Odpověď na dopis senátora Jiřího Oberfalzera ze dne 12.10.2009
děkuji za odpověď na otevřený dopis (Stránský, Pehe, Halík) týkající se Vašeho postupu k Lisabonské smlouvě (LS). Vzhledem k tomu, že jsem jediný, kterého ve Vaší odpovědi jmenujete, reaguji nyní pouze já.
Dovolte, abych Vás upozornil na to, že Váš názor k LS je názor minoritní co se týká nejen všech občanů EU, ale i všech občanů České republiky. Dokazují to nejen veřejné ankety a referenda, ale i volba Vašich kolegů z Poslanecké sněmovny a Senátu, kteří reprezentují každého z nás. Ústavní soud nenalezl v LS žádnou protiústavnost vzhledem k Ústavě České republiky a nyní podáváte k soudu další žádost o přezkoumání.
To, že je Váš názor minoritní, neznamená, že není legitimní. Problém ve Vašem postupu vidím nikoliv v názoru, ale v taktice. Ve skutečnosti dnes bohužel dosáhla Vaše taktika toho, že znehodnocuje demokratický proces a postavení naší země. K té demokracii: na jedné straně zdravá kritika a respektování názoru (především menšiny) je v demokracii to nejdůležitější. Na druhé straně tu leží otázka, kdy přestane být takováto kritika a manévry s ní spojené konstruktivní a místo toho se stanou destruktivní. Myslím, že budete souhlasit s tím, že ve skutečné demokracii dříve nebo později musí dojít ke kompromisu. Má tedy ten kompromis vypadat tak, že 500 milionů občanů EU, většina občanů a zákonodárců České republiky a Ústavní soud ČR Vám dají za pravdu a úplně změní názor, anebo jste ochoten Vy respektovat přání a názor jiných alespoň natolik, že Vaše přesvědčení a taktika s tím spojená přestane bránit jejich přání?
K postavení ČR: v úvodu Vašeho dopisu se zmiňujete, že jste proevropský, dokonce že jste hlasoval pro vstup ČR do EU. Ani Vy ani já si nepřejeme, aby byla pozice ČR v EU slabá. Něco takového se ale začíná dít a bohužel Vy a prezident za to nesete zodpovědnost. Stačí se podívat nejen na reakce světového tisku a evropských politiků, ale poslechnout si svědectví našich diplomatů, abyste zjistil, že je dnes naše země v hluboké izolaci, která má konkrétní negativní důsledky. Například možnost, že nebudeme v EU zastoupeni eurokomisařem.
Hájit názory a „chránit postavení“ je tedy jedna věc. Respektovat modus operandi demokracie a vůli většiny je druhá. Nic nebránilo Vám ani prezidentovi, abyste vyslovili pochybnosti týkající se možné protiústavnosti LS či znovuzrození sudetoněmecké otázky právě v tom okamžiku, kdy by to bylo příhodné – během debaty, nikoliv po ní. Právě díky tomuto Vašemu postupu vyvoláváte negativní důsledky, které mají dopad na každého z nás. Proto považuji Vaši taktiku za nesprávnou.
S úctou
MUDr. Martin Jan Stránský