Návrat divokých koní 2016

15. 07. 2016 | 12:13
Přečteno 12328 krát
Od roku 2011 uskutečnila Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR již pět transportů koní Převalského do západního Mongolska. Během nich bylo dosud na vzdálenost téměř šesti tisíc kilometrů přepraveno osmnáct klisen a jeden hřebec, kteří jsou ke dnešku rodiči patnácti potomků. Zoo Praha tak sehrává zcela klíčovou roli při návratu posledního divokého koně do jeho domoviny. V letošním roce se uskuteční další, tentokrát zdvojený transport. Kromě čtyř koní z Prahy je naplánováno přepravit do Takhin Talu (Tachin tal) na západě Mongolska i čtyři „převaláky“ z národního parku Khustain Nuruu (Chustaj nurú) poblíž Ulánbátaru.

Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu během loňského transportu.
Přistání armádního letounu CASA na nezpevněné letištní ploše v Bulgan Sumu během loňského transportu.


Letoun CASA odstartuje z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích v sobotu 16. července ve 14.00 a po dvou mezipřistáních v Kazani a Novosibirsku by měl dle předpokladů dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v neděli 17. července ve 13.35 místního času, tj. 7.35 středoevropského času. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do oblasti Takhin Tal (Tachin tal) v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde budou následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

Až potud je plán transportu stejný jako v předchozích letech. V tomto roce však CASA ve středu 20. 7. v 9 hodin místního času odstartuje z Bulgan Sumu k letu do Ulánbátaru, kde by do ní měli být naloženi čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu v Gobi B.


Harmonogram letu CEF 637

Sobota 16. července v 14.00 LSEČ - odlet z letiště Praha-Kbely.
Sobota 16. července v 20.00 LSEČ (21.00 místního času) - přistání v Kazani, odlet ve 21.30 LSEČ (22.30 místního času).
Neděle 17. července ve 2.45 LSEČ (06.45 místního času) - přistání v Novosibirsku, odlet v 4.05 LSEČ (08.05 místního času).
Neděle 17. července v 7.35 LSEČ (13.35 místního času) - přistání v Bulgan Sumu.
Středa 20. července v 3.00 LSEČ (09.00 místního času) - odlet z Bulgan Sumu.
Středa 20. července v 06.55 LSEČ (13.55 místního času) - přistání v Ulánbátaru.
Čtvrtek 21. července v 05.30 LSEČ (12.30 místního času) - odlet z Ulánbátaru.
Čtvrtek 21. července 8.50 LSEČ (14.50 místního času) - přistání v Bulgan Sumu.

Národní park Khustain Nuruu leží necelých sto kilometrů od hlavního města Ulánbátaru a koně Převalského zde nežijí ve zcela přirozeném prostředí. Naopak přísně chráněná oblast Gobi B byla součástí jejich historického areálu a pro budoucnost koní Převalského ve volné přírodě je klíčová. V Khustain Nuruu byli již v květnu odchyceni jeden hřebec a šest klisen, z nichž by tři klisny a hřebec měli být přepraveni do Gobi B. Zatím čekají v rozlehlé ohradě, která byla vybudována speciálně pro tento účel.

20. května bylo v Khustain Nuruu odchyceno devět koní Převalského a umístěno do nově vybudované ohrady. Čtyři z nich by v následujících dnech měli být přepraveni do Gobi B.
20. května bylo v Khustain Nuruu odchyceno devět koní Převalského a umístěno do nově vybudované ohrady. Čtyři z nich by v následujících dnech měli být přepraveni do Gobi B.


Klisny určené pro letošní transport z Prahy

Předběžně jsou pro transport z České republiky vybrány čtyři klisny - Heia, Reweta, Nara a Heilige. Jako náhradnice jsou připravené tři - Konni, Romy a Chantou.

Heia - narozena 6. 6. 2013, pochází z německého Döberitzer Heide, odkud k nám přišla letos v dubnu.

Reweta - narozena 14. 5. 2013, která pochází ze zoo v Lipsku, k nám dorazila v říjnu 2015.

Nara - narozena 10. 7. 2013 v rakouském Grünau. K nám přišla již na jaře 2015, kdy byla náhradnicí pro předchozí transport. Loni nakonec vybrána nebyla a zůstala v Dobřejově připravena pro transport letošní.

Heilige - narozena 4. 6. 2013, pochází stejně jako Heia z německého Döberitzer Heide. Její matkou je klisna Fidorka, která přišla na svět v roce 2000 v Praze. Heilige je u nás od října 2015.

Heilige, Heia a Rweta v Dolním Dobřejově při čekání na letošní transport do Mongolska.
Heilige, Heia a Rweta v Dolním Dobřejově při čekání na letošní transport do Mongolska.


Náhradnice:

Konni - narozena 27. 5. 2014 v Tierparku Berlín, je u nás od dubna 2016.

Romy - narozena 29. 5. 2009 v Lipsku, k nám přišla v dubnu 2016. Je to sedmiletá zkušená klisna, která již odchovala dvě hříbata. Má klidnou, ale důraznou povahu.

Chantou - narozena 6. 5. 2012 v dánském Givskudu, k nám přišla v prosinci 2015 z německého Weilburgu.


Partneři a podporovatelé projektu

Reintrodukce koní Převalského probíhá ve spolupráci s mezinárodní organizací ITG (International Takhi Group) a SPA Gobi B a zároveň za podpory mnoha partnerů i sponzorů - vedle Armády ČR je již tradičním podporovatelem také Magistrát hlavního města Prahy. V letošním roce na transport přispělo i Ministerstvo životního prostředí ČR, Zoo Leipzig (Německo), Heinz Sielmann Stiftung (Německo), Khustain Nuuru National Park (Mongolsko) a Ministerstvo životního prostředí, zeleného rozvoje a turismu (Mongolsko).

Projekt Návrat divokých koní nespočívá pouze v transportu koní Převalského do mongolské Gobi. Významnou úlohu hrají také související aktivity Zoo Praha v jihozápadním Mongolsku. Zde byly za přispění České rozvojové agentury ČR postaveny pozorovací posty pro strážce národního parku Gobi B, vystaveny seníky pro koně, rekonstruována nemocnice ve vesnici Bij, ale také pořízen sněžný skútr. Zoo Praha podporuje místní strážce i materiálně - pořídila jim terénní vozidla, zprovoznila internetové připojení pro komunikaci s partnery, pořídila dalekohled nebo veterinární pušku nutnou k vakcinaci koní.

Na základě špatných zkušeností s horkými léty bez přístupu k pitné vodě, pro kterou strážci musí každý den jezdit do desítky kilometrů vzdálené vesnice, se Zoo Praha rozhodla letos vybudovat pro potřeby koní i strážců, kteří o ně pečují, vrtanou studnu. Vybudovat studnu v Gobi je však poměrně nákladná záležitost. Nákup potřebného vybavení a výdaje na expertní služby a část dalších prací hradí v rámci tzv. "malé" rozvojové pomoci Velvyslanectví České republiky v Ulánbátaru. Vše ostatní bude financovat Zoo Praha – a spolu s ní i každý z řady dárců, kteří přispěli do kampaně „Metr za litr“, návštěvníci zoo díky podpoře zřizovatele zoo Magistrátu hl. m. Prahy (z každé vstupenky do zoo příspěvek 2 Kč na záchranné projekty Zoo Praha) a společnost Kofola a.s. (pramenitá voda Rajec).

Tiskové materiály Zoo Praha.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy