"5G spustíme válku proti lidstvu!" Obchodník s fake news kvůli penězům z reklamy straší českou veřejnost

04. 12. 2019 | 08:28
Přečteno 8944 krát
5G je nový telekomunikační standard, který je ve světě postupně zaváděn. Stranou nezůstává ani Česká republika a samotný pojem 5G se ve značné míře dostává do mediálního prostoru včetně prostředí dezinformačních webů. Tato případová studie si klade za cíl popsat, jak je téma 5G prezentováno a rámováno ve sféře tzv. alternativních médií na základě vzorku pocházejícího z komerčního dezinformačního webu AC24.cz provozovaného podnikatelem Ondřejem Geršlem (o webu detailně v závěru textu).

Web AC24.cz byl zvolen z následujících důvodů:

• AC24.cz patří mezi nejpopulárnější a nejaktivnější dezinformační weby v ČR,
• funguje jako agregátor a přetiskuje obsah z dalších zdrojů,
• uvádí statistiky počtu zhlédnutí jednotlivých článků.

Studie zahrnuje i předpokládaná rizika pramenící z dopadu falešných zpráv o 5G a uvádí doporučení, jak rizika snížit, popř. eliminovat.

Zkoumaný vzorek a jednotlivé články

Na webu AC24.cz se k 23. říjnu 2019 objevuje celkem 31 článků zahrnujících heslo 5G. První z nich vychází 22. června 2016 (web byl založen v roce 2011) s titulkem Rusko zavede na základě nařízení prezidenta Putina do roku 2035 teleportaci.

Zdroj: AC24.cz

Za povšimnutí stojí inzerce Letiště Praha (reklamní síť Google AdSense), které tímto hledá mezi čtenáři AC24.cz zaměstnance. Na místě čtenáře je položit si otázku: „Má práce na letišti vůbec smysl a budoucnost, když Putin stejně brzy zavede teleportaci a letiště budou nejspíš zrušena?“ Letiště Praha by se tak mohlo zamyslet nad smysluplností inzerce na AC24.cz a podobných webech.

Originální text pochází z ruského státního propagandistického webu Sputnik. O 5G je zde referováno v rámci jakéhosi ruského programu s názvem Národní technologická iniciativa, jehož finálním cílem je právě teleportace.

V roce 2016 vychází celkem 3 články s heslem 5G. Z tabulky níže je patrné, že zájem o téma 5G ze strany AC24.cz skokově narůstá v roce 2019, kdy 5G začíná být zaváděno v ČR.

Četnost článků zahrnujících heslo 5G za jednotlivé roky
Zdroj: Vlastní tabulka na základě dat z AC24.cz, data k 23. 10. 2019

Zajímavým ukazatelem je, že AC24.cz u článků uvádí indikátor počtu zhlédnutí. Další tabulka tak zobrazuje přehled titulků deseti nejpopulárnějších článků.

Deset nejpopulárnějších článků zahrnujících heslo 5G
Zdroj: Vlastní tabulka na základě dat z AC24.cz, data k 23. 10. 2019

5G spustíme válku proti lidstvu! Silné varování vysoce postaveným členům v OSN

Jednoznačně nejpopulárnějším (543 753 zhlédnutí) je článek 5G spustíme válku proti lidstvu! Silné varování vysoce postaveným členům v OSN. Článek je přetiskem z dezinformačního webu zvedavec.org.

„Vláda a průmysl, jež jsou zapojeny do zavádění 5G, mají nulový zájem na bezpečnosti veřejnosti, protože technologie slibuje, že bude mimořádně zisková, a zároveň všechny a všude nutí do nově vznikající technokracie.“ Uvádí se v textu.

5G má podle článku způsobovat: „Sníženou plodnost, neurologické/neuropsychiatrické účinky, poškození buněčné DNA, aptózu – naprogramovaná smrt buněk, oxidační stres a poškození volných radikálů, endokrinní (hormonální) účinky, nadbytek intracelulárního vápníku, rakovinu.“

Odhalení, že 5G je útočnou zbraní určenou k ničení lidstva. Informujte se!

Na druhém místě (102 918 zhlédnutí) je text Odhalení, že 5G je útočnou zbraní určenou k ničení lidstva. Informujte se! Článek je přetiskem z dezinformačního webu tadesco.cz.

Část textu: „Pokud se podíváte na hlavní titulky médií ve Spojených státech, budete přesvědčeni, že 5G je úžasná bezdrátová technologie příští generace, díky které bude vše rychlejší, jednodušší a úžasné. Ale to je všechno lež, protože 5G je opravdu pokročilá, vojenská útočná zbraň v přestrojení, která je realizována jako konečné řešení proti svobodnému lidstvu.“

Článek rovněž odkazuje na konkrétní film: „Ve filmu 5G Apokalypsa, film, který otvírá oči, uvidíte pravdu o 5G sítích v hrůzných detailech. Nejen, že 5G napadá všechny aspekty života lidí, odstraní veškeré soukromí, ale zároveň se stane technologií nejvíce ničící zdraví, jaká kdy byla vytvořena.“

5G je dále označeno za zločinnou technologii, která „ve skutečnosti existuje v protikladu k samotnému životu“.

Mrtvé včely, ptáci a umírající stromy. Takové jsou první důsledky, kde běží 5G

Třetí místo obsazuje článek Mrtvé včely, ptáci a umírající stromy. Takové jsou první důsledky, kde běží 5G (93 887 zhlédnutí). Článek je kompilát z videí na YouTube majících dokazovat škodlivost 5G.

„Přicházející videa z celého světa, kde již běží či se testuje 5G jsou zarážející. Pokud je skutečně hlavní příčinou tato 5G technologie, obavy vědecký kapacit se nyní potvrzují naplno.“ Uvádí perex.

Náhled článku Mrtvé včely, ptáci a umírající stromy. Takové jsou první důsledky, kde běží 5G
Zdroj: AC24.cz

5G přichází. Reportéra, co měl obavy o zdraví, umlčeli. Co může způsobit?

Na čtvrtém místě je s počtem zhlédnutí 55 999 článek 5G přichází. Reportéra, co měl obavy o zdraví, umlčeli. Co může způsobit? Článek je pravděpodobně překladem ze zahraničního zdroje.

V perexu je uvedeno: „Nejdříve to bylo 3G, pak 4G a teď směřujeme k éře 5G, a ač nám říkají, jaké to bude zlepšení, tak to rovněž přináší škodlivé ultra-vysoké frekvence vyzařovaných mikrovln. Lidé, kteří pozdvihli své hlasy proti nebezpečím, které tato technologie může přinést a kteří mluvili o bezpečnosti, byli spolu s pokusy o jejich umlčení vystaveni zastrašování a obtěžování.“

Neviditelná zkáza: Vídeň je výstrahou, jak dokáží 5G sítě zničit zdraví

Článek Neviditelná zkáza: Vídeň je výstrahou, jak dokáží 5G sítě zničit zdraví je na pátém místě s 35 893 zhlédnutími. Článek je přetiskem z dezinformačního webu badatel.net.

Perex uvádí: „Prichádzajúce mobilné siete piatej generácie (5G) predstavujú zrejme najväčšiu hrozbu pre existenciu života na tejto planéte.“

„Napríklad v rakúskej Viedni, kde bola 5G údajne zavedená „takmer zo dňa na deň“, zažívajú miestni obyvatelia krvácanie z nosa, bolesti hlavy, očí, hrude, žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, únavu, závraty, zvonenie v ušiach, symptómy podobné chrípke a bolesť srdca.“ Uvádí se dále v článku.

Podle autora je 5G „smrtiaca zbraň a jej cieľom sú ľudia“.

Dosah článků a narativů

Celkový počet zhlédnutí všech 31 zkoumaných článků je 1 156 565 (dle na webu uvedené statistiky). Seznam jednotlivých titulků, data publikování, počtu zhlédnutí a URL viz Příloha 1 studie.

Reálný dosah sdělení je nicméně daleko vyšší. AC24.cz totiž svůj obsah přetiskuje z jiných zdrojů a jiné weby rovněž přetiskují z AC24.cz. Identické texty se tak objevují i na jiných místech.

Uvažován rovněž není dosah na sociálních sítích, kdy pro přijetí sdělení „Odhalení, že 5G je útočnou zbraní určenou k ničení lidstva. Informujte se!“ stačí prosté zhlédnutí příspěvku bez návštěvy webu a otevření článku. Do indikátoru počtu zhlédnutí se rovněž nedostává případné šíření obsahu prostřednictvím řetězových emailů a dalších komunikačních kanálů či prostého zkopírování textu článku na sociální sítě, sdílení samotnými uživateli atp.

Pro zvýšení dosahu provozovatel AC24.cz využívá na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku, nejen stránky označené jako vlastní současné či bývalé projekty (AC24 85 000 fanoušků, Svět kolem nás 19 000 fanoušků, Lajkit.cz 5 000 fanoušků, Časopis Vědomí 9 000). Hodnoty uvedeny po zaokrouhlení.

Prakticky veškerý obsah je umisťován (automaticky sdílen) na zhruba 20 dalších stránek tvářících se, že nemají s AC24.cz oficiálně nic společného. Nicméně skutečnost je taková, že se jedná o platformy šířící pouze obsah rodiny webů AC24. Stránky mají pro poplatné obecenstvo dezinformačních webů líbivý název, automaticky ho přitahují a tím se následně zvyšuje i dosah jednotlivých sdělení.

Jedná se např. o stránky: Sdílíme pravdu (22 000 fanoušků); STOP mediální manipulaci (11 000 fanoušků); Chci znát pravdu (9 000 fanoušků); Česi a Slováci podporujú Ruský Krym (10 000 fanoušků); Politici a politické strany ČR – ODSTUPTE !!! (9 000 fanoušků); Rakovina – alternativní léčba a prevence (6 000 fanoušků); a další.

Užívání nepřiznaných stránek na sociálních sítích pro zvýšení dosahu
Zdroj: Facebook.com

Za povšimnutí stojí komentář „No vida – návod na obrázku, jak s tím zatočit“.

Užívání nepřiznaných stránek na sociálních sítích pro zvýšení dosahu
Zdroj: Facebook.com

Za povšimnutí stojí komentáře o „zvýšení rizika dopadu na zdraví lidí“ či „válka už je tady“.

Pro zvýšení dosahu dezinformační podnikatel Ondřej Geršl dále využívá falešné profily atraktivních mladých žen (ty automaticky přitahují větší zájem a více žádostí o přátelství). Příkladem je profil „Adriana Lia“ (nyní již přejmenovaný). Profil spamuje obsah webů z rodiny AC24 do jednotlivých skupin včetně apolitických, kde je např. běžná inzerce (koupím/prodám). Obsah se tak dostává mimo „sociální bublinu“ k dalším osobám.

Z informací o vlastníkovi domény AC24.cz můžeme zjistit telefonní číslo Ondřeje Geršla.

Who.is výpis o vlastníkovi domény AC24.cz
Zdroj: Who.is

V případě, když Geršlovo telefonní číslo zadáme do vyhledávání na Facebooku, objeví se již zmíněná spamující imaginární „fanynka“ webů Ondřeje Geršla Adriana Lia.

Ondřej Geršl alias Adriana Lia
Zdroj: Facebook.com

Rámování tématu 5G

Pokud z titulků, resp. z jednotlivých slov vytvoříme tzv. wordcloud, získáme následují obrázek. Ten nám prozradí více o rámování tématu.

Wordcloud sestavený z titulků zkoumaných 31 článků
Zdroj: Vlastní wordcloud vytvořený pomocí www.wordclouds.com na základě dat z AC24.cz

Dominantním prvkem v titulcích zkoumaných článků je termín „USA“. Netřeba dalekosáhle uvádět, že Spojené státy jsou pro běžného konzumenta dezinformačních webů symbolem zla a téma 5G je tak celkově rámováno negativně. Významným pojmem je také slovo „zdraví“, které má 5G údajně poškozovat. Častěji jsou zmiňovány reálie „Huawei, čínského, Rusko“. Ty představují oponenty či oběti amerických spiknutí majících za cíl zničit/poškodit lidstvo.

Celkové rámování tak můžeme číst následovně:

Varování: Sítě 5G přichází z USA, způsobují záření s důsledky pro zdraví. 5G je nástroj USA proti Rusku, Číně a Huawei.

Na obrázku rovněž můžeme vidět použití pro dezinformační weby typických klíčových slov, které u jim poplatného čtenáře přitahují pozornost a vzbuzují požadované emoce.

Dopad a hrozby falešných zpráv o 5G

S šířením falešných zpráv o 5G můžeme předpokládat konkrétní rizika. Ta jsou pro lepší pochopení doplněna vysvětlením či větou snažící se popsat, jak je věc vnímána optikou (nejedná se o reálné citace) fanouška dezinformačních webů:

Šíření panických nálad ve společnosti. „Chtějí nám tu postavit ten 5G vysílač, co z něj dostaneme rakovinu. Psali to ve zprávách na internetu a ČT a vláda nám to tají.“
Poškození zdraví obyvatelstva. Podobně jako před účinky chemtrails nás prý ochrání čepice z alobalu a rozprašování octa, můžeme se v budoucnu dočkat i „zaručených tipů“, které zabrání údajnému ozáření od 5G. Dezinformátoři jako prevenci proti rakovině např. doporučují pití dezinfekce na bazény.
Poškození majetku. Vystrašený a zmanipulovaný občan nechce být dále ozařován, bere „spravedlnost“ do vlastních rukou a ničí zařízení provozovatele sítě viz komentář „No vida – návod na obrázku, jak s tím zatočit“.
Tlak na samosprávy a zastavení nebo zpoždění získání územních rozhodnutí a stavebních povolení. „Pane starosto, ten vysílač, co nám způsobí rakovinu, tady nechceme. Zastavte to.“ Již dnes tak operátorům v pilotních 5G městech volají starostové, kterým volají ustrašení obyvatelé bojící se o zdraví.
Ekonomické ztráty na mikro i makro úrovni. Absence kvalitního připojení má negativní dopad na rozvoj regionů a jde rovněž o konkurenční nevýhodu pro ekonomiku – bez inovací nám „ujede vlak“.
Snížení důvěry ve stát a v demokracii. „Prostřednictvím 5G nás chtějí vyhubit a naše vláda to podporuje. Je to horší než za komunistů. Ti nám sem 5G dát nechtěli.“

MPO v říjnu 2019 spustilo Soutěž 5G PRO 5 MĚST , tzn. i stát chce, aby ČR byla inovativní, avšak tyto dezinformace mohou veškerou snahu oslabit.

Jak hrozbám čelit?

Prověření, zda se nejedná o činnost v rozporu se zákonem. Šíření poplašné zprávy, obecné ohrožení.
Dotčené firmy by měly zvážit, zda se soudně bránit. Ušlý zisk a poškození dobrého jména a pověsti právnické osoby.
Firmy by měly přestat financovat dezinformační weby. K tomu dochází prostřednictvím inzerce na reklamních sítích. Na dalším obrázku příklad inzerce společnosti T-Mobile zobrazená přes reklamní síť Sklik.cz.

Reklama T-Mobile na AC24.cz
Zdroj: Twitter Fair Advertising

Lukáš Hrabal z tiskového oddělení společnosti T-Mobile v prosinci 2016 pro MediaGuru.cz uvedl: „Reklamu na dezinformačních webech už nezobrazujeme, zhruba před půl rokem jsme všech asi 80 webů blacklistovali. Nicméně občas samozřejmě může nastat chyba a na dané weby proteče i naše reklama – žádný systém není neomylný, ale mělo by se to stávat minimálně. Jedinou výjimkou je aplikace Můj T-Mobile, kterou cílíme na všechny zákazníky T-Mobile bez rozdílu.“

Vyjádření autorit (Státní zdravotní ústav a jiné relevantní) a kvalitní strategická komunikace ze strany institucí vůči veřejnosti. Ve hře je ohrožení vnitřní bezpečnosti a zdraví obyvatelstva.
Změna přístupu provozovatelů sociálních sítí vůči dezinformátorům. Sociální sítě jsou pro dezinformátory zásadním kanálem pro šíření obsahu.
Rozvoj mediální gramotnosti a kritického myšlení. Domnívat se, že vyjádření odborných autorit akceptuje zapálený fanoušek AC24, je ale naivní. Podle průzkumu agentury STEM z června 2016 24,5 % Čechů věří více tzv. alternativním médiím (dezinformační, prokremelská) více než médiím tradičním.

O AC24.cz

Web, který osobě uvádí „Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte“, byl založen v roce 2011 podnikatelem Ondřejem Geršlem. Náplň koresponduje s konspiračními weby a weby šířícími prokremelské dezinformace. Na AC24.cz se neobjevuje prakticky žádný původní obsah a jedná se o články, videa atp. zpravidla přejímané z dalších českých či zahraničních dezinformačních webů. Ty jsou následně publikované na vlastní doméně (motivace zisku z reklamy). Velmi častým zdrojem přetiskovaných článků je česká verze ruského státního propagandistického portálu Sputnik.

Obsah AC24.cz lze shrnout do několika kategorií:

• Oslava Vladimira Putina, Ruska, ruské armády, dalších autoritářských režimů a jejich prominentů.
• Oslava politiků a dalších osobností vymezených proti Západu a vstřícných vůči Kremlu.
• Články zaměřené proti EU, NATO, Ukrajině a dalším oponentům Ruské federace.
• Články zaměřené proti migrantům, muslimům, menšinám, občanské společnosti, neziskovým organizacím atp.
• Konspirační teorie o konci světa, tzv. novém světovém řádu, vládě tajných spolků, Soros atp.
• Konspirační teorie o UFO a mimozemšťanech, technologiích, chemtrails, HAARP atd.
• Články týkající se nemocí a zdravotnické tématiky typu „lékaři lžou“.
• Články „všechno je jinak“ typu „útok na WTC 11. září byl zinscenovaný podvod“.

AC24.cz patří mezi komerční dezinformační weby. Cílem je prostřednictvím emoce vyvolávajících sdělení typu „šokující odhalení, sdílejte, to vám média neřeknou“ získat co nejvyšší návštěvnost a tím i vyšší příjem z reklamy. Ta je zde umístěna skrz reklamní sítě a zadavatel tak o ní nemusí vědět. Jedná se o obvyklou praktiku dezinformační scény, jelikož podobné obskurní weby by přímou inzerci hledaly jen těžko.

Z hlediska popularity patří AC24.cz k nejnavštěvovanějším dezinformačním webům v ČR. Články z AC24.cz rovněž šíří politici z tuzemských „vlasteneckých“ stran adorujících Kreml.

Podnikatel Ondřej Geršl provozoval/provozuje další komerční dezinformační weby např. svetkolemnas.info, lajkit.cz, DT24.cz a vydával časopis Vědomí. Geršl je rovněž jedním ze zakladatelů „Asociace nezávislých médií“ udílející tzv. Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku.

Provozovatelem webu AC24.cz je AC24 s.r.o. V obchodním rejstříku je jako jednatelka společnosti uvedena Kateřina Schleifer. AC24 s.r.o. dle dat v rejstříku za jednotlivé roky vykázala celkové tržby 2 808 000 Kč (2015), 3 918 000 Kč (2016), 3 492 000 Kč (2017).

Podle analýzy Reklama na konspiračních a dezinformačních webech vypracované Nadací OSF v roce 2017 je odhadovaný měsíční příjem AC24.cz za prodanou reklamu 98 098 Kč. Analýza zmiňuje i další podle stejného schématu jako AC24.cz fungující weby Ondřeje Geršla. U webu svetkolemnas.info jde o 21 274 Kč měsíčně. Web lajkit.cz podle odhadu měsíčně za umístěnou reklamu získává 30 441 Kč.

Celkem tak částka (podle odhadů Nadace OSF) dosahuje 149 813 Kč měsíčně (1 797 756 Kč ročně). Ta doputuje od inzerentů, kteří o umístění své reklamy po boku článků ruské státní propagandy (Sputnik) a obsahu vykazujícího rysy podněcování k nenávisti a šíření poplašných zpráv nemusí vědět. Finanční podporou těchto webů tak řada českých firem (byť nevědomě) přispívá ke zvyšování hrozeb pramenících z činnosti AC24.cz a dalších podobných tzv. alternativních médií.

Výroční zpráva NCOZ a tzv. alternativní média

Na rizika tzv. alternativních médií upozorňuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Ta ve výroční zprávě za rok 2018 uvádí:

„Do budoucna byla jako hrozba vyhodnocena činnost tzv. alternativních médií, která mohou výrazně podporovat vyhraněnost a radikální názory svých adresátů. Velmi často je patrná určitá míra synergie mezi alternativními médii a populistickými subjekty, které vzájemně sdílejí stejná témata i názorové postoje. Obsah obvykle tvoří různé domněnky, které jsou prezentovány jako fakta či konspirační teorie. Často se rovněž objevují i příspěvky balancující na hranici trestněprávní odpovědnosti ve smyslu šíření poplašných zpráv, podněcování k nenávisti, hanobení nebo popírání holocaustu. Řada těchto alternativních médií neskrývá svůj nekritický postoj vůči Ruské federaci, konfliktu na Ukrajině a anexi Krymu. Obdobně je tomu i v oblasti politického extremismu v souvislosti se vznikem a působením radikalizovaných jednotlivců a skupin, u nichž se mohou projevovat násilné tendence.“

Text byl napsán pro Institut pro politiku a společnost.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy