Tělesný pach: Říct či neříct?
Dříve se tělesný pach maskoval pomocí různých vůní. V dnešní době tekoucí teplé vody, automatických praček a nabitých šatních skříní to vypadá, že není jediný důvod trpět zápachem svého okolí. Pravidelná tělesná hygiena i denně čisté oblečení nejlépe z přírodních materiálů by mělo být samozřejmostí. Také správná strava hraje svou roli. Některá koření, alkohol i cigarety, to vše samozřejmě ovlivňuje pach potu.
Podle průzkumu společnosti Unilever se ukázalo, že čeští muži zaostávají o třetinu v používání deodorantů za západní Evropou. Pro srovnání, v České republice používá deodoranty 59% mužů (a 81% žen), v Německu 91% mužů a ve Velké Británii 89% (97% žen). V tabulce celkové osobní roční spotřeby přípravků proti pocení, ve které opět vedou Britové, skončili Češi na třetím místě od konce. Za ČR byli už jen Rumuni a Rusové. A hlavně - tyto kosmetické přípravky nejsou samospasitelné, když chybí další jiné návyky, např. dávat zpocené svršky hned do pračky...
Argument, že "správný chlap čpí potem" neobstojí v momentě, kdy nepříjemný zápach obtěžuje okolí. Je pravda, že mužské potní žlázy jsou asi o třetinu aktivnější než ženské, tento fakt mne ale v nabitém ranním autobuse bude zajímat jen stěží. Čerstvý pot, bez ohledu na stravu totiž nezapáchá. Začne být nepříjemně cítit až v když se začne rozkládat. Stačí se tedy častěji mýt.
Pocení slouží k udržení stálé tělesné teploty, zvlhčování kůže a je to i přirozená obranná reakce organismu na rostoucí tělesnou teplotu, kterou může způsobit nemoc, stres, teplé okolní prostředí nebo sportovní aktivita. Tělo se potřebuje ochladit, proto odpařováním zabraňuje přehřátí organismu. Mnozí odpůrci používání deodorantů a antiperspirantů tvrdí, že bránit pocení není zdravé, protože tělo se touto cestou zbavuje toxinů. Pot je z 99 % tvořen vodou. Zbytek jsou převážně odpadní látky, soli, kyselina mléčná, močovina a zbytky léků či vitamínů. Nezapomínejme, avšak, že tělo odpařuje pot celým povrchem, místa ošetřená antiperspirantem tvoří jen malou část.
"Na Západě od nás je podobný zápach naprosto neobvyklý. Je to způsobeno tím, že u nás nedodržujeme osobní hygienu. Určitá skupinka lidí si ani za těch 20 let po revoluci nezvykla na to, že člověk by měl vonět," vysvětloval loni v médií Tomio Okamura. "Třeba Japonci jedí ryby a zeleninu a tak nezapáchají. Češi si rádi dají tučné vepřové maso a tak tělo vylučuje mnohem více. Rozhoduje strava a hygienické návyky," dodávál.