Je možné zfalšovat volby?

18. 10. 2013 | 10:22
Přečteno 4906 krát
A je možné si výsledky zkontrolovat? Obojí je možné!

V každé lidské činnosti, ve které jde o hodně, se dříve nebo později pokusí některá strana přizpůsobit si výsledek k obrazu svému. Ve volbách pak jde nejen o hodně, ale přímo o MOC. A tak není nic neočekávaného očekávat, že se někdo pokusí na své protivníky vyzrát.

Dosud známé techniky však byly dost primitivní. Dříve někdo z volební komise mohl při sčítání hlasů nepozorovaně stornoval část obálek a nahradil je svými, další možností – a to i nyní - je „odškrtnout“ v seznamu voličů ty, kteří nepřišli volit a vhodit do urny obálky s vlastní volbou. Tyto praktiky ovšem patří minulosti a dnes jsou již téměř nepoužitelné. Čas oponou trhnul a jsou zde nové možnosti.

Volby lze především ovlivnit soustavným zveřejňováním průzkumů volebních preferencí a dnes i „anketami“ koho budou volit známé osobnosti. Kdysi jsem se při čekání na tramvaj bavil se zaměstnancem jedné agentury, jehož úkolem bylo sbírat názory respondentů v terénu. Pravil, že výsledek může ovlivnit již on podle toho, zda se postaví před supermarket nebo třeba Úřad práce a dále pak způsobem položení otázky, kdy již může dotazovanému napovědět odpověď. Na závěr vyjádřil údiv svůj a svých kolegů nad tím, co z jimi nasbíraných odpovědí ve finále nakonec často vychází.

O výsledcích takových průzkumů a mediální masáži ve prospěch té či oné strany však již každý soudný člověk ví. Nicméně výsledek voleb takové průzkumy ovlivňují, neboť je známo, že jazýčkem na vahách mohou být do poslední chvíle nerozhodnutí voliči, v politickém žargonu zvaní bláto, kteří se ve finále emotivně „přilepí“ na některou stranu. Politologové uvádějí, že až čtvrtina voličů se rozhoduje poslední týden před volbami a až polovina z nich až za plentou podle toho, kdo jim na kandidátce padne do oka. Očekávám, že mediální masáž před druhým kolem letošní prezidentské volby ve prospěch Karla Schwarzenberga bude zapsána v učebnicích politologie zlatým písmem. Takový tajfun na vlně tsunami – i když neúspěšný - tady ještě nebyl.

V době počítačů jsou však možnosti ještě sofistikovanější. V ČR je ve sněmovních volbách cca 14500 - 14800 volebních okrsků (počet se volby od voleb mírně mění), ve kterých po skončení voleb sčítají volební komise výsledky. Ani na okamžik nepochybuji, že by snad na této úrovni došlo k nesprávnému sečtení hlasů, na to se členové komisí – možná až na výjimky velmi malých „jednobarevných“ komisí – docela hlídají. Potom se výsledky na počítačově čitelném médiu (CD, flash disk) společně s protokolem doručí na tzv. přebírací místo, těch je cca 500 (počet se opět mírně mění), kde se výsledky z okrsků vkládají do počítače a odesílají elektronicky po síti do ČSÚ. A právě tady začínají možnosti zfalšování výsledků, založené na prakticky nemožném porovnání součtů výsledků z té nejnižší okrskové úrovně se součty celkovými. Možnosti jsou tři.

Sčítání proběhne v pořádku, ale prezentované celkové součty jsou mírně upraveny v (ne)prospěch jedné či více stran. Celková čísla, jako je počet voličů a pod., samozřejmě souhlasí. Tento způsob je ovšem dost primitivní a drzý, neboť mezi velkým počtem pracovníků, sledujících průběh voleb, nelze vyloučit nějakého toho Snowdena, který si nesouladu všimne a nebude mlčet.

Další možností je nasazení „krtka“ do počítačového systému sčítání hlasů. Takovým krtkem může být stálý koeficient, kterým se sčítané hlasy pro jednu nebo více stran upravují tak, aby celkové výsledky vyšly v rámci statistické chyby podle průzkumů volebních preferencí. Určitá strana má podle průzkumů získat např. 20% hlasů, což představuje třeba 1 mil. voličů. Koeficientem 0,95 lze snížit počet odevzdaných hlasů o 50000, tj. z 20 na 19% a jiným stranám naopak o 2x 25000 počet hlasů zvýšit, tzn. z očekávaných 10,0 resp. 4,6% udělat 10,5, resp. 5,1%, což může s počty mandátů docela slušně zahýbat. O tomto řešení může vědět již podstatně menší okruh lidí.

Poslední, nejnáročnější, ale nejlepší možností je „napíchnout“ se na elektronickou „sčítací“ cestu a upravovat data k obrazu svému za pochodu. Chce to mít připravený model výsledků podle volebních preferencí a druhý model vlastních výsledků. Potom stačí počítačový program, který bude napíchnutá data průběžně upravovat směrem k vlastním výsledkům a vracet je zpět na elektronickou cestu k doručení do oficiálního sčítacího centra. Nejlepší je napíchnout se těsně před cílový počítač nebo přímo na něj. Prostě něco jako autopilot, řídící přistání letadla. A ani průběžné ohlašování výsledků voleb např. v TV nevzbudí žádné pochybnosti. Při 14 krajích samozřejmě není nutné „upravovat“ kraje všechny, stačí pouze ty největší a rovněž tak není nutné upravovat všechny strany, stačí pár těch komplementárních. Autopilot se může navíc zapnout až tak po „protečení“ výsledků třetiny až poloviny okrsků a logicky musí skýtat možnost převzetí „ručního řízení“ pro případ velkých neočekávaných odchylek. Samozřejmě nikdo nebude upravovat výsledky v nějakém velkém rozsahu, to by mohlo vyvolat pochybnosti, stačí hýbat s procenty v rámci statistické chyby (viz výše) nebo v okolí neočekávaného průběžného výsledku některé strany, aby ve Sněmovně byl třeba výsledek blízký politickému patu. Takových voleb končí ve světě více, stačí třeba, aby straně chybělo doslova pár hlasů a 5% hranici nepřekročí. Ve volbách 2006 chybělo ČSSD tuším snad 358 hlasů, aby měla o mandát víc a levice tak celkem 101 křesel. A letos bude u českých předčasných voleb kolem 5% dost velká tlačenice, ideální situace pro to, něco s tím udělat.

Já samozřejmě netvrdím, že se volby běžně falšují, pouze popisuji technické možnosti, jak to lze dělat. Volby v případě zájmu totiž nebudou falšovat nějací nýmandi nebo hackeři, nelze však vyloučit silné zákulisní skupiny a to i zahraniční, neboť (viz výše) jde nejen o hodně, ale přímo o MOC.

A je možné si výsledky voleb zkontrolovat? Ano, a to dokonce dvěma způsoby.

Hluboce věřící ovčané a členové volebních komisí budou jistě namítat, že to není možné, že všechny výsledky, včetně těch nejmenších okrsků jsou na internetu. To je sice pravda a ani já to nepopírám, problém je ale v tom, že – pokud vím – součet těchto dílčích výsledků z okrsků, vstupujících do sčítání, nikdo zatím neporovnával s konečnými výsledky kandidujících stran. Při 14800 okrsků s např. 20 kandidujícími stranami by to znamenalo sečíst cca 300 tisíc čísel do 20 výsledných, které by musely „na chlup“ souhlasit s těmi oficiálními. Pokud to stihnete do 14 dnů po volbách a „ruční“ výsledky nebudou souhlasit s oficiálními, můžete podat proti výsledkům voleb stížnost.

Druhý způsob je podstatně jednodušší a hlavně rychlejší. Stačí jeden, předem informovaný a souhlasící člen každé okrskové komise, který zašle výsledek voleb tohoto okrsku formou SMS na konkrétní číslo mobilního telefonu, připojeného k počítači, sčítajícího tímto způsobem hlasy. Z důvodů kontroly musí být čísla mobilů zainteresovaných členů volebních komisí v tomto počítači uložena. A pak už stačí jedna, max. dvě strukturované SMS zprávy z každého okrsku, obsahující pouze čísla a tzv. oddělovače (lomítko, hvězdička apod.), aby tento neoficiální počítač vydal konečné výsledky, které musí souhlasit s výsledky oficiálními. Nevím o tom, že by tento jednoduchý a velmi levný způsob kontrolního sčítání hlasů někdy nějaká politická strana nebo jiný subjekt využily. Nebo snad ano?

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy