Rasismus po česku

08. 04. 2009 | 11:41
Přečteno 30862 krát
8. dubna si připomínáme Mezinárodní den Romů. Většina Čechů tvrdí "nejsem rasista", anebo záležitost obrátí naruby a argumentují, že si za to všechno mohou Romové sami, protože se nechtějí přizpůsobit "civilizovanému" chování.
Fabiano Golgo www.port.cz

Romové tvoří v ČR většinu vězeňské populace. Nikdo si už ale nepovšimne, že když někteří Romové mají tendenci páchat trestné činy, to tak je v každém chudém společenství, ať je jeho rasa jakákoliv. Existuje daleko větší počet Romů, kteří nejsou nikdy odsouzeni a ani nic protizákonného nedělají.

Problém je, že Češi si myslí, že nikoho nediskriminují. A že to, že si myslí o Romech většinou to nejhorší, je jen chyba těch Romů. Zapomínají na to, že jestliže nebudou Romové opravdu integrováni do společnosti, budou se i nadále cítit ve vlastní zemi jako cizinci.

Zvláštní školy pro zaostalé a pro většinu Romů, to je tak skandální záležitost, že jsem překvapen, že to vůbec existuje. Dávat Romy do tříd s duševně postiženými dětmi je skandál! Ale mnoho českých rodičů je asi rádo, že nemusejí jejich děti chodit do "smíšených" tříd.

Neni to trochu jako s Afroameričany? Černoši ve Spojených státech mají úplně odlišné chování než bílí Američané. Černoši i běloši v Americe hovoří anglicky, ale naprosto odlišně. Obě rasy žijí ve vysoce úspěšné zemi, ale černoši většinou dělají velkou kariéru jen jako komici anebo ve sportu. Jeden se stal prezidentem, samozřejmě :-) Obama, mimochodem, je černoch stejně jak Lucie Bílá je Romka: pouze rasově, nikoli kulturně, neboť vyrustaly mezi "gadžemi".

Mnoho lidí řekne: Ale vždyť je to pravda, že černoši v Americe a Romové v ČR často kradou. No, je také pravda, že jsou na posledních příčkách ekonomického žebříku. Nakonec jsou trestáni ti, kdo chtějí žít normálním a počestným životem.

Docela zábavná věc se přihodila o Vánocích, když tu byli u mne na návštěvě dva Kanaďani. Jeden z nich se zeptal jednoho mého známého, právníka, proč jsou Romové terčem tak obrovských předsudků. Právník odpověděl, že to není pravda, ale že Romové chtějí využívat sociálních dávek, které si nezasloužili, a že jsou špinaví a smrdí. (P.S. - Mnoho cizinců hovoří o tom, že v ČR musejí často jednat s lidmi, kteří neberou osobní hygienu příliš vážně, mají-li to srovnávat s některými jinými kulturami.)

Co se týče těch sociálních dávek, jeden z Kanaďanu řekl, že zná jakéhosi pana Prchala z Ostravy, který žije v Torontu a pobírá ze zdravotních důvodů sociální podporu, přestože je zdravý a chodí do práce...
Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

k romum se vyjadrovat nebudu to je debata ktera stejnhe nic nevyresi - jen k te osobni hygyene:

to fakt sedi od:
-tlustejch zpocenejch amiku
-ozralejch rusaku
-pivnich skopcaku
-uchylnejch rakusaku
-frantiku co smrdej sejrem a cesnekem
-spagetaky radeji komentovat nebudu vubec

:)))
08. 04. 2009 | 11:47

JC napsal(a):

Ciguši, tedy Romové mají čorku, tedy krádeže v krvi, tedy v genech :-)))
08. 04. 2009 | 11:50

neo napsal(a):

Zvláštní školy nejsou pro romy či jiné rasy, ale pro slabé žáky. Znám roma, který 3krát propadl na zvláštní škole...
08. 04. 2009 | 11:56

Mastodont napsal(a):

Pane Golgo, kdybyste byl učitel, tak byste nemohl takto šíleně plácat o zvláštních školách. Proč mají být normální děti ve škole brzděny jedinci, kteří mají problém i s používáním kapesníku, natož s učením?
08. 04. 2009 | 12:12

Antropolog napsal(a):

ad Michal Macek: Zpocenejch? Zpocenejch?! Rasisto! ;-)

ad Mastodont: Souhlas a podpis. Jako tvrdit, že každý člověk, který má na koupi svého domu MUSÍ ze zákona ubytovat a živit jednoho houmlesáka. Nechutné.
08. 04. 2009 | 12:23

Gerd napsal(a):

Pane Golgo,
Romové jsou poněkud zvláštní kultura a v jejich pojetí je hrdinským činem okrást gadža, tedy člověka z jiné kultury (výraz pochází z romského označení sedláka), i když jde o nezákonné jednání.
Dobrá vůle musí být na obou stranách. Chybou je, že nerasistické chování se che jen po té jedné, obvykle opačné straně. Takže i Romové se musí zamyslet nad svým chováním.
V rámci množství drobné kriminality, ve které jsou Romové většinovým prvkem, má s nimi negativní osobní zkušenost značná část obyvatel. Pozitivní příklady nejsou tolik vidět.
08. 04. 2009 | 12:26

Antropolog napsal(a):

ad AUTOR: Pane Golgo, dovolte mi pár poznámku. Latino-Američané vydělávají MÉNĚ než-li Afro-Američané. Jsou takovými Ukrajinci v Sev. Americe. Jejich v zemi, ale už VÍCE než-li Afro-Američanů. Přesto Afro-Američané tvoří i nadále přes 50% osazenstva věznic ve Státech.

Že by ta vaše teorie o chudobě a kriminalitě tak úplně neplatila?
08. 04. 2009 | 12:27

jepice napsal(a):

Mastodont:
Když už jste nadhodil ty brzdy /ve světě nejsou příliš uznávány/, měl byste se ptát, proč mají být normální děti brzděny obtížně vzdělavatelnými dětmi ve zvláštních školách jen proto, že jsou Romové.
08. 04. 2009 | 12:33

Antropolog napsal(a):

ad GOLGO: Pane Golgo jen opravdu v málokteré zemi na světě existují tak obrovské nerovnosti jako v Brazílii. Současné Rusko a Ukrajina jsou socialistickými ráji oproti rovnostářství jak si jej představují Brazilci.

Pane Golgo Brazílie byla POSLEDNÍ země na americkém kontinentě, jež zrušila otroctví.

Pane Golgo hádejte jakou barvu kůže má drtivá většina obyvatel slumů vašich měst.

Pane Golgo toto je váš nejslavnější film: https://www.youtube.com/watc...

Pane Golgo, proč je tak bohatá země jako Brazílie plná tolika chudých lidí? Vás samozřejmě na mysli nemám. Bílí aktivisté jsou zpravidla dobře zajišťení lidé.

Pane Golgo Češi možná smrdí, jenže my nikoho nenutíme, aby nás za to vykrmoval, stavěl nám domy a platil za nás vodné a stočné. Lidé, kterým páchneme mohou zůstat s lidmi, kteří nepáchnou. Budeme i bez nic. "Cítíte" ten rozdíl?
08. 04. 2009 | 12:40

Methus napsal(a):

JE TO PROBLÉM, který se NEVYŘEŠÍ ZA PÁR LET - na to je třeba dalších několik generací, pokud ovšem vývoj půjde po správné koleji vzájemné tolerance. Myslím, že k tomu nakročeno máme, jakkoliv se nám i Vám současný stav nelíbí. Záruka integrace v EU je i zárukou, že se vývoj po staletích nesnášenlivosti bude vbrzku ubírat více normální cestou.
Exkurs do historie praví, že Romové jako nižší kasta v Indii, se při svém stěhování světem zastavili v našich zemích někdy před 500 lety a někteří se zde usadili. Faktem je, že ještě před 50 lety kočovali a jako malý kluk pamatuji jejich ("cikánské") stěhování ve vozech tažených koňmi. Nikde se dlouho nezdrželi a sem-tam si vzali to, co jim nepatřilo. Tím vznikly první rozepře a nesváry.
Komunisté je chtěli integrovat tak, že jim poskytli byty a ty nepřizpůsobivé trestali vězením. Pracovat museli všichni.
Po r. 1989 se začala zdůrazňovat různost, a proto se také tak začalo pohlížet na Romy. Jak už jsem zmínil, začlenění ČR do EU postavilo tuto problematiku do nového světla, a já věřím, že to MÁ budoucnost.
Díky za pozornost. Zdraví M.
08. 04. 2009 | 12:44

Meňo napsal(a):

To NEO :
Ano, souhlasil bych, že Zvláštní školy byly koncipovány pro SLABŠÍ žáky, kteří byli POMALEJŠÍ a zdržovali by ostatní ve standartních třídách. To, že mezi slabšími byli často Romové, bych přikládal oddělené a odlišné výchově v rodinách, založené na jiném kulturním zázemí. Toto se bude jen pomalu napravovat, budeme-li přitom dbát na to, abychom se vyvarovali necitlivostí.
08. 04. 2009 | 12:49

hawk napsal(a):

Myslím, že se Romům dostalo dost podpory, dokonce více, než komukoliv z bílé většiny. Viz média, sociálka atd. Ono také záleží na nich jestli chtějí sami, to je jádro pudla.
08. 04. 2009 | 12:55

Methus napsal(a):

Poslední věta pana GERDa je perlou, s ostatním bych tolik nesouhlasil. Ano, nejsou tolik vidět poctiví Romové, vzdělaní Romové (protože jejich zastoupení v populaci je skutečně daleko menší), slušní Romové. Snad by se měly tyto příklady "uměle" zdůrazňovat v médiích, v zájmu přibližování etnik - aby i oni "tmaví" měli příklad, že můžou něco dokázat. A pak nediskriminovaný systém ve společnosti - to se myslím začíná dařit, ale jsme na začátku procesu, který potrvá možná víc než 100 let. Najednou to nepůjde. Snad by Romové měli také sami pro to "něco" udělat, a to ve výchově v rodinách. Tam to začíná, a pokračuje ve škole.
08. 04. 2009 | 13:01

Loko napsal(a):

Promiňte, ale přirovnávat černochy v USA k našim Romům je trochu ujeté.
Ale i tam se dlouhých 300 let udržoval diskriminující vztah (vždyť otroctví bylo v té zemi, která je nám dávána za dnešní příklad, zrušeno až v roce 1865, tedy před necelými 150 lety!). Ještě před 40 lety měli černoši v USA vyhrazená místa v dopravě a ve společen. podnicích (známé nápisy "Jen pro bílé - For white only"). No vidíte, a přes M.Luthera Kinga šel vývoj až k dnešnímu Obamovi, který je nadějí lidstva.
Než bude první Rom prezidentem ČR, to si počkáme né 100, ale hádám 200 let.
08. 04. 2009 | 13:06

Paterik napsal(a):

někteří romové kradou. Češi také kradou. Někteří romové zneužívají sociální dávky. Někteří češi také zneužívají sociální dávky. Samozřejmě když rom něco ukradne, jsou toho inhed plné noviny. Když pan Vomáčka ukradne něco v supermarketu, nikoho to nezajímá, protože je tak nějak "náš". Aneb paušalizací ke štěstí.

Mastodont má problém pochopit, že řada romských dětí není na zvláštní škole proto, že by školu nezvládaly, ale proto, že je tam základky "uklízejí".
08. 04. 2009 | 13:08

Mastodont napsal(a):

jepice, Paterik: Podle článku

http://aktualne.centrum.cz/...

jde do zvláštních škol jen třetina Romů. Takže to těžko bude nějaké globální "uklízení.

Mmch, ten článek ukazuje, že p. Golgo buď lže nebo neví, o čem píše (Zvláštní školy pro zaostalé a pro většinu Romů)
08. 04. 2009 | 13:13

Carlos V. napsal(a):

Tak se nam pan Golgo vyplakal na rameni...

Postezoval si na diskriminaci Romu, na to, ze Cesi o tom sami nevi, jen na jedno zapomel.

Jak ze jsou ti Romove diskriminovani ?

Jiaste je tu priklad skolstvi, na ktery si ale sam castecne odpovedel - ono je to jako v tech zminovanych vezenich. Holt v chudych spolecnestvich byva vice slabych zaku.
08. 04. 2009 | 13:15

Michal Macek napsal(a):

antropolog:

ja tam byl v USA - fakt sou tlusty a zpoceny!

jen sem nepochopil kde jsou ti krasni americane z pobrezni hlidky a dalsich serialu - zadneho sem tam nevidel - jen ty tluste a zpocene .)
08. 04. 2009 | 13:24

Antropolog napsal(a):

ad Paterik: Copak na zvláštní školy vám děti pošlou bez vašeho souhlasu jako rodiče? OPRAVDU?

Rodiče třetiny cikánských dětí považují své děti za opožděné - to je prosím vaše argumentace pane. Jen zrcadlově obrácená.

Nebylo lepší ty děti rovnou takovým rodičům odebrat, když už jsme u té demagogie?
08. 04. 2009 | 13:26

vlk napsal(a):

Tohle nemá chybu! Řekl jsem si, že už se osobnímu útoku n a autora blogu vyhnu /viz výchovná lekce pana Stejskala/, nádoba, takže si odpustím slova typu - zase jeden věrozvěst bezbřehé humanity, který ovšem realitu zná z vyprávěn . třeba oněch dvou Kanaďanů... a nepoužiji je na vaši adresu.

Místo toho pane Golgo vám položím pár korektních otázek:
1- myslíte si že počet Romů v českých vězicích s bude zásadně odchylovat od jejich procentního zastoupení v Maďarsku, SLovensku, Rumunsku, Bulharsku, Makedonii, Srbsku, Chorvatsku?
Přidal ybch další země, ale nejsem si jist, jestli mají procentní zastoupení Romů ve své populaci alespoň přibližně srovnatelné s tím, co jest v uvedeném výčtu zemí..
1-a jsou obyvatelé mnou uvedených zemí také rasisté?

2-co yv vůbec víte o dříve Zvláštních, dnes speciálních školách? byl jste tam někdy? Zažil jste vyučování? A napadlo vás někdy, že to je instituce, která by měla být ne v Čr ostarkizována, ale rozšířena i jinam, kd e mají problémy s jistými komunitami? které vzdělání nepovažují úplně za nejhlavnější prioritu. Napadlo vás někdy, že tam s e vyučuje ve výrazně menších kolektivech? Že tam se snaží učivo dávkovat jednak podle schopností žáka, ale také podle toho , jak žákovi pomáhá učení zvládat jeho domácí prostředí? Ž e kdyby tyhle školy nebyly , tak v ČR máme výrazně více analfabetů než tomu tak je?
3- jistě mi budete umět vysvětlit mimořádně vysoké procento nebílých vězňů ve věznicích ve Francii, Itálii, británii, Španělsku, belgii, Holandsku, atd. A popsat rozdíl, podle kterého stanovujete , že Češi jsou rasistia aFrancouzi jikoliv.
4- nepochybně mi vysvětlíte, proč nedávno došlo v Sofii k pouličním válkám s Romy, proč v Itálii kvůli nim přijali zvláštní zákona bero jim preventivně otisky prstů
5- nepochybně mi vysvětlitě e proč v rasistické ČR nemají stejn problémy Vietnamci. Chci vaše vysvětlení, ne vysvětlení pana Stejskala.
No a ještě drobnost k těm Kanaďanům. ten právník udělal chybu. Vlastně dvě:
1- neměl mluvit o romské kriminalitě nebo zneužívání dávek. Měl prostě mluvit o většinové osobní špatné zkušenosti. Stejné jako ji oni Kanaďané udělali s tím českým vykukem.
2- měl zavolat do Litvínova na radnici a pokusit s e získat pro Kanaďany bezplatný několika denní pobyt v tzv. Kocábově bytě. Aby udělali i oni svou zkušenost.

Mimochodem - kdy uvidí černoškého prezidenta Brazílie? A můžete mi prosím sdělit jaké je rasové složení brasilských vězňů a vers. obyvatelstva?
Předem děkuji.
08. 04. 2009 | 13:28

jepice napsal(a):

Mastodont:
Mně třetina připadá jako obrovský podíl.
Že se na tom podepisuje rodinné prostředí, je víc než jasné. Na druhou stranu si školy usnadňují život a tím vlastně pomáhají udržovat neblahý stav romské populace.
08. 04. 2009 | 13:32

Paterik napsal(a):

Mastodont:

třetina je vám málo? Kolik byste považoval za přiměřené číslo? Polovinu? Myslíte si, že polovina romských dětí je mentálně natolik opožděná, že musí do zvláštní? Jaké procento neromů končí ve zvláštních školách, he?

antropolog:

já bych to obrátil ještě jednou: školy přesvědčí třetinu romských rodičů, že jejich dítě je opožděné

Carlos V:

tím jako chcete říct, že Afrika je plná hlupáků? Pozoruhodné...
08. 04. 2009 | 13:33

Antropolog napsal(a):

ad MICHAL MACEK: No právě! Nečetl Jste pane článek?! ;-)

Vy Jste viděl NĚKTERÉ Američany a hned xenofóbně paušalizujete. To pan Golgo se zrovna minulou středu srazil v Kauflandu u pokladny se zpocenou českou padesátnicí! Tak a máte to! Paušalizátore! Rasisto! Čechu!

Pokud snad NĚKTEŘÍ Američané čelí diskriminaci kvůli váze je to pouze proto, že mezi sociálně znevýhodněnými a méně vzdělanými není takový prostor pro osvětu zdravé životosprávy. Američané jsou oběti, tak jako cikáni! "Nemůžou" za to, proč to nechápeteeeeeeeeeeeeeee?!
08. 04. 2009 | 13:34

Antropolog napsal(a):

ad Paterik: Pan Mastodont pouze uvedl na pravou míru vaši nepravdu. Jedna třetina z celku, není většina.

Školy nikoho nepřesvědčí. Školy jsou neživé předměty, resp. budovy. Popřípadně instituce. Přesvědčují konkrétní lidé, né budovy.

Ve vašem příspěvku je i pár otazníků (spočítal jsem jich šest), ale nemyslím, že čekáte na odpověď nebo chcete doopravdu argumentovat. Ponechám je bez reakce.
08. 04. 2009 | 13:38

neo napsal(a):

Jepice, Paterik:

1/3 není málo, ale taky to není většina, jak tvrdí Golgo.

Jinak když se vložila do problematiky Džamila, vyšel průzkum o vzdělanosti. Základní cíl pak byl, vzdělat rodiče alespoň na úroveň 3.třídy ZŠ, aby mohli děti doučovat.

Speciální školy pomáhají romům mít alespoň nějaké základní vzdělání. A neposílají je tam školy, ale jejich rodiče !
08. 04. 2009 | 13:41

jepice napsal(a):

Vlku, váš komentář mi vyzněl asi takhle:
1. Romové jsou holt takoví, jací jsou, nemá smysl s tím něco dělat. Maximálně tak naučit většinu z nich číst a psát a vyučit je na pomocné práce, stejně skončí v kriminálu.
2. I v Evropě probíhá dichotomie po linii bílí - nebílí, tudíž Češi žádní rasisti nejsou.
3. Kdo říká něco jiného, bude poslán na týden do Litvínova.

Jaksi pomíjíte existenci romských dětí, kteří přes všechny handicapy chtějí vystudovat a žít životem většinové společnosti. Kdybychom všichni přistoupili na váš fatalistický náhled, jejich počet se nikdy nezvýší.
08. 04. 2009 | 13:47

Paterik napsal(a):

Antropolog:

mohl byste mi ukázat, kde se v mém textu objevuje slovo "většina"? Neobjevuje se tam nikde. Tudíž nevím, jakou mou nepravdu Mastodont vyvrátil. Já jsem pouze napsal, že část romských dětí ve speciálních školách není proto, že by na základní školu nestačily.

prvních pět otazníků jsou řečnické otázky, ale ten šestý je opravdový. Končí snad třetina neromských dětí ve speciální škole? Asi ne. Proč tedy je v případě romů taková diskrepance? Na tuto otázku prosím odpovězte.
08. 04. 2009 | 13:47

Paterik napsal(a):

Neo:

jak už jsem zmínil výše, já jsem o většině nehovořil. Mě stačí ta třetina.

uvědomte si prosím, že rodiče je tam pošlou na základě přesvědčování základní školy. Nevěřím, že celá třetina všech romů má natolik podprůměrné IQ, že by normální základku nedokázala zvládnout.

Vlku:

rasismus je selektivní. Vietnamce tolerujeme, romy ne. Frantíci zase nemají rádi muslimy. Možná by vám pár let života na předměstí rozšířil rozhled o významu sociálního vyloučení.

jak se vám líbily nápisy "češi nekrást tady"? nebo jak němci a rakušany po našem vstupu do šengenu požadovali nárůst kontroly hranic, aby se zabránilo vpádu hord loupeživých čechů do jejich krásných zemí? není to také jistá forma rasismu? Pro řadu lidí na západ od našich hranic jsme pořád divokým východem kdesi za uralem. Polský instalatér by mohl vyprávět.
08. 04. 2009 | 13:55

Antopolog napsal(a):

PATERIK napsal: Končí snad třetina neromských dětí ve speciální škole? Asi ne. Proč tedy je v případě romů taková diskrepance? Na tuto otázku prosím odpovězte.

Já píšu: Protože s odsunem ratolesti do zvláštní školy souhlasí MÉNĚ než třetina rodičů NEromských dětí. Nemusí se vám to líbit, ale je to prostý matematicky podložený fakt.

Kolik v absolutních nebo procentuálních číslech větnamských/čínských dětí je odsunuto svou rodinou do zvláštní školy? Na to odpovězte vy.
08. 04. 2009 | 13:55

Michal Macek napsal(a):

antropolog:

ano pausalizuji.asi tak stejne jako kdyz nekteri znami pana Gogla tvrdi ze se cesi nemyji :)
08. 04. 2009 | 13:55

vlk napsal(a):

Milá jepice

víte, já nepsal vám. to prosím neberte jako neúctu a pohrdání Vámi. Jste velmi moudrá dáma.
Já reagoval a nesmyslně jednostranný a laciný blog pan Golga.
Reagoval jsem na jeho argumenty. a ty ve mně vybudili pár naprosto koretních otázek. A čekám na JEHO odpvěď na tyto otázky.

Proto se do dialogu s vámi nepustím. Jistě víte, že to není proto, že bych se na něj necítil. Ale pro mne by byl zavádějící.
A ještě drobnost- projel jsem rychle všechny příspěvky. Nereagovala jste nikd yna blog, ale jen na diskutující. N a Mastodonta a na mne.
Mám z toho dovozovat že názor pana Golga j e i vaším názorem?Tedy že:
1-Češi jsou rasisti
2*-že češi vlastně mohou za romskou kriminalitu
3-že zvláštní školy jsou něco jako nevolnictví a inkvizic e dohromady
4- že oni Kanaďané to tomu právníkovi natřeli?

Pokud ano, velmi byste men překvapila.
08. 04. 2009 | 14:03

Mastodont napsal(a):

Paterik:
... Končí snad třetina neromských dětí ve speciální škole? Asi ne. Proč tedy je v případě romů taková diskrepance? ...

Já bych vám na to odpověděl, ale vzhledem k tomu, že svoboda projevu začíná být v Eurastánu silně omezená a někteří "humanisté" chtějí za prosté sdělení faktů zavírat, tak se zdržím. Zkuste vyrazit mezi Cikány a odpovědět si na to sám.
08. 04. 2009 | 14:04

hawk napsal(a):

jepice

k vašmu závěru, resp. poslednímu odstavci: Nechtějí.Přání otcem myšlenky.
08. 04. 2009 | 14:08

vlk napsal(a):

pateriku
mohu o něco poprosit? Prosím v zájmu našich velmi dobrých vztahů - odpusťte si ono školení na mou adresu.
Selektivní rasismus jsem ještě neviděl. Ten ten termín neznám. Buď někdo rasista je nebo není.
Zato jsem viděl nápisy Češi nekrást tady. A také jsem několikrát , na rozdíl od Němců nebo rakušáků musel u pokladny otevřít tašku či kufr na lejstra. A ještě leccos jiného, protože se po německy mluvící Evropě intenzivně pohybuji od pádu železné opony.
A mám k tomu dva komentáře. Ty nápisy v tom Rakousku a Německu nejdřív vůbec nebyly. Takže s e objevily , kdy se objevily Pateriku? Až s námi Němci a Rakouši udělali mizernou zkušenost.
Ohledně Romů nepíši o ničem jiném.
Noa druhý postřeh - do krámu, kd e po mně u kasy chtěli jsem už podruhé prostě nešel. Zůstalo dost těch, kteřé si rady vzali mé peníze aniž by mne musely šikanovat.
08. 04. 2009 | 14:10

Meňo napsal(a):

Pane VLK :
jsem rád, že Vás také tady potkávám. Nemáte špatné příspěvky. Ale ve Vašem sporu s Paterikem o rasismu bych musel dát zapravdu JEMU. Rasismus by se nám taky nelíbil, když (jak už mnohokrát v historii) bychom byli jeho cílem.
Ovšem Romové si musí svůj problém nenásilného začlenění začít řešit SAMI, když jsme všichni společně dnes v EU. Nikdo za nás nic řešit nebude. Když "my většinoví v ČR" uvidíme, že se Romové snaží (především výchovou v rodině) se začlenit, jistě jim taky vyjdeme vstříc, ne ?
Zdraví M.
08. 04. 2009 | 14:28

jepice napsal(a):

Vlku, dobrá, není to dialog.:)
Nejdřív jsem byla v pokušení odpovědět na vaši otázku, jestli je názor pana Golga i mým názorem, u všech bodů lapidárním slovenským: Áno, aj.
Ale asi si to zaslouží poctivější přístup.:)
Takže:
1. Ne.
Nedá se napsat, že Češi jsou rasisti, a to z úplně stejného důvodů, proč se nedá napsat, že Romové jsou lumpové. Někteří Češi určitě rasisti nejsou, někteří Češi určitě rasisti jsou. Mezi nimi je škála přechodných typů. V tuto chvíli se nehodlám pouštět do odhadu kvantity.
2. Ano i ne.
Za to, že se dostane do kriminálu, si v obrovské většině případů může nějakým svým špatným rozhodnutím sám kriminálník. Přesto se ve světě už delší dobu něco proslýchá - v souvislost s prokazatelně ohroženými skupinami - o možné prevenci a jejích účincích. Sem patří i to nešťastné školství.
3. Ne.
Přirovnání k nevolnictví a inkvizici mi nesedí.
4. Spíše ne. Jenom nevím, jestli to ti Kanaďané vůbec někomu chtěli natřít.
08. 04. 2009 | 14:33

norma napsal(a):

Na aktuálně každý blog o Romech mi vyznívá ve smyslu, že jmse rasisti a Romům ubližujeme. Ale ještě jsem nečetla blog, ve kterém by autor napsal, co chtějí Romové a romská združení udělat pro to, aby jejich děti byly vzdělanější a vedlo se jim lépe.
08. 04. 2009 | 14:38

JAHA napsal(a):

A co ked je to, vazeni, celkom inac? Co ked ten clanok pojal pan Golgo ako VTIP?
Nejaku podobnu "rasisticku" temu uviedol p. Teca (Jak si na mne policista chystal pistoli - 01. 04. 2009) a nakoniec som podla odkazu nicku Elira zistil, ze sme takmer vsetci diskutujuci (samozrejme okrem nickov Elira a Slovak) "nabehli" a ze p. Teca iba vtipkoval. Aspon tak to Elira interpretoval:-).
08. 04. 2009 | 15:08

JC napsal(a):

Jepice,
Dám vám příklad ne přímo rasismu ale řekněme xenofobie/také takové škaredé slovíčko:-))/ nad kterou se jistě každý správný "humanista" otřese hanbou.Za příklad si vezmu moje oblíbené bezdomovce.
Nebudete mi jistě namítat, že nejen v Česku ale i ostatních rozvinutých zemích/kde se to "humanisty" hemží/ je tato skupina spoluobčanů vystavována obecnému opovržení.
Otázka zní : Je to vina společnosti nebo bezdomovců ?
08. 04. 2009 | 15:16

JC napsal(a):

JAHA,
Dnes je již 8.Dubna :-))
08. 04. 2009 | 15:17

jepice napsal(a):

Norma: takový blog tu opravdu chybí. Ale třeba na stránkách sdružení moravských Romů se můžete dočíst o akci zaměřené na doučování romských dětí v rodinách a v kroužcích pod názvem Rozumím tomu. http://www.srnm.cz/index.htm
To je výsledek mého zhruba minutového googlování.
Je to ovšem taková kapička, která sama o sobě statistiky nevylepší. Ale díky za ni.
08. 04. 2009 | 15:18

jepice napsal(a):

JC: Nějak mi uniká souvislost vašeho příspěvku s tím, co jsem napsala.
08. 04. 2009 | 15:21

Bara napsal(a):

Tenhle článek je jen snůška nesmyslů. Romové nejsou všichni cigáni. Cigán je styl života, nikoliv národnost a je úplně jedno, jakou má barvu kůže, tmavý člověk může být slušný, bílý může být nechutný cigán.
08. 04. 2009 | 15:24

Železnohorský napsal(a):

Docela dobrý fór se povedl Honzovi Pokornému dneska ráno v Dobrém jitru. Měl ve studiu romského aktivistu a zeptal se ho, parafrázuju: "Den Romů se slaví od roku 1990, od té doby vyrostla skoro jedna generace, je lepší?" "Promiňte, nerozumím, jak to myslíte..."
08. 04. 2009 | 15:29

Vilém napsal(a):

Těší mě, že pan Golgo ukázal zdejším tzv. slušným občanům, že jejich postoje se cizincům jeví jako pouhá karikatura spravedlnosti, a také za to, že jim ukázal, jak snadno je možné odsoudit celou skupinu kvůli nějakému Vopičkovi, který do ní shodou okolností patří.

Nezdá se bohužel, že by to právě ti oslovení příliš chápali nebo se zamysleli nad katastrofální chatrností vlastních předsudků, bohužel vidí zjednodušení jen v článku, vlastní stanoviska jim přes naprosto stejnou povrchnost připadají asi hluboce podložená.
08. 04. 2009 | 15:33

Jakub Roth napsal(a):

Norma:
Stavte se někdy na webu romea.cz a uvidíte, co ta sdružení chtějí. Chtějí peníze. Ostatní Romové tam ale píší, že stejně pro ně sdružení nic neudělají a jen hrabou. A tak dokola.
08. 04. 2009 | 15:40

JAHA napsal(a):

Ad:JC
Takze vsetky clanky, spravy...svetelne krizovatky...boli 01. 04. 2009 iba vtip?:-).
Pozrime sa teda, ako si v ten den zavtipkovali ceski politici:-).
08. 04. 2009 | 15:47

Al Jouda napsal(a):

Žádné zvláštní školy pro cikánské děti ! Je třeba zřídit zvláštní rezervace pro celé nepřizpůsobivé cikánské rodiny ! Tam vzdělávat nejen děti, ale i rodiče při jejich současném sociálním zajištění. Přišlo by to naši společnost levněji než sypat každému individuálně sociální dávky, které se stejně z větší části utratí za cigarety a alkohol.
Převychované a zcivilizované Cikány pak postupně začleňovat do normálního života a když se to nepovede, tak šup zpátky !
08. 04. 2009 | 15:58

pierre napsal(a):

to michal Macek
(08.04.2009 11:47:17 & 13:24:57) :

jak je to s vasi osobni hygienou Michale Macku ??
08. 04. 2009 | 16:06

JC napsal(a):

Jepice,
Nehledejte v tom smysl, zkuste odpovědět na otázku.
08. 04. 2009 | 16:21

vlk napsal(a):

Meňo
já s vaším příspěvkem nemám sebemenší problém. Říkám totiž to samé. Viz rozsáhlá diskuse u blogu p. Holomka.
Jen jste zřejmě nepochopil smysl mé odpovědi autorovi.
Protože plácá vyslověné nesmysly. Já nic nepsal o řešení romské otázky. Já se ho ptal na pár věcí vyplývajících z blogu.
Szůstávám s přáním pěkného dne.

Jepice:
takže vidíte sama , jak jeho tvrzení byla relevantní i z vašeho pohledu.
Víte ao ono ano i ne je pro mne kličkováním. On nevznesl žádnou jinou možnost! On dělla tvrdé závěry. Čši jsou rasisti, zvláštní školy jsou jak to jen napsat - odpad školství?
Při t om je to přesně to, čeho s e dožadujete - speciální péče prevence.

A jen na okraj - nějak není známo, že by někd e s preventivními programy pro nepřizpůsobivé zrovna nějak zásadně uspěli...
Ano sem tam zářný příklad. Ale maosvka a vyřešení problému v drtivé většině? Nee prosím.
Takže konstatuji, že jsme se ve vás nemýlil.
Jen vy ve mně. A špatně jste uchopila moji repliku.
Nebyla ani řešením nebo pokusem o řešení romské otázky, ani názorem na Romy jako celek nebo jednotlivce. Byla jen a pouze s e ohrazením proti nesmyslným odsukům autora vůči nám. Obyvatelům ČR.A stojím si za každým písmenem.
08. 04. 2009 | 16:21

zdesta napsal(a):

Průměrně inteligentní člověk nikoho neodsuzuje k vůli barvě kůže.Ten negativní postoj-(údajně rasismus)je souhrn špatných sociálních zkušeností většiny.Připomeňme si příklad Červeňákových.17 se jich stěhovalo do S.R.Byl jim zdarma přidělen žel.vagon i celé stěhování.Do půl roku jich zpět přijelo 30 Žádali byty které jim přidělil příslušný odbor.Za tento "rasistický úkon" chtěli ještě žalovat stát a to z důvodů že byty neodpovídají předpokládané kultuře bydlení.Tak vzniká onen údajný "rasismus".Vážený pane Golgo.To co zde vidíte (ČR) je výsledkem poctivé práce lidí této země.Za zachování těchto hodnot umírali lidé v zahraničních armádách,v odboji e.t.c.Mým dojmem je,že zmíněná minorita se na budování tohoto státu podílela téměr nulovou snahou-jen malé procento.Pokud se cítí být táto menšina nějak diskriminována (ČR) pak této minoritě nic nebrání aby si našla společnost -stát,který bude pro ně přívětivější a tolerantnější podle jejich představ. Tečka.
08. 04. 2009 | 16:26

Neopřemyslovec napsal(a):

Není možné, aby se problémem IndoRomomských Čechů zabívali vysokoškolsky vzdělaní. Oni vašemu akademickému žargonu nerozumí. Terénní pracovníci také jsou jen obyčejně vzdělaní. Prostě toto etniko nás bude nepřetržitě trápit. Nemá řešení. Jedinné řešení je stanovit každému Čechovi stejný sociální příspěvek. Jestli ho potom převede potřebným je jeho rozhodnutí. Tím by nejpotřebnější měli motivaci žít tak, aby si "předání" od bohatších zasloužili. Je jasné, že by nikdo nechtěl "předat" svůj sociální příspěvěk alkoholikovi, gambérovi, lenochovi apod. Hezké přirovnání je s dětskými přídavky. Z prvopočátku IndoRomštíČeši se jim neuživili. Postupným zvyšováním zjistili, že jim zvýšení může nahradit rodinný rozpočet. Tak zvýšili počet dětí. Tak sedm, osm dětí zajistí daleko vyšší příjem, než příjem pracujících. A vo tom to je!
08. 04. 2009 | 16:43

kolťák napsal(a):

Vlku,píšeš to moc fajn.Ač mnozí brblají,máš pravdu a dokázal jsi vymáknout jádro pudlíka.Z těch co kvákají jak vyplašený slípky bych si těžkou hlavu nedělal.
08. 04. 2009 | 17:05

Paterik napsal(a):

Antropolog:

vyhýbáte se podstatě problému, totiž, že školy tlačí na rodiče romských dětí, ačkoliv k tomu nemají důvod. Pokud ty děti nejsou zaostalé, proč se je snaží vyšoupnout? Jako antropolog nepochybně víte, že mezi rasami nebyly nikdy nalezeny rozdíly v průměrném IQ, takže těřko věřit, ře třetina romů jsou hlupáčci.

Vlk:

opět vám nesedla moje nadsázka. Nesmíte mě brát tolik vážně...

ale zpět: rakušáci neudělali žádnou zkušenost "s námi", není žádné "my", prostě nám několik lidí udělalo v zahraničí ostudu a milí rakušáci nás onálepkovali, jako my nyní nálepkujeme romy. Co záleží na tom, že největší pohromou pro náš stát byli lidé typu Kožený, Krejčíř, Pitr... romové jsou prostě jednou zloději a hotovo.

nesouhlasíte s tím, že nevraživost se vůči různým menšinám je různě silná? proti Vietnamcům nikdo nic vcelku nemá a jejich rodiče nikdo netlačí, aby dali svoje děti do zvláštních škol. Ale u romů se nějak tiše předpokládá, že z nich stejně můžou být jenom kopáči, tak co...
08. 04. 2009 | 17:22

Antropolog napsal(a):

ad Paterik:

Ničemu se nevyhýbám. Není k tomu důvod. K přesvědčování nepochybně dochází. Konkrétními osobami na jiné konkrétní osoby. Tak jako v minulosti někteří konkrétní doktoři úspěšně apelovali na konkrétní rodičky z povolání, aby se pro své zdraví nechaly podvázat vaječníky. Vzpomínám si na řev o rasizmu, nikoliv na nějaké systémové opatření zamířenému proti jakékoliv menšině na našem území. Pokud se pletu a vy máte pravdu pane - sem s důkazy.

Rozdíly mezi rasami? Dovolte mi vás poučit pane. "Romové" žádnou rasou nejsou. Jsou pouze jedním kmenem/etnikem většího rodu člověka evropského (kavkazského) typu. I proto jsou řeči o "rasizmu" už z principu směšné. Jsou snad feministky rasistické proti mužům?

O tom jestli z vás vyroste kriminálník nerozhoduje pouze vaše IQ (byť tu korelace je) nebo vaše sociální zabezpečení. Ukrajinci a Mongolové mají DALEKO horší podmínky pro uplatnění i zabezpečení než čeští cikáni. Jsou pouhým spotřebním materiálem pro naše hospodářství. Jsou nahraditelní a dáváme jim to najevo každý den.

Přesto věznice neplní, o rasizmu neřvou a holohlavé tlupy v souvislosti s nimi žádné hlídky neformují. Proč?

Spokojen? Teď odpovězte vy na mou otázku. Tu o Větnamcích a Číňanech. Nevyhýbejte se jí.
08. 04. 2009 | 17:40

vlk napsal(a):

Pateriku
soudím, že teď zas jen žertujete. Čili s e budu držet vašeho doporučení.

kolťák
díky za květiny. Hlavu si fakt nelámu,-))
Ale odpovídám, protože jd e o tradiční partnery ve vzájemných debatách. Pokud tu nějaký čas zůstaneš budeš na tom stejně...Přátelé a ti druzí.
08. 04. 2009 | 17:57

Paterik napsal(a):

Antropolog:

"Rasa" je z pohledu genetika poměrně absurdní pojem, a jako takový ho taky používám. I pojem "etnikum" je celkem vágní, protože záleží na tom, jak si ho definujeme. To, že češi nemají romy v lásce, je celkem fakt a je úplně jedno, jak to nazvete.

Opět záleží na tom, komu říkáte feministka. zastupuje to poměrně pestrou škálu názorů. A co mužský šovinismus?

IQ je ale taky takové šidítko. o osobnosti člověka to nevypovídá prakticky nic. mít vysoké IQ a být zločinec se nevylučuje. U osob s mentální retardací je zase těžko posuzovat jejich morální vlastnosti.

kolik procent vězňů tvoří romové? věnují se spíš vážné nebo jen drobné trestné činnosti? Jak je to u nich se statistikou vražd? vezměte si navíc, že u nás nepůsobí žádné romské mafie, zato třeba ruské nebo vietnamské ano. Takže si nemyslím, že ty holohlavé hlídky potřebujeme. Skutečně závažnou trestnou činnost páchají jiní. A podívejte se na mongoly - jen přijdou o práci, už je honem vyvážejí zpátky do vlasti. Proč? No aby tu nepáchali trestnou činnost.

odpověď na otázku ohledně vietnamských dětí: nevím, ale bude to naprosté minimum. Ale to není žádné zdůvodněníé toho, proč tam končí tolik romských dětí. Proč je základky podle vás nechtějí?

Vlk:

žertuji a nežertuji. Situace romů v čechách je začarovný kruh. Nevím, co víc bych k tomu dodal.
08. 04. 2009 | 18:17

jepice napsal(a):

JC:
Já nevím, jak ta otázka zní. Jestli jsou vinni bezdomovci/společnost tím, že jsou bezdomovci, anebo jestli jsou vinni bezdomovci/společnost tím, že jsou bezdomovci v opovržení. Protože to není totéž.
Na tu první otázku otázku odpovídám, že čistě vnější příčiny člověka zaženou pod most jen výjimečně. Takže podle mne jde o selhání jedince /vyjímám schizofreniky, kteří by jednoznačně měli být v ústavu/.

Na druhou otázku odpovídám, že z lidského hlediska nemá mít nikdo opovržení pro chudáka, ať už si o příčinách jeho stavu myslí cokoli. Takže jestli tenhle postoj převládá, jde o selhání společnosti.
08. 04. 2009 | 18:33

černá.huba napsal(a):

Nejlepší je, když o našich problémech s negramotnou menšinou blebtá cizinec, který ani netuší, jaká bíje !
08. 04. 2009 | 18:37

Narrno napsal(a):

Já ti vám s tím tak proklamovaným českým rasismem nějak nevím. Tak nějak jsem v minulosti vypozoroval, že jakmile se nějaký Róm chce stát členem většinové společnosti, není s tím nijak valný problém směrem od Čechů, ba až naopak - lidé bývají tak okouzleni, že se chovají až překvapivě mile. Co jsem tak očíhnul, tak většinou stačí dobrá čeština a je ruka v rukávě. Jistě, tupé holé hlavy se vždycky najdou, co budou mít problém, ale to se najdou i tupí cikánští výrostci, extrémy bychom z této rovnice měli vynechat. Obecně pak ten rasismus opravdu nijak hrozivě nevidím, obzvláště v mladší zcestovalejší generaci je už prakticky neznatelný.
Problém je v tom, že někteří lidé chápou jako projev rasismu i to, když tu ručku šátrající v manželčině kabelce přátelsky nepohladíme a na cestu jí ještě svoje náramkové hodinky nepřidáme... To schválně zveličuju, ale všichni pamatujeme i ty pomatené názory, kdy nám aktivisté vyčítali, že "provokujeme těma naditýma kabelkama". Co na to říct, že.
08. 04. 2009 | 18:45

vlk napsal(a):

Pateriku
který musí rozetnout hlavně oni.
08. 04. 2009 | 18:55

Gerd napsal(a):

A neměli by navrhnout řešení problému soužití sami Romové? Jich se to přeci nejvíce týká. Ptá se jich p. Kocáb a ptá se těch správných představitelů Romů?
Víme vůbec, co chtějí a potřebují? Zatím je zde vytržen jen jeden důsledek soužití Romů a ostatní populace, umísťování dětí do zvláštních škol.
Řešením není obvinit všechny příslušníky majortiní společnosti z rasismu a vyřvávat si nové byty a bezpracný život.
P. Golgo vnímám jen jako dalšího z možných příživníků na této problematice bez snahy o řešení.
08. 04. 2009 | 18:55

Gerd napsal(a):

Vlku,
předběhl jste mně jen o pár sekund. :-)
Ale řešení problému Romů by měli navrhnout sami Romové.
08. 04. 2009 | 18:57

pierre napsal(a):

dik autorovi za clanek. nekolik poznamek :

1/- nadpis clanku mozna nebyl nejstastnejsi, protoze muze byt chapan jako generalisujici…

2/- souhlasim s autorem, ze v kazdem socialne defavorisovanem prostredi je vetsi tendence ke kriminalite (plati to vsude na svete a u jakekoliv rasy) a ze se casto vidi u urciteho ethnika jen tato stinna stranka…

3/- rasismus samozrejme existuje (ve vetsi nebo mensi mire) vsude. nechci se nikoho dotknout, ale domnivam se, ze v cele byvale vychodni evrope je rasismus preci jen o neco vic rozsiren nez v zapadnich zemich . je to dano, podle meho nazoru, :
a/ vetsi homogennosti populace a tedy neexistujici mul tikulturni tradici,
b/ faktem ze tyto spolecnosti byly 40 let » zadratovane »… neexistoval normalni kontakt s cizinci vubec..
c/ netolerantim prostredim (rezimem) vubec…

4/- souhlas s autorem, ze ve zvlastnich skolach je nadmerne procento romskych deti… sam jsem mel moznost to vypozorovat… nektere romske deti tam skutecne patri… ale mnoho jich tam nepatri…
nemohu akceptovat argument, ze romske deti jsou zaostalejsi nez bile… to znamena, ze cast jich je tam nikoliv kvuli zaostalosti, ale kvuli pomerum v jejich rodinach a mozna take proto (neda se to vyloucit) ze je pohodlnejsi se jich zbavit timto zpusobem… na blogu karla holomka jsem se rozepsal o vzdelani a o postupnem vytvoreni romske elity (nebudu se opakovat)…. .. a tento pristup k tomu rozhodne neprispiva….

5/- kulturni prostredi hraje podstatnou roli …. souhlas s autorem v odstavci o afroamericanech, lucii bile a obamovi…

6/- predposledni odstavec o kanadanech a o hygiene je trochu “laciny”, zjednoduseny....

--------
7/- k socialnim davkam :
a/ v nizozemi se musi asylanti nebo immigranti ucit holandsky. dostavaji pritom podporu. pokud ovsem do skoly nechodi, podpora se jim snizi anebo zrusi…

b/ ve francii a v nekterych nemeckych obcich jsou pobiratele socialnich davek a prispevku na najemne nejlepsi platici. proc ? protoze cast socialnich davek vubec do rukou nedostanou. Ta putuje primo k pronajemci..
(body a/ + b/ by se mohli treba inspirovat panove v ceske vlade, pokud nemaji v hlave kauzy, koryta a podobne starosti…)
c/ snizit socialni davky tak, aby se vyplatilo jit pracovat…
08. 04. 2009 | 19:24

Jaroslav Sobotka napsal(a):

O Kanaďanech strašně rád slyším. Na stránkách http://www.severskelisty.cz... jsou také zkušenosti jednoho Kanaďana. Původně na začátku pobytu na Moravě politický korektník a po působení v Brně a seznámení se s pěstmi a botami nejmenovaného etnika rasista. Pravda dalo to nejmenovanému etniku dost práce, ale druhé zmlácení a zkopání před očima jeho stařičké maminky ho vyléčilo docela. Původně tento článek vyšel v NP, ale tam už není.
08. 04. 2009 | 19:28

zdesta napsal(a):

Viděl jsem v různých městech 3 činžovní několikatipatrové domy obydlené romskou komunitou.Mě to stačílo a doposud stačí. Pokud je někdo líný jak veš a není schopen odnést odpad do kontejneru ,pak se celá společnost může snahou podělat.
08. 04. 2009 | 19:31

Paterik napsal(a):

Vlku

naprosto souhlasím. Ale my bychom jim to mohli usnadnit. Je to koneckonců i v našem zájmu.
08. 04. 2009 | 19:41

Narrno napsal(a):

to Sobotka: Víte, na tom je cosi pravdy. Je lehké být humanista soudící všechny lidi stejně a bez předsudků, když žijete na Malé Straně a potkal jste Romy maximálně na festivalu či pouze ty vzdělanější aktivisty. O něco těžší už je pak nebýt ani trochu rasistou, když dostanete od příslušníků jistého etnika natlučeno, co se do vás vejde. Víte, já jsem z Ústí nad Labem (ach ano, Matiční ulice). Osobně jsem dostal přes čenich pouze jednou (velmi zábavné z jistého hlediska... "Hele, znáš Vančuru?" "Co prosím?" Bum ho, pic ho, majz ho... "Tak už ho znáš."), ale co se zbytku mé rodiny a mých známých týče, prakticky se nenajde jediný, co by neměl nějakou osobní špatnou zkušenost (počínaje vcelku neškodným popliváním v MHD a konče přepadením s nožem mé známé... dvakrát). Takové ty maličkosti jako že na vás tu a tam někdo křičí "gádžovská pičo" - například pokud vytoužené cigárko nedáte (neboť ho prostě nemáte) - ty snad ani nemá cenu zmiňovat. Víte, ono se řekne, většina, ale v našem městě (a mám neblahé tušení, že nejen v něm) se většina bojí menšiny. A máte tušení, jak je to nepříjemné, když se bojíte nechat dítě jít na bowling, protože ona čtvrť je prostě riziková (nakonec když tudy jezdíte každý den do práce, vidíte, jak výrostci vymlacují nazdařbůh okna v barácích či se jen tak pro formu mezi sebou perou)? Policii samozřejmě zavolat můžete, ale ta je zcela bezmocná. Pachatel zmizí v jedněch z mnoha dveřích velkých bytovek a tam už se nikdo neodváží bez opravdu hodně pádného důvodu (a stejně pak nikoho nejspíš nenajde).
Ano, nebýt ani trochu rasistou je bohužel občas opravdu těžké...
Tím nechci v žádném případě říct, že všichni Rómové jsou nebezpeční zločinci! Pozor, zase nejsem blb (doufám) a nakonec i situace v Ústí mi přijde čím dál lepší (bohužel ani ne tak díky Rómům samým jako díky zvýšeným policejním hlídkám a dalších opatřením zavedných bývalým primátorem Gandalovičem). Ale stojím si za tím, že by se měli přizpůsobit oni a z jejich strany by měla vyjít ta hlavní snaha. My, většina, jim připravíme podmínky a bez předsudků je mezi sebe vezmeme (to se ale upřímně již děje, je-li zájem z rómské strany... jak jsem řekl, jsou Rómové se kterými nemá nikdo problém... jakpak se jim to asi povedlo), ale musí chtít oni. Neustálé hlazení po hlavičce a ujišťování, že nic není vaše vina a že jste jen oběť systému, to nemůže nikdy nic přinést. Maximálně to tak bude lehce hýbat žlučí oné majoritě, kterou pak také může jednoho hrozného dne oslovit nějaká krapet chytřejší varianta DS... a pak teprve hrůza nastane.
08. 04. 2009 | 19:51

Pepa Řepa napsal(a):

Když nevíš co, kdy už tvůj blog nikdo nečte, napiš o Cigánech.
Tradiční recept.Kdyby bylo aspoń v článku něco nového.
08. 04. 2009 | 20:01

Antropolog napsal(a):

ad Paterik: Nejsem genetik, vy ano? Genetik by vám nejspíše pověděl, že mezi jednotlivými populacemi skutečně významné rozdíly existují. Téměř vždy jsou vázany na geografickou vzdálenost, pozici k rovníku a (ne)hostinost prostředí v němž se vyvýjely.

Tohle je vztah "původních" obyvatel jednotlivých kontinentů v závislosti na genetických odchylkách:

Afrika Oceánie V.Ásie Evropa
Oceánie 24.7
V.Ásie 20.6 10
Evropa 16.6 13.5 9.7
Amerika 22.6 14.6 8.9 9.5

Zdroj: http://www.pnas.org/cgi/con...

Pokud by jako jednotlivec existenci "ras" odmítáte (jak jste sám naznačil), včetně obecně přijímaných důsledků pro medicínu, vzdělávání atd. atd. pak by pro vás slovo "rasizmus" mělo být tabu. Když neexistuje "A", pak neexistuje ani "B".

Trvám na svém: Cikáni ani jako etnikum, ani jako "životní styl" žádnou rasou nejsou. Není mi ani jasné, proč kličkujete. Snažíte se mi naznačit, že cikány nelze jasně definovat dle původu, jazyka či kultury? Že vlastně neexistují? Že tedy problém se soužitím logicky také neexistuje?
08. 04. 2009 | 20:01

Antropolog napsal(a):

ad PATERIK: Ten graf jsem koukám pěkně zkonil. Kód těchto stránek není příliš tvárný. Moje omluva.

PATERIK napsal: odpověď na otázku ohledně vietnamských dětí: nevím, ale bude to naprosté minimum. Ale to není žádné zdůvodněníé toho, proč tam končí tolik romských dětí. Proč je základky podle vás nechtějí?

JÁ píšu: Přece ze stejného důvodu, proč základkám děti Ukrajinců, Větnamců, Afričanů, Číňanů, Arabů a nevím koho ještě nevadí ;-)

Použijte přece představivost pane kolego! Nebo se přijeďte podívat za mnou do Chomutova.

ad JAROSLAV SOBOTKA: Á ano. Tu esej na Severských Listech jsem rok, dva zpátky četl. Jen vědět jestli se to opravdu stalo nebo je to městská legenda poplatná době...
08. 04. 2009 | 20:07

norma napsal(a):

Jepice, Jakub Roth
Myslela jsem konkrétně o aktuálně.cz, a autorech, kteří
na tomto fóru píší o romské problematice. Neměla jsem na myslí internet jako celek.
08. 04. 2009 | 20:20

Paterik napsal(a):

Antropolog:

já jsem spíš mol. bio. Rozdíly mezi populacemi nepochybně existují, ale pokud bychom porovnaly třeba genomy nás dvou, našli bychom několik set rozdílů. tady porovnávali asi 20 lokusů. Jistě že z hlediska historického zkoumání migrace lidských populací je to zajímavé, ale já bych třeba čelověka, který se ode mě liší v dvaceti alelách nutně za "cizáka" nepovažoval. Národy se utvářejí spíš podle společné kultury, ne nutně podle společného genomu.

"Rasy", jak je vnímáme my, jsou definované hlavně na základě fenotypu. Různé medicínské statistiky sice ukazují rozdíly mezi "rasami" v incidenci některých! nemocí nebo syndromů, ale to nám neříká nic o příčině (pokud například nebereme Aškenaze, tam je to efekt zakladatele a vysoký stupeň imbreedingu).

I romy můžeme "zadefinovat" na základě společné kultury, ale obávám se, že většina lidí si je "definuje" čistě morfologicky. To, že je nepovažujete za rasu, nic nemění na tom, že je společnost vůči nim negativně zaujatá (jedno jestli právem nebo ne). Když se vám nelíbí "rasismus", pojmenujte si to jinak.
08. 04. 2009 | 21:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Bláboly po brazilsku.
08. 04. 2009 | 21:44

jepice napsal(a):

Antropolog: Existence rasismu není závislá na existenci ras, respektive na vědeckém náhledu na jejich existenci. Co je platné, že Romové objektivně patří ke stejnému lidskému typu jako Evropani, když hololebci /a nejen oni/ sami sebe vidí jako zástupce "bílých" a Romy řadí k "černým" anebo "barevným", přičemž dávají najevo, že ti, co podle nich nejsou bílí, jsou něco podřadného.
08. 04. 2009 | 22:12

Antropolog napsal(a):

ad PATERIK: Myslím, že u vám rozumím lépe. S větší částí souhlasím. Na zbytek budu reagovat.

Paterik napsal: Různé medicínské statistiky sice ukazují rozdíly mezi "rasami" v incidenci některých! nemocí nebo syndromů, ale to nám neříká nic o příčině (pokud například nebereme Aškenaze, tam je to efekt zakladatele a vysoký stupeň imbreedingu).

JÁ píšu: Pokud se nemýlím, tak VŠECHNY existující jasně rozeznatelné populace jsou obětí imbreedingu. Ať už se bavíme o Křovácích, Japoncích nebo Skandinávcích - zmíněné populace zakládali relativně malé skupinky migrantů. Aškenazové a Cikáni nejsou vyjímkou, pouze se vydělili později a dobrovolně, nikoliv jako důsledek geografické izolace.

Pokud je jedno zda je společnost vůči indickým cikánům (s těmi irskými mají společnou skutečně jen tu kulturu) zaujatá právem nebo ne jak píšete, pak stojíme na mrtvém bodě. Žid v peci také neměl tu moc "usnadit" náckovi soužití. Bez spolupráce, bez podané ruky z druhé strany je řešení cikánské otázky se současnými prostředky pak nejen marné, ale i zbytečné.
08. 04. 2009 | 22:46

Paterik napsal(a):

Antropolog:

tak samozřejmě imbreeding působí na všechny populace, ale jeho efekt záleží na velikosti populace, a taky na mobilitě. Jinak působí v 60 milionovém Japonsku, jinak mezi 10 tisíci aškenázů (tedy to je jen například, ty aškenáze jsem zmínil hlavně proto, že u nich je vysoký výskyt Tay-Sachsovy choroby a právě ta vysoká frekvence je důsledkem dobře popsatelných jevů, což třeba u jiných chorob tak snadno odhadnout nejde).

Tedy ta moje poznámka o zaujatosti byla asi trochu nepřesná. Spíš jsem myslel, že naše zaujatost pramení ze směsice různých "charakteristik" romů, z nichž některé mohou být pravdivé a jiné ne. Já bych řekl, že se točíme v kruhu, ze kterého jen obtížně vystoupíme. podaná ruka je nutná, a to z obou stran. Pokud ale máme najít nějaké řešení, musíme se oprostit od různých výkřiků nesnášenlivosti a posoudit situaci s chladnou hlavou. To je ta stěžejní myšlenka, kterou jsem se tu snažil celou dobu nějak vyjádřit.
08. 04. 2009 | 23:06

Antropolog napsal(a):

ad JEPICE: Dobrý večer vážená paní, ta závistlost existuje.

Jepice napsala: Existence rasismu není závislá na existenci ras, respektive na vědeckém náhledu na jejich existenci.

JÁ píšu: Ve chvíli, kdy nejsme schopni nebo ochotni fenomén ANI POJMENOVAT SPRÁVNĚ, vymezit mu mantinely a určit směr jakým se debata bude ubírat... je naprosto směšné vážená paní se tou skutečností nadále zabývat nejste-li jednou z těch holých lebek.

Nejedná se tedy o rasizmus, Cikáni jiná rasa nejsou. Byť dávám Pateriku za pravdu, že člověk, jež má s komunitou silnou osobní zkušenost si spojuje vlastnosti s fenotypem.

Jedná se o stereotyp. Dle stejných měřítek mnoho Čechů věří, že Asiaté jsou pracovití a rádi psí maso. Že ti ostře řezaní Němci jsou uřvaní, precizní lidé s láskou k fekál pornu. Že černí Afričané vládnou gigantickými genitáliemi a miniaturními mozky.

Jedná se o stereotypy, které se jako osobní zkušenosti jednotlivců dostali do obecného povědomí.

Tedy, abychom si rozuměli paní Jepice: Zakopnout (máme problém), správně pojmenovat (vědět, co máme za problém), pochopit a pak metodicky vyřešit.

Pokud se zastavíme u pojmonovávání, u řevu o rasizmu, který bude rasizmem asi tak brzo jako Žid biomasou, vystavujeme se nebezpečí, že to holé lebky po obzvláště tvrdém zakopnutí převezmou:

https://www.youtube.com/watc...

Nesmějte se, takhle nějak vidí cikánskou otázku holé lebky. Nic překvapivého uvážíme-li naprostou neschopnost "brouků", odpovědných politiků a Golkotivistů alespoň správně pojmenovat fenomén se kterým se potýkáme.

P.S.: Přísahal bych, že ignoranti jako Golgo jsou v lize s holými lebkami. Svým užitečným aktivizmem jim hrají do karet mocněji než-li celý klan Červeňáků i s tím špuntem zapomenutým v gauči.
08. 04. 2009 | 23:18

Helena napsal(a):

Zrovna jsem si dovolila pokecat pod jedním tématickým článkem, a dostalo se mi výtky, že jsem jistě byla velmi špatná v matematice, když si nedovedu zjistit statistickou pravděpodobnost toho, že nějaký Rom bude krást... v porovnání s Čechem.
Opravdu dojemné. Neměli jsme to na přednášce ze statistiky hned mezi prvními informacemi, že "nezjišťujeme vlastnosti jedinců"?
Těžko můžeme očekávat, že se někdo bude snažit integrovat, když na něj pohlédneme a řekneme "ha! zloděj / asociál / lemra", snahu budeme ignorovat...

Samozřejmě, je třeba potírat lidi, kteří zneužívají dávky, neposílají děti do školy, pracují na černo... potírat je, a přitom nijak nediskriminovat, nehledět na etnikum / náboženství / sexuální orientaci.

Už to definování ras tady je dojemné. Pokud budu chtít zaměstnat dobrého matematika a nabídnou mi jednak Evropana, který absolvoval matematicko-fyzikální fakultu s vyznamenání, a druhak Inda obecného, tak asi beru toho Evropana, i když statisticky vzato, Indové v těchto oborech vynikají...
08. 04. 2009 | 23:35

Helena napsal(a):

A ještě bych okomentovala ty zvláštní školy - z mých zkušeností (devadesátá léta) se tam vážně cpou děti na základě nějakých podivných kritérií... V naší třídě (na normální základce) jsme měli děti, které prostě to učivo nezvládaly, nikdy v životě se nenaučily plynule číst, dodnes si prstíkem ukazují v jízdním řádu a cenu čtyřech piv počítají na prstech nebo na mobilu.
Ty děti na tu školu neměly, nezvládaly, nebyly schopné to učivo pojmout... a samozřejmě byly šikanované, protože výuka na míru někomu tak pomalému byla nehorázně nudná. My jsme to nechápali a mysleli jsme si, že oni ze sebe dělají blbce naschvál, tak jsme je o přestávce ztloukli a doufali, že začnou chápat rychle. No prostě hrůza pro všechny zúčastněné.
Takže by mě docela zajímalo, podle čeho se rozhoduje kdo půjde na zvláštní a kdo ne... že by zase nějaká podivuhodná aplikace statistiky?
08. 04. 2009 | 23:38

queribus napsal(a):

S trochou tolerance se lze přenést přes "úderný titulek" Mr.Golga. Hůře už lze tolerovat to, že pan Golgo,ač žije v Česku už nejaký ten rok, dodnes vůbec nerozpoznal, v čem onen údajný český "rasismus" spočívá. Zcela jednosměrně ho vztahuje k Romům, tedy k cikánům. Tento "kulturní antropolog" vůbec nevidí, že věc má minimální(pokud vůbec) rasový kontext, nýbrž jde z 99%o averzi necikánské majoritní komunity ke svérázným (řečeno slušně) projevům běžného "životního způsobu" podstatné části cikánského etnika, ze značné části přitom původně nesídlícího na území ČR. Přestože v Česku žijí i jiné národnostní menšiny, vůbec nebere v úvahu vcelku bezproblémové vztahy k nim. Může-li být příkladem vietnamsmká komunita, pak - přestože jde o etnicky i geograficky odlehlejší minoritu - lze vztah běžného českého občana k ní (a myslím, že i inverzní vztah) považovat za docela harmonický. Pomineme-li několik desítek vietnamských překupníků a pašeráků,pak naopak je cílevědomé vzdělávací úsilí zdejších "běžných" vietnamců (s oprávněným přesvědčením o kladné odezvě v budoucnosti jejich dětí) dáváno českými rodiči v podstatě za následováníhodný příklad. Po pozvolném přesunu vietnamců z tržišť do stabilních obchodů se těžko najde někdo, kdo by jim vyčítal - při jejich evidentní houževnatosti a pracovitosti - nesporné úspěchy v drobném podnikání. Může mně tedy "kulturní antropolog" Golgo vysvětlit,proč žádný hromadnější obdobný pozitivní projev nebyl až dosud zaznamenán u českých cikánů? Nám, kteří věc sledujeme déle, není věc tak nezřejmá: extrémní sociální ochrana cikánů v ČR (přiznejme objektivně,že ale nejen jich) spolu s nulovým rizikem trestního postihu za "drobnou" zločinnost tento životní způsob umožňují.Je zcela jalové neustále žvanit o potřebě inkorporace cikánů do majoritní společnosti: ti snaživí se tam (a budiž jim za to přiznána čest)celkem snadno dostanou a ti zbývající o to evidentně nestojí. Trochu to přeženu, ale pan Golgo by mohl přesvědčit o účinnosti "kulturně-antropologického přístupu" inkorporací amazonských Indiánů mezi občany třeba Sao Paula, než tady udílet hraběcí rady, které v případě nepřizpůsobivé části cikánského etnika naprosto k ničemu nevedou.
08. 04. 2009 | 23:57

Antropolog napsal(a):

PATERIK napsal: tak samozřejmě imbreeding působí na všechny populace, ale jeho efekt záleží na velikosti populace, a taky na mobilitě.

JÁ píšu: Teď si asi nerozumíme. Možná Jste slyšel o supervulkánu v lokaci dnešního jezera Toba:

http://en.wikipedia.org/wik...

Blond vlasy se údajně projevily jako mutace u jediného člověka před cca 15 000 lety. Dnes je blonďáků na světě 150+ miliónů. Už chápete?

U jednotlivých populací nacházíme rozdíly ve fenotypech právě proto, že byly prapůvodně zakládány malými rody dlouho žijícími v izolaci. Skandinávci, Japonci atd. si inbreedingem prošli ve chvíli, kdy přestali být migrujícím africkým kmenem XY a začali se množit mezi sebou, na svém vykolíkovaném kousku země.

Proto mi přijde humorné strašení multikulturalistů o genové degeneraci "nemíšenců". Jen současná populace Islandu je početně srovnatelná s veškerým obyvatelstvem zeměkoule před poslední dobou ledovou. Japonsko už je passé úplně.

Aškenazové jsou skutečně extrémní příklad, konec konců Sionizmus sám je formou nacionálního socializmu. Je důležité, ale mít na paměti Pateriku, že podobně jako Romové se Aškenazové vydělili od okolní populace výrazně později a dobrovolně. Kvůli kultuře/ideologii, né geografii. Ještě dodávám, že i ti Skandinávci jsou náchylnější k jistým chorobám (u světlých očí dochází snadněji k poškození zraku) nebo Afričané (cukrovka). Příčina je přitom v prvopočátku stejná jako u Aškenazů a léčba jen jediná možná: Systémově zvládnutý program eugeniky.

Se zbytkem příspěvku bez výhrad souhlasím.
09. 04. 2009 | 00:00

Antropolog napsal(a):

HELENA napsala: My jsme to nechápali a mysleli jsme si, že oni ze sebe dělají blbce naschvál, tak jsme je o přestávce ztloukli a doufali, že začnou chápat rychle.

JÁ píšu: Zmínila Jste se, že cikáňata nejsou "blbá". Jak na ně tedy zapůsobilo vaše cvičení o přestávkách? Ptám se čistě ze zvědavosti.
09. 04. 2009 | 00:05

jepice napsal(a):

Antropolog: nerozumíme si, co se dá dělat.
Mě o tom, že Romové nejsou jiná rasa, přesvědčovat nemusíte, já to vím.
Holé lebky si to naopak vymluvit nedají, ale zkusit to můžete.
09. 04. 2009 | 00:13

jepice napsal(a):

Antropolog:
Naprosto neodůvodněně, přesto automaticky předpokládáte dvě věci:
1. Helena není Romka
2. Děti, které byly o přestávce bity, byly romské děti
09. 04. 2009 | 00:26

Antropolog napsal(a):

ad JEPICE:

Chápu. Snažím se pouze poukázat na fakt, že holé lebky jsou pouze zástupný jev, po zdevastovaných bytech jen další příznak choroby. Nemoci se vyhneme léčením příčin, né příznaků.

JEPICE píše: Naprosto neodůvodněně, přesto automaticky předpokládáte dvě věci:
1. Helena není Romka
2. Děti, které byly o přestávce bity, byly romské děti

JÁ píšu: Naopak milá paní.

1. Nepředpokládám. Šikana slabších není výsadou Romů.

2. Věřím totiž, že malá Helenka nebyla rasistka a všem pomalejším naložili stejně. Proč vy automaticky předpokládáte, že s ní do třídy nechodili i cikáni? A pokud ano, proč automaticky předpokládáte, že nebyli biti? ;-)

Pro dnešek by to myslím stačilo. Přeji Vám dobrou noc.
09. 04. 2009 | 01:12

Kanalnik napsal(a):

Ach jo. To je diskuze...

Pane Golgo, s timto problemem asi moc nenadelate, ale dekuji vam velmi za tento clanek.

Vetsina lidi potrebuje tyto veci slyset. A take pochopit. S tim chapanim je to slozitejsi. Sam vidite, ze mnoho lidi tady zije ve sve bubline a myslim, ze se z ni ani nedostane. Vy mate tu vyhodu pohledu zvenci. Tento pohled je velmi cenny.

A tak vam za nej dekuji.

Jak muzete vypozorovat, reakci je tu nekolik typu:

1)souhlas s vami, ci jine v celku racionalni odpovedi
2)sebeobranna reakce tech, co se ozvali, protoze to pochopili tak, ze mluvite kriticky k nim (tomu se rika sebevztahovacnost, museli tedy pripustit, ze se jich to tyka a pak je to take znamka "group-thinku" a kolektivismu)
3)osobni utoky na vas (nejvice mne pobavil prispevek poukazujici na situaci v Brazilii, absolutne mimo tema)

Neni to totiz jen o Romech. Mnoho Cechu se potrebuje take zmenit v myselni a citeni, ale to bude trvat veky. Je to tady zakorene velmi hluboce. A zacina to kde jinde nez v rodine.

Diky.
09. 04. 2009 | 01:29

xyz napsal(a):

vlku: dobré postřehy jako vždy, nechválim - šelma je masožravec a kytkami ze neživí...
Stručně - pravda jako vždy bude někde uprostřed. Postoj většinové populace k Romům je převážně negativní, řadě lidí se nelíbí jejich způsob života, chování, je rozšířeno povědomí že co Rom to zloděj, flájkač, feťák a násilník... přestože zdaleka ne všichni mají tento názor na základě osobních zkušeností........
Na ulici kde bydlím žije romská rodina, mají rodinný dům opravený jako hrad a nemyslím že by jejich přítomnost komukoliv v okolí vadila.
Osobně vidím problém v tom, že v romské komunitě chybí osobnosti, které by hovořily ne směrem k většinové populaci ale snažily se o osvětu dovnitř... težko se dá předpokládat, že ke změnám chování Romů může dojít na popud většinové populace a je jedno zda cestou cukru nebo biče.........
09. 04. 2009 | 07:34

Paterik napsal(a):

Antropolog:

aha, už vím co myslíte, jistě, že lidstvo vzešlo z víceméně izolovaných populací, ve kterých se různé geny snáze šíří. Dnes už takové podmínky panují jen v přírodně žijících populacích.

Já pojem "genetická degenerace", narozdíl od různých zastánců "čistoty rasy", vůbec neznám. Ale malé uzavřené populace mají jistou nevýhodu, protože jsou vystaveny některým negativním jevům. Pokud se v ní jednou vyskytne nějaká genetická porucha, snáz se v ní šíří a udržuje. Habsburkové nebyli "degenerovaní", ale přesto příbuzenské křížení má za jistých okolnosí své mouchy.

Já slovo eugenika moc nemusím, ale mezi Aškenázy se běžně provádí prenatální screen.

nevím, na základě čeho dáváte rovnítko mezi sionismus a nacionální socialismus. Já tedy pod každým pojmem rozumím něco jiného.

co se týče separace romů nebo třeba Aškenázů, nesmíte opomíjet historické a psychologické hledisko. Židé nebo romové byli vždy považováni za cizince a většinová populace si od nich podvědomně udržovala odstup. U židů hrálo roli náboženství, neboť křesťanství k němu bylo relativně netolerantní. U romů pan nepochybně jejich vzhled. Jednalo se tedy víceméně o rohodnutí, učiněné v reakci na postoj většiny.
09. 04. 2009 | 08:00

jakub napsal(a):

Další uvědomělý cizinec, který se neuplatnil ve své zemi a přijel využívat naše "rasistické" pohostinství k tomu, aby do nás kopal.
Jsme ve Vašich očích rasisté a smrdíme. Kritizujete nás za to, že chceme proti vůli některých romských rodičů dodat jejich dětem aspoň nějaké základy vzdělání ve zvláštních školách.
I když do té doby oni sami vychovávali své děti spíše jako divoká zvířátka, která neví, že kálení z okna není zrovna vhodné a odpadky patří do popelnice.
Nevím jak spojit děti, které umí ze školky číst s dětmi, které v první třídě musíme učit, že se po WC myjí ruce.
Když my Češi jsme tak hnusní, tak proboha, kdo Vás tady tedy drží.
Tak odjeďte do své voňavé země. Nejraději do čistých předměstí Ria, (3.000 Chánovů pohromadě). A pokud se Vám tam podaří založit zvláštní školu, aby se aspoň 10 % místních naučilo abecedu, zasloužil by jste si "Nobelovku".
Otázka :
Když už jste tu mezi rasisty našel práci (a jste přitom "nebílý"), kolik Čechů Vás rasisticky zostudilo tak, jako jste právě nyní Vy rasisticky zostudil nás?
09. 04. 2009 | 09:10

Carlos V. napsal(a):

Paterik : Geneticka degenerace jiste funguje, sami si za ni muzeme a bude velmi obtizne s tim neco delat. Nema ale nic spolecneho s rasismem, ale s dedicnymi chorobami.

V minulosti se lide s nekterymi dedicnymi chorobami a poruchami casto nedozili veku, kdy by mohly mit deti. V priopade nekterych vad (konska noha apod) byla snizena pravdepodobnost toho, ze budou mit deti.

Ted dokazeme spoustu chorob opravit - tedy ne chorob, ale jejich nasledku. Proto nositele techto genu prezivaji, maji deti a tedy dalsi nosice "spatnych" genu.

Reseni jsou v zasade tri :
- genove inzenyrstvi a oprava vadnych genu (v to opravdu doufam)
- eugenika
- postupna degenerace lidskeho genofondu.

Doufejme, ze veda pokroci a geny budeme umet opravit. Jinak nas ceska selekce anebo zblbnuti.
09. 04. 2009 | 09:32

vlk napsal(a):

xyz
asi si nerozumíme.
Já nikd e nepíši o romské minoritě.
Já polemzuji s údernými tvrzeními autora o českém rasismu.
Příkla d vaší ulic e jen dokazuje, jakou kvalitu má jeho blog.
09. 04. 2009 | 10:05

favelado napsal(a):

Pro Rio jsou charakteristické tzv. favelas. Slovo favela bylo původní označení chudinských čtvrtí pouze v Rio de Janeiru, ale později se stalo obecnou nálepkou okrajových částí brazilských měst s chatrčemi a podivně nastavovanými neomítnutými domky s nízkou mírou bezpečnosti a vysokou mírou nezaměstnanosti jejich obyvatel. V Riu žije ve favelas každý čtvrtý člověk.

Favely nejsou oficiálně uznány jako součást města, a tudíž nemají ani legální přístup k elektrické energii. Nikoho však nepřekvapuje, že na řadě domů jsou satelity. Obyvatelé řeší přístup k energii po svém. Jednou z oblíbených možností je napojení se na lampy veřejného osvětlení, pokud tedy v okolí nějaké jsou. Během chvíle tak vznikne klubko kabelů, které krmí domy potřebnou energií.

Rocinha je největší favelou v Brazílii. Má kolem 200 tisíc obyvatel, jimž poskytuje až nečekaně velký komfort bydlení. Ostatně nájemné už tu začíná být srovnatelné s některými méně lukrativními částmi Ria. Je na nádherném místě - nalepená na kopci pouhý kilometr od pláže.

Návštěva favely je dobrodružným zážitkem. Policie se sem odvažuje pouze v plné zbroji na zásah. Pravidelná hlídková činnost se nekoná. Náš průvodce Ondřej i s řidičem Luisem nás několikrát upozornili, že tam jedeme na vlastní nebezpečí a že za nic neručí. Blížil se večer a lidé se začínali srocovat u místních restaurací - zajímaví typové. Okrajové části favel jsou dnes již navštěvovány i turisty a podle Ondřeje není zvlášť nebezpečné sednout si v restauraci a dát si pivko. Chce to jen nikoho neprovokovat.

Každý tu vydělává, jak umí a byznys kvete. Nepřehlédnutelné jsou prostitutky, které se často pohybují oděny pouze v miniaturních bikinkách. Kypřejší tvary rozhodně nejsou nijak skrývány. A cena? Kolem 25 realů.
09. 04. 2009 | 10:23

Paterik napsal(a):

Carlosi

vy to hrozně zjednodušujete.

zaprvé většina genetických poruch vzniká de novo, u rakoviny je to až 90%. Nedá se tedy o nějaké degeneraci moc hovořit.

zadruhé u dědičných chorob je třeba vzít v úvahu typ dědičnosti, má-li onemocnění plnou penetranci, stupeň závažnosti onemocnění. Chirurgie si dokáže s ledasčím poradit. Homozygotní stav pro vážnější postižení je často letální, většinou in utero. Jedinci postižení těžkou mentální retaradací se prakticky nerozmnožují, častá je také sterilita.

Turner, Klinefelter, fenylketonurie apod nejsou nijak zvlášť závažné a není důvod kolem takovýchto poruch dělat nějaký humbuk.

některé abnormality mohou být i výhodné - viz výskyt srpkovité anémie a thalassémie v malarických oblastech.

- doufám též v genové inženýrství
- eugenika již probíhá (co jiného jsou potraty a preimplantační diagn.)
- degenerace je nepravděpodobná, mísení populace škodlivé alely spíše vyřeďuje než koncentruje
09. 04. 2009 | 10:26

jaryn napsal(a):

Kristapána,
to je zase článek... takhle nějak mektala Džamila, když nastoupila do úřadu.
To se fakt nedá.
Nejlepší je autorovo pobouření nad zvláštními školami pro cikáňata. To už je prostě moc. Když s prominutím jejich rodiče na tyto děti zvysoka ..., takže jsou ve škole pozadu prakticky ve všem, mluvení a hygienické návyky nevyjímaje, tak by měly být kde? Na univerzitě nejspíš, ne?
Až bude mít pan chytrý autor svoje děti ve třídě mezi dalšími pětatřiceti dětmi a tam tři takto vybavená cikáňata, už vidím, jak jásá! Hurá, učitelka nestíhá, ostatní děti se nudí, na "normální" děcka není čas, protože ten se věnuje třem pologramotům...
Tendenční článek o něčem, čemu autor naprosto nerozumí, ale myslí si, jak je hrozně in.
Bezcenný článek.
09. 04. 2009 | 10:27

jean napsal(a):

Jsou Češi xenofóbní?
Nejsem čech a občas mívám dojem, že svou snášenlivost k cizím národúm Češi jenom předsírají. Bohužel i po vstupu do EU. Mám dost skušeností, kdyš jsem cestoval v ČR, že měli na mně dvojí metr. Nemluvím dobře česky, mám taky problém mluviti slovensky. Kdyš se někdy stane, že jsem nucen hovořit, tak používám Slovenštinu, jelikož jí lépe rozumím. Jakmile někde v Hotelu v Praze mluvím francouzsky - mojí mateřštinou, tak mně všichni "berou". Už jsem slyšel, že to bude proto, že cítí EURA. Dřív snad franky, marky, dolary. Jenomže, kdyš spusím Slovenštinu, tak se na mně dívají jak na žebráka a prt vědí, a nakonec ani to nikoho nezajímá, že kto jsem, jaký jsem, co chci a proč jsem tady. Pokud neukážete diplomatický pas, tak na vás (s prominutím) serou. Je to v pořádku? Udělali Francouzi, nebo Slováci NĚCO tak špatného, že se česká veřejnost takhle staví k nám? Proč! Říkám si, kde to je v těch lidech. Chápu, že Vám ublížili Němci, nám taky, i mé rodině v Belgii, odkud jsme byli nuceni přes válku odejít a zachránit se ve Francii. Nikdy jsem nemněl pocit, že jsme tam nežádoucí Belgičané. Všichni vědeli proč jsme tam byli nuceni odejít. Pak, no víte, narodila se moje máma a dědeček s babičkou zústali. Kam by jeli, kdyš byla Belgie na cucky a dúm nikde, práce nikde, rodina vejpúl mrtvá, nebo v exilu.
Naučte se žít jak lidi, ne jenom pro peníze, ale jsou i jiné hodnoty, které prověří jenom doba. Dlouhá doba. Pochopte, že my tady už nejsme dolaroví turisté!
MY JSME TADY DOMA!!!
Tak zapomeňte na Uhry, Němce, a taky na Slavkov. Mimochodem hlavní nádraží rychlovlaku TGV se taky menuje LA GARE D'AUSTERLITZ, čili stanice Slavkovská. I mosty a náměstí v Paříži nesou jména všech národú i ruských carú.
Já skutečně nevím, co všechno teď říci, bylo by toho mnoho, ale od toho je tady diskuse.
09. 04. 2009 | 10:31

pepa napsal(a):

Historik Dušan Třeštík říká, že naše národní identita je dána společnými dějinami a společně prožitou každodenností. Pak ale musíme do tohoto našeho národa zejména přijmout Němce a Židy, které dvousetleté národovecké šílení, spojené s budováním národního společenství a posléze i státu, vytřídilo. Vždyť oni s námi prožívali dějiny i každodennost nejméně půl tisíciletí nebo i déle. Český skladatel Mahler a nejslavnější český spisovatel Kafka? Mně by se to líbilo. Pro naprostou většinu Čechů jsou to ale těžko přijatelné představy, obávám se. To bychom se museli vrátit ke skvělému středověkému konceptu, kdy národ byli všichni ti, co žili v určitých hranicích, a maličkosti jako jazyk nehrály roli. Po dvou stovkách let tohle půjde velmi těžko. Upřímně si nedovedu představit, že běžný průměrně xenofobní Čech, který má problém připustit, že v této zemi bez zásadních problémů žijí i Vietnamci nebo Romové, je navíc přijme do českého národa. Židé, pokud neskončili v Osvětimi nebo v Izraeli, zřekli se vesměs své jazykové i náboženské odlišnosti a slaví často i Vánoce. Odlišnosti německé zbavili jsme se násilím. Zůstali jsme sami, my, co mluvíme česky, tedy my Češi. Se svým jazykovým národem je bohužel většina z nás spokojená, od školy a rodiny neznáme nic jiného. Přitom Američani jsou Američani, i když jsou bílí, černí nebo žlutí, případně mluví španělsky. Ve Švýcarsku nežijí Němci, Francouzi, Italové a Rétorománi, ale jen Švýcaři – a nikdo s tím nemá zásadní problém. Proč to u nás nejde? Protože jsme špatně začali. Protože jsme svou identitu nerozlučně spojili s představou boje proti Němcům, tedy proti těm, co německy mluví. Místo abychom byli v klidu Češi mluvící česky a Češi mluvící německy (protože tak to fakticky bylo po mnoho staletí), rozhodly se dvě třetiny obyvatel Českých zemí, že zbývající jedna třetina jsou vetřelci. Bude těžké si to odmyslet.
Pokud mi něco zásadního neuniklo, tzv. české národní obrození bylo úspěšné zejména a možná jedině proto, že bylo dokonale podepřené bezprostředním materiálním, tedy zcela sobeckým, zištným zájmem velké skupiny lidí. Čeští živnostníci a podnikatelé se cítili znevýhodněni proti Němcům, kteří – přes nepochybně poměrně benevolentní poměry v multinacionální habsburské monarchii – tvořili prostě Herrenvolk. Sentimentální a vznešený projekt národního obrození na jazykové bázi byl tedy pro mnohé bezvadným nápadem, jak na trhu získat nezaslouženou výhodu. Jednoduše dobrý marketingový tah. Stejně tak je to s nejrůznějšími akcemi dneška (Czech Made, Klasa, Česká kráva…). Zboží, které nemůže konkurovat cenou nebo kvalitou, získává pro zákazníka virtuální užitnou hodnotu, jeho předností je, že bylo vyrobeno u nás. Nakonec se Čechům podařilo, že se sami stali Herrenvolkem – i když si účelově vypomohli konstrukcí Československého národa. Bylo by hodně pokrytecké divit se českým Němcům, že z obrácených poměrů nebyli nadšeni. Je to těžké s národy střední Evropy. Některé ulice a náměstí v Čechách měly za posledních sto let pět i šest různých názvů. Myslím, že Jan Werich kdysi řekl, že budoucnost je jistá, jen minulost se stále mění. To o minulosti je nepochybně pravda, rozhodně na území mezi Bugem a Rýnem.
09. 04. 2009 | 10:36

Carlos V. napsal(a):

Paterik : dekuji za odbornou informaci, castecne jste me uklidnil.

Pepa : Rekl bych, ze ona takzvana Ceska xenofobie neprameni z nacionalnich ci rasistickych pricin, ale ze spolecenskych a socialnich.

Nejmensi problem, rekl bych zadny, totiz maji komunity, ktere :
- nepozaduji od statu/obcanu penize, ale napoak plati dane
- nevlivnuji negativne souziti (zlocinnosti apod).

Proc byt xenofobni vuci americanum zijici ve mestech, nemcum a holadnanum s jejich farmami ?
09. 04. 2009 | 11:03

xyz napsal(a):

vlku,vás se týkala pouze 1. věta
jinak jsem měl na mysli přesně totéž, blog se spoustou slov, jen pointa chybí...
09. 04. 2009 | 12:55

Kamil napsal(a):

Jak si žijí hnědočeši v Anglii
https://www.youtube.com/watc...
Hezký den.
09. 04. 2009 | 13:07

Kanalnik napsal(a):

Jean:

Jsem rad, ze jsem si mohl precist vas obohacujici prispevek.
09. 04. 2009 | 13:07

Láďa napsal(a):

Pane Golgo, proc se aktivne nezapojite do reseni problemu. Mohl by jste, kuprikladu, pomoci zorganizovat trvale prestehovani aspon par cikanskych rodin do Brazilie. Byla by to vyhra pro vsechny strany - Brazilie by se nesmirne obohatila, cikanum by banany padaly rovnou do huby a zili by v teple a my rasisticti Cesi bychom tady za trest trpeli sami mezi sebou.
09. 04. 2009 | 13:14

Antropolog napsal(a):

ad KANALNIK: Koment o Brazílii mimo mísu? Že vás pan vašnosta kozel učil být zahradníkem, viďte?

ad CARLOS V.: Genové inženýrství bude i pokud se přeneseme přes související morální dilema nedostupné právě těm lidem, kteří by jím nejvíce získali.

ad FAVELADO: Díky. Zloděj křičí chyťte zloděje.

Srovnání (nejen) lidských práv v Brazílii a Rusku:

http://www.exile.ru/article...

ad PATERIK: To se vám nedivím ;-) Slovo eugenika má z jistých důvodů škraloup. Přesto se všude na světě provádí ať už ho nazíváme jakkoliv. Aškenazové a dědičné choroby jsou jen jeden příklad. Čína s politikou jednoho dítěte další. Podpora sociálně vyloučeným jiný.

Ve chvíli, kdy stát/společenství začne podporovat jedinou skupinu populace (a tím znevýhodní všechny, kdo ke skupině nepatří) zároveň tím podporuje růst takové skupiny na úkor zbytku. Jen pane poukazuji na to, že by se při rozdávání z veřejného mělo přihlížet i ke zdravotní způsobilosti dotyčného. Lidé se základním vzděláním mají v dnešní záp. Evropě nejvíce dětí. V současnosti přemnožují vysokoškoláky asi 2:1, nebylo to tak vždy... to jsou obecně známá fakta jen je politicky nekoretní o nic hovořit.

ad JARYN: Přečtěte si něco o Brazílii kolego ;-) Možná vám take klesne čelist nad Golgovo drzostí šířit v našich končinách pravdu a lásku.
09. 04. 2009 | 14:02

Antropolog napsal(a):

ad JEAN: Vy tomu vážně s těmi EURy věříte, pane? Podívejte, to je to podobné jako, když je zahořklý muž přesvědčen, že všechny "baby" letí na prachy.

Češi si prošli v minulosti některými traumaty, naši lídři stáli historicky za prd. A tak, když se objeví někdo z "vyspělého západu" máme tu z něj podobné pocity jako Fero, kterého Gadžo právě požádal o pomoc. Mluvte slovensky, když si jdete pro rohlíky. Mluvte francouzsky, když chcete na místní slečny udělat dojem.

ZápadoEvropané tu historicky měli a mají dobrou pověst. Jste naše modly ať už jste si to zasloužili nebo ne. Já vás ujišťuju, že když kolem sebe v Praze rozhazuje EURa Rus, tak nikdo na zadek nepadá.

ad PEPA: Takže vy vlastně tvrdíte, že zabránění rozpuštění českého národa v německém prostoru (tak jako se to stalo polabským Slovanům) bylo vlastně sobectví, jež uškodilo všem. Hm, mám výborný nápad jak vyřešit zase naše menšiny! Co říkáte? Prostě jim povíme, že jsou Češi nebo ať odejdou? Výborný nápad pane!

Univerzalistické státy mají skutečně pohnutou minulost. Jak je známo Židé se historicky velice rádi asimilovali do okolní majoritní populace a opouštěli svou komunitu. Státní útvary jako Římská Říše, R-U, Jugoslávie, JAR, Osmanská Říše, SSSR and První Republika byly a jsou vzorem dobře fungujícího státu... nebo že by krev nebyla voda?

ad LÁĎA: Souhlas. Proč nejít dál? Ministerské křeslo pro lidská práva je teď takové prázdné a pan Golgo je přece Brazilec! Po odchodu Lejly Banánové ČR musí zdůraznit svou odhodlanost vůči pravdě a lásce světu.
09. 04. 2009 | 14:16

jaryn napsal(a):

Antropologu,

mám si přečíst o Brazílii, jo? A co jako, nebo proč jako? Já nekritizuju ani nehodnotím život v Brazílii ani přístup brazilců k sociálním problémům. Mluvím o obsahově bezcenném a lacině protirasistickém článku autorově. O blábolivosti spíše hodné naší báječné exministryně Džamily. O zjevných nesmyslech a nepochopení věcí. Viz nesmysly o radosti rodičů nad
"nesmíšenými" třídami. Lež jako věž, protože malí asiaté či míšenci nikomu nevadí. Lidé se jen děsí zase a jenom Cikánů. Dobře vědí, co hrozí. Ale chytrolín napíše "radost z nesmíšených tříd"... Účelové lži, vidění chtěného a opět poučující rádobyhumanistické pohled na domácí majoritu.
Jak říkám - děti pana autora pěkně do třídy s několika "typickými" cikáňaty. Pak si může autor spokojeně pochrochtávat v čele bojovníků proti rasismu a xenofobii. Pokud mu na to ovšem zbude čas, protože bude muset doma suplovat učitelku a školu, která mezitím věnuje energii "začleňování".
09. 04. 2009 | 14:49

oposum napsal(a):

jojo, nejlepší je když se dva sozial-engenýři se stejně xenofobně primitivními názory porafají jako Antrtopolog a Jaryn;
to je pak hned situace jasnější
09. 04. 2009 | 16:46

Paterik napsal(a):

Antropolog:

Politika jednoh dítěte je katastrofální nápad. Nicméně eugenika má dvě rozlišná pojetí. jednak se dá chápat jako klasické tvrzení "najděte si kvalitního partnera". Tímto se řídí všechny živé organismy na planetě. Platón to rozvinul do už poněkud nevábné podoby, ale toto chování je normální. Druhý postoj reprezentuje Sparta - pro jistotu zabít slabé a méněcenné. K "dokonalosti" toto chápání eugeniky dovedl Hitler. Potratová politika je na pomezí těchto dvou postojů.

Já nejsem ani pro pozitivní ani pro negativní diskriminaci. Nicmén sociální systém je nutnost, jde spíš o jeho správné nastavení. Nechápu nicméně vaši poznámku o přihlížení k zdravotní způsobilosti. Způsobilosti k čemu? Jak by k tomu měl stát přihlížet? Musím vás upozornit, že z pohledu medicíny zdravý člověk neexistuje. Existuje jen člověk málo oddiagnostikovaný...

Jaryn:

blaží mne, když si čtu vaše nezaujaté a kontruktivní příspěvky. Skutečně - lidé jako vy jsou požehnáním při řešení komplikovných preblémů....
09. 04. 2009 | 17:17

Antropolog napsal(a):

ad OPOSUM: Xenofóbními? Jaryn je xenofóóóbní?

ad PATERIK: Na politiku jednoho dítěte nemám jednoznačný názor (je dočasná, ČLR se nechala slyšet, že se s ní do budoucna už nepočíta). V roce 1960 přišlo na jednu čínskou ženu 6 (!) dětí. Životní úroveň a gramotnost byla taktéž srovnatelná se sub-saharskou Afrikou. Je matematicky nemožné zvednout životní úroveň populace, pokud poptávka po zdrojích a práci dlouhodobě přerůstá nabídku.

Pokud něco musím v té věci kategoricky odsoudit, pak je ignorance úředníků, jež nápad hodili na papír. Číňané jsou patriarchálním národem, v takové společnosti (zvláště je-li na nižší úrovni rozvoji) nemá ženský život (resp. pracovní potenciál) hodnotu mužského. Zejména kvůli nediskriminující politice dítěte je v ČLR dnes takový početní nepoměr mezi chlapci a děvčaty. Přitom stačilo opatření omezit na "jednoho chlapce". Hm.

PATERIK napsal: Potratová politika je na pomezí těchto dvou postojů.

JÁ píšu: Nejde jen o "negativní" potratovou politiku. Jde i o pozitivní motivaci párům, jež mají nejlepší možnosti k výchově.

PATERIK napsal: Já nejsem ani pro pozitivní ani pro negativní diskriminaci. Nicmén sociální systém je nutnost, jde spíš o jeho správné nastavení.

JÁ píšu: Přesně tak, o ničem jiném nepíšu. Tvrdíte pane, že nejste proti diskriminaci - ale vždyť jste jí už DÁVNO svědkem!

Příklad: Na pobírání mateřské existuje strop (podobně jako na většinu příspěvků). Víte, jaký to má reál efekt? Úspěšné ženy mají jen další motivaci k odkládání rodiny. Existuje vztah mezi věkem a vzděláním rodičky a počtem dětí, jež dá život. Existuje také vztah mezi zdravím (náchylnosti k chorobám) a IQ novorozence a věkem rodičky. Existuje vztah mezi dosaženým vzděláním rodičů a dětí.

Společnost, v tomto konkrétním případě sociálka ČR tedy demotivuje snaživější/úspěšnější páry od většího množství potomků. To je pouze jeden konkrétní příklad.

PATERIK napsal: Nechápu nicméně vaši poznámku o přihlížení k zdravotní způsobilosti.

JÁ píšu: I tohle už dávno funguje. Netvařte se prosím, tak překvapeně. Sám jste zmínil "screening" u Aškenazů, že? Ta poznámka se vztahuje na systémové mícení dědičních a dysgenických poruch. Ze stejného důvodu je u nás (narozdíl od liberálních zemí jako Švédsko, Holandsko) zakázán (resp. regulován) INCEST.

Mají-li oba partneři v blízkém příbuzenstvu někoho postiženého Downovým syndromem, má společnost morální povinost jejich svazek podporovat?

Má společnost podporovat finančně matku, jež v pátém měsíci těhotenství zjistí, že dítě bude retardované a přesto malé donosí? Pokud ano, tak proč?

Pokud půjdete darovat vy nebo vaše přítelkyně sperma/vajíčka pro umělé oplodnění, pak projdete nutně také testy na některé dědičné choroby. Vím, je to ohavné a diskriminující, ale nechtěl bych to jinak.

Jde o pouhé rozšíření už stávajících praktik a snad i lepší informování veřejnosti.

P.S.: Taky máte ten pocit, že jsme se docela vzdálili od tématu českého "rasizmu"?
09. 04. 2009 | 18:55

Zacheus napsal(a):

To Fabiano Golgo. Jestli se Vám zdají poměry v Čechách s Čechy neúnosné /rasisti a ještě mají problémy s čistotou /,jistě Vám nikdo nemůže bránit v případném odstěhování se z této země.
09. 04. 2009 | 19:46

Paterik napsal(a):

Antropolog:

politika jednoho dítěte měla především zabránit nekotrolované populační explozi. Vzhledem k tomu, že v ČLR nemají penzijní systém, připadé dle jejich tradic povinnost postarat se o rodiče ve stáří na syna. To vede k vytváření obrovského převisu mužů v populaci. lidi se nerodí v poměru 1:1 jen tak pro nic za nic. Snad politika "dvou dětí" by mohla zabránit nejhoršímu, ale nevím...

Ano jsme svědky diskriminace, ale kdo je u nás diskriminován? Romové nebo většinová populace?

Incest pro mě jako pro genetika nepředstavuje zásadní problém. U jiných zvířecích druhů je to poměrně běžná věc. Zákaz incestu má spíše morální než biologické důvody. Rakousko nyní budiž důkazem.

Zaprvé - down vzniká v 95% do novo. To, že mám já nějakého postiženého v příbuzenstvu nijak neovlivňuje riziko, že mé děti budou také postiženy - pokud by se nejednalo o nějakou familiární translokaci. Takové případy jsou ovšem extréně vzácné. společnosti to tudíž může být srdečně fuk.

Matka s retardovaným dítětem: zaprvé záleží na tom, jaký typ testu matka podstoupila. Zadruhé - záleží na tom, jakou diagnózu jí sdělili. U různých syndromů k retardaci dojít může ale nemusí, závažnost příznaků je často variabilní.

testy darovaných spermií bych považoval celkem za samozřejmost. IVF je tak jako tak arteficiální proces, takže o jeden nepřirozený krok víc nebo míň...

odkládání mateřství je důsledkem nutnosti budovat kariéru. než vystudujete vejšku, než se někde uchytíte, to pár let trvá. nechápu ale, jak by se tento trend mohl změnit? Zakážeme ženám studovat? Vztah mezi vzděláním rodičů a dětí je spíše sociálního původu, ne nutně genetického. IQ člověka může odrážet například jeho odolnost vůči stresu a různé další faktory.

od tématu jsme trochu odpadli. Stežejním problémem je asi toto: z čeho pramení nevraživost vůči romům? Je oprávněná? proč třetina romských dětí končí ve speciálních školách? je to dáno nějak "geneticky", sociálně? Existuje nějaké řešení?
09. 04. 2009 | 20:29

Kanalnik napsal(a):

Zacheus tomu dal korunu.
09. 04. 2009 | 21:24

pgjed napsal(a):

Pane Golgo. Je těžké dostávat z bídy někoho, kdo:

1.) Nemá kvalifikaci.

2.) Nechce se vzdělávat a naopak vzděláním pohrdá.

3.) Neovládá a odmítá se učit většinový jazyk.

Aby se změnil tento katastrofální většinový přístup cikánské populace, byla v posledních několika letech v ČR zavedena bezplatná předškolní mateřinka, asistenti na školách a řada dalších opatření. Výsledek? Mizivý. Příčina? Nezájem.

Víte-li, jak to změnit, řekněte, navrhněte, dejte se do toho. Jinak jspu vaše filipiky zbytečné, stejně, jako filipiky jiných aktivistů, kteřísi z cikánského pláče udělali živnost.

Abych vám doložil příklad, jak zásadní je to co říkám: Vloni jsme doma na dvoře opravovali část hospodářských budov. Objednali jsme firmu. Nastoupila parta 10 mladých cikánů z východního Slovenska. Výměna oken, zdění, fasády, omítky, ruce jim jenom hrály! Každý večer za sebou nechali vzorně uklizené staveniště. Když jsme se spolu bavili, zjistil jsem, že jsou z městečka přes kopec od místa , kde jsem zrovna zprovozňoval novou fabriku. Místa, kde jsou spousty cikánů se stejným přístupem, jako ti naši. Bez kvalifikace, bez práce, tudíž v bídě a kriminalitě. Rozdíl proti těm klukům, co u mě zedničili? 12 LET ŠKOLNÍ DOCHÁZKY!!!!! Nic víc, ale nic míň! To je jediný klíč k problému.
09. 04. 2009 | 22:34

pgjed napsal(a):

Zachee - toť pravda v ryzí podobě.
09. 04. 2009 | 22:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kanalnik:
"Mnoho Cechu se potrebuje take zmenit v myselni a citeni, ale to bude trvat veky." Souhlasím, Vy v první řadě. Děkovat za takový namyšlený blábol může jenom velmi zaujatý člověk.
09. 04. 2009 | 22:41

Zbyněk Matyáš napsal(a):

pepa:
Naivní výplod, ale mnohoslovný. Nejste náhodou politik?
09. 04. 2009 | 22:48

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kamil:
Docela síla. Díky.
09. 04. 2009 | 22:57

Kanalnik napsal(a):

Zbynek Matyas:
Taky preji pekny vecer... :)
10. 04. 2009 | 00:39

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Kanalnik:
Proč?
10. 04. 2009 | 01:09

jepice napsal(a):

Kanalnik napsal(a):
Zacheus tomu dal korunu.
09.04.2009 21:24:09

Trnovou.
10. 04. 2009 | 09:42

jaryn napsal(a):

Konečně to někdo řekl:

"Předseda vlády Kevin Rudd - Austrálie

Muslimové, kteří chtějí žít podle islámského práva Sharia, byli ve středu vyzváni, aby opustili Austrálii, čímž se vláda zaměřila na radikály ve snaze odvrátit možné teroristické útoky.

Rudd sám pak rozhněval některé australské muslimy prohlášením, že podporoval špionážní agentury ve sledování národních mešit.

Cituji:
"Přistěhovalci, ne Australané, se musí přizpůsobit. Přijměte to, nebo odejděte.
Jsem unavený obavami tohoto národa u toho, zda nejsme ohroženi nějakými jedinci či jejich kulturou. Od teroristického útoku na Bali jsme u většiny Australanů zaznamenali nárůst vlastenectví." Naše kultura se vyvíjela během více než dvou století bojů, pokoušení a vítězství milionů mužů a žen, jež usilovali o svobodu.
Mluvíme převážně anglicky, ne španělsky, libanonsky, arabsky, čínsky, japonsky, rusky, nebo jakkoli jinak. Tudíž, pokud se chcete stát součástí naší společnosti, naučte se jazyk!

Většina Australanů věří v Boha. Není to žádný politický pravicový nátlak, ale prostý fakt, neboť právě křesťanští muži a ženy založili tento stát na křesťanských principech, což je jasně zdokumentováno. A je jistě vhodné, aby to bylo vyobrazeno na stěnách našich škol. Pokud vás bůh obtěžuje, navrhuji vám, aby jste uvažovali o jiné části světa jako svém domově, neboť Bůh je součástí naší kultury.

Vaši víru můžeme akceptovat , a nebudeme se ptát proč. Vše, co žádáme, je aby jste vy akceptovali tu naši a žili s námi v souladu a pokojném soužití.

Tohle je naše země, naše půda a náš způsob života dáme vám veškerou příležitost k tomu, aby jste toto všechno mohli užívat. Ale jakmile jste si začali stěžovat, naříkat a remcat o naší vlajce, našich závazcích, naší křesťanské víře nebo našem způsobu života, velmi Vám doporučuji využít další přednosti naší skvělé australské svobody - právo odejít. Pokud jste nešťastní, odejděte.
Nenutili jsme vás sem přijít.

Požádali jste, aby jste tu mohli být. Tak přijměte zemi, která přijala vás."

KONEČNĚ NĚKDO NAŠEL ODVAHU!!
10. 04. 2009 | 12:43

zdesta napsal(a):

jaryn: Dostal jsem to samé od přítele (e-mail)dnes ráno.Souhlas,od začátku až do konce.
10. 04. 2009 | 18:49

Antropolog napsal(a):

ad Paterik: Jen dokončím načnuté téma, než se vrátíme k Rómům.

ČLR - politika dvou dětí by byla podobně nesmyslná. Pro rozvojovou, patriarchální společnost jako je ta čínská by to prostě znamenalo více chlapců. Genderový nepoměr by zůstal na svém místě. Důvody Jste sám uvedl.

EUGENIKA - u Downova syndromu jsem se sekl, moje omluva. Mělo se jednat o příklad. A ano, chápu, že nelze paušalizovat. V otázkách incestu se neshodneme. Mám za to, že pokud dochází k míšení obzvláště blízkých osob, je zde větší náchylnost k chorobám. Mezi savci obecně je incest velmi vzácný pokud spolu dotyční dlouhobě žijí. Možná forma pudu sebezáchovy?

Ve zvířecí říši je také obvyklý kanibalizmus a usmrcování potomků bývalého partnera, novým.

CIKÁNI: Mno, konečně se zeptali učitelů na názor.

http://aktualne.centrum.cz/...

V zásadě se tam praví, že české školství není připraveno cikáňatům suplovat rodiče a učit je základním hygienickým a kulturním návykům. Také se tam zmiňuje nepřekvapivá laxnost úředníků při umísťování některých dětí do zvláštních škol.

Ještě k těm zvláštním školám Pateriku. VLK to napsal správně - v ZŠ je na jednotlivé děti výrazně více času. Možná namítáte, že se tím brzdí talent u malých Rómů... nebrzdí. Rodiče, jež mají svými ratolestmi plány, zdravé dítě do ZŠ prostě neumístí.

Je na vině dospělá generace Rómů? Ano, ano, ano. Každý den ve všech koutech republiky to dokazují lidé, jež měli výrazně ztížený start oproti cikánům (Větnamci), tak lidé s nimiž se zachází podstatně hůře (Ukrajinci). Oni věznice neplní.
10. 04. 2009 | 19:36

Antropolog napsal(a):

ad JARYN: Také mě to překvapilo. Díky za odkaz.

A... pletete se. Rudd není hrdina, je to populista, který před volbami vycítíl deziluzi Australanů z multikulti.

Za Ruddovy administrativy počet přistěhovalců VZROSTL z 80 na 170 tisíc ročně. Téměř všechen nárůst pochází z blízkého východu a Asie.

Nejen to, Rudd přihlíží zatím, co se obyvatelstvo Austrálie začíná samovolně SEGREGOVAT:

https://www.youtube.com/watc...

Číňané míří do Sydney, Indové do Melbourne. V roce 2030 budou tito migranti tvořit majoritu v daných státech. Běloši se vesměs stahují do méně finanšně atraktivních oblastí na západě a severu země.

Rudd je proti jugoslávskému modelu asi tak jako je Standa Grossů křišťálově čistý.
10. 04. 2009 | 19:48

Antropolog napsal(a):

"finančně"
10. 04. 2009 | 20:02

Paterik napsal(a):

Antropolog:

co se týče romů: ano tam to troskotá na rodičích. To je nejslabší bod, kde bude třeba "zatlačit", aby se něco zlepšilo. Víte, já trochu vím, jak to na ZVLŠ vypadá. a můžu vám říct, že jakmile tam dítě jednou spadne, tak už se odtamtud nevyhrabe. nejde o to, že by se romské děti nedokázaly vzdělávat. Problém je v tom, že jejich rodiče na to kašlou. Jejich přeřazení do speciální školy nic neřeší. Děti vietnamců to mají naopak snazší, protože jejich rodiče je ve vzdělávání podporují a nemusí překonávat obrovské předsudky většiny.

co se týče biologie: tam bychom mohli diskutovat dlouho a dlouho, ale asi si to už necháme na jindy.

s tím australským premiérem v zásadě souhlasím. Kdo chce někde žít, musí se podřídit místním zvyklostem. od nás se v muslimském světě čeká totéž. Ale nelíbí se mi to jeho protěžování křesťanství. já respektuji jeho víru, ale očekávám, že on bude respektovat mé přesvědčení stejnou měrou. jsemť ateistou nemám zájem poslouchat z jeho strany nějakou náboženskou agitku.
10. 04. 2009 | 22:01

bigjirka napsal(a):

Tady už se zase maže?
11. 04. 2009 | 15:28

Karambol napsal(a):

Ze neexistuji kvalitativni rozdily mezi rasami? Stejne tak jako jsou inteligentnejsi a mene inteligentni plemena u psu, tak existuji rozdily mezi rasami lidi. Neznamena, ze se obcas "nevymani" nejaka vyjimka. Ale rozdily jsou patrne. Blahove prani multikulti. Doporucuji napr. knihu Dr. Lynna. Nositel Nobelovy ceny Watson se o tom zminoval take. Skoda ze ho kvuli tomu ihned diskreditovali jako stareho a senilniho:) Je to dnes holt tabu
06. 05. 2009 | 01:28

jordan shoes napsal(a):

Zvláštní školy nejsou pro romy či jiné rasy, ale pro slabé žáky. Znám roma, který 3krát propadl na zvláštní škole...
22. 05. 2009 | 03:28

ugg napsal(a):

co se týče biologie: tam bychom mohli diskutovat dlouho a dlouho, ale asi si to už necháme na jindy.
22. 05. 2009 | 03:29

Bisnis Online napsal(a):

The best is when our problems with illiterate minority blebtá alien who has no idea what beats!
09. 06. 2009 | 00:42

revolver napsal(a):

Hele to je pro vsechny kdo si mysli ze nejlepsi takze za
1.cech smrdi rom smrdi
2.cech je vylizanej rom jem je vylizanej tak chcu tim rict a je to tak po celym svete proty natrvdlejsi aby vedely at je to cinan,rom,afroamerican,hispanec a jeste kdokoliv jinej ze nikdo neni dokonalej to co dela rom dela i polovina cechu tak at ze sebe nedalaji ty nejvetsi chudnky v cesku v americe je to zas opacne v mexiku taky proste vsude a kdo na tenhle komentar si bude otvirat hubu tim myslim ze odpovi negativne tak je nejpis jak si cesi mysli ten rom z nizkym IQ
01. 12. 2009 | 09:23

tony napsal(a):

no tak to je hezký dvakrát mne přepadly okradly a ještě mi nadávaly do bílejch sviní
27. 04. 2010 | 17:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy