Spolčení neslušných a všehoschopných

17. 12. 2010 | 11:11
Přečteno 17115 krát
Drobilova kauza rozjitřila jinak poklidnou adventní atmosféru. Rázem přebila výpovědi lékařů, stávku odborářů, ideovou konferenci véčkařů a jiná atraktivní témata.

Ve stranicko-byznysovém světě zapůsobila jako zápalka vhozená do mraveniště. Ukazuje totiž na pokročilou fázi divoké privatizace státní správy.

Kolem mnoha úřadů, institucí a stranických bafuňářů se rojí různí „Knetigové“. Zdá se, jakoby je někdo snad klonoval. To oni umí propojit zdroje z fondů, dotací, veřejných zakázek na ty správné adresy. Mají v mobilech ta správná čísla na ty důležité kluky z golfu. Umí vymyslet ty vybrané dodavatele tzv. měkkých služeb (analýzy, právní poradenství, mediální prezentace apod.). Znají klíčové manažery velkých státních podniků a spřízněných finančních institucí. V mobilech mají i čísla na dobré právní kanceláře, ale i figury z orgánů činných v trestním řízení.

Ten jejich svět není příliš početný. Čítá nejvíce několik set tváří v celé republice, ale v podstatě ovládá do značné míry celý stát. Občas se někdo tzv. utrhne. Poruší pravidla své vlastní klientelistické sítě. Splete si adresy anebo pustí dovnitř sítě nepatřičnou osobu, či se jen hloupě chvástá, neboť uvěří své výlučnosti a dokonalosti. A pak je mazec. Může to odskákat i ministr. Sílící nervozita je logická. Zdroje dochází a veřejnost přestává být netečná.

A světe div se – osměluje se i hlídací pes demokracie – média. Chcete příklady? Pak Vám stačí jenom si prolistovat otevřené zdroje. Opravdu věříte, že parlamentní strany utratily ve volebních kampaních jen tolik peněz, kolik oficiálně uvádějí?

Vzpomínáte na různé náměstky, poradce a rádce na ministerstvech dopravy, zemědělství, financí, obrany, školství a vlastně všech? A co ti dnešní? Co třeba zakázky státních monopolů a role jejich stranických statutárních orgánů? A co kraje a velké radnice? To nejsou nahodilosti. To je systém. Korupce a klientelismus metastázují , a to bez ohledu na silácká politická prohlášení. Stal se z nich model existence. Knetigové a Dalíkové jsou produktem tohoto modelu „správy země“.

Pokud budou ve veřejných soutěžích vítězit akciovky s anonymními vlastníky, pokud nebudeme mít zákon o státní službě, pokud nebude platit institut majetkových přiznání, pokud bude usvědčený korupčník se 40-ti milionovým úplatkem „odměněn“ dvouletou podmínkou, pokud budou velcí hráči optimalizovat své výnosy v daňových rájích, pokud bude hazard neřízeným a nekontrolovatelným zdrojem černých peněz, pokud budou partaje utrácet podivné sta miliony Kč za své bombastické kampaně atd., pak se nezmění nic. A to ani, když zrušíme policii a nahradíme ji soukromými agenty a všem dáme odposlechy do všech ložnic. A nebude to ani tehdy, když schválíme veškerou chybějící legislativu.

Pravidla hry jsou důležitá a ještě důležitější je jejich důsledné vymáhání. Ze všeho nejdůležitější je však dodržování i těch nepsaných pravidel a etických norem. Slušný člověk nepáchá neslušné věci a nesmí s těmi neslušnými jen a jen prohrávat.

A ze všeho nejhorší je, pokud ti neslušní a všeho- schopní vládnou těm slušným a schopným. Jak kdysi napsal v jenom aforismu Jiří Žáček – slušní lidé spojte se, ti neslušní se proti Vám spolčili již dávno. A je úplně jedno, zde je máme za šibaly, šíbry, kmotry, velrybáře, rychlodoktory, technology moci či pouhé distributory těch „správných“ peněz na „správné“ adresy.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

žena napsal(a):

Pane Havlíku,

píšete:
"Pravidla hry jsou důležitá a ještě důležitější je jejich důsledné vymáhání. Ze všeho nejdůležitější je však dodržování i těch nepsaných pravidel a etických norem. Slušný člověk nepáchá neslušné věci a nesmí s těmi neslušnými jen a jen prohrávat."

Pod to se PODEPISUJU.

"Jak kdysi napsal v jenom aforismu Jiří Žáček – slušní lidé spojte se, ti neslušní se proti Vám spolčili již dávno"

Můj NAPROSTÝ SOUHLAS
17. 12. 2010 | 11:36

speci.men napsal(a):

Dovolím si pár citací s dovětkem:

"Pokud budou ve veřejných soutěžích vítězit akciovky s anonymními vlastníky" - byly to strany této koalice, které jejich další trvání posvětily

"pokud nebudeme mít zákon o státní službě" - byla to ODS s TOP, které se mu dodnes vehementně brání

"pokud nebude platit institut majetkových přiznání" - kdože je tak zarytě proti nim už řadu let?

"pokud bude usvědčený korupčník se 40-ti milionovým úplatkem „odměněn“ dvouletou podmínkou" - ano, oaptě člen ODS

"pokud budou velcí hráči optimalizovat své výnosy v daňových rájích, pokud bude hazard neřízeným a nekontrolovatelným zdrojem černých peněz" - s posvěcením bratra Klouska

Takže jak se jemnuje ta mafie?

Já zapomněl, přece Paroubek, že jo!! To ví všichni z Facebooku.
17. 12. 2010 | 11:56

Jičí Procházka napsal(a):

Pane Havlíku,
to, co popisujete, to nejsou nějaké chyby, které lze odstranit. To je zakódováno v samé podstatě tohoto systému. Podívejte se okolo, je to všude. Sobectví a chamtivost, to jsou jediné "hodnoty", na kterých stojí systém, který jste i vy ráčil zakládat. Tady máte výsledek.
17. 12. 2010 | 11:57

DH napsal(a):

Jde o pouhé naivní rétorické cvičení. Jak všichni dobře víme, světem zmítají zájmy a to zejména zájmy finanční. Snažit se docílit poctivosti ve státní správě je jako nabírat vodu sítem, nebo hubit plevel na zahradě trpělivým střídáním lístků.

Rozdělení moci ve státě je dáno volbami. Ty jsou demokratické a při rozdělování mandátů mají voliči dobrou šanci reflektovat vše minulé a zapojit svůj nejlepší odhad. Jsou-li s výsledkem nespokojeni, mohou přičíst vinu pouze sobě.

Samozřejmě, že jiná strana by se chovala podobně. Třeba by měla větší štěstí, že by taková věc na ně nevyplavala. Je to vždycky trochu o tom podnikatelském štěstíčku, jak říká náš moudrý a dobrotivý prezident, jestli ten kšeftíček vyjde nebo ne.

Smiřte se s tím a tolerujte to. Vždycky ale hodnoťte všechny kauzy ne s ohledem na jejich velikost (neporovnávejte milióny a miliardy), ale zásadně podle toho, jestli jdou na vrub straně Vám politicky sympatické či nikoliv. Podezření u protivné strany berte jako hotovou věc, důkazy u strany blízké bagatelizujte. Pokud to nepomůže, skandál vyseďte nebo jej prostě přejděte.

Neberte nikdy skandál jako selhání vám sypatické strany, pokud je u moci. Berte ho jako příležitost zaútočit na opozici, kterou nemůžete vystát.

Politicky, Halík. Všechno zásadně promýšlejte politicky.
17. 12. 2010 | 11:57

Sladký napsal(a):

Ten Paroubek nedá pokoj a nedá.
17. 12. 2010 | 12:00

Sladký napsal(a):

Česko, podobně jako ostatní postkomunistické státy představují pro mezinárodní (finanční) oligarchii jakýsi pokusný výcvikový prostor, kde zjišťují,jak daleko lze zajít v míře zneužívání lidí a účinnosti manipulace.V západních zemích ostatně probíhají velmi podobné procesy.
17. 12. 2010 | 12:04

Sladký napsal(a):

DH- kde jste byl/a doteď zalezlý,/á osobo? Fakt dobré příspěvky a docela originální styl.:o)))
17. 12. 2010 | 12:06

Tupelo napsal(a):

CEZky korupcni system je uz tak obrovsky, ze na sebe nabaluje dalsi a dalsi lidi (podnikatele, politiky). Prestoze souhlasim s autorem blogu ze skutecnych 'hybatelu' CEZke korupce muze byt par tisicovek a ty zbyle deseti- nebo sta- tisice jsou jen male ryby (zhruba na urovne znameho nosice piz na schuzce 'spicek' v Toskansku) je dulezite ze tento system pomalu ale jiste bobtna. Na jednu stranu to je zle pro CEZko, na stranu druhou to prinasi potencial daleko vetsiho prusaku informaci - bud do medii (viz posledni iDnes) nebo do iniciativ podobnych te, kterou avizovali cesti pirati. Pokud budou dodrzovat osvedcene pravidla sve celosvetove zname inspirace, mohlo ji jit o dobry servis k tomu dat si informace dohromady. Zatimco bezkoncepcni sem-tam uverejnovani informaci muze zpusobit pijavicim ci termitum jen male skody, sumarizovani vsech informaci na jedno misto a vytvareni neceho na zpusob hypertextoveho pavouka jim muze zpusobovat skody daleko vetsi. Pokud bude vytvoreno prostredi, kde se budou moci tyto informace shlukovat anonymne, kdy si nebudou moci byt pijavice a termiti jisti, zda nejsou nahravani, odposlouchavani nebo kdy na nekdo kdo neco povi - na jedne strane a na druhe strane prostredi kde postizeny neprijde jen o flek, ale bude i odsouzen a nepocitve ziskany majetek zabaven (i po oblibenych prepisech na rodinne prislusniky), bude to krok spravnym smerem.

Posledni afera Drobila (prip. Necasova) ukazuje system v cele sve 'krase'. Skryte financovani politicke strany nejspis pod patronaci Langera, zadosti o niceni dukazu ze strany ministra, postaveni se za evidentne chybujiciho ministra ze strany premiera, hazeni ramen (s otevrenou moznosti zajistene unikove cesty ('zvazime')) ze strany politicke strany, ktere tece do bot, podrzeni premiera z druhe koalicni strany. Velmi pekne prostredi pro 'protikorupcni vladu rozpoctove zodpovednosti' jak sama sebe nazyva. Kdyby se tato vlada zamerila na opravdovy boj proti korupci (se soucasnym premierem (a stranami, viz speci.men vyse) to vsak pujde, aspon co se tyce duvery, uz velmi tezko) a byla v tomto tazeni uspesna, mozna by nemusela spekulovat o kolik miliard skrouhne policii, statni uredniky, hasice, atp. Pan Necas, prezentovany obcas jako pan Cisty, ma nejspis zaneradene spodky (nebyly videt na predvolebnich plakatech) zpusobem, ze mu nepomuze ani pet cisticek odpadnich vod... ;))
17. 12. 2010 | 12:09

Sluchátko napsal(a):

všehoschopný Klaus nemá radost z odposlechů,
smrtelně se jich bojí
17. 12. 2010 | 12:18

Kelt napsal(a):

Ve vládě boje proti korupci,kde hraje první housle Kalousek jsem neměl ani chvilku pochybosti o tom,co jsou zač.
Včera to Kalousek korunoval výrokem,že rozkrádání státních peněz(přeloženo do češtiny)je vnitřní věcí ODS.
Nějakých 500 milionů-vlastně jenom zlomek toho,co se chystají rozkrást v ekotendru a privatizaci zdravotního a důchodového systému.
Zbytečný rozruch a hysterie-Nečalousek.
Vyslovení nedůvěry vládě famiglia 118 ustojí.blížíme se na dosah systémům panujícím v rovníkové Africe a to ještě je možná podceňuji.
17. 12. 2010 | 12:19

Hugo napsal(a):

Pro Speci.Men
Pokud nebudou mít ještě navíc poslanci a vláda nějakou hmotnou a trestní zodpovědnost, neodvolatelnost a imunitu, tak se rovněž nic měnit nebude.
Rovněž senát který byl ustanoven jako hlídací a kontrolní orgán vlády a poslanců a který se změnil v cestovní kancelář konzumující skoro tolik peněz jako parlament, tak ten by se měl změnit v to co měl za úkol a měl by být při zaměstnání a za symbolický plat. Dejme tomu do 10000 Kč plus cestovní náklady proti proplacení lístku či osobního auta.
17. 12. 2010 | 12:20

mud.. napsal(a):

Kdyby dnes žil R.Heydrich, říkak by svým soukmenovcům. Nikdy ty podlidi nachápat. Ony jak směvavá beštia. Jak ony mít radost, kdysz ony žít i jiná bestia plakala! Ony lidy pochovavat anyž věděla pravda. Vědit kamarad už, ja musit udělala s CZeskyma konečna řešeni. Zvyšte likvidala o 50%!
17. 12. 2010 | 12:21

DH napsal(a):

Jaká rovníková Afrika, pánové? Jakou nečistou hru se zde opět snaží levicová opozice rozehrát?

Naše země je ve skvělé kondici. Když vidím ty nově opravené fasády, ty plné nákupní vozíky v marketech, ta rozkošná pravoúhlá satelitní městečka, nemohu, ale opravdu nemohu sdílet tento zjednodušený pohled.

Vždyť jsme se konečně dočkali jedinečné historické šance, změnit fungování naší drahé vlasti. Máme silnou, protikorupčně definovanou vládu, reprezentovanou kvalitními osobnostmi s velkou politickou zkušeností. Kdy jindy už bychom měli tuto vládu bezvýhradně podporovat?

Opravdu se smíříme s tím, aby byla tato výjimečná příležitost ohrožena nebo nedej Bože zmařena takovou bezvýznamnou aférkou, jakou nám v poslední době servírují naše média?

Já se s tím rozhodně nesmířím. Co je to pár usmolených miliónů proti penzijnímu biliónu, jehož demokraticky spravedlivé rozdělení je naší Prozřetelností určenou povinností?

Myslete na zásadní věci, prosím.
17. 12. 2010 | 12:28

David napsal(a):

..."Jak kdysi napsal v jenom aforismu Jiří Žáček – slušní lidé spojte se, ti neslušní se proti Vám spolčili již dávno."...

-----

Ano, neslušní se už dávno spolčili.

Teď jde o to, aby se spolčili ti slušní.

Lidi dobré vůle v tomto státě.

Spojme se na obranu pana Michálka.

"Vykroužkujme" tu mafiánskou bandu!!!

Pokud zůstane i nadále potrestaným bojovníkem proti korupci, tak to bude demotivovat všechny budoucí bojovníky proti korupci.

Bude to ten zásadní precedent na generace do budoucna.

Kauza „Drobil“ je naprosto jasná. Věrohodných důkazů je dostatek. Všichni to vidíme.

Tak mimořádně příznivá situace, odstartovat skutečnou změnu v boji proti korupci, se už nebude nikdy opakovat.

Věci veřejné!

Pomozte lidem dobré vůle!

Jak se bude boj proti korupci v tomto státě odvíjet i do budoucnosti je jen a jen ve vašich rukách.

V rukách strany přímé demokracie.

Stydím se za svého premiéra.
17. 12. 2010 | 12:35

SansLogique napsal(a):

Fascinuje mě ta naivita drtivé většiny spoluobčanů, kteří věří tomu, že jakákoliv výměna politiků něco přinese. Jde o takové peníze, že si na ně mafiáni nenechaj sáhnout. Politik si může vybrat - buď bude krást s nimi, nebo ho přejede auto s pískem, v tom lepším případě ho zlikviduje nějaká mediální aféra.
Ovšem dobrovolně zvolit a dosadit si do čela ty vůbec největší a dávno profláklé šmejdy, co byli k dispozici, to svědčí o našem národu víc než co jiného.
Demokracii 3x hurá!
17. 12. 2010 | 12:43

Radim napsal(a):

Je naprosto neuveritelne, ze tato vlada v cele s panem Necasem ma tu drzost po obcanech zadat skrty a osobni obeti a vyklada nam jak jsme si zili nad pomery, zatimco otevrene kryje korupci vysavajici rocne desitky miliard ze statniho rozpoctu. Je to neskutecna nehoraznost a Necas by mel okamzite rezignovat, nema sebemensi moralni kredit ani pravo na to, aby po obcanech neco pozadoval. Ted by mela byt vydana Kubiceho zprava, to by jsme si pocetli...
17. 12. 2010 | 12:49

to se nedá číst napsal(a):

nevím co jste psal.a klidně se bez toho obejdu.nic osobního, ale tahle úprava k lepšímu se mi nelíbí...
17. 12. 2010 | 12:56

hutor napsal(a):

Prispevek totalne k nicemu.
Kdyby mel pan Havlik odvahu, napsal by treba "Verejne prohlasuji, ze pan Dalik, je zlodej". Treba by ho pan Dalik zazaloval a neco by se resilo. Prinejmensim by tim pan Havlik alespon neco riskoval. To, co zplodil, jsou akorat blaboly, ktere vi kazdy uz nejmin deset let. A psat to v tehle obecne forme je priznak prizdisracstvi spise nez odvahy. Ani myslenka v tom neni zadna
17. 12. 2010 | 13:00

David napsal(a):

Pan Michálek postupoval podle příručky, kterou vydal předseda strany Věci veřejné Radek John.

Myslím si, že teď je morální povinností Věcí veřejných pomoci panu Michálkovi.

Pokud mohu napovědět, tak cesta začíná vyslovením nedůvěry vládě.

V každé vyspělé demokracii by premiér ostoupil s funkce sám.

Náš "pan čistý" to nedokáže, proto je potřeba mu pomoci.

-----

iDNES.cz:

Nahrajte si důkazy o korupci,

radí vládní příručka. Michálek na to doplatil

17. prosince 2010 11:00

Podle nové protikorupční vlády je dobré si veškeré důkazy o korupčním chování nahrát. Přesně to udělal bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, který měl na korupci podezření. A vláda ho po zásluze potrestala. Ministr ho vyhodil a premiér odsoudil.

V USA se takové jednání nazývá whistleblowing (doslova pískání na píšťalku). Bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek "zapískal", aby upozornil na manipulování s veřejnými zakázkami na ministerstvu životního prostředí.

V některých státech USA požívají whistlebloweři zvláštní ochrany. Ne tak v Česku: Michálka totiž potrestali. Úředník přitom jednal podle příručky, kterou nová, údajně "protikorupční vláda" vydala.

Ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi z ODS vadilo, že Michálek si tajně nahrál schůzky s ním a jeho poradcem Martinem Knetigem. To, že si Michálek pořizoval nahrávky, uvedl Drobil jako jediný oficiální důvod jeho odvolání. Také premiér Nečas řekl, že Michálek selhal.

JEDNAL PODLE PŘÍRUČKY

Bývalý šéf fondu životního prostředí Libor Michálek se snažil upozornit na korupci. Nahrál si proto schůzky s lidmi, kteří jej nutili manipulovat s veřejnými zakázkami. Záznamy pak předal MF DNES a policii. Po zveřejnění kauzy byl odvolán z funkce.

Protikorupční manuál vydaný ministerstvem vnitra v kapitole Co dělat, když po mně někdo žádá úplatek? radí: "výhodou by pro mě mohlo být, kdybych celou transakci zdokumentoval (např. záznam na mobilním telefonu) a tento záznam poskytl policii na důkaz, že mým úmyslem bylo zajistit informace."

Michálek však udělal to, co doporučuje i protikorupční manuál pro občany vydaný ministerstvem vnitra: pořídit si záznam ze schůzek jako důkaz. "Výhodou by mohlo být, kdybych celou transakci zdokumentoval (např. záznam na mobilním telefonu)," radí se v protikorupční příručce.

Podle nahrávek, které má MF DNES k dispozici, Knetig na Michálka tlačil, aby na fondu manipuloval veřejné zakázky. Peníze pak měly sloužit podle Knetiga k financování Drobilovy kariéry a ODS.

Michálek chtěl věc oznámit výš. Žádal dokonce o schůzku premiéra Nečase. Ten se s ním však nesešel a jediným výstupem bylo, že za to Michálkovi Drobil vynadal.

Nečas: Drobilovi věřím, Michálek selhal

Drobil rezignoval ve středu, den poté, co dal šéfovi fondu vyhazov.

Premiér Petr Nečas se za něj přesto postavil: Michálek prý selhal, protože nahrávky nepředal hned policii. "Táži se, proč dva měsíce běhal po Praze a nahrával si téměř každého a zcela zjevně se chystal nahrávat i předsedu vlády," řekl Nečas.

Podle Václava Lásky z Transparency International však

Michálek postupoval správně.

"Asi by bylo lepší jít hned na policii. Zřejmě v ní ale neměl důvěru a bál se, že se pak vše otočí proti němu. Pak je naprosto v pořádku, že se rozhodl získat důkazy sám."

S řešením, jaké Michálek zvolil, souhlasí i ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John. Nelíbí se mu ani to, že musel Michálek opustit funkci. "V našich zákonech není účinná ochrana oznamovatelů korupce, což chceme napravit. Měly ji vymyslet a přijmout už minulé vlády," říká John.

Historie se opakuje

Zajímavé je, že s Michálkem stát takto zametl už podruhé. V roce 1996 byl vyhozen z Fondu národního majetku poté, co upozorňoval na ztráty, které může stát utrpět zejména v případě prodeje státního podílu v bance IPB. Okamžitou výpověď, kterou v této souvislosti dostal, soud o rok později zrušil.

"Ničeho nelituji, udělal bych to znova. Jen mě mrzí, že jsem nebyl pohotovější a nenahrával si další jednání, mohl jsem mít víc důkazů," řekl MF DNES Michálek.

Autoři:
Antonín Viktora, Janek Kroupa MF DNES

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nahrajte-si-dukazy-o-korupci-radi-vladni-prirucka-michalek-na-to-doplatil-1qr-/domaci.asp?c=A101217_1500618_domaci_taj
17. 12. 2010 | 13:03

vlk napsal(a):

článek přesně popisující problém. Stejně tak přesně je nám všem jasno, že s e nic nezmění a nezlepší.
Už dávno jsme tady definoval jednoduchá teorém- totiž, že kaýdná nová vlád a je horší té předchozí! Bez ohledu na to, jak špatná byla ta, co právě odešla. Míním vlády s tzv. mandátem! Obě úřednické jsou naopak onou vyjímkou, potvrzující toto pravidlo. Nejspíš proto, že jim s chází onen tzv. mandát. Bez něj s eprostě krást nedá. Nebo a lespoň ne dost. Proto, že všichni , kdo v zákulisí skládají tyto náhradní vlády bedlivě koukají na prsty dalším zákulisním hráčům. Byť vyjímky se také najdou - viz Barták.
ale k současné galerce , co si také říká vláda práva a boje proti korupci!
Nikdy jsem nepochopil, kde provařené ksichty typu Kalousek,Nečas, doplněné o podivuhodnou sestavičku z ABL vzali tu drzost a prohlásili se za bojovníky proti korupci!

To asi stejné, jako kdyby notorický a léčení odmítající alkoholik vedel celostátní kampaň proti alkoholismu.
A Drobil a jeho famulus? inu- legislativní nouzí bylo protlačeno okradení účastníků stavebního spoření o 3,5 miliardy. Prý by se jinak zhroutil rozpočet. 3,5 miliardy -o tolik chtěl Drobilův famulus prodražit jednu jedinou stavbu - pražskou čističku! jendu jedinou stavbu!
Kolik takových čističek po republice máme? Nepočítaně.
Hlavně , že famiglia 118 chce bojovat proti těm,co zneužívají dávky...
17. 12. 2010 | 13:08

Milan napsal(a):

Slušností již dnes v ČR nic nelze zachránit. Je nutné, aby nastoupil SPRAVEDLIVÝ s pořádným kolten a klackem a zahnal tu mafiánskou bandu do kriminálu, skonfiskoval celý nakradený osobní majetek. Je již 5 minut po 12.
Blaničtí ritíři nepumůžou, tak najde se v ČR těch sedm statečných?
17. 12. 2010 | 13:16

Tenco napsal(a):

Pan Havlík má samozřejmě pravdu. O tom, že je to systémová záležitost, tahle korupce.
A dobře popisuje i souvislosti.

Pořád mi ale neodpověděl na otázku, jak je to s tím jeho přítelem M. Komárkem a privatizací MF.

Že by byl slepý ?

Hmm. Kdo mu tedy píše tyhle vynikající blogy ?

Že by právě ..... ?

Himbjas. ....a zlé pryč.
17. 12. 2010 | 13:27

siven napsal(a):

DH: Vynikající, v zásadě se shodujeme.

Pan Jiří Pehe napsal blog, kde v 17.12.2010 13:00:46 shrnuji tragédii tohoto fenoménu, který u nás bují všude jako rakovina.
17. 12. 2010 | 13:28

Láďa napsal(a):

Ten jejich svět není příliš početný. Čítá nejvíce několik set tváří v celé republice, ale v podstatě ovládá do značné míry celý stát. Občas se někdo tzv. utrhne.

V minulém režimu "ten jejich svět" čítal v celém Československu 1,8 miliónů členů KSČ. To znamená, že v každé rodině měli někoho příbuzného, který byl členem strany. Proto také revoluce v r.1989 byla "sametová". Pokud by nebyla, "odplata" by postihla vlastně každého. Každý v tom nějak jel, každý v tom byl nějak namočený. Dnes "tento svět" představuje jen několik set lidí. Až přijde další revoluční převrat, mám obavy, že již nebude sametový, ale krvavý. A pravděpodobně to neodnese těchto několik set lidí (ti včas utečou za kopečky), ale všechno se snese na jejich přisluhovatele a "podržtašky". Docela mám strach z dalšího vývoje.
17. 12. 2010 | 13:43

antoninovy napsal(a):

Pane Havlíku, dobré, velmi dobré, zdá se, že to jde nejen z mysli, ale i od srdce.

Summa popisu situace českého politického terénu.

DH, Kelt, Vlk, a další, blog obohacují.

Vzpomínám jak jsem na jednom výročí Listopadu v letech devadesátých v Činoherním divadle pokoušel se založit Stranu slušných lidí, byl tam Pithart i pan Václav, Michal Žantovský a řada lidí z původního OF a z médií, nebyl zájem, jaksi.

Vím, ten pokus měl nedobrý a nevhodný název, jinak by to pak chtělo, ale cítil jsem, že by byla poptávka, ale asi bylo ještě brzy, ale prošvihnul se tak čas, možnosti a vznikla tady spousta škod.

Když tady přemítám nad množstvím bystrých úvah zdejších glosátorů, napadlo mne, že název mé první seminární práce na Filosofické fakultě UK ke konci šedesátých let, u profesora Kosíka zněl - Úloha osobnosti v dějinách.

Ano, schází nám skutečné osobnosti a skutečné elity. Snad i vzory, které by byly mravním a občanským imperativem a korektivy obecného občanského chování.

Napsal jsem esej na to thema a zaslal do jednoho deníku, zájem nebyl, bez reakce.

Je tedy otázkou, zda se osobnosti v současném českém lidském terénu vůbec mohou generovat, nebyl bych však zcela skeptický, tak jako za minulého režimu díky jeho represím a stupiditě vznikaly zde pozoruhodné občanské, umělecké a tvůrčí aktivity, a tak třeba i naše dnešní situace vygeneruje pozoruhodné individuality.

Časem. Nebo se ještě někde skrývají a v momentu, kdy to budeme nejméně čekat, vstoupí na scénu našich dějin.

Zdravím všechny zde

an
17. 12. 2010 | 13:52

MA-FU napsal(a):

Pane autore
Velmi dobře a trefně napsáno.
Zajímal by mě názor nejvyššího poradce z hradu pro ODS,inženýra lidských osudů a duší,známého klimatologa a privatizátora všeho co nebylo přikované-ing Klause?,
17. 12. 2010 | 14:07

Tenco napsal(a):

antoninovy
Neschází. Ale buď je jim to šumafuk, nebo jsou zbabělí anebo si o sobě nemyslí, že jsou oni ti praví /stydí se/.
Tak nezbývá, než je nějak lapnout za ušiska a dotáhnout je tam.

Ale jak, aby jeden nebyl za blázna či násilníka, to fakt nevím.

Jinak ale znovu na místa, kde by měli působit oni, přijde póvl.

P.S. Já si myslím, že jedinečnou příležitostí je chystaná prezidentská volba.
Že by měla vzniknout platforma - hmm, teď mě tak napadlo - co třeba na Občané.cz - u pana Havlíka, kde by lidé přicházeli s návrhy na prezidenta, ty by s se diskutovaly ...Ideální by byly desítka, možná stovky takových jmen ...

Tak by mohlo vzniknout jakési jádro...

Ale zase kdyby tohle měl moderovat pan Komárek s tou svounesvou MF ?

No , to nevím.
17. 12. 2010 | 14:50

Jan11 napsal(a):

Pane Havlíku, popsal jste dnešní situaci přesně. Pouze ale podotýkám, že tohle je početné veřejnosti známo již řadu let. Průšvih nás ale teprve čeká. Hmotný majetek je v podstatě rozkraden. To lidem až tak nevadilo, bylo to státní. Teď ale přichází další generace lupičů, která chce kořist také. A tudíž začínají šmátrat přímo do našich kapes. Budou tomu říkat penzijní a zdravotní reforma, jistě přijdou i další. Jde o to vytvořit penězovod a na něj se napíchnout. Na dvě generace vystaráno.
17. 12. 2010 | 14:54

Tenco napsal(a):

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=685969

Tahleta ČSSD stojí za hovno.

Mějte se všickni.
:((
17. 12. 2010 | 15:07

JF napsal(a):

souhlas, docela dobré je si být vědom té ohrady co si kolem sebe kupí. Když víte(%), kdo jakou hraji roli a kde stojí, může to být docela zábava.

Důkazy jsou věcí policie, ne veřejnosti a medií. A k té hře nejsou ani potřeba jen být na té správné straně ;-)
17. 12. 2010 | 16:06

vidlemístoklíčů napsal(a):

Popis přesný, ale bodů zbytečně moc. Pořád si myslím, že by stačilo změnit jeden jediný bod. Kdyby totiž korupčník nebyl odměněn za šikovnost jen desetiprocentním poplatkem. Pokud by hrozilo několik desítek let v kriminále, propadnutí majetku ( a to i toho rychle přepsaného na babičky důchodkyně a nezletilé děti), oni by si to i ti všehoschopní lépe rozmýšleli. K tomu, aby někdo rozkrádal bez rizika a pak se ještě rozčiloval, co že to ti novináři zveřejnili, je zapotřebí jen dost silný žaludek. Jenže jak změnit fungování nedotknutelné, byť zkorumpované justice?
17. 12. 2010 | 16:49

Kelt napsal(a):

Mám vážné podezření,že Topolánek v Toskánsku se neopaloval s polonahými děvami,ale že to byl jeho dvojník-neb jsem ho krátce po návratu viděl a že by byl opálený,tak to ani náhodou.
Z dobře informovaných zdrojů pronikají informace,že absolvoval intenzivní kurs ve školicím středisku papá Berlusconniho se zaměřením na neutralizaci kauz všeho typu počínaje děvčaty pod osmnáct,přihráváním státních peněz dobrým známým formou outsorsingu,nadhonocováním státních zakázek atd.Hlavně zatloukat,zatloukat a zatloukat a pak zamést pod koberec.
Tyto nabyté zkušenosti pak nezištně předal panu"Čistému"a ten se ukázal vzorným žákem.
Celé to podtrženo jeho svatouškovským ksichtem věřícího katolíka.Jistě se to spraví,až to vyšumí několika "zdrávasi".
17. 12. 2010 | 17:01

antoninovy napsal(a):

Tenco

dobrá myšlenka, přidržme se jí.

Dobře píšete, sympatie.

an
17. 12. 2010 | 17:03

Máme nařebíčkováno napsal(a):

Kam se na ČEZkou politickou "smetánku" hrabe Nigérie! Češi mají do Civilizace ještě hodně daleko - hlavně jejich politická Žumpa!
17. 12. 2010 | 17:21

vlk napsal(a):

Kelte nestraš!
To nás tak fotka ztopořeného Nečase???
17. 12. 2010 | 17:24

toska napsal(a):

Ano justicí to vše začíná a s justicí také končí. Dokud bude soudcce zajímat především jejich plat, pokud budou v pozicích polobohů, dotud je zbytečné očekávat, že se něco změní...

Ještě poznámku, v aféře Drobil nejde jenom o půl miliardy, ale o 3,5 MLD, které se měly ztratit ze státního rozpočtu jenom při této jedné zakázce...(Hned by bylo na platy doktorům...)
17. 12. 2010 | 17:25

DavidS napsal(a):

Ještě někdo pochybuje proč se ti dva "prezidenti" sešli ? Vždyť to bylo sděleno veřejně - "kvůli zachování kontinuity". Tomu klaunovi podle listopadového průzkumu věří 70 % obyvatel ČR. Takže je vše v nejlepším pořádku...
17. 12. 2010 | 17:33

Sualk napsal(a):

Hlavně dejme pozor na komunisty a přidejme soudcům peníze, aby byli ještě moudřejší, a peníze přidejme i Nečasovi, aby byl ještě čistší a voličům poeníze uberme, aby byli ještě blbější, než jsou.
17. 12. 2010 | 17:48

Ferrys napsal(a):

Jak jsem již dříve napsal, že jestli si můžeme dovolit prezidenta a vládu takových "kvalit", nemůžeme patřit mezi mezi kultivované národy.Za tento marasmus je přímo zodpovědný s. Klaus a jeho přisluhovači.Jako s. Nečas si všichni jakkoliv zadali s STB.Indicií je na to opravdu dostatek.Jenom se k tomu neznají.V lepším případě by to chtělo malý dvůr a velký bič.V horším pouze tzv. soudce Lynch.Jinak se z toho marasmu nedostaneme.
17. 12. 2010 | 17:55

Anička z Kuřimi napsal(a):

Pane Havlíku,
vždyť žijeme v demogracii, uff,
v kapitalismu, uff,
dokonce 20let, uff,
jinými slovy říkáte, že musíme začít ZNOVU !!

A začínáme pěkně po našemu tj. po česku.
St. zaměstnancům strhneme 10%, ale poslancům 5%, uff,
spláchneme v tom důchody v údajné reformě/díky Červu resp. Nervu/, těšte se na 70-tku a na povinné spoření v Mém privátním penzijku.
Připočtěme k tomu školné a výhledově zdravotnictví. ..

Do toho vstoupí několik "osobních" selhání, řekněme bratru 5 miliard.

A vono nic, ticho, slyším to ticho z Kramářovy vily, právě zasedá grémium nejvyšších straníků ...
A máme se na co těšit, tedy, pouze nedávno narození se mohou těšit na JEŽÍŠKa.
My ostatní zaskřípem zuby a děláme, že se nic neděje ...
17. 12. 2010 | 19:05

cavyky napsal(a):

OČ běží?
Série komentářů zdejších umravňujících ODS demonstruje strach,že straky nám vše rozkradou.Ale mluviti o korupci s sebou nese nemluviti o jiném.Zamlčený význam téhož.Drobil odvede stoku adrenalinu,snad v příštím roce ho bude méně a méně-tím pádem.Drobil demonstruje,že akademičtí svatouškové z AV ČR a Vysokých škol neodpustí velkorysým vládcům doslova nic.Svou tvůrčí impotencí,která ne a ne nést zlatá vejce jež by páně Drobilův rozlet brala za normál.Tak jako peníze nikdy nenesli,pokračují dále.A manažer státní úrovně,aby jako koncepci resortu pak skládal na stole krabičky od sirek,vytahoval sirku jednu po druhé coby myšlenou miliardu až ho odvezou do blázince.Souhra korupce a kafemlejnku očividná.Náznak sympatií pro koalici ODS s ČSSD se klube.Aférou se snad frajeři z rychlokvašné koalice snadněji odporoučí.
Tak v této chvíli,zůstanu-li u tohoto obrazu-vnuknutí- má podvědomě (a nejen asi i u mne) -dareba Drobil sympatie proti svatouškům akademikům,koaličním partnerům,MŽP i též dotírající,dotěrné ČSSD. Ale co je kámen úrazu,oč ODS de facto zakopne?
ODS totiž valí před sebou dvacet let,nevšímavě,Čapkovskou kuličku.Tou je ultrakorupce v podobě někdejší kuponové privatizace.Smazání v reálu účetnictví tou samou.Tedy takových bublin jako Drobil,je možno čekati a při snaze uviděti velice mnoho.Co s nimi dále? Jak smáznout korupci jedním tahem,jedním vrzem.Ekonomicky spíše než právně??
17. 12. 2010 | 19:32

Colt napsal(a):

Tenco

"Tahleta ČSSD stojí za hovno"

já myslím, že za ho+no stojí Vaše povrchní znalosti o co tam skutečně go!

Jak známo, jen ti jednodušší věří titulkům českých novin!
A v tom je asi i kus potíží, že jsme teď v té pr...
17. 12. 2010 | 20:01

xxx napsal(a):

To autor a cavyky:
Zacatek se opravdu jmenuje kuponovka a manazerska privatizace, doplneno utekem pred pravniky a zhasnutim, a v posledni dobe sqeez outem po cesku! Mimochodem, jeste se nerozsvitilo/jak je videt/!
To mamenarebickovano:
Netes se.Uz jste pred Cechy jen o prsa.
To vlk:
To porovnani s lecenim notoriku sedi!
U usate sovy palene super na druhou!
To Ma-Fu: Nazor deda vseveda i jeho poradce lesika je znam. Vlny!Medialni!
To DH: Posledni veta moc hezka!
17. 12. 2010 | 21:19

Michael napsal(a):

Pane Havlik mate pravdu ! Ale trvalo vam dvacet let na to prijit !
V roce 1968 odeslo z republiky hodne lidi. V roce 1990 se prichazeli na tu novou svobodu podivat. Moc se jim libila, a hlavne se se zalibenim podivali na tu krasnou ceskou zem.
Ale okamzite si uvedomili, ze lide se tak hrozne zmenili k horsimu, ze uz by mezi nimi nikdy nemohli zit ! Tak zase odjeli.
Z emigrantu se vratili pouze agenti STB, kteri byli v hojnem poctu primichavani k tem poctivym politickym uprchlikum.
17. 12. 2010 | 22:20

PV napsal(a):

Jiří Procházka, Sladký, vlk, Kelt

Pánové, když tak útočíte zleva na český "kapitalismus", uvědomte si, prosím, že ho zakládala komunistická nomenklatura. Je všeobecně známo, že se jednalo o souručenství tzv. vlastníků socialismu, kteří tvrdými mafiánskými praktikami drželi v područí zbytek národa. Tito lidé jsou stále na klíčových místech např. v justici a policii (i v různých stranách) a stále se navzájem podpírají. Pak se nelze divit, že dosud nebyla vyřešena jediná větší korupční kauza. Z řad komunistické nomenklatury pochází většina divokých privatizátorů (tunelářů). Jedná se o zcela bezskrupulózní vrstvu lidí jdoucích bezohledně po majetku a po moci představující jakousi karikaturu kapitalismu, ktrou nepříliš inteligentní občané zaměňují s kapitalismem opravdovým. Nomenklatura nebo její pohrobci je součástí prakticky všech velkých politických stran, ale nejvíce je obsažena v ČSSD (to neznamená, že v pravicových stranách nejsou). Ze strany těchto lidí nehrozí ani v nejmenším návrat před rok 1989. Je tu něco mnohem horšího: naprostá zvůle známá všem, kdo zažili dobu komunistické normalizace.

Souhlasím téměř se vším, co pan Havlík píše, ale příčiny nezdravých jevů nevidím v kapitalismu jako takovém, nýbrž v lidech, kteří ho u nás "reprezentují". Změna neblahého stavu bude vyžadovat obrovskou dávku trpělivosti a spojenectví slušných lidí proti darebákům. Tak, jako se v disentu spojili proti nomenklatuře ve jménu lidských práv slušní lidé s pravicovým i levicovým akcentem, tak by se měli spojit i nyní. Myslím, že oněmdarebákům velmi vyhovuje rozdělení společnosti na pravici a levici.
17. 12. 2010 | 22:42

ahjo napsal(a):

Největší lump je ošidné nebo beznadějné zdraví.Kvůli němu se odpouštějí,přehlížejí jiné velké lumpárny.Časem se to vymstí,vrací na totéž nebo jiné zdraví.Bezprizorní ručičkové lékařské přístroje,nekontrolované modernismy a léky krizi prohlubují.Krize zdraví roste,roste tím i krize společnosti.Společenská krize v ČR a převeliký počet invalidů a zemřelých spolu těsně souvisí a vzájemně se prohlubují.Dodnes není rozhodnuto zda zdraví je příznakové nebo přístroj-ručičkové.
17. 12. 2010 | 23:25

Karel 36 napsal(a):

Když já nevím. Ono to zní hezky a pan Havlík je bezpochyby velmi inteligentní. Ale on ještě není zcela zapomenut nezdařený podnikatelský záměr s Českou lotynkou. Ten se nezdařil zejména proto, že to bylo vmyšleno tak, že jste nemohl při určitém rozpisu prohrát. Nevím, jestli to bylo úmyslem od začátku, ale vím, že na to zaměstnanci brzy přišli a hráli to do sebe. Stát přišel o jistinou, kterou byl kubistický Dům u černé matky boží a Palác u Hybernů. Tehdy to bylo za 600 milionů. Když jsem byl u likvidace firmy, zbyla tam jen dvě pécéčka s vyrvanými hardisky. Že nechám pozdravovat pana Kratinu. Takže představa o spolčení slušných lidí je trochu na višni.
18. 12. 2010 | 04:14

Mike napsal(a):

Máte pravdu, ale korupce už tady funguje 20 let a lidé se s tím dokázali již vyrovnat, že to lepší již nebude. Problém je jednak v lidech, kteří si říkají, ukradli přece peníze, které mě nepatří. Dalším problém je v systémů, spojení státních administrátorů, kterým ty peníze dańových poplatníků nepatřím,ale kteří o nich rozhodují, s těmi, kteří si ty peníze mohou díky do ceny zabudovaných úplatků přivlastnit. Toto je obecně fungující model, se kterým nic nenaděláte, ten je přece vlastní kapitalismu, očekávat morální podnikatele a morální administrátory? To bychom se asi museli hodně smát. Klausova vláda tu vytvořla zářný případ úspěšného podnikatele "Koženého", který si nakrad, ale podle zákona nikoho neokrad. Pokud se nám nepodaří změnit náhled na Koženého, že to nebyl úspěšný podnikatel, ale v zásadě lump, tak to zde jinak fungovat ani nemůže. Toto ovšem prohlásit v době, kdy lidé, kteří Koženému pomáhali "úšpěšně podnikat" jsou stále členy ODS, to zkrátka nejde. Co doporučit? Emigrovat z této země, kde dokonce nastupující generace ve volbách hlasuje pro zachování tohoto systému korupce prostřednictvím hlasů pro Kalouska a Schwarzenberga. To budou také ti, co nejvíce podepřou Nečase a Drobila. Zkrátka při nevědomosti, jak ten kapitalismus vlastně funguje, jsme si tento systém před 20 lety zvolili a není nám pomoci, jen jít na Hrad a vybít si frustraci tím, že budeme defenestrovat Klause a Havla, kteří zde tento systém vytvářeli pod rouškou naší hlouposti a naivity.
18. 12. 2010 | 06:15

makarkan napsal(a):

To,co dokazala ODS,nedokazali ani komunisti- rozkradli,rozprodali vse,co jen slo.Za komunistu se kradlo,ale se ohlizelo,jestli nekdo se nediva,za ODS (a ted i jeji "pomocniku" VV,TOP 09 a podobne svoloci)se krade otevrene a z lidi udelali blbce.Ze statu,kde byli socialni jistoty,udelali stat bezdomovcu,lidi bez praci a kdo vi,co jeste nas ceka.Tem nahore je uplne ukradeno,ze nekdo bydli pod mostem nebo jen preziva.Jim je teplo v jejich luksusnich vilach a na zamcich.Je to smutne.
18. 12. 2010 | 07:21

NVS napsal(a):

Článek výborný a nám asi nezbývá nic jiného, než se zařídit podle toho aforismu: slušní lidé spojte se ... Generální stávka by byla opravdu namístě.
18. 12. 2010 | 07:36

Sladký napsal(a):

PV- Značné části z toho, na co mne upozorňujete jsem si vědom už dlouho mnohokrát jsem na to upozorňoval- a v různých podobách. Třeba v upozornění na to, že Čína a Česko mají společné to, že v nich kapitalismus budují komunisté. Ti čínští jsou daleko úspěšnější a ani si nemuseli hrát na pravičáky a demokracii.Na rozdíl od vás ale jsem daleko skeptičtější vůči současnému "vyspělému západnímu kapitalismu" a ke směru jeho vývoje.
18. 12. 2010 | 09:02

referent napsal(a):

Děkuji za článek. Je to přesně tak. Řadu let se pohybuji v prostředí veřejné správy a když jsem před 15 lety do jejich řad vstupoval ani v nejmenším jsem netušil jak otřesné zážitky mě čekají. Pro studenta kdysi cinkajícího klíčema to je ten nejlepší dárek od demokracie.Není to ale o režimech, ale o lidech. Ten současný pouze dal vyniknout tomu horšímu z toho předcházejícího.
18. 12. 2010 | 09:28

Jan napsal(a):

"Nečas je optimálním premiérem a nevidím za něj náhradu." (Myslel to pan prezident jako skvělou ironii, že?!)Z webu humoristy http://oldrichdworak.sblog.cz/
18. 12. 2010 | 10:47

Kelt napsal(a):

PV-máte hodně pravdy.Potíž je ale v tom,že to vše zaštituje "hradní pán"-viz jeho vyjádření ke zmíněné kauze,kde vyjádřil bezvýhradnou podporu Nečasovi a Drobilovi.
Ve svých postojích je konzistetní-viz kauza Lajos Bacs,Pepa z Hong.Kongu a ten z Ce
jlonu.
Takže rybička nám opět smrdí od hlavy.
Jaké bude pokračování-po podpoře "nejvyšího"ODS zalehne na matrace a zahájí frontální ofensivu.Obviněn bude Michálek a senzacechtivá média usilující o zvýšení nákladu.
Cílem narušitelů vládního boje proti korupci je destabilizace poměrů v této zemi,která nahrává destrukčním živlům,které čekají na sebemenší příležitost zmařit úsilí vlády rozpočtové odpověnosti a boje proti korupci nakročit cestou privatizace důchodů a zdr.pojištění ke světlým zítřkům.
Protikorupční"Honza"sepíše další příručku jak bojovat proti korupci.
Psi štěkají,ale karavana jede dál.
18. 12. 2010 | 10:50

honza111 napsal(a):

to PV:

k poslední větě:

Být levicový stejně jako být pravicový je jeden z nesčetných způsobů, jež si člověk může vybrat, chce-li se stát imbecilem.
Jose Ortega y Gasset - Vzpoura davů
18. 12. 2010 | 11:38

SuP napsal(a):

PV -
Na rozdíl od předřečníků podle mě Váš rozbor SEDÍ.
A díky za něj.
18. 12. 2010 | 13:02

honza napsal(a):

speci.men to přesně doplnil a kdo to trochu sleduje, musí mu dát za pravdu. Jestli něco naše pravice ovládá, tak je to manipulování s lidma. Tak dlouho se bude manipulovat, až se dostaneme opět ke znárodňování. Vznik ODS V 90. letech byla největší tragédie posledních 20 let.
19. 12. 2010 | 15:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy