Óda na největšího génia Járu Cimrmana

05. 10. 2007 | 11:22
Přečteno 12139 krát
V létě 1968 jsem coby čerstvá maturantka výtvarné školy jela jako au pair hlídat děti do tehdejšího Západního Německa. Byl to pro mně trochu šok. Poprvé v životě jsem na příklad viděla myčku nádobí- stroj, který jsem si jako dítě při nenáviděném mytí nádobí vysnila, a další vymoženosti.

Bydlela jsem ve vile na luxusním předměstí Bonnu. Přijela jsem z kulturní Prahy, kde se pořád něco dělo, kde jsme nepřetržitě chodili po divadlech, kinech a výstavách do nudného stereotypu. Po chvíli jsem pocítila potřebu mým hostitelům přiblížit můj svět.

Vyprávěla jsem jim o životě v Praze, o Radokově inscenaci Rollandovy Hry o lásce a smrti, o Divadle za branou, o filmu Černý Petr. První nedorozumění nastalo když jsem jim líčila rozhlasovou Nealkoholickou vinárnu U pavouka a objevení našeho národního génia Járy Cimrmanna. Nemohli pochopit proč takovou postavu adorujeme, co na ní obdivujeme a čemu se smějeme. Tehdy jsem intenzívně pocítila svou osamělost. Po čase se k tomu přidala silná nechuť k prostředí ve kterém jsem se pohybovala. Žádná myčka nemohla vyvážit pocit prázdnoty, nudy , neinspirativnosti a neporozumění. Do toho přišel 21. srpen. Moji hostitelé mně přesvědčovali, abych zůstala v Německu. Ne, ne a stokrát ne říkala jsem si. V zemi kde musí mít na každé jídlo jiný ubrus, kde si myslí , že největší projev lidského ducha je auto Mercedes a nechápou Járu Cimrmana já žít nebudu! V luxusní kuchyni jsem v televizi viděla tanky v pražských ulicích, brečela jsem a chystala se domů . Za každou cenu.

Mohu tedy s klidným svědomím potvrdit, že génius Jára Cimrman mně svým magnetismem přitáhl zpátky do vlasti.

Moji hostitelé z Německa už zemřeli, ale kdyby žili asi by těžko pochopili, že Jára Cimrman vyhrál anketu o největšího Čecha v televizi, ani snahu cimrmanologů pojmenovat po něm jednu z hor Kavkazu. Některé věci jsou prostě nesdělitelné a hodnoty přijímané určitým společenstvím nepřenositelné. Jsem strašně ráda, že jsem se v tom osmašedesáteém vrátila a NIKDY jsem toho nelitovala.

Jsem ráda, že žiju v zemi, ze které se už neemigruje.

A taky jsem ráda, že našeho národního velikána Járu Cimrmanna, senzačně objeveného právě před čtyřiceti lety obdivují další generace.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Olda napsal(a):

blábol,vezmněte si do ruky české noviny a euforie vás přejde ,škoda ,že i naše realita je cimrmanovská
05. 10. 2007 | 11:42

stejskal napsal(a):

Opravdu zajímavý názor, pane Oldo.

Libor Stejskal
05. 10. 2007 | 11:52

alena-m napsal(a):

Nase zeme je opravdu krasna
a je mi stale vzacna ve svete ruznych druhu kultur, ale je take dobre poznavat zahranici
a privezt si zkusenosti +zazitky na cely zivot.
05. 10. 2007 | 12:01

Václav Klaus napsal(a):

Nevím, co na těch svěrákovinách pořád máte.

Vy nevíte, kdo je u nás největší génius?!!!
05. 10. 2007 | 12:18

Ročník 53 napsal(a):

Oldo, já ten 68' byl zrovna v Londýně. Češi z roku 48 nechápali proč chci domů. Část rodiny zůstala v té "špatné" části Evropy a já to dostal od bolševika sežrat i za ně. Mohu zodpovědně prohlásit, že toho opravdu nelituji. Kdybych byl spisovatel, nemusel bych jezdit za inspirací do třetího světa. Můj život by mi nabídl takových témat vícero.
Takže žádný blábol, jedině ten váš, že i naše realita je cimrmanovská.
05. 10. 2007 | 12:20

Líný černý pes napsal(a):

to Václav Klaus :
Největší génius je pes.
05. 10. 2007 | 12:21

Terry napsal(a):

Asi v každé zemi občané zažívají v různých dobách a v různé intenzitě pocity hrdosti, sounáležitosti ke státu a národu, či naopak laxnosti, bezmocnosti a apatie s děním ve vlasti.

U Američanů je až obdivuhodně nekritický vztah a obdiv k USA: Amerika je "big", vše americké je nejlepší, 20% Američanů je negramotných, ale ONI mají nejlepší školství na světě, znají ještě tak své sousedy Kanadu a Mexiko, případně ještě země, ve kterých se momentálně vojensky angažují, ale pak už jen spousta kupek hnoje....

My jako národ máme opačný problém: NEVZTAHU ke státu. Pouze ve velmi vypjatých situacích a jen na krátkou dobu se pocity sounáležitosti a hrdosti "prosadí", ale opravdu jen přechodně. Ale i v těchto "kladných" dobách hrdosti se najdou jedinci a situace, vzbuzující pocit hanby. Paní Třeštíková zmínila rok 1968; s jeho euforií do srpna, s týdny pasivního odporu proti půlmilionu ozbrojených okupantů až po sražení do bahna podepsáním věčné "dočasnosti". Těsně po "vstupu vojsk" byly otevřené hranice a pro první vlny emigrantů otevřelo Rakousko úřady, kde si mohli čeští uprchlíci po předložení československé občanky vyzvednout základní hotovost v šilincích (Rakousko na tuto pomoc uprchlíkům vyčlenilo v prvních týdnech desítky milionů šilinků). A to bychom ani nebyli Češi, aby - když se to sem dostalo na vědomí - si "takyčeši" neudělali výlet do Vídně, kde ukázali občanku, vyinkasovali tehdy běžně nedostupnou západní měnu a před návratem domů si pěkně nakoupili západní zboží. Když jsem se toto dozvěděl, tak tehdy jsem se poprvé styděl, že jsem Čech.
Podobnou euforii a s podobným "vystřízlivěním" jsem zažil v listopadu 1989, kdy se do po komunistech uvolněných míst natlačili polistopadoví "demokratičtí" politici a kapitalističtí "podnikavci", kterým opět nešlo a nejde o prosperitu republiky, ale vlastní (byť krátkodobý) prospěch.

alena-m napsal(a): "Nase zeme je opravdu krasna a je mi stale vzacna..."

Země je fakt krásná, ale (někteří) lidi jsou svině.
05. 10. 2007 | 12:44

Al Jouda napsal(a):

Po Jaroslavu Haškovi nejvíce oceňuji Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Ti druzí budou doceněni teprve po své smrti a to i v cizině !
05. 10. 2007 | 12:57

Jindra napsal(a):

Hašek i Cimrmani jsou totiž typickým útěkem od české reality, zejména problémů, které jinde řeší hlasitým protestem, holemi nebo kulometem. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně, ale rozhodně to pomáhá přežít bez žaludečních vředů nebo jiné újmy na zdraví, třeba zastřelení. Ten typ humoru je totiž společný těm, kteří mají dostatečný nadhled a dostatečnou hmotnou skromnost. Až nám tento specifický humor přestane pomáhat, bude to známkou, že už se to nedá vydržet a dojde na ty hole nebo kulomety. To bolševik věděl a podstrčil nám klíče na Václaváku. Co nám podstrčí až ten současný bordel přeroste nad hlavu ....
05. 10. 2007 | 13:17

Terry napsal(a):

pro Al Joudu:
Nevím, jestli budou doceněni, ale pochybuji, že český humor, a speciálně tento cimrmanovsky svébytný je jinde plně pochopitelný a jinými národy akceptovatelný.
Ne že si třeba film "Vesničko má středisková" nezasloužil nominaci na Oskara (1985), ale nedovedu odhadnout, co mohl "říct" oskarové komisi.

Měl jsem to štěstí, že jsem patřil ke generaci, která měla možnost tu nádhernou fikci (a svého času spoustou lidí považovanou za realitu) prožívat od začátku.
Díky, Járo da Cimrmane!
05. 10. 2007 | 13:23

Ivan Hochmann napsal(a):

Mám dotaz.Jak je možné,že většina mých přátel se s Cimrmanem důvěrně znala a ba vila,pouze já bych raději,kdyby se ten blbec ani nenarodil.Já vím,že právě v tom tkví jeho genialita.Však to je mně platné jako mrtvému zimník.Už jeden čas jsem měl problém akceptovat vše od Svěráků,přestože vím o velké kivalitě uvedených pánů.Prostě mě fenomén Cimrman seje.Může mě někdo osvětlit,kdeže je chyba,aniž přitom tvrdit,že jsem vůl? Myslím ,že bych byl schopen dobrati se vysvětlení svých pocitů,však nebylo by to vhodné na těchto stránkách. Ivan.
05. 10. 2007 | 16:42

Ivan napsal(a):

Souhlasím , je to ovšem náš humor. Nevadí nám že cizinec ho nepochopí, horší je když přestane mu rozumět našinec-je to ještě našinec_
05. 10. 2007 | 16:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Teď jsem si všiml.Jindro, dík.To co jsi napsal by mělo být vyryto a pozlaceno.Jsi dobrej.Ivan.
05. 10. 2007 | 16:48

alena-m napsal(a):

to Terry - mate pravdu zeme by
byla krasnejsi bez nekterych lidi-tzv.prospecharu a to se netyka jen politiky ale i obchodu a sveta mody -show-TV ...apod.viz.>S.Kr.
05. 10. 2007 | 17:32

Ročník 53 napsal(a):

Ivane Hochmanne, pokud Cimrmana nechápete, zatím co okolí ano, je zřejmě vhodné se zamyslet nad tím, kdo že je vlastně ten blbec. Je to určitě Jára Cimrmann?
05. 10. 2007 | 20:36

Ivan Hochmann napsal(a):

To právě si nejsem jist.Moje okolí v minulosti chápalo takové voloviny,že mě zůstával rozum stát.Od těch dob mě nechává názor většiny v klidu.Tím se moje otázka neřeší pane Ročník 53.Ale dík snad na tom něco bude.Ivan.
05. 10. 2007 | 21:22

J. Švorčík napsal(a):

No tak náš humor je specifický, je nesdělitelný a proto se naše veselohry neprodávají do zahraničí. Já se třeba zase nezasměju německé veselohře. To ale neznamená, že budu třeba opovrhovat německým filmem. Prostě máme různou mentalitu. Nebudu ohrnovat nos nad Němci, protože nejsou schopni pochopit fenomén Járy Cimrmana. To by paní Třeštíková neměla při svých znalostech a postavení ve filmové branži ani naznačovat.
05. 10. 2007 | 23:14

Blanka Vávrová napsal(a):

Češi - smějící se bestie, jak vyjádřil, již nevím který, nacista.
Připojuji se k názoru Jindry a Terryho. Humor, který pomáhá malému národu přežít a nezešílet. Kéž nás neopustí. Souhlasím s paní Třeštíkovou, že je to také absence našeho, pro cizince nepochopitelného humoru, který našim emigrantům a vyhnancům v cizině chyběl. Jiné prvky národnostní povahy to asi nebyly, snad kromě vřelejších vztahů, které však ne vždy musí být i upřímné.
06. 10. 2007 | 18:00

Jirka napsal(a):

Nevíte někdo, kam zmizel blog Alice Nellis? Vím, že tam měla jen pár článků, ale strašně jsem se na ně těšil. Celou dobu tu byly, ale teď její jméno úplně zmizelo.
06. 10. 2007 | 18:33

im napsal(a):

Malá poznámka pro Blanku.
Výraz "smějící se bestie (lachende Bestien)" bývá připisován Reinhardu Heydrichovi, od něhož ho převzal K.H.Frank, ale skutečným autorem je velmi pravděpodobně Josef Goebbels, říšský ministr propagandy.
06. 10. 2007 | 20:44

Petr napsal(a):

Ohlasy jsou nějak smutné, kousavé, útočné, ... Nejen na tento úvodní článek, ale obecně. Náš pohled na věci je trošku chmurnější než je třeba. A střídá li se v naší povaze očekávání se zklamáním stále dál a dál, je třeba s tím něco dělat. Jára nám přeci stále ukazuje cestu jak si poradit. A my jsme natvrdlí a nebo nám to vyhovuje, spíš vyhovuje. Čekáme asi opravdu na otevření Blaníku, ale marně. Ani Jára nemůže pomoci sám, čeká na impulz aktivního davu vyzařujícího také intelekt a cit. Jak dlouho jej necháme čekat. On už dával hodně a dlouho, teď by měl dostat. Nebo se zatvrdí také, jako jeho Češi a zaleze natrvalo. Opravdu je tak těžké najít někoho na Hrad?
06. 10. 2007 | 20:46

Radek Mikula napsal(a):

Zajímavé je, jaká témata článku vyvolala ohlas v diskuzi.
Pochopitelně zvláštnosti českého humoru (na co už taky můžeme být kromě minulosti hrdí).
A pak poněkud rudoprávně vyjádřený pocit spokojenosti se současností, jen dříve tolik vychvalovanou absenci nezaměstnanosti vystřídalo plesání nad otevřenými hranicemi.
06. 10. 2007 | 21:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jirko,

paní Alice Nellis napsala poslední příspěvek v dubnu letošního roku. Od té doby jsem se ji několikrát snažil kontaktovat, ale nikdy mi neodpověděla.

Jedné ze zdejších blogerek začátkem července sdělila, že svůj blog zde vlastně chápala jen jako prostor k propagaci svého posledního filmu. Pak už necítila potřebu do něj psát.

Podle Kodexu blogera blog zaniká, pokud se v něm čtyři měsíce neobjeví žádný text http://blog.aktualne.centru...

Libor Stejskal, editor blogů
06. 10. 2007 | 23:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Petře,

brilantní úvaha. Tedy alespoň podle mého názoru. Děkuji za ní.

Libor Stejskal
06. 10. 2007 | 23:32

Jirka napsal(a):

to pan Stejskal: Nevím, zrovna u Alice Nellis se mi něco takového nezdá. Právě jí si velmi vážím. Ať tak, nebo onak, je to hrozná škoda, protože letmý pohled ukazoval, že šlo o velmi zajímavé příspěvky. Strašně jsem se na ně těšil - jen, co budu mít více času...
07. 10. 2007 | 18:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jirko,

mrzí mne to stejně jako Vás. Popsal jsem jen to, co se stalo. Nemám důvod Vám lhát.

Libor Stejskal
07. 10. 2007 | 23:12

Viktor napsal(a):

Z naší země se neemigruje a dokonce jsme schopni oficiálně poskytovat pomoc a podporu běloruské, kubánské a barmské opozici. V tomto kontextu zní zajímavě otázka, proč asi vystoupil 8. -9. září 2007 Sámer Issa na galavečeru Miss Minsk. Volba Miss je v Bělorusku už několik let výkladní skříní nedemokratického režimu prezidenta Lukašenka, tak proč se tolik jásalo v návštěvní knize oficiálních stránek bronzové české superstar, když se tam objevila následující anonce Sámerova vystoupení
:...Na této grandiózní a velmi sledované akci bude přítomen i Běloruský president Alexandr Lukašenko....."?
Cé je správně - "holky" tvrdí, jedná se o skvělý start směrem na východní hudební trh a producent Jan Nejedlý si mne ruce, jak se mu podařilo zdejší konkurenci vytřít zrak. Však si také nic jiného ti naivní idealisté nezaslouží. Pubertálním fanynkám oficiální stránky vedené lidmi, narozenými v padesátých letech minulého století vzkazují ... Sámer za to, co se v Bělorusku děje nemůže, neřešte to ... on je talentovaný zpěvák a politici jsou všichni stejně divní, tak co je nám do nich - nechte to koňovi, děťátka

Názor si laskavý čtenář udělá sám...

http://zpravy.idnes.cz/doma...

http://www.super.cz/kauzy/1...
08. 10. 2007 | 00:52

Radek Mikula napsal(a):

Kapitalismus se tomu říká, Viktore.
Prostě si našel svoje místo na trhu.
08. 10. 2007 | 23:43

Jirka napsal(a):

to pan Stejskal: Já vím, že nelžete, jen mi to je prostě strašně líto, strašně mi to vadí, protože zběžný pohled ukazoval, že šlo o velmi hezké, zajímavé články. Žádné politické "plkání", ale inteligentní, upřímné postřehy. Vědomě jsem je odložil na dobu, až budu mít čas, s tím, že tady mi nikam neutečou... Nezlobte se, ale naprostá většina blogů zde se nacházejících je hlušina - politici, přizvukovači z občanských sdružení založených jinými politiky, dokonce milenky politiků... A když už se najde jeden z mála kvalitních blogů (vedle blogů paní Třeštíkové, Krnáčové, Benešové, pana Hvížďaly, Medka, Holuba, Ježka, Gabala, Šlosarčíka, Sedláčka, Justa, Bubeníka, Kasla, Municha, paní Hybáškové, Paukrtové, Pickové, Lorencové, Lipšice, Tomáška, Putny, Jařaba, J.Veise... A snad by se našel ještě nekdo další.) Kdyby to šlo, třeba na týden dodatečně zařadit, byl bych vám vděčný.
09. 10. 2007 | 20:35

Jirka napsal(a):

to pan Stejskal: Já vím, že nelžete, jen mi to je prostě strašně líto, strašně mi to vadí, protože zběžný pohled ukazoval, že šlo o velmi hezké, zajímavé články. Žádné politické "plkání", ale inteligentní, upřímné postřehy. Vědomě jsem je odložil na dobu, až budu mít čas, s tím, že tady mi nikam neutečou... Nezlobte se, ale naprostá většina blogů zde se nacházejících je hlušina - politici, přizvukovači z občanských sdružení založených jinými politiky, dokonce milenky politiků... A když už se najde jeden z mála kvalitních blogů (vedle blogů paní Třeštíkové, Krnáčové, Benešové, pana Hvížďaly, Medka, Holuba, Ježka, Gabala, Šlosarčíka, Sedláčka, Justa, Bubeníka, Kasla, Municha, paní Hybáškové, Paukrtové, Pickové, Lorencové, Lipšice, Tomáška, Putny, Jařaba, J.Veise... A snad by se našel ještě nekdo další.) Kdyby to šlo, třeba na týden dodatečně zařadit, byl bych vám vděčný.
09. 10. 2007 | 20:35

Viktor napsal(a):

To máte zvláštní představy o kapitalismu, Radku :-)
Bělorusko je patrně jedinou evropskou zemí, kde každý den dochází k porušování lidských práv. V zemi od roku 1994 vládne Alexandr Lukašenko, který dva roky po svém zvolení do funkce prezidenta rozehnal běloruský parlament a ústavní soud, přizpůsobil ústavu svým představám a soustředil do svých rukou veškerou moc ve státě. Kroky, které od té doby Lukašenko podnikl, zmrazily politický vývoj v zemi, vyhnaly z ní řadu politických odpůrců diktatury a postaraly se jen několik let po rozpadu Sovětského svazu o to, že Bělorusko znovu žije v atmosféře strachu a lhostejnost

zdroj : http://www.clovekvtisni.cz/...
10. 10. 2007 | 00:49

viktor napsal(a):

10. 10. 2007 | 00:53

Radek Mikula napsal(a):

Milý Viktore,
neznám Vás, ale přinejmenším tři věci o Vás mohu s určitostí napsat. Nejste Rom, bezdomovec a nikdy Vás ani nenapadlo postavit se současné moci.
Sněte tedy dál se sobě podobnými o Evropě plně zajišťující lidská práva.
10. 10. 2007 | 02:06

Anna napsal(a):

Paní Třeštíková krásnej článek.
Bude 28.říjen.Snad Jára už konečně dostane Bílýho Lva.
14. 10. 2007 | 18:41

Jirka napsal(a):

Vleževážený či nevážený pane Křečku, Váš článek je snůškou nesmyslů a tomu kdo se ve věci orientuje je jasné, že jste zcela mimo mísu. Stránky jsou sdružení Spravedlnost dětem, nikoli Ligy mužů a rušit se nebudou. Při střídavé péči v ČR se děti nestěhují do velmi vzálených míst, protože dochází stále do stejných škol (to byste musel do Francie, kde děti bydlí měsíc s rodičem v jednom městě a chodí do školy tam a druhý měsíc v druhém městě o 100km dále a chodí do školy tam, což jim nepůsobí ani zdaleka takové potíže, jako když pozbudou poloviny rodiny). Již 40 let je v Českých zemích manipulována rodinná politika a to i Vámi poslanci tak, že děti fakticky přichází o polovinu rodiny a Vy politici jejich práva nechráníte. Víte vůbec, že aby byl vztah dítěte s rodičem hodnotný a on je mohl vychovávat a pečovat o ně, museli by spolu být 30pct aktivního denního času ? Víte kolik času proti tomu prezentuje víkend za 14 dní (so 8:30 - ne 17:00 = 32.5hod , dítě má spát 10-11hod = 21.5-22.5hod ) ? Mluvíme o 43-45hod z 390-434hod měsíčně = 9.9-11,54pct což je údajný nikde zákonem neurčený "standard", který i Ústavní soud odmítá, ale nepostižitelné obecné soudkyně s doživotními posty si stále dělají co se jim zachce, bez ohledu na zákony ! Naše předražená a přebujelá justice je naprosto nevyzpytatelný stát ve státě, což v západních zemích nemá obdoby. Co děláte pro změnu ? Také berete jako někteří advokáti paušál za marné úkony - neodvedenou práci ? Nebo sepíšete s klientem smlouvu o dílo ? Dívenka o které píšete chce být se svým otcem bez ohledu na nevraživost matky a s ohledem na svoji vyspělost k tomu může říct svůj názor a přispět ke změnám - děti v tomto nejsou slyšeny a když, jsou často zmanipulovány matkami, což využívají mnohé ženské organizace jako údajný argument "dítě k otci nechce". Jak jste se přičinil o rovnoprávnost žen a mužů, výchovu společnosti k rodinnému životu ? NIJAK ! Tyjete zbytečně v parlamentu z našich peněz.
17. 10. 2007 | 10:01

Viktor napsal(a):

Radku - slyšel jste už o neziskových organizacích a projektech, které mají minimálně vůli, pomáhat ze všech sil minoritám a marginalitám, o kterých se zmiňujete? Pracuje na tom fůra lidí za babku a jejich pracovní doba a vytížení je srovnatelné s pracovní dobou a vytížením špičkových zaměstnanců (s pohádkovými platy) renomovaných ziskových firem. Každý máme trochu jinak nastavený žebříček hodnot a můžeme volit bez toho, že bychom se ocitli ve státním vězení.
To je ve zkratce vysvětlený rozdíl mezi nedokonalou demokracií a dokonalou totalitou.
nic ve zlém .-))
21. 10. 2007 | 00:04

Radek Mikula napsal(a):

Viktor: Jistě Vy v něm neskončíte. A když uslyšíte vyprávění bezdomovce, jak ho policajti zmlátili, sebrali a obvinili z napadení veřejného činitele, dáte mu polévku, pokýváte hlavou a řeknete si "Kdoví, jak to bylo".
Máme přece demokracii, demokratickou policii, demokratickou justici (Mňačka jste nečetl?) a žijeme v zemi, ze které se už neemigruje.
26. 10. 2007 | 21:29

miloš napsal(a):

Svěrák je chudák. Klaus sepsul hnůj -Marečku podejte mi pero a dodnes mu to nezapoměl. V imaginární postavičce můžeme vysledovat typický český komplex malosti
08. 11. 2007 | 22:42

viktor napsal(a):

Radku, máte v tom asik zmatek a ne malý jak vidím :-) - zatímco Vy v Česku máte možnost s trochou osobního nasazení a špetkou odvahy přispět k rehabilitaci nešťastného bezdomovce (a nebude Vás to stát víc, než drtek volného času a dočasnou ztrátu pohodlí), v Bělorusku byste si obdobným postojem řekl minimálně o přesústa, pravděpodobněji však o předčasný pohřeb - jiný kraj, jiný mrav :-).
Je podle Vás snad v pořádku, že takový systém podporuje miláček zdejšího bulvátu, Sámer Issa a jeho tým, účastí na monstrakcích diktátora Lukašenka? Prezident Lukašenko vyhnal ze země značnou část inteligence, svévolně změnil ústavu a buduje represivní policejní stát, víte? ... přijmout pozvání od takového politika je podlé a zištné nebo jen hloupé gesto? "Kdoví?"
18. 11. 2007 | 00:56

Radek Mikula napsal(a):

Slepotou trpíte, nebo jí předstíráte? Sami jsme krok od policejního státu a všichni se tváří, že nic nevidí. Tedy alespoň do té chvíle, než dojde na ně samotné (viz poslední příspěvek od J. Urbana). Pohoršovat se v této situaci nad Lukašenkem mi připomíná angažované vtipy v blahé paměti Dikobrazu.
18. 11. 2007 | 20:07

Viktor napsal(a):

:-)kdo umí, umí Radku a kdo ne :-O

Tři roky odposlouchávali rozhovory mezi Mrázkem a Martinem Hejlem, vlivným důstojníkem BIS, pak bezpečnostním ředitelem Národního bezpečnostního úřadu. Podle přepisu odposlechů to vypadá, že oba muži pomalu sestavovali vládu a prosazovali „své“ politiky do vlivných funkcí. Detektivové slyšeli v telefonech Mrázkovy hovory, které ovlivnily udělování bezpečnostních prověrek. Z výpovědí agentů mají slušné informace o třiceti vraždách, při nichž byli zabiti Mrázkovi konkurenti nebo lidé, kteří jej mohli ohrozit. Žádná z těchto informací však nedostala nikoho do kriminálu.
24. 11. 2007 | 00:23

Radek Mikula napsal(a):

Podstata problému není v tom, zda se dostatečně bojuje proti kriminalitě. Kvůli tomu by asi těžko někdo prchal do zahraničí.

O co jde, je rezignace české společnosti na základní občanská práva. Pocit bezmoci vůči státní zvůli, vůči porušování zákonů samotnou policií a justicí je příznakem dneška. Můžeme se utěšovat, že dřív bylo ještě hůř, že v Bělorusku je i dnes hůř, ale to nic nemění na směru našeho vývoje k autoritativnímu státu, jehož orgány jsou podřízeny právnímu řádu pouze formálně. Už dnes je realita taková, že jako bezejmenný občan máte jen prachbídnou šanci ubránit se bezpráví, a nemyslím tím bezpráví ze strany kriminálních živlů, ale státních orgánů, ačkoli to již poněkud splývá.

To jen aby bylo zřejmé, proč mě nenechává v klidu, když někdo veřejně jásá, že žije v zemi, ze které se nemusí emigrovat.
02. 12. 2007 | 20:32

Viktorka napsal(a):

Tuzemský bezejmenný občan se má kam obrátit o pomoc. V Bělorusku takovou možnost nemá - proto je špatné, podporovat tamní režim.
Je to jednoduché.
24. 02. 2008 | 17:51

Radek Mikula napsal(a):

Tuzemský bezejmenný občan se má kam obrátit o pomoc? Ale kam?

Na to můžete odpovědět jen, že nevíte, ale že určitě někam má, protože jsme přece demokratická země, že.
05. 03. 2008 | 00:29

kaligraf napsal(a):

Co politici nechtějí znát?
Pravdivý dokument, který perzekuuje Česká televize:
http://video.google.com/vid...
19. 06. 2008 | 22:19

Eva Kindlová napsal(a):

Cimrman. Hašek. Český člověk a jeho pocit "malosti". Bezejmenný občan, kam se má obrátit o pomoc...kritika politiky, Sámer Issa a jeho vystoupení v Horní Dolní Chorošo. Jeden názor napadá druhý.(I když slušně).Pohádkové platy, almužny. Střídavá péče, tahanice o děti, nevraživost matky, politováníhodné postavení otce. Demokracie. Perzekuce. Bulvár. Naše peníze. Jen snad příspěvek pana "Petra" není o "nich", ale o "nás". Kde se v nás bere tolik ukřivděnosti? V průměru s plnými pupíčky, v teple domovů u blikajících obrazovek, si neustále rozdíráme svou podebranou sebelítost.
Kdo se cítí většinou bezmocný? Ten, kdo chce být mocný. Kdo má pocity viny? Kdo je ješitný a chce být považován za nevinného.Jsem jen prostá žena, ale třeba se Issa lidem v Bělorusku líbí a na chvilku zapomenou na ten příšerný stav své politiky,(opravdu si můžeme myslet, že politika a 30 kaček u doktora natolik ovlivňuje kvalitu našich životů v denodenní praxi?)koukajíc na Sámerovu šou. Humor cimrmanologů je líbezný, brnkající na laskavost v kritice pro jedny, pro druhé ubohý a trapný. NO a? Já se osypu blahem při poslechu Verdiho opery, mně blízká osoba se při stejné činnosti osype odporem. I kdybych vystudovala všechny školy světa, patrně dojdu ke stejnému názoru: za tenhle rozdíl nemohou ani komunisti, ani Topolánek, ani Ježíš, ani katolická církev. A cinkání klíčemi na Letné lásku k opeře nezpůsobí. Možná, když budu respektovat osypky na operu, přestanen se dotyčný hluboko v sobě považovat na neandrtálce (protože se mu ježí chlupy při umění). Jedno přísloví dost dobře vyjadřuje stínový projev kdekoho z nás: Kam nemůžeš dosáhnout, tam doplivni. Škoda. Važme si své práce, svého zdraví, svých rodin a buďme tam, kde být máme a dělejme to, co dělat máme. Nebuďme tak strašně moc manipulovatelní, zahořklí, nepřepočítávejme všechno na "své peníze", buďme důstojní, nebuďme hloupí a ukřivdění.
10. 07. 2008 | 14:34

Eva Kindlová napsal(a):

Pane Hochmane,

nelíbí se Vám Cimrman a spol.? Máte pocit, že jste něco nepochopil? Ale ne. Máte prostě jinak nastavené přijímače :-). Určitě Vám dušička pookřeje při něčem jiném. Já jsem někdy tak zpitomělá, že se cítím skvěle při hip hopu. Proč, to nevím, jen asi tuším. Miluju jednu myšlenku a to: O pravé povaze člověka se rozhoduje v boji mezi jeho vědomím a touhami jeho podvědomí. A pak se v tom vyznejte.
10. 07. 2008 | 15:15

Václav napsal(a):

Myslím,že ti dva velmi vzdělaní autoři by ze sebe neměli dělat šašky na jevišti.Zdá se mi,že si dělají srandu z lidí a nedivím se,že jim někde zakázali uplatnit jméno Cimerman.Jsou naším národním neštěstím -Češi-Cimermani......To snad i Hašek není tak záporná postava.
21. 09. 2008 | 06:10

omega watches napsal(a):

as far as know 007 years omega watches in the period of beijing olympics,the noble exhibition room of omega opened. the news let like omega watches's people excited a long time!http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 09:08

LV napsal(a):

Vyprávěla jsem jim o životě v Praze, o Radokově inscenaci Rollandovy Hry o lásce a smrti, o Divadle za branou, o filmu Černý Petr. První nedorozumění nastalo když jsem jim líčila rozhlasovou Nealkoholickou vinárnu U pavouka a objevení našeho národního génia Járy Cimrmanna. Nemohli pochopit proč takovou postavu adorujeme, co na ní obdivujeme a čemu se smějeme. Tehdy jsem intenzívně pocítila svou osamělost. Po čase se k tomu přidala silná nechuť k prostředí ve kterém jsem se pohybovala. Žádná myčka nemohla vyvážit pocit prázdnoty, nudy , neinspirativnosti a neporozumění. Do toho přišel 21. srpen. Moji hostitelé mně přesvědčovali, abych zůstala v Německu. Ne, ne a stokrát ne říkala jsem si. V zemi kde musí mít na každé jídlo jiný ubrus, kde si myslí , že největší projev lidského ducha je auto Mercedes a nechápou Járu Cimrmana já žít nebudu! V luxusní kuchyni jsem v televizi viděla tanky v pražských ulicích, brečela
04. 07. 2009 | 05:58

Amos napsal(a):

Opravdu zajímavý názor, pane Oldo.
17. 07. 2009 | 02:31

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
13. 08. 2009 | 11:06

Hervesale napsal(a):

very good hervesale !
30. 11. 2009 | 13:01

jkub napsal(a):

Protoze Cimrmana vymyslel Sverak a ten ma tak rad tuhle zemi ze z ni dokaze vystihnout to nejlepsi mozny, vubec si rikam / kde by cesi byli bez sveraka se smoljakem a dalsich lidi kolem ... druha vec ze dneska uz nevidim zadny nastupce...
26. 01. 2010 | 22:56

raul kornett napsal(a):

vy debilove -ze Hitler nevyhral, to by bylo cesko konecne normalni zemi!
12. 02. 2010 | 23:18

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
04. 03. 2010 | 09:58

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
13. 03. 2010 | 03:43

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:36

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 06:38

iPhone contacts Backup napsal(a):

know more about it. Great article. thanks.
14. 03. 2010 | 01:44

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:30

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 06:55

http://www.kw61.com/replica-chopard-watc napsal(a):

abc
29. 03. 2010 | 10:52

iPhone contacts Backup napsal(a):

great, thank you
02. 04. 2010 | 04:53

iPhone ringtone maker for mac napsal(a):

very usefull infomation, thank you
02. 04. 2010 | 04:57

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

great artical!
02. 04. 2010 | 05:00

iPod to iPod Transfer napsal(a):

you are a thinker
02. 04. 2010 | 05:03

Poptropica napsal(a):

thanks you very much for your information
07. 04. 2010 | 07:17

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:35

replica watches napsal(a):

Doslechl jsem se, že někteří jiní bloggeři (např. M.Topolánek, B.Kuras, A.Vondra, J.Zahradil, P.Bém, P.Bendl) dostanou od firmy značnou zápornou odměnu (nevím ovšem, jestli tato informace odpovídá skutečnosti)
14. 04. 2010 | 02:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy