Design v Kurníku

06. 11. 2017 | 17:31
Přečteno 6328 krát

cocokarl
cocokarl


Můj výstavní chov napadla kuna. Sedm malých paduánek zardousila a sežrala. Pořád se mi po nich stýská... Jsem designer a umělec a tak jsem se rozhodla, že je znovuoživím ve svém konceptuálním projektu CocoKarl. S mamkou jsme jim postavily parádní kurníček, navrhli 3D tiskárnu a propojujeme město s venkovem.

very sad story...
very sad story...

cocokarl.com
cocokarl.com

aristokratka paduánka
aristokratka paduánka


Postprodukce přírody
CocoKarl nabízí hru, která je v dnešním světě sešněrovaném korporátními imperativy a povinnostmi konzumní společnosti možností smysluplně se navracet k vlastním kořenům, k sobě samotným. Právě Hra totiž umožňuje spojení a sdílení radosti i hlubokého vhledu do nekonečných tajemství přírody. Jedinečné společenství ekologicko-recyklačního projektu CocoKarl propojuje mistry svých oborů, ať už jde o design, haute couture, komunikaci, stavitelství i nejmodernější technologie s chovateli, kreativci a drobnými zemědělci i majiteli restaurací, se zákazníky design-shopů, ale také s milovníky umění a ekology a v neposlední řadě s dětmi a jejich rodiči.

design toy collection/photo Anna Vedralová
design toy collection/photo Anna Vedralová

design toy white
design toy white


Radost exploduje v kohoutích barvách, šedo-mrtvá tma se rozjasňuje
První z pilířů projektu CocoKarl nese titul Design v kurníku. Společnost dnes vnímá kury domácí jako hloupé ptáky, kteří žijí ve špinavém chlívku, zapáchají, vydávají divné zvuky a občas snesou vejce. Přitom v historii měly slepice čestné postavení u dvora a objevovaly se i na honosných obrazech.

paduánka movie star
paduánka movie star

we are friends
we are friends

smile
smile

interview
interview

star
star

home
home

gilles berouard
gilles berouard

cocohouse inspired by Expo 58
cocohouse inspired by Expo 58

hen is gold
hen is gold

blackgold designblok limited collection
blackgold designblok limited collection

pavel staněk
pavel staněk

eda kauba
eda kauba


A CocoKarl odkazuje k rustikálnosti designu. Nemusí mít přece jen strohou dnešní podobu, rustikálnost odkazuje k nostalgii, což je také vcelku aktuální impulz v našem myšlení. Tato část mého záměru našla propojení s mistr truhlářem Zdarem. Propojení s humorem je díky CocoKarl možné :)

https://www.facebook.com/tereza.janeckova.7524/posts/1549500005096339
https://www.facebook.com/tereza.janeckova.7524/posts/1542191935827146

Manuál

1 / Odpad neexistuje


Nic se nevyhazuje. Vše jednou poslouží. Zde se můžete pralesem navrstvených předmětů prodrat zcela po vlastní trase. Tak jsem to už založila v projektu Vlevo nahoře, vpravo dole (2005). Více

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá
Obývací pokoj 2005 / photo Kateřina Malá

Kuchyň /photo Kateřina Malá
Kuchyň /photo Kateřina Malá

Dětský pokoj /photo Kateřina Malá
Dětský pokoj /photo Kateřina Malá

Ložnice /photo Kateřina Malá
Ložnice /photo Kateřina Malá,,Byt Janečků je prabyt, tak jako v pralese bují příroda, tak zde bují civilizace. Zdá se, že každý předmět, který se zde ocitne tady taky zakoření. Jedná se o přírodu moderního věku, o hustotu předmětů tak různorodé povahy, že se v tom ohromujícím množství jinakosti ztrácí řád, podle něhož by bylo možné prostor vnímat.”

JAN GOGOLA ml., režisér, dramaturg ČT, pedagog FAMU, publicista

,,Strážcem rodinných příběhů dnes už není nejstarší člen rodiny a jeho vyprávění, ale fotoalbum a videotéka se záznamy našich výletů a oslav. Oblibu stále ještě neztratily papírové krabice, do kterých se zjihlým srdcem ukládáme lístky z divadelního vystoupení, pohlednice z Hamburku, obal od čokolády, šišku z neznámého jehličnanu nebo balený cukr z Terstu. Uložení nashromážděných předmětů osmyslňuje pouze naše existence, která hledá v nesourodé koláži důvěrné připomenutí našich činností a prožitků.
Není náhodou obydlí Janečkových obrovskou obytnou krabicí, kde se vrství stopy aktivit a událostí jednotlivých rodinných příslušníků? Byt Janečkových představuje jakýsi rodinný environment, který vyžaduje neustálou péči jeho uživatelů stejně jako kulturní krajina. Stačí, aby některá z částí bytu byla neobsazena lidskou přítomností a je okamžitě zanesena novými vrstvami událostí v podobě kuriozit všeho druhu stejně jako nálety dřevin obsadí nekosené orchidejové louky.”

ROSTISLAV KORYČÁNEK, historik umění

,,Domov Janečkových je monádou světa, v kterém je stále těžší určit, co je příroda a co technologie, kde končí džungle a začíná lidstvo, a zda se moderní člověk nestává zásluhou medicíny a technologických extenzí kyborgem. Vlastně to ani není obyčejný domov, ale skutečný kosmos, dokonalý a spravedlivý celek – ekosystém, v kterém harmonicky koexistují nejrůznější „spolubydlící“. Generace lidí, předmětů, zvířat a dokonce i myšlenek a stylu zde zanechávají vrstvy, které interagují na způsob postmoderního románu. To, o čem filosofové a další myslitelé psali po celá desetiletí, Janečkovi žili a stále žijí.”

DENISA KERA, teoretička Nových médií

,,Tak jako jsou dnes módní interiéry minimalistické, neosobní a chladné, tak je interiér Janečkových vřelý a možná až příliš osobní. Z extrému do extrému.
Uvědomuji si, jak by prostředí, které obýváme, vypadat nemělo. Ale zároveň se utvrzuji v myšlence, že podoba interiérů, jak ji prezentují současné časopisy, tedy interiérů sestavených z fragmentů různých tvůrců, interiérů bez charakteru a duše, není tím správným řešením.
Je správné klientovi implantovat autorský architektonický názor na podobu jeho soukromí, názor, který je mnohdy ovlivněn módními trendy a často nepracuje s představami a potřebami klienta? Je správné prosazovat jen svůj autorský pohled na svět a vybírat si stejně přemýšlejícího klienta, nebo klienta vzdělávat a být vzděláván klientem?”

YVETTE VAŠOURKOVÁ, architektka, Z Architects

Je báječné mít vše, na co si pomyslíte. Doma to prostě někde je, stačí jen trochu pátrat. Nevyřčeným pravidlem je, že se nesmí vyhazovat věc jiného člena rodiny, který o tom neví. A podobně je to s jídlem. Co nesní člověk, dostanou psi, co nesní psi dostanou kočky, po kočkách slepice a po slepicích vše zmizí po náletu vrabců.”

Říká architekt Osamu Okamura.

http://www.archiweb.cz/salon.php?type=10&action=show&id=5
https://fotografmagazine.cz/magazine/rodina/tendence-2/tereza-janeckova-pavlina-micova/


2 / Jakoby nahodilost


Jedná se o kurník džungli. Kurník působí dojmem pralesa, který si roste jak chce. Ovšem všechno, co se v něm kdy octlo, jakoby mělo jakýsi smysl. Vzniká tak určité napětí v tom smyslu, že vidíme civilizaci a přírodu zároveň. Účel jednotlivých předmětů a prostoru se relativizuje ohromujícím množstvím věcí a jejich jakoby nahodilosti. Jsme v přírodě moderního věku. Kurník totiž problematizuje klasické dělení na pracovnu, obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, kuchyni atd.

nic se nevyhazuje
nic se nevyhazuje

mother karla design henhouse
mother karla design henhouse

karla is ready
karla is ready

no waste
no waste


3 / Proč by to tak nakonec nemohlo být?

Spát v obýváku, mít dětský svět v obýváku, chodbu jako obývák, vše tady vypadá jako obývák. Je to obývací byt. Místnosti jsou zaměnitelné, princip živelnosti prorůstá bytem a sjednocuje ho až na dvůr. Byt má v sobě rovněž jakýsi přesah v tom smyslu, že v něm lidé jaksi zanikají. Je to byt demokratický, lidé a předměty v něm mají jakoby stejnou důležitost a roli. Věci jsou zde pro člověka, ale zároveň je zde člověk pro věci.

house is finíto
house is finíto

two in one
two in one


Pokračování příště:
V kurníku se jakoby neuklízí + GOLD Design Kurník…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy