Ještě k naději z pana prezidenta
Když jsem v roce 1962 nastoupil v Michiganské Státní Universitě, měl jsem za šéfa krystalický vzor „správného Američana“. Často mluvil o tom, jak nerozumní jsou Kanaďané, že se jako další stát nechtějí připojit k USA, protože by měli vyšší životní úroveň a hlavně, ideály, organizace společnosti, pojetí lidských práv a vůbec světový názor panující v USA je úběžníkem, ke kterému dříve čí později dojde celé lidstvo. Čím dříve, tím lépe.
Človíčkovi, který přijel v té době z Prahy, se tento protestantsko-západní názor vyslovený v američtině nutně přeložil do ruštiny, neboť „Sovětskyj čelověk“ byl takřka identický úběžník v pravoslavně-východním pojetí. Válce úběžníků se říkalo studená, ale hrůza z ní šla stejně (v té době byla karibská krize).
Není to ovšem nic nového. Křesťanský svět před nějakými pěti stoletími viděl také jednoznačný světový úběžník. Islámský svět ho s posunem oněch pět a půl století dělících Muhameda od Krista vidí i dnes. Je, bohužel, v lidské povaze, že ideály úběžníků se prosazují ohněm a mečem. V zájmu buď života věčného, nebo alespoň světlých zítřků.
Pohled na svět z perspektivy úběžníků má setrvačnost. Přetrvával v myslích lidí u obou velmocí, bez ohledu na výkyvy vedení a oficiální politiky. Je příznačné, že v nedávném ruském lidovém hodnocení se na významné pozici umístil jistý Gruzínec jménem Josif Džugaševili jako nejvýznamnější Rus.
To že byl zvolen Obama, je nadějný zlom. Není podmíněn převýchovou Američanů, ale etnografickým a věkovým posunem obyvatelstva.
Tím se dostáváme k další skutečnosti: Samuel Huntington napsal Střet civilizací v první polovině devadesátých let minulého století. Předvídal, že USA se stanou zemí s převahou Afro-američanů a Hispánců. Dožil se zvolení Obamy.
Také jasně předpověděl úpadek Západní civilizace. Obamova ministryně zahraničí odjíždí na významné jednání do Číny. Kéž by vše probíhalo takto kultivovaným způsobem.