Zemřel Oscar Niemeyer

06. 12. 2012 | 01:24
Přečteno 38727 krát
Deset dnů před jeho 105. narozeninami, zemřel architekt Oscar Niemeyer. Brazilský architekt (celým jménem Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho) se narodil 15. prosince 1907 v Riu de Janeiru. Architekturu vystudoval na Escola Nacional de Belas Artes v Riu de Janeiru v roce 1934. Své první opravdové praktické zkušenosti získával po škole v roce 1938 v kanceláři brazilských architektů Lúcia Costy a Carlose Leãoa.

V roce 1936 získal Niemeyerův tehdejší šéf Lúcio Costa zakázku ministra školství a veřejného zdraví Gustava Capanemy na vybudování nové budovy ministerstva v Riu de Janeiru. Protože s projektem byly potíže, rozhodl se Niemeyer v roce 1939 převzít vedení nad skupinou Costových architektů a zapojit do projektu jako konzultanta i Le Corbusiera. Svou práci Niemeyer započal s nadšeným provoláním "Novo homem, brasileiro e moderno!" (Nový člověk, brazilský a moderní!). Budova ministerstva se pak v roce 1943 stala první moderní výškovou budovou sponzorovanou vládou na světě a zobrazovala to nejlepší, co v té době v brazilské kultuře existovalo.

Při práci na budově ministerstva se Niemeyer v roce 1940 seznámil s Juscelinem Kubitschekem, tehdejším primátorem města Belo Horizonte v provincii Minas Gerais. Kubitschek pak Niemeyerovi zadal velkou zakázku na nové předměstí na severu města Pampulha, pro které měl Niemeyer vytvořit rozsáhlý komplex budov. Pro Pampulhu Niemeyer vytvořil také kostel São Francisco de Assis, který byl prvním brazilským moderním monumentem. Svoje stavby Niemeyer dokončil v roce 1943 a podařilo se mu vzbudit kontroverzi tím, že církev až do roku 1959 odmítala vysvětit kostel kvůli jeho moderní podobě i osobité nástěnné malbě Candida Portinariho. Velkým úspěchem pro Niemeyera bylo v roce 1943 uspořádání výstavy v Museum of Modern Art v New Yorku nazvané ‚Brazílie staví‘.

Právě v projektech Pampulha mohl Niemeyer uplatnit svůj nevšední talent a narušit monotónnost tehdejší architektury i zcela využít možnosti železobetonu. Zde také začal využívat svoje smyslné křivky, které byly podle něj ovlivněny rovnicí ‚hory/vlny/ženy = křivky‘ a které ho oddálily od Le Corbusierových strohých geometrických tvarů a pravých úhlů.

V roce 1947 se Niemeyerovi dostalo i velkého mezinárodního uznání, když byl jmenován členem mezinárodního týmu, který se měl podílet na budování ústředí OSN v New Yorku. Ani tento úspěch mu však nepomohl získat místo, které mu bylo nabídnuto na Yale University o rok předtím a které musel odmítnout, protože nedostal vízum kvůli svému členství v komunistické straně. Stejná věc se mu stala v roce 1953, kdy mu byla nabídnuta pozice děkana na Harvard Graduate School of Design.

V letech 1954 až 1955 Niemeyer navrhl budovu musea moderního umění v Caracasu, kterou navštívil i nadšený Juscelino Kubitschek, dávný Niemeyerův příznivce. Brzy poté, co byl v roce 1956 Kubitschek zvolen presidentem Brazílie, navštívil Niemeyera, kterému nabídl možnost vybudovat nové hlavní město Brasília. Niemeyer jeho nabídku přijal a jejich setkání mělo obrovský význam na budoucí podobu tohoto velkoměsta i brazilskou architekturu celkově.

V pozici hlavního architekta pak Niemeyer vyhlásil veřejnou soutěž na nový městský plán, kterou vyhrál jeho dávný zaměstnavatel a přítel Lúcio Costa. Costa navrhl plán a Niemeyer ho doplnil svými nevšedními budovami. Během několika měsíců pak vychrlil celou řadu vládních, komerčních i residenčních projektů, které svou nevšedností doslova vyrazily dech celému světu. Hlavní město Brasília bylo navrženo, postaveno a uvedeno do provozu během pouhých čtyř let. Niemeyer se díky svým zásluhám stal děkanem katedry architektury na Universitě v Brasilii, v roce 1963 se stal čestným členem American Institute of Architects a získal sovětskou Leninovu cenu za mír.

Na začátku roku 1964 Niemeyer pracoval v Haifě v Izraeli, kde budoval kampus tamní university. V březnu onoho roku však byl vojenským převratem sesazen president João Goulart, k moci se dostal generál Castello Branco a Brazílie se ocitla v diktátorském režimu, ve kterém setrvala až do roku 1985. Tento režim se pak zaměřil hlavně kvůli jeho členství v komunistické straně na likvidaci Niemeyera. Jeho kancelář byla zničena, časopis, který vydával, byl zakázán, jeho projekty byly odmítány a jeho klienti se vytratili. V roce 1965 pak Niemeyer společně se dvěma stovkami dalších profesorů požádal na protest proti režimu o svoje uvolnění z university. V roce 1966 pod tlakem režimu odešel do exilu v Paříži, kde si na Champs-Élysées založil novou kancelář.

V Paříži Niemeyer pracoval na mnoha prestižních mezinárodních zakázkách, ale postavil také nové ústředí francouzské komunistické strany. Začal také navrhovat svůj nevšední elegantní nábytek, který následně vyráběla firma Mobilier International a po roce 1978 také japonská firma Tendo. Mnoho ze svých křesel a otomanů Niemeyer daroval ústředím komunistické strany po celém světě. Do Brazílie se Niemeyer vrátil v roce 1985 a v roce 1988 získal společně s americkým architektem Gordonem Bunschaftem prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu.

Niemeyer byl považován za jednoho z nejproslulejších architektů dnešní doby, legendou modernismu a jeho principů. Niemeyer byl jedním z prvních architektů, kterým se plně podařilo využít estetické i konstrukční možnosti železobetonu, který byl jeho nejpoužívanějším materiálem. Jeho budovy v sobě nevšedním způsobem využívají prostor a světlo, vytvářejí monumentální struktury, které Niemeyerovi vynesly přezdívku "sochař památníků".

Niemeyerovu tvorbu nepříznivě přijala také celá řada kritiků, kteří ho kritizují kvůli jeho přehnané monumentalitě, pompéznosti a jakési oficialitě, s jakou je přijímán politiky. Niemeyer byl od roku 1945 členem brazilské komunistické strany a nadšeným komunistou, i když byl kvůli svému členství mnohdy pronásledován a donucen uprchnout do Francie. V tehdejším Sovětském svazu se Niemeyer setkal s mnoha vysokými komunistickými představiteli, kteří se stali jeho osobními přáteli. Fidel Castro dokonce o Niemeyerovi prohlásil, že on sám a Niemeyer jsou posledními opravdovými komunisty na této planetě. I s Fidelem Castrem Niemeyera pojíl vřelé přátelství. V letech 1992 až 1996 zastával Niemeyer funkci předsedy brazilské komunistické strany.

Niemeyer i ve svém pokročilém věku stále pracoval ve své kanceláři na Avenida Atlantica 3940 v Rio de Janeiru. I v nemocnicích dál pracoval na nových projektech.

Některé Niemeyerovy projekty:
- Ministerstvo školství a veřejného zdraví, Rio de Janeiro (1937 až 1943, s dalšími architekty)
- Národní stadion, Rio de Janeiro (1941)
- Kostel São Francisco de Assis Pampulha (1943)
- Ústředí OSN, New York (1947 až 1953, s dalšími architekty) - Katedrála, Brasília (1954 až 1964)
- Ústředí komunistické strany, Paříž (1967 až 1972)
- Stadion Samba, Rio de Janeiro (1983)
- Museo Oscar Niemeyer, Curitiba (2000)


Legenda světové architektury Oscar Niemeyer poskytl krátce po svých 104. narozeninách Deníku Referendum exkluzivní rozhovor, v němž hovoří o politice, prozrazuje, co mu zkazil Le Corbusier, a podělí se o svůj recept na dlouhověkost.
ZDE je poslední rozhovor s Niemeyerem: http://denikreferendum.cz/clanek/12274-oscar-niemeyer-pro-dr-muj-komunismus-je-sartruv-nikoliv-stalinuv

null
null


null
null






null
null




















Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy