Vzpomínka na listopad ‘89 ... jaká je ta vaše?

05. 11. 2009 | 13:55
Přečteno 5114 krát
Šel jsem tehdá domů s hlavou plnou pochybností. Soudružka učitelka nám oznámila, že už není soudružka. Odteďka je paní. Co to jako znamená? Jestli má - jak říkali dospěláci - nového chlapa? Nebo tu změnu nařídili komunisti? Určitě to museli být ti komunisti.

Táhlo mi toho podzimu na sedm a v tom věku projevil jsem již značnou občanskou vyzrálost. Hlavně mě zajímalo, aby byl nový pan prezident na lidi hodný. Odpověď mě jakštakš upokojila: „Ten nový by měl být hodnější,“ řekl rodič - i když jsem si furt nebyl jistý, jestli hodnější znamená hodný.

Hlavní ale bylo, že ten, co měl být novým panem prezidentem, nosil knír. Rodič ho měl taky, což pro mě byl jasný znak důvěryhodnosti, jenže ten rodič byl vyšší.

Rodič říkal, že prezident s knírem spoustu věcí změní. Nějak jsem doufal, že by na nás PANÍ učitelky taky, jako pan prezident, mohly být hodnější než SOUDRUŽKY - že bychom mohli mít míň úkolů, že nebude učitelský dozor na chodbách, anebo že by v jídelně mohly přestat vařit špenát a nutit nás ho jíst, když už to teď byly ty PANÍ kuchařky.

Nešlo to tak rychle. V oné škole na stěně pořád visí prezident s knírem. Některé paní učitelky prý jsou hodné, jiné zlé. Špenát v tamní jídelně vaří dodnes, ale snad není tak rozblemcaný. Dost možná už paní učitelky děti do jídla nenutí a dozory na chodbách nejsou tak přísné. A jestli ano? Tak je aspoň na výběr z více jídel.Vážení čtenáři,
předpokládám, že vaše vzpomínky na listopad 1989 jsou poněkud jiné než ty moje. Co jste dělali 17. listopadu a v následujících týdnech? Jak se na události díváte z dnešního pohledu, co vám přijde nyní ve vzpomínkách veselé, smutné či absurdní? Své texty posílejte na adresu blogy(zavináč)aktualne.cz. Nemohu slíbit, že zvládneme uveřejnit vše, ale alespoň nejzajímavější z nich se objeví ve Čtenářově blogu. Uveřejnit můžeme i případné fotografie zaslané jako přílohu v mailu.

Předesílám, že nám jde především o vzpomínky na události na dobu před dvaceti lety. S Vaším hodnocením toho, co je podle Vás dnes lepší a co třeba horší, počítáme v debatách pod texty našich blogerů.

Někteří blogeři už svůj pohled na uplynulých dvacet let sepsali, další se jistě přidají.Blogy k listopadu 1989:
Karel Holomek: 17. listopad s odstupem 20 let
Karel Hvížďala: Konec jedné éry… (rozhovor s J. Rupnikem)
Jan Štern: Od normalizace k normalizaci
Cyril Svoboda: Dvacet let demokracie a jak dál
Václav Hořejší: Dvacáté výročí demokratického převratu

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

blue jay napsal(a):

Te lituji Mihalco,

Pockej az ti vlci vysvetlej jak se meli lip pred 1989. Takovej Vico ci Mueller z NDR se meli uzasne.
05. 11. 2009 | 14:05

Marcus Agrippa napsal(a):

Dost podobně to viděla celá generace předlistopadových náctiletých. Byl jsem v 8 mé třídě. Na druhý den jsme přišli do školy s obligátním brý den soudruhu - to byla reakce - jaký soudruhu - já jsem pan učitel ( a byl to ten co na I.máje hřímal na tribuně / dnes je mimochodem zapáleným členem ODS ). Kluky zajímaly holky a holky kluci. To co se opravdu děje nevnímal moc asi nikdo. Hlavní rozdíl jsem osobně vnímal v nárůstu aut a postupné zástavbě volných ploch. A postupně se množících zprávách o vraždách podnikatelů a tunelovaných podniků a bank.
05. 11. 2009 | 14:16

Carlos V. napsal(a):

Jojo pane Mihalco, tak s Vama je to tezky.

Nepamatujete poradni ani rudou nesvobodu, ani svobodu prvni pulky ledt devadesatych, jen preregulovanou soucasnost.

Kyvadlo holt nekdy v roce 97 doslo na bod zvratu a je zase mene svobodne. Jinak nez za komancu, ale stale se to zhorsuje.

Ale - Vam tak leda vypravet :-)
05. 11. 2009 | 14:21

JAHA napsal(a):

Ad: Karlos V.
...a je zase mene svobodne. Jinak nez za komancu, ale stale se to zhorsuje.

Zaiste, ze je horsie. Fronty na hocico ziadne, programy v TV ake chcete, z marxleninizmu skusky neskladate, pioniersku satocku detom neprivazujete, cestou do kostola Vas nesleduju...

No, potvory, nutia cloveka, aby sa o seba postaral sam, previti postkomunisticki.

P. S.
Ale ten kralovsky titul Vam este nezatrhli, ze?
05. 11. 2009 | 14:31

SuP napsal(a):

Skoro by se chtělo napsat: Ano Zdeněčku, jsou jiné. Ale ty Tvoje jsou mnohem hezčí.
Děkuju Vám pane Mihalco.
05. 11. 2009 | 14:36

Zdenek Mihalco napsal(a):

Carlos V.

Dobrý den, pane Carlosi V., zkusím tyto své nedostatky napravit, ještě na to doufám mám relativně dost času.. Třeba navštívit zemi, která je "svobodnější" - poraďte kterou.

Slyšel jsem výraz neonormalizace.
ZM
05. 11. 2009 | 14:36

Marcus Agrippa napsal(a):

JAHA:
velice brzy můžou být fronty zase - na práci. Ale banánů, mandarinek a vložek je dost - to je pravda : )
05. 11. 2009 | 14:37

Zdenek Mihalco napsal(a):

SuP

Taktéž díky :)
05. 11. 2009 | 14:38

Ládik napsal(a):

16.11.89 jsem proběhnul Václavákem na vlak, 17.11. už jsme chlastali v Ostravě v práci do rána do večera. Pozorovali jsme svazáky (byli jen 2), jak cosi kujou. Nakonec byli v čele podnikového OF.
05. 11. 2009 | 14:49

Ládik napsal(a):

Jo, a brzy potom mě soudruzi vyrazili z práce, ihned bylo IČO a tak je to dodnes.
05. 11. 2009 | 14:52

JAHA napsal(a):

Ad: Marcus Agripa

I to sa da smahom ruky poriesit. Naspat vsetko zostatnit, zaviest povinnu pracu, vyrabat vyrobky na sklad, platit vysokoskolskemu ucitelovi tolko, ako robotnikovi, popripade zaviest jednotnu (minimalnu) mzdu (ved ako sa vravelo a vravi, zaludky mame rovnake), na chlieb, mlieko, maslo zaviest zapornu 100 %-nu dan, na "luxusne" tovary zaviest naopak kladnu 200% nu dan a na ich predaj zriedit specialne obchody, zaviest pridely na maso, cukor, topanky, oblecenie...
Nebudu ziadne fronty, vsetci budu syti a vsetci opat slobodni a spokojni (ako sa to dozvieme zo zaverov zasadnutia rodnej strany na vyberovej televiznej stanici CT-NOVAJA ZIZN hned po relacii o nenazratych skodcoch zriadenia napchavajucich sa pasovanym uherakom)☺.
05. 11. 2009 | 14:57

Marcus Agrippa napsal(a):

JAHA:
na Slovensku fungovaly před listopadem přídělové lístky?! Ty snad byly jen po válce?!
05. 11. 2009 | 15:05

Gru napsal(a):

"Odpověď mě jakštakš upokojila"

Z článku vyplývají 2 skutečnosti, a to že Z. Mihlacovi táhne na sedmadvacátý rok a pak ještě, že se stále ještě nenaučil dostatečně dobře česky. S pravopisem (a pravděpodobně i s jazykovým citem) je to špatné. Inu - novinář, co bychom nechtěli, že?
05. 11. 2009 | 15:13

JAHA napsal(a):

Ad: Marcus Agripa

Chytame sa slovicok? Tak dobre. KDE som napisal, ze na Slovensku boli pred novembrom pridelove listky?

Pisal som "recept" ako dosiahnut, aby znova boli vsetci spokojni. Predpokladal som, ze ZOPAR ukazok cesty k vseobecnej spokojnosti sa daju pochopit hned aj z kratkej noticky. Nuz, ale...
05. 11. 2009 | 15:13

irinek napsal(a):

Pane Mihalco, to už jste v sedmi letech věděl,co to jsou komunisti? Moje děti se o politiku nezačaly zajímat a to už je jim hodně přes třicet
05. 11. 2009 | 15:22

Eliška II napsal(a):

koukám, že tu vzpomínají spíš ty mladší generace.
Mě se chystali zrovna vylít z práce, protože s. ředitel jistil, že nemám ten správný kádrový profil, nakonec byl vylit on. Tedy ne kvůli mně, ale pro jeho špatný kádrový profil. No a předseda KSČ se stal místopředsedou OF a nabádal žáky, že :"zítra dopoledne navštíví filmové představení Ježíš".
Vůbec to byla taková doba hektická, některým věcem se člověk směje ještě dnes, na některé chyby doplácí ještě dnes, bohužel ne na chyby své, ale na chybnou privatizaci např.

Inu když se kácí les, lítají třísky...
05. 11. 2009 | 15:26

PatientO.T. napsal(a):

2 irinek:
Když byly mé dceři asi 4 roky, přišla do pokoje, kde jsem sledoval zprávy z PS ČR. Chvíli poslouchala, a pak se zeptala: "Tatínku, a komunisti ještě žijou..." (Někdy před tím jsem jí musel vysvětlit, proč její pradědeček strávil pár let v Jáchymově).
05. 11. 2009 | 15:29

Zdenek Mihalco napsal(a):

irinek

Dobrý den, tenkrát taknějak musel znát slovo komunista každý chca-nechca (výraz pro pana Gru k posouzení), i když nevěděl, co znamená. Dnes už to myslím tak nutné není..
05. 11. 2009 | 15:30

Carlos V. napsal(a):

JAHA :

Nepsal jsem, ze je mene svobody nez za komancu, ale mene svobody nez v devadesatych letech. A ze se to zhorsuje.

Komunisti nemeli k dispozici zdroje, ktere existuji nyni - informace o platbach kartou, vypisy hovoru, informace o lokaci mobilu, informace o lokacich aut, atd, zejmena zaznamy z kamerovych systemu.

A prilezitost dela zlodeje - anebo tyrana.

Zakaz sledovani nakupu leku je pouze mala vyjimka, kdo ale resi uchovavani zaznamu z kamer ?
05. 11. 2009 | 15:44

JAHA napsal(a):

Ad: Carlos V.

Aha, tak o to teda Vam slo. Nuz, v tomto by som Vam i dal v niecom za pravdu. Dnes su moznosti sledovania neporovnatelne a z roznych kauz vidiet, ze informacie su casto zbierane v rozpore so zakonom a hlavne, ze su velmi nedostatocne zabezpecene proti zneuzitiu. Ale to nie je ponovembrovym vyvojom u nas, ale celosvetovym vyvojom v technologiach. Ako som uz raz kdesi uviedol, niekedy v roku 1972, ci kedy som napisal nasledovne, som nechtiac asi predvidal dobu, ktora je a mozno este len pride (ze bez kodov uz ani nedokazeme zit).

Kam len pridem
samy kod.
Len - ci stihnem
na zachod?
05. 11. 2009 | 16:01

Vico napsal(a):

Pane Mihalco pěkné vzpomínky. A vtipně podané.

Já tu teď ale se svými vzpomínkami nesmím zklamat Blue Jae s jednozávitovým mozkem. Takže:

17.listopad 89 jsem prožil na Městském sekretariátě KSČ v Praze.

O týden později jsem promlouval k dělníkům v ČKD. Vysvětloval jsem jim, že si nebudu nic nechat diktovat od dětí.

O něco později už na mně řvali Na Štěpána bez Štěpána.

O něco ještě později, již v kriminále jsem dostal přezdívku vico

Stačí kr...ne?
05. 11. 2009 | 16:18

Michal Macek napsal(a):

bylo mi 11 - usmevne bylo ze se pak zrusila rustina ktere jsem absolvoval 2 roky (a docela mi sla :) a meli sme si vzbrat novy jazyk.vybral sem si anglictinu a ucil nas ji stejny pan ucitel co pred tim rustinu (asi nebyli lidi) a umel ji asi stejne jako my - takze vubec :)) nastesti na gymplu sem uz mel pani ucitelku co AJ umela dobre :)

taky si pamatuju na pani ucitelku na obcanskou vychovu ktera bzla clenkou KSC - nebyla to zadna brutalni komunistka - naopak to byla normalni a hodna pani - jen byla v KSC - vsichni se na ni najednou divali pres prsty a ja nechapal proc - vzdyt byla tak hodna...

taky si pamatuju na nervozitu dospelych - vestinou si nebyli jisti jak to dopadne a bali se riskovat - treba moje maminka nechtela abych nosil trikoloru - bala se ze komunisti prevrat potlaci a ja pak budu mit problemy... (rodice nebyli cleny KSC ani se nijak politicky neangazovali...)
05. 11. 2009 | 16:27

Michal Macek napsal(a):

Vico:

nejsme maly deti ,nejsme maly deti, nejsme maly deti !!!

:))))
05. 11. 2009 | 16:29

Vico napsal(a):

Michal Macek

:))
05. 11. 2009 | 16:35

ali napsal(a):

Eliška II
vzpomínám na jistého "známého", který dokončil VUML na jaře 89 a byl pyšný jako bobek na lopatě. Ledva to propral a vydupal si městskou autoritu, usadil na teplém místečku a hřímal všemi směry, přišla revoluce a šel do zbrojovky jako dělník, neb mu byl VUML platný zas jak ten bobek na lopatě.. :o)
05. 11. 2009 | 16:49

PatientO.T. napsal(a):

Jinak 17.11.1989 jsem s kamarády rozvracel režim pitím piva v restauraci Apollo. Vzpomínám si, že jsme mluvili i o tom, že SSM pořádá v Praze nějakou trapnou manifestaci...
Sotva jsme dopili, tak to bouchlo.
:-)
05. 11. 2009 | 16:57

george napsal(a):

Začal jsem slavit 20 let po revoluci a snažím se vybavit si tu náladu (znova se nadechnout)...tak píšu o přátelství, Google a Facebooku (tenkrát tyto pojmy neexistovaly) dnes šíří informace a přátelství další generace. Přidal jsem pro potěšení Ennio Moriconne.
*
http://amicuswebsite.blogsp...
05. 11. 2009 | 17:59

Gerd napsal(a):

17.11.1989 jsem se dozvěděl o událostech v Praze na Národní třídě. V pondělí se o tom trochu diskutovalo a došlo k vyhlášení stávky na VŠ. druhý den nám přijeli do duše promlouvat soudruzi z Krajského výboru KSČ. Vtipné je, že jejich argumenty zněly podobně jako dnes mnohých příznivců TOP 09. Tedy ve smyslu - musímepracovat, ne stávkovat; musíme šetřit,; systém se zlepšuje a zlepší;, když se budou všichni chovat jako studenti, republika půjde do kytek.
Byla to velmi poučná doba. Z katedry marxismu - leninismu vyhodili vedoucí, kovanou to komunistku do důchodu a zbytek učitelů šel učit angličtinu nebo společenské vědy (výklad o bibli). Ruština ještě jeden rok jela souběžně s angličtinou, učitelé angličtiny byli o pár lekcí napřed před svými žáky.
Ti největší zmetci zahodili stranické knížky a nalezli do OF. V následujících letech pak do dalších stran. Dnes je rozeznáte podle množství stran, kterými prošli.
V podnicích většina opatrně vyčkávala, jak se situace vyvine. Při generální stávce se mnohým otevřely oči a pak události nabraly rychlý spád.
Václava Klause v té době neznal vůbec nikdo, o V. Havlovi taky moc lidí neslyšelo. Zato ikonou odby byli Karel Kryl, František Stárek přezdívaný Čuňas a Magor Jirout. Nejoblíbenější postavou byl Stoupa.
Až se mě jednou děti budou ptát, kde sjem byl, když se "zhaslo", tak musím odpovědět že na VŠ. Pak už bylo vše rozkradeno, pardon, zprivatizováno. Krásně to bylo vidět na pronájmu majetku SSM a KSČ.
Patřím tedy k těm, kdo jako jedni z prvních stávkovali. Z té odby byl patrnáý protest a strach, zd anenasadí proti studentům armádu. Kdybych byl býval tušil, jaký směr naberou události po listopadu 1989, pár let bych s tou stávkou počkal. A rozhodně jsem si nepřál dnešní politiky, to včetně jistého Marka Bendy.
05. 11. 2009 | 18:09

Krištov napsal(a):

Všichni chceme republiku sociálně spravedlivou, v níž nikdo nebude trpět existenční nejistotou, v níž nebudou strádat lidé postižení, staří, děti, či lidé jakoliv hendikepováni. Chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Budoucí nájemce hradu Václav Havel, hm, hm zvládli jsme to.
05. 11. 2009 | 18:39

Gerd napsal(a):

Po 20 letech lze říct, že pravda a láska nad lží a nenávistí zase nezvítězila. Spíše to dopadlo naopak, jako obvykle.
05. 11. 2009 | 18:46

Chlodwig napsal(a):

Revoluční vzpomínky těch, kteří v té době za sebou tahali na provízku dřevěnéíhop kačera, jsou ve svéí podstatě legrační.)
Horší je, že jsou součástí rozsáhlého politického školení, kterému jsme už několik m+síců vystavováni.
05. 11. 2009 | 19:21

Eliška II napsal(a):

ali, ve vašem případě to dopadlo tak, jak to dopadnout mělo, kdežto tenhle předseda a místopředseda zůstal ve škole i v době, kdy já už odcházela jinam pro úbytek učňů, kdežto on v důchodu ještě učil. Pozor, nebyla jsem ořezávátko, dodnes se živím za sebe a za své a ta "děcka" mě zdraví a myslím, že to dělají rády :-))
05. 11. 2009 | 19:37

PatientO.T. napsal(a):

2 Chlodwig:
Napište vlastní vzpomínky. Místa je tu dost. Pojměte to jako kontrapropagandu.
05. 11. 2009 | 19:38

SuP napsal(a):

Gerd -
tak proč jste té nenávisti pomáhal?
05. 11. 2009 | 19:50

PatientO.T. napsal(a):

2 Gerd:
Také jsem stávkoval na VŠ (od 19.11.).
Vy jste tu pravdu a lásku chápal jinak než jako heslo?
Jak, prosím vás?
05. 11. 2009 | 19:56

Chlodwig napsal(a):

Patient O.T.

Není mnoho co psát. 28. října jsme seděli v podvečer u známých, hovořili o situaci a na základě více informací jsem odhadli, že k něčemu dojde 17. listopadu. Byl to pátek, a protože jsem měli své (krvavé) zkušenosti s demonstracemi v r. 1969, rychle jsme se ten den stáhli domů a nevytahovali paty.
Tak jsme mohli slyšet v rádiu na stanici ORF3, jak zpravodajka Barbara Coudenhove-Kalergi oznamuje zásah proti průvodu na Národní třídě. Jak se později ukázalo, hlásila to o hodinu dřív, než k něčemu vůbec došlo. To je jediná zajímavost, která se mi k této události váže.
05. 11. 2009 | 20:16

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý den pane Mihalco,

Husákov byl natolik jiný než současnost, že se to těžko porovnává. Musel by jste napsal plus a minus a do kolonek dosazovat.

V minulosti jsme měli na toto téma dost debat, Husákov byl dost jiný, než ho naši ideoví bojovníci líčí. Zpátky bych ho nechtěl.

Onen týden jsem strávil v zahraničí v NDR na jedné konferenci o polovodičích a radiometrii.

Po návratu jsem viděl část národa opilou vítězstvím, část bojící se budoucnosti, část v nejistém očekávání z budoucnosti.
A poslouchal řeči představitelů OF, které když si dnes poslechnete, tak si připadáte jako Alenka v kraji za zrcadlem.

Nu byli jsme mladí a tak bych to asi viděl růžovější, než to bylo. I když jsem si polepšil a to velmi podstatně.

Ale upřímně řečeno, když to zpětně hodnotím a navíc zvážím zkušenosti uplynulých 20 let, tak mohu bezpečně prohlásit, že za velmi mnoho z minulosti i současnosti si "tento národ" může sám. Víc, než jsem si tenkrát myslel.
05. 11. 2009 | 20:39

argun napsal(a):

ZM
Nojo, letí to, bylo Vám tehdy o rok víc než mé dceři. Legrační představa.

Gerd
"Kdybych byl býval tušil, jaký směr naberou události po listopadu 1989, pár let bych s tou stávkou počkal."

Ale nepovídejte. Opravdu? Já ne. Možná proto, že jsem měl bolševika právě tak akorát. A možná proto jsem druhý den vyrazil na Václavák a v dalších dnech se spojil s kamarády z nezávilých iniciativ z dob předlistopadových. A už to v našem krajském Vidlákově jelo...a zastavil jsem se až někdy v 95, když skončil mandát z komunálních voleb. Hezké vzpomínky.
05. 11. 2009 | 20:48

Lena napsal(a):

Vzpomínek mám povícero. Ale na jednu věc tu nevzpomněl nikdo. A to, že v noci 17. 11. byla naprosto překvapivě z našeho území vidět výrazná ČERVENÁ polární záře.
05. 11. 2009 | 21:28

Gerd napsal(a):

SuPe,
nepomáhal. Než jsem se stihnul vzpamatovat, bylo to hotovo.

PatienteO.T.,
byl jsem naivní, ale já si v té době vážně myslel, že když komunisté zmizí od válu, že se postupem vše zlepší. Vůbec mě nenapadlo, že jen nalezou do jiných stran a budou nám vládnout dál, dnes už 20 let.

argune,
počkal bych pár let, abych taky měl šanci něco zprivatizovat, když se zhaslo. Protože když se v ČR zhaslo, já u toho nebyl a v té době jsem to ani nepoznal. V té době se pořád připomínal Masaryk a jeho Nebát se a nekrást. Nevěděl jsem, že místo jednoho e má být a. Odchodu komunistů nijak neželím.
05. 11. 2009 | 21:46

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Mihalco.

Je od Vas hezke se venovat tomuto tematu, ktery by par lidi rado zapomnelo!
Jaka je moje vzpominka?
Bohuzel jsem v te dobe zdravotne na tom nebyl nejlepe, ale presto jsme s manzelkou s napetim a hlavne nadsenim sledovali zpravy, ktere se sem do Kanady dostavaly.

Nadeje a predstavy o nove budoucnosti Ceskoslovenska byly, jak uz dnes vime, prilis idealni!
Kdyz pozdeji puvodni EU otevrela naruc pro nove cleny, verili jsme, ze Ceskoslovensko dokaze sve komunismem potlacene kvality a bude "superstar" nove Evropy.
Melo k tomu vsechny predpoklady!

Bohuzel, se zvířením hladiny se rozvířilo i bahno a vytvořilo škraloup na povrchu. Ten škraloup tuhne a zda se, ze to dobré, co je pod nim, nema velkou sanci se dostat na povrch. Skoda. Velka skoda!
05. 11. 2009 | 22:03

PatientO.T. napsal(a):

2 Gerd:
Já jsem si iluze nedělal, i když chvilkovému opojení jsem se také neubránil. Týdny v listopadu a prosinci 1989 prožité na fakultě považuji dodnes za jedny z nejkrásnějších v životě.
Záhy se ukázalo, že budoucí stav společnosti je napevno svázán s uplynulými lety, a tak nebylo možné očekávat zázraky. Co mne ovšem nenapadlo, byla skutečnost, že největší brzdou rozvoje společnosti se záhy stanou ony polokriminální gangy zvané politické strany. Nenapadlo mě, jak jednoduché bude pro tato pouze zdánlivě soupeřící bratrstva rozdělit společnost na nesmiřitelné tábory a tohoto rozdělení dlouhodobě využívat k dělbě moci a drancování státu.
Ohledně toho zhasnutí, neberte to osobně, jsem zjistil, že lidé, kteří uvádějí průběh tuneláže ČSFR jako největší katastrofu, po které už se nemůže stát nic dobrého, by proti tomu zhasnutí nic nenamítali, kdyby si stihli také urvat svůj díl...
05. 11. 2009 | 22:13

Pocestny napsal(a):

Joo, 17. byl rychlej..
Od 9 Mafie, poslední historické cvičení z Muellerismu v dějinách boudy, demokraticky jsme si ve dvou stovkách přítomných ve "velké" odhlasovali, že ty hovadiny poslouchat nebudem, pak pár hodin "odborna", kde se nic neřešilo, protože všem jektaly zuby, kdo to připravoval, věděl, že se večír poperem, ale zvláštní bylo, že to bylo všem jedno.
Později jsem tuhle atmosféru zažil na akcích - jakmile vyjedete do zony, kde se zabíjí, najednou nastane ve vaší duši klid...
Odpoledne rychle jedno "chytrý", a pak jsme už jen tahali kabely, domlouvali, kam nepustit lidi a tak. Slejzalo se to pomalu, ale už hodinu před výkopem bylo na Albertově víc lidí, než ve špičce provozu.
Vědělo se, že to bude "velký", protože ty dva měsíce semestru padly na to, abychom nalákali co nejvíce přespolních a kolejáků, u kterých hrozil úprk domu na knedle.

Začalo to skvělým proslovem Katětova. Profesor byl pamětník nájezdu SS na VŠ, mluvil spatra a dobře...ale opatrně. Atmosféra byla ale už hustší, čekalo se něco víc....
Pak nastoupil "povinnej ksicht" z SS Mládeže, už nevím jméno, byl z Městské Vysokoškolské Čehosi. Pindal cosi o dialogu a nutnosti přestavby, byl prostě hustě a hlasitě vypískán..
Když lezl na bednu Martin Klíma, podívali jsme se po sobě, a v očích okolo jsme viděl takovej ten pohled lidí, který právě pochopili, že z party magorů se teď stane "protispolečenské spiknutí".....
Když Martin po několika větách "přitvrdil" v deklamaci a skoro do mikrofonu zařval"
"nepřišli jsme sem jen pietně vzpomínat..." a celej ten kotel, jehož konec už zcela jistě končil někde za rohem Na SLupi, vybuchl jako Letná po gólu, bylo jasné, že vše, co jsme dali dohromady, se opravdu děje.

To nebyl sbor plaček z Národní, tam, o pět hodin později zbyli jen ti "naivní" a my, my jsme tam skončit museli, to asi chápe každý.

Veškerá organizace klekla už při příchodu průvodu na Vyšehrad, tam se ještě kladlo k hrobu kvítí, když jsme se poprvé toho dne servali se "žampiony" u Min. NEspravedlnosti..takže to celé obrovské procesí po nábřeží vzniklo pouze a jen tak, že dav strhával veškeré čumily, tak hezky viditelné svým přihlížením z Palachiády, najednou to nebylo "já jenom šel okolo, soudruzi", když jsem to pozoroval způli Jiráskova mostu, kam jsme si vyběhli spočítat antony schované pod nábřežím na náplavkách, bylo to obrovské, od Výtoně po Národní obrovský štrůdl přes celou silnici, po celé délce.
Někdo suše hlesl: "Tohle topiči nesebrali ani dohromady...za celé dva roky"...

Je zajímavé, že přes naprostou nevědomost toho, že to celé "kdosi řídí", agent Zifčák mohl svést na scestí" jen pár prvních, ostatní by stejně na Ten Václavák šli po Národní, jsme tak trochu doufali, že to fízl nenechá jen tak a že ta Botanická nebyla jediné střetnutí, protože zatím to od rudých bylo "pohoda", ta "výměna kopanců" nebyla nic moc.

To, co předvedli hoši na Národní, byl fest nájezd na rowdies. Jenomže místo dělnické mládeže zbili příšerně! to podtrhuju, příšerně několik desítek skorodětí, dětí, stařen, intelektuálů, jejichž výzor ani chování taková jatka vůbec nevyžadovaly.

Prošel jsem se pověstnou "uličkou v podloubí", slízl dvě mizerně mířené, udělil jeden přesný kopanec do menisku, takže v podstatě nic moc, ale to kvílení zoufalejch ženskejch, který mlátili jak psy, do prsou, do břicha, to svinskou zlost v očích těch fízlů, to nezapomenu do smrti, i když jsem od té doby viděl leccos.

No a večer jsme na kolejích už rozlepovali - NEJEZDĚTE DOMU, zítra ve 4 na Václaváku...ale to už dávno byla sobota 18., den, kdy jsem se probudil v deset a nevěděl, že spát půjdu ve čtvrtek 24. večer, uprostřed schůze a na stole....v Karolinu, kde jsem rektora Češku tlačil k zakládajíécí schůzi Akademického senátu pod pláštíkem boje s mjr. Brabcem a kpt. Míčou (ne aby vás napadlo...)z Motolské Katedry hry na vojáky.
Ale to bylo "o sto let později..."
05. 11. 2009 | 22:39

Pocestny napsal(a):

Víte, když tak čtu glosy, je hrozně vidět, jaký je rozdíl v tom, jak to vnímali lidé podle duševní i fysické vzdálenosti od "místa činu".
Pro mně byl ten listopad poslední šancí, jak nezůstat ovcemi.
Ne nebyl to "první pokus o občanskou statečnost, byl to konec příběhu, který se počal Palachiádou.
Ta byla zase momentem, kdy jsem si potvrdil, že nejenom nechci žít v takovym svinstvu, ale že tím pádem jedno vše, co mi hrozí výměnou.
Otec se smutně vyjádřil, že chápe, že nebudu doma, ale ať jenom nedopadnu jako on.
Vím, že jsem řekl, že všichni víme, že podělat už není co, tak stojí za to poškádlit tu vítěznou. Nikdo z nás nechtěl emigrovat, nějak tak jsem si říkal, musíme a teď musíme, Havel se lekl Palachiády, skončí to tu jako někde v Maďarsku, kde si hrajou na pluralitu, ale nemají lidi na převrat.

Bylo to po Palachiádě, po dederonském exódu, kdy otec Genscher otevřel díru v plotu, po kraválech v Německu a pádu zdi to bylo úděsně skličující, jak tento tupounov stále žvýkal u Sanitky a opakoval "nedá se nic dělat". Systém chcípal, ale lidu to bylo jedno, lid si "hleděl svého"....

Ne to nebyl závod o největší kravál ve městě, to byla poslední šance se stát slušným člověkem. My věděli, že kromě domácích po nás nikdo nepůjde, o to více jsme se báli toho, že oni to vědí také, o to děsivější pogrom to bude.

Ne to nebylo "světové spiknutí", to byl poslední pokus dostat na ulici tolik lidí, že se někdo přidá a neskončí to doztracena. Věděli jsme, že když kopneme pořádně, slon se svalí, jediné, čeho jsme se báli, bylo, že nekopneme dost silně...

Víte, zatímco 28.10. mnohý z vás netušil, že za měsíc bude tak "rušno", my věděli, že tato "náhradní Palachiáda" je v sentimentu českého kalendáře termín na leta poslední. Proto zatímco mnozí z vás se děsili toho, že "se to zvrhne", my jen tiše doufali v to, aby se stal zázrak a "zvrhlo se to".

Byl to naprosto poslední, šílený pokus naivních romantiků probrat jejich rodiče z dvacetileté cháry.
Komouš byl oběť, sám si pod sekeru lehl svou zoufalostí.
Nepřítel?
Lhostejnost, otupělost, okoralost duše, "blbá nálada", prostě - jako vždy, drazí spoluobčané....

Jako vždy v našich dějinách (s vyjímkou Košic 45) to je tak, že každá česká revoluce není národní revolucí proti nadvládě, ale pokusem pražských knihomolů probrat populus z tupé podřazenosti a švejkování.
A každá z těchto revolucí skapala na tom, že po usilí nutném na to "bořit", mnohdá nezbyl rozum na to, jak "tvořit"
05. 11. 2009 | 23:06

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný:

Sice mi není zcela jasné, co rozumíte pojmem Muellerismus, ale dobře :-).

Víte, kdybych byl o 20 let mladší, tak bych hořel stejně jako v roce 68, kdy mi bylo 14. Ale mě už bylo 34 pryč, tak jsem plát nemohl. Lehce jsem si spočítal, že pokud padne Gorbačov a k moci přijde nějaká ocelová ruka, tak putujeme zpět a ani nemrkneme. Protože dnes sám vidíte, že hlavní starostí západních politiků bylo tehdy naléhat na Gorbačova "ať to moc neuspěchá ..." Hmm.

Definitivně jsem se z náručí velkého bratra vyvázali až po nepodařeném puči. Nakonec to rozhodl Jelcin, který se vzdal jaderné rovnováhy.

A vidíte tu zajímavůstku: Tenkrát byla naprostá většina lidí přesvědčena, že už jsme out a nic nám nehrozí. Dnes, kdy jsme opravdu out a the carnival is over vidíte občas až hysterické strašení Ruskem.

Zajímavý to český jev :-)).
05. 11. 2009 | 23:57

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý večer, díky všem za vzpomínky(a neváhejte sepsat něco podrobnějšího do blogu!).

S tou fyzickou vzdáleností. U nás na Bruntálsku byla Praha daleko... Můj děda slavil v listopadu šedesátiny. Jedné tetě na oslavě tekly slzy, poněvadž jeden ze strýců zrovna emigroval do Rakouska. Netušila, že zanedlouho se budou moct znovu potkat. To si nepamatuju, vyprávěli mi to prarodiče. V šesti letech jsem to nepochytil. Pamatuju si jen záblesky. To s tou soudružkou učitelkou nejjasněji, pak matně diskusi rodičů o novém prezidentovi. A vím, že mi ten prezident šrotoval v hlavě. A pak až vatry při rozdělení Československa.

Zážitky z Husákova klasicky dětské. Na Vánoce džus z plechovky, první cola, pašování kočárku a dalších cenností z výletu v DDR, vláčky odtamtéž, máma vyhlížející auto přivážející před Vánocema mandarinky. Vlastně je s podivem, kolik si toho z prvních šesti let života pamatuju.
06. 11. 2009 | 00:08

Gerd napsal(a):

PatientO.T.,
já si v té době myslel, že rozkrádání skončí s komunisty. A taky jsem netušil, že ještě 2é let po revoluci se bude ještě vše svádět na komunisty.
Nakonec za všechno může Lenin!
06. 11. 2009 | 00:14

MA-FU napsal(a):

Pane autore
moje vzpomínka je jednoduchá- jela jsem do Prahy nakoupit na Mikuláše dětem mandarinky a zůstala jsem cinkat klíčema tři dny.Tři nezapomenutelné dny,plné euforie a velikých zážitků,pro mne venkovskou a když jsem přijela domů ,tak tu byli všichni podělaní strachy .....
06. 11. 2009 | 00:14

MA-FU napsal(a):

....jó a ještě jsem vdávala dceru asi 8.prosince.Naše rodina šla s trikolorama místo myrty a ženichova rodina byla smutná z těch událostí převratných i na té svatbě......
06. 11. 2009 | 00:20

Pocestny napsal(a):

Mueller,
každej jsme se rozkročili jinde, ale stojíme hezky...-)

Ruský puč jsem prožil ve Švajcu, slezli jsme z hor do civilizace a když nás lidi chvíli poslouchali mluvit, hned nám říkali: "V Rusku je puč, vy jste z východu, radši zavolejte domu, buhvíjak bude u vás..."

No, máte recht, ale území už bylo vyklizený a já si fakt nemyslím, že na to se sem vrátit tenkrát měli, jejich vlastní hniloba byla neskutečná. V roce 89 jsem trávil celé léto na Kavkaze, ne Sovětský sojuz toho roku, to byl Cařihrad počátkem roku 1453 - navenek vše vypadalo jako v Moskvě a Kyivu, ale co se dělo podél celé jižní hranice, to nemělo s glasností a perestrojkou ni zbla společného, ale Čechov a Dostojevský platili v původním znění.
Inu kakája nátura,
takája kuljtura
takoj naród savjetskij
06. 11. 2009 | 00:40

Pocestny napsal(a):

Gerde, přemejšlel jsi jinde, třeba to zkusíš i teď.

Jak jsem napsal, civilizace u nás, to je válka s mentalitou....
Střetáváme se tu často, témata jsou různá, nicméně vždy končím jako falešnej prorok a zlej pes nerad národ rasy.

Mně jde přitom o jedno jediné.
Komouši jako systém už dávno skončili v politice, ale ten neskutečný výplach mozků, který způsobili, ten tu zůstal dodnes.
Dodnes tu působí duševní, logická, behaviorální schemata, která do lidí napustil komouš, stále tu panuje prostředí, ve kterém většina, manipulovaná a pokud možno rozpůlená deleguje své žití nabandu pankhartů, kteří se rekrutují z toho normalizačního hrnce úřednické morální kaše.
Dodnes tu platí, že naše současnost je dál "prostředí k mému zbohatnutí" bez ohledu na druhé, protože se žádné ohledy nevedou, žádné se ani nečekají.

Žijeme v období dětinských a primitivních podrazů a sviňáren, protože trpíme nedospělostí těch, do mají vše v životě "v pronájmu" - sebe pronajímají za plat sobě pronajímají za výplatu.

Stojíme neustále fronty na deputát, ale nikdo se nerve o pluh.

Jsme děsivě nejistí, malověrní, podezřívaví, nespolehliví, to je moje zkušenost z akce zde na trhu.
Ti, kdož takoví nejsou, si na tom tolik zakládají, že pak žijí a chovají se jako Václav Klaus...

Chybí tu sebedůvěra, schopnost něco kvalitního nabídnout a prodat, chybí tu přesvědčení, že cizince nejprve vyslechneme, pak o třeba zastřelíme, ale dáme mu šanci, chgybí tu obyčejná lidská statečnost, protože tři grázlové se vklidu postaví celé tramvaji, chybí tu jistá sounáležitost, která by lidem dovolila se chovat normálně hned od začátku...
06. 11. 2009 | 00:54

Karel Mueller napsal(a):

Pocestný,

Švajc jsem projel z Fuessen do Lichteinstein a samozřejmě jsem musel navštívit Heidiland, to by mi přítelkyně neodpustila.
Takže jsem z té jejich civilizace moc nepoznal, ale hory a venkov jsou nádhera.

Ale trefil jste do černého, kdyby ten puč dopadl jinak, tak takto mysleli nejen řadoví Švýcaři, ale i západní politici.

