Vstřicný krok vedení Mafry
Jelikož jsme v Evropě, nikoli v Jižní Americe, nemohl jsem akceptovat, že nebudou dodržovat dohody a smlouvy. Proto jsem se rozhodl dělat něco, co je velmi vzácné v ČR: protestoval jsem nahlas, i když to znamená, že budu ukřižován, neboť místní kultura nevidí vzbouřence s dobrýma očima.
Několik kolegů z médií mě osoudilo. Řekli, že takhle mně už nikdy nebudou dávat práci, protože zaměstnavatelé mě najdou na internetu podepsaného několikrát pod takovýma protestujícíma článkama, jako například, když jsem byl první člověk v této zemi, který měl odvahu práskat, že lifestylové časopisy kradou články ze zahraničí, mění jména autorů a tuhle lež pak prodavají Čechům jako vlastní. Také jsem byl zkamenován, když jsem publikoval skutečný důvod odchodu tehdejšího šéfredaktora MfDnes.
Kvůli jednomu článku pro Lidovky v roce 2000, kde jsem popsal triky používané v pořadu Volejte řediteli, se Vladimír Železný snažil ukončit mojí kariéru tím, že mě pomlouval tři soboty za sebou, opakoval mé jméno sedmnáctkrát a ještě se ke mně vrátil osm měsíců poté. Nemluvě o objednaných článcích proti mně v tehdejším deníku Super (Vovka, ale nevěděl, že "jeho člověk" v deníku Super, byl můj blízký kamarád a o tom všem mi poté povyprávěl).
Prostě v ČR málokdo oceňuje etiku a ještě méně odvahu. Cynismus plus oportunismus, dvě velmi rozšířené charakteristiky v této zemi. Ti, kteří nebojují proti nespravedlnosti jsou kolaboranti, tzv. "lidé bez koulí", pouhé stíny člověka. Ti, kteří bojují, trpějí! Ale nemá pravda zvítězit?
Právě kvůli tomuto nátlaku a skrze mé nestandartní způsoby, Metro začalo platit ty honoráře, o kterých jsem poukazoval. Prostřednictvím otevřeného dopisu, který jsem napsal panu majitelovi Mafry přes blog zde na Aktuálně, byl důvod, proč se rozhodli zmíněné honoráře zaplatit.
První člověk, kterému šéfredaktor Josef Rubeš bude muset zaplatit je psycholog Otakar Patočka. Teď doufám, že Lawrence Bushell a Pavel Koller budou následovat.
Byla by škoda, kdyby pan Rubeš, který teď právě dělá velmi dobrou práci jako šéfredaktor Metra, dál ignoroval své povinnosti. Poznal jsem pana Rubeše v roce 1997, je to velmi inteligentní člověk, umí perfektně anglicky, neboť studoval v Británii a byl členem první redakce Metra, když pronikl před 11 lety. Rubeš je znamý nejen svým moderním stylem oblékání, ale také za to, že je perfekcionista. Metro se pod jeho vedením hodně zlepšilo, navzdory zmenšováním jeho formátu, ale v současné době ještě nedosahuje kvalit 24.
Ale je pravda, že pan Rubeš nechtěl panu Patočkovi zaplatit, ale Dr. Arnold ho donutil. Proto jsem rád, že někdo s jinou kulturou, který respektuje smlouvy a platby je majitel Mafry.
Ještě jednou, děkuji pane doktore!
Dr. Karl Hans Arnold:
foto: Mafra