Afghánská bomba v Londýně, Berlíně a New Yorku

26. 07. 2010 | 18:24
Přečteno 3776 krát
Glenn Greenwald - Afghánská bomba v Londýně, Berlíně a New Yorku

Nejžhavější zprávou tohoto týdne bude – nebo by alespoň měl být – nový a masivní únik informací, konkrétně zhruba 90 000 stránek tajných materiálů souvisejících s válkou v Afghánistánu v letech 2004 – 2009, které agentura Wikileaks poskytla deníkům Guardian, Der Spiegel a New York Times.

Podle newyorského deníku jde o „nepřikrášlený pohled zdola, který afghánskou válku vykresluje v mnoha ohledech černěji než oficiální zprávy“. Podle Guardianu podávají dokumenty „devastující obrázek selhávající války v Afghánistánu, který dokládá, že koaliční síly zabily při nehlášených incidentech stovky civilistů, že útoky Tálibánu nabírají na intenzitě a že velitelé NATO vyjadřují obavy, že válku rozdmýchává také Pákistán a Írán“.

Tyto tři deníky si Wikileaks vybrala zřejmě proto, aby co nejvíce znásobila dopad aféry na americké a západoevropské občany, kteří nákladnou válku už devět let platí ze svých daní a jejichž vlády před nimi spoustu podrobností raději drží pod pokličkou.

Jistý tajný materiál CIA z března 2010 (který rovněž získala a zveřejnila Wikileaks) se zamýšlel nad tím, jak zvrátit negativní veřejné mínění Evropanů o afghánské válce, které by mohlo v nejhorším případě vést i k úplnému stažení evropských zemí z konfliktu. Závěr – nejcennějším „aktivem“ v úsilí nasadit válce nějakou pohlednou masku je Barack Obama a jeho oblíbenost na Starém kontinentu.

Aféra se již přirovnává ke slavným Pentagon Papers (přísně tajná studie americko-vietnamských vztahů, kterou roku 1971 zveřejnil New York Times – pozn. překl.), které veřejnosti ukázaly pokrytectví a prolhanost tehdejší Johnsonovy vlády a významně zvýšily všeobecnou nedůvěru k politikům a k oficiální propagandě. Nedovedu si představit, že by dokumenty z Afghánistánu neměly podobný efekt, ačkoli je pravda, že dnes – narozdíl od Vietnamu – obyčejný člověk následky války nepociťuje na vlastní kůži. Drtivá většina občanů v ní sama nebojuje a jen málokdo osobně zná někoho, kdo se jí účastní nebo kdo v ní zahynul. Je tedy možné, že ani tato drsná fakta o pravé podobě afghánského konfliktu nikoho z letargie nevytrhnou. Je relativně snadné podporovat, potažmo mlčky trpět válku, v níž neriskuje život žádný váš známý nebo příbuzný.

Nikoho už dnes nešokuje odhalení, že válka v Afghánistánu se vyvíjí podstatně hůře, než se nám snaží namluvit naši zvolení představitelé. Kromě faktu, že lhaní o válce je něco, co politici v době války dělají téměř instinktivně – proto má válka tak rozkladný efekt na demokratické hodnoty ve společnosti – do médií v poslední době unikla řada tajných dokumentů, které výslovně tvrdí, že válka jde od desíti k pěti a že s vítězstvím už dávno nikdo doopravdy nepočítá. Každý, kdo se o věc alespoň příležitostně zajímá, dobře ví, že koaliční vojáci už mají na svědomí nesčetné masakry neozbrojených civilistů následované oficiálním zametáním pod koberec, tajné popravy bez řádného soudního procesu a uklidňující pohádky z politických kruhů, které jsou absurdně odtržené od reality.

Ať už je to jakkoli, Wikileaks se znovu ukázala jako jedna z nejcennějších a nejdůležitějších organizací moderní doby. Stejně jako v nedávném případu videa, které zachycuje útok vojenských vrtulníků na neozbrojené civilisty a novináře v Bagdádu, neexistuje jediný opodstatněný důvod, proč by armáda měla podobné informace tajit. To ale náš „národně-bezpečnostní stát“ dělá již téměř reflexivně – schovává se za prakticky absolutní stěnou utajení, aby občanstvo zůstávalo v blažené nevědomosti o okolním dění. Wikileaks jako jedna z mála entit do této stěny úspěšně vysekává díry, jimiž pak my ostatní můžeme alespoň očkem pokukovat po tom, co se kolem nás naším jménem vlastně děje.

Každý, kdo věří, že stát zneužívá svých pravomocí, aby držel své poddané občany v nevědomosti a manipuloval veřejným míněním – a kdo tomu dnes ještě pořád nevěří? – by měl být jednoznačně na straně větší transparentnosti, kterou nám Wikileaks a její zdroje (někdy jako osamocení vojáci v poli) neohroženě zprostředkovávají.

Aktualizace 1 - Profesor žurnalistiky z Newyorské univerzity Jay Rosen se nesmírně zajímavě vyjadřuje k tomu, proč je Wikileaks dnes tak důležitá a proč nahání takový strach tolika politikům a jejich mediálním poskokům.

Aktualizace 2 - Časopis New Yorker přináší velice kvalitní analýzu zveřejněných dokumentů a ukazuje, jak a proč dokládají jasné pokrytectví politické reprezentace.

***


Glenn Greenwald je sloupkařem internetového deníku Salon.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

voroshilov napsal(a):

Vzdy mne pobavi kdyz zurnalisti"nahodou"dostavaji do ruky prisne tajne materialy!
Inu zidovska media maji bohaty arzenal ovlivnovani verejneho mineni.
26. 07. 2010 | 20:02

void napsal(a):

to voroshilov:

az se dosmete tak si zkuste neco zjistit o wikileaks

wikileaks forever :-)
26. 07. 2010 | 20:33

Targus napsal(a):

To voroshilov:

Jakýpak bulvár a jakápak židovská média. válku v Afghu rozpoutali a vedli titíž lidé, kteří mají na svědomí zločinné přepadení Iráku pod záminkou hrozby ZHN a titíž lidé, kteří mají hlavní podíl na krvavém rozpadu Jugoslávie a vytvoření kosovského narkostátu.
snad si nemyslíte, že když lhali jindy a jinde, budou mluvit čistou pravdu o tom, jak dostávají na frak po devíti letech plných úspěšných ofenzív proti Talibům?
Jste směšný a naivní.
26. 07. 2010 | 21:16

voroshilov napsal(a):

Ja jsem smesny a naivni,a wikileaks nahodou zakopne o prisne tajne informace(a nikomu z toho uniku nepadaji hlavy)aby ukoncil nepopularni valku v dobe krize,Watergeit jako vysity a Vy nevidite souvislosti!
26. 07. 2010 | 21:32

Zacheus napsal(a):

Jestliže USA,potažmo NATO není za několik let schopno i se svojí nejmodernější výzbrojí totálně zvítězit v Afganistánu, jak by asi dopadl zásah v Íránu,nebo dokonce - v rámci budování Nového světového pořádku - útok na Rusko? Kde udělali soudruzi v NDR chybu? Tohle se musí pořádně probrat v Trilaterální komisi a při příští schůzce Bilderbergské skupiny:-).
26. 07. 2010 | 21:49

voroshilov napsal(a):

Zacheus:
Utok na Rusko uz davno neni zapotrebi nebot nova ruska oligarchie se uplne zapojila do toho noveho svetoveho radu,Iran ani Severni Koreu nikdo prepadat nebude protoze porad potrebuji nejakeho strasaka.
26. 07. 2010 | 21:54

Targus napsal(a):

To voroshilov:

Samozřejmě, že se to NĚKOMU hodilo, aby tyhlety skutečnosti vylezly na povrch v přesně stanovenou dobu. No a co? Proč by musel každý nutně držet hubu, krok a řadu? jednoho generála už vykopli, pokud budou pokračovat, budou muset na konec jít do Afghu sami. Proto se asi potřebujou nadechnout a popřemýšlet, jak z toho vyváznout s co nejmenší ostudou.O ztrátě tváře nemůže být ani řeči, oni už totiž dávno žádnou nemají.
26. 07. 2010 | 22:02

Zacheus napsal(a):

To Voroshilov. Nevím, jestli mám být rád, nebo ne...:-).

Přeji Vám dobrou noc a hezký zítřejší den.
26. 07. 2010 | 22:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a nadávky obsahující text ("blbečku"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
26. 07. 2010 | 22:06

Zacheus napsal(a):

To Tarqus.

"O ztrátě tváře nemůže být ani řeči, oni už totiž dávno žádnou nemají".

Obávám se,že se tato skvělá myšlenka :-)týká obou stran afgánského konfliktu... a o to je to neřešitelnější.

Také Vám přeji dobrou noc:-).
26. 07. 2010 | 22:08

Zacheus napsal(a):

Dobrý večer, pane Stejskale,

také Vám přeji dobrou noc a hezký zítřejší den. Zacheus
26. 07. 2010 | 22:23

Targus napsal(a):

To Zacheus:

Afgh nelze srovnávat s jinými státy. Klíčové jsou tři faktory:
1/ geografické podmínky
ty jsou poměrně unikátní, minimální infrastruktura, značně zvlněný terén činící standardní techniku téměř nepoužitelnou. Velice řídké osídlení, minimum zdrojů pitné vody, absence větších cílů nepřítele, kde by docházelo k soustředění lidských zdrojů i techniky. To vše neumožňuje využít logistickou a palebnou převahu aliance.
2/ charakteristika nepřítele
Talibán,potažmo obyvatelstvo, které bojuje v jeho řadách je největším problémem.V podstatě jde o jeden z nejméně technikou a západní kulturou zasažený stát, proto může uplatňovat jisté výhody, které vyplývají z faktického stavu:
A/ obyvatelstvo má minimální nároky na výživu a bydlení, potažmo na jakoukoli spotřebu. Žije v podmínkách, ve kterých by Evropan nebyl schopen jako druh přežít. Alianční voáci mu v podstatě nemají co vzít, nemají jak vyvíjet tlak na ukončení konfliktu.
B/ obyvatelstvo je na válečný stav přivyklé, válka tam probíhá nepřetržitě po desítky let.
C/ Zcela jiná hodnotová měřítka ve vztahu k ceně života obecně udělují domorodcům významnou komparativní výhodu. Totéž platí o korupci, tammějšímu pojetí morálky a cti.
D/ skvěle zvládnutá taktika partyzánského boje v kombinaci s výše uvedenou velice nízkou cenou lidského života tvoří efektivní nástroj k vytvoření tvrdého tlaku na alianční vojska
3/ financování války
alianci se naprosto nedaří odříznout Taliban od finančních zdrojů, pocházejících jak z prodeje drogových polotovarů, tak z dotací arabského světa. Zde se nastoluje otázka více méně prokázané účasti CIA na transportu drogových polotovarů i finálních výrobků ke spotřebiteli, tj. do evropských zemí.
Z výše uvedeného je zřejmé, že konečné vítězství je možné za cenu likvidace naprosté většiny obyvatelstva na území, na kterém si uchovává vliv Taliban,likvidace logistiky Talibanu, která má kořeny v sousedních státech, či snad srovnání horského terénu do jedné roviny. ta poslední možnost se mi jeví asi tak nejpravděpodobnější.
26. 07. 2010 | 22:31

Targus napsal(a):

To Zacheus:

Mám obavu, že v případě Talibanu je tomu přesně naopak. vystupuje jako obránce místních tradičních kulturních hodnot a dává příležitost ke slušnému výdělku námezdnímu vojsku, které se skládá z místních rolníků pěstujících mák, tu a tam si odskočivších si zastřílet na alianční vetřelce. Samozřejmě na povel místního vůdce klanu, který si vydržuje i svou takříkajíc družinu. Nikoli ovšem šlechticů a lovčích, nýbrž námezdných samopalníků.
26. 07. 2010 | 22:37

Zacheus napsal(a):

Tarqus.

Děkuji za velmi zajímavou odpověď a souhlasím s Vámi. Varianta " srovnání horského terénu do jedné rovině", by podle mne zřejmě znamenala použití jaderných zbraní. A myslím si, že - v jiné historické rovině - Vámi uváděné základní skutečnosti byly také příčinou porážky armády Sovětského svazu v Afgánistánu.
26. 07. 2010 | 22:41

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://kaifolog.ru/uploads/...
Veselé krizování bude líp...
26. 07. 2010 | 22:54

Targus napsal(a):

To Zacheus:

Srovnáním terénu jsem myslel spíše jako stejnou absurditu v porovnání snahy vyřešení konfliktu vojensky. Vzhledem k hustotě osídlení by se asi ZHN míjely účinkem.
V Afghu již prohrálo více armád. Nemýlím-li se, dostali tam na zadek i Angláni a Alexandr Makedonský. Ten ale včas zařadil zpátečku, než aby si nechal zdecimovat armádu.
26. 07. 2010 | 23:01

Zacheus napsal(a):

To Tarqus:

Děkuji za odpověď a ještě jednou přeji dobrou noc:-).
26. 07. 2010 | 23:05

Zacheus napsal(a):

To wbgarden.

Díky za snímek a přeji i Vám dobrou noc:-).
26. 07. 2010 | 23:07

Charlie napsal(a):

jasně Drobku

doufejme, že ve velké části světa zvítězí islám.
Nebo alespoň nějaká forma komunismu (ten bohužel ještě nezavedl ženskou obřízku a pouští dívky do školy).

Zatím nás musí těšit, že naši muslimští bratři ve zbrani dávají americkému satanu nafrak.

Teď pracuj na renovaci ČSSD, aby mohla vést naši novou džahámírii.
27. 07. 2010 | 00:58

pumprlidentlich napsal(a):

"V roce 2008 jsem se začal angažovat v komunální politice v barvách sociální demokracie"

Drobek a další výběr vhodných kapitol z Mein Kampf. Ohromující. A to okopíroval sám. Bez Paroubka.

Jak to, že se přísně tajné, "velice kvalitní" analýzy nevydávají v Rusku, Iránu atd? Záhada.

Víte, že Drobek již nahradil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii? Jsou to tupci. Okopíroval " velice kvalitní" anonymní internetovou studii a tam to zjistil.

A co Drobek s nasazením vlastního života okopíruje příště?
27. 07. 2010 | 07:05

yara ze země krys napsal(a):

Pro Charlie:
Jestli si myslíte, že takto jako v Afgh. se dá porazit Islám, tak jste hodně mimo. Tahle válka v Afgh. se zdá úplně zbytečná. Islám se dá jenom zarazit tvrdým a důsledným hájením kulturních a křesťanských pozic doma ve svých zemích a vyžadováním dodržování západních civilizačních zavedených pořádků. Samozřejmě
není vůbec rozumné jim předávat moderní výrobní technologie, které znamenají velký tech. a vědecký odstup a převahu od těchto zemí. Bohužel oni se množí jako lumíci a nutně dojde v kontextu cca 20 let ke snaze obsadit zdroje surovin, energie, vody, ale i dalšího prostoru. V této souvislosti se mi jeví americké zbrojení a existence 716 základen v 38 zemích světa jako lepší varianta. Raději americké nezdravé hamburgery (vymyslel je bohužel potomek Čecha) než burky (šádory) a korán s vystrčenými zadky v mešitách a totální ponížení žen!
27. 07. 2010 | 07:13

jozka napsal(a):

no, yaro, ale jak do toho obrazu US zakladen coby pbrancu pred islamskym nebezpecim zamontujeme vytvoreni islamskeho statu v Evrope?
27. 07. 2010 | 08:27

void napsal(a):

to voroshilov:

no muj prispevek na vas smeroval spise k tem zidovskym mediim. najdete mi za wikileaks pripadne za jejich zdrojem v tomto pripade nejaka zidovska media, rad se podivam jak nas ti manipulatori vodi za nos.

jinak to vypada, ze wikileaks se dari dobre - jsou v podstate nedostupne - heavy traffic.
27. 07. 2010 | 09:00

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat....
http://kaifolog.ru/uploads/...
Veselé krizování...
27. 07. 2010 | 11:18

Charlie napsal(a):

yara ze země krys

já si myslím, že nad tím koumají i jiní pašáci než jsme my.
Není to snadné rozhodování jak to řešit.
Můj osobní dojem je, že v Afg nelze tzv. civilizovanými prostředky zvítězit.
Muselo by se použít "ruské řešení" v Čečensku.

Chytrákům z Wikileaks (a levicových novin) se to kecá. Na 11.té září se už pomalu zapomíná a i v Americe lidičky koumají, proč by všechno měli platit a co je jim vlastně do toho. Zvlášť když Evropa stojí bokem a kibicuje.

Nějaká lidská práva žen nikoho z těchto salónních demokratů netrápí a netrápila.
Nečetl jsem článek, ve kterém by se tito výtečníci nelidským postavením obrovského množství muslimských žen zabývali.
Zato jsem si přečetl desítky článků ve kterých spílají Clintonovi, Bushovi,Blairovi, Obamovi a celé Americe. Zvláště ta na ně působí jako červený hadr na býka.

P.S. škoda, že popravili Saddáma - mohli by jej teď ti chytrolíni co kritizují válku v Iráku znovu instalovat a vzorově jít do Iráku bydlet (včetně Drobka)a mohli by se spolu s iráckým lidem radovat ze staronového vůdce.
Nebo se přesunout do Íránu k theodemokratům. Nebo k Saudům do toho jejich ráje.
Osobně být Američanama, bych se na boje vykašlal a hájil bych jen své území a firmy v zahraničí. Předpokládám, že by islamofašisti rychle objevili, kde je měkký zbabělý podbřišek Evropy.
27. 07. 2010 | 11:25

yara ze země krys napsal(a):

jozkovi:
Máte pravdu Jozko, jestli myslíte
Kosovo, byl to nesmírně špatný tah
politiků EU a Američanů. Oni si snad naivně mysleli, že je za to islámské země snad ocení a uznají jejich jejich "férovost". Vždyť je všeobecně známo, že každý ústupek bere Arab jako slabost protivníka! Je zde také podobná situace jako v případě Libyjského šílence, Evropa by se s tím mag.... neměla vůbec bavit, ale BP má asi dlouhé prsty. V Kosovu však šlo zřejmě o více problémů, Srbsko je spojencem Ruska a to by mohl být jeden z důvodů, proč se EU a zejména USA takhle zachovali a možná, že tam jsou i suroviny aj. Doufám, že není pravda, že se prý osamostaněním Kosova zlepšila grogová cesta z Afghanistánu! To snad nemůže být ani pravda. No a americké základny ve světě neobdivuji, jen se mi zdá, že máme s Amerikou přece jen více společného než se středověkým Islámem.
27. 07. 2010 | 11:33

jozka napsal(a):

yara:

Takze se shodnem na tom, ze USA (zcela logicky) sleduji sve zajmy. Bude-li v jejich zajmu Evropsky chalifat, umozni a podpori jej zcela bez mrknuti oka.

To jen k tem obrancum civilizace...
27. 07. 2010 | 12:34

yara ze země krys napsal(a):

jozkovi:
USA vždy jednaly pragmaticky, ale zas tak hloupí nejsou, aby EU prodaly třeba za barel ropy.
27. 07. 2010 | 12:40

jozka napsal(a):

yara:

za barel urcite ne... ale jednaji vzdy pragmaticky, takze pokud jim to bude pripadat vyhodnejsi, udelaji to. Pred ctyriceti lety bylo nemyslitelne aby se davali do holportu s Cinou ci Ruskem. A dneska?
27. 07. 2010 | 12:53

yara napsal(a):

jozko, s Čínou se Američani nikdy, ale nikdy nedají do holportu, to je nesmysl, oni s nimi jednají hlavně kvůli bilaterální nevyrovnané platební bilanci. S Ruskem je to jiná káva,
tam, aby v budoucnosti mohli čelit Asijské síle dojde pravděpodobně ke triumvirátu EU, USA, Rusko za přihlížení Japonska!
27. 07. 2010 | 12:58

jozka napsal(a):

yaro, nikdy je dost dlouha doba.
27. 07. 2010 | 13:42

Potomac napsal(a):

Vystudovaný, zcestovalý, angažující se v politice, překládající cizí moudra.......a přesto vedete stejnou- naivní a nablblou, jak důchodci v parku či soudruzi na Džbánu či blondýny u latíčka či antiamerikanisti, co jsou děsně IN a čtou Blistíky a jiné fantasy noviny. Abyste mohl v klidu a míru takhle sedět a psát všeobjímající moudra, někdo musí ten svět držet jakž takž v cajku, protože lidí s dětským myšlením a potom h.ovad všeho druhu víc než dost. Čtěte chytrou literaturu a kapku myslete.
27. 07. 2010 | 22:30

auto insurance in virginia napsal(a):

Hi there, You've performed a great job. I’ll certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from this site. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">auto insurance in virginia</a>
10. 08. 2011 | 04:31

car insurance napsal(a):

Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was a leisure account it. Look advanced to far brought agreeable from you! However, how could we communicate? <a href="http://www.theunderscene.com/car-insurance-california-a-must-have/354/">auto insurance</a>
17. 11. 2011 | 14:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy