Fauly a ztráty drtí perspektivu ČR

24. 05. 2013 | 08:45
Přečteno 3616 krát
V rychlém sledu za sebou sledujeme události, jež dokládají, že správa naší země stojí na poněkud hliněných nohách. Dnes a denně jsme však přesvědčováni o tom, že to u nás není tak zlé. Máme jistě lepší životní úroveň, než třeba v Bangladéši.

A konec konců krize je všude kolem nás, tak nač si vlastně stěžovat. Přesto si nelze nevšímat řady podivností, které ilustrují nejen naši žhavou současnost, nýbrž i vyplouvají z nedávné minulosti.

Česká ekonomika je mírně řečeno nerostoucí. Spíše by se dalo říci, že poněkud ztrácí dech. V poklesu výkonnosti jsme se dostali již za všechny naše sousedy. Má to za následek i nižší výběr daní, ale i zdravotního a sociálního pojistného odvodu. Přidáme-li k tomu fakt, že více než 17 tisíc významných daňových subjektů ČR daní mimo, v tzv. daňových rájích, pak je zřejmé, že někde zdroje schází. A nejen to. Nejde jen o daňovou optimalizaci plátců daní a případné daňové odpustky. Jde často o významný podíl šedé ekonomiky. Stačí se podívat na gigantické kšefty s pančovaným alkoholem. Utajované obrovské sklady lihu jsou toho hmatatelným důkazem. A nejde zdaleka jen o falešnou nezdaněnou kořalku.

Organizovaný zločin ovládá i další sféry. Do značné míry to platí o hazardu, bezvýhradně pak u drog, prostituce, ale i prodeje padělaného zboží v mnoha komoditách a řadě dalších oblastí, v nichž se používá stále více a více propracovanější a sofistikovaný systém, který různým způsobem metastázuje do všech pater správy země.

Lakonicky by se dalo říci, že kdybychom daně lépe vybírali a následně lépe distribuovali, pak bychom je nemuseli zvyšovat. Krom toho se ukázala býti rovná daň poněkud nerovnou. Nižší daňová sazba pro vyšší příjmové kategorie ještě u nás automaticky neznamená vyšší daňovou kázeň.

Když k tomu všemu připočteme všudypřítomnou obří korupci a nesmírně nákladnou, a málo efektivní, administrativu státu, pak není divu, že jediný ukazatel, který roste zcela spolehlivě, je míra zadlužení. Netýká se to pouze státního dluhu, ale i obcí a v neposlední řádě i domácností. Naší ekonomice a chodu státu jistě neprospívá vysoká cena vstupů, především elektrické energie a její přenosové sítě. Hospodaření společnosti ČEZ je pak samostatnou kapitolou našeho zadluženého tzv. blahobytu. Ale nejde jen o ČEZ, nýbrž i o další významné firmy s majoritním podílem státu.

Média však věnují nejvíce pozornosti okázalým komentářům dnešního a včerejšího prezidenta. Jakoby opomíjela fakt, že se oba dva pod dnešní podobu země významně spolupodepsali. A to nejen při legendární opoziční smlouvě. Jeden z nich nevrací péra při státních návštěvách, ten druhý zase nezná rozdíl mezi vodou a vodkou. Jeden nám radí se proinvestovat z krize, ten druhý říká hledejme nové trhy mimo EU. Oba pak myslí na Rusko a Činu. Není divu. Do těchto destinací směřují i největší české investiční skupiny. Tedy ty, které patří mezi privatizační vítěze našeho sametového převratu, v čele s PPF, mimo jiné donátorem Klausova institutu.

Ve stejnou dobu nám předvádějí do televizních kamer své blazeované úsměvy naši skromní miliardáři z MUS. Kvůli „drzým“ Švýcarům teď musí jezdit na soud až do daleké ciziny. Je půvabné, že hlavním trumfem jejich obhajoby je výpověď bývalého premiéra, toho času prezidenta ČR. Chlapci před časem předvedli vrcholný kousek české cesty privatizace, tedy tzv. privatizace z břicha. S jídlem pak rostla chuť. Z MUS směrem ke Škodě Plzeň, a pak se čapnout zlatého vejce, tedy našeho polostátního energetického mega hráče. A aby toho nebylo málo, tak nám česká televize pouští seriál rozhovorů s Romanem Janouškem, který nám sděluje, že je vlastně príma kluk a přemýšlí, že by se vrhl na politiku. Praha mezitím splácí drahé plzeňské tramvaje, a nejen to. V přímém přenosu sleduje tunel jménem Blanka,…A to už pomalu zapomínáme na Dalíka, na mejdany party „dolce vita“ v Toskánsku, na golfové turnaje v Dubaji či na usměvavého šviháka Koženého, padlé banky a kampeličky atd.

Ještě, že máme v čele financí Miroslava Kalouska. Už zase prodává dluhopisy za desítky miliard. Pomiňme slušný profit spolupracujících bank. Možná by neuškodilo, kdyby nám ministerstvo financí poskytlo informaci, kolik že „drobných střadatelů“ si pořídilo tyto dluhopisy, v jaké výši a případně i jmenný seznam těch, kteří si nakoupili nejvyšší objemy. Proč? Inu je lépe míti „šlechetné státní dluhopisy“, než třeba anonymní konta tam či onde.Co kdyby náhodou začal někdo šťárat. Ale to bychom asi chtěli příliš. Je to podobné, jako s těmi prvními velkými investory ve startovací vlně našeho solárního boomu.

A abychom se nenudili, tak nám parlamentní strany už spustily předvolební kampaň. Zdrojů na svou produkci budou mít opět „co hrdlo ráčí“. Součástí tohoto nekonečného seriálu je i součastná bitva o Prahu. Kalousek sešlápl pedály a připravuje si pozice pro další přežití a pro své povolební aranžmá. Že by tentokráte pro změnu s ČSSD? Proč ne? Mohl by pomoci jeho FAÚ (finančně analytický útvar ministerstva financí). Nikdo přeci není bez poskvrny.

Když se to všechno sečte, pak se nelze divit těm, kteří přestávají vidět v této zemi svou osobní perspektivu. Výčet ztrát a faulů je zdrcující a hlavně demotivující. Ano, chápu, hněv není program,… Bez důkladné analýzy dnešní a včerejší situace nelze ani formovat věrohodnou alternativu, k současné nekompetentní a nemravné správě země. Mimo jiné by se totiž ukázalo, že trable a potíže si v Česku spolehlivě vytváří naše domácí prostředí. Žádná evropská struktura k nám neexportuje selektivní právo pro vyvolené, předražené cinknuté veřejné zakázky, nesmyslné škrtání v mnoha citlivých oblastech, nesrozumitelnou daňovou soustavu, časté úmyslné legislativní paskvily, vybrakované dotace pro spřízněné party, nemravné odměny státních manažerů atd. Tím vůbec nepopírám složitosti hospodářské krize, která zasáhla nejen Evropu. Kořeny našich nesnází a nejistých prognóz jsou však u nás doma, před našim prahem.

Tolerance ke zlu a nepravostem vede u nás k tomu, že se excesy stávají normou. Zlo dostává punc standardu. Obyčejná lidská slušnost je pak považována za slabost. A tudíž každý, kdo nepáchá neslušné věci, neboť mu to stud nedovolí, je považován za snadný terč otrlých praktiků života ve smečce.

Zlo má velký růstový potenciál. Z toho tzv. menšího se časem vyklube pěkný prevít, který se nám pak nepokrytě směje do obličeje. Je i na nás samotných, zda budeme žít ve společnosti, kterou ovládá bezohlednost, sobectví, faleš, licoměrnost, podlost a zákeřnost, anebo upřednostníme prostředí ohleduplné, solidární, vstřícné, férové, chápající a nesobecké. Chtít by to měla většinová společnost, včetně těch úspěšných. Jedině tak můžeme důstojně přežít těžké časy a nastartovat zásadní obměnu, bez níž je nemožné, byť jen přemýšlet o plnohodnotné budoucnosti naší země.

Je k tomu ovšem potřeba alespoň elementární porce občanské odvahy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Jo, vybírat více daní, aby měli soudruzi korytáři co rozdělovat. Vidím to opačně - přispět do pokladny nutným minimem, aby paraziti odpadli.
24. 05. 2013 | 08:52

dzin napsal(a):

Začněme rozborem vždy platné věty:

"je v kolektivu oblíben"

jaký je pak další osud toho člověka,možnosti jeho uplatnění,jak daleko až dojde v kariéře a osobním životě ?

Byl někdy i vyhozen z práce,angažován i politicky,měl i mimořádné schopnosti v něčem?
Je to někdo o kom nikdo neřekl,že je vlk samotář,divnej pták,sám pro sebe,populista,kverulant,politik,sobec,.. apod? Mají ho rádi,ale nic to pro něj neznamená? Je osobností?
24. 05. 2013 | 08:54

jozka napsal(a):

...a platit tem parazitum primo. Ano, to je to spravne reseni, ze Ladik!!!u?

Pripominas mi toho chlapce, co plamenne dstil siru na projekty statu v oblasti dopravy a horoval pro soukrome projekty v tomto oboru. Zrejme nikdy neplatil na mytnici... to, ze by spis mela konat policie a posleze soudy to asi na mysl neprijde ze? Ostatne, jeste ma byt policie statni nebo by se taky mela privatizovat?
24. 05. 2013 | 09:02

David napsal(a):

"...Bez důkladné analýzy dnešní a včerejší situace nelze ani formovat věrohodnou alternativu, k současné nekompetentní a nemravné správě země. Mimo jiné by se totiž ukázalo, že trable a potíže si v Česku spolehlivě vytváří naše domácí prostředí.

...Tolerance ke zlu a nepravostem vede u nás k tomu, že se excesy stávají normou. Zlo dostává punc standardu. Obyčejná lidská slušnost je pak považována za slabost.

...Je i na nás samotných, zda budeme žít ve společnosti, kterou ovládá bezohlednost, sobectví, faleš, licoměrnost, podlost a zákeřnost, anebo upřednostníme prostředí ohleduplné, solidární, vstřícné, férové, chápající a nesobecké. Chtít by to měla většinová společnost, včetně těch úspěšných....“

--------------------------------------------------------

Analýz už bylo dost. Teď jde o to hledat řešení.

Je třeba změnit základní filosofii.

TRVALÝM motorem růstu mohou být pouze a jen soukromé investice do růstu MORÁLKY a až od toho se pak mohou generovat nějaké ty zisky.

Stačí si jen představit, kolik peněz bychom všichni měli, kdyby se nelhalo, nepodvádělo a nekradlo.

Společnost založená na lži a podvodu musí zákonitě skončit katastrofou a ani růst HDP ji nemůže zachránit.

Je nutné usilovat o rovnováhu mezi ekonomickým růstem a růstem morálky. Proto je třeba si změnit žebříček životních hodnot, kde o peníze NESMÍ jít až v první řadě.

Pokud si nezměníme žebříček životních hodnot, tak se to s námi nemůže zlepšit.

Co tak, jako první krok ke změně, uvažovat alespoň o tom, že bychom si změnili pořadí v našem žebříčku životních hodnot například takto:

1. Pokora 2. Láska 3. Pravda 4. Spravedlnost 5. Svědomí 6. Čest 7. Zdraví 8. Peníze.

Myslím si, že už je nejvyšší čas nějak začít. Změna nejen myšlení, ale zejména změna v jednání je už nutná!

Čas neúprosně běží!

Prostě jinak řečeno - Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.

V praxi se zatím nedaří uhlídat, aby prostředky na investice nebyly zbytečně utráceny. Právě pokud chceme se k ekonomickému růstu "proinvestovat", tak musí být vytvořen účinný systém, který velmi dobře pohlídá, že investice nepůjdou na soukromá golfová hřiště a soukromé wellness hotely, ale třeba na výstavbu státních sociálních bytů.

K čemu nám bude dobrá dopravní infrastruktura, když nebudou existovat továrny, kde by lidi našli PRÁCI ???

Jednou z hlavních příčin krize je i krize z NADVÝROBY !

Stačí si jen představit, co se bude dít, až významná většina lidí se začne chovat podle zásad zdravého životního stylu a o akcelerující produktivitě práce ani nemluvě. To pak bude nezaměstnanost 50%.

Bude to chtít odvážná řešení, jako například zákaz daňových rájů, úplný zákaz akcií na doručitele, zastavení přímo zrůdných dotací z EU, zavedení systému - Jeden stát = jedna STÁTNÍ banka, čtyřdenní pracovní týden, silné snížení nezasloužených platů vedoucím pracovníkům, zastavit rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými apod.,což ale neznamená, že různí nemakančenkové se budou mít skoro stejně tak dobře, jako ti, kteří pracují.

Protože však nikdo nedostane tu odvahu realizovat tato odvážná řešení, proto nás čeká velká a nezadržitelná katastrofa.

Dobře už bylo.
24. 05. 2013 | 09:15

SuP napsal(a):

Pane Havlíku -
Chlapci z politiky by nejdřív měli pochopit JAK, a tedy PROČ funguje šedá ekonomika a zkusit to podobně. Protože je zřejmé, že čím hlubší krize, tím lépe šedá ekonomika funguje.
24. 05. 2013 | 09:22

Hanča napsal(a):

Je to smutné konstatování. Ano, jsme příliš tolerantní k nepravostem. Obávám se, že naše tolerantnost pramení z lenosti.

Dokážeme se vzepřít, až když je nejhůř - mám ale obavy, že příště už by to "samet" nebyl, k naštvanosti na aroganci moci by přibyla ještě zkušenost z naiivity po 1989.
24. 05. 2013 | 09:34

zle matičko zle, komsomolci zde napsal(a):

tak trochu mlácení prázdné slámy, pane havlíku. připomíná to scenu z homolkových " budme na sebe hodní!"...... myslím, že nemá smysl furt dokola opakovat, že kdyby se vybraly daně, kdyby se přestalo krást, kdyby byla státní správa efektivní...no,skoro to vypadá, že vyhlížíte spasitele a čekáte zázrak biblických rozměrů. asi by to předpokládalo tenhle národ vysídlit a dovest sem uplně jiný lidi. pokud se smíříme s tím, že zde těch 10 milionů čechů zustane, tak bych v zazraky nedoufal. takže pokud přestanete mluvit zcesty a realně se podíváte na stav české ekonomiky, zjistíte , že v porovnání s ostatníma zeměma EU na tom tak zle není. rust HDP totiž není jediný ukazatel a není to alfa a omega všeho. je potřeba se podívat na to, za jakou cenu rostou některé evropské státy a jaká je v nich nezaměstnanost. rust na dluh jako cesta z krize je další levicový sebeklam. to není řešení , ale přilejvání oleje do ohně.
24. 05. 2013 | 09:40

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, momentálně zdá se, že nejen na aktuálně, ale i jinde vůkol v česku mají největší růstový potenciál sjednocení už asi strašiči.
I z malého okresního bubáčka se časem může vyklubat pěknej prevít.
Jinak vážení propagčíci všech barev, venku je krásně a v česku se včíl máme myslím nejlíp za posledních stotisíc let, takže dobrá rada.
Pokud opravdu máte poznatek, že se vůkol děje něco nezákonného, tak jistě taky velmi dobře víte, kde je nejbližší policejní stanice a co je vaše občanská povinnost.
V opačném případě si ta vaše neustále opakovaná moudra dejte laskavě už za klobouček.
Děkuji.
Veselé krizování, bude líp ...
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/223265_490508320967605_1950847222_n.jpg?dl=1
24. 05. 2013 | 09:42

Irena napsal(a):

Zase další příklady, aby si člověk řekl, zlatí komunisti.
.
PS. Davide, číst Marxe je užitečné, přednáší se to na všech školách kromě ČR, ale tato krize NENÍ Z NADVÝROBY. Je způsobena tím že jsme přebyrokratizovaní, máme neslyslně vysoké daně, A PLATÍME LIDEM ZA TO ŽE NEPRACUJÍ A PARAZITUJÍ. Je to krize morální
24. 05. 2013 | 10:04

Maximus napsal(a):

Vcelku zase jeden "optimistický", ale reálný blog. S některými drobnými pasážemi bych nesouhlasil, ale většina je pravda. Jenže, co nyní a jak z toho ven? Těžko, celá politická garnitura je v tom marasmu zaháčkovaná. Autor správně se zmiňuje o neumění státu vybírat daně a 17 tis. firmách, které daní venku. Takže stručně řečeno, za...
a) stát neumí vybírat daně a také za....
b) neumí s vybranými penězi efektivně a hospodárně nakládat, tunel následuje tunel. Kam se podíváte byly a jsou podrazy a předražování a tudíž rabování eráru.
Bohužel, protože není v ČR reálná a schopná partaj a těm novým vzniklým se oprávněně nevěří, cesty jak to vlastně dopadne budou asi jen dvě:
a) Ještě více se to doslova pos..e, myslím tím hlavně ekonomiku a hospodářství země a pak se budou dít nepředloženosti, ale nebudou to dobré věci. Bulharsko bude náš vzor, popř. Rumunsko při odstraňování diktátora, to by bylo ovšem dost drastické.
b) Příjde popud z vnější, pokud příjde např. krize zemí EU a vůbec zemí euroatlantického prostoru. Zatím mají na to našlápnuto, zejména jižní křídlo EU a pak se zase budou dít neodhadnutelné excesy a u nás to jen rozkladný proces urychlí.

Bohužel varianta, že by někdo zevnitř u nás celý hospodářský, ale i právní a ostatní systémy nutné pro chod státu (včetně morálky) dal do pořádku, prostě neexistuje, už to zašlo příliš daleko a některé skupiny mají už přemíru peněz a s tím související moci.
Rubikon byl zřejmě překročen, prezident zřejmě chlastá i když je to jinak člověk při smyslech, jeho alternativa a předseda významné strany zase chrápe
kde se dá a tiše senilní, premiér a vicepremiér z vlády, kterou nechce 90% občanů se sprostě v médiích častují a jejich podřízené gangy se rvou o kostičky jako nyní v Praze, korupci vyšetřuje neschopná kariéristka ze strany ve vládě, kterou nikdo nevolil, PS sestává z poloviny neschopných individuí a senát je zbytečné odkladiště starých politických mrtvol. Triumvirát, který by to tady měl dávat do pořádku tj. policie, st.zastupitelství a soudnictví je ve stavu, kdy si tam jisté partičky a kliky dělají co chtějí. Vše objímají peníze, kdo je má, tak určuje děj všeho.
Hezký den všem!
24. 05. 2013 | 10:08

Fialenka napsal(a):

Přesně tak, jde o to netolerovat zlo.
Nejvyšší světové autority oboru psychiatrie a psychologie prof. R. Hare, dr. P. Babiak a prof. P. Zimbardo ve filmu Fishead říkají, že zlo začíná nenápadně po trochách a je ze začátku těžko rozeznatelné. Máme ho ale rozeznat, pojmenovat a už na začátku netolerovat. Příkladem nenápadného začátku uvádějí šikanu ve škole, podpis petice (jako petice proti Miladě Horákové) a uposlechnutí příkazu autority potrestat nevinného člověka. A radí neposlouchat bezhlavě autority a řídit se vlastním nitrem.

Skvěle to napsal Karel Janeček ve svém inzerátu přes celou stránku novin:
"Vyber si. Dobro nebo zlo. Buď a nebo. Jak? Poslouchej svůj vnitřní hlas. Přestaň řešit, co se od tebe očekává. Buď sám sebou."
"Netolerovat zlo. Pro začátek stačí umět pojmenovat zlo. Nebát se říct „já v tomhle nejedu“. Nemlčet, když někdo říká zlé věci, a nepřecházet špatné skutky s tím, že se nás netýkají a nemůžeme s nimi nic udělat. Slovo má sílu. Vystupte z kruhu němého souhlasu."
24. 05. 2013 | 10:28

zemedelec napsal(a):

Pane Havlík.
Opravdu jenom popis situace,ale co dál.
To co nám předvádí naše inteligence a nejen v případě Putna,normálně naházet do hnoje,ať to vyhnije.Není na koho se obrátit,spolehnout,ukázat ty nás povedeš.Tak mě jen napadá o kolik bude nižší kurz koruny oproti Euru o 30%,nebo 50%.
24. 05. 2013 | 10:38

Pavel napsal(a):

Pane Havlíku, díky za tu vynikající esenci současného stavu 'bytí' v naší zemi. Jako někdejší idealista v neútěšném stavu za Novotného a Husáka, představoval jsem si ve své léčebné imaginaci jakési záchranné siluety postav naší inteligence na 'pozadí společnosti', která čeká, až na Ni přijde řada... Už jsem ZTOHOVEN. Léčbou je mi nyní život takový, jaký je : třígenerační krásná rodina, pár dobrých přátel a samotná nekonečně moudrá Matka příroda. V žádném případě mi léčbou není podlézavá a programově povrchní ČETKA a ostatní 'NEsdělovací média'. Také nám zrubali bývalou ČRO šest, kde mohly díky Bohu pokračovat naše osobnosti z bývalé Svobodné Evropy. Teď se to jmenuje ČRo plus, pěkně srovnaná 'do latě'. Tichá zkáza s hmatatelnými tragickými důsledky pro slušnou většinovou společnost této naší krásné země. Máme ji jen jednu, tu naši zemičku, jinou lepší nám nikdo nedá, budeme muset zase do ulic až nás to začne 'nesnesitelně bolet', ale to je ještě na d-l-ó-u-h-ý běh...
24. 05. 2013 | 10:40

Irena napsal(a):

Maximus, vidím to řešení mnohem jednodušeji
1/ Odprosit komunisty a požádat je aby se pokusili to nějak napravit
2/Pokud ne, budou to muset udělat číňani až nebudeme schopni platit ani úroky z dluhů, potom to převezmou a budeme zase makat a snad se mít i dobře.
Jediné co vím určitě- z EU ani USA ta obroda přijít nemůže, jsou ve stejném morálním srabu
24. 05. 2013 | 10:46

Fialenka napsal(a):

A ještě něco ke svobodě
a vyřešení hospodářské krize

z blogu Tomáše Tožičky …. „I zpráva o globálních rizicích, kterou vydávají zástupci ekonomického fóra v Davosu, uvádí rozdíly v příjmech jako jedno z největších nebezpečí.
Je dobré si připomenout slova Franclina Delano Roosevelta, jehož úspěch v překonání krize spočíval také na vyrovnání ekonomických nerovností. Jeho slavné varování zní: „Politická rovnost, kterou jsme kdysi získali, je bezvýznamná tváří v tvář nerovnosti ekonomické.“

A z blogu Tomáše Sedláčka jak v Davosu řešili co s kapitalismem: „Problémové oblasti nejlépe shrnul Martin Wolf, známý komentátor Financial Times, do sedmi bodů" píše Sedláček. Vyjmenuji jen některé ... Tendence šíleně spořit v dobách propadu. Dalším nešvarem jsou nerovnosti v platech a tematika ohodnocení práce. Dalšími jsou vlastnické a manažerské struktury, daňové otázky a nezdravý průnik peněz a moci.
24. 05. 2013 | 10:52

smutný napsal(a):

...jo takhe to končí když vítězí ideologie nad rozumem
24. 05. 2013 | 11:10

SuP napsal(a):

Irena -
Zkuste si nezahrávat s komunistama. A už vůbec ne s čínskýma.
To (24. 05. 2013 | 10:04) bylo (dle mého názoru) dobrý.
24. 05. 2013 | 11:37

Kelt napsal(a):

wbgarden,
na plzeňsku obvinila protikorupčí policie vysoké představitele ODS,že ve spojení s mafií pokrátili stát o půl miliardy korun na daních při machinacích s PHM.Tento týden.
Veselé kritizování.
24. 05. 2013 | 11:46

smutný napsal(a):

proč má spousta lidí nutkání vytvářet vlastní teorie ohledně příčiny krize, když na to existují erudované názory odborníků, ekonomů, finančníků, kteří říkají něco naprosto jiného a především neříkají že "krize je způsobena tím že jsme přebyrokratizovaní, máme neslyslně vysoké daně, A PLATÍME LIDEM ZA TO ŽE NEPRACUJÍ A PARAZITUJÍ. Je to krize morální"
24. 05. 2013 | 11:52

SuP napsal(a):

smutný -
Zkuste přijít na to, PROČ to neříkají.
24. 05. 2013 | 12:26

JF napsal(a):

chce to vrstvu reálných vlastníků reálných podniků s reálnou velikostí včetně novinářů kteří nepíší bludy, ale to komu co to či ono konkrétně slouží a kdo je kdo. Potom reálným byznysem není především finanční sektor. V krystalické podobě je to II. důchodový pilíř stojící na anonymní úvěrování přes burzu a spotřebitelské půjčky. (např. tzv. 0% navýšení, kdy se platí úvěr i při jeho nečerpání - ten kdo nevyužije nákup na splátky, který se vlastně stává povinným)

Potom je třeba nevyloučit i možnost, že sám stát (resp. jeho reprezentanti) porušují zákon skrývající se za jakoukoliv ideologii ať dříve komunistickou či dnes ultraliberální pseudokonzervativní, které jsou údajně vždy nad zákonem ... pro ty lepší zítřky. Konzervatismus je dodržování zákona či pravidel obecně. Pak je problémem, když kriminální živly, kteří tim zřejmě bojovaly proti komunismu včera, uchopily moc dnes.

ps: jinak naposledy Klaus pohovořil o tom že se současný systém stává opět více politický. Takže pokud se to přeloží do toho "má vždy pravdu", tak opět politický má být. Ale je otázkou zda někdy jiný v ČR byl ...
24. 05. 2013 | 12:44

resl napsal(a):

mně a známým se žije docela dobře.
24. 05. 2013 | 12:45

Irena napsal(a):

Smutný- odborník se pozná podle toho že něčemu rozumí, a když něco děláte podle jeho návodu, funguje to a je to přínosné.
To se bohužel nedá říci o našich "odbornících, ekonomech a finančnících" Každý s trochou selského rozumu vidí jak to nefunguje a jaké plácají nesmysly.
.
Jestli ani vy nechápete, že potřebné a užitečné práce e více než dost všude kam se člověk podívá, ale roste počet nezaměstnaných, žebráků, ghet, bezdomovců, exekucí A HLAVNĚ ROSTOU ŠÍLENĚ NESPLATITELNÉ DLUHY.
PRÁVĚ PROTO ŽE JSME PŘEBYROKRATOIZOVANÍ, MÁME NESMYSLNÝ STÁTNÍ APARÁT A OBROVSKÉ DANĚ.
24. 05. 2013 | 12:47

alojz napsal(a):

Ládik!!!

Co je nutné mininum?
zse jen ládikovský žvást...
neslyšels ještě o důchodech, o zdravotní péči, nezaměstnaných a pod.?
24. 05. 2013 | 12:59

Irena napsal(a):

SuPe 11,37, ale já nejsem nadšená z toho, že jsme v takovém srabu že jediné řešení je povolat komunisty, nebo čekat až to vezmou ti číňani.
Ale máte jiné řešení?
Víte vy občas někomu nadáváte za komunistickou nostalgii, Neprávem. Bývalí členové UV KSČ jsou mrtví nebo staříci, všichni ostatní na politiku ser---ou, jen se chtějí mít dobře. Dali by nevímco kdyby bylo po 23,5 letech lépe než za těch komančů a mohli se na to téma vykašlat. Jenže bohužel, bez důchodu, s exekutorem na krku, když nemáte na nájem a na doktora a vidíte jak vše padá do propasti, těžko nevzpomínat na dobu kdy jsme sice nesměli na Havaj ale jinak měli bezstarostný zabezpečený život.
24. 05. 2013 | 13:00

alojz napsal(a):

SuP napsal(a):
smutný -
Zkuste přijít na to, PROČ to neříkají

to je snad i tobě jasné
24. 05. 2013 | 13:01

SuP napsal(a):

álojs -
Já se taky neptal ....
24. 05. 2013 | 13:06

SuP napsal(a):

Irena -
Tu vaši nostalgii by šlo shrnout:..."A proč jste jezdila na Havaj, když jste na to neměla?"
To ostatnmí je jen důsledek. Teď zpětně si ji klidně zase odpustíte. K tomu ale komunisty nepotřebujete.
24. 05. 2013 | 13:10

smutný napsal(a):

SuP napsal(a):
smutný -
Zkuste přijít na to, PROČ to neříkají.

...že by proto, že to není pravda?!
24. 05. 2013 | 13:26

smutný napsal(a):

Jestliže někdo říká dopředu, že když se udělá to a to, tak se stane tohle a bude to mít takové následky, a vývoj ukáže, že ten dotyčný měl pravdu, tak to asi odborník bude. U nás se pár odborníků najde, ale bohužel nedostávají v médiím moc prostoru. Asi to bude tím, že si dovolují nesouhlasit s neoliberální ideologií. Leda tak "odborníci" typu Ševčíka nebo Šídla.
24. 05. 2013 | 13:35

jarpor napsal(a):

Ještě chybí dodatek, že vše v blogu uvedené napraví OBČANÉ.CZ a předvolební agitka je hotová...

A ti, co sní o vůdci, který ten všeobecný binec a hnus napraví, jako honolulu pod Hellerem... se mohou radovat... a přidat se...
Uvidíme...

Hezké odpoledne
24. 05. 2013 | 13:40

Hanča napsal(a):

Ireno, napsala jste: "...nesměli na Havaj ale jinak měli bezstarostný zabezpečený život. "
Pěkně děkuji za takový život, už nikdy bych to prožít nechtěla! :(
24. 05. 2013 | 14:44

Irena napsal(a):

Nechápavá Hančo, tak znovu. Komunisti byli odporní v mnoha věcech, ale sociální stav, žádní bezdomovci, gheta, žebráci, nezaměstnaní, exekuce, nízká kriminalita, a hlavně schopnost uživit celý stát BEZ DLUHŮ, jim upřít nelze.
Když se podívám co udělali komunisti za prvních 23,5 roku svého vládnutí, mezi poválečnou bídou a stavem ke konci 60tých let / to jsme ještě drželi krok s Evropou/ byl nesmírný. Opakuji, na konci 60tých let to u nás vypadalo srovnatelně s tehdejším Německem a Rakouskem, technicky na stejné úrovni, ale u nás nebyli ti žebráci a bezdomovci, naopak všichni měli slušné důchody a sociální zabezpečení nad úrovní západu.
Dnes po 23,5 letech od cinkání klíčů, se díváme na to zbídačení, a vláda nás upozorňuje že důchody a lékařská péče pro další generaci nebudou, ať si naspoříme. Celý vývoj směrem dolů.
Jestli vy jste masochystka a úchylně se z toho radujete, já tedy ne
24. 05. 2013 | 14:57

Hanča napsal(a):

Ireno, zapomínáte, že komunisti v r. 1948 "znárodnili" i ty nejmenší živnosti, do ničeho nemuseli investovat, to se jim to hospodařilo. Můj děda (také okradený) vždycky říkal, že je zvědav, co budou komunisti dělat, až to všechno prož.rou.
Z vývoje po 1989 nejsem nadšená, přesto na vládu bolševika určitě s nostalgií nevzpomínám. Mimochodem, podívejte se na bývalé komunistické kádry a jejich soudruhy, jak se jim žije dnes, co všechno právě oni vytunelovali do vlastních kapes a co dnes ovládají.
Toť vše.
24. 05. 2013 | 15:18

SuP napsal(a):

smutný -
Myslíte Mládka a Švihlíkovou?
24. 05. 2013 | 15:32

Irena napsal(a):

Hančo, když si myslíte že ten ekonomický rozvoj v 60 tých letech byl způsoben tím že jsem projídali ty ševcovské dílničky a koloniály co tu zůstaly po válce nevybombardované, hodně štěstí svatá prostoto. Co takhle se rozhlídnout a zjistit že 80% národa bydlí v bytech a domech postavených za komančů.
24. 05. 2013 | 16:34

franky napsal(a):

Citace z blogu: „Česká ekonomika je mírně řečeno nerostoucí.“
Co si lze představovat pod pojmem „Pokles výkonnosti české ekonomiky?“ Jedná se o pokles výkonnosti státu jako organizační jednotky? „Nerostoucí“ ekonomika v podstatě znamená, že peněžní hodnota výstupů z ekonomického systému se v podstatě rovná peněžní hodnotě vstupů do tohoto systému, čili úroveň transformace vstupů ve výstup je prakticky nulová. Peníze získané na výstupu jsou v podstatě využívané pro prostou exploataci potenciálu a nestačí na jeho potřebnou revitalizaci, která je zdrojem růstu bohatství. Problém je však složitější, položíme-li si otázku, zda výstupy z české ekonomiky, které v poměru ke vstupům vyjadřují efektivnost (výkonnost) jsou vůbec žádoucí. Jako příklad z praxe je možno použít vysokou výkonnost americké firmy vyrábějící parní lokomotivy, která zkrachovala, protože včas nepřešla na výrobu dieselových či elektrických lokomotiv. Je rozhodně důležitější dělat správné věci, než dělat věci správně. Je důležitější se ptát zda děláme správnou věc, když stavíme tunel Blanka, nebo zda jej stavíme správně tj. kvalitně a efektivně? Představme si, že tuto stavbu postavíme efektivně, ale pak zjistíme, že nebyla až tak potřebná. Jsou „fotovoltaické“ elektrárny efektivní? Ano, neboť přinášejí investorům nemalý zisk. Jsou tyto elektrárny potřebné? Zde již není odpověď jednoznačná. Prvotním problémem není klesající efektivnost o které se tak dobře hovoří, protože se dá dokumentovat čísly, ale problémem je nízká efektivita, čili nízká úroveň souladu mezi vývojem společnosti požadovanými potřebami a jejich skutečnou realizací. Společnost chce levnou elektrickou energii přinášející rozvoj potenciálu společnosti, nechce drahou, avšak „efektivně“ vyráběnou. Zisk energetických společností přinášející bohatství jedné skupině, je doprovázen několika násobnou ztrátou projevující se v rámci celé společnosti. Je zavádění Skaret správné, či nesprávné? Není problémem Skaret to, že jsou zaváděny nesprávně? Byla privatizace správnou nebo nesprávnou věcí, nebo byla jen nesprávně provedena? To jsou jen některé příklady ukazující na nutnost oddělovat co je správné a nesprávné a co je děláno správně a nesprávně. Přitom daleko náročnější a rizikovější je rozhodovat o tom co je správné a nesprávné, než o tom jestli se to dělá správně či nesprávně. A proto politici milují hovořit o efektivnosti ekonomiky. A proto i v určitém časovém období efektivně se rozvíjející ekonomika může svým nesprávným zaměřením do budoucnosti přivést společnost ke krachu. Jestli-že jakákoliv vláda nemá dlouhodobou koncepci růstu potenciálu země, pak nemohou existovat objektivní podmínky pro úspěšný rozvoj společnosti. Dlouhodobá strategie a politika jsou pak nahrazovány krátkodobou taktikou politických stran jak se dostat k moci a jak se u této moci udržet. Dokud vlády nebudou donuceny k předložení realizovatelného dlouhodobého programu rozvoje společnosti a pokud budou politickým stranám tolerovány populistické sliby, dotud bude vítězit diskuse o efektivnosti nad diskusí o potřebnosti. Ne výkon, ale potřeba jsou rozhodující.
24. 05. 2013 | 16:45

berkowitz napsal(a):

Jó, kde jsou ty časy, kdy pivo stálo pár kaček, holky neměly AIDS a komunisti neměli pravdu!
24. 05. 2013 | 17:07

Hanča napsal(a):

Ireno, reaguji na Vaše: "Hančo, když si myslíte že ten ekonomický rozvoj v 60 tých letech byl způsoben tím že jsem projídali ty ševcovské dílničky a koloniály co tu zůstaly po válce nevybombardované, hodně štěstí svatá prostoto. Co takhle se rozhlídnout a zjistit že 80% národa bydlí v bytech a domech postavených za komančů."


Ireno, Vy se prostě za svoji "pravdu" budete bít. Komunisté přece neukradli pouze ševcovské dílníčky a koloniály, ukradli "kapitalistickým vydřiduchům" i továrny, ukradli i činžovní domy a vily, auta, úspory atd. To Vy ale asi nevíte. Rovněž Váš údaj, že "80% národa bydlí v bytech a domech postavených za komančů" je vycucáno z propagandistického prstu KSČ.
Btw, To, že mne častujete nelichotivými výrazy: nechápavá nebo svatá prostoto,
svědčí o úrovni Vašeho smyslu pro debatu.
24. 05. 2013 | 17:50

to evix napsal(a):

Jo tak paneláky u Prahy postavili už za první republiky, Milá Hančo??? Vy jste nějak humorně naladěná, ne? Pořádný barák si moji prarodiče nikdy nepostavili, neměli na něj za 1. republiky, bydleli v malé dřevěničce. Ty pořádné baráky, co stále stojí, si postavili jejich děti až za komoušů v 70 letech....Dnes se udiveně koukáme, jaké domky to vlastně likvidují ty tornáda v USA. Až v současné době se ty montované domky začínají stavět i u nás. Jsou totiž levnější než cihlové domy, které se stávají lepším bydlením pro majetnější části obyvatel tohoto pastátu.
Sociální stát začíná krachovat a i když mám průměrný plat, chci zpátky ty komunisty, nikoliv ty, co skončili v 89. Ti jsou totiž stále u moci, ve stranách jako ODS, TOP09 a dalších......
24. 05. 2013 | 18:45

Profesor Pitkin, Univesita Karlova napsal(a):

Máme jistě lepší životní úroveň, než třeba v Bangladéši. Ale ani v Bangladéši jistě nemají anonymní akcie. A vo vo vo vo tom jsou ty dlouhodobé fauly a ztráty, které drtí perspektivu ČR.
25. 05. 2013 | 10:51

D.J. napsal(a):

Hanču a jiné hurá antikomunisty nádherně popisuje psychiatr Honzák ve svém blogu. Ubohé zatemnění mozku, trvání na něčem co tak vypadalo před 65 lety
26. 05. 2013 | 07:44

dd napsal(a):

Consent
27. 05. 2013 | 13:42

mFsU7c1KcKY napsal(a):

ahhh - exactly what i was shnecriag to find in my home today - these colors and their poetry and peace.thank you so much for including my brooch. truly beautiful collection.
22. 08. 2013 | 20:50

ou6aRhKQ napsal(a):

Johnnie & Tasha Tillman - Awwww, so beautiful! I love the photo shoot. You two look very happy, and<a href="http://mrkjui.com"> woefnrdul</a> together. Congratulations!!!! You should send these to Jet to announce your nuptials.November 9, 2011 1:59 pm
24. 08. 2013 | 13:39

MytgmzFwIMp9 napsal(a):

Arthur Claybon - These pics are AMAZING!!! You two look great together and in some pics it seems like you two are in a mzaigane. We are very happy for the both of you and look forward to spending some time with you in Miami. F.Y.I Our favorite pic is the one of you two walking down the street holding each other's arms and the ballons!November 9, 2011 3:03 am http://qixyghj.com [url=http://hzisobfrp.com]hzisobfrp[/url] [link=http://yyougsmff.com]yyougsmff[/link]
26. 08. 2013 | 11:49

ODsPv5uS3mc napsal(a):

Audrey - OK WOW these pics are incredible. Dare I say top chef meets sex in the city? I didn't know <a href="http://zmzhmaz.com">whhteer</a> I was looking at a romantic engagement shoot or a JCREW, Saveur, or Wine and Country magazine!! The colors are incredible, their outfits are fab and the staging both at the restaurant and in the park were superb all around an amazing and ultra fabulous shoot. Great job!!November 17, 2011 6:19 pm
28. 08. 2013 | 19:07

o0Ygo9lXrqQQ napsal(a):

Jannet - Omg! These photos took my braeth away! Wow, you always bring something special to all ur sessions! When I was looking for a wedding photographer, their portfolio did not have variety In fact, they had the same poses and places and the only thing different were the people in the pictures. You make every session so unique and wonderful! Spectacular and beautiful!November 12, 2011 8:22 pm http://guketorbta.com [url=http://xtrujz.com]xtrujz[/url] [link=http://vddudrdjxy.com]vddudrdjxy[/link]
06. 09. 2013 | 16:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy