Zřízení zvláštního tribunálu vyšetřujícího zločin proti Ukrajině je krokem k spravedlnosti
Proč nestačí Mezinárodní trestní soud?
Zvláštní tribunál v žádném případě nechce nahradit Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Ve skutečnosti bude práce nového tribunálu jeho jurisdikci doplňovat – a stejně tak jurisdikci institucí, jako je Mezinárodní soudní dvůr a další zvláštní tribunály.
Na rozdíl od ICC, který se zabývá válečnými zločiny, zločiny proti lidskosti a zločinem genocidy během války, by se nový tribunál zaměřil výhradně na zločin agrese spáchaný Ruskem. V tomto konfliktu je zločin agrese jednoduše aktem rozpoutání války, který je nade vší pochybnost nezákonný, neobhajitelný, a tedy agresivní.
A co víc, sama Ruská federace jurisdikci ICC neuznává. Je vskutku absurdní, že něco takového může ovlivnit jeho soud. Ovšem my s tím bohužel v tuto chvíli nemůžeme nic dělat. A Evropská komise má za to, že by taková situace zkomplikovala tvorbu stanoviska k nezákonnosti samotné války. Proto potřebujeme tento zvláštní tribunál – aby prohlásil ruskou agresi za nezákonnou.
Vzhledem k tomu, že Ruská federace je dosud stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta, Mezinárodní soudní dvůr možná nebude schopen ohledně agrese dostatečně jednat.
A tady vstupuje na scénu Evropská unie a iniciuje zřízení tohoto zvláštního tribunálu.
K čemu je zvláštní tribunál?
Ustavení tribunálu si klade za hlavní cíl vyšetřování zločinu agrese spáchaného Ruskem na Ukrajině. To zahrnuje především shromažďování důkazů a vyšetřování osob odpovědných za takový zločin.
Primární úlohou tribunálu je prohlásit ruskou agresi na Ukrajině za nezákonnou válku, jelikož se nejedná o akt sebeobrany. Díky tomuto prohlášení bude snazší např. požadovat válečné reparace. A vytvoříme tak pevnou půdu, která nám posléze usnadní rovněž identifikovat v rámci mezinárodního práva konkrétní válečné zločiny spáchané Ruskem.
Tato základna podpoří také práci ICC a dalších soudů a tribunálů, které budou zpracovávat a odsuzovat spáchané zločiny. Samotný akt založení zvláštního tribunálu ale můžeme chápat také jako výraz solidarity s ukrajinským lidem a podporu nezávislosti a suverenity Ukrajiny.
Sama jsem přesvědčená, že Rusko nespáchalo pouze zločin proti ukrajinskému lidu, ale jeho akt agrese ovlivňuje celé mezinárodní společenství. Představitelé Ruské federace musí být potrestáni a hnáni za své činy k zodpovědnosti.
Vzhledem k tomu, že probíhající válka je rozsáhlým a závažným aktem agrese, je zapotřebí jí věnovat mimořádnou pozornost – a to včetně zřízení zvláštního tribunálu. A jeho založením se ostatně snažíme zabránit tomu, aby se takové trestné činy staly do budoucna akceptovatelnými.