Kdo potřebuje randál a záblesky?

31. 12. 2013 | 08:49
Přečteno 15707 krát
Podle masové oblíbenosti rachejtlí a ohňostrojů se zdá, že je potřebuje většina národa a že o jejich důsledcích hlouběji přemýšlí jen málokdo.

Přitom těch několik minut světel na obloze vynese do vzduchu částečky prachu s mnoha toxickými kovy a chemikáliemi. Pro několik minut zábavy ubližujeme zvířatům, ohrožujeme zdraví citlivých lidí a znečišťujeme prostředí. A doplácíme na to všichni.

V ohrožení je zdraví lidí i zvířat
Ohňostroje vytvářejí velké množství nezdravého kouře. Všichni zúčastnění jsou ohroženi vdechováním jemných částeček sazí, prachu, kovů a nespáleného paliva. Vdechování uvedených částic může způsobit závažné zdravotní potíže, mezi které patří například zánět plic a omezení jejich funkce, riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice anebo astmatu. Nejohroženější jsou děti, starší lidé a nemocní. I zdraví pozorovatelé však mohou mít přechodné problémy, jako je podráždění očí, nosu a hrdla, kašel, zahlenění, tlak na hrudi anebo dýchací potíže. Hluk ohňostrojů může překračovat 140 decibelů; hluk nad 85 decibelů už poškozuje sluch. Výbuchy ohňostroje proto ohrožují sluch, mohou vést k tinnitu a u epileptiků vyvolat záchvat. Perchlorát, který je běžnou zplodinou raket, omezuje vstřebávání jódu z krve a může poškozovat štítnou žlázu. Při bezvětří zůstává znečištění poměrně dlouho a ohrožuje zdraví i po dobu několika dnů.
U zvířat vyvolávají ohňostroje paniku a stres. Mohou vést k popáleninám a poškození zraku. Zvířata v panice bezhlavě utíkají. Běžně vbíhají pod auta, narážejí do překážek a umírají. Podle ochránců přírody zahubí ohňostroje stovky ptáků. Novoroční ohňostroj v centru Prahy je například strašákem pro labutě. Při tom loňském vzlétali zmatení ptáci v randálu petard a světlic a po nárazech padali zranění a zakrvavení rovnou mezi diváky.

Rachejtle opakovaně ničí majetek
Každoročně vedou ohňostroje k požárům, poškození zdraví a majetku. Odstrašujícím
příkladem budiž oheň, který v roce 2009 zničil právě dostavované televizní a kulturní centrum v Pekingu. Rachejtle, odpalované v rámci oslav čínského nového roku, spadly i na střechu zmíněného centra. Vzniklý požár hasilo 600 požárníků pět hodin. Požár byl příčinou jednoho úmrtí, několika zranění a škod za více než 588 milionů USD.
Nepodařilo se mi dohledat přesnější čísla o množství použitých materiálů v zábavní pyrotechnice v Česku. Zaujala mne však zpráva ze Švýcarska, která uvádí, že za rok je tam vypáleno 1450 tun dělobuchů. Z toho tvoří asi 1000 tun materiály, jako jsou trubky, konstrukční části a obaly, 240 tun střelný prach a 120 tun chemikálie.

Města šetří, přesto vyhazují peníze do vzduchu
Je mi jasné, že v Česku ohňostroj nestojí 20 milionů USD jako v Abu Dhabi, ale i tak bychom sečtením nákladů na všechny městské ohňostroje u nás došli k překvapivě vysoké částce.
Města během roku šetří, ale na ohňostrojích běžně utratí desítky tisíc korun. My všichni tak platíme za nákup ohňostrojů, organizaci show, následný úklid a poškození majetku či zdraví.
Přitom by určitě každý z nás dokázal napsat celý seznam nápadů, které by si přál v místě svého bydliště uskutečnit. Já sama toužím po stezkách bezpečně propojujících městské části pro pěší a děti na kolech a kolečkách. Člověk by pro každou drobnost nemusel autem a snížila by se závislost na městské dopravě, která třeba zrovna k nám nejezdí v dostatečných intervalech. Všichni bychom se mohli více hýbat.

Jak se bavit bez ohňostroje?
Třeba organizovat pouze laserové show, které jsou pro životní prostředí mnohem příznivější, i když zdravotní rizika zde také jsou. Dobrý nápad je i venkovní promítání, bubnování nebo prosté pozorování oblohy. Rozhodnout se musí každý sám za sebe. Já doporučuji alespoň se zamyslet, jestli nám těch pár minut světelných efektů stojí za zbytečné ohrožení životního prostředí a zdraví lidí i zvířat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vasja napsal(a):

Co já vim, tak přeceda Liška proti tomu nic nemá.
Tak klídek.
14. 12. 2013 | 09:30

kormoran napsal(a):

Halt , nekteri bubnuji, nekteri pozoruji oblohu, nekteri skotaci s laserem , nekteri soulozi , nekteri vypusti rachejtle ))))) a pri tom vsem se stava i nestesti.

Hlavne , aby se vaseho navrhu nechytli byrokrati z EU , narizenim , ze rachejtle smeji byt na prelomu roku vypousteny pod dohledem zvlast vybranych uredniku z vyboru ,(ktere si pochopitelne zaplati) nebo treba fsichni zasednou na pole, prazaci na Letenskou plan -'Ruzyni' a budou pozorovat zatazenou oblohu.)))
14. 12. 2013 | 10:00

KH napsal(a):

Přeji si, aby namísto rachejtlí a ohňostrojů lidé vypouštěli lampiony štěstí, to by byla krása!
14. 12. 2013 | 10:15

Mopslík napsal(a):

Paní autorko, vřele souhlasím. Pokud bych mohl našim politikům něco doporučit, tak je toto docela vhodné téma. Ochránci přírody resp. Strana zelených by k danému problému měla zaujmout stanovisko.
14. 12. 2013 | 10:17

Dříve drzá, nyní stará rachjte napsal(a):

Vzhledem k tomu, že jí sama jsem, proti rachejtlím (i těm starým) nic nemám. Mnohem víc mi vadí bouchací kuličky a dělobuchy. :-)
14. 12. 2013 | 10:18

šebány napsal(a):

V naší čtvrti domů a zahrad žije jeden milovník rámusu a také pyrotechniky. Jakmile je nějaká příležitost odpaluje rachejtle a petardy. Má šedivé vlasy a vousy ale v hlavě na.rá.o. To je především problém většiny těchto pyromanů.
14. 12. 2013 | 10:25

kokoshka napsal(a):

V podstate souhlasim s autorkou,i za meho detstvi a nerozvažneho mladi byli masivne ohnostroje na Novy Rok ale tak maximalne 3-4 hodiny v kulminačni moment(před a po Silvestra),ted to začina o 7 večer a konči nad ranem,a k tomu ješte ruzne činske kuličky,raketky a"bomby" každemu pubertaku...Kdo potřebuje ten kraval?
Ne ja rozumim,mladež se chce bavit,nebyli jsme jine v jejich veku,ale svatky neni o tom pozorovat celou noc"valečne nebe nad Berlinem" a hazet rachejtle jako kdysi anarchiste hazeli bomby,ja představuji klidny rodinny svatek trochu jinak.
14. 12. 2013 | 10:26

Alarien napsal(a):

Autorka:

Máte naprostou pravdu. Když každý rok slyším, jaké prášky mají dávat majitelé psů svým "miláčkům", aby utlumili jejich stres, mám pocit, že se svět už naprosto zbláznil. Totéž mne napadá při ohňostrojích zadlužených měst v zadlužené zemi. Je to zkrátka spolehlivý test hlouposti a bezohlednosti lidí. V Německu mají alespoň zákonem vymezenou dobu, kdy lze zábavnou pyrotechniku použít. U nás? Škoda mluvit...
14. 12. 2013 | 10:28

Čochtan napsal(a):

Mělo by se s tím přestat. Škodí to mnohem víc, než těch pár vteřin srandy přinese.
14. 12. 2013 | 10:29

KamilW napsal(a):

viz též:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/kamil-wichterle.php?itemid=11556
14. 12. 2013 | 10:35

kokoshka napsal(a):

Alarien:
Jake prašky kdo dava milačkum proti stresu,barbituraty?
Muj pes Tofik ma učinnou strategii,utika do koupelny,tam je jeho protibobombovy ukryt.
14. 12. 2013 | 10:37

+++ napsal(a):

Souhlas. Tato původně válečná taktika ke zmatení nepřítele napáchá víc škody než užitku.
14. 12. 2013 | 10:44

Disident napsal(a):

Autorko, bojovali jsme za hodně věcí. Některé se nepovedly.
Smířili jsme se s tím, a držíme hubu,ale svobodu ohňostrojů si vzít nenecháme.
14. 12. 2013 | 10:53

gia napsal(a):

z Číny nepřišlo nic dopbrého. Ty hořící balónky prý štěstí jsou také pěkné svinstvo
14. 12. 2013 | 10:58

a je to napsal(a):

smířili jsme se s tím???? a držíme hubu!!!za koblihu jsme se zaprodali miliardáři a na svobodné ohňostrojení si klidně pučíme když je ta bída.
14. 12. 2013 | 10:59

Alarien napsal(a):

kokoschka:

S prášky Vám neporadím. Psa nevlastním a kdybych nějakého měl, místo prášků bych rovněž hledal úkryt, únik před "civizací". Pouze reprodukuji, co jsem v minulých letech opakovaně slyšel z rádia či četl v nějakém článku. Přesný odkaz dát rovněž nemohu, zůstal ve mně jen pocit úžasu a znechucení, kam jsme to dospěli, když nějaký "odborník" místo regulace či přímo zákazu něčeho, co škodí, nabízí tabletku zapomnění.
14. 12. 2013 | 11:03

Fialenka napsal(a):

Mně ty rachejtle a petardy vadí, chtěla bych, aby to přestalo.
14. 12. 2013 | 11:06

olga napsal(a):

Máte pravdu. Je to vše proti zdravému rozumu. Ještě před několika lety jsem věřila, že zvítězí to lepší. To jsem ještě věřila v komunistickou budoucnost, a nevěřila jsem Bibli. Dnes věřím Bibli, a jedině ta mi dává naději a chuť do života. Každý den se modlím: Přijď Tvé království...
14. 12. 2013 | 11:07

šašek z Jihlavy napsal(a):

Souhlas, pominu-li dětský a pubertální věk, nikdy jsem se těchto kratochvílích nezúčastňoval, děti tam nevodil a kroutil hlavou(i se zdviženým obočím).
V předchozím režimu měli komunisté na tyto atrakce monopol a jejich provádění svěřovali odpobníkům. Jen pár vojáků z povolání ukořistilo pár světlic a v chatových osadách se předváděli k "radosti" milovníků přírody a všem živáčkům.
Co způsobil volný prodej zábavné pyrotechniky víme všichni. Ani na venkově, v rekreačních aglomeracích tomu člověk neunikne, o zvukových a světelných "efektech" ve městech ani nemluvě.
Jen mi vrtá hlavou, proč lidi utrácejí peníze za tuto drahou a nebezpečnou zábavu, mnozí patří svým sociaálním zařazením mezi tzv. chudé. Jestli si kompenzují nějaké mindráky, to ať posoudí psychologové.
Rozhodně bych podpořil zákaz podobných radovánek a zastupitalům bych doporučil neutrácet veřejné peníze na úkor potřebnějších investic. Ale vím předem, že takováto doporučení jsou odsouzena k neúspěchu. Alespoň v této generaci.
14. 12. 2013 | 11:07

šašek z Jihlavy napsal(a):

sorry - odborníkům!
14. 12. 2013 | 11:08

Viola napsal(a):

Je to zvláští, že ty ohňostroje tak fascinují lidi. Pravidelně ve zprávách na Nový rok ukazují, jaké kde měli ohňostroje, jakoby se ti, kteří je pořádají chlubili jak jsou bohatí a jak mocný ohňostroj dokážou udělat. U nás po ohňostroji probíhá anketa, zda se nám to líbilo a jestli si budeme přát za rok zase takový, no a zřejmě se sejde více pochvalných hlasů, než záporných.
Lidé jsou při ohňostroji jakoby přišpendleni k zemi a dělá jim to asi momentální fyzické blaho asi jako při rockovém koncertu. Nám k ohňostroji pouštějí hudbu, takže randál je pořádný. Snažím se být k tomu otrlá, zatím to jde, možná až budu stará a hluchá, tak mi to vadit nebude.
Možná lidi rozradostňuje to setkání u ohňostroje, ta chvilková sounáležitost, jako když se trampové scházejí u táboráku, možná jsou to staré atavismy neandrtálců, kdy byli fascinováni hromy a blesky, protože znamenaly teplo a oheň.
14. 12. 2013 | 11:12

Bakalův nezvaný host napsal(a):

Taky to už nemám rád, ale když jsem byl kluk, tak to byla jiné.
Ne ani tak ty oficiální dovolené, ale domácí výroba a provokovat.
Někteří to mít musí, náctileté kluky chápu, nebyl jsem jiný.

Zakázal bych to financovat z veřejných rozpočtů, protože by se patrně vždy našel nějaký pitomec, který by zafinancoval i oficiální veřejný ohňostroj. Tedy, pokud by chtěli zastupitelé Prahy uspořádat obecní ohňostroj, tak na to vybrat peníze od soukromých dárců.
14. 12. 2013 | 11:14

Viola napsal(a):

to odpočítávání nějak pořád funguje 11,12,13,14
14. 12. 2013 | 11:15

A je to napsal(a):

:)
Kdo potřebuje randál a záblesky - prodejci zábavné pyrotechniky.
14. 12. 2013 | 11:17

Viola napsal(a):

šašku z Jihlavy

jo lidi už neví, jak by zvyšovali to DPH.
14. 12. 2013 | 11:20

strýc virus HxNx napsal(a):

Slimáková, se svým návrhem moc nepochodíte.
ostatně od jisté doby jsou novoroční ohňostroje téměř doménou našich vietnamských spoluobčanů. tohle rachejtlování má staré tradice v celé východní Asii.
mi osobně jsou ohňostroje celkem ukradené, ale chápu, že někomu to může hodně vadit. náš kocour se jde schovat do koupelny, tam má celkem klid.
14. 12. 2013 | 11:33

Twist napsal(a):

Jen primitivové čtvrté cenové skupiny, milá autorko, máte pravdu. Občas se to dá ale snést.
14. 12. 2013 | 11:39

Da.Rock napsal(a):

Typická ukázka uvažování člověka, který zjevně nemá co na práci a tak si vymýšlí pseudoproblémy, aby je pak mohl řešit.
Víte co, paní? Odjeďte na silvera někam do lesů, vemte si sebou ty své labutě a tam ji udělejte nějakou tu laserou šou a přestaňte prudit.
14. 12. 2013 | 11:42

strýc virus HxNx napsal(a):

náš kocour nalézá přinejhorším také útočiště v koupelně.
jinak to ohňostrojování a bouchání a petardění často provozují pozoruhodní ničemové. ale též pracovití Vietnamci, poňuač ohňostroje mají ve východní Asii dlouhou tradici.
14. 12. 2013 | 11:46

Bestia triumphans napsal(a):

..."Dobrý nápad je i venkovní promítání, bubnování nebo prosté pozorování oblohy."

?
Obávám se, autorko, že v takové Praze, a nejen v ní, z noční oblohy moc neuvídíte.
14. 12. 2013 | 12:06

Maximus napsal(a):

Copak trojčení na závěr roku by člověk ustál a dá se před tím utéci, ale tzv. letní čas mě hodně vadí. Všichni, které znám na to nadávají a dnes už to nemá žádný význam např. v úspoře energií a napořád to tu je! Chtělo by to Nobelovku pro toho, kdo to zavedené svinstvo odstraní!
Hezký den všem.
14. 12. 2013 | 12:48

margitslimakova napsal(a):

To: Maximus. Mnozí před těmito rachejtli, hlukem a znečištěním utéci nemohou, ale souhlasím s Vámi, že posouvání času je další obrovský problém a plánuji o něm také psát. M.
14. 12. 2013 | 13:00

argun napsal(a):

Da.Rock

Vašnosto dá se to i otočit. Jestli bez přiblblého bengálu nemůžete existovat. udělejte si ho sám pro sebe doma v obýváku. A přestěnte prudit normální lidi i labutě. Pevně doufám, že vám sousedi za to přijdou namlátit.
14. 12. 2013 | 13:13

Tužka. napsal(a):

Tužka napíše,.....k silvestrovským oslavám,....Před lety zastupitelé našeho města odložili úpravu dalšího plácku pro děti, že nejsou peníze. Udělali jsme partu občanů a šli na radnici hledat zbytné peníze v rozpočtu města na oplocení a úpravu plochy. A při té příležitosti jsme navrhli zrušení silvestrovských rachejtlí financovaných městem. Asi 120 000 Kč vždycky na to padlo,....pronájem pole, mzda za instalaci, rachejtle, požární pohotovost, úklid. Takových peněz, vyhozených do vzduchu a spálených,.....zrušilo se to,....ohňostroj není,...další plácek pro děti je,....a přikoupili vánoční osvětlení, takže část peněz se stejně,....doplňte si každý sám.

Ovšem, dělbuchy a rachejtle odpalují soukromé osoby,....rámus začíná kolem 22 hodiny,...a trvá do jedné ráno.

Mám psy,.....řeším ten problém každý rok. Trávila jsem vždycky tento čas se psy v suterénní chodbě, chovala je, snášeli to celkem dobře. Letos to bude ještě svízelnější. Při jedné noční cestě se ke mně připojil pes-tulák, německý ovčák. Vzala jsem ho domů, nahlásila jeho nález na policii a do spádových psích útulků, .... nikdo se o psa nepřihlásil.
Pes odmítá vstoupit do domu, žije na zahradě, ....má velikou boudu. Letošního Silvestra budu trávit od deseti večer se psy v psí boudě, objímat je, hladit a zacpávat jim uši. Tuláka cvičím, aby si nechal navléknout čepici ze silné látky, aby to tak neslyšel. Snad to přežijeme,....je milý a vstřícný,....starý spacák je připravený, já odhodlaná udělat, co bude potřeba,....

Od prvního ledna 2014 platí nový občanský zákoník,....zvíře už nebude pouhá věc, ale živá bytost,...která má svá práva a její majitel povinnosti a práva také. Když zvířeti ublížíte, tak budete potrestán,...podle nového zákoníku by za ohrožení a zranění a smrt labutí byl organizátor ohňostroje trestán,...navíc,...labuť patří mezi chráněné druhy zákonem o ochraně přírody,....jsem zvědavá, jak se s tímto problémem města popasují. Pokud zvíře bude mít zdravotní následky, nebo se ztratí,....lze žalovat zastupitelstvo, které ohňostroj povolilo.

Ohňostroje k životu nepotřebuji, petardy taky ne,....nic mi to neříká,....naopak, obtěžuje mě to.....tak asi.
Mám oblíbené tvrzení,.....Ztišit se, uklidit a rozsvítit na Vánoce a na Nový rok hlavně v duši a srdci....
Tužka.
14. 12. 2013 | 13:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, typické projevy obyvatelstva, které nemá co do úst.
Krize nebo jak tomu sockom říká ...
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200298554054933&set=a.10200298451852378.201382.1486265823&type=3&theater
Veselé krizování ...
14. 12. 2013 | 13:56

Baba Jaga napsal(a):

Souhlasím s autorkou a dalšími, kteří ohňostroje ke svému životu nepotřebují. Neb nejen ve městech se bouchá - ve vískách také. Nejen na Silvestra a třeba u nás na Nový rok (ze sponzorských darů, prosím - nepřispívám, tak si se starostou připít nechodím), ale při všelikých jiných příležitostech kdykoliv během roku - už to ani není ničím zvláštní a slavnostní.
Zákazy by asi nepomohly nic. Jó, kde jsou ty časy, kdy na Silvestra jedne svazarmovec vypálil co přivítání nového roku několik málo světlic.
A když už jsme u toho vyhazování penízků: kolik se asi za adventní období spotřebuje navíc elektřiny na osvětlení kde čeho, i když nyní jsou "svítidla" prý úspornější, ale zase jejich pořízení dražší? Nevím, jestli toto svícení (a popíjení punče)přidá někomu na sváteční náladě, když navíc mnohé dekorace visí ledaskde celý rok, jen je nezapínají. Ale třeba v prudkém letním slunci jsou pozoruhodné.
14. 12. 2013 | 13:58

Analytik napsal(a):

Existuje určitá skupina živočichů, kteří umí darovat svým bližním jen záblesky, čmoud a hluk.
Celý rok pilně vydělávají a spoří, aby párkrát za rok mohli světu věnovat to nejlepší, co dokáží.
Bohužel, proti nim neexistuje účinná ochrana.
14. 12. 2013 | 14:04

+++ napsal(a):

maxime, já bych zase uvítal nějakého nobelistu, který by mi umožnil zůstat v profesi a přitom netočit turnusový režim. Nějaká hodina je proti takto nepravidelné životosprávě naprosto humorná záležitost :)
14. 12. 2013 | 14:17

xaro napsal(a):

Autorka má pravdu !
..jen bych dodal:
Vám hojným mentálům bohatě postačuje fotbal,hokej a ty prskavky na neby !
14. 12. 2013 | 14:22

Da.Rock napsal(a):

argun: Zklamu vás, ale sousedi jsou normální lidi, co nevymýšlejí umělé kauzy, aby měli o čem blogovat. K silvestru prostě ohňostroj patří, budete se s tím muset smířit, stejně jako s tím, že jeho odpůrci jsou a zůstanou v menšině.
Předpokládám, že se autorka spokojená s ohlasem příště pustí do dalších nešvarů, jako třeba těch, že pro chvilkové potěšení musí každý rok před vánocemi padnout milióny zdravých stromků, které nakonec skončí na skládce nebo na ohništi.
Prostě tepat nešvary je třeba. A když žádné nejsou, je třeba je vytvořit.
14. 12. 2013 | 14:22

Borman napsal(a):

Zákaz veškeré pyrotechniky, by byl na místě, kdo má ty hovadiny poslouchat měsíc před novým rokem, a kdo by byl u toho chycen, tak by byl skopán do modra. Hlásím se jako kopač zadarmo.
14. 12. 2013 | 14:22

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

paní Margit ja kouzelná,
Brojí proti pyrotechnice, prý je škodlivá. Ano, to je.
Ale airbagu v automobilech jí nechávají úplně chladnou.
Ona totiž iniciace arbagů u všech výrobců se dělá azidem olovnatým. Pb(N3)2.
Takže při každém karambolu se nafetujete olovem.
Ale to paní Slimákové nějak nedochází.
Při každém rozbití "usporné" žárovky dle sněrnice EU se zase nafetujete rtutí. Ona totiž ta "úsporka" je rtuťová výbojka nízkotlaká.
Takže kecy o ekologické škodlivosti zábavné pyrotechniky jsou jen plky tety Margit.
Ale stejně mi to bouchání štve, ale nenadělám nic.
14. 12. 2013 | 14:36

Baba Jaga napsal(a):

To: Da.Rock
Jen si randálu hezky užívejte. Ale kde jste vzal to přesvědčení, že většina lidiček ohňostroje ráda? Ale asi ano, když si rachejtle pořizují za své vlastní penízky a během chvilky o ně přijdou. Hlavně, ať nikdo nepřijde k úrazu. Naši kočku Lízu zavřu hezky doma, hafušku momentálně nemáme.
Dnes je v kinech z Metropolitky Verdiho Falstaff - přeju všem krásné podívání nejraději bez přenosových poruch.
14. 12. 2013 | 14:46

Martin1 napsal(a):

Slimáková
Snad poprvé s vámi naprosto souhlasím
(s těmi jiným alternativními přístupy ne)
Zkušenost z vlastní rodiny. V menším městě manželka žadonila, že musíme jít s dětmi na ohňostroj 2 a 3 roky. Není se, co divit. Jediné tří události roku na malém městě:
1) 1. máj. jeden rok skupina lidí na tribuně - druhá jí mává z průvodu. Příští rok se to prohodí. Jen vzorní pracovníci jediného závodu ve městě smí být na tribuně i mimo pořadí.
2) Sraz dechových orchestrů a mažoretek od nás i z kapitalistické ciziny. Velké tržby v kadeřnictví a očekávání, marné, že se některé holky provdají ven, nebo, že si budou moci za naladění muzikantových nástrojů něco koupit v Tuzexu. To splněno bylo.
Trochu to také zvedalo populaci dětí s hudebním nadáním - proč se tak stalo je otázka ne pro muzikology, ale spíše pro sociology a dokonce i pro matky samotné.
Někdy o otci věděly jen to, že do poslední chvíle měla futrál od nástroje pod sebou. Pak se futrál někam ztratil i s jejím panenstvím.
Futrál se našel později v pivnici a panenství bylo vyměněno za devět měsíců za kluka jako buka s hudebním nadáním - to se poznalo v jasném křičeném - zpívaném "áčku".
3) A dál se tam nedělo nic - jen pár rvaček v hospodě také jen nic moc - okresní úroveň - bez mrtvých a pak už jen ten velkolepý ohňostroj i s velkou vatrou.
Protože já byl nafoukaný Pražák, tak jsem všechny zmíněné kulturní i politické věci ve městě zanedbával, občas jsem musel ale povolit uzdu a rodině, hlavně manželce, také něco dopřát - tak jsem váhal, zda ten ohňostroj bude ten pravý kulturní zážitek - rodinný společný zážitek.
Pak jsem usoudil, že ne - ne - děti se budou se bát! Manželka - ne, za tím je hlavně tvoje pohodlnost a ne tvůj strach o strach dětí!
Ona ve všem táhne s davem - já vždy svou cestou, ale aby byl pak večer i sex,na ten jsem vždy myslel hned půl hodiny po skončení předchozího až do toho dalšího, tak popadnu jednoho prcka za ruku, druhého utěsním na golfové hole (pro mladší - takový skládací kočárek - dnes by neobstál zdravotně - neměl plná záda - jen plátno na tyčkách) a prcháme k Labi.
S první salvou mladší prcek strachy otevřené oči i pusu a nemůže nekonečně dlouho popadnout dech,modrá - pak konečně ano - řve jako pavián. Druhý - starší prcek naskakuje k němu na kočárek a v doprovodu dalších stejně postižených odjíždíme ze scény. S konstatováním manželky - jsou po tobě - přecitlivělí.
Výjimečně má pravdu, ale od vás nyní slyším, že jsem je nezbavil jen "okouzlujícího zážitku", ale i všech možných "čmoudíků".
Děkuji si sám sobě, ale zase musím i zde konstatovat průpovídku Felixe Holzmanna, "Na lopatu vám nenapíšou".
Tedy, že i v "normálním" životě jsme vystavováni nedobrovolně škodlivostem ze všech výdobytků techniky.
Prostě - chováme se k sobě hůř, než ten dobytek.
14. 12. 2013 | 14:53

liška napsal(a):

což silvestr, ale oni střílí už na štědrý večer! Prý tichá noc, přesvatá noc...
14. 12. 2013 | 14:55

Ládik!!! napsal(a):

Nejsem proti ohňostojům, ale ať si je jejich majitelé dělají doma, ne venku.
14. 12. 2013 | 15:11

Martin1 napsal(a):

Tužka
"Tuláka cvičím, aby si nechal navléknout čepici ze silné látky, aby to tak neslyšel. Snad to přežijeme,....je milý a vstřícný,....starý spacák je připravený, já odhodlaná udělat, co bude potřeba,...."
-------
Milá Tužko, já na Vánoce i na Silvestra vzpomínám na ty, co už tady nejsou, nebo jsou hodně daleko, jako moje sestra v USA. Letos budu myslet i na vás a vaše psy a na toho s tou čepicí nejvíc.
Mějte se pěkně!
Martin1
14. 12. 2013 | 15:15

margitslimakova napsal(a):

Pro: kosoúhlý průmět čtverce
O úplně všem na světě skutečně psát nemohu a především airbagy mají jednoznačně zdraví ochranný efekt.
Pro: Martin1
Těší mě Váš souhlas s tímto tématem a k alternativám: ve svých textech většinou pouze popisuji i jiné než mainstreamové názory a řešení a jen si dovoluji žádat o toleranci k nim. Mým cílem není přesvědčovat ty spokojené s konvenčnimi možnostmi.
Pro tužka:
Díky za sdílení Vašeho příběhu, je skvělé, že se Vám podařilo ve městě namísto ohňostroje postavit dětské hřiště. Jste skvělou inspirací, že to jde.
14. 12. 2013 | 15:19

Občan napsal(a):

Starosta České Třebové Zedník těžce zadlužil město, je pravomocně trestaný, což dnes nic pro morálku neznamená, důležité je pro něho koryto a pár servilních přitakávačů. Tyto lidi klid pro občany nic neznamená. Z Týdne sportu je dnes Týden chlastu, kdy se za peníze občanů živí pár živnostníků s chlastem, které platí radnice. Částí města Benátky je ulice, která byla opravena, aby sloužila i jako cyklostezka. Nejezděte tam, je to autostráda ohrožující bezpečnost chodců, natož cyklistů. Radnici nestojí ani za to, aby tam dali omezení rychlosti. Krajnice naprosto zničené a tedy zbytečně vyhozené evropské dotace. Měl zde být i park díky nadaci Proměny. Arogantní Zedník to odmítl, že si to město udělá za své peníze. Zatím co v Broumově a Litomyšli mají od této nadace skvělé parkové úpravy, v Benátkách je pro ostudu jakési sportoviště, které bylo servilně uděláno pro pár cyklokrosařů, kteří nemají ani zájem udržovat toto sportoviště. Zbytečně vyhozené peníze pro "popularitu" starosty. Jistě vás nepřekvapí, že je TOP O9, tedy diletant jako Kalousek nebo Drábek. Ale na Silvestra udělá ohňostroj, bude bordel, bude chlast, peněz litovat nebude, natož investovat do úpravy životního prostředí města, zabezpečit bezpečí a klid občanů, že jsou vystresováni zvířata, tak to on neví co je. Servilní zvěrolékař má prvořadé své osobní zájmy, proto přece kandidoval kariérista. Vrána k vráně sedá!
14. 12. 2013 | 15:22

charlie napsal(a):

Na Silvestra raději dávám nějakou částku hochům z ulice nebo postávajícím (ne už ležícím) u sámošky. Hoši jsou většinou vděční a já mám o něco klidněji v duši.

Paní Slimáková - dobrý a potřebný článek - však jste také sklidila řadu souhlasů - což zde nebývá pravidlem.
14. 12. 2013 | 15:27

Bestia triumphans napsal(a):

Nejlepší ohňostroj by byl, kdyby místo rachejtle vylétl z Hradu Zeman.
Za tuhletu podívanou bych si i připlatil.
:-)
14. 12. 2013 | 15:38

Ládik!!! napsal(a):

BT -
komínem?
14. 12. 2013 | 15:39

Bestia triumphans napsal(a):

Ládik!!!
Stačilo by, kdyby vylétl do Jeleního příkopu. Je tam domek, kde kdysi chovali medvěda, tam by moh najít nový pelech.
14. 12. 2013 | 16:02

blue jay napsal(a):

V Alberte ,
se rachejtle a delobuchy nesmi legalne prodavat. Vlada je uz pred lety zakazala po nekolika vaznych urazech a po tisicich stiznosti od obyvatel kteri si stezovali ze jim ruzni ozrali blb.ci co maji radi hlavme ramus narusuji pozitek s Vanoc i dlouho po pulnoci. Misto toho jsou k videni uzasne verejne ohnostroje na ktere se vsichni tesi. Pokud nekdo pojede do Edmontonu na svatky tak ten asi nejlepsi je u High Level Bridge. Vodopad svetel, efektu a k tomu hudba.

Ja i po mnoha letech porad nechapu ty ceske privatni ohnostroje. Ale asi je to jen otazka respektu k sousedum. Coz v CR temer neexistuje. O ustekanych psech a nemoznosti sousedu se tomu branit ani nemluvim.
14. 12. 2013 | 16:07

Bestia triumphans napsal(a):

blue jay:
zajímavé. Platí i pro ostatní provincie, nebo jen Albertu?
14. 12. 2013 | 16:09

Pavel A napsal(a):

Jak se zdá, oblíbenost rachejtlí a petard není až tak moc masová, když se na odporu k ním shoduje 99% diskutujících jindy zaklesnutých do sebe v lítých soubojích :-).
14. 12. 2013 | 16:19

born65 napsal(a):

Občan 15:22
Ano, v tomhle souhlas. Pan starosta J. Zedník je "třída", suverén. Už dvakrát kandidoval z 1. místa, a dvakrát byl nezvolen (přeskočen). Zažil jsem jej v době prosazování ohyzdného plechového Gargulákova Pernera (přes nesouhlas obyvatel v místní anketě) a o jeho "kvalitách" a "kvalitách" jeho přicmrndovačů vím své. Podobného vykuka v čele mělo donedávna i sousední Ústí n. Orlicí. O starostování R. Peška (ODS) se budou jednou hrát v ousteckých divadlech tragikomedie.
K tématu: jeden organizovaný ohňostroj za městem na výletišti by se dal přetrpět (ovšem těch obecních peněz je na tohle fakt škoda), to, že výrostci si občas "bouchnou" také pochopím (už to tady kdosi psal - jako mladí jsme nebyli jiní, suřík byl v mládí pro nás strategická komodita :-) ), ale to metání petard vesměs totálně ožralými jedinci pod nohy (a do oken) jiným, za to bych zavíral do šatlavy. Na slámu, na 2 dny. Stejně jako ty primitivy - sprejery.
14. 12. 2013 | 16:23

Da.Rock napsal(a):

Baba Jaga: Nenapsal jsem, že většina lidí ohňostroje ráda, napsal jsem, že ti, co je neradi, jsou v menšině. To je rozdíl. Kdyby byli ve většině, byl by mnohem větší křik a už by nejspíš byly i zakázány.
Mně osobně vadí pro změnu vyjící psi, kteří dělají hovínka kam se člověk podívá. A to musím snášet celý rok, ne jen pár hodin jednou v roce.
A co mám dělat?
14. 12. 2013 | 16:46

ivánek napsal(a):

Pochází to patrně ze staré Číny, kde rámusem dodnes zahánějí zlé duchy. Zaháněli je tak už v době, kdy ještě praotec Čech hledal Říp.
14. 12. 2013 | 16:46

KvL napsal(a):

to: kokoshka
Tak to jsou asi všichni psi stejní, ten náš tam leze i při bouřce (a to to bylo šlechtěné na nosení kachen při honech)

Taky nevím, proč dávají lidi psům prášky, asi aby neotravovali, když se páníčci chtějí dívat v telvizi na estrádu, jako by jim tam ten pes vadil, neměli si jej pak tedy pořizovat.

to: Margit S.
Vážená paní, máte prosím statistiky toho jaká je zátěž v mg/m3 atmosféry? Něco jiného je okresní město a něco jiného je Praha, ale vemte si dostup ohňostrojů, který je snad 60m, spíš 100m, záleží na tom jaký je to typ rachejtle. Vemte si jaký je to sloupec zduchu, ve kterém se tyto látky rozptýlí.

Ad vaše desítky tisíc, tak to jsou jen promile městských rozpočtů, i kdyby to byl ohňostroj za 100 000Kč, tak je to pro středně velké město, řekněme, že je rozpočet asi 80 000 000Kč, asi 0,125% rozpočtu, promiňte ale to opravdu nic nevytrhne.

Ono aby taková laserová show nezpůsobila ještě větší katastrofu, za souhry špatných okolností by mohl zasáhnout kokpit dálkového letadla a víta co by se mohlo stát, kdyby byli poloti na moment oslepeni?
Aby mohla být ve městech pozorována noční obloha, to by muselo být vypnuto pouliční osvětlení, nebo alespoň silně staženo, na což nejsou tyto systémy vybyveny.

A co rovnou objednat nějaký historický spolek a uspořádat kanonádu? To by bylo pak teprve oslavování.
14. 12. 2013 | 17:05

komunista z Lehman Brothers napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Baba Jaga: Nenapsal jsem, že většina lidí ohňostroje ráda, napsal jsem, že ti, co je neradi, jsou v menšině. To je rozdíl. Kdyby byli ve většině, byl by mnohem větší křik a už by nejspíš byly i zakázány.
Mně osobně vadí pro změnu vyjící psi, kteří dělají hovínka kam se člověk podívá. A to musím snášet celý rok, ne jen pár hodin jednou v roce.
A co mám dělat?
14. 12. 2013 | 16:46
----------
Zkuste po těch psech střílet rachejtlema.
14. 12. 2013 | 17:12

Da.Rock napsal(a):

komunista z Lehman Brothers: To ne, já jsem narozdíl od vás tolerantní.
14. 12. 2013 | 17:18

margitslimakova napsal(a):

Pro KvL: I za desítky tisíc se dá namísto ohňostroje pořídit plácek pro děti, jak je popisováno v příspěvku výše. To, že se popílek rozptyluje z vyšší výšky neznamená, že zmizí, jen třeba zasáhne v nižší koncentraci širší území.
14. 12. 2013 | 17:36

ŠAKAL napsal(a):

HEHE... i náš pan starosta toto pšoukání v 2010 zavedl . Trvá to kolem dvaceti minut , hezká podívaná pro 1200 obyvatel obce . Firma to zde vždy připravuje od rána . Ran jak u Verdunu . Obyvatelé mu o půl jedné ráno uznale plácají po ramenou se slovy - Pepíčku , moc pěkný jsi ten vohnostroj měl . 30 ledna ale už třetí rok za sebou přitlačíme za popelnice vo kilčo víc / z 500 na 800/....no nakonec , KAŽDÁ SRANDA ...atd
14. 12. 2013 | 17:43

SuP napsal(a):

Mně rachejtle nevadí. Když si je pouštějí sousedi, já ušetřím a ti, komu rachejtle vadí, nejsou nasraní na mě. Mně stačí moje rachejtle, co mám doma. A ta, když začne prskat, potřebuje rychle kýbl s vodou.
14. 12. 2013 | 17:48

KvL napsal(a):

to: Baba Jaga
Ale to je starý známý problém popsaný jižž za doby parních strojů, čím úspornější stroj byl vyroben, tím se naopak zbvýšilo jeho využití a celkově spotřeba paliv.

Rozdíl mezi zimou a létem bude ve spotřeba proudu vždy, je to dvoj až trojnásobek inst. výkonu, který je spuštěný.

Tady jsou jistě také rezervy, ale spíš je to o tom, jestli je zapotřebí nasvítit kdejaký barák.

to: kosoúhlý průmět čtverce
Rtuťové výbojky jsou k ničemu, lepší jsou LED, tam by žádná rtuť být neměla. Můžeme se pak bavit o tom, jak je to se světlem, co od něj chceme. Je otázka, jestli má opravdu využívání sodíku tolik výhod proti tomu, že v jeho světle jsme schopni vidět v podstatě jen jakoby černobíle. Jeho spektrální čáry prostě nedostačují pro poznání barev.

Divím se že EU ještě nenařídila používání 100% recyklovatelných obloukovek. Počkat, tamje uhlíka tak produkují to smrtonosné CO2.

to: margitslimakova
Opět, bude to ale koncentrace opravdu tak nebezpečná? Není náhodou průjezd jednoho kamionu, zdrojem zhruba odpovídajícího množství částit? Máte snad přesný rozbor toho co se opravdu uvolní a v jakých množstvích? Bez základního srovnání toho co z těch rachejtlí jde, není možné vyvodit nějaký závěr. V těch chemikáliích (nevím nakolik se používá průmyslově) je zajisté i zpomalovač, což je klidně i obyčejný práškový cukr (v receptech na dýmovnice bývá velmi často)

Myslíte asi spíše něco co vydrží tak rok v použitelném stavu, než se z toho stane nocležna jistých lidí a káliště psů, ale to, uznávám, opravdu není problém toho plácku. To se bavíme o něčem jiném.
Popravdě o kvalitě těch plácků taky jaksi pochybuji, respektive o jejich věkovém určení. Ty jsou použitelné fakt tak do deseti roků, nebo ještě míň a jsou to takové vyhrávátkové cosi, na čem se moc děcka nevyřádí, skluzavky poloviční proti těm socialistickým... Pamatuji si, že ještě do konce 90. let byly po "dětských" hřištích betonové pingpongové stoly, občas nějaká branka, vlastně kus od baráku dodnes ze zemi trčí trubky na síť na volejbal/tenis. Proč to není dnes? Proč jsou dětská hřiště omezena asi do těch 7-8 let? A pak je tu obrovská díra, v podstatě nic volně přístupného, všechna sportoviště jen přes kroužky a oddíly.
Tento nedostatek vede ve zpětné vazbě k destrukci těch dětských hřišť, jestli pak zjistíte proč. Popravdě není již zapotřebí dalších dětských hřišť ale posunout se do další věkové skupiny.
Ale zajímalo by mě k čemu hřiště jsou, když v podstatě neuvidíte na nich kohokoliv staršího, než děcka ze školek, která tam jsou v doprovodu učitelek (O tom, že jsou jak hňupi v zelenách vestách, s reflexními proužky pomlčím), případně nedávno se chodit naučivší mláďata v doprovodu matek, které se za pár měsíců vrátí do práce. Proč mají rodiče strach děck pouštět ven? Není tu něco špatně? A jaký prosím (je to už off topic) je váš názor na Anglosaský přístup, kde v podstatě legálně nesmíte nechat děcko až do kolikatisi roků (snad 13?) doma i když si jdete jen přes chodbu půjčit vajíčka.

Jinak máte + za odpověd.
14. 12. 2013 | 18:05

Kala napsal(a):

Da.Rock - kdybyste byl labutí, mluvil byste (nebo kejhal) jinak. Labutě a kachny jsou chudáci, neznám jediný důvod, proč by měly tuto pochybnou kratochvíli odnášet životem nebo šokem. Stromků je mi taky líto, i když vím, že jsou pro ten účel pěstované. Hlavně těch je mi líto, které jsou už na Štěpána, nejdéle na Nový rok pohozené u popelnic. A ty dvacetimetrové stoleté lituju nejvíc. Jak tak koukám, úplně se na Vánoce v té lítosti rozplynu (ale vážně).
14. 12. 2013 | 18:13

Vaclav Horejsi napsal(a):

Pani Slimakova,

poprve s Vami mohu naprosto souhlasit!
14. 12. 2013 | 18:23

milan napsal(a):

Máme chatu v Deštné v Orlických horách. Nepamatuji, že by obecní úřad někdy musel řešit problém s komunálním odpadem. Všichni chataři totiž odváželi odpad do místa svého bydliště a myslím, že tak činí i doposud. Přesto od letošního roku nám obecní úřad účtuje povinně 500,- Kc. Na jeho obranu musím sdělit snad jediné - nechtěný ohňostroj na konci roku je úžasný!
14. 12. 2013 | 18:29

Marian napsal(a):

Kdo to pootřebuje,paní Margito? Muži.Chlapi.Potřebujeme to už jako kluci a některým z nás to zůstává napořád.BUM!
14. 12. 2013 | 18:31

Marian napsal(a):

SUP- tvoje "rachejtle" musí mít svatozář.
14. 12. 2013 | 18:34

Da.Rock napsal(a):

Kala: Můžu váš ubezpečit, že labutí umírá každoročně mnohem víc na elektrických drátech, než kvůli rachejtlím. Co uděláme? Přestaneme používat elektřinu?
14. 12. 2013 | 18:34

VB napsal(a):

Boha jeho, takovou snůšku polopravd a nesmyslů jsem už fakt dlouho nečetl. Čekal bych, že někdo, kdo má vystudovanou farmacii, bude aspoň malinko schopen objektivně zhodnotit (ne)závažnost uvedených zdravotních rizik. Evidentně tomu tak není.
14. 12. 2013 | 18:49

jsou i horší věci napsal(a):

Paní Slimáková
Zrušit ohňostroje nelze ze státně důležitých důvodů, podléhajících utajení.
Kdybyste to chtěla pochopit blíže, pusťte si video nočního Bagdádu z operace Desert Storm, Desert Fox nebo náletu na prezidentský palác tamtéž ze začátku Irácké války.
Jednotky SAD musí vždycky před začátkem takových náletů označit cíle čínskou pyrotechnikou (dříve u nás britští parašutisti zapalovali stohy benzínem, ale kde jsou dnes stohy a navíc je benzín strašně drahý), aby se počítačově řízení piloti svými vysoce precizními bombami trefili alespoň do přibližných hranic napadeného státu.
Aby, jako při náletu na Dora Farms nebylo posléze zjištěno, že precizní bomby zabily několik náhodně se vyskytnuvších civilů o 20km dál a že Sadám Husajn a jeho synové toto bezpečně určené místo jejich výskytu navštívili naposledy před sedmi lety.
Proto tedy jednotky SAD musí místo chlastání na Václaváku nacvičovat označování různých strategicky významných míst starými rachejtlemi a jsou tudíž soustavně naxrané.
Pokud se vaši domáčtí mazlíčci lekají, schovávají se pod postel nebo utíkají do lesa a nejsou k nalezení, aplikujte jim 50ml fenobarbitalu do karotidy, to je bezpečně zklidní.
14. 12. 2013 | 18:59

Carlos V. napsal(a):

jiste, zakazme to. A zakazme taky koureni na verejnosti, neupraveny vzhled, spinava auta a ohinky na zahrade.

Zakazat, prikazat, ridit. Nutit lidem svoji vuli, brat jim svobodu, hezky zlajnovat dle vule elit. Nazory skodlivejsi nez par hlupaku se zvednutou pazi a vytetovanym Adou.
14. 12. 2013 | 19:10

L.Metelka napsal(a):

Dělání kraválu na Silvestra považuju za příznak zasytdlé puberty. Chápu, že ten, kdo odpaluje rachejtli nebo dělobuch, se v tu chvíli cítí jako chlapák. Dokáže udělat kravál, že to všichni slyší široko daleko...
Houby, jen měl pár korun, za které tu věc koupil. Žádný chlapák, to umí každé hovado...
14. 12. 2013 | 19:18

Da.Rock napsal(a):

L. Metelka: Každé hovado taky umí urážet všechny, kteří dělají něco jiného, než on. Tolerance? Kdepak - hovada, zastydlí puberťáci a jiné nadávky.
Kouříte, Metelko? Pijete alkohol? Připadáte si jako chlapák? Houby, jen máte pár korun na cigára a chlast. Koupit si krabičku cigaret a otravovat tím vzduch lidem ve svém okolí umí taky každé hovado.
14. 12. 2013 | 19:27

Carlos V. napsal(a):

L.Metelka : clanek ale neni o konstatovani hlouposti akteru. A neni zdaleka jen o utraceni radnic.

Je o principu nenechat lidi delat hlouposti. Nedat jim svobodu, i svobodu omylu.
14. 12. 2013 | 19:29

born65 napsal(a):

Pamatuju si snad 2-3 roky zpátky - na silvestra mlha jak prase, ale naše maloměsto v kotlině si měsíce plánovaný ohňostroj neodpustilo. Nikdo dohromady nic neviděl, v mlze z toho prý byly jen roplizlé různobarevné záblesky (to -prý- je tam záměrně, já na tyto veřejné taškařice nechodím), ale smrad se držel pod tou dekou až do rána (to už můžu potvrdit sám).
K čemu to tedy?
14. 12. 2013 | 19:40

Midori napsal(a):

Vřele souhlasím s autorkou. Ale nic s tím nenaděláme. Ohňostroje budou. Všude a každým rokem. Je to škodlivá zábava, o tom žádná.
Též se mi nelíbí řezání vánočních stromků. Jakoby nešlo nastrojit živý stromek před domem na vidíku, když už někdo bez vánočního stromku nemůže být.
14. 12. 2013 | 19:44

Jana Pechová napsal(a):

Mě osobně nevadí pěkné komponované ohňostroje, které sjednávají radnice k výjimečným příležitostem. Má to svůj čas, svoje místo, dodržují se bezpečnostní předpisy a je to i pěkná podívaná.

Vadí mi spíš veškerý ten individuální rambajz - a to ani ne tak mě osobně (o vyznavačích této zábavy si myslím svoje), jako spíš zvířatům, která se zjevně bojí. A proto to vadí i mě.

Lidi na jednu sranu skuhrají, že nemají peníze, ale na tuhle obskurní zábavu peníze mají (trénink na Silvestra aspoň u nás na kraji města chodí amatérští ohňostrůjci nacvičovat už od Vánoc - a přitom to není nic levného).
14. 12. 2013 | 19:53

margitslimakova napsal(a):

Pro Václav Hořejší: Vážený pane profesore, děkuji za napsání, vážím si Vašeho komentáře, a myslím, že bychom se shodli ve více tématech, jako např. i potřebě zdravé stravy ve školách anebo zdravého stravovacího prostředí, které popisuji ve starších příspěvcích:
Sladkosti do škol nepatří: http://bit.ly/AkSlaSk
Toxické stravovací prostředí: http://bit.ly/ToxStP

Pro KvL: Popsaný anglosaský přístup zákazu nechat dítě samo doma i při vynášení odpadků neznám a považovala bych za nesmysl. Dětská hřiště naopak ne. Jejich absence mi na mnoha místech v Česku moc chyběla a po přestěhování se do Německa pro nás byla dětská hřiště jedním ze zásadních pozitiv. Strávili jsme na nich s dětmi i naše děti sami spoustu času.
14. 12. 2013 | 19:59

Byznys napsal(a):

A nejhorší je ,že to na ten nový rok smrdí celá zeměkoule
Nezákáže to nikdo, kšefty jsou kšefty .
14. 12. 2013 | 20:06

Carlos V. napsal(a):

pi Slimakova :

Jiste, stat musi zakazat jist detem sladke. Udela komisi, sestavi programy. naridi spravnou stravu. Zakaze smradlave ohnostroje, misto toho zaridi masova sviceni.

nebylo by lepsi deti hned po narozeni odebrat rodicum a dat do vychovy automatum, ktere se boudou ridit statnim manualem ?

nebo co treba GPS a webcamera na hlavicce kazdeho - zatim ditete - sledujici, zda rodice dodrzuji statni manual ?
14. 12. 2013 | 20:11

Da.Rock napsal(a):

Jana Pechová: Napsat, že lidi naříkají, že nemají peníze a přitom utrácejí za rachejtle, je opravdový vrchol argumentační trapnosti. To je to samé, jako kdybyste řekla, že lidi naříkají, že nemají peníze a přitom po silnicích jezdí tolik luxusních aut.
Na vaši omluvu je třeba říct, že nejste ani první, ani jediná, kdo tady tudle blbost použil.
14. 12. 2013 | 20:19

KvL napsal(a):

to: margitslimakova
Jak říkám, musíte se ještě ale zamyslet nad tím, pro jakou věkovou skupinu je to dětské hřiště určeno, to co já vídám, tak opravdu bude děcka bavit tak do 1.-2. třídy. Jenže pak co? Není tedy nutno budovst jen hřiště dětská, ale i taková, která jsou použitelná později.
A prolézačka dle norem EU, která spíš než prolézačku připomíná 150cm zaraženého starého zábradlí, opravdu moc na prolézání není. Ty, které k něčemu byly, měly aspoň 170cm na výšku a dalo se po nich lézt všemožně, nejen nahoru a dolů, navíc větčina je opravdu rozměrově tak na ta děcka ve školce, když by přez něho jeden v noci musel, tak by se nejspíš při výpadku pouličních lamp zabil o nějakého koňa na péru.

když tak horujete pro plácky, chtělo by to alespoň pokrytí celkové skupiny, ba spíš celého obyvatelstva, (Ale které město má v centru pár desítek volných ha, aby to tam narvalo) Dřív ta hřiště byla tak jaksi pro širší záběr, pro malé tam byly houpačky a písek, pro větší ty prolézačky, a pro ještě starší pak ten ping pong (nevím, jestli by to šlo dnes zase ty normy) a ty tyče mezi které šla dát síť. Proti tomu jsou dnešní hřiště příšerně jednoúčelová.

A jen tak mimochodem vás trochu postraším.
Kančí guláš (a i jakýkoliv jiný) je výborný a nemyslím že by zrovna děcku nějak uškodil (ale ne samozřejmě vagon) a co se týče buchet, kolikrát byly? Tak dvakrát za měsíc (nevím nevzpomínám si), hrozná nálož cukru, určitě nezdravé.

to: Andrea
Sugar free není nutně zdravější, neb umělá sladidla, některá sice známa již dlouho, mohou mít dokonce horší účinky na organismus, než podobná bávka cukru. Nejde tedy o sugar free, ale o to, kolik toho cukru je.
14. 12. 2013 | 20:41

KvL napsal(a):

oprava: Dávka
14. 12. 2013 | 20:43

kokoshka napsal(a):

Mno,nakonec přiskala kavalerie:
Da.Rock,KvL a španelsky kral-jeden nenavidi psy,jiny se muže utlouct po sladkostech a dalšimu frustratu se chce svobody od vlastni ženy,nema on chudinka svobodu behat beztrestne do bordelu,a EU mu to nedovoluje!
Mimochodem kouřeni na veřejnosti je zakazene už od nepameti,udelejte cheese,klik!
14. 12. 2013 | 21:04

L.Metelka napsal(a):

Da.Rock:
Kouřím, ale nikdy v přítomnosti nekuřáků. Semo-tamo si dám pivo, nejčastěji doma.
Snažím se neotravovat svým životem lidi, kteří o to nestojí.
Vy budete asi opak. Taky statečný a silný bouchálista, že?
14. 12. 2013 | 21:10

Martin1 napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Jana Pechová: Napsat, že lidi naříkají, že nemají peníze a přitom utrácejí za rachejtle, je opravdový vrchol argumentační trapnosti. To je to samé, jako kdybyste řekla, že lidi naříkají, že nemají peníze a přitom po silnicích jezdí tolik luxusních aut.
Na vaši omluvu je třeba říct, že nejste ani první, ani jediná, kdo tady tuto blbost použil.
14. 12. 2013 | 20:19
------------
Vám ta argumentace taky ale nesedí:
Auta:
1)ano ti, co mají peníze jezdí v těch luxusních autech (v pořádku)
2)ti co peníze nemají, v luxusních autech nejezdí (v pořádku)
3)není možné říct, že lidé naříkají na nedostatek peněz, protože tolik lidí jezdí po silnicích v luxusních autech - jsou to jiné skupiny lidí (v pořádku)
Rachejtle (to nejsou drahá auta, ty si může dovolit i chudina):
1) vypouští je majitel luxusního auta? Ano - je to pro něj pakatel a v rámusu jen na chvíli se tím přiblíží k tomu, co má jen obnošené botasky.
2) vypouští je majitel obnošených botasek? Ano - není to pro něj pakatel, ale chvíli dokáže vyloudit stejný zvuk, jako jeho soused s tím luxusním autem - chvíli jsou k nerozeznání.Stoji za to utratit nějakou korunu.
3) proč se to líbí většině?
a)Je to estetický světelný zážitek - to ocení estetici - ti prskavky nekupují, proč taky, když když platí primitivnější - rámus berou jako nutné zlo produkce.
b)Je u toho i rámus - to ocení ti primitivnější - bez estetického vnímání.
4)proč se to některým nelíbí?
a)ono se jim to také líbí, ale vědí že ten krátký příjemný pocit ze světelných efektů a randálů je vykoupen mnoha "škodlivostmi"(Já i pí Slimáková)
b)pak je tu skupina věčně nespokojených - těm se nelíbí na světě nikdy nic a snad jen to, ten pocit "pomíjivého štěstí" druhým taky pokazit. Tak jako když stará panna kritizuje sex.
14. 12. 2013 | 21:12

Viola napsal(a):

Carlos V.

A kde je sovboda lidí, kteří hledají ticho?
Různé svobody narážejí na sebe, takže se dá říci, že svoboda neexistuje.
14. 12. 2013 | 21:28

Carlos V. napsal(a):

kokoschka : nejde o zlobu, ale o snahu nekterych lidi ridit svet. Nedbat na svobodu jinych, jeji nazory, alebrz nasilne vnucovat to "spravne". A nechat je platit statu yza ono vnucovani.

Prectete si i jine clanky autorky, pochopite. Nekteri lide chteji pomahat lidem dobrou radou. Autorka chce ze svych - nekdy i dobrych - rad udelat statem vynuceny zakon.
14. 12. 2013 | 21:31

KvL napsal(a):

to: kokoshka
Zdravím do Ruska.
Vím o tom, že v RF má nový rok lehce jiný rozměr než tady u nás, ale to myslím víte i vy.
Já jsem ten poslední kdo by se zde do nějké kavaleie přidával, proto tu můžu stát za svůj názor a do válek se tu nezapojuji (o nepsaných frakcích tu vím).
Taky jsem ten poslední kdo by chtěl někomu život z vlastního prospěchu kazit, natož k otmu užívat EU.
A s tím kouřením, ať si každý kouří, nebo ne, je mi to jedno, ale nelíbí se mi direktivní přístup zákazový, ale když se mnou sedí u stolu v hospodě, tak čekám že se dovolí, jestli si smí zapálit (nekouřím) Zvlášť když je hospoda prázdná.
14. 12. 2013 | 21:34

Carlos V. napsal(a):

Viola : hledat ticho ve meste je protismysl. Byt v osmdesatych letech to fungovalo, ona poetika tiche sedi je uz pryc.

Jinak ohnostroje a podobne taskarice vubec nejsou muj salek kavy. Ovsem k prosici proste patri - a pubertaci vseho veku se proste svobodne vyradi vyradi.
14. 12. 2013 | 21:35

Viola napsal(a):

Martine1

doplním vás, jsou i tací, kteří mají stres jako ti psi, i když dokážou uznat, že ta dvacetiminutovka byla hezká, jsou to paradoxy. Mně to dunění dost děsí a většinou se u toho modlím, aby to bylo dobře připravené a nikomu se nic nestalo.
14. 12. 2013 | 21:35

Viola napsal(a):

Carlosi V.

Jsou situace, že nemůžete odejít, prostě tu svobodu nemáte.
14. 12. 2013 | 21:40

kokoshka napsal(a):

KvL:
Vy znate že jsem Rus?
14. 12. 2013 | 21:42

KvL napsal(a):

to: Carlos V
Asi tak.
Jeden smí poradit, může tomu druhému nabídnout pomocnou ruku, ale to je asi tak jediné, není možné komukoliv cokoliv vnucovat.

to: Viola
Je to pár hodin v roce, jen tak mimochodem, to by šlo takto si stěžovat, kde je svoboda lidí mít ticho, když venku řádí uragán, nebo po mostě jede vlak. Ale tak můžeme pokračovat donekonečna.
Ale víte kde je problém? V energiích. Ať uděláme cokoliv, ikdyž bychom přešli na 100% OZE, ta energie bude problém, protože jen díky těmto energiím, které užíváme je tu tato populace a s tím tyto problémy. Ale to je na dlouho a jinou debatu. Nebo minimálně na debatu o tom, jak populaci rozložit po světě.
14. 12. 2013 | 21:44

kokoshka napsal(a):

Viola:
Možna vymaže,ale spiše ne,zname se už leta,co tam,nechcete pokecat s Mašenkou?
14. 12. 2013 | 21:46

Viola napsal(a):

Pozdravujte pane kokoška Mášenku.
14. 12. 2013 | 21:50

KvL napsal(a):

to: Kokoshka
Да я знаю. Ленинградский округ.
Jestli si to pamatuji správně.

A to s těmi psi, vyjeďte si nahoře, co jsem psal, že jednoho mám, taky že na silvestra spí v koupelně, stejně jako za bouřky, ale taky že nechápu lidi, kteří zvířata zdrogují, místo toho aby si je nechali u sebe tu jednu noc v roce.
14. 12. 2013 | 21:54

kokoshka napsal(a):

Viola:
Ted ne samozřejme,to jsem durak,Mašenka už spi nebo neco jineho...myslel jsem obecne,v dohledu,pokud Vas zajima komunikace se ženou ktera je přibližne vaši krevni skupiny.
14. 12. 2013 | 21:55

Viola napsal(a):

Kvl

uragány jsou v poslední době hrozné, ale pomůže tomu vypuštění "páry" v podobě ohňostrojů? A vůbec jak asi ohňostroje ovlivňují počasí, mihnul se tu pan Metelka, možná by se pousmál, ale možná by i dal za pravdu, že ty plyny nějak ovlivní místní počasí.
Když si postavím domek u trati, tak s prížděním vlaku bych měla být smířená, jinak nestavím u kolejí, anebo když už mi tam dům stojí, tak upozorňovat na hluk. Nedávno ukazovali docela dobré protihlukové stěny jen takové nízké.
Hodně hluku pohltí zeleň, ovšem proti ohňostrojům by to musel být prales, proti hluku z kolejí by stačilo husté křoví.
14. 12. 2013 | 21:59

Viola napsal(a):

projížděním - opr.
14. 12. 2013 | 22:00

kokoshka napsal(a):

KvL:
Vy molodec!Gorod Sankt-Peterburg Leningradske oblasti.
Tak bylo treba vysvetlit ihned,protože při myšlence že nekdo nechava stresovat domaci mazličky se mi zavařuje krev,mam sveho psa moc rad,dobrou noc!
14. 12. 2013 | 22:00

KvL napsal(a):

to: Viola
No u nás je most slyšet několik kilometrů daleko.
Na to aby to ovlivnily, je to příliš nízko, to by musely jít o hodně víš, maximálně tak pokud je mlha, tak by mohly dodat kondenzační jádra a tím by jí trochu ubylo, ale ta by se zase doplnila z okolí, ale to nevím, normálně se za tímto účelem užívají sloučeniny jódu a nebo stříbra, co se týče na molekulární úrovni, nebo se přidávají částice prachu, jako třeba cement, ale to už vyžaduje přímo mraky.
14. 12. 2013 | 22:05

Viola napsal(a):

Pane KvL

U té trati s mostem by měli vysázet topoly.
Ale když jsme u toho hluku, mi dělá problém v noci, když slyším protékat proud, možná se někde něco zkratuje a já nevím kde, ale trvá to už možná roky.
Mám tenké uši, mohla bych slyšet i trávu růst :-).
14. 12. 2013 | 22:12

kokoshka napsal(a):

Proste je tady časovy rozdil dve hodiny,to co vyskakuje na serveru ACZ je detska hodinka.
Mne je to fuk,stejne nejsem zvykly rano ulehat a ješte mala probudi mne a ženu uprostřed noci,jsme s manželkou už jsou zvykle k nočni šichte?.)
14. 12. 2013 | 22:14

KvL napsal(a):

to: Viola
Není možné slyšet elektrický proud, pokud je v kovovém vodiči, je možné slyšet oblouk a to je problém, nechte si rozvody zkontrolovat. Případně pokud je někde nějaká indukčnost, trafo, nebo třeba proudový chránič, prostě cokoliv co obsahuje magnetické jádro, můžete slyšet vybrace toho jádra.
S oblibou to mohou dělat spínané zdroje, kde jsou frekvence v řádu kHz a magnetická jádra, takové zvláštní syčení to někdy vydává.

A zkuste si vysadit topoly do prostředka čtyřicetimetrové řeky, případně napříč odlehčovacím korytem, to nikdo nepovolí. Kladly by odpor při povodni a to by mohlo vést ke katastrofě. Jinak ta traď, nebo spíš tratě, jsou nové, samy o sobě v podstatě bezhlučné a za lesem, jenom ty mosty, jakékoliv budou, budou dělat pokaždé hluk. To mám odpozorované, i ty mosty se štěrkovým ložem jsou slyšet.
14. 12. 2013 | 22:29

Viola napsal(a):

Kvl
děkuji za poučení, budu to muset udělat.
14. 12. 2013 | 23:17

evix - nejsem stroj! napsal(a):

+++ napsal(a):
maxime, já bych zase uvítal nějakého nobelistu, který by mi umožnil zůstat v profesi a přitom netočit turnusový režim. Nějaká hodina je proti takto nepravidelné životosprávě naprosto humorná záležitost :)
...............................
Přesně, ty ohńostroje ani nevnímám, jsem doma a za oknem to tak neslyším a díky počínající hluchotě, ani brzo neuslyším.......Co mi vadí jsou roboti :-( Stále něco syčí, pípá, motory hučí a dopravníky vržou, jakýkoliv problém se okamžitě ozve hlučnou sirénou, jako by měl přijít konec světa :-( A poslouchat se to musí každý pracovní den.
Tinitus už mám taky a rozhodně jej nemám ze silvestrovských radovánek...(poslední dobou jsou soukromé ohňostroje slabší a obecní nikdy nebyl).

Pes, současná fenka, vůbec rachot neřeší, ale nebyla nikdy venku když je Silvestr, vždy má nějaký mls, který ji zabaví. Bývalá fenka boxera měla problémy, slintala, běhala jak šílená a vyla...Dokud jsme ji kdysi nenechali v obyváku s obloženou mísou. Když jsme se vrátili, fenka byla naprosto v klidu, z obložené mísy zůstal akorát salát a trochu sýra. Byla naprosto spokojená a my jsme měli po občerstvení. Pak už jsme jen koupili štangli Junioru a bylo vystaráno....
14. 12. 2013 | 23:36

Da.Rock napsal(a):

Do toho, jestli jsem nebo nejsem bouchálista, je vám, Metelko, velké kulové. V tom je právě mezi náma ten rozdíl. Že já vás nechám čadit, ale vy ostatní nenecháte užít si ohňostroj. Protože vám prostě vadí, tak navíc ještě s primitivitou burana začnete zcela bezargumentačně urážet jejich příznivce. Je to o toleranci, ale touto slabostí vy zjevně netrpíte.
A jelikož vy jednáte (jako ostatně vždy) z pozice neústupného arogantního bl.., nehodlám s vámi dále ztrácet čas a doufám, že vás při nějakém nejbližším ohňostroji trefí šlak.
14. 12. 2013 | 23:55

evix - nejsem stroj! napsal(a):

vánek napsal(a):
Pochází to patrně ze staré Číny, kde rámusem dodnes zahánějí zlé duchy. Zaháněli je tak už v době, kdy ještě praotec Čech hledal Říp.
-----------------
JJ, už několik tisíciletí :-D
To ještě ani kmen Slovanů snad neexistoval a nebo byl někde v širých stepích Ruska.....
15. 12. 2013 | 00:00

L.Metelka napsal(a):

Da.Rock:
Mně nevadí. Vadí jen jednomu člověku u nás doma, ze zdravotních důvodů, a taky mým psům. Ale to Vás asi nezajímá...
Ale jestli si tímhle primitivním způsobem potřebujete honit své ego, tak to dělejte.
Nebo si můžete vzít Viagru...
15. 12. 2013 | 00:33

Da.Rock napsal(a):

Máte pravdu, Metelko, vaši psi jsou mi ukradení. A viagru si kupte sám, jste už ve věku, kdy ji určitě potřebujete. Pokud se vám tedy vůbec kdy naskytne příležistost, abyste ji použil.
15. 12. 2013 | 00:42

kormoran napsal(a):

Po precteni prispevku jsem zjistil , ze jsem dopisuji vetsinou stari zakysli morousove. Vecne na neco nastvani.
Vsak , je to jednou v roce , proc nedoprat povyrazeni tem , kteri chteji? Vzdyt i detem se to libi!
15. 12. 2013 | 01:03

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....když jsme u těch rachejtlí a zvířat. Před lety jsem měla i bílého laboratorního potkana,.....koupit ho, nebyl můj nápad, bylo to něco jako provakitvní dar, co já na to, a jak se zachovám. Stali jsme se s potkanem nerozluční přátelé,....nejraději byl schován v mém levém rukávu. Když se blížil jeho první Silvestr, měla jsem obavy, jak bude rachejtle a rány snášet. Jen zaslechl první petardu,...šups na parapet okna a koukal, co to je, otáčel se na mne a vždycky lehce písknul.

Ohňostroj si vyloženě vychutnával,....stál na zadních, díval se, chvílemi ke mně přiběhl a snažil se mne přilákat k oknu, abych se také dívala. Když to skončilo, vracel se stále na okno,....a každá další jednotlivá rachejtle mu prokazatelně udělala radost,.....asi měl historické předky z Dálného Východu.

Bylo to překvapivé, že rámusu se nebál,....řvoucí kotle stadiónu mu vůbec nevadily, prospal je v příruční kabele,....byl od útlého mládí na rámus zvyklý, v tom to asi bylo. Nebo mají potkani jakousi imunitu na tyto projevy.
Tužka.
15. 12. 2013 | 01:09

kormoran napsal(a):

L.Metelka napsal(a):
Dělání kraválu na Silvestra považuju za příznak zasytdlé puberty. Chápu, že ten, kdo odpaluje rachejtli nebo dělobuch, se v tu chvíli cítí jako chlapák. Dokáže udělat kravál, že to všichni slyší široko daleko...
Houby, jen měl pár korun, za které tu věc koupil. Žádný chlapák, to umí každé hovado.
---------------------------------------------------------------
Metelka a jak jste prozival pubertu vy? U maminy sukne . pomodlit , vycurat a spat , zrejme.

Je neuveritelne , jaka doslova kravina od autorky se da tak rozebrat.))))
15. 12. 2013 | 01:19

Zdravý talíř napsal(a):

Zdravý hmm.. Takový čaj s mlíkem a cukrem - to je bomba.
15. 12. 2013 | 01:22

kormoran napsal(a):

Zdravý talíř napsal(a):
Zdravý hmm.. Takový čaj s mlíkem a cukrem - to je bomba.
----------------------------------------------------------------
)))))))))) Dokazu si predstavit autorku , jak kazdy list salatu drhne kartacem , hrnce smaltovane cast iron , pro vodu chodi do hlubokych lesu , ale mozek to nevyleci.

Rekl bych , ze jako namesicna chodi k sousedovic Krkovickovi zdlaskat pekne prorostly bucek.))

Dle meho nazoru - nejhorsi typ lidi , kteri sami sobe urci striktni pravidla , pritom trpi, ale co horsi , pozaduji , aby tato pravidla dodrzovali i ostatni .
Uz ten smer , kdyz autorka poukazuje na to , jak lze prozit jeden den v roce , bez rachejtli. Ti , kteri ho tak prozivali a prozivaji o tom nemluvi , protoze vi , ze kazdemu to nevyhovuje , prave narozdil od ni.
Slimakova! Kazdy neni jako vy a mela byste to respektovat!
15. 12. 2013 | 02:03

Saltzman napsal(a):

Rachejtle neodpaluji, neb se jich bojím. Když už na Silvestra bouchají, dívám se dost ovíněn a nijak mi v tom stavu nevadí. Pravdu mají ti, co říkají, že zvířata z toho blbnou. Blbnou i zastupitelé. Když u nás vyhrála ČSSD komunálky, udělali ohňostroj větší než Silvestrovský. Sociálně potom šetřili na všem, co jen šlo. Jen na vztazích se svými klientelistickými vazaly nešetřili. Obecní zakázky zase vyhrávaly staré známé firmy a ostatní utřeli hubu. Stejně se tak chovala kdysi dříve ODS.
Ohňostroje jdou jaksi mimo vůli lidu prostého. Prostě jsou a když jsou, pak se na ně čumí. Je to oblbovák na lidi, tak se pořádá. Lidi už oblbnutí jsou mnohá desetiletí a tak žerou ty pravolevé kecy a o demokracii nemají páru. Ani ve snu je nenapadne, aby zatrhli zastupitelům jejich stupidity. Vždyť ani nedokáží dojít na schůzi s občany, natož se patřičně a účinně ozvat.
Autorka možná je z těch, kteří sepsali petici proti Silvestrovskému ohňostroji a podnikla tu námahu sběru podpisů a potom předání petice radnici. Nevím! Co vím, že to co napsala je velmi levně populistické! Většina s ní bude souhlasit a stejně ani většina, ani jedinec nic nebude dělat proti ohňostrojování. Zase jen populistické popíchnutí. No a tak je to vlastně se vším v Česku. Hodně keců napsaných a vyslovených, bojování ale žádné. Tak se vojna nevyhraje, když vlastně ani není!
15. 12. 2013 | 04:57

olga napsal(a):

kormoran
Váženy pane. Autorka a všichni jí podobní svým chováním neubližují nikomu. Zato Vy a Vám podobní ubližujete všem. Sobě i všem ostatním. Lidem i přírodě. Ubližujete. A pouze pro své potěšení.
15. 12. 2013 | 05:02

Maximus napsal(a):

margitslimakova 10:00
Dík za reakci a těším se na zmíněné téma.

+++
Napsal jste, že děláte turnusy. Trochu jste to měl možná upřesnit. Sám jsem jako mladík po vojně dělal pár let na směny na elektrárenském velínu a tehdy jsem do toho šel, že to bylo výhodné finančně a také jsem studoval průmku a tak tam byl trochu čas na studium. Ale noční, to byly šichty a člověk ráno vypadal jako horník, nesmělo se tam spát a organismus dostával zabrat i když byl člověk mladý. Navíc v té firmě byla obrovská zodpovědnost, že pokud by pracovník, který obsluhoval generátory nezvládl přechodový stav, kdy napájecí síť 35kV zkolabovala a tehdy to za bolševika bylo časté, tak by celá firma lehla a spec. pece kde byly třeba pořád v provozu 2-4 turbokompresory á 400kW by zatvrdly resp. materiál v nich a ráno by pro člověka přijela určitě kriminálka, protože škoda by šla do milionů korun. Takže jsme museli za každou cenu udržet vlastní zdroje elektřiny alternátory při životě! Oba stroje Elin a Škoda se jinak fázovaly na "ruku" a to byla také operace. Musela se srovnat frekvence obou sítí, amplituda napětí a fáze tj. obě sínusovky se musely překrývat a pak šup! Na všechno bylo jen opravdu málo času, páč by za chvilku turbíny byly díky tomu, že zkolabovaly parní kotle bez páry a finito. Takže jsme byli sice dobře vycvičení, ale stejně často přišlo nějaké překvápko a děly se věci, že jsme byli jednou nohou v krimu... Takže stres tam byl i potenciální, že si člověk pořád uvědomoval, že nesmí když to přijde zazmatkovat, navíc člověk na to byl v danou chvíli většinou naprosto sám. Ale jinak to bylo, když nebyly průšvihy docela fajn. Ale to už je sakra dávno...
Mějte se.
15. 12. 2013 | 07:29

Jana Pechová napsal(a):

Da.Rock 20:19

Ten argument vůbec není mimo mísu, pane či paní. Řadu těch lidí znám. A také tím neříkám, že ten binec je záležitostí výhradně nemajetných - není. Jen se podivuji nad tím, která investice přijde lidem jako nezbytná, pokud si neustále stěžují, že mají málo.
15. 12. 2013 | 08:17

Drzá zrzka napsal(a):

kormoran

:-)
15. 12. 2013 | 08:35

margitslimakova napsal(a):

Pro ty, kteří mě zde obviňují, že chci dětem zakazovat sladkosti anebo obecně vše zakazovat: zde je odkaz na 10 minutové video, kde Anna Lappé, se kterou se plně shoduji, přesně vysvětluje co a proč by se mělo v problematice dětské výživy dělat:

http://www.margit.cz/mytus-vyberu/

Pro ty, kteří mi naopak vyčítají, že jen píši a nedělám nic, co by vedlo ke změnám: zde je odkaz na právě vzniklou občanskou iniciativu (jsem jejím odborným garantem), jejíž cílem je zlepšení stravování ve školách:

http://www.skutecnezdravaskola.cz/
15. 12. 2013 | 09:02

Baba Jaga napsal(a):

To: kormoran 01:03
Tak staří zakyslí morousové sem hlavně píšou...
A povyražení jednou v roce - pravda hezky kolektivně "stádní".Vy asi neznáte Carrolla Alenku v říši divů a za zrcadlem, kde je hezky spočítáno,že je lépe slavit nenarozeniny. Dalo by se aplikovat i na neSilvestra, ne?
365 - 1 = 364
Už jsem tu napsala dříve, že se malé ohňostroje dělají i v naší malé vísce celý rok, ba i o prázdninách. Každého nás prostě těší něco jiného (ke zbytečnému hluku příliš tolerantní) být nelze.
Mně třeba včera báječný Falstaff - přenos z NY se zadrhl jen jednou a úplně na chviličku.
Hezkou neděli všem.
15. 12. 2013 | 09:16

vasja napsal(a):

Ale ať je to jak chce, mi je těch vyděšenejch zviřátek líto.
15. 12. 2013 | 09:25

Milan Kralevic napsal(a):

Kupte si hluchého psa a problém je vyřešen............
15. 12. 2013 | 09:30

Baba Jaga napsal(a):

To: margitslimakova 9:02
Konečně něco "zdravé" reklamy - už to tu ani nevypadalo jako na Vašem blogu.
15. 12. 2013 | 09:58

Anastázie napsal(a):

da .rock

Jak víte,že se to líbí většině?
Vy máte nějaký relevantní dotazník?
Navrhovala bych uspořádat nějakou podpisovou akci-kdo je pro,kdo proti.

Pro zvířata-zvláště psy-to je opravdu trauma-naše Nelinka byla tak strašlivě vyděšená,že zalezla v koupelně pod vanu/další Silvestry jsme trávili na chalupě-nezdálo se,že by vesničané strádali-sice občas některý světlici odpálil,ale jinak ticho jak v kostele/a jednotlivé světlice příliš velký rámus nedělají a domy jsou zde bytelnější/.
Zákon o týrání zvířat je trestný čin-bude jako trestný čin posuzován několikahodinový psychický šok?/psi mají mnohokráte citlivější sluch/.

Paní Slimáková,tentokráte děkuji.
15. 12. 2013 | 10:29

Pavel13 napsal(a):

"Ohňostroje vytvářejí velké množství nezdravého kouře. Všichni zúčastnění jsou ohroženi vdechováním jemných částeček sazí, prachu, kovů a nespáleného paliva."

Na Ostravsku už se tvrdě trénuje, přišla inverze. Čeho si jinde užijí jeden den v roce, mají Ostraváci hojně po celý rok.

Jiní zde pamatují ohňostroje z dětství. Já tedy vždy viděl vždy jen pár světlic příslušníků LM a PS VB. Do toho sem tam nějaká rána kandidáta Darwinovy ceny.

Pokud zakážeme prodej, začnou zase lidé vyrábět pyrotechniku sami. Nestálo by za to hledat nějaký kompromis? Prostě nechat prodávané pyrotechnice hlavně světelné efekty a zvukové omezit normou. Výrobci by se snadno přizpůsobili.
15. 12. 2013 | 10:51

modrý edvard napsal(a):

Vaše starosti na Vaši hlavu. Mně jsou ohňostroje ukradené. Přesněji: jeden ročně, to je docela hezké. Pokud jich je víc, tak mě to nudí. Mého psa taky. Hluk je protivný, vždycky.
15. 12. 2013 | 11:18

Pavel13 napsal(a):

Co se našich psů týká, neprožívají to nijak dramaticky. Spíše jim vadí, že to bouchá celý den a oni pak nemají svých 20 hodin spánku. K půlnoci jsou tak už značně nevrlí. Mě by taky žralo, kdyby mne neustále někdo budil.

P.S. Chvilku jsem byl zmaten z toho, že v Albertě zakázali prodej pyrotechniky, když já jsem ji v Albertě (správně Albertu) prodávat viděl ...
15. 12. 2013 | 11:33

DL napsal(a):

Všude samej čokl. Lidé dočista zblbli a chtějí si povídat s němou tváří.
15. 12. 2013 | 11:44

Drzá zrzka napsal(a):

DL

Němá tvář vás vyslechne, nedělá drby a nechá na Vás, jak se rozhodnete. Za svá rozhodnutí pak nesete odpovědnost vy. :-)
15. 12. 2013 | 12:16

john petres napsal(a):

Mně se vždy při silvestrovských oslavách Nového Roku(a k tomu ten randál nejvíc patří) vkrádá na mysl otázka,co vůbec to obecenstvo slaví.Zda dražší nájemné,či inflací státem cíleně znehodnocování úspor nebo radost ze zdražování energií apod.,kteréžto potíže každý ten nový rok lidem přináší.A pak ta laskavá tolerance eráru k opilství,kraválu a bordelu...Už jen tento fakt mi zabraňuje se v tu dobu vůbec dotknout sklenky s chlastem!Ale stádečko-to je za to rádo...Přeji hluboké zamyšlení(i když u většiny to nehrozí,že...).Hezké svátky.
15. 12. 2013 | 12:26

Pavel13 napsal(a):

:john peters
Asi plní novoroční předsevzetí: Jestli i tenhle rok přežijem, musíme to pak pořádně zapít.
15. 12. 2013 | 12:31

Plž napsal(a):

Nejkrásnější Silvestr je , když si připijete sklenicí pramenité vody , zazpíváte
"Krásný vzhled, je na ten boží svět, la la la" a jdete koukat na hvězdy.To je náramná zábava.
15. 12. 2013 | 12:49

kormoráni - škodná našich vod napsal(a):

Čím větší kravál - tím větší podvod.

Svoboda a práva výrobců rakví jsou silně potlačovány - pokud se zabraňuje popravám, vraždění, nehodám či účinkům zhoubných nemocí.
Taková výroba rakví pak nevzkvétá.
15. 12. 2013 | 13:03

KvL napsal(a):

to: Anastázie
V tomto případě, jak dohledáte konkrétního viníka, který odpálil rachejtle, jak dokážete, že zrovna ta jeho rechejtle způsobila vašemu psu šok? Ten zákon tu má být zejména proti případům, kdy se o zvířata majitel absolutně nestará, ne pro takové případy, kdy váš pes zalaze pod vanu protože se venku bouchá jednou za rok.
Diskutabilní je taky jestli má být jako týrání posuzováno přejetí pasa vběhnuvšího do vozovky, či na dráhu (brzděte si lokomotivu přes 80t a pět vagonů á 24t kvůli psovi za rychlosti 100km/h), to zvíře tam nemá co dělat.

Čím více zákonů je, tím méně jsou lidé svobodní, nebo si snad myslíte že je nutné všechno upravovat milionem předpisů? Všechno má zpětnou vazbu, svázání více a více předpisy vede k větší a větší naštvanosti lidí a tím pádem k horší atmosféře a ta vede k excesům, které chtějí další předpisy atd.
Nedivme se pak situacím, kdy člověk když zjistí, po pár letech že dítě není jeho a už uplynula doba pro zrušení otcovství, že je schopný je jít postřílet, protože si na něm nárokuje jeho exmanželka v tomto případě sumy nehorázné.
Kdo pak v konečném dúsledku nese vinu za tento čin? Ano stalo se to něčíma rukama, ale prapůvodní příčina je podvádějící manželka, soud, který učil výživné, a i ten zákon, který mu zabránil v tom, aby platit přestal.

Proto je zapotřebí zákonů co nejméně, ale musí být co nejjasnější, aby v nich nebylo možno hledat kliček a nebylo možno je zneužívat.
15. 12. 2013 | 13:14

DL napsal(a):

Drzá zrzka

já mám jen andulku, a ta moc němá není, na rameni mi pořád něco žvatlá do ouška. Důležité je, že s ní nikoho neotravuju venku a že nekálí na chodníku.
15. 12. 2013 | 13:21

Drzá zrzka napsal(a):

DL

Cítím z vás zlobu. :-)
15. 12. 2013 | 13:39

žvaním - tedy jsem napsal(a):

KvL
Nejlepšími jsou tedy zákony přírody. Ty jsou jasné a je jich poměrně málo.
Aanebo je jich také - dle Vaěí ctěné kebulinky, moc ?/

Obdivuhodné zjištění - jak více zákonů znamená větší nesvobodu a tedy opak znamená vyšší svobodu.... termín hodnotová rozervanost či individuální šílenství Vám něco říká ?

" Soud, který mu zabránil v tom, aby platit pořestal" - to zní jako " soud, který mi zabránil v tom, abych přestal platit daně".
Hmm, doposavad jsem si myslel, že ideálem jak řešit problémy komplexní civiklizace je institucionální páteř civilizace...nyní se dovídám, že to je naopak přemíra zákonů, institucionální zbytnělost, že ta je dokonce příčinou stavu - kdy je např. možno soudem neumožnit přestat platit alimenty.

Pane KvL, prapůvodní příčinou nemusí být nutně podvádějící manželka, může to být naopak impotence manželova.

Hezký den.

P.S. Co všecko se tady člověk nedozví, je to zde téměř jako v tunelu moudrosti.
Například se zde dozví to, že čím složitější systém, tím jednodužšíma normama se řídí.
No ještě že taková stanoviska nezastávají lidé sedící například ve velíně Temelína, potažmo výrobci takových zařízemí.
15. 12. 2013 | 13:58

KvL napsal(a):

to: žvaním - tedy jsem
Taky možnost...
Soud, který mu zabránil aby platit přestal, to znamená soud, který mu jinými slovy nařídil v placení pokračovat.

Mimochodem u přírodních zákonu dochází neustále k jejich smršťování do menšího počtu. Původně jsme tu měli dvě oblasti, elektřina a magnetismus, pro obé byly různé rovnice, pak se přišlo na to, že jdou umístit do jedné teorie a popsat v pdostatě stejými rovnicemi.

Opravdu si myslíte, že komplexnost je to nejideálnější, tím tedy mslím komplexnost na takové úrovni, kdy potřebujete pro její udržení kvanta všemožných úředníků, kontrolorů a dalších jedinců o jejichž žinosti mají mlhavou představu i oni sami.

Zeptám se vás, co vám říká pojem derivace.
Pokud by se našel člověk, který celou civilizaci popíše jednou rovnicí efektivity, byť vám na to nebude stačit celá role do tiskárny na noviny, tak po provedení prvé derivace zjistíme maxima, minima a pár dalších bodů, po provedení druhé zjistíme, kde jsou maxima a minima, toto jsou body ideální pro existenci. Na jednu stranu od těchto bodů je efektivita a komplexnost příliš nízká, na druhou stranu je komplexnost příliš vysoká pro udržení efektivity.

Málo známým faktem je že pas a hraniční kontrola jsou zde asi až od 18. století a ještě tehdy se to zavádělo jen na období války. Pak se to zavedlo pevně, copak mi z toho vychází? Jeden den si můžete volně přejít hranice kudy chcete a druhý den jen přes celnici.

Vezměme si desatero, což je jeden z nejstrších právních předpisů, je tam snad přejdeš hranice státu jen po celnici? Nebo je tam snad nějaká formule o tom že smíš jezdit na koni jen pokud jsi splnil zkoušky z jízdy na koni? (dobře trochu zvláštní příklad).

P.S.
Já jsem pouze konstatoval fakt, že čím je více zákonů, tím méně se toho smí, protože pro člověka platí co není zákonem zakázáno je dovoleno. Ergo čím mám více zákonů, ve kterých je nějaký zákaz, nebo omezení, tím méně toho smím a chcete mi snad číct, že čím méně toho jeden smí je svobodnější?

A tento fakt netvrdí nic o tom, že maximální komplexnost je nejideálnějším řešením. Příroda se uspořádává do systémů s nejmenší energetickou náročností, nejvhodnější uspořádání zjistíte právě ze správné rovnice a jejich derivací. Bude-li systém A o něco méně komplexní, než sysém B, ale spotřebuje třeba jen 70% energie, co systém B, pak vyhraje systém A a ten v porovnání se sytémem C, který je ještě méně komplexní, ale spotřebuje o 25% více enrgie, než systém A, opět vyhraje.
15. 12. 2013 | 14:28

DL napsal(a):

Drzá zrzka

Tak to mne mrzí, já zvířata rád, ale nejlépe v rodné vsi, kde má pes výběh, zahradu. Ve městě je mi těch milých tvorečků líto. Ve městě má žít jen člověk, ať si vyžere, co si natropil.
15. 12. 2013 | 15:10

Sprosťák napsal(a):

Vzhledem k počtu obcí v zemi to vidím na kapitolu v miliardovém řádu na posílení těch nejméně dotovaných potřebností.Infantilita je povolena sice do 18 let věku dle zákona,ovšem občanské průkazy se vystavují od 15ti.Znamená to, že je třeba věnovat výchově skutečného občanství více pozornosti.Za blbosti se v zemi utrácí tolik,že občané by mohli mít jejich omezením a celkové nákladnosti v podstatě slušné živobytí i bez zvyšování daní a placení zbytečných parazitů.Spotřebitelé rachejtlí i jejich výrobci a prodejci k nim zcela jistě patří.
15. 12. 2013 | 15:43

Anastázie napsal(a):

My už bohužel Nellinku řadu let nemáme-nemáme nyní žádného pejska.
A tak zůstáváme v Praze a ten hluk ničí náladu nám-mně i manželovi-zvláště bouchací kuličky -ty je slyšet už několik dnů před Silvestrem.
A na Silvestra pomalu aby se člověk kryl,aby mu nějaká světlice neproletěla oknem,nezranila ho či nezapálila byt.

Já bych to s těmi rachejtlemi udělala jako s techno-party-povolit je někde v bývalých
vojenských prostorech.
A bylo by po skandálech/stejně většinu mlaDÍKŮ BAVÍ PŘEDEVŠÍM UPOUTAT NA SEBE POZORNOST A POBAVIT SE LEKNUTÍM ČI ROZHOŘČENÍM LIDÍ DOSPĚLEJŠÍCH NEBO I STARŠÍCH./JAKO STUDENTI v CESTĚ DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE-BOHUŽEL TADY K HAPPY-ENDU NEDOJDE.
15. 12. 2013 | 16:04

mooi napsal(a):

Silvestrovské ohňostroje jsou prostě rituál - zážitek. Vy, předposraní lidičky se prostě trošku otužujte hlukem, smradem a světlem. Je to jenom jednou do roka. Svět kolem vás není jenom útulná, teplá, tichá a uklizená místnůstka. Ty rachejtle a světlice vám zlehýnka připomenou, jak to někde mimo vašeho skleníku opravdu je...
15. 12. 2013 | 17:55

DL napsal(a):

"...se otužujte hlukem, smradem a světlem. Je to jenom jednou do roka." Omyl, ve městech je to na denním pořádku - hluk, smrad, světla.
15. 12. 2013 | 18:27

Kritik napsal(a):

Čekal jsem, že zde bude výsledek průzkumu inteligence a zakomplexovanosti strůjců petard a světlic. Neboť článek si takovou otázku pokládá. Je však místo toho předneseno poučení o závadnosti, a to dost vyčerpávající, jak je jen možné ve stručnosti napsat. Přesto by stálo zato odpověď znát. Myslím že by byla, že strůjci petard a světelných efektů jsou zakomplexovaní ubožáci, kteří neznají jinou možnost, jak na sebe upozornit, než hlukem a světelnými výboji. A tudíž si zasluhují lítost.
15. 12. 2013 | 18:36

Bo Zekao napsal(a):

1. Povolit ohňostroje včetně soukromého odpalování na vymezených plochách za městem. V obydlených částech města odpalování zakázat. Určit dny a časy, kdy je možno střílet. Předejde se tak úrazům a zbytečným úmrtím. (např. zásah do břicha světlicí vypálenou zvenku ve vlastním bytě a smrt před dětmi apod.)
2. Prodej světlic vázat na licenci obchodníků se zbraněmi. Dají se tak koupit v pouze u odborníků prodejnách zbraní a střeliva. Zamezí se tak neodbornému prodeji a prodeji dětem pofiderními podnikavci ve stáncích.
Nic nového tak ale nevytvoříme, pouze se přiblížíme poměrům na západ od našich hranic a poněkud se vzdálíme od poměrů na Ukrajině. Ale při současném obsazení radnic se zcela jistě nic podobného neprosadí. Opilec, který rozhazuje výbušniny je beztrestný, zatímco řádný, nikoho neobtěžující držitel zbrojního pasu je neustále politiky zejména levicovými šikanován.
15. 12. 2013 | 18:37

evix - nejsem stroj! napsal(a):

KvL napsal(a):
Já jsem pouze konstatoval fakt, že čím je více zákonů, tím méně se toho smí, protože pro člověka platí co není zákonem zakázáno je dovoleno. Ergo čím mám více zákonů, ve kterých je nějaký zákaz, nebo omezení, tím méně toho smím a chcete mi snad číct, že čím méně toho jeden smí je svobodnější?
.......................
Parádně napsáno, palec na horu....
15. 12. 2013 | 18:57

Da.Rock napsal(a):

Je zajímavé, že odpůrci ohňostrojů se zmohli prakticky jen na dva argumenty:
1. Vadí mi to (a mému čoklovi taky)
2. Stojí to hodně peněz.

Že jim to vadí je docela možné. Mně vadí celá řada jiných věcí a musím se s nimi smířit. Vadí mi šlapání po psích hovínkách. Vadí mi jejich vytí, vadí mi, že jejich majitelé je nechají volně pobíhat klidně i mezi dětmi na hřišti.
Vadí mi kuřáci, vadí mi, že smrdí všude kolem, na autobusových zastávkách (i když je to zakázáno), v hospodách. Když se ozvu, slyším jen - Když se ti to nelíbí, jdi jinam.
Co tedy říct odpůrcům ohňostrojů - Když se vám to nelíbí, jděte jinam. Tu jednu noc přečkáte někde na Vysočině v objetí se stromem.
Na argument číslo dvě ani nemá smysl reagovat, každému je houby po tom, kde ohněstrůjci na své rachejtle vzali peníze. Jich se taky nikdo neptá, kde berou prachy na krmení pro své psí miláčky, když pořád naříkají, jak mají malé důchody.
btw - Co dělají ti psí chudáčci při bouřce, která je několikrát ročně? Co kdybychom bouřky zakázali?
15. 12. 2013 | 20:10

freeman napsal(a):

Nestačím se divit, jaké ještě buzerace lidi vymyslí. Zákaz ohňostrojů na Silvestra! Ježíšikriste!

Žádné "sestřelené" ptactvo jsem nikdy neviděl, ani ve městě, kde je dost různých špačků a holubů a nad městem vždy hustá "baráž".

Ano, pyrotechnika většinou neobsahuje nic extra zdravého. Jenže ty zplodiny se většinou uvolňují ve výšce, kde je alespoň minimální proudění vzduchu a obvykle je po pár desítkách minut fuč. Kromě toho, tušíte vůbec, kolik toxických látek nadýcháte za celý rok ve městě? Kolik tun nafty a benzínu se tam spálí?

A domácím mazlíčků nejvíc pomůže, když se uklidníte, sednete si a budete se tiše dívat - na rachejtle, na televizi nebo pro mě za mě třeba do blba. Když každý pejskař začne s první petardou nadávat a lítat po bytě jak hexenšus, tak tím víc bude pes na nervy.

Někteří jedinci by evidentně chtěli regulovat všechno a všechny. Nejlépe i to, kdy si smí kdo uprdnout. Připomíná mi to nedávný zákaz sekání trávy o víkendu v některých obcích - kdy asi tak mají sekat lidi, co tam jezdí právě jenom na víkend?
15. 12. 2013 | 20:32

Mc. Boulder napsal(a):

Já jsem také pro zákaz pyrotechniky, náš pes se toho bojí, já jen čekám, že mi nějaké ovado střelí rachejtli na auto, a vlastně nechápu proč s těmi rachejtlemi někteří otravují. A pár puberťáků by 1.1. mělo všechny prsty, takže se zákazem prodeje pyrotechniky naprosto souhlasím.
15. 12. 2013 | 21:28

Da.Rock napsal(a):

McBoulder: Jsem pro zákaz psů. Naše děti se jich bojí.
15. 12. 2013 | 21:32

Mc. Boulder napsal(a):

Da.Rock - zkuste se místo chlastu a bouchání petard, věnovat dětem a všímat si jich, třeba ještě není pozdě ...
15. 12. 2013 | 21:36

Da.Rock napsal(a):

Mc Boulder: Zkuste se vy věnovat svým psům. Třeba z nich vychováte sebevědomá zvířata, ne poseroutky, co zalezou pod postel, když o dvě ulice dál někomu střelí výfuk.
15. 12. 2013 | 21:49

Yan napsal(a):

Něco takového může napsat jen velmi omezenená bytost. Popírat estetiku ohnostrojů, jen z přesvedčení a "s ohledem" na nevychované psy a pseudotoxicitu velmi rozptýlených složek popela použité pyrotechniky, je mírne řečeno, ubohé...

S podobnou argumentací by se měl daleko dříve zakázat chov psů a koček (dělají obtěžující hovínka, hluk, šíří nebezpečné viry a cizopasníky), a např. automobilismus obecně (toxicita paliv i výfukových plynů, hluk, prach, karcinogeny atd.).

Čínňané a Japonci ohňostroje považují za vrchol estetiky a své kultury vůbec, kdy je ohnostroj součástí každé oslavy, včetně pohřbu !
15. 12. 2013 | 22:21

Mc. Boulder napsal(a):

Yan - víte, on je rozdíl mezi oficiálním, profesionálním ohňostrojem a ožralou verbeží v ulicích vyzbrojenou rachejtlemi ...
15. 12. 2013 | 22:31

Yan napsal(a):

Jo, není rozdíl mezi ránou z ofiko ohňostroje a neofiko "piráta", a nikdo tu neschvaluje otravné povyražení pubescentní mládeže různými petardami. Ale i to je dost účinně místním vyhláškami omezeno na pár dní v roce, a zákaz i tohoto by vedl jen k nelegální činosti (legálně nekoupím = vyrobím si sám), která je doprovázena mnohem většími škodami a zraněními, zejména u té mládeže.

Náš pes je vychovaný i v tomto směru a né náhodou, na ránu z poplašnáku či ohňostroje nereaguje. A nebylo to nic drahého, pár ran z poplašnáku v mládí pejska (kupodivu nejsme ohnostrojáři ani myslivci), prostě je to jen něco na co je vhodné při výcviku myslet.
15. 12. 2013 | 22:43

Da.Rock napsal(a):

McBoulder - Jaký je rozdíl mezi profesionálním ohňostrojem a ožralou verbeží z pohledu vašeho psa? Těch oficiálních explozí se váš pes nebojí?
15. 12. 2013 | 22:55

Tužka. napsal(a):

Tužka napíše pro Yan,....nikdo Vám nebrání, abyste si za domov zvolil Japonsko nebo Čínu,....při jejich počtu a oslav, si ohňostroje budete užívat každý den, ze všech stran. Dopřejte si to, za své názory si to zasloužíte. A kočku, nebo psa Vám bez problému k tomu udělají k večeři, dobrou chuť, přeji.

Jinak,...už jsem dvakrát sundavala ze střechy velký hořící lampión s pevně zabudovanou svíčkou, s výdrží hořet několik hodin. A zachycená dřívka od rachejtlí ve stromech je každoroční pozůstatek na mé zahradě od jedinců, kteří si osobují právo mít silvestrovské oslavy. Ať si je pořádají tak, aby neohrožovali ostatní. Pro oslavy Silvestra a Nového roku je v našem zákoně vyjímka,...vím, oslavy nejdou proti zákonu,...někdy jdou ovšem proti dobrým mravům a obyčejné ohleduplnosti.
Tužka
15. 12. 2013 | 22:57

Yan napsal(a):

Tužka bude asi "diskusní aktivista", stejně mírumilovný jak muslim, který chtěl Nizozemce vykázat do exilu, pokud se jim nelíbí právo šaríja :)

Moje názory jsou jistě extrémní, když nesouhlasím se zákazy všeho druhu pro takzvané vyšší dobro. Ani mě netěší sběr zbytků rachejtlí, na mé poměrně rozsáhlé zahradě. A kupodivu ani psy a kočky jíst nezačnu, možná i proto, že maso témeř nejím (jím jen občas, ne z dogmatických ale spíš zdravotních důvodů).

A přesto jsem proti zákazům, ty vyhovují lidem bez rozhledu a chtějícím pevnou ruku pevného zřízení (státu). Nejlépe diktatury...

btw: myslím, že v Japonsku ani v Číně nešlápnete do psího exkrementu s takovou pravděpodobností jako zde. Mohu soudit dle Pekingu a jiných světových měst, kde jsem byl. Srovnejte s Prahou...
15. 12. 2013 | 23:12

kormoran napsal(a):

olga napsal(a):
kormoran
Váženy pane. Autorka a všichni jí podobní svým chováním neubližují nikomu. Zato Vy a Vám podobní ubližujete všem. Sobě i všem ostatním. Lidem i přírodě. Ubližujete. A pouze pro své potěšení.
15. 12. 2013 | 05:02
---------------------------------------------------------------
Vazena pani Olgo , )))) "Ublizovani" je vlastne otazka subjektivity , jsem si vedom , ze jednou za rok ublizim prirode , ale nikoliv lidem , lidstvo ublizuje samo sobe , jen a napr. svym prelidnenim , dalsi aspekty neni treba rozebirat .

S premnozenim Kormoranu si priroda samozrejme poradi , s lidmi , jako skodnou teto planety je to horsi , slozitejsi a zdlouhavejsi - to je i odpoved nicku (kormoráni - škodná našich vod ) zadne "VASE " vody kormorani nerozpoznavaji , to si myslite jen vy!

----------------------------------------------------------------
Mistni duchodci se schovavaji za domaci mazlicky , ze jim to vadi , ale hovno na chodniku po nich neseberou a za zaclonou se smeji , ze nekdo po nem uklouzne -duchodci skodolibi.)))

Vzdyt muzete vy i vasi vyzrani jezevcici nosit 'Otikova" sluchatka a na oci svarecske bryle - to je sexy a pouze 31.12 kazdeho roku!
Je sorta lidi , kterym muzu prinest zlate lejno na zlatem podnosu a stejne budou nespokojeni , Zakazou se 'rachejtle' , za cas prijdou s necim dalsim co jim vadi a budou pozadovat dalsi zakaz , dalsi a dalsi.
Lide ' kteri vyhledavaji trable' a stale do neceho a s chuti rypou .
Jsou dve moznosti obrany : Ignorace , nebo lity boj , aby svuj zamindrakovany nos drzeli pouze ve svem brlohu.
15. 12. 2013 | 23:44

jirch napsal(a):

Ačkoli se mi dikce autorky zdá trochu podezřelá a bývá mi spíš nesympatické různé řešení "problémů světa", tohle je věc, která mě rozčiluje taky a musím se připojit k tažení proti.
A i když si uvědomuju "relativní malichernost" toho problému, nedá mi to.
Kdyby jeden dva večery v roce. Občasné střílení začíná tak týden dva před Vánoci - třeba poslední 2 večery už vždycky někdo v okolí něco zkoušel.
Rány ustávají postupně někdy koncem ledna až února. Zřejmě dopotřebovávání nevypálené munice, nalézání zapomenutých zásob...
Kdyby to aspoň byly ty 2 večery v roce, hodinu dvě, nebyl bych rád, ale budiž. Ale on je to zhruba měsíc, kdy skoro každou noc aspoň občas něco práskne. A k tomu sem tam přes léto nějaká soukromá narozeninová párty s ohňostrojem, otvírání nákupního centra apod.
Jsem mírně neurotický, můj přinejmenším jeden syn rovněž, párkrát jsem měl tu čest sledovat neurotizovaná zvířata, čtu o smrti panikařících zvířat v zoo...
Je to samozřejmě naivní a hloupě agresivní požadavek, ale zdanil bych ty věci zhruba 5 000 procenty. Za nelegální prodej bych trestal třeba zavřením do cely, ve které by nečekaně práskaly dělbuchy.
A zavedl taky nějaký zákon omezující tu kratochvíli na minimální dobu s dostatečnými sankcemi v případě porušení.
Jenže tuším hlukové limity pro auta a motorky taky nějak nastavené jsou, a každý druhý motorkář je má kdesi. Pořádně prohrábnout plyn v úzké ulici mezi vysokými domy, to je takový malý orgasmus. Asi jako ten dělbuch :)
15. 12. 2013 | 23:48

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Yan,...Váš bystrý a rychlopalný úsudek z prvního odstavce na mou adresu, je vskutku úsměvný. První výměna názoru a Vy už víte, čím asi budu,....

Další rychlopalný úsudek o zákazech,....
A přesto jste proti zákazům,....to musí být pro Vás trauma zákazové značky v dopravních pravidlech, zákazy v provozních a bezpečnostních řádech,......

Dejte bacha,...některé zákazy se porušují jen jednou za život....třeba, jako ten policista, co řezal granát z druhý světový pilkou na železo....no jo,...asi se bál diktatury.

Je zábavné Vás číst a srovnávat s realitou,....
Tužka.
15. 12. 2013 | 23:49

Yan napsal(a):

Tužka:
no pro někoho je dělostřelcký grantát a pilka na železo výzva srovnatelná s prosazením všeobecného zákazu pyrotechniky (...rasové snášenlivosti, lehkých drog, bitcoinu ...) v EU.
Obojí je obsese či něco podobného (OCD)

a vše bude mít své oběti na životech...

Smysluplné zákzy (zákony atd.) respektuji, osobně nemám žádné tramuma se státními autoritami, ani body za nerespektování dopravního značení cca 25 let.

Je pozoruhodně příhodné, vytáhnout případ, kdy zrovna policista pilkou pižlal nelegálně granát v garáži v takovéto diksusi. Asi budete mít radost, až se podobné příhody a zranění stanou dětem ve vašem okolí. Sehnat suroviny na nelegální pyrotechniku nikdy nebude příliš složité. A pokud ano, všem nám ostatním zdraží běžné zboží včetně toho zahradnického... pak gratulace a pak asi skutečně bude lepší žít někde v Číně.
Číně, zemi proslulé demokraciíí a ddemokratickým zřízením...
16. 12. 2013 | 00:08

minatomirai napsal(a):

Čínňané a Japonci ohňostroje považují za vrchol estetiky a své kultury vůbec, kdy je ohnostroj součástí každé oslavy, včetně pohřbu !
--------------------------------------------------------------------------
Nepovažují ohňostroje za nic estetického, ale praktického, odhánějí totiž duchy. Na nový rok v Japonsku se musí vyhnat 1000 duchů na konci roku, buď jsou opotřebovaní nebo zkrátka mizerní, a pozve se jediný duch plý síly a dobroty, k tomu však slouží zvony, nikoliv ohňostroj. Japonci nemají zdaleka tolik ohňostrojů.
Číňan miluje ohňostroje, na pohřbech nikoliv, tam jenom petardy a troubení z trubek. Ohňostroje jsou tam téměř na denním pořádku, kompenzují to zřejmě pouštěním draků, což estetické na rozdíl od jejich průměrných ohňostrojů opravdu je.
16. 12. 2013 | 00:22

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Yan,...Vaše věta,.....Asi budete mít radost,.....ukazuje, že mi chcete ledasco podsouvat, .. že jste proradný manipulátor,....o mně víte kulový, ....
Toť vše.
Tužka.
16. 12. 2013 | 00:25

Yan napsal(a):

jj, jsem manipulátor. A rovnou Ten největší.

Dovolil jsem si MÍT JINÝ NÁZOR. To je drzost !
Zavřít, popravit a zapomenout. Po popravě popel roptýlyť do Dunaje!

Dle direktivy z Brusele 2014/1/1/O nutnosti souznění kultur a chovatelů psů, morčat a ekonomické, kulturní a rasové rovnosti :)

RIP Yan
16. 12. 2013 | 00:36

Yan napsal(a):

To: Minatomirai

a byl jste tam ? Oni vskutku začínají s pohřby velmi brzy ráno (odhad 4:00-5:00) a rozhodně ne jen petardami. Mít totiž hotel poblíž hřbitova je poněkud neEvropská zkušenost.
Jiný kraj jiný mrav...
16. 12. 2013 | 00:42

argun napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Je zajímavé, že odpůrci ohňostrojů se zmohli prakticky jen na dva argumenty:
1. Vadí mi to (a mému čoklovi taky)
2. Stojí to hodně peněz.

Milý skalnatý mysliteli,

mýlíte se zásadně. Ten argument je prostě takový, že "zábavná pyrotechnika" je kravina, která nikomu nic pozitivního nepřináší. Ani lidem ani zvířectvu. Tedy ani vám. Stejně, jako nikomu nic pozitivního nepřináší (kromě výrobců a prodejců) například hrací automaty. Vést přiblble relativizující debatu o tom, že to je jen můj názor, který nelze zobecnovat, resp., o tom, že jde omezování trhu a svobody podnikání, vskutku nehodlám. Jestli jste zastydlý tržní svazák z devadesátek, je to jen váš problém. Taktéž je jen a jen vaším problémem váš odpor k živočišstvu veškerému. Pokud jste ještě nepochopil, že patříte mezi něj, je mi vás zgruntu líto.

Je zcela v pořádku, že lidská společnost se - alespon v ojedinělých případech - snaží vytěsnit se svého života jevy, které jí škodí. Jako třeba hrací automaty, rachejtle v rukou postpubertáků a psychopaty na dálnicích. O tom, že samozřejmě chvályhodná snaha se může relativně snadno proměnit v nástroj šikany a nesvobody, není sporu. To ovšem platí zcela obecně pro cokoli - s nožem lze dobře krájet chleba a též podříznout svého souseda.

V Číně má ten cirkus jisté rituální konsekvnce, u nás to má jen konsekvence duševní zaostalosti vymaštěných postpubertáků a rozežraných politiků, toužících se vlichotit svému voličstvu skrzevá ony kraviny.

Stejně, jako není dobrý nápad jezdit po dálnici 300 km / hod, není dobrý nápad pálit na Silvestra rachejtle. Nejsem ani trochu příznivcem zákazů, nicméně jsem příznivcem regulace blbosti, možná lépe touhy po sebedestrukci, která v tomto světě evidentně tenduje k pandemii.
16. 12. 2013 | 01:07

Yan napsal(a):

no, postpone flame war, berte to takhle:

- s komerční dostupností pyrotechniky ubylo domácích amatérských pokusníků a jejich zranění

- s informovaností mládeže o následcích, účincích a mechanismu pyrotechniky a s relativní dostupností zábavní pyrochtechniky ubylo všech škod, včetně zájmu o mimořádně nebezpečnou pyrotechniku

za těch pár dní "ruchu" koncem roku, to není zlý výsledek. Ne?
16. 12. 2013 | 01:25

Jana Pechová napsal(a):

Da.Rock (20:10)
Při počítání argumentů jste ten zásadní poněkud přehlédl: rachot a smrad, který leckdy nepřináší ani chvilkový světelný efekt. A i ten je v tomto kontextu poněkud málo.
Poměrně pěkně vám to vysvětlil nick argun (1:07).
Svoboda je pane něco jiného než anarchie. Jistě platí, že co není zakázáno, je dovoleno, ale mezi tím by měl stát rozum a cit. Je to řečeno větou - Moje práva končí tam, kde začínají práva druhého. A když už nic jiného člověk vůči druhým nepovažuje za důležité, neměl by je aspoň obtěžovat.
16. 12. 2013 | 08:19

Jana Pechová napsal(a):

Yan
S komerční dostupností pyrotechniky pouze narostl počet lidí, dělajících rachot. Zraněných je přitom stejně, ne-li víc, protože s komerční dostupností pyrotechniky přibylo materiálu, s nímž se dá experimentovat.

Škod neubylo, naopak. Zeptejte se hasičů.
16. 12. 2013 | 08:23

minatomirai napsal(a):

Oni vskutku začínají s pohřby velmi brzy ráno (odhad 4:00-5:00) a rozhodně ne jen petardami.
---------------------------------------------------------------------------
Brzy ráno se začíná s tai-chi, což nezasvěcenému může připadat jako část pohřebního obřadu.
Pohřební obřady začínají recitacemi v domě zemřelého, podle toho se to pozná. Rachejtle, dělbuchy a divoké jízdy na autě s trubkami oznamují smrt. Rakev je vystavena 30 dní, teprve poté se dává do hrobky, která může být v zásadě kdekoliv, nejenom na hřbitově. Samotné hřbitovy jsou kulturní záležitostí samy o sobě.
16. 12. 2013 | 08:40

Joachym Brezina napsal(a):

Lidi já vás nechápu, jeden den v roce kdy se prostě do nebe vypálí desítky tisíc korun, pro radost. A vy tady z toho děláte téměř zločin, nevím, kde žijete, ale asi mezi divnýma lidma, anebo vy sami jste dosti podivní. U nás na dědině po půlnoci každý, opakuji každý vyleze před barák a dělá ohňostroj, při tom si přes plot dáváme po kalíšku a hodnotíme, kdo má hezčí rachejtle.
Jsme venku, družíme se, trávíme ten čas spolu, v tom okamžiku jsou zapomenuty křivdy co se občas mezi sousedy přihodí, je to období míru a souznění.

Celý rok dýcháme bordýlky z aut, komínů, pálených petflašek a podobně, ale ne ....madame Slimáková povede boj proti rachejtlím. za tu chvilku se toho asi uvolní opravdu tak dramaticky moc...a kde jsou ti otrávení lidé těžkými kovy? Proč jich nejsou po svátcích plné nemocnice?

Za ten okamžik který je naplněný opojnou radostí když odpálím raketu, sleduju ji jak stoupá, jak se rozprskne, za ten okamžik to stojí. Jestli někdo nemá rád ohňostroje je to jeho věc, ale moralizováním o jejich škodlivosti, právech a podobně mi připomíná zapšklé důchodce, kterým vadí úplně všechno.
16. 12. 2013 | 08:43

Da.Rock napsal(a):

argun: Jste zcela mimo, milý nesnášenlivý spoludiskutére. Už totiž vaše první premisa, že pyrotechnika je kravina, která nikomu nic pozitivního nepřináší, je nesmysl. Ona totiž poskytuje estetický zážitek. To je sakra dost. Že to jinému vadí? Ano, to je možné, mně zase vadí silné těžké parfémy, které jiného přivádějí k vytržení. Nebo opera. Vše je věc vkusu. Jestli já váš vkus jiný než můj, máte na těch pár hodin v roce prostě smůlu. Tak jako já mám smůlu, když musím poslouchat psí štěkot. Který ovšem netrvá jen pár hodin v roce.
Nemáte ani to nejmenší právo osobovat si roli arbitra, který posuzuje co komu něco přináší. Ani já si to neosobuji a když někoho vidím pít archivní víno, láhev bratru za pětikilo, mohu si stokrát myslet, že je to pozér a snob, ale nikdy bych mu to neřekl, natož abych mu v tom bránil.
Ono nejde primárně o pyrotechniku, jde o svobodu.
Dnes zakážou ohňostroj, zítra živé vánoční stromky, pozítří násilné praktiky během velikonoc a za pár let budeme všichni šediví a zglajchšaltovaní do průměrna. Kdo si vyskočí, toho hned okřiknou mravokárci, kterým jeho vyskočení bude vadit. Proč by skákal, vždyť skákání nikomu nic nepřináší!
Tož tak.

Jana Pechová - neopominul jsem žádný argument. Ten váš "rachot a smrad" totiž patří do kategorie "Vadí mi to".
Například mně vůně střelného prachu voní. A rachot? Měla byste bydlet vedle letiště, abyste poznala, co je rachot! A to 365 dnů v roce. Chcete zrušit leteckou dopravu?
To byste si jistě netroufla, věděla byste, že jste bez šance. Tak aspoň svoji frustraci chcete hojit na ohňostroji, který trvá max. pár hodin a většině lidí se líbí?
To ale máte smůlu, nepovede se vám to. Smiřte se s tím. Pokud vám to vadí, můžete odjet na samotu. Jste v menšině a ta musí ustoupit. O tom je demokracie.
16. 12. 2013 | 17:22

argun napsal(a):

Da.Rock

Opět se zásadně mýlíte. Svoboda je příliš vzácná komodita, o které evidentně prd víte, pokud máte potřebu s ní argumentovat v této souvislosti. Nejde vůbec o svobodu, a už vůbec tu nejde o vkus. S operou se můžete celý život k velké radosti opery i vaší míjet a nikoho tím nenaserete. A když se přestěhujete z vaší vísky na Malou Stranu, psí štěkot zase nebude nasírat Vás. Budete spokojen vy i pejci. Klasik praví, že svoboda je stav mysli. Svobodným člověk může být i v kobce San Quentin, jak o tom krásně píše Jack London. Atributem svobody tedy rozhodně není ukájení ega postpubertáků, at už na silnicích, nebo rachejtlemi. Stejně jako jejím atributem není podříznout vlastní babičku, nahrát ten příběh na video, a pak si ho pověsit pro vylepšení osobního PR na svůj profil na facebooku.

To, oč tu běží, je kolektivní pud sebezáchovy biologického druhu. Jsou cvilizační vymoženosti, které s tímto pudem prostě nejsou v souladu a čas od času to - bohužel jen v ojedinělých případech - nějeká významná množina příslušníků daného druhu - kupodivu - přece jen jaksi instinktivně pochopí.. Třeba že jet po dálnici 300 km / hod a zabít přitom nejen sebe, ale i další lidi není dobrý nápad. Ergo. Jestliže většinový konsenzus ve společnosti dospěje k názoru, že rachejtle nechce, tak prostě nebudou bud vůbec a nebo zůstanou roztomilou a tolerovanou soukromou úchylkou několika málo psychicky vyšinutých jedinců. A máte smůlu vy. Jestliže nedospěje, mám smůlu já. A to je celý příběh.

Mimochodem, te debata je prakticky identická s debatou o kouření na veřejnosti. Její výsledek je celkem předvídatelný.
16. 12. 2013 | 18:37

argun napsal(a):

Da.Rock

Patláte tu argumentaci jak když kočička s pejsekm pekli dort. Živé vánoční stromky jsou pro daný účel pěstovány, a pokud se po ukončení vánočního třeštění stanou opět součástí nějakého biologického cyklu, tedy neskončí v popelnicích, jak se u blbů zhusta děje, nelze proti jejich produkci nic namítat. Účast na velikonočních radovánkách je dobrovolná a každá děvčica, která se jich účastnit nechce, má svaté právo se jich neúčastnit. Džendrtety s jejich hysterií tedy at si trhnou nohou. To ale rozhodně neplatí pro silvestrovské běsnění, před kterým utéci je poměrně obtížné, obvykle nákladné, a pro některé jedince, třeba staršího věku, ba dokonce nemožné. O zvířatech ani nemluvě.

Když píšešte, zkuste u toho - alespon občas - myslet.
16. 12. 2013 | 18:51

Da.Rock napsal(a):

argun: Zajímavé - hysterické džendrety ať si během velikonoc trhnou nohou. Tomu říkám názorový veletoč! Když vám něco hoví, ať si trhne nohou, kdo je proti. A když se vám něco nelíbí - zakázat.
A jsme u jádra problému.
Nejde o rachejtle. Jde o princip. O to, jestli budu na chvíli tolerovat něco, co se mi nelíbí, protože je to třeba odvěký národní zvyk. Nebo to prostě ze svých osobních pohnutek budu požadovat zakázat a zdůvodňovat to pseudoargumenty o škodlivosti.
Přeberte si to hlavě jak chcete. Pokud budete na chvíli upřímný sám k sobě, budete muset uznat, že na tom něco je.
Přeju hodně upřímnosti ;-)
16. 12. 2013 | 21:12

Jana Pechová napsal(a):

Da.Rock
Kdybyste chtěl skutečně diskutovat, budete vnímat, co druhý říká.
Komponované ohňostroje řízené profesionálem mi nevadí. Také trvají maximálně desítky minut než hodiny, jak uvádíte. A mají předem daný termín.
To, co většině lidí vadí, jsou amatérské iniciativy, nejčastěji v podobě jednotlivých petard. A ty netrvají "max. pár hodin", ale v případě konce roku v podstatě dva týdny. Každou chvíli se odněkud ozve rána, čím blíže silvestrovské půlnoci (a to z obou stran), tím častěji.
Rachot a smrad tak nepatří do kategorie "vadí mi to", ale je skutečně argumentem. Protože na rozdíl od letecké dopravy neslouží vůbec ničemu jinému než k ukojení jedincova obskurního pocitu blaha. Pokud bude tentýž k vlastnímu uspokojení potřebovat fackovat lidi na ulici, také řeknete, že může, neboť je demokracie? Vonět vám přitom může, co chce: o tom, že je to škodlivé a proč napsala dostatečně autorka diskutovaného textu.
17. 12. 2013 | 08:34

Joachym Brezina napsal(a):

Vzhledem ktomu, že množství lidí, kteří na Silvestra odpalují rechejtle, dělobuchy a jinou pyrotechniku a množství lidí, kteří to odmítají, je nesouměrné, přijde mi jejich kritika stejně podnětná, jako když hrstka veganů kritizuje, že si dám řízek.

Je to asi jako když by jiná menšina například alkoholici, ostrakizovali abstinenty a umírněné konzumenty, nebo jako kdyby pacienti psychiatrických léčeben sdělili světu, že všichni normální jsou zavření v léčebně a všichni ti šílenci pobíhají po venku.
A tak nám zde pár srdceryvných pejskařů, a odmítačů ohňostrojů z dalších jim osobních důvodů, valchují hřbety.
Vymezení sociální deviace je normativního a reaktivního charakteru.
Normativní..přestoupení společenské normy (na Silvestra se neděje, neboť je norma, že se pořádají ohňostroje všude po světě, a to organizované i živelné)
Reaktivní... za deviantní chování je považováno to chování, které je sociálním okolím za deviantní označeno, aniž překračuje nějakou normu. (takže se zde bavíme o reaktivním označení deviace, přičemž odpůrci označují nás za deviantní, když odpalujeme rachejtle, na druhou stranu i oni jsou deviantními, protože je neodpalují...deviací je chápána jakákoliv odchylka od normálu, který uznala většina sociálního okolí)

Nejsem psycholog ani psychiatr, abych zde vyjadřoval přesvědčení o psychickém narušení těch co odpalují dělobuchy a jinou pyrotechniku, což mne fascinuje jak zde někteří debatéři činí. Neuvěřitelné, kolik mají psychiatři a psychologové času.

Za tolik let co jsem zažil nezměrné množství ohňostrojů, nenalézám druhého dne uhynulé ptáky, otrávené psy a kočky ani intoxikované lidi těžkými kovy. A na náměstí kde se to holuby jen hemží, ani jeden mrtvý holub.....jak to? Měly by jich tam přece ležet desítky!
17. 12. 2013 | 10:52

Da.Rock napsal(a):

Jana Pechová - I vy byste měla vnímat argumenty druhých, ale taky promýšlet své vlastní. Nejprve jste totiž argumentovala zvířaty, která se bojí.
Jenže ta zvířata se bojí ÚPLNĚ STEJNĚ jestli jde o oficiální ohňostroj pořádaný městem, nebo o domácí odpalování rachejtlí.
Tento argument je tedy lichý.
Navíc pak máte dojemnou starost o kapsy odpalovačů. Tohle můžeme už úplně vynechat, protože kde lidé berou peníze nejen na rachejtle, ale na COKOLIV, není vaší starostí. Vás taky nikdo nelustruje, jestli neutrácíte za blbosti.
A osobní dotaz - je vám příjemné, když vám každé velikonoce spousta chlapů naseká na zadek a několikrát se musíte převlíkat, protože vás slijou od hlavy k patě? Já znám dost žen, který to vyloženě rozčiluje a já osobně to taky považuju za natolik bizarní obyčej, že jsem se ho už před mnoha a mnoha lety vzdal.
A přesto bych si netroufal psát blog na téma Zrušte pomlázku - aneb Kdo potřebuje mlácení a polévání vodou.
Protože jsem tolerantní.
Buďte prosím taky ;-)
17. 12. 2013 | 13:56

Jana Pechová napsal(a):

Da.Rock
Můj první vstup v této diskusi byl 14.12. v 19:53.
Můžete se sám podívat na moje argumenty.
Jsou stále ty samé a nikoli intolerantní. Rozdíl mezi jedním profesionálním ohňostrojem a čtrnácti dny intenzivní všudypřítomné amatérské pyrotechnické rozcvičky vnímají zvířata velmi citlivě - nejspíš o nich moc nevíte.

Ten rachot dělají lidé venku, nikoli u sebe doma. A ve veřejném prostoru to ohled chce. Na Velikonoce přece také nevymrskáváte neznámé ženy, stejně jako málokterá žena asi vylije kbelík vody na neznámého muže.

O zákazech nikde nic nepíšu. O utrácení za blbosti ano. Protože obdobná blbost je například pořízení si půjčky na nákup nenutných věcí, když mám takříkajíc vysoko do žlabu. A odborníky, kteří tyto potenciální dlužníky varují před takovým chováním, snad také nikdo nepovažuje za lustrátory soukromého rozpočtu.
17. 12. 2013 | 16:34

Da.Rock napsal(a):

Jana Pechová - žiju ve stejném státě jako vy a nepozoruju 14-denní pyrotechnickou rozcvičku. A to ani dnes, kdy do Silvestra je to méně, než 14 dnů. Takže dost zveličujete a na argument o bázni zvířat jste taky odpověď nenašla.
A co se týče starostí o finance jiných, to už jsem vám radil, abyste to pustila ze zřetele, není to vaše věc.

K té pomlázce - ano, znám spoustu chlapů, co klidně seřežou cizí ženskou a klidně i na ulici. Na velikonoce se totiž dost popíjí a to jdou pak zábrany stranou. Vy takové neznáte? No hlavně že znáte 14-denní pyrotechnickou rozcvičku...
17. 12. 2013 | 23:13

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....pchááá,...znáte spoustu chlapů, co klidně seřežou cizí ženskou,?.....
Jeden se o to, jednou pokusil,....varovala jsem ho, že se nemá dotýkat,...nedbal, hošánek,.... dostal ode mne levý hák na solar a chytal dech v sedě na chodníku,....víc mne nezajímal. To si prostě nikdo nesmí dovolit,dotýkat se vás jakýmkoliv způsobem, když si to nepřejete. Osobní svoboda je právo skutečně nedotknutelné....Velikonoce,....vocuďažpocuď. A Silvestr rovněž.
Tužka.
18. 12. 2013 | 12:20

Viola napsal(a):

Da.Rock

"Pokud vám to vadí, můžete odjet na samotu. Jste v menšině a ta musí ustoupit. O tom je demokracie"

Vidíme v politice, že se dají dělat kompromisy tak aby byli všichni spokojeni. A tak by byl velmi dobrým kompromisem dělat ohňostroj za městem, za vesnicí a lidé ohňostrojechtiví by za ním putovali, tak jako putují věřící lidé ke studánkám živé vody.
18. 12. 2013 | 13:13

Viola napsal(a):

Panebože zase tři třináctky opravdu se o to sama nesnažím, je to prostě odpověď od samé panny Marie.
18. 12. 2013 | 13:15

Viola napsal(a):

minatomirai

"Rakev je vystavena 30 dní"

To jste se překlepl, ne, snad jen 3 dni.
18. 12. 2013 | 13:28

Viola napsal(a):

Bo Zekao napsal(a):

1. Povolit ohňostroje včetně soukromého odpalování na vymezených plochách za městem. V obydlených částech města odpalování zakázat. Určit dny a časy, kdy je možno střílet. Předejde se tak úrazům a zbytečným úmrtím. (např. zásah do břicha světlicí vypálenou zvenku ve vlastním bytě a smrt před dětmi apod.)
2. Prodej světlic vázat na licenci obchodníků se zbraněmi. Dají se tak koupit v pouze u odborníků prodejnách zbraní a střeliva. Zamezí se tak neodbornému prodeji a prodeji dětem pofiderními podnikavci ve stáncích.

velmi dobrý příspěvek
18. 12. 2013 | 13:43

Čech napsal(a):

Bohužel se ukazuje, že zábavní pyrotechnika by neměla být vůbec ve veřejném prodeji, úplně by stačilo, kdyby se o ohňostroj postarala větší města. Tím důvodem je, že zábavní pyrotechnika se snadno ocitá v rukou úplných dětí. Leckdy mezi šestým a desátým rokem věku.

Příklad: před pár lety takovéto děti házely pro vlastní zábavu petardy do silničního podchodu, no ono se to přece tak krásně rozléha!! Jenže od té doby špatně slyším na levé ucho, co sem si měl vzít na malém dítěti??? No jistě, vůbec nic. Kolik takto lidí přišlo o sluch, já vzápětí přišel i o práci, kde sluch musíte nutně mít v mezích tolerance pro profesi a musel přejít na jinou... Kolik důchodcu s menší motorickými schopnostmi je pak také výrostky "cvičeno", dokáže tohle všechno někdo zodpovědný domyslet? A všichni víme, že petardy se od Vánoc až do půli ledna ozývají měrou neutuchající. Silvestr to je přímo pohroma, ráno jdete do práce a nemáte šanci se vyspat, v paneláku neuteče před bordelem ani zvíře, koupelna, nekoupelna celou noc je vystresováno. Kdejaký jantar pod vlivem alkoholu Vám ostřeluje balkon, okna auta... a jinak je vše OK??? Není a takto se dá pokračovat daleko více příklady. Měli bychom následovat příkladu států, kde se s tím již dokázaly vypořádaly.
18. 12. 2013 | 20:37

Jan napsal(a):

Ještě bych pochopil ohňostroj, který je v kompetenci města, ale v případě, že město není zadlužené, ale to jsou dneska ve své podstatě všechny, na opravy chodníků, údržbu zeleně peníze nejsou, na ohňostroj ano. Ale ty různé další soukromé ohňostroje po celý rok neschvaluji. Jedná se jen o bezohlednost lidí, kteří slaví cokoliv a vůbec je nezajímá jejich okolí. Bydlím nad údolím s výhledem do velké vzdálenosti. Během roku jen tady od nás bylo vidět několik desítek ohňostrojů. Co je ale nejvíce zarážející, mnohokrát jsem viděl, jak stupi d tatínek nechá odpalovat svého cca 5 letého synka. Jednou jsem byl svědkem napadení takovýmto tatínkem člověka, který se jen ohradil proti takovému počínání. To bylo loni na Silvestra ve 3 hodiny odpoledne.
21. 12. 2013 | 16:27

jakub napsal(a):

Kez by autor byl prezident a se stejnym smyslenim vymytil blbost a nemoci z celeho sveta.
27. 12. 2013 | 19:54

karel napsal(a):

Ohňostroj a rachejtle jsou pro ozvláštnění života těch co mají život šedý a nezajímavý. Takoví se potřebují předvést(zviditelnit) aby si jich vůbec někdo všiml. Stejně jako oslavy všech pofidérních slavných chvílí. Málokdo si uvědomuje že jde jen o ubohou snahu se vyrovnat těm co na narození potomka mohli střílet z děla např.
Závěr je "Dnes si připadám jako král a zítra zase budu slouha a nicka :)" proč tedy chudákům nedopřát pár rachejtlí jednou za rok, když je to pomůže udržet v lokajské pozici :)
28. 12. 2013 | 15:56

sir robin z loxley napsal(a):

spíš nám všem vadí že se to háže už týden před a pak ještě týden po novém roce kdo bydlí ve větším městě ví.

navíc mi přijde že se to již dávno okoukalo(poslouchalo) a laserova show na obloze není vůbec špatná myšlenka.
29. 12. 2013 | 08:45

kouzec napsal(a):

A co takhle řešit zvýšením spotřební daně, stejně jako u alkoholu a cigaret. Ve výsledku stejně poškozuje zdravi a životní prostředí, protože výsledkem je smrad, hluk a bordel. Fabriky v takovém případě platí pokuty.
01. 01. 2014 | 12:12

Michal napsal(a):

Zkuste to na Silvestra přežít, ok? Mě to taky nedělá nějak extra dobře na duši, ale jeden den v roce to vydržím. Stejně jako celý rok musím čichat smrad z výfuků aut a čichat exkrementy psů (spíš jejich páníčků).
01. 01. 2014 | 12:34

Radovan napsal(a):

Já bych zakázal sopky. Bože toho prachu a CO2 co vychrlí do atmosféry. A citliví lidé z nich mají pocuchané nervy. Ba i vedení aerolinek.

Někdo střílí na střelnici a já si vypouštím rachejtle. Co je vám do toho?
01. 01. 2014 | 20:18

Lspeedy napsal(a):

trochu smutné, kolik se tu najde zapšklých lidí jako je paní autorka...
03. 01. 2014 | 13:16

MDilaallomyGaxacv napsal(a):

When you finally pass the tests which happens to be a part of the recruitment you're path to entering academy. There are several resorts that rival anything on Kauai or Maui, and there's a also a spot allowing to have a nice item of ancient Hawaii. Magnolia acme foliage can tinge any month of this year, some evergreen, some deciduous.
<a href=http://www.p56.info/>www.p56.info</a> as a stocking stffe , yo best choice! Naturally you encounter them up to the the compromise to possess sex once in a while blue moon. Mac is maybe 30% very expensive, near impossible for a wide variety of software, much harder to access a different person that has a Mac.
Any cooking beyond this calls for the temp as reduced to 225 degrees. Cobblepot enjoys his as one of the more feared crime bosses throughout Gotham, wind up he endeavors to sling himself getting a certain dignity, and likes to let his henchmen do his dirty work, at times, The Penguin animal side rears its vicious head, and it as the blood really spills. Refigeato System ComponentsAt the heat belonging to the system ies the compesso, occasiona efeed to even though the vapo pmp that can cae of pmping the efigeant, oweing and inceasing pesse.
Browse your folder the spot that the stored picture is decide on it. The also gave shareholders a Peet's bag by using a pound of coffee along with array of tea bags. One of the few bst deals I ever got was obviously Vintage Gucci Maxi Coat, silk lined 5 bucks. <a href=http://celinebagonline.ayso111.org/>celinebagonline.ayso111.org</a>
" programs, enewsletters and straight-talking , Bill helps SBOs and independent professionals finish the task: profitably improving performance, helping increase business, skipping expensive mistakes, making the quest to small-business success faster, smoother, easier. This happened to us when my older children were little. It truly is similar to in a theater used only for one since move your every which way.
For eight years I experienced painstaking but steady decline in my kidney function. Truthfully, even though lawmakers has installed minimum requirements and standards in areas which include civil rights and pollution control, active local and state governments have broadened the scope of their own activities as well as size their budgets. Relax in the reassurance of guest rooms with evolved quite a bit, free Access and cable tv. <a href=http://www.smokie.info/>www.smokie.info</a>
Letrrrs immediately proceed right to the theoretical factors of our ology and provide some exercises. There are two types mold, gray (typhula blight) and pink (fusarium patch). Is there this as far too many shoes?
Her current project can be the second DS tie-in novel she's written, that would come from 1972, the next year DS went off environmental surroundings. Lasty, yo wi find chaactes which contefeites make se of thei own eanings in ode to amamentaim teoism This styish coection consists of a diffeent shade backgond compared to a patten. Right now, it's really a piece of traditional French culture to get a minimum of one glass of vino everyday.
<a href=http://pandoracharmsaustrali.imgsvr.org>Cheap Pandora Charms</a> Given the whole set of segments linkages web sites, it's only expected that entire IIP basket has softened. Unless saving your finances includes stashing it away using the mattress, it's quite possible that you might probably lose much more than win in the matter of high-risk investments, however the payoff of such a high-wire act, because the hits, are often huge. All equipment that leaves our facility leaves in "Patient Ready" status.
<a href=http://www.lucknawi.com/>www.lucknawi.com</a> High suger intake will wear you over time, especially with your entire body's doing in order to create breastmilk. To further develop your learn how about those things, just stay with me below. I like Japanese beers, at the same time.

http://www.smokie.info
22. 01. 2014 | 18:55

outletalexe napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose outlet</a> fdu http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose coats sale
26. 02. 2014 | 01:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy