Výživový proces století

23. 04. 2017 | 09:38
Přečteno 28715 krát
Víc než tři roky kárného procesu, čtyřicet hodin výpovědí, přes jedenáct stovek slajdů a šest tisíc stránek dokumentů obětoval světově uznávaný vědec pro obhajobu výživového doporučení. Důvod? Nelíbilo se zájmovým skupinám.

Potravinářský průmysl a experti, kteří jeho doporučení šíří, se snaží o udržení svého vlivu. Hrozbu pro ně představují nezávislí odborníci, kteří dostávají prostor v médiích a mají tak vliv na veřejnost. Kárný proces byl veden proti vědci, který pro obhájení svého výživového doporučení a profesní cti musel vynaložit okolo 150 tisíc amerických dolarů na právní náklady a strpět nekonečné útoky na svoji pověst. Na druhé straně stojí Jihoafrická dietetická asociace, kterou sponzorují potravinářské giganty, mezi které patří třeba Nestlé, Unilever a Huletts Sugar.

Doporučení, která škodí
Tim Noakes je celosvětově uznávaný profesor sportovní medicíny, vědec a autor desítek studií a knih. Po většinu své kariéry obhajoval standardní nutriční doporučení: stravu s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků, kterou prosazují odborné společnosti v USA, Velké Británii a v Jihoafrické republice, kde Tim Noakes působí. V České republice mají podobu desítek let staré výživové pyramidy se základem dříve v jedenácti, dnes v sedmi porcích obilovin. Jenže zmíněná doporučení nedovedou řešit mnoho zdravotních potíží. V zemích, které je prosazují, dokonce dramaticky narůstají počty nemocí souvisejících s výživou. Sedmdesát procent světové populace umírá na chronická onemocnění způsobená stravou, kterou podporuje silně zmanipulovaná věda. Součástí směrodatných studií je třeba i výzkum financovaný výrobcem nápoje Coca-Cola, podle jehož výsledků je přiměřená konzumace zpracovaných cukrů a slazených nápojů součásti zdravého životního stylu a příčinou zdravotních problémů jsou tuky a lenivost (nedostatek pohybu).

Výživový převrat a obvinění
Profesor Noakes hledal řešení, která mu konvenční výživová doporučení nepřinášela. Začal sledovat i mainstreamem opomíjenou literaturu a autory, analyzoval studie, na něž nezávislí profesionálové odkazovali. Zjištění vedla k naprostému obratu v jeho doporučeních. Stal se propagátorem stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků (low-carb high-fat, LCHF). Napsal bestsellerovou knihu Real Meal Revolution, celosvětově se prodalo přes čtvrt milionu výtisků. Přednáší o výživě, je sledován statisíci fanoušků. Noakesovy úspěchy a popularita ale ohrožovaly experty, kteří desítky let hlásají jiná doporučení, a průmysl, který z nich má prospěch. A tak se zdá, že bylo potřeba najít záminku k jeho umlčení. Podařilo se, když profesor Noakes odpověděl mamince na sociální síti Twitter na otázku, která se týkala příkrmů. Jeho odpověď byla hlavní výživovou organizací Jihoafrické republiky označena za neprofesionální.
Rozjelo se kárné řízení před jihoafrickou obdobou lékařské komory (Health Professions Council of South Africa, HPCSA) s cílem, aby mu byla odebrána lékařské licence. To samo o sobě budí podezření, že jediným skutečným cílem procesu bylo umlčení, vzbuzení strachu a odrazení dalších odborníků od nezávislého vyjadřování. Tim Noakes už totiž lékařskou praxi skoro dvacet let neprovozuje. Obvinění znělo: „Neprofesionální chování při poskytnutí nekonvenčního doporučení výživy kojence“. Pokud by bylo obvinění potvrzeno, došlo by pro lékaře v podstatě k zákazu nezávislého vyjadřování k tématu výživy. Jednalo by se o precedens, který by se mohl snadno rozšířit, a tak by možná za nějakou dobu zpívali jen podle not potravinářského průmyslu nejen ti koupení, ale všichni odborníci.

Kárný proces
Proces trval více než tři roky. Profesor Noakes vypovídal čtyřicet hodin, prezentoval na jedenáct stovek slajdů a šest tisíc stránek dokumentů. U soudu ho podpořili zahraniční lékaři, například Dr. Robert Lustig, dětský endokrinolog s více než třicetiletou praxí na University of California v San Franciscu.
S čím přišli oponenti profesora Noakese? S jihoafrickými dietními doporučeními z roku 2001, jež vznikla pod vlivem potravinářského průmyslu, a jedinou metaanalýzou, která měla podporovat stravu s vysokým zastoupením sacharidů pro snížení hmotnosti a rizik srdečně cévních onemocnění. Údajnou prospěšnost stravy s vysokým podílem sacharidů detailně rozebrala ve své analýze Dr. Zoe Harcombe, britská expertka na systematické přehledy, která metaanalýzu vyhodnotila jako nesolidní. Dr. Harcombe ve svém svědectví na metaanalýze dodané oficiálními experty z HPCSA demonstrovala, jak je možné čarovat se studiemi a vyhodnocovat výsledky, které vůbec neodpovídají skutečnostem, jež studie zjistily. Uzavřela, že studie nepřináší žádné důkazy pro podporu současných dietních doporučení. Pod odkazem najdete geniální a vtipné shrnutí celého procesu ve videu od Dr. Harcombe.
Výživářskou organizací obhajované doporučení bylo postaveno na tzv. diet-heart hypothesis, podle níž jsou příčinou nemocí srdce nasycené tuky a cholesterol. Noakes úspěšně prokázal, že k tvrzení neexistují odborné podklady, že riziko kardiovaskulárních onemocnění nízkotučné diety naopak zvyšují a že jím doporučovaná LCHF strava riziko snižuje cestou snížení inzulinové rezistence.

Nemáme jednotná správná výživová doporučení
Po třech letech procesů byl profesor Noakes kompletně zproštěn obvinění. Co z toho vyplývá? Prohra je na straně ovlivněných expertů, kteří si přivlastnili právo diktovat podmínky zdravé výživy za podpory zájmových skupin.
Za výživově nejdůležitější považuji, že v rámci procesu se odborné organizaci nepodařilo doložit jednoznačnou zdravotní prospěšnost jejich doporučení pro veřejnost, která jsou založena na příjmu sacharidů, a současně se jí nepodařilo ani vyvrátit odbornou správnost doporučení profesora Noakese o zdravotní prospěšnosti stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků.

Máme teď všichni jíst sádlo místo chleba?
Ne. Doložená zdravotní prospěšnost nízkosacharidové stravy s vysokým obsahem tuků znamená, že LCHF strava představuje jednu z výživových možností, kterou je třeba sledovat a zkoušet. Že se jedná o stravovací způsob, který může některým jedincům pomoci v prevenci a terapii určitých onemocnění. Otázkou do diskuze a tématem ke sledování je, jestli by LCHF strava, případně strava, která se zkrátka jen liší od současné oficiálními odbornými organizacemi a odborníky prosazované stravy, nebyla pro většinu z nás prospěšnější. Zdá se, že aktuální doporučení nás dovedla k rozmachu nadváhy, cukrovky, nemocí srdce a cév a různých druhů demence, které jsou všechny spojovány s nadbytkem sacharidů. Namísto bezhlavého prosazování jednoho modelu zdravé výživy potřebujeme mnohem větší toleranci k individuálně nastaveným dietám. Aktuální výživová doporučení potřebují řádnou aktualizaci.

Nadace Tima Noakese zpracovala jeho výpovědi a nabídla je v podobě krátkých záznamů na svých webových stránkách (celkem 46 částí včetně odkazů na zdroje), aby se s informacemi mohl seznámit každý, kdo má zájem.

A zde nejnovější tisková zpráva jihoafrické dietetické asociace k jejich prohranému procesu. Nejlepší jsou komentáře pod zprávou, ze kterých je jasné, že obvinění a tuto reakci na proces veřejnost vnímá naprosto odlišně než asociace. V komentářích je opakovaně vyjádřen požadavek omluvy pro Tima Noakse, potřeba aktualizace doporučení asociace na základě vědeckého poznání prezentovaného v rámci procesu a zastavení vlivu zájmových skupin na tvorbu doporučení a práci profesionálů.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy