Mámy a děti skórují. Poslanci odpoledne drtivou většinou – 133 proti 12 – definitivně přehlasovali prezidentovo veto zákona, kterým se také u nás bude řídit ochrana zdraví před rizikovými chemikáliemi.
Prakticky pořád jsme vystaveni rizikovým chemickým látkám v běžném spotřebním zboží: kobercích, televizorech, hračkách, saponátech, oblečení. Liboru Ambrozkovi coby ministrovi životního prostředí svého času našli v krvi 38 různých syntetických chemikálií. Nejde o žádný vzácný případ. Vědci už v mateřském mléce objevili asi 350 nejrůznějších umělých látek. Málokdo ale ví, že řada z nich neprošla potřebnými zdravotními testy.
Pro 86 % chemikálií, které se v zemích EU používají v množství větším než 1000 tun ročně, totiž nejsou k dispozici ani základní bezpečnostní a zdravotní data.
Čertíci z krabičky
Velká většina z nich je celkem určitě naprosto neškodná. Navíc mnohé látky nám umožňují pohodlný a zdravý život. Sotva bychom se bez nich obešli.
Jenomže čas od času lékaři víceméně náhodou přijdou na nějaký průšvih. Po letech používání se zjistí, že tahle nebo ona chemikálie je ve skutečnosti nebezpečná: jednou polychlorované bifenyly, podruhé ftaláty v dětských hračkách, potřetí freony ve sprejích a podobně.
Nejvíce ohroženy jsou malé děti a těhotné matky. Lékaři, vědci a ekologické organizace od poloviny devadesátých let varovali, že čertíky z krabičky je potřeba umravnit.
Vytřídíme plevy
Pořádek do používání rizikových látek vnesou nová, loni schválená evropská pravidla povolování chemikálií. Jsou založena na zdravém rozumu. Zajistí, že se všechny látky musí podrobit základním testům, a roztřídí je. Bezproblémové typy – tedy velká většina – dál zůstanou na trhu. Ale namísto nejvíce nebezpečných chemikálií (odhaduje se asi 1–2 procenta nyní používaných látek) výrobci postupně přejdou na bezpečnější, zdravější náhražky.
Ekonomické náklady jsou přitom velmi rozumné. Podrobné propočty, které provedla Evropská komise, potvrdily, že čistá chemie každého z nás přijde na méně než jedno euro ročně. Na druhou stranu odhadují, že snížení nákladů na zdravotnictví díky lepší ochraně před nebezpečnými látkami ušetří každému daňovému poplatníkovi asi 10 euro ročně.
Některým velkým chemičkám se regule nelíbí. Ale řada dalších firem je podporuje. Dobře si uvědomují, že za málo peněz hodně získají. Přísná kontrola nad rizikovými látkami posílí to nejdůležitější – důvěru zákazníků. Výrobky evropského průmyslu získají na trhu renomé bezpečného zboží. Pravidla se samozřejmě vztahují na domácí i dovážené, zámořské chemikálie a výrobky, takže není důvod k obavám z konkurence.
Americký Kongres už projednává návrh zákona, který je inspirovaný evropskou legislativou a vztahuje se na zboží určené dětem.
Trefa vedle
Prezident nicméně v srpnu usoudil, že takhle ne, a vetoval související český zákon. „Neexistuje žádný důvod dále zpřísňovat v této oblasti legislativu“, napsal ve svém prohlášení, zkušenosti s ftaláty, polychlorovanými bifenyly, freony atakdále navzdory.
Paradoxní je, že trefil vedle. V prohlášení se sice vyjadřuje k nové legislativě. Jenomže hradní veto s ní prakticky nemá nic společného. Evropská pravidla totiž už dávno platí také v České republice. Václav Klaus vetoval (a poslanci jemu navzdory schválili) pouze zákon, který určuje pár technických detailů, například který úřad bude u nás odpovědný za organizaci evropských procedur.
Drtivé hlasování politickou kapitolu prakticky uzavřelo. Teď přijde několik let práce pro vědce, lékaře a inženýry, kteří se musí probrat chemickou produkcí a vyřadit průšvihy.