyčejní lidé budou ruku v ruce pořádat násilné výpravy a téměř hony na romské spoluobčany.
Militantní konflikt bude nejspíš mít formu lokálních ohnisek, ale můžeme předpokládat i celostátní masivní vlnu násilí, tak jak jsem uvedl výše. Spousta Romů, kteří se nebudou účastnit přímého násilí a nebudou vstupovat do těchto ozbrojených skupin, bude v pozdější fázi konfliktu pod ochranou státních orgánů koncentrována na předem určených shromaždištích (kasárny, stadiony atd.), i tato místa se stanou terčem útoků etnických Čechů a to zejména příznivců extrémního způsobu“řešení“ celé věci. Konflikt skončí masivním a razantním zásahem bezpečnostně-branných sil státu, či kooperací mezinárodních ozbrojených struktur. Výsledkem konfliktu by bylo nepochybně částečné vyhlazení Romů v průběhu pogromů a to jak doslovně fyzické, tak i v přeneseném slova smyslu, když tito budou houfně opouštět republiku a žádat o politický azyl.“

Děkuji pěkně pane docente, tyhle vaše prognosy budu z hlavy vytěsňovat dlouho, ale zbraň si pořizovat nebudu nikdy.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy