Nezávislý deník Metro?
Minuly tyden jsem byl odvolan z funkce sefredaktora deniku Metro. To se stalo pote, co mne navstivil v redakci generalni reditel Martin Konrad a jsme se pohadali nad zverejnenim clanku o prohre Paroubka s Mafrou.
Hned pote, jsem pripravil report pro materskou spolecnost ve Svedsku, ve kterem jsem poukazal na opakovane porusovani pravidel deniku Metro (na priklad PR clanky nebo politicky zaujate clanky).
Metro International muj report ignorovalo a posleze ma odmena byla odvolani z funkce. Dle oficialni zpravy slo o "kvalitu novin". Konrad pro Lidove noviny sdelil, ze "Ani já ani nikdo jiný nikdy panu Golgovi nepřikázal, aby něco otisknul".
Tak nize muzete videt kopii email, ktera trvzeni pana Konrada popira.
(Originalni emailu mam k dispozici.)
-----Original Message-----
From: Filip Doubek
Sent: Monday, April 23, 2007 4:36 PM
To: 'Martin Konrad'
Cc: 'mirek.mares@metro.cz'
Subject:
Ahoj chlapi,
jak jsem s vámi mluvil, posílám Vám článek do novin, stihnete to otisknout už zítra. Moc díky, máte to u mě.
ahoj
filip
<
Filip DOUBEK
ViceChairman of the Board
Business Director
MÉDEA, a.s., Mikuleckého 1311/8, 147 00 Praha 4
tel: +420 241 004 500, fax: +420 241 004 690
mob.: +420 724 045 140
e-mail: fdou@medea.cz, http://www.medea.cz
From: martin.konrad@metro.cz
Subject: FW:
Date: 23. dubna 2007 16:54:22 GMT+02:00
To: Fabiano.Golgo@metro.cz
<
From: Filip Doubek [mailto:fdou@medea.cz]
Sent: Monday, April 23, 2007 4:37 PM
To: Martin Konrad
Cc: Miroslav Mares
Subject: FW:
... je to pro Jaromíra Soukupa, tak prosím o nějaké "hezké" umístění
díky
TEXT:
Ministerstvo školství zezelenalo
Při svém vstupu do vlády slibovali zástupci Strany zelených, že se zasadí o ekologizaci provozu jim svěřených resortů. Například místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová tvrdila, že „její“ Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy se k přírodě stále nechová dostatečně šetrně. Co se změnilo po čtyřech měsících od jejího nástupu do čela úřadu?
„Do budoucna budeme rozhodně při nákupech zboží jakéhokoliv druhu preferovat výrobky se značkou Ekologicky šetrný výrobek,“ říká ministryně. Stoprocentně se tento záměr daří naplňovat u hygienických a čistících prostředků, nábytku a dalšího vybavení. S kancelářským papírem už je to složitější. „Recyklovaný papír tvoří zatím jen asi 30% spotřeby. Nakupujeme hlavně sešity, bloky, desky, tedy výrobky, které nepřijdou do styku s tiskárnami, recyklovaný papír, který se na ministerstvu používal dříve, totiž tiskárny ničí svou prašností,“ vysvětluje Kuchtová. Tento stav chce ale změnit. Jde jen o to, že kvalitnější recyklovaný papír je výrazně dražší než ten „normální“ a bude nutné vypsat nové výběrové řízení. Podle Kuchtové se tady šetřit nevyplatí. „Jedná se o rozdíl v řádu desetitisíců korun, to si snad můžeme dovolit. Ministerstvo spotřebuje ročně miliony listů papíru, nejde o žádnou maličkost.“ Ministryně po svých podřízených také vyžaduje, aby spolu komunikovali pokud možno pouze elektronicky a pokud už musí dokumenty tisknout, aby tak činili oboustranně.
Třídit a zhasínat
Mezi úsporná opatření, která ministerstvo provedlo, počítá Kuchtová i přechod na úsporné žárovky. Chystá se rovněž tzv. energetický audit, který má odhalit skryté plýtvání elektřinou a přechod na tzv. zelenou elektřinu vyráběnou z obnovitelných zdrojů.
Na chodbách ministerstva se objevily i barevné nádoby na tříděný odpad. „Úředníci se budou muset chovat mnohem ekologičtěji než dosud,“ usmívá se Kuchtová. I na služební cesty by podle ní měli jezdit pokud možno hromadnou dopravou.
-----
Nezávislý deník Metro? - II. DÍL
From: Miroslav Mares
To: Fabiano Golgo
Date: 07-Feb-2007 11:26
Subject: Komentář předsedy ČSSD Paroubka
Ahoj Fábio,
měl tady takovou specialitku.
Děkuji za pomoc
Mirek
Miroslav Mares
Sales manager
TEXT:
K jednotné a silné Evropě
V posledních týdnech učinila česká vláda v čele s pravicovou ODS i prezident Václav Klaus, který je čestným předsedou této strany, několik zásadních prohlášení, jejichž společným jmenovatelem je odmítnutí myšlenky integrované a silné Evropy. Kancléřka Merkelová se setkala při své nedávné návštěvě Prahy v otázce Smlouvy zakládající Ústavu pro Evropu (dále jen Ústavní smlouva) se zásadním, až nerealistickým odporem, který vzbudil v Evropě, ale i velké části české veřejnosti oprávněné rozpaky. Vrcholní představitelé české vlády v reakci na kritiku svých antievropských postojů ze strany předsedy Ústavního výboru Evropského parlamentu Jo Leinena místo argumentů použili urážek v podobě záměrného zkomolení jeho jména či přirovnání jeho kritiky ke stesku po okupaci Československa nacistickým Německem. Tyto výstřelky i pokusy prezidenta Václava Klause vytvořit eurofóbní „osu Praha – Varšava“ při odmítání tohoto dokumentu vyžadují, abych se jménem české sociální demokracie proti těmto postojům otevřeně ohradil.
Pro další prohlubování evropské integrace je Ústavní smlouva nezbytná. Ústavní smlouva posiluje charakter evropského projektu jako projektu mírového a politického, projektu založeného na solidaritě, na zachování a modernizaci sociálního státu. Zvyšuje roli národních parlamentů, čímž posiluje roli občana a prohlubuje demokratičnost integračního procesu. Směřuje ke zvýšení mezinárodní úlohy EU ve světě. Pro zemi velikosti a hospodářského potenciálu ČR by odmítnutí dokumentu tohoto typu mohlo mj. citelně oslabit českou schopnost prosazovat své obchodní a ekonomické zájmy v dynamicky se globalizujícím světě.
Znovu je nutno zdůraznit, že Ústavní smlouvu již ratifikovalo 18 členských zemí, z toho některé z nich až po referendech ve Francii a Nizozemí. Nedávno došlo k ratifikaci Ústavní smlouvy ve Finsku. Postoj osmnácti zemí, které již Ústavní smlouvu ratifikovaly, přece nemůžeme a ČSSD ani nechce ignorovat. A pro veřejnost středně velké a nové členské země jako je ČR, je také potřebné znovu a znovu podtrhovat, že s výjimkou ČR a Polska již smlouvu ratifikovaly všechny ostatní nové členské státy. Tedy státy střední, malé či velmi malé. Já si proto kladu ve světle názorů českých „suverenistů“ otázku: že by přitom žádná z těchto středních a malých zemí nepochopila jak „hrozivě“ bude Ústavní smlouvou omezena její často nově nabytá suverenita?
Tyto země naopak pochopily, že jejich zájmy budou nejlépe ochráněny politickou integrací, tedy „sdílenou svrchovaností“ ko-existující se svrchovaností národní. ODS a prezident Klaus si zřejmě opravdu myslí, že např. boj s nelegální migrací, drogami, pašováním lidí, tedy s organizovaným zločinem se dá zvládnout jen spoluprací na mezivládní úrovni. To je zcela neproduktivní úvaha a nebezpečná naivita. Koncem tohoto roku se ČR stane členem Schengenu a i ona se pak může stát cílem migračních proudů z mimoevropských regionů.
Ze všech těchto důvodů si myslím, že vést už delší dobu řeči o „smrti“ Ústavní smlouvy nejsou ničím víc než předčasně rozesílaná parte.
Ano, po letošních prezidentských a parlamentních volbách ve Francii, se může definitivně ukázat, že stávající text Ústavní smlouvy je nezbytné upravit. Pak to je třeba udělat rychle a zachovat přitom maximálně podstatu textu Ústavní smlouvy. Tak, aby k volbám do Evropského parlamentu v první polovině roku 2009 již byl text schválen všemi členskými zeměmi.
Německé předsednictví EU vedeno svou odpovědností vůči Evropě nastolilo téma Ústavní smlouvy se vším důrazem. Kancléřka Merkelová přitom
delší dobu nijak netajila, že tak učiní. Pnutí, které v řadách ODS a u prezidenta Klause ještě před svou návštěvou v Praze vyvolala, však překonal veškerá očekávání. Takové ideové, mediální a dokonce mezinárodní „zbrojení“ před zahraniční návštěvou v Praze jsme tady snad ještě neviděli. Prezident Klaus již Evropskou unii napadal ve svém novoročním vystoupení. Poté opětovně odmítl snahy o přijetí Ústavní smlouvy. Ve věci společného postupu proti tomuto trendu evropské integrace se také neváhal poradit se svými novými politickými přáteli ve Varšavě. Zahraniční politika Polska, představovaná bratry Kaczynskými je totiž silně proti jakémukoliv prohlubování evropské integrace a je tak v mnoha ohledech shodná s antievropanstvím v pojetí ODS a českého prezidenta. Tím jen prezident Klaus posílil fakt, který je už delší dobu možné sledovat v evropských médiích. Totiž, že ČR je - nejčastěji s Polskem a V. Británií - zařazována do skupiny evropských kverulantů. Francouzský Le Monde dokonce nedávno označil Prahu za „jedno z hlavních měst nejvíce nepřátelských Ústavní smlouvě“. Opravdu „skvělá“ reklama pro Českou republiku.
ČSSD proto bude z opozičních lavic činit vše proto, aby tento jednostranný obraz České republiky v Evropě uvedla na pravou míru. Podle posledních analýz Eurobarometru 51 % Čechů podporuje přijetí Ústavní smlouvy (30 % je proti a zbytek neví). Je to tedy značný názorový posun oproti převažujícím negativním postojům české veřejnosti tak, jak se projevovaly řadu měsíců po neúspěšných referendech ve Francii a Nizozemí.
ČSSD, tzn. i sociálně-demokratický koncept Evropy, v našich parlamentních volbách podpořil velmi vysoký počet voličů, ne tak vzdálený od počtu voličů vítězné ODS. Navíc nemalá část voličů ODS, zejména z velkých měst, ze středních vrstev a mladých lidí, je rovněž silně proevropská. Jenže strana, které dali důvěru, jim nikdy zcela otevřeně neřekla, jaké důsledky pro ně může a bude mít odmítnutí Ústavní smlouvy. Nevěřím, že voliči ODS většinově chtějí posunout naši zemi na okraj Evropy. Nová vláda vedená ODS zatím nebyla schopna formulovat své jednotné stanovisko, pokud jde o další postup vůči Evropské unii a vůči Ústavní smlouvě. Jsem osobně zvědav, kdy a jak se to vládě Mirka Topolánka povede.
Jiří Paroubek
Předseda ČSSD