S tím svazem máte asi pravdu, i když jsem tam ninkdy nebyl. Moje poměrů znalá přítelkyně mi řekla, co dělo po kolapsu na sklonku Gorbačovovy éry a v devadesátých letech: Naprostá většina mužů nedělala nic. Na dotaz, co si pod tím mám představit jsem byl ujištěn, že si nemohu představit to, že by někdo chodil do práce a tam polovinu pracovní doby propindal a proflákal. Prostě naprosté, holé nic.

No, asi to bylo ve stavu pro západ nepředstavitelném. O to víc ale obdivuji, Putina, který to začal tahat nahoru. Samozřejmě, zdaleka nemá vyhráno, ale podle názoru té přítelkyně už pomalu polovina mužů maká, z nich většina docela slušně. Nemohu posoudit, jak dalece je optimistka nebo pesimistka.
06. 11. 2009 | 01:09

blue jay napsal(a):

Muellere!

Ty vubec nechapes co ti Pocestny rekl. Ja jsem Listopad 1989 prozil jako kapitalista v Canade. Poprve jsem navstivil CSR v lednu 1990. Mel jsem moznost se setkat s lidmi kteri byli plni nadseni. Po roce jsem opet prijel a ti sami lide si ztezovali ze musej pracovat pro soukromnika. Kdyz jsem se zeptal co jim na tom vadi tak me bylo receno ze museji pracovat 8 hodin denne. Rekl jsem si i tehdy, tak tohle je pro Cechy tragedie.
06. 11. 2009 | 05:01

pierre napsal(a):

pane michalko,
.
kdyz uz jste pripomnel tu klicovou udalost...
priznam se, ze mnohem vetsi symboliku pro me mel pad berlinske zdi... 9. listopadu 89 jsem se to v americe dozvedel (s casovym rozdilem).... po nekolika hodinach "vstrebavani" teto udalosti jsem se rozhodl odlozit vsechny pracovni povinnosti, vzal prvni mozne letadlo do evropy a pristal v zapadnim berline na flughafen tempelhof.... a hned prvni cesta ke zdi... a radoval se spolecne s nemci... citil jsem radost ktera se neda popsat... par kroku do vychodniho berlina (ktery byl v hroznem stavu ve srovnani se zapadnim)... 17. listopad me pak zastihl zpet v usa, opet ohromna radost... i kdyz trochu uz ve stinu berlinske euforie...
.
a pak prvni navsteva v ceskoslovensku (po 22 letech absence) na vanoce 1990.... ten pocit se neda popsat... a dnes po 20 letech ?... predstavoval jsem si to vsechno trochu jinak... a mam dojem, ze nejsem sam...
.
recaptcha : november saint .... no neni to osud ?
06. 11. 2009 | 05:24

PatientO.T. napsal(a):

2 Gerd:
Nechci vinit úplně ze všeho komanče. Měl jsem na mysli, že obyvatelstvo se nedalo vyměnit a životní postoje se nedaly odhodit jako partajní knížka
:-)
Dodnes nám vládnou převážně lidé, kteří většinu života prožili v socialistické ČSSR, a je to na nich poznat.
06. 11. 2009 | 07:18

JAHA napsal(a):

Pocestny velmi presne vylicil nielen atmosferu zgrupovania sa, ale hlavne naozajstnu, NICIM neodovodnenu NENAVIST a BRUTALITU zasahujucich. Az take primitivne sadisticke vnutro.
"To, co předvedli hoši na Národní, byl fest nájezd na rowdies. Jenomže místo dělnické mládeže zbili příšerně! to podtrhuju, příšerně několik desítek skorodětí, dětí, stařen, intelektuálů, jejichž výzor ani chování taková jatka vůbec nevyžadovaly"

Tragediou je, ze po tolkych rokoch od novembra prevazna vacsina NECHCE chapat, ze naozaj i za DNESNY marazmus mozu tzv. komunisti. Preco? To boli oni a ich ideologia, ktora tak dokonale vymyla mozgy aj tym vtedy zasahujucim policajtom a tajnym, ze naozaj az svinsky nenavideli hocikoho, na koho im ukazala verchuska prstom. Nezabudnite, take vymyte hlavy nemali iba ti policajti!!! A dnes su VSETCI tito TU medzi nami a presviedcaju nas, ze to bolo za komunizmu celkom dobre, ze bola istota..., ze ti dnesni kradnu viac (ale ze sa za tzv. socializmu budovali domy, opravovali byty, stavali chaty...takme vylucne len z nakradnuteho, to vam nepovedia) atd. atd. A my, ktori sme vtedy zili pod dohladom, vieme velmi dobre, ze KLAMU a ZAVADZAJU tak, ako vtedy. No zaroven vidim, ze vacsina ludi je schona za "kus zvance" pocuvat hocikoho. Mlady to riesia (bohuzial) tak, ze vacsinou na vsetko zvysoka s..u. A podaju do ineho, svojho bahna otupenosti, konzumizmu...Ale z koho a kedy si mali vziat priklad??? Cestny, poctivy, tvrvacny, zasadovy zivotny pribeh uvidite v televizii, ci pocujete v rozhlase tak raz za mesiac, at to niekedy v nocnych hodinach. Zato rozsklebene huby klamarov, podvodnikov, povalacov, lumpov, prostitutok a prostitutov vidite v mediach, i printovych, cely den.

NIECO SA STALO, v tej nasej rodinke, ako napisal Joseph Heller. Len nikto nevie CO.
06. 11. 2009 | 09:56

SuP napsal(a):

Gerd -
Já Vám věřím, to byl zse jen špílec.
Když to ale rozebereme, to "heslo" je ujetý od začátku do konce. Pravda odjakživa plodí nenávist a láska lež. A zřejmě v té zjihlé době jak se zezačátku všichni (nebo aspoň většina) snažili být na ostatní hodní a říkat jim pravdu, začali tím čím dál víc těch druhých srát (neznám lepší neexpresivní výraz pro iritovat). A za tu "pravdu" je začali nenávidět. A vznikla levice.
Takže ve výsledku je to tak, že pravice lže, aby ji měli rádi a levice ji nenávidí a říká to po pravdě. A heslo? Kde je mu konec.
06. 11. 2009 | 10:08

Jozef napsal(a):

Pan Mihalco,
pridam svoju "studentsku" spomienku.

Pozvali ma decka /studenti,15-18 r./ na gymnazium.Formulovali protestnu rezoluciu.Proti komunistom.Komunisti,to boli Jakes a Husak a este niekolki /vtedy "bolsevici" neexistovali a okresni clenovia KSC vtedy neboli "komunisti",naopak,zvacsa "revolucionari".

Protestovali, ale nevedeli dobre proti comu,nevedeli, co bolo take zle v tom roku 1968.Protestovali a mali zmiesane pocity:Husak bol vazeny dedko a hrdina Slovenskeho narodneho povstania v ucebniciach a filmoch.

Pan Mihalco,jedno male zovseobecnenie:
bola to zamatova verzia cinskej kulturnej revolucie!!
Majitelia davu zneuzili decka na zamatovu davovu popravu supera.
Formulujem to ostro,aby bola diskusia produktivna.Formulujem to ostro,lebo zijeme s hrozne vygumovanou pamatou.
06. 11. 2009 | 10:31

Jozef napsal(a):

JAHA

Policajny zasah bol v Ceskoslovensku uplne vynimocny,na Zapade v tej dobe naopak boli ovela tvrdsie zakroky.Aj so smrtelnymi nasledkami.
Aby sa v Taliansku komunisti nedostali do vlady, CIA dokonca robila bombove utoky na nadrazia ap./Gladio/.Mnoho vrazd. Skuste si spomenut na Europu a svet tych cias!A porovnajte.

Cesi a Slovaci tvrdy zasah proti studentom neodpustaju.A spickoveho politika poslali do kriminalu.V tom boli vynimocni.
06. 11. 2009 | 10:40

JAHA napsal(a):

Jozef

S Vami (podla mna) nema zmysel debatovat o nicom. Porovnavat zasahy proti teroristom z brigade rosse, RAF... ci bezne (aj tvrde - vid czechtek teraz) zasahy proti (nepovolenym, ci povolenie presahujucim ,napr. rabovanim, rozbijanim, nicenim...)domonstraciam, ktore MOHLI SLOBODNE KEDYKOLVEK zorganizovat hociktori, ktori si to zmysleli, tak toto porovnavat s komunizmom, so zasahom nielen v Prahe, ale napr. davno predtym proti tzv. svieckovej demonstracii v Bratislave, to moze naozaj len chudak...
06. 11. 2009 | 10:51

Jozef napsal(a):

VK - Can: "Verili jsme,ze Ceskoslovensko dokaze sve komunismem potlacene kvality a bude "superstar' nove Europy.Melo k tomu vsechny predpoklady."

Ano,este v r.1990-1 v to verili sme mnohi,hadam vacsina obyvatelstva. "Zlate ceske ruce" v spojeni so zapadnym trhom,Ceskoslovensko ako Japonsko Europy...
V prieskumoch sa kladla otazka: dobehneme Zapad do 5 alebo do 10 rokov?
V Klaus: my nepojdeme polskou cestou,my nemame dlhy.Po malom rocnom poklese bude prudky rast!

Jedna osobna spomienka.
KDH vydavalo v tom case Slovensky dennik.Zaujal ma jeden komentator,ktory si dovolil napisat takuto vetu;"Kissinger predsa na konferencii v Prahe jasne povedal,ze nasim udelom je bananova republika."
Vybral som sa za nim.Nepoznal ma,nechcel vela hovorit."Ved vidite,co sa robi!"
06. 11. 2009 | 11:17

argun napsal(a):

Cestáři,
Vy jste skutečně neuvěřitelnej žvanil. Samozřejmě že na osobní pocity máte plné právo jako kdokoliv jiný. Ale blbý je, když je povyšujete na objektivní hodnocení situace, resp. pravdy všehomíra.

"Byl to naprosto poslední, šílený pokus naivních romantiků probrat jejich rodiče z dvacetileté cháry."
Co to je za kravinu? Velikáne velikánoviči, ještě když jste si čůral do kalhot, tak tady byli lidé, kteří říkali své jasné NE. A rozhodně to nebyli naivní romantici, prostě jen věděli, že nemohou jinak. Váš problém je, že historie pro Vás začala když jste se narodil. Jaká dvacetiletá chára?

"je hrozně vidět, jaký je rozdíl v tom, jak to vnímali lidé podle duševní i fysické vzdálenosti od "místa činu".
Co je to za kravinu?
Jako že bolševik se choval jinak v Praze a v Šumperku? Jako že jste to vyhráli vy romantičtí hrdinové v Praze? Ha ha. Víte prd, milej zlatej. V tom Šumperku, či Volarech, či jiném Vidlákově, to bylo vše daleko horší. Na každé hnutí prstem bylo desetkrát víc vidět. Strach byl obrovskej. Ještš 28.10. nás na náměstí postávalo asi 5. Kolem dokola se vesele smálo několik desítek policajtů. Chodit s podpisy pod Několik vět znamenalo vstupenku k výslechu. Stávky na VŠ ani v divadlech neznamenali nic. Zlom přišel až tehdy, když do ulic vyrazili dělníci z ČKD a ze Škodovky. Pak už cesta zpět nebyla. Máte ve své nadutosti vůbec stín ponětí o tom, jakou to dalo práci je zvednout?

"to byla poslední šance se stát slušným člověkem."
Co to je za kravinu? Nikdo Vám nemohl bránit být slušným člověk i za bolševika. Stačilo jen chtít. Jen Vaše odpovědnost milý mladý příteli, nkoho jiného.

"Jako vždy v našich dějinách (s vyjímkou Košic 45) to je tak, že každá česká revoluce není národní revolucí proti nadvládě, ale pokusem pražských knihomolů probrat populus z tupé podřazenosti a švejkování."
Cestáři, tímto výrokem jste se pro mě zcela degradoval. Jste nadutej fracek, kterej je zřejmě inteligentní, leč přesto neskutečně hloupej. Kdyby jste třeba některé ty "pražské knihomoly", a vynechte laskavě sebe, mohl jmenovat, pak bychom mohli vést - možná - kvalifikovanou debatu. Tohle je jen výblitek trapného elitáře.
06. 11. 2009 | 11:28

Zdenek Mihalco napsal(a):

V tom našem vidlákově, co z novin a vzpomínek vím, proběhla malá revoluce na náměstí. Jeden chlápek s megafonem, na jehož usedlosti se před listopadem scházeli místní revolucionáři. Kolem něj postávalo ve sněhové vánici pár lidí, hlouček narůstal pomalu - připojit se k těm deseti, patnácti promrzlým bláznům, znamenalo... O tom, že se něco děje, se místní dověděli se zpožděním, a to buď od lidí, kteří přijeli z Prahy, nebo z polské televize.
06. 11. 2009 | 11:47

argun napsal(a):

Cestáři, možná si dám tu práci a začnu Vás studovat. Abych pochopil, kam až dopěla bída českého humanitního intelektuála, kterej si za sebou táhne káru minulosti, i když řve na celé kolo, jak je světovej.

Jste fakt světovej, leč sláma Vám čouhá i z nosních dírek.

"Žijeme v období dětinských a primitivních podrazů a sviňáren, protože trpíme nedospělostí těch, do mají vše v životě "v pronájmu" - sebe pronajímají za plat sobě pronajímají za výplatu".

Neználek objevuje svět. Na tom, co píšete, jsou založeny současné USA."

"Stojíme neustále fronty na deputát, ale nikdo se nerve o pluh."

Kurva cestáři, a že zrovna Vy jste první ve frontě, co? Ale já to chápu, za pluhem to nesype tak jako v Afghánu. Tak se alespoň tak neztrapňujte.

Jsme děsivě nejistí, malověrní, podezřívaví, nespolehliví, to je moje zkušenost z akce zde na trhu. Ti, kdož takoví nejsou, si na tom tolik zakládají, že pak žijí a chovají se jako Václav Klaus...

Blbost. Kroměš hajzlů je tady spousta bezvadných poctivých a pracovitých lidí, jen se netlučou v prsa tak nahlas jako Vy.

Chybí tu sebedůvěra, schopnost něco kvalitního nabídnout a prodat, chybí tu přesvědčení, že cizince nejprve vyslechneme, pak o třeba zastřelíme, ale dáme mu šanci, chgybí tu obyčejná lidská statečnost, protože tři grázlové se vklidu postaví celé tramvaji, chybí tu jistá sounáležitost, která by lidem dovolila se chovat normálně hned od začátku...

Cestáři vřele Vám doporučuju. Až to zabalíte v Afghánu, dejte si za vydělaný peníz pár měsíců v USA. Nikoli jako turista, ale jako nádeník, třeba někde v Chicagu na předměstí. Pak pochopíte, že vše co píšete, tam platí desetinásobně.

Vševěde, až zmoudříte a vyděláte dost peněz, pžijďte, a začněte tu pracovat. Trpělivě, každodenně, bez gest a velikášských žvástů. A třeba otřebovanými nástroji, jak píše Rudyard Kipling. Pak by jste . možná - mohl být za chlapa, teď jste jenom trapnej žvanil. Stejně jako - bohužel - většina našich intelektuálních elit.
06. 11. 2009 | 11:55

SuP napsal(a):

argun -
Proč se tak čertíte? Zkuste se na ty příspěvky podívat jako na názor následující generace na naše hrdinství. Ono to zase tak úplne od věci není. A to, že by si mladší měli trochu uvědomit, jakým způsobem jsme my k tomu došli? Vždyť i na ně dojde. Budou mít zase jiné starosti a zase ti jejich mladí je za to budou kritizovat .......
06. 11. 2009 | 12:08

PatientO.T. napsal(a):

2 SuP:
Hezké... :-)
06. 11. 2009 | 12:19

Lena napsal(a):

argune,
odkdy je cestář synonumum k pocestnému?
Krom jiného...
06. 11. 2009 | 12:34

JAHA napsal(a):

No, zda sa mi, ze argun to nielen trocha prepalil. Pripomenul mi oddaneho robotnika za socializmu, ktory nadaval na kazdeho vysokoskolaka, ze nic nerobi, kym on tvrdo maka (castokrat samozrejme tak, ako v ceskom filme o mimozemstanoch, ktorych hrali L+S). Ked som mu odpovedal, ze taky vysokoskolak maka tiez, ale mozgom, zacalala sa samozrejme prudsia rec. Dlho mu trvalo, kym pripustil, ze nebyt toho vysokoskolaka, tak by nemal v ruke skusacku na elektrinu, dokonca by ani nemal sajnu, ze nieco take ako elektrina existuje, ze by nemal presne stroje, na ktorých obraba kov, ze by nebolo auto...inych milion veci.
06. 11. 2009 | 12:59

Lena napsal(a):

JAHA,
přesně tak - mužská lenost je základ lidského pokroku. A v tom samozřejmě vedou ti s VŠ:-).
06. 11. 2009 | 13:07

JC napsal(a):

JAHA,
Ale já myslím, že argun to nepřehnal. Byla to jen podrážděná reakce na obvyklé pocestného "čecho-mrskačství."
Já nevím pocestnej to někdy napíše dobře, ale mnohdy mu z toho vykoukne,,,jak to napsat/sorry nic ve zlým/ten syndrom profesionálního vojcla, krerej si neco zažil.Nemyslím to ve zlým, ale asi na tom něco bude.
Jinak osobně, jako mnozí jiní, jsem v 35-ti asi také zahořel a z vidlákova se vydal "Praze na pomoc":-)).Možná jsme se tam u toho "koně" potkali.
Nikdy jsem si nemyslel, že se něčeho podobného dožiji,protože jak říkal můj otec, "To je nejprolhanější systém na světě.Jediné v čem má pravdu je to, že je tu na věčné časy"/vida i starší generace se může mýlit/.
Takže tak, cokoli co přišlo v čechách po roce 89, i když se nám to může jevit jako, blbé, nedokonalé,nespravedlivé etc. je stotisíckrát lepší než to co tu bylo před tím. To je můj osobní názor, nikomu ho nevnucuji a u komančů bych se o to ani nepokoušel.
06. 11. 2009 | 14:34

argun napsal(a):

Milá či milý JAHA,
kdybych přihodil tituly, bylo by to psaní pro Vás srozumitelněnjší? Záměrně jsem zvolil lehce proletářskou dikci. A na svět se dívám víceméně zvprava, pokud to nebylo zatím poznat. Já jen - že nesnáším pózéry a naduté hlupáky.

SuPe,
ano, máte pravdu. ale nejde o hrdinství, ostatně žádné nebylo. Na hrdinství tu byli ti z padesátých. Jde o soudnost.
06. 11. 2009 | 15:33

SuP napsal(a):

argun -
Jsem rád, že si rozumíme.
Včetně toho hrdinství.
06. 11. 2009 | 15:49

Karel Mueller napsal(a):

argun:

Tak co jste napsal 06.11.2009 11:55:41 je desítka, milý argune.

Dodatek: Poznal jsem řadu anglosaských TOP-manažerů, včetně těch z nadnárodní úrovně. Příjemné vzpomínky, s mnoha byla skvělá spolupráce.

Jedno mi nemohlo uniknout: Umřeli by strachy, kdyby měli říct něco nekorektního. A to i v případě takových kravin, že by se tomu - samozřejmě po odpovídající transformaci - smáli v Husáově snad i tamní estébáci.
06. 11. 2009 | 20:56

Pocestny napsal(a):

argun
pěna u huby, rozumu pomálu.....

Třeba ti dojde později, že kopeš kolem sebe v marný křeči...protože kopeš vzduch...

Jednodušše, stejně jako dnes o tom může každý jakkoliv žvanit, mohl tam kdekdo z přítomných tiše stát.
Stát tiše jako fakta.
Fakta, která hovoří o tom, že to byla největší pouliční trachtace od 21. srpna 1969...
Fakta, která už navždy ponechají tuto akci jako roznětku toho, co přišlo s úderem dvanácté, vlastně už pozdě, protože jakmile to odeznělo, přestal to skoro každý brát vážně.
Fakta, která říkají, že opět to ve vlně odporu v satelitech byla příkladná akce, jak malé množství lidí, kteří do toho jdou nejen hlavou, ale i "prsama", může pohnout davem jedinců, kteří si už pro jistotu nemyslí nic.
Bágl to je, táhnout ho odmítám, proto tu mrčím, on je to bágl, který nám na záda neustále věší lidé jako vy, lidé, kteří nám dosmrti nezapomenou, že jsme nebyli jako oni, do úplného a smutného konce ovce v lidských šatech a posách.

Kdy už pochopíte, že ta vaše titulatura a angažovanost ve výkonu fce je naprosto k ničemu, když za pultíkem sedí zapocenej poxera, kterej do posledku lavíruje, aby se pak znovu rychle prosadil.

Kdy už pochopíte, že tu hru na schovávanu už s vámi leta nikdo nehraje, protože jsme si udělali ten prostor, který jsme chtěli.
Naprostá většina těch "sametových studentů" , tedy ne těch několika, kteří od té doby kdesi v politice či erársystému ze sametu žijí, totiž zmizela ve světě a s tím upoceným partajkraturním nacisozialismem zde nemají nic společného.

On ten propad funkčnosti eráru je pochopitelný, dává chleba podprůměrným, kteří si neumí opatřit obživu vzděláním, ale jen zákonem.
Ne Gustáv Husák, ale lidé, kteří v jeho době žili, jí tvořili. Tvořili jí pevnou vírou, že protože to lépe nejde, nebude se mluvit o tom, za jakou cenu se to žije.
My mohli odstranit Husáka, ne však lidi a myšlení, které se tu leta pěstovalo.

To, na co dnes nadáváte, má daleko více společného s tím, jak vy jste vždy mysleli, než s tím, co my tehdá konali.

Pozoruju, že i po dvaceti letech budu u nejširší veřejnosti blázen, ale já vyhrál. Vyhrál jsem se všemi, kdo se umí o sebe postarat jinak a lépe než počesku.
Tedy ne tím, že se přissaji na cizí žílu, ale že se učiním useful tam, kde je po mně poptávka, ne nezbytně v domovině, on je svět dnes docela malý...pro každého, kdo ví jak putovat.
Argune, nech si svého Smetanu a Tyla, nekvič, na ničem nic nezměníš, nech mě jít, i když si do sluchátek dám Dvořáka.
06. 11. 2009 | 22:06

arlon napsal(a):

Mihalco

docela se musím obdivovat vaší odvaze začít takovýto blog vaším přístupem a zcela suverénním tvrzením, že vám bylo sedm. Což by mělo automaticky znamenat, že byste spíše tuto věc měl taktně postrčit do pozadí a nechat mluvit ty, jimž bylo sedm o mnoho dříve a k tomu všemu se museli propracovat denodenně - přesně jak píše argun.
Ale sebemrskačství je nesprávné, pokud je vaše odvaha suverénní, je to dobrý nápad.
Mimochodem - jak přesně jste to myslel s blogem diskutujících o tomto tématu, že bych snad vzal do ruky to pero, konečně. Ryl bych do papíru a nikoliv do vás, do Stejskala a jiných veličin zde.
Argun - 100 bodou.
06. 11. 2009 | 22:09

arlon napsal(a):

Pocestný
člověče uklidněte se, tady nejste v pořadu u Krause ani na Správě diplomatického sboru. Jestli se vám oponent nelíbí máte prostě smůlu, to je potřeba respektovat. Chováte se tu jako Turek v Německu.
Vaše neustálé opakování - MY, poněkud zavání něčím nesrozumitelným.
Vaše My je dnes prázdné, zbyl vám jen Pocestný...
06. 11. 2009 | 22:16

Pocestny napsal(a):

oponenta respektovat lze, řvoucího hulváta ne.

To my je v této konkrétní situaci stejně konkrétním seznamem jmen jako sestava Arsenalu. Ano, mohl bych to my nahradit jmény konkrétních osob, ale proč, oni také nikde nejmenují, tedy - opět kromě našich "žitařů"....

Použijte ty samé rady, které mi dáváte, k tomu, abyste sám zbytečně nefantazíroval, o mně - to vám, hoši, jde jednomu lépe než druhému.
06. 11. 2009 | 22:36

arlon napsal(a):

Pocestný
jen klid, zatím tu nejvíce rad udělujete vy a navíc na to psychicky nemáte.
Look at yourself.
06. 11. 2009 | 23:00

JC napsal(a):

Pocestnej,
Na vás mě nejvíc pasuje ten zhrzenej student co mu byla ukradena revoluce a věci nejdou podle jeho gusta. Někdo vám v životě šlápl na kuří oko a nejvíc myslím občan VK. O.K proti gustu žádnej dišputát, měkdo má rád holky jinej holt vdolky. V čem u vás(ale nejen u vás) shledávám největší deficit je to, že za 20 let svobody, možnosti cestovat, poznávat a svobodně získávat informace jste ještě nepochopil, že politika "jinde"tak jak je praktikována se téměř v ničem neliší od toho jak je praktikována v česku. Jste takový malý,velký zhrzený najiva.
06. 11. 2009 | 23:05

Gerd napsal(a):

Pocestny,
výplach mozku na vokovické Sorbonně se někde projevit na myšlení lidí musel. A kdo měl přístup k výrobním prostředkům v době převratu? Normalizační kádry. Buď přímo komunisté nebo komunisty prověření a ideologicky spolehliví. Ve smyslu konformní se současnou vládnoucí elitou. tihle lidé se dostali k moci a nic na tom nezmění, jestli mají ještě stranickou legitimaci nebo ji hned v listopadu 1989 zahodili. Protože pořád mají bolševické metody. Ne nadarmo se občas o ODS píše jako o modrých bolševicích. A v ČSSD je těch bývalých členů KSČ taky požehnaně.

Patiente O.T.,
zkusme vzít jako srovnání Němce po skončení Hitlerova režimu. Takže my bychom se dnešními měřítky mohli srovnávat s r. 1965 v Německu. Bylo chybou, že KSČ nebyla postavena mimo zákon a členům KSČ nebylo zakázáno vykonávat politické funkce. Pak bychom měli šanci. Teď už musíme počkat, až obyvatelstvo s vypláchnutými mozky časem vymře nebo možná prohlédnou na západ od českých hranic.

SuPe,
já vím, že jste to nemyslel zle. Ostatně se ze zdejších diskuzí již známe.

Hezký večer všem!
07. 11. 2009 | 00:27

Pepa Řepa napsal(a):

To argun
udivujete mne. Jste nechápavý zaprcatělý, zaprděný a zuakomplexovaný čížek, který -stejně jako okolní svět- nepochopil zrod velikána, předurčeného k vládnutí.
Proč už nemáte v ruce flagelantské důtky?

https://www.youtube.com/watc...

Nepochopil jste, že jste na silnici do Prášil, kde se baronovi práší od huby jako ve mlejnici.

Asi sáhnu do knihovny po knize: Jak jsem vyhrál válku.
Prej vyjde druhej díl: Jak jsem vyhrál revoluci v r.89.
07. 11. 2009 | 07:39

Pepa Řepa napsal(a):

To irinek
já to měl pomotaný.Když mi bylo asi pět, zeptal jsem se doma, co to jsou komunisti.
O šest let starší brácha povídá: Pěkný ku.vy.

Pak jedna sousedka vyprávěla, že jistá Milena H,co bydlela v Norské je kurva, Pěkná byla. Dlouho jsem si myslel, že je komunistka.

Pak jsem měl dva kamarády. Bratry Luďka a Mirka P.
Táta komouš z MV KSČ.
Když se doma ptali, kdože nosí na Vánoce dárky, táta povídá: Pětiletka, chlapci, pětiletka.

Dlouho si představovali,že před okno ve čtvrtém patře najede obrovské ozubené kolo a z něho padají dárky.

To okno bylo vůbec slavné. Před r.68 vyvěsili hoši na prvního máje místo ruských, americkké vlaječky. Táta, komouš, je měl doma v kufru.
Aféra jako hrom, fotra vyrazili a bráchové po srpnu 68, vzali kramle do USA. Už jsem je neviděl.

Jestli tady je nějaký pamětník, který bydlel mezi Bohemkou a nádražím, potvrdí, že nekecám.Žily tím celé Vršovice.
Ta ulice měla hezký název.:Třída SNB.
07. 11. 2009 | 08:28

Pepa Řepa napsal(a):

Jo a tý Mileně bych se měl omluvit. Taková slušná ženská s poctivým živobytím.
Jak jsem ji mohl srovnávat s komunisty.

A vůbec nejraději mám ty, co tam vlezli pár let před r.89. Vlastíka, Kovářovou, těch by se našlo.
07. 11. 2009 | 08:54

Petr Havelka napsal(a):

17.11. jsem byl večer v hospodě s kamarády a chlastali jsme, jako vždy. Všechno mi bylo u pr.ele. Že probíhá nějaká revoluce jsem zaregistroval v pondělí večer, protože v televizi běžely "jiné" zprávy, než obvykle a já se na ně čirou náhodou podíval.

Já vím, je to takové nezajímavé, nehrdinské, nerevoluční, inu byl jsem klasický zabedněný občan ČSSR, šedý nezajímavý průměr, Husákova sorta.
07. 11. 2009 | 08:58

arlon napsal(a):

Pepa Řepa
Správně díte, Třída SNB byla vršovické korzo a spojnicí s dalšími botičskými metropolemi známými v širém světě jako Nuslepolis a Michlepolis. Jen do kopců vinohradských a kapsloven žižkovských bylo trochu dál než za obzor.
Tedy že jste vršovický bard, kdo by byl řekl. Jinak se vám neprotivím.
07. 11. 2009 | 09:27

arlon napsal(a):

Mihalco

Hledal jsem spojnici na vašich uvedených sedm let v době pádu Husáka. Hle jaká je spojitost.
Vašich sedm let věku konvenuje s tím, že v roce 1982 na podzim zesnul "soudruh" Brežněv. Mrak, který visel nad lidským společenství i životem v naší zemi hodně dlouho a byl pro mou generaci "neodstřelitelný" a jak se mně osobně zdálo po roce 1968 skutečně na věčné časy. Ale jak se říká, člověk míní, pánbůh mění, jeden člověk čas ani kolo dějin, natož proces stárnutí nezastaví. Nepovedlo se to ani Leonidu Iljičovi.
Ten den jsem u televizních zpráv přemítal, jak se tato nová skutečnost projeví v dalším vývoji a zda toto vše bude mít společenský dopad na budoucí život mého tehdy ročního syna. Doufal a a začal věřit, že se to, před čím se můj táta v roce 1968 musel sklonit, přežije a lidé i můj syn jistě budou žít v jiných podmínkách a jiným způsobem než já.

Pane Mihalco, po těch sedmi letech se to celé povedlo dotáhnout ještě dále, podmiňujích prvků bylo jistě mnohem více, ale od zprávy smrti Brežněva až po listopadový týden na Václavském náměstí to nebylo jednoduché.

Na Václaváku obecně šlo o to, aby nespokojení lidé utvořili tak velký a mnohatisícový dav proto, aby si esenbácí a estébáci netroufli řešit situaci ještě násilnějšími prostředky než 17/11. Každý den o další tisícovky více - hned po práci na Václavák. To bylo nepodstatnější, dělníci z Vysočan přišli také a to byl komunistický konec.

Ještě malé retro, malý človíček, tedy kluk v nějakých sedmi letech samozřejmě na všechno dění kolem sebe kouká optikou své rodiny. Táta i máma jsou bohy i modlou, svět dospělých do dětské mysli tolik nezasahuje. Jen v případě skutečných událostí, které otřesou zaběhanými pravidly denního života nebo naprosto vykolejí dosavadní systém hodnot.
Jako v případě, který popisujete vy v sedmi letech, jako to napsal pan Stejskal o pocitech stejně starého kluka v roce 1968 a jako jsem viděl já u nás doma v roce 1963 po atentátu na prezidenta Kennedyho. Je to zajímavé retro, jen okořeněné o to, že v obou případech z let šedesátých šlo o důsledky sovětské politiky a můj táta měl jako voják v záloze stále doma plnou polní a čekalo se na rozkaz.
O tom jaké plány na uchvácení západní Evropy byly, nakonec dnes jsou veřejně přístupné, nemusím nikoho přesvědčovat. Ve stejném duchu a na stejném pricipu cvičí ruská armáda stále, viz její poslední cvičení a "atomový" útok na Polsko.

Tedy abych vynechal další detaily, pane Mihalco, buďte rád, že vám bylo jen sedm a dnes se v nastalé proměně světa a řádu kolem sebe dokážete orientovat celkem snedno a přehledně.

Jak říká Klaus, pan Medvěděv není soudruh Brežněv, ale žít bych tam nechtěl.

Pěkný den pro vás.
07. 11. 2009 | 10:09

arlon napsal(a):

Pane Stejskale - Recaptcha je on nebo ona?
Po napsání výše uvedeného textu mi hlásí dokola "Dubcek". Je tedy ona nebo on tak politicky na výši?

Navrhuji vyznamenání Za zásluhy.
07. 11. 2009 | 10:18

zdesta napsal(a):

Pan Mihalco. Zdravím Vás jmenovče.Moc nad tím neuvažujte.Člověk se narodí nahý,mokry a hladový.....no a pak se to jenom zhoršuje.Přeji příjemný zasmušilý den.
07. 11. 2009 | 10:32

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý den,
děkuju všem za příspěvky. Těm, kteří jsou již přesvědčeni, že vyhráli, doporučuju nový blog pana Klána http://blog.aktualne.centru...

Pane Havalko, Vaše vzpomínky patří k těm, které mě oslovují nejvíce, což neříkám nijak ironicky :)

ZM
07. 11. 2009 | 10:37

arlon napsal(a):

Mihalco

není nic snadnějšího než projet všechny blogy, pane editore, i toho Klána. Nemyslím, že bych vyhrál, ale k tomu oslovení panem Havelkou.

Já jsem na Albertově ani Národní nebyl, věkově jsem byl jinde a pracovně na jiném místě. Ale kdo má oči a uši, tak je schopen dedukovat a vyhledávat další informace. Zejména je-li stát a i instituce pod knutou jedné strany. K tomu se vždy hodily štvavé vysílačky. Hlas Ameriky v polštině byl tím zdrojem, odkud bylo zcela jasno, že obruče praskají. A že je potřeba tomu pomoci vší silou. Tedy v pracovním týdnu, kdy přijedou lidi z víkendu, na Václaváku davem lidí. Tak jsem to pochopil já a také jsem tam toho 20.11. byl.
Ano, pane Mihalco, já jsem neseděl v hospodě. Není to symtomatické i dnes?
Ti co sedí v hospodách nedělají zase žádné potíže - ani editorům.

Pro jakoukoliv vládnoucí třídu je vždy výhodné, sedí-li lidé jen v hospodách a vedou pivní, i když leckdy velezrádné řeči ve stylu Císař není vůl, von je korunovanej nebo Srali na něj mouchy.
Proto ať ovšem není zdražováno pivo, proboha. Pak budeme zde všichni spokojení a žádných revolucí ani religiozních nebude potřeba.

Pane Mihalco, a kde byste chtěl stát vy? Na Národní a dostat nakládačku nebo být v té hospodě, aby to za vás odmakali jiní?
Co tedy vlastně chcete slyšet a proč?
07. 11. 2009 | 11:14

Petr Havelka napsal(a):

Pane arlone,
jelikož si mne dáváte jako špatný příklad rád Vám doplním obrázek.

V oné době mi bylo 23 let, vrátil jsem se z vojny a užíval nabyté svobody, můžu vám sdělit, že to bylo 100 a 1. Radost mi kalilo, že jsem obdržel kopačky od své milé.
Pokud se mi dostaly do ruky noviny četl jsem zásadně zadní stránku (sport).

V pondělí jsem vyjel na montáže do republiky a v pátek jsem se vracel. Jediná věc, co mne zajímala, byla jak si ten volný víkend užiju.
Kupodivu i za komunistů byly zaměstnání, kde se našinec napracoval ažaž.

Celou tu dobu, jsem žil, jako v akvariu, komunisti mi byli ukradení a o tom, jak to je na západě jsem měl velice zkreslené představy.
Když to vypuklo, velice opatrně jsem sledoval co se děje, co z toho bude, čemu mám věřit. Můžete mne mít za blbce, nevěděl jsem kdo to je ten Havel, jak to bylo s Chartou. Na shromážděni u nás v městečku jsem chodil a sledoval své spoluobčany, co kdo říká a jak se projevuje, hlavně jako člověk.
Sedmnáctý listopad mi otevřel oči.
Po revoluci, jsem se dovídal pravdu o tom "v čem jsem svých 23 let žil"

Přepsal jsem si ve své hlavě dějepis, zjistil co vlastně znamená demokracie a jel se svým kamarádem do Vídně, kde mi spadle čelist.

Ten dějepis si doplňuju neustále. Pořád sleduju. Kdo mi co říká a jaký je to asi člověk.

V politické straně jsem nikdy nebyl. Svazák jsem byl, jako spousta jiných mých spoluvrstevníků, takový ten na baterky.
Dále jsem v roce 1985 vstoupildo SČSP (svaz československo-sovětského přátelství). Hádejte proč? V té době jsem byl na internátu v Brně. Vladimír Mišík měl na Kraví hoře jeden ze svých prvních koncertů po zákazu. Potřeboval jsem delší vycházku. Vychovatel potřeboval někoho, kdo by se přihlásil do SČSP. Tak jsme udělali kšeft. Můžu vám říct, že z mého pohledu ten Mišík za to stál.

Klidně Vám poděkuju a chci poděkovat všem, co ten režim zbourali.

Píšete "Ti co sedí v hospodách nedělají zase žádné potíže - ani editorům."

No, pan Stejskal mne myslím dvakrát smáznul. Ale ano, nedělám editorům potíže, ctím pravidla která tu umožňují slušnou diskuzi, z které se ledacos dobrého dozvím a někdy se mi podaří něco hodnotného "vyplodit" pro ostatní.

Nikdy jsem nebyl žádný hrdina a mrzí mne to.
07. 11. 2009 | 13:08

Vico napsal(a):

Petr Havelka : :))
07. 11. 2009 | 13:47

Zdenek Mihalco napsal(a):

No hrdinství je věc ošemetná…

Zatímco jedni shrbeni pod všemi těmi zrcadly, které táhnou, mají klapky na očích, aby se do těch zrcadel nedejbože nepodívali… a těmi zrcadly mlátí po kebuli každého, koho potkají… jiní mají jedno malé kapesní zrcátko a občas se do něj mrknou.

Zatímco jedni přes klávesnici statečně vykřikujou, že vyhráli, tak ti co prohráli, dřou, aby se ti, co vyhráli, měli líp, byť by to bylo jen tím, že jim napečou buchty.

Zatímco ti, co si přečetli Čtyřlístek a vyrazili jednou na výlet za sedmero hory, věří, že už byli všude a přečetli všechno a mají řídit šedivé omezence… ty šedivé omezence mistrovství světa v intelektuální kulturistice neláká. Radši si dají pivo s antihrdinou než vyrazit s povýšenci na barikády.
07. 11. 2009 | 13:54

Petr Havelka napsal(a):

Pane mihalco,

zhruba tak, někdo kdysi řekl:
Hrdinou se stanete během okamžiku, ale statečný musíte být pořád.

Hrdinové okamžiku zachrání lidský život nebo odvrátí hrozbu.

Stateční lidé za totality trvali na svém a trpěli, velmi si těchto lidí vážím i když někteří v nové době na své statečnosti utrpěli šrámy.

Nebyl jsem ani statečný, proplouval jsem, nechtěl jsem mít problémy. Na otázku v politickém školení(to jsme mívali na vojně) "Co si myslím o roce 1968" jsem jim řekl to jejich, "Že hrozila kontrarevoluce" a měl jsem klid, bohužel.

Na podniku mě lákali do strany prej mám obstojný "původ", prej mi ho kazil jen dědeček, který byl do konce života soukromý zemědělec, ale to mi odpustí.

To byla těžká chvilka, na stůl přede mne položili přihlášku, pod písmeny červeně prosvítala hvězda, srp a kladivo.

Řekl jsem, že se na to necítím ještě dost zralý. Začali mi nabízet výhody, přednostně byt, placená školení. Trval jsem na svém. Na chvilku zmlkli a pak mi řekli "Že se nade mnou budou muset zamyslet, že jsem se moc dobře nezachoval a že o tom budou muset napsat k nám, do našeho městečka."

Řekl jsem jim, "Že to klidně můžou"

Možná bych měl nadosmrti kaňku, kdyby za tři roky nepadl režim.

To by mohl být můj "hrdinský" čin :)
07. 11. 2009 | 17:41

Petr Havelka napsal(a):

Promiňte mi M ve jméně
07. 11. 2009 | 17:42

Baba napsal(a):

Před listopadem byli v pražských tramvajích zvlášť ohleduplní a k sobě laskaví leda účastníci Spartakiády ze všech míst naší vlasti. Sedmnáctého byl pátek, další demostrace byla v neděli a od té doby až do Nového roku probíhalo Prahou nadšení, jaké jsem nikdy předtím nezažila a nejspíš už ani nezažiju. Byla jsem pozorovatelem revoluce, ne jejím tvůrcem. Zaplněné Václavské náměstí zvonilo statisíci klíčů a nadcházející léta devadesátá, mířící k novému tisíciletí, jež jako by skončila až v září 2001, se s odstupem času jeví jako milá svým tápáním i objevováním nového.
07. 11. 2009 | 17:47

Pocestny napsal(a):

Mihalco, hezkej alegorickej pokus o osobní dehonestaci,
ale zároveň přihláška do klubu přizdisráčů....
07. 11. 2009 | 22:03

zdenek napsal(a):

baba
17.11.si myslím že nebyl pátek bud středa nebo čtvrtek
07. 11. 2009 | 22:18

Zdenek Mihalco napsal(a):

Petr Havelka

Ke statečnosti mylsím může patřit i to, že si někdo stanoví hranice, přes které nikdy nejde. Hezký večer
07. 11. 2009 | 23:16

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pocestny

Pane Pocestný, pokud jde o pokus o osobní dehonestaci, pak Vy jste se tu pokusil osobně dehonestovat za poslední měsíce takřka každého.

Pokud kolem sebe mlátíte zrcadly, nemůžete se divit, že Vám občas někdo jedno zrcadlo sebere a omlátí ho o hlavu Vám.
07. 11. 2009 | 23:20

Baba napsal(a):

zdeneěk
Ne, ne, 17.11.1989 byl pátek. Pamatuju si to jako dnes. I kdybych se tenkrát byla vydala na Vyšehrad, asi bych s průvodem dál nepokračovala. O jednoho člověka víc nebo míň. Ale musí to být síla, když se tolik lidí shodne a témže vzdoru.
08. 11. 2009 | 08:40

Petr Havelka napsal(a):

Pane Mihalco,

tak tak, hranice statečnosti. Jenže hranice byly z "druhé" státo/strany prolamovány.

Vyžadovaly se pravidelné "svátky" loajality. Přítomnost na oslavách 1.máje a železně pravidelné volby s 99,9% účastí.

Na první máje mne nedostali, ale "volbám" jsem se nevyhnul. Poprve mne potkaly, když mi bylo 18 let. Doma jsem prohlásil, že nepůjdu a tata mi řekl: Neblbni a poď.

Mé druhé totalitní volby byly ještě bizarnější, odehrály se na vojně. Odpochodovali jsme do volební místnosti, seřadili do štrůdlu, vyfasovali lístky, podívali se smutně po plentě a rovnou to sázeli do urny. Když jsem se zastavil, abych si alespoń přečetl, kdo na tom lístku je, popohnali mne, že na to není čas.

Na vojně se v sobotu uklízelo až do zblbnutí, adjunkti KSČ měli školení marxismu-leninismu. Vůbec jsem se s nimi nemazlil, moje oblíbená věta byla "Tak my budeme makat a vy sedět na prdeli a poslouchat rozumy."

Po vojně mi v práci dal lekci kandidát, starší chlap. Řekl mi to otevřeně: "Léta jsem do strany nelezl, ale mám chytrá děcka, chtějí studovat, kvůli nim to dělám."

No a to je to prolamování hranic statečnosti.

Pan Pocestný si myslí, že jsem v klubu přizdisráčů. Nevím, jak bych dopadl, kdyby totalita pokračovala. Je možné, že bych s nimi šel do konfliktu, nebo
se opět mírně sklonil k zemi o 1 stupeň a další a další, až bych ryl držkou v zemi.

Perestrojková léta jsem zažil na vojně, tam "to" nedorazilo ani náhodou. Pamatuju si den, kdy jsem se vrátil zpátky do civilu. hodil jsem bágl doma na chodbu, sedl si v kuchyni ke stolu a vyhrkly mi slzy úlevou. Tak už to mám kurva za sebou. Tradá do života, skončily ty pojebaný dva roky.

Pan Pocestný "perestrojku" zažil na Vysoké škole, kde to revolučně kvasilo. Nechci do něj moc šťourat, ale nějaké ústupky vůči tehdejšímu režimu musel podstoupit. Moji vrstevníci formálně vstupovali do SSM, aby se dostali na vysokou školu. Některým ani to nepomohlo, protože "chodili" do kostela. No a co pro budoucnost svých děti udělají rodiče? To jsou ta slabá místa!

Za totality jste si s komunisty natropil botu a už vám ji připsali do konce života a vyžadovali pokání.

V současnosti? Co se mi může stát! Půjdu jinam, možná budu mít míň peněz. No a co.
A co se děje, je plno veselých řiťolezců, podkuřovačů co pro svou karieru udělají COKOLIV.

Nikdo je na státní úrovni "neřeší" :)


Jenom nám, pohrobkům totality, šedým myším, přizdisráčům se srolovaným Rudým Právem o hlavu :)

Nejkrásnější 1.máj zažil jeden můj kamarád z práce v roce 1990. Picli se v hospodě a o půlnoci vypadli na náměstí. Chodili okolo rynku a provolávali "Ať žije první máj" "Sláva pracujícímu lidu" :)
08. 11. 2009 | 10:52

Pocestny napsal(a):

A chápu, další hrdina, který padá do střel, které na něj nemíří, fráze takřka každého kde? je dokumentární...
Kdo se bouří? Kolektiv odborářů z redakce, kolektiv žvanilů zde v glosáři? Vážně?

Nebo je to tak, že si nasadíte dědečkův bágl sxaček a odhodlaně vyrazíte na další generační štafetu v přenášení fekálií do budoucnosti?

Cítíte se uražen tím, jak tu mluvím s vámi? Nebo jste se rozhodl být rozhořčen i když se vás mnou věci vyřčené naprosto netýkají?

Dostanete za to pivo ke stolu mazáků??
08. 11. 2009 | 15:23

Pocestny napsal(a):

PH
povšiml jste se někde, že bych hodil nějaký oslí můstek směrem, kde vy tvoříte?

To byla jeho přihláška do klubu, ne vaše.
Já si rád přečtu vaše postřehy, není to nic, co by mělo zvedat obočí, takhle tu žil skoro i pan Každej.

Já nemam ani problém s tim, že rovnou říkáte, že jste to měl v paži, to je to samé, skoro každej se tu "držel za loket".

Mam problém to brát za normu, poněvádž i když má "půl národa" chřipku, nelze považovat za podivína toho, kdo je zdravej.

Mam problém ve chvíli, kdy dnes zaznívají z tohoto směru hlasy odsudku a panské soudy.

Mám problém, když tu ti, kdo pro spiknutí odporodu potruhlu nikdy nezvednou zadek, dokud to neudělá "většina", ale pak setrvačně pendlují, i když už jsou sami...kritizují, zavěšují dvacet let své nedávné minulosti na krk těm, kdo neudělali nic jiného než, že zbořili zdi.

To, co tu bylo / nebylo od té doby, je věcí konkrétních lidí a konkrétních skutků, platí jedno pravidlo, za vše si můžeme sami. Je vidět, jak málo lidí to dokáže unést. V každém případě není potřeba si kvůli tomu řezat krky.

Jen bych byl rád, kdyby tehdy nečinní nebyli tak výřeční.
Taky bych byl rád, aby tehdy sedmileté děti nedělaly místním šucštaflům jejich Hitlerjugend, protože jediné, o co se tu snažím, je to, aby přestali tak dětinsky lhát o vlastní minulosti.
Na školu mne vzali v roce 1988, v témže roce byl další člen mé rodiny zvolen do místního zastupitelstva přes tuhý odpor komoušů jako tzv. "nestraník", čili vně jednotné kandidátky Nár. Fronty, na základě petičního archu s dvěma tisíci podpisy.
V roce 1994 mu bylo řečeno, že bez členství v ODS se to neobejde, odmítl, skončil..

Jo, moje štěstí bylo, že v tom roce už režim couval, oni naši příbuzní tu dlužili hned několik milionů za "školné" a rozsudek nad 4 a 8 letými bratranci v nepřítomnosti - 20 měsíců za nedovolené opuštění republiky stále platil, jinak jim majetek zfendovat nemohli.
Takže stát rád přijal money od kriminálníků...

Byl to zábavná doba, kdy šlo u přijímaček tvrdit, že kádrová složka ve spisu z gymplu nepřišla a vyžádat si jí je už pozdě, tak - než jí vyžádaly, stihl jsem udělat přijímačky na třikrát jedna, což mne zařadilo na 14. místo z 15 v kruhu.
Složka přišla na podzim, hned v zimě se mne pokusili vyrazit po Palachiádě, ale zase to už bylo pozdě, protože děkan se u nás k těmhle prasárnám nenechal dotlačit a Češka sám si myl ruce, rektorát mlčel, děkan na pajďáku vyváděl, ostatní se rychle stáhli do posice "koho si nevyžádaj, toho nevyhodíme".

Tam jsem poznal ty, kteří i když byli leta "malými", nenenechali ze sebe nakonec udělat kurvy.
Šlo jim o daleko více, než těmhle tichým nestraníkům, kteří pluli davem.

Proč jsou dnes takovými ojedinělými jedinci na této diskusi, když tehdá nechtěli být než tou šedou myší, kterou erár nechá dýchat?

Pan Mihalco se rozhodl vytáhnout do pole, já jen nevím, kam vlastně ze svého kopce táhne, protože tahle bitka není jeho věcí.
08. 11. 2009 | 15:53

Petr Havelka napsal(a):

Pene Pocestný,

kdepak, své konání nepovažuji za normu. Dokonce mi dlouho trvalo než jsem si je odpustil. Nepoužívám oblíbené "Tak tím prolejzal skoro každej"

Nicméně to chápu:)
Uplynulých dvacet let je to nejlepší, co naše země za své existence zažila. Jsem šťastný, že to bylo i mých dvacet let. Kdyby mi na to co tu je sáhl, budu to bez váhání bránit.

Štvou mne řeči o vojácích, že jsou to jenom žoldáci, na to mám odpověď zde

http://www.ct24.cz/blogy/po...

Štvou mne "sentimenty" po starých časech, máme svobodu a na to mám nejčerstvější odpověď
http://zpravy.idnes.cz/mart...
Štve mne ta neodpovědnost, to současné hokynaření našich elit.

Za minulého režimu se obyvatelé naučili vyjebávat a to mám v křišťálově podobě před očima i v dnešní době.

Píšete o těch "malých" co ze sebe nenechali udělat kurvy a proč se tu v diskuzích vyskytují ojediněle?

Užívají svobody, mnohdy se u monitoru smějí současným bojovníkům minulých bitev.
08. 11. 2009 | 19:04

Pocestny napsal(a):

Tady se táhnou věci, které se tenkrát zase stát měly, ale nestaly, mohl bych tu bejt zhrzenej nad tím, co vše jede pomalu a co vůbec ne, ale necítím palčivost zrady od těch, kteří to po našem bourání zkusili postavit na nohy i když jim to spadlo do klína tak rychle jako nám.
Jo, tenkrát jsem žil v úctě a respektu ke starším generacím, poznal jsem Tigrida, Loewyho, Horáka, Medka, to byli lidé, kterým jen dělat stín byla praktická universita diplomacie a státnictví, poznal jsem schwarzenberga, i "kořen" může jednomu hodně dát, když si zvyknete na jeho styl.
Ale to je pryč a skrz tu oponu národního zase vyčuhuje bolšánskej rypák, nějak se to zase kruhem přiblížilo pocitu ze společnosti, kterej jsem měl tehdy.
to není minulost....
08. 11. 2009 | 21:29

argun napsal(a):

Pepo,
jsem, lepší už to nebude. Ta Helenka je skvělá, moc mě pobavila. A omluvil jste se tý hodný holce Mileně, Vy hulváte?

Petře Havelko,
mám dojem, že jste docela frajer. Ne každej má odvahu k sebereflexi, natož veřejné. U Vás jí tuším.

arlone,
díky. Asi to vnímáme podobně, tehdy i teď.

zdenek mihalco
07.11.2009 13:54:41. Dobrý, překvapil jste mě.
08. 11. 2009 | 21:29

argun napsal(a):

Pocestnej cestáři,
už jen málo maličko. Sice jsme spolu krávy nepásli, ale můžeme si klidně tykat, pokud jsi s tím začal, nejsem háklivej. Někde jsem slyšel, že ve slušné společnosti nabízí tykání ten starší. Čeká tě ještě spousta práce.

Chceš - li jít, věz, že budu první kdo ti zamává na cestu. Tohle je - relativně, zatím - svobodná země. Plakat za tebou nebudu. Své minulosti se ovčem nezbavíš ani na konci světa, svých kořenů také ne. Poplivat je, abych zúčtoval. je směšné, to je jen projev nedospělé duše. Je třeba pochopit a přijmout. Kdyby tu dnes bylo víc lidí jako byli Smetana a Tyl, bylo by líp. Do sluchátek si klidně střihni koho chceš, já bych po Dvořákovi volil Gerswina.

"bágl, který nám na záda neustále věší lidé jako vy, lidé, kteří nám dosmrti nezapomenou, že jsme nebyli jako oni, do úplného a smutného konce ovce v lidských šatech a posách."

Psychoanalytik by možná pomohl. Možná do bezvědomí rozběsněné ego a nebo možná naopak, zoufalý deficit zdravého sebevědomí a obsedantní potřeba něco si dokazovat. Třeba se něco semlelo v dětství, nevím, diagnózu nechám jiným. Nejde o mě, ty hrdino od Zborova. Jde o spoustu těch bezejmnenných z padesátých, sedmdesátých, osmdesátých. Nebyli tu jen Tigridové, tím jménem mě neoslníš. Byl tu třeba také jistý Jirka Šašek. Je už po smrti, už můžu. Platfúsácký číšník z Vidlákova, jeden z prvních signatářů Charty 77, najdi si ho na seznamu. Žádnej filozof, pražský knihomole, a kdyby tě slyšel, poslal by tě okamžitě do kopru. Nepotřeboval tvoje kecy k tomu, aby věděl co je správně. Zemřel asi po pátém infarktu, štvali ho jako zvěř od štace ke štaci. Nikdy nikdo o něm nic nenapsal, až někdy tuším v roce 2000 dostal na radnici metál in memoriam. Přišla si pro něj jeho žena, v zástěře a fuseklích naruby, bláznivá Markéta se sedmi křížky z rozbořeného baráku z periferie. Máš stín ponětí, co ti lidé nasadili a jaká to byla doba? Kde se v tobě bere drzost vyjadřovat se o nich jako o "ovcích v lidských šatech"? Kdybys byl jen zlomkem toho co oni, stud by ti nedovolil psát ty kraviny co píšeš. Netvrdínm, že sis neužil své. A na tu Národní opravdu nedorazil každej kdo mohl, vědělo se totiž, že bude veselo. To ti ale nedává naprosto žádné právo naplivat na zbytek světa.

"My mohli odstranit Husáka..."
Směšná představa. Tvoje megalomanské "my" je fascihující tím, jak je prázdné. Napsal Arlon. Husák na rozdíl od tebe byl chytrej člověk, šachista. Ještě než jsi odmaturoval už věděl, že skončil on i režim. A pokud ti to uniklo, tak věz, že ten režim se zhroutil zevnitř. Ideově i ekonomicky. Ten jem my všichni "hrdinové" jsme si toho v zajetí všeobjímajícího paralyzujícího strachu nestačili všimnout a tak jsme oddaně mrzli na všech těch trachtacích (nechápu, proč všechna ta výročí Palacha, Dne lidských práv a Říjnů jsou na podzim a v zimě) a podepisovali kde co v mylné představě, že bouráme režim. A ono zatím stačilo prstem šťouchnout. To podstatné se už totiž odehrálo jinde a jindy, v Rusku a v Polsku. A pak jsme si už jen odehráli ten velkolepý hapenning. Ukázalo se, že někteří z dirigentů byli fajn a jiní zase šmíra. Tak holt to na světě chodí.

Víš cestáři, u nás zedníků platí, že nejdřív se bourá a pak se staví. Jak to chodí u lovců lebek, nevím. V roce 90 jsem věděl pendrek co je firma, natož jak se řídí. Ale nebylo úniku, boural jsem. Kdybych dal sluchátka na uši a odešel středem, byl bych za kašpara. A v politice je to stejné. Z městského zastupitelstva jsem odešel po ukončení čtyřletého mandátu, pochopil jsem, že moje cesta to není. Přišli jiní a je to tak myslím, dobře. .

Až tohle pochopíš, možná se z Pocestného stane Cestář. Možná. Přál bych ti to.
08. 11. 2009 | 22:59

arlon napsal(a):

Petr Havelka
já jsem si vás za hrdinu nevybral, to si na vás ukázal Mihalco.
Já jsem sdělil, že vy jste prostě seděl v hospodě, ale jiní už houfovali václavák ať se děje co se děje.
Víte, ten problém není v tom, že vy jste byl v hospodě, to já chápu, problém je v tom, že se z toho tady dělá něco víc než to znamenalo ve skutečnosti. Je to jako přikulování sudů v trutnovském pivovaře...
Všichni tehdy dospělí někde a nějak pracovali - ať tak či onak. Ale jak kdo naložil s časem mimo pracovní dobu, to bylo v době 1988-89 velmi podstatné. Koneckonců o pár let zpátky také, jen se to nepřipomíná.
Mihalco - vy tu stále dokazujete že jste totálně mimo, nejen pokud jde o toto téma. Chudák Stejskal, měl by vás poslat se také konečně vyučit novinářem....

Prostě a jednoduše, viděl jsem to jinak a dělal jsem jiné věci. Dnes to vidím také jinak než je tady dovoleno, jen osobně nechápu, proč takové téma pitvá osoba, která jak se ukázalo po dvaceti letech v chápání moc dál nepokročila.
Je mi líto, slušněji se k tomu nelze vyjádřit.
09. 11. 2009 | 00:00

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pocestny

"Nebo jste se rozhodl být rozhořčen i když se vás mnou věci vyřčené naprosto netýkají?" Ale týkají pane Pocestný...

Pane Pocestný, nechtěl jsem zasahovat do Vašeho sporu s panem Argunem. Ovšem jakmile někdo vysoce inteligentní začne vykřikovat, že vyhrál, je to pro mě setsakramentský signál, abych si dal bacha - a ohradil se.

Když už jsem s tím začal, neodpustím si ještě dodatek.

Čtu zde na blozích přes rok velkou část textů včetně těch Vašich - čili Vás mám myslím vcelku přečteného. O Vaší inteligenci a přehledu nepochybuju. Vy byste tu mohl zcela snadno do těch Vašich pleskolebců píchat kružítkem, aby si všimli, že jsou umazaní od něčeho nepěkného. Místo toho na ně jdete se zbíječkou a maso i s těma nepěknostma stříká všude kolem.

Pro mě z práce na blozích plyne jedno poučení. Pokud se mi jednou podaří dosáhnout určitého levelu vzdělanosti, nerad bych propadl zapšklosti, patrné u mnohých z tzv. intelektuálů, i zde přítomných. A velice nerad bych propadl sebeklamu, že já ten svět povedu nejlíp.

Ono se to snadno může stát. Znám to ze své zkušenosti, když se člověk vrátí z nějaké cesty. Začíná mít pocit, že "on už ví", zatímco ostatní nechápou nic.

Vysoce inteligentních lidí, kteří propadli přesvědčení, že oni všechno vědí nejlíp zatímco ostatní šedivé omezené lobotomiky je nejlepší svázat do kozelce, pamatuje historie dost, a nedopadlo to vždy nejlépe.. lidé s takovými sklony mě docela děsí.

Neznám Vás osobně a je dost možné, že v osobním kontaktu se projevujete docela jinak. Kdo ví, možná jste jen nesmělý, smutný člověk... Jen si říkám.. můžete to vnímat jako radu jednoho sedmiletého Hitlerjugend, ale neodpustím si ji: pokud byste šel zase někdy dělat revoluci a stalo se shodou okolností, že byste opravdu ten český pluh začal táhnout, dejte si (vulgarismus) velký pozor, aby se Vám to nezvrtlo - protože známe dobře, že velké věci mají k těm strašlivých docela blízko stejně jako láska a nenávist nebo bláznovství a genialita.
09. 11. 2009 | 09:45

argun napsal(a):

Opravuji - Gershwina. Bylo pozdě, omluva.
09. 11. 2009 | 12:30

Petr Havelka napsal(a):

Pane argune,

docela frajer budu těžko, jen si tady sypu popel na hlavu. Spousta mých spoluobčanů si své "temné" chvilky vytěsnilo z paměti. To je chyba, zdravější je o tom mluvit.

Víte, tajně jsem doufal, že se ke mně někdo přidá :)
09. 11. 2009 | 16:58

argun napsal(a):

Petr Havelka
Ano, zdravější je o tom mluvit. A právě to mluvení mě u Vás připadalo oceněníhodné, protože většina raději nemluví. Také jsem čekal větší odezvu k tétmatu. Asi ta historická reflexe už nikoho nezajímá. Možná je to pro nás Čechy typické.
09. 11. 2009 | 20:25

Petr Havelka napsal(a):

Pane argune,

víte co je typické, ale zjistil jsem to až z léty

Ten šéf komunistů co mi na podniku vyhrožoval, když jsem nechtěl vstoupit byl obyčejný šofér. Na jaře 1990 přijel se svým náklaďákem na stavbu. Pracující se sešli a prohlíželi si ho jako zvíře v ZOO. Hleděl jen složit auto a vypadnout. Chlapi věděli, co jsem si "užil" a ponoukali mě "Si to s ním vyřiď, řekni mu svoje." takové to "Hoď si chlapče na orlíčka" to se říkalo dětem, když padlo Rakousko-uhersko (myslím, že o tom něco psal Werich)

Neudělal jsem to. Co bych si na něm vzal. Nevím jak velká byl svině, jestli se v něm hnulo svědomí, nebo to byl "věřící" komunista kterému se sesypal svět.

Bylo mi ho spíš líto a pak, do poražených se nekope.

Ráno, vyrážím do světa vydělávat a vracím se v pátek.
09. 11. 2009 | 21:12

Zdenek Mihalco napsal(a):

Pane Havelko,

díky za Vaše vstupy. jsou pro mě inspirací. Zdraví ZM
10. 11. 2009 | 12:34

Veronika Vendlov napsal(a):

Tedy to je diskuse, uf...

Zvlášní, mě se Pocestný vždycky zastal, zatím co jiní vesele ryli...

Jdu psát blog...i když bych spíš měla spát...jako každý nomální člověk.
13. 11. 2009 | 02:19

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

30. 01. 2010 | 01:49

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:58

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 09:59

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 10:00

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 06:43

gucci watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
06. 03. 2010 | 07:28

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 06:32

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 06:36

breitling skyracer napsal(a):

Did I really earn this or did I just wear you all down? Although skyracer it ended up winning only three awards, Avatar seemed to loom larger over the proceedings breitling super avenger than any other film, from the CGI sprinkling on stage of its bioluminescent floating sprites super avenger to Ben Stiller's blue-skinned homage in his best makeup presentation. Oddly, Avatar wasn't even breitling superocean nominated in that category . Avatar might have lost to Hurt Locker superocean in the end.
12. 03. 2010 | 03:50

breitling superocean napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
12. 03. 2010 | 03:53

armani classic napsal(a):

Interesting thing!
13. 03. 2010 | 06:31

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 06:33

replica breitling napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
15. 03. 2010 | 08:58

replica a lange sohne napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into i
15. 03. 2010 | 08:59

bvlgari assiomad napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
20. 03. 2010 | 06:38

bvlgari b zero 1 napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
22. 03. 2010 | 09:26

iPhone Contacts Backup napsal(a):

Very informative article. Thanks great
22. 03. 2010 | 14:12

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:34

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:17

http://www.kw61.com/replica-bvlgari-watc napsal(a):

30. 03. 2010 | 08:35

pavel2 napsal(a):

...to bylo pravdy a lasky a sotva jsme se otocili i hodinky byly v prdeli...
11. 08. 2010 | 09:25

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:14

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy