Design v Kurníku

06. 11. 2017 | 17:31
Přečteno 8746 krát

cocokarl
cocokarl


Můj výstavní chov napadla kuna. Sedm malých paduánek zardousila a sežrala. Pořád se mi po nich stýská... Jsem designer a umělec a tak jsem se rozhodla, že je znovuoživím ve svém konceptuálním projektu CocoKarl. S mamkou jsme jim postavily parádní kurníček, navrhli 3D tiskárnu a propojujeme město s venkovem.

very sad story...
very sad story...

cocokarl.com
cocokarl.com

aristokratka paduánka
aristokratka paduánka


Postprodukce přírody
CocoKarl nabízí hru, která je v dnešním světě sešněrovaném korporátními imperativy a povinnostmi konzumní společnosti možností smysluplně se navracet k vlastním kořenům, k sobě samotným. Právě Hra totiž umožňuje spojení a sdílení radosti i hlubokého vhledu do nekonečných tajemství přírody. Jedinečné společenství ekologicko-recyklačního projektu CocoKarl propojuje mistry svých oborů, ať už jde o design, haute couture, komunikaci, stavitelství i nejmodernější technologie s chovateli, kreativci a drobnými zemědělci i majiteli restaurací, se zákazníky design-shopů, ale také s milovníky umění a ekology a v neposlední řadě s dětmi a jejich rodiči.

design toy collection/photo Anna Vedralová
design toy collection/photo Anna Vedralová

design toy white
design toy white


Radost exploduje v kohoutích barvách, šedo-mrtvá tma se rozjasňuje
První z pilířů projektu CocoKarl nese titul Design v kurníku. Společnost dnes vnímá kury domácí jako hloupé ptáky, kteří žijí ve špinavém chlívku, zapáchají, vydávají divné zvuky a občas snesou vejce. Přitom v historii měly slepice čestné postavení u dvora a objevovaly se i na honosných obrazech.

paduánka movie star
paduánka movie star

we are friends
we are friends

smile
smile

interview
interview

star
star

home
home

gilles berouard
gilles berouard

cocohouse inspired by Expo 58
cocohouse inspired by Expo 58

hen is gold
hen is gold

blackgold designblok limited collection
blackgold designblok limited collection

pavel staněk
pavel staněk

eda kauba
eda kauba


A CocoKarl odkazuje k rustikálnosti designu. Nemusí mít přece jen strohou dnešní podobu, rustikálnost odkazuje k nostalgii, což je také vcelku aktuální impulz v našem myšlení. Tato část mého záměru našla propojení s mistr truhlářem Zdarem. Propojení s humorem je díky CocoKarl možné :)

https://www.facebook.com/tereza.janeckova.7524/posts/1549500005096339
https://www.facebook.com/tereza.janeckova.7524/posts/1542191935827146

Manuál

1 / Odpad neexistuje


Nic se nevyhazuje. Vše jednou poslouží. Zde se můžete pralesem navrstvených předmětů prodrat zcela po vlastní trase. Tak jsem to už založila v projektu Vlevo nahoře, vpravo dole (2005). Více

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Kuchyň /photo Kateřina Malá
Kuchyň /photo Kateřina Malá

Dětský pokoj /photo Kateřina Malá
Dětský pokoj /photo Kateřina Malá

Ložnice /photo Kateřina Malá
Ložnice /photo Kateřina Malá,,Byt Janečků je prabyt, tak jako v pralese bují příroda, tak zde bují civilizace. Zdá se, že každý předmět, který se zde ocitne tady taky zakoření. Jedná se o přírodu moderního věku, o hustotu předmětů tak různorodé povahy, že se v tom ohromujícím množství jinakosti ztrácí řád, podle něhož by bylo možné prostor vnímat.”

JAN GOGOLA ml., režisér, dramaturg ČT, pedagog FAMU, publicista

,,Strážcem rodinných příběhů dnes už není nejstarší člen rodiny a jeho vyprávění, ale fotoalbum a videotéka se záznamy našich výletů a oslav. Oblibu stále ještě neztratily papírové krabice, do kterých se zjihlým srdcem ukládáme lístky z divadelního vystoupení, pohlednice z Hamburku, obal od čokolády, šišku z neznámého jehličnanu nebo balený cukr z Terstu. Uložení nashromážděných předmětů osmyslňuje pouze naše existence, která hledá v nesourodé koláži důvěrné připomenutí našich činností a prožitků.
Není náhodou obydlí Janečkových obrovskou obytnou krabicí, kde se vrství stopy aktivit a událostí jednotlivých rodinných příslušníků? Byt Janečkových představuje jakýsi rodinný environment, který vyžaduje neustálou péči jeho uživatelů stejně jako kulturní krajina. Stačí, aby některá z částí bytu byla neobsazena lidskou přítomností a je okamžitě zanesena novými vrstvami událostí v podobě kuriozit všeho druhu stejně jako nálety dřevin obsadí nekosené orchidejové louky.”

ROSTISLAV KORYČÁNEK, historik umění

,,Domov Janečkových je monádou světa, v kterém je stále těžší určit, co je příroda a co technologie, kde končí džungle a začíná lidstvo, a zda se moderní člověk nestává zásluhou medicíny a technologických extenzí kyborgem. Vlastně to ani není obyčejný domov, ale skutečný kosmos, dokonalý a spravedlivý celek – ekosystém, v kterém harmonicky koexistují nejrůznější „spolubydlící“. Generace lidí, předmětů, zvířat a dokonce i myšlenek a stylu zde zanechávají vrstvy, které interagují na způsob postmoderního románu. To, o čem filosofové a další myslitelé psali po celá desetiletí, Janečkovi žili a stále žijí.”

DENISA KERA, teoretička Nových médií

,,Tak jako jsou dnes módní interiéry minimalistické, neosobní a chladné, tak je interiér Janečkových vřelý a možná až příliš osobní. Z extrému do extrému.
Uvědomuji si, jak by prostředí, které obýváme, vypadat nemělo. Ale zároveň se utvrzuji v myšlence, že podoba interiérů, jak ji prezentují současné časopisy, tedy interiérů sestavených z fragmentů různých tvůrců, interiérů bez charakteru a duše, není tím správným řešením.
Je správné klientovi implantovat autorský architektonický názor na podobu jeho soukromí, názor, který je mnohdy ovlivněn módními trendy a často nepracuje s představami a potřebami klienta? Je správné prosazovat jen svůj autorský pohled na svět a vybírat si stejně přemýšlejícího klienta, nebo klienta vzdělávat a být vzděláván klientem?”

YVETTE VAŠOURKOVÁ, architektka, Z Architects

Je báječné mít vše, na co si pomyslíte. Doma to prostě někde je, stačí jen trochu pátrat. Nevyřčeným pravidlem je, že se nesmí vyhazovat věc jiného člena rodiny, který o tom neví. A podobně je to s jídlem. Co nesní člověk, dostanou psi, co nesní psi dostanou kočky, po kočkách slepice a po slepicích vše zmizí po náletu vrabců.”

Říká architekt Osamu Okamura.

http://www.archiweb.cz/salon.php?type=10&action=show&id=5
https://fotografmagazine.cz/magazine/rodina/tendence-2/tereza-janeckova-pavlina-micova/


2 / Jakoby nahodilost


Jedná se o kurník džungli. Kurník působí dojmem pralesa, který si roste jak chce. Ovšem všechno, co se v něm kdy octlo, jakoby mělo jakýsi smysl. Vzniká tak určité napětí v tom smyslu, že vidíme civilizaci a přírodu zároveň. Účel jednotlivých předmětů a prostoru se relativizuje ohromujícím množstvím věcí a jejich jakoby nahodilosti. Jsme v přírodě moderního věku. Kurník totiž problematizuje klasické dělení na pracovnu, obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, kuchyni atd.

nic se nevyhazuje
nic se nevyhazuje

mother karla design henhouse
mother karla design henhouse

karla is ready
karla is ready

no waste
no waste


3 / Proč by to tak nakonec nemohlo být?

Spát v obýváku, mít dětský svět v obýváku, chodbu jako obývák, vše tady vypadá jako obývák. Je to obývací byt. Místnosti jsou zaměnitelné, princip živelnosti prorůstá bytem a sjednocuje ho až na dvůr. Byt má v sobě rovněž jakýsi přesah v tom smyslu, že v něm lidé jaksi zanikají. Je to byt demokratický, lidé a předměty v něm mají jakoby stejnou důležitost a roli. Věci jsou zde pro člověka, ale zároveň je zde člověk pro věci.

house is finíto
house is finíto

two in one
two in one


Pokračování příště:
V kurníku se jakoby neuklízí + GOLD Design Kurník…

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy