Výživový proces století

23. 04. 2017 | 09:38
Přečteno 26567 krát
Víc než tři roky kárného procesu, čtyřicet hodin výpovědí, přes jedenáct stovek slajdů a šest tisíc stránek dokumentů obětoval světově uznávaný vědec pro obhajobu výživového doporučení. Důvod? Nelíbilo se zájmovým skupinám.

Potravinářský průmysl a experti, kteří jeho doporučení šíří, se snaží o udržení svého vlivu. Hrozbu pro ně představují nezávislí odborníci, kteří dostávají prostor v médiích a mají tak vliv na veřejnost. Kárný proces byl veden proti vědci, který pro obhájení svého výživového doporučení a profesní cti musel vynaložit okolo 150 tisíc amerických dolarů na právní náklady a strpět nekonečné útoky na svoji pověst. Na druhé straně stojí Jihoafrická dietetická asociace, kterou sponzorují potravinářské giganty, mezi které patří třeba Nestlé, Unilever a Huletts Sugar.

Doporučení, která škodí
Tim Noakes je celosvětově uznávaný profesor sportovní medicíny, vědec a autor desítek studií a knih. Po většinu své kariéry obhajoval standardní nutriční doporučení: stravu s vysokým obsahem sacharidů a nízkým obsahem tuků, kterou prosazují odborné společnosti v USA, Velké Británii a v Jihoafrické republice, kde Tim Noakes působí. V České republice mají podobu desítek let staré výživové pyramidy se základem dříve v jedenácti, dnes v sedmi porcích obilovin. Jenže zmíněná doporučení nedovedou řešit mnoho zdravotních potíží. V zemích, které je prosazují, dokonce dramaticky narůstají počty nemocí souvisejících s výživou. Sedmdesát procent světové populace umírá na chronická onemocnění způsobená stravou, kterou podporuje silně zmanipulovaná věda. Součástí směrodatných studií je třeba i výzkum financovaný výrobcem nápoje Coca-Cola, podle jehož výsledků je přiměřená konzumace zpracovaných cukrů a slazených nápojů součásti zdravého životního stylu a příčinou zdravotních problémů jsou tuky a lenivost (nedostatek pohybu).

Výživový převrat a obvinění
Profesor Noakes hledal řešení, která mu konvenční výživová doporučení nepřinášela. Začal sledovat i mainstreamem opomíjenou literaturu a autory, analyzoval studie, na něž nezávislí profesionálové odkazovali. Zjištění vedla k naprostému obratu v jeho doporučeních. Stal se propagátorem stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků (low-carb high-fat, LCHF). Napsal bestsellerovou knihu Real Meal Revolution, celosvětově se prodalo přes čtvrt milionu výtisků. Přednáší o výživě, je sledován statisíci fanoušků. Noakesovy úspěchy a popularita ale ohrožovaly experty, kteří desítky let hlásají jiná doporučení, a průmysl, který z nich má prospěch. A tak se zdá, že bylo potřeba najít záminku k jeho umlčení. Podařilo se, když profesor Noakes odpověděl mamince na sociální síti Twitter na otázku, která se týkala příkrmů. Jeho odpověď byla hlavní výživovou organizací Jihoafrické republiky označena za neprofesionální.
Rozjelo se kárné řízení před jihoafrickou obdobou lékařské komory (Health Professions Council of South Africa, HPCSA) s cílem, aby mu byla odebrána lékařské licence. To samo o sobě budí podezření, že jediným skutečným cílem procesu bylo umlčení, vzbuzení strachu a odrazení dalších odborníků od nezávislého vyjadřování. Tim Noakes už totiž lékařskou praxi skoro dvacet let neprovozuje. Obvinění znělo: „Neprofesionální chování při poskytnutí nekonvenčního doporučení výživy kojence“. Pokud by bylo obvinění potvrzeno, došlo by pro lékaře v podstatě k zákazu nezávislého vyjadřování k tématu výživy. Jednalo by se o precedens, který by se mohl snadno rozšířit, a tak by možná za nějakou dobu zpívali jen podle not potravinářského průmyslu nejen ti koupení, ale všichni odborníci.

Kárný proces
Proces trval více než tři roky. Profesor Noakes vypovídal čtyřicet hodin, prezentoval na jedenáct stovek slajdů a šest tisíc stránek dokumentů. U soudu ho podpořili zahraniční lékaři, například Dr. Robert Lustig, dětský endokrinolog s více než třicetiletou praxí na University of California v San Franciscu.
S čím přišli oponenti profesora Noakese? S jihoafrickými dietními doporučeními z roku 2001, jež vznikla pod vlivem potravinářského průmyslu, a jedinou metaanalýzou, která měla podporovat stravu s vysokým zastoupením sacharidů pro snížení hmotnosti a rizik srdečně cévních onemocnění. Údajnou prospěšnost stravy s vysokým podílem sacharidů detailně rozebrala ve své analýze Dr. Zoe Harcombe, britská expertka na systematické přehledy, která metaanalýzu vyhodnotila jako nesolidní. Dr. Harcombe ve svém svědectví na metaanalýze dodané oficiálními experty z HPCSA demonstrovala, jak je možné čarovat se studiemi a vyhodnocovat výsledky, které vůbec neodpovídají skutečnostem, jež studie zjistily. Uzavřela, že studie nepřináší žádné důkazy pro podporu současných dietních doporučení. Pod odkazem najdete geniální a vtipné shrnutí celého procesu ve videu od Dr. Harcombe.
Výživářskou organizací obhajované doporučení bylo postaveno na tzv. diet-heart hypothesis, podle níž jsou příčinou nemocí srdce nasycené tuky a cholesterol. Noakes úspěšně prokázal, že k tvrzení neexistují odborné podklady, že riziko kardiovaskulárních onemocnění nízkotučné diety naopak zvyšují a že jím doporučovaná LCHF strava riziko snižuje cestou snížení inzulinové rezistence.

Nemáme jednotná správná výživová doporučení
Po třech letech procesů byl profesor Noakes kompletně zproštěn obvinění. Co z toho vyplývá? Prohra je na straně ovlivněných expertů, kteří si přivlastnili právo diktovat podmínky zdravé výživy za podpory zájmových skupin.
Za výživově nejdůležitější považuji, že v rámci procesu se odborné organizaci nepodařilo doložit jednoznačnou zdravotní prospěšnost jejich doporučení pro veřejnost, která jsou založena na příjmu sacharidů, a současně se jí nepodařilo ani vyvrátit odbornou správnost doporučení profesora Noakese o zdravotní prospěšnosti stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků.

Máme teď všichni jíst sádlo místo chleba?
Ne. Doložená zdravotní prospěšnost nízkosacharidové stravy s vysokým obsahem tuků znamená, že LCHF strava představuje jednu z výživových možností, kterou je třeba sledovat a zkoušet. Že se jedná o stravovací způsob, který může některým jedincům pomoci v prevenci a terapii určitých onemocnění. Otázkou do diskuze a tématem ke sledování je, jestli by LCHF strava, případně strava, která se zkrátka jen liší od současné oficiálními odbornými organizacemi a odborníky prosazované stravy, nebyla pro většinu z nás prospěšnější. Zdá se, že aktuální doporučení nás dovedla k rozmachu nadváhy, cukrovky, nemocí srdce a cév a různých druhů demence, které jsou všechny spojovány s nadbytkem sacharidů. Namísto bezhlavého prosazování jednoho modelu zdravé výživy potřebujeme mnohem větší toleranci k individuálně nastaveným dietám. Aktuální výživová doporučení potřebují řádnou aktualizaci.

Nadace Tima Noakese zpracovala jeho výpovědi a nabídla je v podobě krátkých záznamů na svých webových stránkách (celkem 46 částí včetně odkazů na zdroje), aby se s informacemi mohl seznámit každý, kdo má zájem.

A zde nejnovější tisková zpráva jihoafrické dietetické asociace k jejich prohranému procesu. Nejlepší jsou komentáře pod zprávou, ze kterých je jasné, že obvinění a tuto reakci na proces veřejnost vnímá naprosto odlišně než asociace. V komentářích je opakovaně vyjádřen požadavek omluvy pro Tima Noakse, potřeba aktualizace doporučení asociace na základě vědeckého poznání prezentovaného v rámci procesu a zastavení vlivu zájmových skupin na tvorbu doporučení a práci profesionálů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy