Luskoun je mýtický čínský drak plivající koronavirus na lidstvo
Celý výzkum jihočínské zemědělské univerzity, která ukázala prstem na luskouny, je zaprvé nepřístupný a zadruhé založen na sběru sice závratného čísla 1000 vzorků, leč málokde se uvádí, že byly vzorky sebrány z popelářského vozu plného výkalů a bordelu. Na takových trzích se prodávají stovky živých, čerstvě naporcovaných nebo sušených ilegálně propašovaných a kriticky ohrožených luskounů z Afriky i Asie. Kromě nich ale také spousta jiných zvířat.
„Pokud chce lidstvo přežít, musí přestat neřízeně konzumovat volně žijící zvířata.“ Toto není veganovo zbožné přání ani výkřik ochranáře v otrhaných kraťasech, ale poslední varování. Většina epidemických ran, dopadajících na lidstvo za poslední desetiletí, je způsobená šířením zoonóz (infekce a onemocnění přenášené mezi lidmi a zvířaty). Vzpomeňme třeba na ebolu, která se pravděpodobně mezi lidi dostala také z divokých zvířat ve střední Africe.
Mezinárodní tým vědců zkoumající zoónozy popsal během posledních několika let více než 1100 virů, které jsou potenciálním rizikem pro lidstvo, a z toho 900 bylo nově popsaných virů u divokých zvířat. Určitě by se tam našla celá řada dalších koronavirů a jistě by spousta z nich měla velmi podobné RNA (genetická informace virů) jako ten současný. Dřív, když se nakazil jeden člověk ve vesnici, který si sestřelil šípem nakaženou opici, nakazila se celá vesnice a vzhledem k tomu, že byl nakažený i řidič koňského povozu, tak už do vedlejší vesnice neměl kdo nákazu přenést. Dnešní svět je ale jiný. Lidé se přemisťují z místa na místo mrknutím oka, ale také pašují maso a jiné části volně žijících zvířat po celém světě, někdy jen tak v příručním zavazadle, jindy ukryté v lodních kontejnerech, takže se zoónozy rychle šíří po celém světě. Jen na letišti Charles de Gaulle v Paříži se během jednoho roku zabavilo více než 3 tuny bushmeatu a to pouze na letech z Kamerunu. Je jen otázkou času, kdy to bude další ebola nebo koronavirus dvojka, trojka...
Stejně tak jako se pasivní kuřák nadýchá kouře v zahulené knajpě, tak i my, kdo nejíme, jako velká část Čínanů a Vietnamců, divoká zvířata, budeme pasivně nakažováni. Jediná cesta je vyvinout tlak na země, které konzumaci volně žijících živočichů nedokáží redukovat. Čína je rozvojová země s milióny chudých a utlačovaných, ale zároveň s miliony bohatých a dobře živených lidí, dokáže možná trhy s volně žijícími zvířaty zakázat sama. Před pár dny se koneckonců čínská vláda rozhodla, že již ilegální dovoz divokých zvířat zakáže – gratuluji. Kdo to ale udělá ve Vietnamu, v Indonésii, v Kambodži nebo v Indii?
Ač je na tom možná trocha pravdy, tak se nehodí znevažovat stovky zemřelých na dnešní koronavirus a tvrdit, že si tak příroda sama reguluje přelidněnou planetu, něco pozitivního na tom přesto ale je. Ještě před dvěma a půl miliony let si majestátně klestil cestu javánskou džunglí obří třímetrový luskoun Manis Gigantika, tomu už ani nejslovutnější genetičtí inženýři život nevrátí. Je ale velká šance, že současná panika kolem koronaviru a luskounů vyvolá tlak na regulaci trhů, kde se prodávají volně žijící zvířata a tlak na nesmyslný odlov luskounů z Afriky a Asie poleví. Vždyť celá luskouní pohádka o tom, že jejich maso a šupiny léčí, je jen pitomej čínskej blud a šupiny jsou normální zrohovatělej chlup. Pro přísun požadovaného keratinu úplně stačí okusovat si nehty nebo jíst vlasy. Takže alou čínská veřejnosti, vzbuřte se a zakažte trhy s divoce žijícími druhy... Pokud se k tomu přidají neziskovky, které donutí místní složky konat, zabavovat pašovaná zvířat a udělovat pěkné masité tresty, svítá naděje, že si luskouni spokojeně – plni všemožných koronavirů – budou vesele dál chroupat mravence a termity. A to je fajn.
Díky za konzultaci Davidu Modrému a za korekturu Pavlu Zoubkovi a Jakubu Frewiwaldovi.