Harry Truman a mýty o atomové bombě

29. 11. 2010 | 23:07
Přečteno 8335 krát
Ralph Raico – Harry Truman a mýty o atomové bombě

Na nejdramatičtější epizodu prezidentování Harryho Trumana svět nikdy nezapomene a vždy si ji bude spojovat s jeho jménem – svržení atomové bomby na Hirošimu 6. srpna 1945 a Nagasaki o tři dny později.

Zemřelo přitom zhruba dvě stě tisíc lidí, ať už přímo nebo na následky ozáření. Drtivou většinu z nich tvořili civilisté, včetně několika tisíc korejských pracovníků. Zemřelo i dvanáct letců amerického námořnictva, toho času držených v hirošimském vězení.

Oba útoky vždy provázela hlasité spory a kontroverze. Trumanovi budiž připsáno k dobru, že od počátku zdůrazňoval, že rozhodnutí o a zodpovědnost za použití atomové zbraně spočívá výhradně na jeho bedrech. Když však v následujících letech toto své rozhodnutí obhajoval, uváděl odlišné a mnohdy protichůdné důvody. Někdy naznačoval, že jednal z touhy po pomstě. Na otevřený dopis generálního tajemníka ekumenického sboru amerických křesťanských církví Samuela Caverta například odpověděl:

- Užití atomových bomb nepřivodilo nikomu větší trápení než mně, leč velké trápení mi přivodil i nevyprovokovaný útok Japonců na Pearl Harbour a to, že povraždili naše zajaté vojáky. Zdá se, že jediný jazyk, jemuž rozumějí, je bombardování.

Takový argument neudělá velký dojem na nikoho, kdo nechápe, jak může brutalita japonských vojáků ospravedlnit velkoplošný masakr nevinných mužů, žen a dětí. Toho si byl Truman bezpochyby vědom, a tak čas od času přišel s jiným důvodem. 9 října 1945 uvedl: „Svět si jistě povšimne, že první atomová bomba byla svržena na Hirošimu, vojenskou základnu. Učinili jsme tak proto, jelikož jsme se při tomto prvním útoku chtěli vyhnout, v maximální možné míře, zabíjení civilistů.“

To je ovšem absurdní. Vojenskou základnou byl Pearl Harbour. Hirošima byla oproti tomu velké třísettisícové město s několika vojenskými instalacemi. A navíc, jelikož hirošimský přístav byl zaminovaný a americké námořnictvo a letectvo mělo okolní vodní a vzdušný prostor pevně v rukou, byla hirošimská posádka bezpečně neutralizována.

Jindy Truman tvrdil, že na Hirošimu zaútočil, protože to bylo průmyslové centrum. Jak ale uvádí americká Strategická zpráva o vyhodnocení bombardování: „Všechny významné továrny se nacházely na periferii města a útok je vážněji nepoškodil.“ Cílem bylo zjevně centrum města. Že si Truman dobře uvědomoval, jaký typ obětí si atomová bomba vyžádá, jasně vyplývá z jeho poznámky na zasedání vlády 10. října, když vysvětloval, proč se zdráhal svrhnout třetí bombu: „Pomyšlení, že vyhladíme dalších sto tisíc lidí, bylo příliš strašlivé.“ Navíc dodal, že se mu nezamlouvá představa „všech těch mrtvých dětí“.

Tvrzení, že Hirošima byla významné vojenské a průmyslové centrum, je dále nevěrohodné už z toho důvodu, že když Američané vedli konveční bombové útoky proti japonským městům, Hirošimy si nikdy ani nevšimli a ani ji nevedli na svém seznamu 33 primárních cílů.

A tak se oficiálním důvodem atomového bombování stal jediný kolosální výmysl, který se za ta léta překvapivě ujal – že to bylo nutné, aby se zachránilo půl milionu amerických vojáků. Tolik jich prý mělo zemřít během plánované prosincové invaze na Kjúšú a velké invaze na Honšú následující rok, pokud by byla třeba. Jenže skutečné odhadované ztráty pro obě invaze se pohybovaly mezi 20 000 – 46 000 mrtvých amerických vojáků, jak vyplývá z odtajněných dokumentů Mezištábní komise pro válečné plány a mnoha jiných zdrojů. Ono absurdně nafouklé číslo půlmilionu potenciálních mrtvých – což je téměř dvojnásobek celkových amerických ztrát za celou 2. světovou válku – dodnes bezmyšlenkovitě papouškují autoři školních učebnic a ignorantští komentátoři. Korunovaným mezi všemi je pak, nepřekvapivě, prezident George H. W. Bush, který roku 1991 prohlásil, že užití atomových bomb „ušetřilo miliony amerických životů“.

Útoky odsoudili coby barbarské a zbytečné také nejvyšší představitelé americké armády, včetně generálů Eisenhowera a MacArthura. Za všechny mluví slavný výrok samotného admirála Williama D. Leahyho, tehdejšího Trumanova náčelníka štábu:

- Svržení této barbarské zbraně na Hirošimu a Nagasaki nám ve válce proti Japonsku nepřineslo žádný významnější užitek...Osobně jsem toho názoru, že tím, že jsme ji užili jako první, snížili jsme se k morálním normám raného středověku. Takto mne vést válku neučili. Války se nevyhrávají zabíjením žen a dětí.

Zajímavý argument pro obhájce atomového bombardování předložila britská filozofka Elizabeth Anscombová z Oxfordské univerzity. Když její alma mater udělila Trumanovi čestný doktorát, Anscombova protestovala s tím, že Truman je válečný zločinec. Jaký je rozdíl, ptala se, mezi masakrem japonských civilistů ze vzduchu a vyhlazením české či polské vesnice?

Představte si, zamýšlela se Anscombová, že krátce po invazi do Německa v zimě roku 1945 by spojenečtí velitelé usoudili, že hromadná poprava všech obyvatel Cách, Trevíru nebo nějakého jiného porýnského města, by zlomila vůli Němců k dalším bojům a přinutila by je ke kapitulaci. Válka by tak skončila mnohem dříve a ušetřili bychom životy mnoha spojeneckých vojáků. Ospravedlňovalo by to však masakr desítek tisíc německých civilistů, včetně žen a dětí? A jak se to liší od užití atomové bomby?

Na začátku léta 1945 si Japonci již plně uvědomovali, že prohráli. Proč tedy stále bojovali? Jak píše Anscombová: „Kořenem všeho zla bylo trvání Američanů na bezpodmínečné kapitulaci.“

S tím šíleným požadavkem přišel Roosevelt na konferenci v Casablance v lednu 1943 a s Churchillovou nadšenou podporou z něj udělal hlavní spojenecký slogan. Ten nejprve prodloužil válku v Evropě, a pak napáchal nedozírné škody i v Pacifiku.

Bezpodmínečná kapitulace pro Japonce znamenala, že císař – božský vládce a přímý potomek bohyně slunce – bude sesazen, v poutech přivlečen před soud, a poté pověšen, nejspíš před svým vlastním palácem. To sice Američané neměli v úmyslu, Japoncům to však nedali ani v nejmenším najevo.

Někteří historikové se často pouštějí do absurdních spekulací. Například, kdyby USA nevstoupily do války, Hitler by prý nepochybně „ovládl celý svět“ (což mi přijde jako smutné podcenění Rudé armády) a povraždil nesčetné miliony. Dopřejme si tedy trochu planých spekulací i my a představme si, že válka v Pacifiku by skončila tak, jak války obvykle končívají – diplomacií a vyjednáním podmínek kapitulace. Předpokládejme přitom to nejhorší – že by Japonci neoblomně trvali na zachování části svého impéria, například Korey, Formosy a Mandžuska. V takovém případě je velmi pravděpodobné, že by měli sílu zabránit nástupu komunistů v Číně. A to by znamenalo, že by nikdy nedošlo k povraždění nějakých 30 či 40 milionů lidí, které má na svědomí maoistický režim.

Ale i když zůstaneme na zemi a v rámci reálné diplomacie, je zřejmé, že Truman ani zdaleka nevyčerpal všechny „neatomové“ možnosti ukončení války. Japonci nebyli informováni, že se stanou obětí nejsmrtonosnější zbraně, jaká kdy byla stvořena. Nebylo jim ani řečeno, že Sovětský svaz se jim chystá vyhlásit válku, což nakonec šokovalo Tokio víc než obě pumy. Někteří vědci zapojení v Manhattanském projektu naléhavě žádali, aby armáda provedla demonstraci síly bomby na nějakém neobydleném území, nebyli však vyslyšeni. Politici trvali na formálním požadavku bezpodmínečné kapitulace a na tom, že je nutno zabránit ztrátám na amerických životech, kdyby tento požadavek bylo nutné vymoci násilím. Jak ale píše generálmajor J. F. C. Fuller, jeden z nejvýznamnějších vojenských historiků minulého století:

- Ačkoli snaha o záchranu životů je chvályhodná, v žádném případě neospravedlňuje užití prostředků, které se vzpírají všem zásadám lidství a zvyklostem války. Kdyby tomu tak bylo, pak bychom mohli omluvit jakékoli zvěrstvo, bylo-li by spácháno v zájmu krácení války a záchrany životů.

Leó Szilárd, světoznámý fyzik, autor dopisu prezidentu Rooseveltovi, který podepsal i Albert Einstein, a spoluzakladatel Manhattanského projektu, konstatoval zjevnou pravdu:

- Kdyby na města svrhli atomovou bombu Němci místo nás, definovali bychom tento skutek jako válečný zločin a ty, kteří by za něj byli zodpovědní, bychom v Norimberku odsoudili a pověsili.

Zničení Hirošimy a Nagasaki byl válečný zločin horší než cokoli, čeho se dopustili japonští generálové v Tokiu či Manile. Není-li válečným zločincem Harry Truman, není jím nikdo.

***


Ralph Raico je emeritním profesorem evropské historie na Buffalské státní univerzitě. Článek je výtahem z jeho příspěvku ve sborníku Reassessing the Presidency: The Rise of Executive State and the Decline of Freedom.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

alesdrobek napsal(a):

Mimochodem, komu vrtá hlavou, kde je jaká souvislost s nějakým aktuálním děním, tak vězte, že nikde :))

Prostě jen rád sem tam uveřejním blog na mé oblíbené historické téma. Aktuálních témat je tady dosyta.

Anebo možná vzdálená souvislost existuje - viz aktuální problém s atomovou KLDR. O tom ale až příště.
29. 11. 2010 | 23:15

Karel Mueller napsal(a):

Aleši,

zatím se vyjádřím pouze ke děma bodům:

- Požadavek bezpodmínečné kapitulace byl jedním z činů, kterým se Roosevelt zařadil mezi několik největších osobností všech dob napříč dějinami. Bez tohoto požadavku by nebylo možné soudit v Norimberku genocidu Židů a dalších "méněcenných" národů, což by vedlo k ohrožení samotných základů civilizace.

- Pokud jde o použití atomové bomby, tak lze diskutovat o tom, kam měla být svržena a nikoliv o tom, jestli měla být svržena. Je jasné, že válečný vůdce má povinnost válku vyhrát a to s co nejmenším ztrátami.
29. 11. 2010 | 23:32

Emissary napsal(a):

No,

Aleši.

Na něco jste možná zapomněl. Kdyby třeba pacifisté v USA o něco opozdili (odálili) vstup do války. Možná by Hitler měl atomovku, možná by okupoval i USA Možná by byla světová říše. Možná byste se ukájel. Možná byste byl říšský nějaký velitel. Možná byste byl odpůrce, již byste nežil. Možná …

Možná budoucnost by se skvěla symboly světové říše. Možná ….
29. 11. 2010 | 23:35

Čochtan napsal(a):

Americký president má ve válce jedinnou povinnost. Vyhrát válku s co nejmenšími VLASTNÍMI ztrátami.
Ztráty nepřítele nehrají roli. To je problém nepřítele. Ten může vlastní ztráty (i ty civilní) minimalizovat kapitulací.

Zaplať pánbůh za tu bombu. Zachránila životy obrovské spoustě amerických vojáků. Škoda, že ji Amíci neměli už o rok dřív.

Pane Drobku, přečtěte si něco o dobývání Okinavy. Pak nenapíšete takové hlouposti.
29. 11. 2010 | 23:47

JenTak napsal(a):

Iwodžima: 20 000 japonských a 7 000 amerických vojáků padlo.

Okinawa: 70 000 – 140 000 mrtvých civilistů, 110 000 japonských vojáků, Američané přišli o 72 000 vojáků, z toho 12 500 padlých a nezvěstných.

Tyto statistiky dávají tušit počet obětí při dobývání japonských ostrovů.

V tomto ohledu bombardování Hirošimy a Nagasaki ušetřilo mnohonásobně více životů, než byl skutečný počet obětí atomových pum.

Dlouho jsem nečetl tak tendenční blog který vydadá jako vystřižený z Rudého práva.
30. 11. 2010 | 00:35

dennis napsal(a):

Svrzeni atomovych bomb na zive cile se stalo meznikem v dejinach lidske civilizace. Zdalo by se, ze na to lide davno zapomneli. Ve skutecnosti od te doby vsichni zijeme v globalnim PTS (post trauma stress).

Sblizovani (byvalych) supervelmoci, ktere samy (a treba i bez svych spojencu) disponuji tak obrovskou nicivou silou, ze by dokazala nekolikanasobne znicit celou biosferu Zeme. Treba by zivot na planete nezmizel zcela, ale jeho "rekonvalescence" by zabrala miliony, mozna desitky milionu let.

Pouhe tuseni takove hruzy traumatizuje silou, ze vsechny hodnoty zivota jsou relativizovany, ze basnikum musi upadek mravu pripadat jako tanec Smrti, ktera vita kavalkadu apokalyptickych jezdcu.

A mozna se mylim. Mozna jsem jen zatrpkly a sam se sebou nespokojeny...
30. 11. 2010 | 00:45

Frante napsal(a):

Jedno upřesnění: Hirošima nebyla během války bombardována, protože se s ní předem počítalo jako s cílem atomového útoku a byl zájem (vědecký a vojenský) přesně vědět jaké škody způsobí atomovka

Diskutovalo se předem o možnosti předvést atomovku nějaké japonské delegaci a dát jí ke zvážení kapitulaci. Další možností bylo svrhnout atomovku na nějaký vojenský cíl a pak vyzvat Japonce zda si nechtějí rozmyslet kapitulaci. Tyto možnosti byly zavrhnuty, protože byla obava, že japonská vláda a armáda jsou příliš hrdé na to, aby taková demonstrace pro ně byla dostatečný argument ke kapitulaci. Mohli by mít obavu že jako zbabělci ztratí tvář před svým lidem. A USA měli v té době k dispozici jen 2 bomby takže se museli rozhodnout (nevím co autor píše o třetí bombě). Proto volili pro jistotu rovnou útok na město … (I po takovém útoku japonská vláda váhala s kapitulací).

Článek navozuje otázku, zda je cennější život vojáka, nebo civilisty? Jestliže civilisty, tak proč? Voják se liší od civilisty tím, že je zdatný a může bojovat. Protože je v tomto jednom směru schopnější, tak si víc zaslouží smrt? Další otázka: Je pro nás cennější život vlastního vojáka, nebo nepřátelského civilisty? Abychom mohli rozhodnout v situacích jako bylo např. svržení atomovky, myslím, že bychom museli vědět, jak vážit- kolik životů vlastních vojáků odpovídá kolika životům nepřátelských vojáků, kolika životům nepřátelských civilistů a vlastních civilistů. Absolutně nebudu věřit nikomu, kdo bude tvrdit že to ví
30. 11. 2010 | 00:45

Kanalnik napsal(a):

Fascinuji mne lide libujici si v neosobni technokracii moci, skrze niz vidi svet.

Svrzeni atomove bomby bylo svinstvo.
30. 11. 2010 | 00:47

Al Jouda napsal(a):

Tento článek potvrzuje jen to, že i Američan může být blbec.
30. 11. 2010 | 00:54

Karel Mueller napsal(a):

Kanalnik:

Vaše druhá věta je určitě pravdivá. Ale každá válka je svinstvo.

Když se ne to podíváte pohledem Trumana, tak co by jste dělal? Poslouchal obviňování, že jste mohl zachránit statisíce amerických vojáků a neudělal to?
Tam šlo o psychologický šok. Počet obětí plošných bombardování byl mnohdy srovnatelný např. v Drážďanech.

Právě proto, že ve zlomku sekundy zahynuly desítky tisíc dětí a žen Japonsko zlomilo. Jinak USA mělo fanatického nepřítele ochotného bojovat nevím až do jakých obětí. Který neznal slovo vzdát se.

Kruté, já vím.
30. 11. 2010 | 00:59

Čochtan napsal(a):

Kanálníku,
záchrana milionu amerických vojáků je podle tebe svinstvo ?
Co jsi to za zrůdu ?
30. 11. 2010 | 00:59

Čochtan napsal(a):

dennisi,
blbost. Podívej se na atol Bikini. Můžeš si tam udělat výlet. Je to jen otázka peněz.
30. 11. 2010 | 01:01

Čochtan napsal(a):

Válka se ve dvacátém století změnila.

Už to nebyla válka panovníka a jeho vojáčků s jiným panovníkem a jeho vojáčky, ale začala to být válka národů a jejich ekonomik. Začalo to v podstatě 1. světovou válkou.

Obyvatelstvo bylo jako pracovní síla vyrábějící zbraně a munici součástí ekonomiky, a tak bylo soustavně ničeno. Blokádou a nálety.

Úplně jiný druh války.
30. 11. 2010 | 01:07

Čochtan napsal(a):

"...svrhnout atomovku na nějaký vojenský cíl .."
Hirošima byla vojenský cíl. Jiné vojenské cíle než přístavy v Japonsku v tu dobu už neexistovaly.
30. 11. 2010 | 01:11

chvilka nenávisti napsal(a):

právě jsem to prodiskutoval s čínany. ti prohlásili, že by atomovou bombu svrhli i na tokio a kdyby jich měli víc než jen dvě jako tenkrát usa, tak by je použili s radostí všechny a dnes by to slavili jako sváteční den, což byste vůbec nekritizoval.je vůbec zajímavé že třeba nepíšete o zločinech japonských šovinistů na občanech asie? asi proto že jste antiamerický šovinista z kterého ta posedlost jen kape. Posledním stupněm závisti je nenávist.
30. 11. 2010 | 01:16

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Při atomové bombě zemřelo méně Japonců, než kdyby se Američané rozhodli vylodit. Stačí se podívat na japonské ztráty, fanaticky bojovali do posledního muže.
Bomba tudíž zachránila více japonských životů než vzala. Na to historik zapomněl nebo se mu to nehodilo do krámu?
30. 11. 2010 | 01:35

dennis napsal(a):

Pane Cochtane,
nakonec (sveho puvodniho prispevku) pripoustim, ze se mohu mylit jak ve svych pocitech, tak ve svem odhadu. Porovname-li plochu atolu Bikiny s povrchem zemekoule, pak muzeme jednoduse vyjadrit nasobek plochy i pravdepodobne nasobek casu.

Ledaze by radioaktivni mrak obrovskych rozmeru obihal Zemi po dobu, kterou nedovedeme odhadnout, pak by nam proste porovnani Atolu s celou plochou sousi asi tak jednoduse neodpovedelo na otazku: Jak rychle se zivot vrati do sve "puvodni" podoby.

Lepe na mozny rozsah skod nemyslet. Sama o sobe je diskuze zajimava, dotyka-li se jen taktickych, technickych a historickych detailu.
30. 11. 2010 | 01:41

Kanalnik napsal(a):

Karel Mueller

Ano, kazda valka je svinstvo, v modernich dejinach extra. Co je to za boj nepostavit se protivnikovi osobne se zbrani v ruce a misto toho na nej posilat odkudsi rakety, hazet na nej shora bomby apod.? Uz ten princip je svinstvo samo o sobe. A navic tak dochazi k odosobneni a odlidsteni.

A tak rozhoduji pantatove kdesi od stolu misto v terenu a tady na blogu se vede diskuze v cislech a pronaseji se jakesi coby kdyby teorie pripominajici spise uvahy nad probehnutym fotbalovym zapasem.

Hnus.

Co bych delal na Trumanove miste? Nevim. Na jeho miste jsem nebyl. Nemohu ho tedy soudit. A nemohu tedy ani spekulovat co bych udelal ja. Rozhodnuti samotne a cin samotny ale odsuzuji. Stejne tak jako odsuzuji vsechna dalsi zverstva zucastnenych stran.

Otazkou take je, proc jsou podobna rozhodnuti rozhodnutim jednoho cloveka (po konzultacich s vojaky). Ta hierarchie moci, kdy jeden clovek ma velkou moc, mne tez neoslovuje a nekdy docela udivuje.
30. 11. 2010 | 02:43

Ládik!!! napsal(a):

V předchozím blogu KVS se dá dočíst hláška:

..."Syndromem české kotliny je, že každý šéf je pitomec. Jinde tomu tak není a i my bychom si měli zvyknout na to, že šéfem je ten, kdo umí věci nejlépe"...

President sice není šéf (protože je zvolený, ne dosazený), ale může se tak chovat. V české kotlině se ví kulové.
30. 11. 2010 | 06:41

gaia napsal(a):

zrovna dnes ráno mně přišel mailem spam s názvem Kam se poděla radioaktivita?

ukazuje město Hirošimu v ruinách a dnes již jako supermoderní město plné mrakodrapů a autostrád ,svítící do dálky neóny a potom město Detroit, kdysi prosperující svým automobilovým průmyslem, ale dnes město, kde některé čtvrti jsou čtvrti duchů ne nepodobné těm v Hirošimě brzy po náletech.

Mail končí slovy ne radioaktivita, ale politika může být škodlivá.

S tím tak úplně nesouhlasím, ale obrázky hovoří za vše.

PS. a jen mimo, v USA dle výsledků národních srovnávacích zkoušek 14 letých dětí(které chce MŠ zavést i u nás) se školy v Detroitu umístily v celých USA na posledním místě.

Vidíme paralelu, že dlouhodobá nezaměstnanost a nedostatek práce je dnes možná horší, než ta atomová bomba.
30. 11. 2010 | 06:43

Martin Talián napsal(a):

Pan mezinárodní historik z Karviné..., to co jste tady předvedl jen ukazuje na to, že chcete na sebe jen upoutat pozornost, a to za každou cenu...Důležitost Vám teče z uší...
30. 11. 2010 | 06:45

Ládik!!! napsal(a):

gaia -
Jak chytáte spamy? Mi se to ještě nepodařilo.
30. 11. 2010 | 06:51

gaia napsal(a):

Ládik!!!

mně zajímavé maily (spamy a hoaxy nebo vtipy)posílají kámošky.

Tento začal teď zřejmě kolovat, četla jsem si ho před tím, než jsem šla sem a tak myslím, že ho dostal i autor a to ho inspirovalo
30. 11. 2010 | 06:57

Rumcajs napsal(a):

Američani shodili bombu proto, aby válka skončila a né začala. To srovnání s Německem je teda naprostá kravina.

Poukazovat na civilní oběti - směšné. Copak při klasickém bombardování nebyli ? Copak Rusové nebomardovali Berlín a německá města ? Neodstřelovali je dělama,kaťušema ?

Aleši, to Vaše antiamerikanství mi trošku připomíná Hitlerův anisemitismus.
Zřejmě se jedná o chorobu.
30. 11. 2010 | 07:02

Ládik!!! napsal(a):

gaia -
potom to tedy nebyl spam, ale ham.
30. 11. 2010 | 07:08

gaia napsal(a):

Ládik!!!

ham je šunka
ale cikáni v Chanově a nezaměstnaní v Detroitu ukázali, že lze udělat mrtvé město i bez bomby
30. 11. 2010 | 07:19

Ládik!!! napsal(a):

a komunisti uměli udělat mrtvou krajinu a Zeman spálenou zemi..
30. 11. 2010 | 07:26

gaia napsal(a):

Ládik!!!

a vy ze své manželky něco starého a ošoupaného
30. 11. 2010 | 07:43

Michal Macek napsal(a):

me ten odhad tech US ztrat neprijde prehnany,vzhledem k tomu ze branit japonsko pred invazi bylo propraveno 28 000 000 milionu fanatickych Japoncu vcetne deti a starcu ozbrojenych meci a spicatymi bambusovymi holemi....
30. 11. 2010 | 07:51

Tino napsal(a):

Demonstrace síly, to byl podstatný důvod pro svržení atomové bomby. Vojáci Japonska chtěli bojovat do konce dechu, protože to byla podstata jejich výcviku, tradic a víry. K čemu se přikláněli civilisté těžko dnes zjistit. Po svržení atomové bomby zcela jednoznačně měli přání ukončit válku s tak silným nepřítelem.
Že po bezpodmínečné kapitulaci Japonska nebyl jejich císař vyvlečen z paláce a popraven, bylo signálem pro civilní obyvatelstvo, že protivník je milosrdný a nechá národy Japonska žít v jejich tradicích s pochopitelným omezením původní moci.
No neberte to, když válku naprosto prohrajete, strádání už má konečně světélko naděje na zlepšení života a vojáci vítězové se chovají velkoryseji, než bývalo zvykem Japonských vojáků.
Atomová bomba byla vynalezena k použití a ne že ne. Byla užita ve válce jednou a šokovala civilisty celého světa. Od těchto časů má naději na přežití jedině voják, ale civilista naprosto ne! Tedy co se týče jaderného použití. Tohle memento drží pod krkem všechny politiky světa a brání jim v rozpoutávání jaderného konfliktu.
Jenže, aby jim to vydrželo. Zdá se, že v Korei jsou vojenští šílenci, kteří nemají problém s civilním obyvatelstvem. To jim leží u zadele a jak známe ze své vlastní historie, lze mít doktrínu spálené vlastní země a myslet si, že vůdcové s vojskem přežijí. Desítky let naši papaláši žili s vědomím možného obětování civilního obyvatelstva pro celkové vítězství socialismu pod vlajkou SSSR. Československá Socialistická Republika byla předem určena k naprostému zničení, změně v neprostupnou oblast, aby nepřítel neměl šanci postoupit k Sovětskému Svazu. S civilním obyvatelstvem se vůbec nepočítalo jako s objektem určeným k ochraně armádou. Pro jakous takous ochranu civilistů byly vytvořeny složky Civilní Ochrany(CO), které měly plnit pro vojsko naprosto nepodstatnou úlohu v záchraně civilistů. Nebylo jediného práva pro civilisty v případě války! Ani jeho majetek, ani jeho zdraví či život. Konečné vítězství Sovětů, to byl jediný cíl.
Polemizovat dnes o užití jaderné bomby v Hirošimě a Nagasaki je zbytečné. Ale jak by vlastně civilisté věděli o hrůze, která následuje při použití této zbraně? Co by bránilo politikům celého světa v tlaku na rozpoutání "vítězné" války? Civilisté by s nadšením volali na své vůdce o konečné řešení nepřítele, protože tak přece politika funguje, že hledá nepřítele národa, lidu, vyvolených. A civilisté dnes už ví, že jadernou válku NELZE VYHRÁT! Truman tu zbraň všem předvedl a my dnes víme, že existují zbraně tisíckrát ničivější, než ty v Hirošimě a Nagasaki. CO S NIMI? Užít se naprosto nedají, jedině jako sebevražedný nástroj. Který z mocných chce spáchat dobrovolně sebevraždu? Vydírat ale svět chce.
Pokud je kde mocný vůdce, vojsko co civilisty nechce ochraňovat, zbraně hromadného ničení, pak je jednoznačně pro civilisty celého světa jediná záchrana. Hádejte jaká....
30. 11. 2010 | 07:57

gaia napsal(a):

no že ti vůdcové si jsou vědomi, že na ně někdo musí dělat
30. 11. 2010 | 08:06

Tino napsal(a):

To gaia:
Vůdcové mají armády. Ty jim zajistí vše potřebné a na rozkaz, bez debaty. Na ně dělá armáda, která kořistí odkudkoliv. Vůdcové s armádou civilisty nepotřebují. Jsou pro ně přítěží.
30. 11. 2010 | 08:13

slavwin napsal(a):

Připojuji se k názorům, že válku bylo nutné ukončit za každou cenu, co by přineslo nějaké dobývání dům od domu, nebo uzavření příměří jako v Koreji. Pořád by se tam někdo našel kdo by myslel, že se jednou vyhrát podaří. Stalo se co se stalo a válka tohoto rozsahu nebyla 65 let. Truman byl statečný muž, možná to mohl udělat jinak, doba žádala rychlé rozhodnutí na frontě umírali lidé, kteří tu válku nevyvolali.
30. 11. 2010 | 08:13

Tino napsal(a):

To slavwin:
Málokdo je ochotný přiznat Trumanovi statečnost v jeho rozhodování. Souhlasím s vámi, že Truman potřeboval notnou dávku odvahy k rozhodování se o užití jaderné zbraně k odstrašení všech politických dobrodruhů v budoucnu i v té době samotné. Nešlo jen o přesvědčení svého nepřítele a podrobení Japonska v kapitulaci. Šlo o jasný signál do budoucnosti.
30. 11. 2010 | 08:21

gaia napsal(a):

Tino

i armáda potřebuje civilisty (alespoň na sex), a vojenské puče proti diktátorovi nejsou ničím neznámým.
30. 11. 2010 | 08:25

arlon napsal(a):

Pane Drobek,
to jste si teda pěkně nadrobil s tím konstatováním o Trumanovi.
Tedy válenbý zločinec podle vás - Když ne Truman pak nikdo další - třeba namátkou Göering, Heydrich, Himmler, Mengele... Pane Drobek, dejte si studenou sprchu a běžte raději fárat, píšete naprosté nesmysly.
http://en.wikipedia.org/wik...öring

Pošlete to do polských textáren, budete vidět, zač je těch zločinců loket.
30. 11. 2010 | 08:33

Vosavbotě napsal(a):

Mám pár poznámek

- atomovou bombu vyvinuli jako zbraň a kdo má ve válce zbraň, ten ji prostě použije.
- neexistovala srovnávací základna klasický/atomový útok. Byla to prostě "velká bomba". Všichni kromě pár vědců věděli houby.
- logickým cílem pro jakoukoli bombu je vojenský objekt, základna, vojenská továrna. Vraždění civilistů jakoukoli zbraní je neomluvitelné zvěrstvo.
- Je dnes již nezodpověditelnou otázkou, zda by atomový útok na vojenský objekt se ztrátami stovek, snad dvou či třech tisíců životů měl dostatečný efekt k tomu, aby zfanatizované Japonsko válku ukončilo.
- Je taktéž nezodpověditelnou otázkou, zda by výše uvedené ztráty měly pro lidstvo dostatečný psychologický efekt k tomu, aby bylo použití atomových zbraní mezinárodně odsouzeno a vnímáno jako naprosto nepřípustné. Nestalo by se tedy, že by atomová zbraň byla použita například v Korejské válce?
30. 11. 2010 | 08:44

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, děkuji, i když toto nebylo zrovna "radostné čtení" po ránu. Válka,...bomby,....kdyby kdyby,... samé chyby, říká se v jedné dětské říkance, ano, stačí jedno chybné rozhodnutí někoho, kdo má "prst na světovém knoflíku". Tak příště něco bez "válek a bomb".Tužka a ještě jednou dík.
30. 11. 2010 | 08:44

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane autore, teda,.. za dobrotu na žebrotu, Vy se s tím pro nás čtenáře překládáte a oni po Vás "jedou",...pár přirovnání bych nšla. No, to je tím, že nečtou pečlivě, "holoubkové", možná, že i "holubičky".
30. 11. 2010 | 08:53

Bunny napsal(a):

To tu najednou vyskočilo ukřivděných čochtanů a dalších postaviček. Co si nalháváte, pánové? Během celé pacifické kampaně nešlo o nic jiného, než o boj dvou impérií o tichomořský koloniální prostor. Čochtanův brek nad osudem americké námořní pěchoty při úplně zbytečném dobývání atolů je stejný, jako pláč nad zmrzlými jednotkami wehrmachtu před Moskvou. Rozdíl je jediný - Německo prohrálo a armáda mimo území Německa nezůstala, u Američanů je to přesně naopak.
Je typické, že atomovou zbraň použil národ, který má naprostou neúctu k lidskému životu a totální absenci humanistických tradic.
30. 11. 2010 | 08:55

Tenco napsal(a):

..emoce...
...pacifisti a amerikanisti....
...je větším hříchem nesvětit Velký Pátek, nebo poslat na onen svět 100.000 lidí ?...
...a co 11.9.2001 - co kdyby ta "akce" byla masivnější ?...
..třeba 10 atomovek odpálených ve velkých amerických městech..
...to by byla diskuzička - ech, škoda slov....

Všem fotbalovým fanouškům si nejprve doporučuji přečíst blog.
Zdá se mi, že to dělá stále méně lidí.
Přečtou si titulek, jméno blogera a některé /argun/ dokonce ani nezajímá, že bloger není autorem, jen překladatelem, ale stejně zaútočí na něj.

Celý liberálně konzervativní pohled na válečná utrpení se pak rozpadá, pokud jedno mu ustřelí kus palice, provrtají játra nebo spálí na povrch těla a to jenom proto, že byl zrovna na návštěvě u tetky ve městě.
Hajzl šikmooký - měl sedět domaa byl by v klidu.

Ačkoli snaha o záchranu životů je chvályhodná, v žádném případě neospravedlňuje užití prostředků, které se vzpírají všem zásadám lidství a zvyklostem války. Kdyby tomu tak bylo, pak bychom mohli omluvit jakékoli zvěrstvo, bylo-li by spácháno v zájmu krácení války a záchrany životů.
30. 11. 2010 | 08:56

Michal Macek napsal(a):

vosavbote:

no ale ty vedci to vedeli - oni navrhovali demonstrovat ucinky bomby japonskemu vrchnimu veleni demonstrativnim vybuchem nekde v pacifiku ale pak se rozhodlo ze bude lepsi to demonstrovat hned naostro

PS:a kazdy kdo byl v Los Alamos tak vedel...i vojaci....
30. 11. 2010 | 08:56

Michal Macek napsal(a):

Tuzka:

Tužka napíše, děkuji, i když toto nebylo zrovna "radostné čtení" po ránu. ...... Tak příště něco bez "válek a bomb"

tuzka by se mela probrat a uvedomit si v jakem svete zije....
30. 11. 2010 | 08:59

Vosavbotě napsal(a):

Pane Macku,

jde o úhel pohledu. Demonstrace je podle mě ten výbuch někde v pacifiku, "demonstrace" svržením na velkoměsto je barbarské vraždění nevinných.

V Los Alamos viděli obrovský výbuch v poušti. Dokázali si představit spoustu mrtvých, ale neviděli je. Nedokázali si představit umírání na následky ozáření, mutagenní účinky ionizujícího záření a postižené děti rodící se i po desítkách let.

V první světové válce s hrůzou zjistili, že už to není ten "ůtok na bodák". V druhé válce se zjistilo, že je možné lidi plošně vyhlazovat ne během let, ale během minut. Opakuji, neexistovala srovnávací základna.
30. 11. 2010 | 09:05

JV napsal(a):

Cituji z knihy Jasnější než tisíc sluncí od Roberta Jungka str. 216. Edward Teller tam říká:
"Teprve až budou bomby tak veliké, že skutečně budou schopny zničit všechno, popadne lidi opravdový strach a vrátí se jim politický rozum. Kdo je proti vodíkové bombě, protože chce zachránit mír, dělá pštrosí politiku".
Když jsem to poprvé četl v roce 1966, všechno ve mně tento názor odmítalo, dnes na něm shledávám mnoho pravdy. Strach je opravdu mocná síla a nebyl by zdaleka tak velký, nebýt použití atomové bomby v Hirošimě a Nagasaki. 65 let bez světové války toho může být přesvědčivým důkazem.
Uvádím to proto, že i tato hrůzná událost nemusí být s odstupem malována jenom v černých barvách.
Zdravím. Jiří Vorlíček.
30. 11. 2010 | 09:07

Michal Macek napsal(a):

Vosavbote:

no nezapominejte ze takove bombardovani drazdan nebo tokia "klasickou" zapalnou munici si obe vyzadaly vic obeti nez hirsima a nagasaki.....
30. 11. 2010 | 09:09

Carlos V. napsal(a):

Souhlas s Vosavbotě.

Podíváme-li se na otázku chemických zbraní, právě jejich použití v první světové zapříčinolo jejich NEpoužití v druhé světové - ani Němci neriskovali odvetný útok.

Atomová zbraň by určitě někdy použita byla. Možná Koree, možná v rusko-americké válce ve střední Evrope knocem čtyřicátých let.

Právě existence jaderné zbraně - a praktická znalost následků - dost nejspíše zapříčinily jejich pozdější nepoužití.
30. 11. 2010 | 09:17

gaia napsal(a):

no uvidíme, co udělá držení atomové bomby Íránci a Pákistánci.

Ti mají jinou mentalitu než euroatlantská civilizace a také jiné pojímání hodnoty lidského života.

nevěřící psy za mnoho nemají , spíš přímo poslání je zničit
30. 11. 2010 | 09:20

jozka napsal(a):

Minimalne jedno pozitivum ty atomovky mely. Ukazaly, ze to neni dobry napad...
30. 11. 2010 | 09:23

Martin napsal(a):

To jsou teda pěkné pindy, autor bude zřejmě jeden z té sorty kavárenských povalečů, co ve 30-tých letech ubezpečovali veřejnost, že od Hitlera žádné nebezpečí nehrozí.
Je to samozřejmě jinak, jaderné zbraně jsou jeden z nejlepších vynálezů lidstva za posledních 10 000 let, protože prakticky ukončily velké válčení, neboť s nimi pozbývá smyslu.
Co se týká Hirošimy a Nagasaki, tak se to má tak že když se zabije 50 lidí v 50-ti autech, tak to nikoho nezajímá, když se zabije 50 lidí v jednom autobusu, je z toho velké neštěstí a intelektuálové si na tom takticky přihřívají polívčičku.
Pozemní invaze do Japonska by nepochybně měla ztráty obrovské a to na obou stranách, dobýt ostrov je vždycky problematické a intelektuálové tradičně zapomínají na to, že jaderné zbraně tehdy zachránili mimo jiné také spoustu životů na japonské straně. Teoreticky by Japonsko mělo být USA vděčné za Hirošimu a Nagasaki, ale tohle intelektuálové nikdy nepochopí.
Pindy o tom že Truman je válečný zločinec je absolutní nesmysl, svržení bomby je legitimní bojový prostředek.
30. 11. 2010 | 09:25

Tino napsal(a):

Je jakousi módou napadat dřívější osvoboditele, ať už to byli Rusi, či Američané. Najednou je nějak plno zastánců těch chudáků z té útočící strany. Co pamatuji, mí prarodiče i rodiče mi popisovali válku poněkud jinak, než ji vnímají současníci. V žádném případě neměli lítost nad obětmi útočníka, ikdyž to byl civilista. Právě naopak, jásali nad bombardovacími útoky na Drážďany, Essenu a když padl Berlín, rozstřílený do mrtě, chlapi se radostně ožírali, pokud měli tajné zásoby.
Lítost nad obětmi, je něco jako v dnešní době módní ekologično. Zkusme pro změnu zalitovat současných obětí všude po světě, kde už je nás lidí šest miliard oproti za války dvou. Nedávno v Africe i malé děcka vraždily, uřezávali za živa ruce i nohy svým obětem. Mnozí litovali i ony děcka nepodary, co vraždí. Vždyť namísto dětství tráví život střílením a strádáním ve válce.
Kdosi nechce skončit s válčením, tak se mu snaží druhý vnutit mír i za cenu, že použije napalm, či jinou hrůzu. Ihned je označen za válečného zločince, protože nebojoval na férovku, ale silnou zbraní.
Nesnáším tyhle zastánce férovek války. Jsou to pokrytci nejhrubšího zrna. Kdyby došlo na ně s válkou, jásali by nad utrpením svého nepřítele, bez ohledu na nehumánnost války jako takové. Momentálně jsou v teploučku, suchu, bez ohrožení na životě a strachu o své blízké. Tak horují proti všemu, co je nehumánní a pro vše co je eko. Chtěl bych takového vidět, jak svému nepříteli ve válce nabízí svou hruď k prostřelení, protože je to férové a taky nevystřelí z děla, protože neví, jestli to nezasáhne nevinného, či nějaké zvířátko.
30. 11. 2010 | 09:25

Tužka. napsal(a):

Tužka napíše pro Michal Macek, jsem dokonale probraná, vstávám v pět hodin, už mám "kus práce za sebou", tak otevřu Aktualně.cz a mám před očima usměvavou tvář pana Drobka, tak čtu, no,...a ?? mohu konstatovat, že to je neradostné čtení, ...nebo, jako, co ??? jste sledoval tou poznámkou, to teda nechápu, možná, že ani Vy ne, jen se potřebujete po ránu do někoho strefit.Tužka.
30. 11. 2010 | 09:26

Vosavbotě napsal(a):

Pane Macku,

opět jde o ten pohled na věc. Je něco jiného použít během několika náletů spousty bomb a něco jiného zhodit jednu bombu, navíc s dalšími účinky, jak jsem psal.

Co se týče těch údajných odstrašujících účinků útoků na Hirošimu a Nagasaki, tady bych byl velmi opatrný. My sice nevíme "co by, kdyby..." , ale nesmíme zapomenout, že v průběhu studené války to v USA, v Rusku a pak i v dalších zemích "bouchalo" jak na běžícím pásu. Netestovaly se jen ničivé účinky na zemi, na moři, dokonce i v kosmu, obě velmoci byly schopné na místo zasažené atomovou bombou nahnat vojáky a pořádat tam cvičení. Rusové se o případné civilní oběti těchto "pokusů" vůbec nezajímali.

Ve studené válce byla vytěžena nejen česká, ale i mnohá světová naleziště uranu, který místo toho mohl vyrábět elektřinu.

Bylo to právě především zamoření atmosféry radionuklidy z těchto zbytečných a šílených výbuchů, které vedlo velmoci k podpisům dohod o omezení a zákazu zkoušek.

Z těchto důvodů lze tedy úspěšně polemizovat s tím, zda bylo třeba udělat nějakou "odstrašující demonstraci na lidech".
30. 11. 2010 | 09:30

Tino napsal(a):

A jéje! Sranda Dacanec má zase svůj den. Probůh, nemůžou ho smáznout? Divil bych se, kdyby ty jeho sáhodlouhosti kdo četl. A to, že všude cpe Havla s Klausem svědčí o duševní nedostatečnosti
FRANTA ADAMEC - TĚŽKÝ SEN KAŽDÉHO PSYCHIATRA!
30. 11. 2010 | 09:35

Michal Macek napsal(a):

Tuzka:

no myslel sem tim ze svet neni plny uzasnych slunickovych lidicek kteri si davaji kyticky ale je plny silenych generalu kteri si chteji na hlavy hazet atomovky...jen aby bylo jasno :D...nemyslel sem to nejak osobne.....

PS:ze ste pracovita vas slechti...
30. 11. 2010 | 09:37

Tenco napsal(a):

Ja, my v unser abteilung teš řešit, jak ukončila ta teroristicka činnost na usemi byfala protektorat Bohmen und Mahren a dofest tak naša armada zum jasna vitězstfi.
Sonder po tym zvěrstva, ktera utělat benešovska nepřžatel řiše unser kamarat a moc chodna, vzdělana člověk - reichsprotektor Reinhard Heydrich.
Dat jasna semafor , že taka terorismus my netrpěla za žadna okolnost.
A tak Unser fíra napadnula ta genialna finta mit Lidice.
Už žatna felka strata pro chrdina německa fojak - pěkně seřatit praschifa česka pakaš do řžada, spustila kulomet a potem osnamila to cela ta sfinska česka volk v zeitung, radio und kino.
Jestli fy chtít fychrat krieg, fy musela tvrda byti nicht nur k sobě, aber chlafne k fšeckym potencialna nepřžitel.
Ja, nebyt ta proratna skunk z unser generalna schtab, mochla heute stara topra fojak Helmuth Taschka in Moskau sitzen und nur vodka popijela.
Tak ona ani sfoja krasna statek in vaterland nemit, durch ta teroristicka pakaž s Beneš f čele.
Aber Zeit se měnit. Tnes netřžeba kulomet oder atomofa bomba, my muset nur trpělifost mit, naša přžatel v Tschechei potporofat, topra vztah mit Vatikan mit a fšecko zas topre byt.
Nur ta stáří , ta staři!
Aby fubec stara topra fojak Helmuth Taschka ta zaslužena fitězstvi ona tožít! A jak rada by ona sfym fnoučatum na sfym statku in vaterland vypravět o tom, jak je třžeba urychlofat vitězstfi běchem krieg.

Heil...ja, ich weiss - na schletanu v časach vitězstfi !

Helmuth Taschka /früher Taška/
30. 11. 2010 | 09:42

Michal Macek napsal(a):

vosavbote:

no americka generalita byla jineho nazoru - nebyl sem u toho ale vsadim se ze McArtur rekl asi neco jako:

"zadna demonstrativni exploze nekde na atolu,japoncici tomu nebudou chtit rozumet dokud jim to nehodime na hlavu!" a zrejme si pomyslel i neco "to mate za ty filipiny japoncici zatraceny" a zapalil si fajfku...
30. 11. 2010 | 09:42

Béda napsal(a):

Kdyby Američanům šlo o ověření účinků, svrhli by atomovku na nějaký neobydlený, resp. málo obydlený ostrov bráněný silnou japonskou posádkou. Kdyby jim šlo o maximalizaci efektu a bezpodmínečnou kapitulaci svrhli by jedinou bombu na opuštěné sídlo císaře, případně na opevněné sídlo japonského císaře v době pobytu císaře s rodinou v něm. K tomu vůbec nebyl potřebný útok na dvě města s civilní zástavbou.

Svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki by bylo zločinem podle dnešního mezinárodního práva (zákaz užití ZHN). Aktuálnost článku je v tom, že i dnes kdekdo spekuluje nad účelovým použitím ZHN (tzv. preventivní, resp. omezený jaderný úder), hledá možnosti obejití mezinárodní konvence, nehledí na tzv. kolaterální ztráty omlouvajíc tím své "bohulibé" úmysly a zájmy.
30. 11. 2010 | 09:44

Michal Macek napsal(a):

Beda:

kdyz na vas nalitavak kamikadze a najizdej sebevrazedny ponorky tak na naky mezinarodni pravo kaslete...mimochodem japonci sice nedosahli ve zlocinech proti lidskosti na uroven nemcu ale snazili se to se jim musi nechat....
30. 11. 2010 | 09:48

martys napsal(a):

karel Muller:
jenže válečný vůdce by neměl být trotl (jako např. Truman) a nebo krvelačná bestie (jako např. Džugašvili nebo Churchil)
30. 11. 2010 | 09:54

Čochtan napsal(a):

Pane Dennisi,
Vy jste vyjádřil své dojmy a pocity, jenže v tomto případě jde o fakta.
Faktem je, že nad atolem Bikini bouchaly A-bomby jedna za druhou, a přesto tam je dnes bujná tropická vegetace. Jak na zemi, tak i ve vodě.

Představa o "nekolikanasobne znicit celou biosferu Zeme " je velice naivní "babičkovská" představa. To, že se jí ohání pisálkové z redakcí, ....... vidíte sám a dennodenně, co v redakcích sedí za blby. S redaktory typu pana Peroutky nemají vůbec nic společného. To je dávná minulost.

Budoucí válka nebude atomová, a pokud, tak jen velice omezeně. Budoucí válka bude tichá, nenápadná a nesrovnatelně výkonější, než všechny atomové bomby dohromady. Budeto válka "inteligentních" virů a bakterií, které budou likvidovat pouze vybraná etnika. Válka o zdroje v patnáctkrát přelidněném světě. Válka ras a národů.
Kam se na ní hrabou všechny dosavadní.
30. 11. 2010 | 09:55

martys napsal(a):

američanům jde o lidi jenom pokud jsou to američani (a to ještě jen někdy)...v Japonsku šlo o to, že chtěli ještě v ostré válce vyzkoušet novou zbraň a demonstrovat světu svou sílu!

podle zákonů (neplatí však pro USA a Izrael) je voják který zabije (byť ve válce) civilistu souzen a odsouzen

mimochodem Hitler taky osobně nikoho nezabil
30. 11. 2010 | 09:57

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad Michal Macek30.11.2010 09:42:12
http://www.doug-long.com/qu...

Ale prameny neuvádějí, zda si zapálil fajfku.
Nicméně uvádějí, že se jednalo o MacArthura.

McArtur možná skutečně prohlásil to, co mu vkládáte nyní do úst Vy.

Ale jak sdělujete nám, co u toho nebyli- také jste u toho nebyl.
30. 11. 2010 | 09:59

MQ napsal(a):

Nebylo to v říjnu, ale v srpnu. Jinak je to postmoderní blábol držitele modré knížky.
30. 11. 2010 | 10:02

Tencokida Hnuj napsal(a):

ad Čochtan

http://en.wikipedia.org/wik...

Nic. Mizím. Je to tu sám ideolog a propagandista.

Smutný pohled, ale jak vidno, bavit je to nepřestalo a asi nikdy nepřestane.
Je to jejich frontová linie.
Je třeba držet basu, nepřítel nespí.

Aleš Drobek
Díky za blog/překlad/.
30. 11. 2010 | 10:03

Tino napsal(a):

Dokud byly války dá se říct lokální záležitostí, bylo plno vlasteneckých zapálenců, co by se šli servat třeba s drakem. První světová válka udělala konec osamělým mocnostem a Druhá světová válka přinesla nové pojmy, jako válečný zločin, plošné bombardování, hromadné ničení.
Dnes jsme pokročili v technice a tak je střílení a bombardování spíš virtuálně řízené, než osobně prováděné a zblízka.
Přijde doba, kdy se voják obalí technikou, ta ho s nákladem ponese hory doly, případné rány se mu automaticky vydezinfikují a zacelí, na místě svého boje perfektně splní úkol a trefí se tam co potřeba a při troše štěstí se i navrátí, aby nebyly hmotné ztráty. Tahle válka pak bude chirurgicky přesná, ekonomicky naprosto výhodná a vyhraje vždy ten bohatší. Odpůrců válek ubude a zbraně hromadného ničení budou zavrženy, jako zbraně naprosto blbých primitivů. Z války totiž musí být jakýsi užitek, jinak válka stála za hov... :-))
30. 11. 2010 | 10:04

StormyWeather napsal(a):

Bomba na Hirošímu 6. ŘÍJNA???? 1945? Jestliže někdo neví, že anglické slovo "August" překládáme slovem "srpen", měl by jít klečet na hrách. Co na té Slezské univerzitě slovutný autor dělal? To ho ani nenaučili, že by si měl veškeré texty, které dává z ruky, po sobě dvakrát pozorně přečíst?
30. 11. 2010 | 10:09

Béda napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wik...

Výběr cílů

Mapa ukazuje polohu Hirošimy a Nagasaki v Japonsku, kde byly atomové zbraně použityVe dnech 10. - 11. května 1945 cílový komisní výbor v Los Alamos, USA, vedený J. Robertem Oppenheimerem, doporučil jako možné cíle Kjóto, Hirošimu, Jokohamu a arzenál císařské armády v Kokuře. Cíle byly vybrány podle následujících kritérií:

"...Cíl byl větší než tři míle v průměru a byl důležitým velkým městem.
Výbuch by mohl vytvořit značné poškození.
Až do srpna 1945 neměl být cíl pravděpodobně napaden.[6]
„Nějaké malé, čistě vojenské cíle by měly být rozmístěny na větším území okolo cíle, aby se tak vyhnulo nepatřičnému riziku, že by byla zbraň ztracena jen díky špatnému umístění bomby.“[6]

Tato města byla převážně nedotčená během nočních bombardovacích náletů a United States Army Air Forces (armádní letectvo) souhlasilo, že tato města vynechá, aby se tak mohlo udělat přesné hodnocení. Hirošima byla popsána jako „důležitý armádní sklad a přístav uprostřed městské průmyslové oblasti. Pro radary to je dobrý cíl a město má dostatečnou velikost, aby mohla být značně poškozena velká část města. Okolo jsou kopce, které pravděpodobně zlepší účinek a zvýší tak poškození od výbuchu.“[6] Cílem použití zbraně bylo donutit Japonsko k tomu, aby se bezpodmínečně vzdalo v souladu s podmínkami Postupimské deklarace. Cílový komisní výbor uvedl toto: „Bylo odsouhlaseno, že psychologické faktory ve volbě cíle jsou velmi důležité. Dva aspekty toho jsou:

- získání co největšího psychologického účinku proti Japonsku
- vytvoření dostatečně velkého významu zbraně, který by ocenila i mezinárodní publicita..."
30. 11. 2010 | 10:10

Tencokida Hnuj napsal(a):

Tino napsal(a):
FRANTA ADAMEC - TĚŽKÝ SEN KAŽDÉHO PSYCHIATRA!
30.11.2010 09:35:34

Nemyslím si to.

Ale to je jedno.

Mějte se.
30. 11. 2010 | 10:11

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text ("prdel", "hovado"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Dále jsem smazal čtyři příspěvky vykazující znaky "floodingu" (česky tapetování) (opakovaně a pod různými blogy zveřejňované identické texty nesouvisející s tématem).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 11. 2010 | 10:20

n.o.s napsal(a):

Bunny

vaši kritici nemají žádný názor oni pouze vytrubují oficiální propagandu, včera bolševickou dnes žido-americkou zítra arabskou....

mít vlastní názor to je přesně to co oni neumí
30. 11. 2010 | 10:22

Béda napsal(a):

Michal Macek,

v srpnu 1945 bylo Japonako prakticky na lopatkách. Okleštěny zdroje, rozbité válečné námořnictvo a letectvo, sevření v blokádě, prakticky nekryto ze vzduchu. Proti sobě USA a SSSR, který na základě smluv s USA připravoval svou ofenzivu v Mandžusku.

Bylo jen otázkou času, kdy se Japonsko vzdá.
30. 11. 2010 | 10:22

Tenco napsal(a):

Nauč své dítě chodit do kostela a radovat se ze života !

https://www.youtube.com/watc...
/nevhodné pro děti do 15 let, salónní válečníky a Čochtana/

------------------------------------------
"Man, fuck Nuclear War. Fuck War overall."

Souhlasím.
30. 11. 2010 | 10:26

kancelarska_mys napsal(a):

@Béda

ten čas byl velmi krátký. Japonsko kapitulovalo 15. srpna 1945.

Ale válečný stav mezi Japonskem a USA byl ukončen smluvně až 1957.
30. 11. 2010 | 10:28

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Ty seš zase chytrej Bédo. To nemohli Sověti počkat s Němcema, až se vzdaj a zbytečně neničit německá města ?
30. 11. 2010 | 10:30

Rumcajs napsal(a):

Ještě si dovolím připomenout, že Americká armáda měla při napadení Japonci méně mužů ve zbrani, jak Československo při napadení Hitlerem.
30. 11. 2010 | 10:32

kancelarska_mys napsal(a):

@Aleš drobek
prosím opravte si v textu svého překladu:
"...Aachenu, Trienu nebo nějakého jiného porýnského města.."

na správné "...Cách, Trevíru nebo nějakého jiného porýnského města"

Aachen=Cáchy, Trier=Trevír
Tyto geografické názvy se v překladech tradičně počešťují, jejich česká podoba je doložena od 13. století.

Mančurie - opravit na Mandžurie nebo Mandžusko
30. 11. 2010 | 10:35

kancl_mys napsal(a):

...Aleš Drobek

Omlouvám se, umenšila jsem Vám příjmení....
30. 11. 2010 | 10:37

Vosavbotě napsal(a):

Kdosi zde již vyjádřil určité obavy nad uspořádaností duševního majetku pana Franty Adamce.
Já se k těmto obavám připojuji, ikdyž uznávám, pan Adamec třeba chtěl diskutovat k věci, ale mezitím mu už dvakrát přeběhla po klávesnici cizí drzá kočka.
30. 11. 2010 | 10:48

Franta Adamec napsal(a):

Kdo a z čeho financuje, krize, revoluce, války a genocidu?
1914 - 1917 První světová válka a revoluce bolsheviků,
Poválečné reparace, krize, bolshevismus a nacionalismus,
1938 - 1945 Druhá světová válka a revoluce bolsheviků,
1946 USA - Japonská válka, jaderná válka,
1946 - 2008 Budování a obnova železné opony, krize a války:
1946 Irán,
1947 Urugway,
1947-49 Řecko,
1948-49 Čína,
1948-54 Filipíny,
1950 Puerto Rico,
1951-53 Korea,
1953 Východní Berlín/DDR = GENOCIDA NĚMCŮ
1953 Varšava/PLR = GENOCIDA POLÁKŮ
1956 Budapešť/MLR = GENOCIDA MAĎARŮ
1968 Praha/ČSSR = GENOCIDA ČECHŮ A SLOVÁKŮ
1979 Kábul/Afganistán = GENOCIDA AFGÁNCŮ
1931-33 Ukrajina = GENOCIDA UKRAJINCŮ
1945-1948 POBALTÍ = GENOCIDA ESTONCŮ, LOTYŠŮ, LITEVCŮ
1945-48 = GENOCIDA ČEČENCŮ
1996-2000 = GENOCIDA ČEČENCŮ
1904-1905 Rusko-japonská válka
1918-1920 Finská občanská válka, Finská válka za nezávislost
1918-1920 Estonská válka za nezávislost
1918-1922 Ruská občanská válka
1919-1921 Rusko-polská válka
1939-1940 Zimní válka (Rusko napadlo bez vyhlášení války Finsko)
1950-1953 Korejská válka
1964-1975 Válka ve Vietnamu
1966-1969 Sovětsko-čínské konflikty 1969
1979-1989 Sovětská válka v Afghánistánu
1994 Čečenské války
2008 Gruzínská válka
1953 Irán,
1954 Guatemala,
1956 Egypt,
1958 Libanon,
1958 Panama,
1960-75 Vietnam,
1961 Kuba,
1962 Laos,
1964 Panama,
1965 Indonésie,
1965-66 Dominikánská republika,
1966-67 Guatemala,
1969-75 Kambodža,
1970 Omán,
1971-73 Laos,
1976-92 Angola,
1981-92 El Salvádor,
1981-90 Nikaragua,
1982-84 Libanon,
1983-84 Grenada,
1983-89 Honduras,
1986 Bolívie,
1989 Filipíny,
Rusko - Afgánská válka,
Rusko - Čečenská válka,
USA, NATO - Afgánská válka,
1999 USA, NATO - Humanitární bombardování Evropy,
2008 Rusko - Humanitárni bombardování Kavkazu,
Globální války G-XXXL států: USA versus Evropa, Rusko, Čína, Irán, Indie, Venezuela, Brazílie, Argentina, Aganistan, Korea ...?
Totalitní světovláda: velmoci ekonomicky a humanitarně upadají, uzbrojují sebe a "rozvojový" Svět
Cina podporuje sjednoceni Koreje.
30. 11. 2010 | 10:59

Michal Macek napsal(a):

beda:

japonsko?a vzdat se?to oni by spis vsichni spachali seppuku...jak pisu nemeli letectvo a namornictvo jako takove ale k obrane Japonskych ostrovu pred invazi bylo pripraveno tisice letounu kamikadze a dalsi tisice sebevrazednych rychlych clunu napechovanych vybusninamy........mobilizovany vsechny zalohy,deti ,starci.....z toho bz byla vlekla partyzanska valka,druhej vietnam....
30. 11. 2010 | 11:01

xxx napsal(a):

Shození A-bomb byl tedy nesmysl? Lépe by bylo dobývat japonské území metr po metru,podobně jako Iwo Jimmu nebo Okinawu? Škoda,že pan Drobek neměl tu možnost,zkusit to na vlastní kůži,v řadách námořní pěchoty.
Volně interpretovaná slova gen.Pattona- Není naším úkolem padnout za vlast,ale donutit nepřítele ,aby padl za tu svojí.

A jestli pan Drobek lituje civilní obyvatele,tak ať hlavně nezapomene na čínské civilisty v Mandžusku,ti si od císařské armády zažili dost.
30. 11. 2010 | 11:12

Válečný štváč a vrah z Wallstreetu napsal(a):

Bedo, vy zase excelujete. To vás učili na VUMLU?
30. 11. 2010 | 11:18

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://www.shodka.net/attac...
Veselé krizování...
30. 11. 2010 | 11:23

Likeke napsal(a):

V kostce se dá reagovat tak, že jste neudělal dobrou reklamu Slezské univerzitě v Karviné.
30. 11. 2010 | 11:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý text ("nácek"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 11. 2010 | 11:34

Béda napsal(a):

Rumcajs,

sověti byli v malinko jiném postavení než Američané.:
1) neměli atomovou bombu
2) jejich země byla nacisty těžce zdecimována na celé generace(včetně civilistů, hospodářaství)
3) u sovětů šlo o existenční válku kdo z koho (nacisté měli v programu naprostoi anihilaci východních slovanů) - v případě USA a Japonska šlo primárně o válku o vliv v Asii a Tichomoří, nikoliv o existenční válku...
30. 11. 2010 | 11:40

voroshilov napsal(a):

stejskal:
Ja si vsiml jak jste byl pohotovy,ovsem nacek neni urazka ali prislusnost k politickemu hnuti kterou mnou osloveny dotycny nijak neskryva.
30. 11. 2010 | 11:41

Grandmaster napsal(a):

Po precteni tohoto blogu me nechtene napadla myslenka:
Kolik obhajcu atomoveho utoku na H. a N. odsuzuje 'humanni bombardovani' dle Vaclava Havla?
A obracene?

Hirosima a Nagasaki jsou jen dukazem lidske hlouposti.
30. 11. 2010 | 11:43

Rumcajs napsal(a):

Béda:

Co to má společného s tím co tvrdíš, že Japonci by se vzdali už sami ?
30. 11. 2010 | 11:43

Michal Macek napsal(a):

Grandmaster:

ja podporuju bombardovani Srbu kteri byli schopni v evrope 45 let po vlace znovu zavest takove vynalezy jako ghetta,koncentraky,hromadne hroby....
30. 11. 2010 | 11:48

n.o.s napsal(a):

Grandmaster

myslíte takhle?

https://www.youtube.com/watc...
30. 11. 2010 | 11:48

Čochtan napsal(a):

Větu "Bylo jen otázkou času, kdy se Japonsko vzdá." může napsat jen naprostý ignorant, který nemá o válce v Pacifiku ponětí.

Vzdát se, nepřicházelo pro Japonce v úvahu. To byla mnohem horší alternativa než smrt. Byla to potupa. Japonsko kapitulovalo, protože jim to nařídil Bůh. Bůh Hirohito. Tomu se v Japonsku neodporuje. V ničem.
Japonci holt nejsou Evropani.
30. 11. 2010 | 11:49

Béda napsal(a):

Čochtan,

čím to, že císařské sídlo nebylo vybombardováno? Jak to, že Američané, kteří byli ve vzduchu neomezenými pány se vůbec nepokusili o likvidaci "Boha" Hirohitu?
30. 11. 2010 | 12:00

Tenco napsal(a):

n.o.s.
I Goering těsně před tím, než spolkl cyankali prohlašoval, že těch 12 let, kdy si užíval, "stálo za to".
Miliony umučených, zmrzačených či zavražděných jsou totiž jen čísla.
Až ale jednomu (jedné) někdo zmrzačí nebo znásilní vlastní děcko, tak se z toho posere.

Důkazem je toho Čochtan. Pokud tedy znáte jeho názory, co se týče sebe, jeho rodiny, kamarádů, "rasy".
On vnímá svobodu pouze v zájmenech těchto lidí.
Zbytek světa je mu v podstatě ukradený, bráno do důsledku by se však právě v zájmu rasové hygieny měl vyčistit.

Jeho lží /atol Bikini/ pak jenom dokreslují celkovou charakteristiku tohoto zajímavého přírodního úkazu - píšícího tlampače.
30. 11. 2010 | 12:01

Milan Jindra napsal(a):

Zdá se, že svět je malý a neustále se zmenšuje tím, jak je kolonizován biologickým robotem, který je obecně nazýván lidskou bytostí. Lidstvo jako celek má různé způsoby organizace své existence - žravosti a predátorství, které časem vygradují do konfliktu jako je válka. Válka je vždy o zničení protivníka a jako taková nemá žádná pravidla!!! Vyhrává vždy síla v ničení nepřátel-tedy zabíjení. Válka, která má mít pravidla a pokud možno žádné oběti, se nazývá ohňostroj. Válce která má být vítězná, nelze nasadit masku anděla a USA o to ani neusilují. Použití atomových bomb bylo způsobem, jak odradit fanatické militaristy od snahy válčit co nejdéle a do posledního muže, ženy i dítěte. Spekulace jak udělat z Trumena válečného zločince jsou tak jen jakousi snahou o to, že válka vlastně neskončila podle „představ někoho“ a že ten někdo, má potřebu ukázat světu kde hledat cíl pro novou válku. O tom, že velká válka bude – vůbec nepochybujte, je to biologický cyklus na této planetě.
30. 11. 2010 | 12:03

voroshilov napsal(a):

Pro obhajce atomoveho bombardovani,nejlepe to videl sam Openheimer kdyz se zdesil sveho dila zkazy,citoval z Bhagavadgity:Jsem smrt,nicitel svetu.

Cele to bylo jenom demonstrovani sily pro pripravovanou studenou valku a take vytvorit z Japonska zakladnu proti sovetum na Dalnem vychode(Cina jeste nebyla komunisticka)
30. 11. 2010 | 12:03

alesdrobek napsal(a):

Díky za upozornění na chyby, opraveno z října na srpen a z Mančurie na Mandžusko.
30. 11. 2010 | 12:07

Vlkodav napsal(a):

Tenco

Bikini jsou již od roku 1998 neškodné, můžete tam jet na výlet a rybařit.
30. 11. 2010 | 12:09

Karel Mueller napsal(a):

Kanalnik:

Víte, co mě nejvíc fascinuje? Je to toto: Je zajímavé, kolik lidí je schopno někoho tvrdě odsoudit a zároveň nezodpovědět otázku, co by dělali na jeho místě.
30. 11. 2010 | 12:16

Béda napsal(a):

Milan Jindra,

2.SV skončila tak jak skončila. Myslím, že vůbec nikdo zde nepochybuje o tom, že by skončila tak jako tak nakonec porážkou Japonska.

Otázkou zůstává pouze odůvodněnost a morální přijatelnost opakovaného užití jaderné zbraně plošně především proti civilnímu obyvatelstvu, resp. jestli neexistovaly přijatelnější prostředky a možnosti v momentě naprosté dominance USA nad Japonskem v ekonomice, vojenském průmyslu, výzbroji, materiálního vybavení armády, převaze ve vzduchu, na moři...
30. 11. 2010 | 12:18

voroshilov napsal(a):

Ales Drobek vsak vhazuje ideologii pro zmatek,obeti Mao 30-40 mln.-vsechno se da prisit Maovi,10 mln.sem 10 mln.tam,pro Alese 10 milionu bez dukazu jenom mala nepresnost,tak Mao se ujal vlady az v roce 1949 po krvave obcanske valce s Cankajsekem,kupodivu Cina nepamatuje obeti kulturne revoluce ale dobre pamatuje obeti japonske okupace ktere odhaduji az na 50 milionu.

Pakt o neutoceni SSSR s Japonskem mel vyprset v zari 1945,Stalin jenom posunul lhutu o par mesicu,pochybuji ze Japonska generalita s tim nepocitala kdyz i behem ukrutnych boju s Americany udrzovala na sovetske hranici necinnou armadu.
30. 11. 2010 | 12:22

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Drobku,

za ty Cáchy a Trevír bych se též přimlouval (nebo minimálně opravit Trien na Trier ;-)

Nicméně s Mančurií (používala se dříve, jako přepis z angličtiny, která zase vycházela z čínštiny, viz Man-čou) a Mandžuskem to není tak jednoznačné.

Přísně vzato by mohlo být i Mandžukuo (1932-45, loutkový stát zřízený Japonci, kteří do jeho čela dosadili čchingského císaře Pchu-i. Tak by to asi i zůstalo, kdyby se Japonci nemuseli stáhnout).

;-)

Zdravím milou paní im a všechny ostatní.

Libor Stejskal
30. 11. 2010 | 12:33

Grandmaster napsal(a):

Michal Macek,
co se tyce humanniho bombardovani, myslim ze spousta lidi ztotoznuje to s osobou V. Havla a tudiz okamzite pozbude schopnost strizliveho mysleni.

Co se tyce H. a N., nazory se ruzni a my nikdy s definitivni platnosti muzeme rici - bylo to opravnene nebo - byl to zlocin.

Snad jedine, na cem se shodneme, je ze valka je vysledek lidske hlouposti.
30. 11. 2010 | 12:44

Milan Jindra napsal(a):

Béda,

Otázkou není co bylo, ale otázkou je co bude.
Problémem je, kdo všechno se snaží získat jadernou zbraň dnes a z jakého náboženství při tom vychází. Zbraně hromadného ničení se nepořizují pro ekologické zemědělství, ale vždy na vedení války, včetně zničení civilního obyvatelstva. Vykašlete se na Trumena, ten už tady není - zkuste se zeptat těch co odpalují nálože na tržištích, nebo likvidují civilní letadla -jestli neexistovaly přijatelnější prostředky!!!
30. 11. 2010 | 12:46

Béda napsal(a):

Milan Jindra,

Já bych se zeptal spíše těch co prostředky ZHN vynalezly, vynalézají a účelově podle vlastní potřeby pomáhaly a pomáhají dále šířit a pak se diví.

Hra na bubáky, které někdo účelově pomáhal vytvořit, pak jich účelově využil a dnes s nima bojuje je pro mě taky velice poučná.

Jenom si stále kladu otázku: kdože je to vlastně ten největší terorista a uživatel ZHN?
30. 11. 2010 | 12:51

n.o.s napsal(a):

Tenco

Čochtanové jsou v každé společnosti, každá totalitní je potřebuje, psychologie těchto jedinců je jednoduchá být součástí nějakého většího celku -nějaké pravdy, nejedná se o nic zvláštního pouhý instinkt stáda.

tito lidé to mají obecně mnohem jednodušší, nejtěžší je skepticismus snažit se hledat skutečnost.

Co se týče Goering et al, tj národního socialismu v Německu, já nevím uvedu pouze toto důkazy proti nim které byli po válce předloženy mne dosud nepřesvědčili vůbec v ničem snad až nějaké naleznou... či vyrobí.

samozřejmě byla válka ale to je těžko originální
30. 11. 2010 | 12:57

Tenco napsal(a):

Vlkodav
http://www-ns.iaea.org/appr...

Ale žít byste tam asi nechtěl, že ?

Na výlet či lov si mohu zajet i do Černobylu.
30. 11. 2010 | 12:58

Vlkodav napsal(a):

Tenco:

Máte staré informace (1995):
1998: Provided that certain remedial measures are taken, Bikini Island could be permanently reinhabited.
30. 11. 2010 | 13:02

n.o.s napsal(a):

voroshilov

Němci byli překvapivě daleko ve vývoji jaderné bomby, nedávno na tato téma vyšlo pár knih.

To je na Německu fascinující země prakticky sama proti tak obrovské přesile na rozdíl od Izraele nebyla nikým podporována a bojovala s národy na velmi podobné intelektuální úrovni
30. 11. 2010 | 13:05

Pamela Bárnsová napsal(a):

Tenco

a v Hirošimě to je také krásné, je to nádherné město, všechno nové a po radiaci ani památky, i děti nemají mutace a vady vyšší než jinde v Japonsku
30. 11. 2010 | 13:05

voroshilov napsal(a):

Goering byl z cele nacistske elity jediny normalni clovek(podle tehdejsich meritek samozrejme)technokrat,byvaly letec,sam rozhodoval"kdo je a kdo neni zid v mem urade",furhera nikdy nezradil a dokazal svuj zivot ukoncit dobrovolne,nevim v jakych zlocinech proti lidskosti ho chtel obvinit tribunal,snad jenom z chamtivosti a v tom ze az"prilis"miloval umelecka dila ktere kradl po cele Evrope.
30. 11. 2010 | 13:07

voroshilov napsal(a):

n.o.s.
Nemecka rise rozhodne nebojovala sama,mela spojence a kontrolovala prumyslovy a prirodni potencial poloviny Evropy,podle skromnych odhadu sovetskych historiku pracovalo na Reich kolem 300 milionu lidi.
30. 11. 2010 | 13:10

Čochtan napsal(a):

Bédo,
jak vidíš vyplatilo se, že císařské sídlo nebylo vybombardováno.
30. 11. 2010 | 13:12

n.o.s napsal(a):

voroshilov
soudy v Norimberku (IMT, NMT) a ostatní byla fatální fraška, systém který nechal popravit vydavatele jako byl Streicher, je systém barbarský,

ti lidé byli souzeni Ex post facto, za činy pro které dosud mnohdy neexistují žádné smysluplné důkazy, byl to lynč.

Skutečně Německo mělo spojence a dobylo velká území mnohdy ten průmysl na dobytých územích ovšem vybudovalo samo.
30. 11. 2010 | 13:47

n.o.s napsal(a):

voroshilov

"ten průmysl na dobytých územích ovšem vybudovalo samo"

někdy ne vždy viz u nás
30. 11. 2010 | 13:49

Kanalnik napsal(a):

pane Mueller,

prosim, prectete si muj vstup jeste jednou. Napsal jsem, ze Trumana samotneho nesoudim, ale odsuzuji finalni rozhodnuti a cin shozeni atomove bomby. Vidite ten rozdil? Rozdil mezi souzenim cloveka samotneho a souzenim jeho rozhodnuti a cinu?

Ja ho nemohu soudit protoze nevim, jake mel informace, co prozival, jak situaci videl. Z tohoto duvodu ani ja nemohu rict, co bych delal na jeho miste. To po me chcete moc.

Jsem pouze ferovy sam k sobe. A ve sve odpovedi i k Vam.

Cin samotny odsuzuji z toho duvodu, ze je barbarsky. Navic me drazdi teto technokraticka diskuze, ve ktere jaksi skoro nema misto hodnota lidskeho zivota. Pouze cisla a spekulace. Proste technokraticky pohled, ktery ja nevyznavam.

Nic neni jednoduche ci cernobile. Sdeluji svuj vlastni pohled v teto diskuzi a myslim, ze je to pro vyvazenost pohledu dobre.
30. 11. 2010 | 13:56

Vlkodav napsal(a):

n.o.s.

Streicher? Jeden s iniciátoru antisemitismu již od 20. let? Tohoto zločince obhajujete? Tady je část rozsudku z Norimberka, výmluvné samo o sobě!

"For his 25 years of speaking, writing and preaching hatred of the Jews, Streicher was widely known as ‘Jew-Baiter Number One.’ In his speeches and articles, week after week, month after month, he infected the German mind with the virus of anti-Semitism, and incited the German people to active persecution... Streicher's incitement to murder and extermination at the time when Jews in the East were being killed under the most horrible conditions clearly constitutes persecution on political and racial grounds in connection with war crimes, as defined by the Charter, and constitutes a crime against humanity."
30. 11. 2010 | 13:57

Tenco napsal(a):

Vlkodav ???
Stejný odkaz, těsně před závěrem/shrnutím/ :
"...In May 1997, the IAEA sent an environmental monitoring team to Bikini Atoll to perform a limited programme of environmental measurements and sampling..."

.. a následující.

http://www.iaea.org/Publica...

Dále :
http://www.poweronline.com/...

zejména pak :
https://marshallislands.lln...

"Applying a mean effective cesium-137 half-life of 8.5 years for the data developed for the 1999 Bikini dose assessment (Robison et al., 1997a), the predicted population average effective dose for resettlement of Bikini in 2010, where imported foods are available, is conservatively estimated to be about 0.17 mSv per year (17 mrem per year) or very close to the self-imposed cleanup standard of 0.15 mSv per year adopted by the Republic of the Marshall Islands Nuclear Claims Tribunal...."
/aktualizace : Last Modified: 19-APR-2010 /
30. 11. 2010 | 14:15

n.o.s napsal(a):

Vlkodav

já vím velmi dobře kdo to byl a co vydával, ovšem těžko můžete popravit někoho za vydávání textů,

ve vaši logice je poprava například reformátorů církve normálně ospravedlnitelná vždyť jejich texty otravovali celá století mysl obyvatel proti katolíkům což vedlo k reformaci a válkám

židé vydávají také knihy ve kterých vyzývají k vraždění nežidů viz například kniha The King's Torah ve které se vyzývá k vraždění nežidů (i dětí) jenž ohrožují Izrael.

Takže co budeme měřit stejným metrem?
30. 11. 2010 | 14:19

Elazar napsal(a):

no pokud jsou výše uvedené výroky Trumana pravdivé, pak je zbytečné o tom diskutovat.. všichni zde, stejně jako Truman se snaží obhájit neobhajitelné.. jeden z nejhrůznějších válečných zločinů.. a tím svržení atomových bomb je...
jsem rád , že pan Drobek to zde poskytl, protože to potvrzuje má slova z jiného blogu kolem 6.8., kdy tu nějaký nerozumný člověk obhajoval tento hrůzný čin
30. 11. 2010 | 14:23

n.o.s napsal(a):

"It is permissable to kill the Righteous among Nations even if they are not responsible for the threatening situation," he wrote, adding: "If we kill a Gentile who has sinned or has violated one of the seven commandments - because we care about the commandments - there is nothing wrong with the murder." Rabbi Yitzhak Shapiro

http://www.haaretz.com/jewi...
30. 11. 2010 | 14:24

Elazar napsal(a):

skutečné odhadované ztráty pro obě invaze se pohybovaly mezi 20 000 – 46 000 mrtvých amerických vojáků, jak vyplývá z odtajněných dokumentů Mezištábní komise pro válečné plány a mnoha jiných zdrojů.
- to mluví za vše.. a stejně se tu najde dost lidí, kteří nesmyslně mluví o milionech ušetřených..
no asi tam zehdy byli v té komisi, a nebo jsou to odborníci na slovo vzatí, v plánování útoku na ostrovy 1945 :-)
30. 11. 2010 | 14:26

Vlkodav napsal(a):

Tenco:

Vy jeden manipulátore, zapomněl jste z Vámi citovaného materiálu např:
"With this understanding and the fact that exposure conditions on Bikini are improving at an accelerated rate, early resettlement of Bikini Atoll may become much more plausible and cost effective."

A tady se můžete podívat, jak je tam nebezpečno: "In 1996 the people of Bikini opened their atoll to the outside world as a dive, sport fishing and tourism destination, and has since drawn praise from many around the globe. When you visit Bikini, it has been said that you don't just dive, fish or sunbathe, you get a history lesson for the ages."
30. 11. 2010 | 14:31

voroshilov napsal(a):

Elazar:
Budete se divit,ale ten hruzny valecny zlocin(ktery samozrejme odsuzuji)zahranil Japonsko pred osudem TOTALNE zniceneho Nemecka,po kapitulace se mohli Japonci vratit na ryzova pole,do svych nadhernych parku a papirovych domecku ktere prezila skoro bez uhony,v Nemecku temer same zenske stali v poloze "na konicka" a vyhrabavali ruiny a jeste potom sli domu aby tam nakrmili sva cerstva miminka(od okupantu)bez manzela a skoro bez podpory.
30. 11. 2010 | 14:39

Vlkodav napsal(a):

n.o.s.

Myslim, že The King's Torah je výklad k bibli a vyvolal bouři nevole a Yitzhak Shapiro byl i potrestán. Je to obdobné, jako podobné spisky ohledně křesťanství i koránu. Náboženství jsou ve své krajní poloze nesnášenlivá.
Ale antisemitismus jako nástroj k vyhlazení rasy a jeho více než 25ti letá podpora a masáž obyvatelstva, završené úděsnou katastrofou, je již zločin proti lidskosti.
30. 11. 2010 | 14:40

Tenco napsal(a):

Vlkodav ???

Děkuji, že potvrzujete můj názor. Pokud vím, tak v prvním odstavci je podmiňovací způsob.
Nikde jsem netvrdil, že je to navždy mrtvé území.
Celá diskuze se odvíjí od Čochtanova popisu málemneráje na atolu.

Manipulátora jsem nikdy nedělal. Asi s tím máte více zkušeností. Takže nerozumím

Ještě jednou - turismus a trvalé znovuosídlení jsou dvě rozdílné věci.
Konzumovat dovezené potraviny a produkovat své rovněž.
30. 11. 2010 | 14:46

n.o.s napsal(a):

Vlkodav

vaše logika je nesmyslná krom skutečnosti že debata ohledně příčin Holocaustu je dosud neobjasněná (Functionalism vs Intentionalism) stejně jako zde téměř vše, ale to ani soud v Norimberku neřešil pamatujte Article 19&21

"The Tribunal shall not be bound by technical rules of evidence... and shall admit any evidence which it deems to have probative value"

"The Tribunal shall not require proof of facts of common knowledge but shall take judicial notice thereof. It shall also take judicial notice of official governmental documents and reports of the United [Allied] Nations, including acts and documents of the committees set up in the various allied countries for the investigation of war crimes, and the records and findings of military and other Tribunals of any of the United [Allied] Nations"

On nebyl zodpovědný za něco o čem ani nemusel vědět.
30. 11. 2010 | 14:53

Vlkodav napsal(a):

Tenco

Čochtan napsal: "Faktem je, že nad atolem Bikini bouchaly A-bomby jedna za druhou, a přesto tam je dnes bujná tropická vegetace. Jak na zemi, tak i ve vodě. "

Usvědčil jsem Vás materiálem, na který jste sám odkázal. Je tam bujná vegetace, turismus a uvažuje se o brzkém znovuosídlení. Čochtan měl pravdu, vy ne.
30. 11. 2010 | 15:00

Vlkodav napsal(a):

n.o.s.

"On nebyl zodpovědný za něco o čem ani nemusel vědět."

Aha, 25 let brojil a štval proti židům a to i v době, kdy byli masově vyhlazováni! A nejen obecně, ale i vytvářel Norimberské zákony, objednal zbourání synagogy apod. On nebyl jen vydavatel, ale ještě k tomu aktivní organizátor protižidovských akcí a spolutvůrce antižidovských zákonů.
30. 11. 2010 | 15:08

Tenco napsal(a):

Vlkodav
Zajímavá manipulace.
A usvědčil jste tak leda sebe.

Vlkodav napsal(a):
Tenco
Bikini jsou již od roku 1998 neškodné, můžete tam jet na výlet a rybařit.
30.11.2010 12:09:51

Další polemika pak byla o tom, že je rozdíl, pobývat na takovém "neškodném" území jako turista a zda je /Váš rok 1998 trvale znovuobyvatelné.

Ale asi rád usvědčujete.

Tak usvědčujte. Ale vyberte si pro SVÉ manipulace někoho jiného.

Třeba nějakou vystěhovanou rodinu z atolu Bikini, která je již celá nadržená na to, až si tam zase skvěle zarybaří a zapotápí.
30. 11. 2010 | 15:15

Vlkodav napsal(a):

Tenco

Ješte jednou:

Čochtan napsal: "Faktem je, že nad atolem Bikini bouchaly A-bomby jedna za druhou, a přesto tam je dnes bujná tropická vegetace. Jak na zemi, tak i ve vodě."

Vy jste ho osočil:"Jeho lží /atol Bikini/ "

Pak jsme diskutovali o tom, jaká že je situace na atolu Bikini. Shodli jsme se, že je tam možné jet na výlet, rybařit a že i dle governmentu může být výhodné atol brzy znovu trvale osídlit.

To rozhodně znamená, že Čochtan měl pravdu.

Já jsem přidal zprávu z AtolBikiniInfo o měření z roku 1998, které definovalo, že Bikini JE MOŽNÉ osídlit (Bikini Island could be permanently reinhabited). Takže tolik o mé údajné manipulaci!
30. 11. 2010 | 15:27

dennis napsal(a):

Pane Cochtane,
dekuji Vam, ze sve dojmy si mohu doplnit o Vase fakta. Cinim tak v hlubokem presvedceni, ze pristi valka nebude nuklearni, ale mnohem tissi atd. Dokonce jsem v pokuseni se na ni tesit. Ze se pripravuji "nevidane" zbrane biologicke, to take tusim.

Jen jsem nemel jistotu, ze se ty nove zbrane hromadneho niceni (ktere budou likvidovat cele narody a rasy) nemohou vymknout kontrole. Naprosto s Vami souhlasim, ze novinari by meli lidi uklidnovat aspon tak, jak Vy to dovedete. A ne sirit poplasne zpravy: Napriklad, ze atomove zbrane na Blizkem Vychode a nebo v Pakistanu by mohly zpusobit nebo treba zacit neco hrozneho. Od tedka to budu povazovat za babske reci.
30. 11. 2010 | 15:44

Tenco napsal(a):

Vlkodav
Víte co ? Zajeďte si na atol a užívejte si tři čtyři roky místní vody a zemědělských plodin, které tam bujně vzkvétají, ano ?
A po pěti letech se sejdeme a pohovoříme si o tom znovu.

A přečtěte si diskuzi celou.
Od Dennisova příspěvku a reakce Čochtana a následnou reakci moji.

To, že kolem Černobylu rostou dnes "bujně a hojně" houby má asi takovou relevanci via biosféra, jakou Vaše příspěvky k CELÉ této diskuzi.

Bujnost vzrůstu ještě neznamená čisté životní prostředí.
Ale to je asi vlkodavu jedno, že ?

Hlavně že si mele pořád tu svou.
30. 11. 2010 | 15:55

Vlkodav napsal(a):

Tenco

Vaše škoda, že si neumíte přiznat pravdu.

Pro mne má tato diskuse jeden sekundární efekt. Při prohlížení fotek z atolu Bikini se mi to tak zalíbilo, že tam asi v létě pojedu na dovolenou. Pak vám povyprávím, jaké houby tam rostou!
30. 11. 2010 | 16:04

Karel Mueller napsal(a):

Kanalnik:

Pane kanalnik,

já jsem to tak také myslel. Co by kdo z nás dělal v dané situaci na Trumanově místě? Bez odpovědi na tuto otázku nemůžete jeho čin odsoudit.

Pokud jde o onen technokraticky bezcitný přístup, kdy se neosobně váží počty obětí - pardon, ale takto je postavena každá válka. Churchill věděl o plánovaném bombardování Coventry, přesto nic neudělal, nechtěl ohrozit rozvědčíka, který měl cenu desítek (možná stovek) tisíců životů vojáků.

Válečný stratég toto rozhodnutí neosobně schválí. Nikoliv matka, které uhořelo zaživa dítě před jejíma očima ...

Válka je kolektivní šílenství, v tom se určitě dohodneme ...
30. 11. 2010 | 16:06

Karel Mueller napsal(a):

dennis:

Válka vedená biologickými zbraněmi bude mnohem zákeřnější a co je horší - může ji vést každý. BZHN jsou zbraní chudých ... na výrobu zmutovaných virů potřebujete pár milionů dolarů, jak jsem před časem četl. A všechny laboratoře nelze ohlídat.

Víte, nemusíme vymýšlet katastrofické válečné scénaře. Kdyby o to Al kaída skutečně stála, tak si ty viry někde v poušti nebo pákistánských jeskyních vyrobí.

Svět je křehší než si kdo myslí. Spolehlivě by tím USA položila ... stačilo by, že by alespoň dočasně v danou chvíli dosáhla několikaměsíční pracovní neschopnosti většiny obyvatel.

Proč to alespoň zatím neudělala? Protože by USA musely nasadit totální jaderný úder - byť naslepo. Nic jiného by jim ani nezbylo.

Třeba v té Al kaídě nejsou takoví blázni, jak si myslíme.
30. 11. 2010 | 16:16

Honza napsal(a):

Podstatnou myšlenkou zde uvedl Karel Mueller už v prvním příspěvku. Cituji:
"Je jasné, že válečný vůdce má povinnost válku vyhrát a to s co nejmenším ztrátami."

Jsem přesvědčen, že kdyby se později ukázalo, že vrchní velitel měl k disposici zbraň, která mohla okamžitě ukončit válku, a neudělal to, protože se obával přílišných ztrát na straně protivníka, šel by před vojenský soud.
Myslím, že řada diskutujících zapomíná, že se rozhodovalo v létě 1945, ve stínu totálně zničené Evropy, ve stínu milionů mrtvých vinou agresivní války, kterou začala tlupa šílenců v Německu a Japonsku. Atomová bomba byla prostě jen nástroj ke zničení nepřítele, principielně se od ostatních nástrojů v očích vojáka nelišila. Oni ještě nečetli všechny ty knížky, které o tom později intelektuálové napsali, oni prostě museli vyhrát válku...
30. 11. 2010 | 16:18

Honza napsal(a):

To Karel Mueller:
"Víte, nemusíme vymýšlet katastrofické válečné scénaře. Kdyby o to Al kaída skutečně stála, tak si ty viry někde v poušti nebo pákistánských jeskyních vyrobí."

Tak snadno to naštěstí nejde, v pákistánských jeskyních by se to asi nezvládlo, nicméně, není pravda, že by se o to nepokoušeli. Zdokumentované jsou pokusy sekty Om šimrikjó o získání biologických zbraní (nakonec v tokijském metru použili starý dobrý sarin). Větší nebezpečí je v zásobách biologických zbraní v bývalém SSSR (modifikovaný virus Marburg, , z nichž velká část se někam ztratila. Takový ostrov Vozrožděnije v Aralském jezeře je následkem pokusů s biologickými zbraněmi, testovanými většinou na opicích, dodnes zamořen antraxem a dalšími biologickými zbraněmi. Uvádí se, že kontejnery s biologickými prostředky, které jsou zde zakopány, by mohly vyhubit obyvatelstvo celé planety hned několikrát.
30. 11. 2010 | 16:27

Tenco napsal(a):

Karel Mueller
Promiňte, že vstupuji do Vaší diskuze.
1. Můžu vynést soud o čemkoliv, co se odehrálo v minulosti
2. I o jednání Trumanově
3. Mohu pak argumentovat pro či proti
4. To nic ale nezmění na tom, že se věci odehrály, tak jak se odehrály
5. Ani však na tom, že o SKUTEČNÝCH motivacích těch, kteří celou věc rozhodli, a to jak ve strategické, taktické či operativní rovině, můžeme jen spekulovat.

Vy se však, pane Mueller, dostáváte do pozice jakéhosi projikovaného radikálního skeptika, kdy skutečné vzniká jen vygenerováním si představy a to představy navíc cizí, vznikajícítakto za nereálných okolností, v nereálném prostředí, v nereálném modu uvažování, v nereálném čase :

"Co by kdo z nás dělal v dané situaci na Trumanově místě? Bez odpovědi na tuto otázku nemůžete jeho čin odsoudit."

Můžeme, pane Mueller, můžeme.
Ba co víc - musíme.
Ona pravda je totiž kurva. Dá každému.
Kdo ale zaplatí víc, má ji dýl.
Kdo nemá žádné prachy, ten nemá...

P.S. Nakonec se ale stejně vždycky sebere a pláchne zpátky na roh ulice.
Takže nezbyde , než ty ukvapené soudy/neplést s justiční mafií, prosím/
:)), nebo nikam nevedoucí diskuze na blozích aktualne.cz.

Ale už se propadám do grafomanské roviny.
Dost už bolo úvah an sich. :))

Mějte se.
30. 11. 2010 | 16:32

Karel Mueller napsal(a):

Honza:

S tím bývalým SSSR máte asi pravdu, nejde jen o BZHN. Nebožtík Lebed v 90. letech prohlásil, že se ztratilo 60 kufříkových jaderných bomb.

Těžko říct, co se tenkrát všechno ztratilo a kam to šlo. Můžeme začít spekulovat třeba o tom, že to ruská mafie odtáhla do západních států s tím, že to použije v případě hrozby válečného konfliktu s Ruskem. To by bylo vcelku pochopitelné. Horší by bylo, kdyby se to ztratilo někde v třetím světě.

Pokud jde o výrobu v oněch jeskyních, tak jsem to myslel dost obrazně :-), ale nepochybuji o tom, že tato organizace je natolik bohatá a celsvětově organizovaná, že by toho dosáhla.
30. 11. 2010 | 16:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tenco,

pokud chcete odsoudit něčí čin, tak musíte zvážit všechny skutečnosti.

Pokud ten čin odsoudíte, tak musíte přesvědčivě obhájit tento odsudek. A to u kritiků Trumanova rozhodnutí nikde nevidím ... tedy kromě apelů na lidskost. To je ale v děné situaci příliš málo. Docela hezky to napsal Honza ...
30. 11. 2010 | 16:54

Čochtan napsal(a):

Pane Dennisi,
asi jste mi nerozuměl.
Jasně, že A-zbraně v rukou muslimů by nadělaly paseku horší než 11.9.
Nezničily by ale celé lidstvo, natož biosféru.
30. 11. 2010 | 17:04

Čochtan napsal(a):

Elazare
"skutečné odhadované ztráty pro obě invaze se pohybovaly mezi 20000 – 46000 mrtvých amerických vojáků, "
Já mám sice jiné údaje ale i tak.

Život jednoho amerického vojáka měl větší cenu, než životy všech Japonců dohromady. Protože ten GI byl "náš" a každý Japonec byl nepřítel. Zcela prosté, milý Watsone.
30. 11. 2010 | 17:14

Tenco napsal(a):

Karel Mueller
Co když se Truman dozvěděl, že ho manželka podvádí s černochem, který jim chodí stříhat trávník ? A ten černoch měl sestru, která si nedávno vzala Japonce ?
Zrovínka, když jel na schůzku se sborem náčelníků štávu, kde mělo padnout rozhodnutí se tohle dozvěděl.

My často děláme z lidí démony, kteří bez jakéhokoliv morálního rozhořčení rozhodnou o životech jedněch na úkor smrti druhých na jedné straně anebo anděly, kteří zcela racionálně-vědecko-empiricko-deterministicko-utilitárně řeknou "Hoši, jdem na to ! a je po ptákách".
Lidské pohnutky jsou však často velmi jednoduché a nízké.

Jak by s Vámi zamávalo takové zjištění !
Jen si to přiznejte, pane Mueller - po tolika letech šťastného manželství !
:))
30. 11. 2010 | 17:20

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller se zblaznil,v Rusku se ztratilo 60 kufrilovych jadernych bomb-pane Muellere,trochu min chlastu by neuskodilo!
30. 11. 2010 | 17:23

Čochtan napsal(a):

Tenco,
proč ze sebe děláš blba ?
30. 11. 2010 | 17:23

Tenco napsal(a):

Čochtan
Copak, copak ? Taky ti chodí stříhat trávník černoch ?
Nu, snad nebude tak zle.
A když - tak víra tvá tě zachrání.

Apropo - pořád lepší blb, než salónní, xenofobní, militantní žvanil.
30. 11. 2010 | 17:35

Karel Mueller napsal(a):

Milý Voroshilove,

já nechlastám, tento výrok pronesl v polovině devadesátých letech nebožtík Lebeď, v té době vedl tuším Krasnojarsk.

Pokud je to blbost - což samozřejmě nevylučuji - tak nevím, co ho k tomu výroku vedlo.
30. 11. 2010 | 17:46

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tenco,

souhlasím s jednou věcí: Lidské pohnutky k činům, které často určují náš osud, jsou opravdu často takové, že nevíte, jestli plakat nebo se smát.

Ale s tématem to asi moc nesouvidí.
30. 11. 2010 | 17:53

voroshilov napsal(a):

Karel Mueller:
Nevim, jestli to prohlasil Lebed tak musel byt po trydennim flamu,NIKDY za hranice Ruska se nedostal ani gram uranu,dik Jolkinu ktery sebral VSEM republikam jakykoliv naznak ZHN,proto dosud neexistuji zadne moldavske nebo gruzinske jaderne hlavice,a nebudou-uz co,a jederny paritet si dokazeme dobre uhlidat.
30. 11. 2010 | 18:02

dennis napsal(a):

Pane Cochtane,
ja vim - tedy zkousim si predstavit. Bude-li pro lidstvo "prospesne" zredukovat populaci o 4 nebo 4,5 miliardy, pak pri takove operaci to bude vyzadovet pevnou ruku, ktera povede skalpel. Bud se zacne na Dalnem vychode na zkousku a pak naostro a na Strednim vychode se to"docisti". Nebo to bude spis na etapy? Maji bili vubec na vyber?
30. 11. 2010 | 18:56

n.o.s napsal(a):

Vlkodav

rozumím židé jsou vaše modla je to velmi rozšířená infekce, ale krom toho jste naprosto mimo tak mimo jak jen můžete být

1. "kdy byli masově vyhlazováni!"

dokonale dokazuje jak nevíte nic, viz můj předchozí příspěvek nemusel vůbec nic vědět

2. Norimberské zákony jeho podíl na nich je mimořádně pochybný, navíc tyto zákony jsou židovská invence neznáte Deuteronomium, Ezdráš, Nehemiáš

3. zbourání Synagog svatostánky jsou bourány poměrně často, nedávno v Palestině a např. za bolševické revoluce nevzpomínám si že by za ně byl kdy kdo popraven.
30. 11. 2010 | 20:29

Kanalnik napsal(a):

Karel Mueller

Ve sve odpovedi mohu vpodstate zopakovat jen to, co jiz napsal Tenco.

Ja rozlisuji dve polohy v pohledu na Trumana.

1) Jedna poloha je pohled na cloveka, ktery je v nejake situaci, v nejakych okolnostech, a diky nim dela rozhodnuti. At uz je to rozhodnuti jakekoli, ja Trumana jako cloveka osobne nesoudim, nebot reagovat tak ci onak, chybovat ci nechybovat, je lidske, a predevsim - ja neznam ony okonosti, onu situaci, ony informace atd., ktere vedly k jeho rozhodnuti. Takze jeho osobne nesoudim nebot nemohu - proste neznam vsechny okolnosti.

2) Druha poloha je pohled na rozhodnuti samotne a z toho vyplivajici cin. Na to rozhodnuti nazor mit mohu a mohu to rozhodnuti klidne odsoudit podle sveho videni sveta a svych principu (aniz bych odsuzoval Trumana jako cloveka). A tedy podle mne to svrzeni A-bomby bylo svinstvo.

Ano, shodneme se na tom, ze valka je silenstvi.

Nevim, proc se nemuzeme shodnout na tom, ze lze odsoudit rozhodnuti bez odsouzeni cloveka, ktery to rozhodnuti udelal.

A zopakuji to, co jsem jiz napsal. Protoze neznam vsechny okolnosti, Trumana odsuzovat nemohu. Ze stejnych duvodu nemohu dat odpoved na to, co bych delal ne jeho miste. Chcete po mne neco, ceho nejsem schopen. Pokud vy toho schopen jste, tak vam zavidim.
30. 11. 2010 | 23:06

alesdrobek napsal(a):

Karel Mueller - díky za rozumné příspěvky, kdybych psal blog já, asi bych nebyl tak kategorický jako autor (Truman = válečný zločinec) a rozhodně souhlasím, že válka je šílenství.

Každopádně si dovolím nesouhlasit s vaší poznámkou, že válečný vůdce má povinnost vyhrát s co nejmenšími ztrátami. Válečný vůdce samozřejmě musí vyhrát, ale v rámci určitých mezí. Zkrátka válka má svá pravidla a kdo je nedodržuje, riskuje, že na konci bude odsouzen jako válečný zločinec, i kdyby nakrásně bojoval za tu "správnou věc".

Připomínám, že Trumana neodsoudili jen "kavárenští intelektuálové", ale i kus tehdejší generality a admirality. Leahyho, MacArthura nebo Eisenhowera těžko může někdo označit za pacifistické hippie žvanily.
01. 12. 2010 | 00:57

scallop napsal(a):

Tenhle clanek neni nic noveho, a bude se v ruznych obmenach objevovat jeste leta. A atomovych utpcich kazdy vi, proto s v nich lehce najdou valecni zlocinci. Jinymi slovy, valecni zlocinci jsou v kazde valce, ktera je v televizi (nebo se o ni v televizi alespon mluvi).

Ted trochu realismu. Vetsinu uz rekl p. Mueller, ale doplnim. Autor (umyslne) nezminil palicske nalety na Japonsko, viz http://en.wikipedia.org/wik... a dalsi. Ztraty byly obrovske a Japonsko se nevzdavalo (cf. Leahy vyrok na http://en.wikipedia.org/wik... o tom, za Japonsko bylo pripraveno se vzdat). Navzdalo se ani po prvnim atomovem utoku - az druha bomba primela cisare k akci.

At Truman premyslel jakkoliv, zaver musel byt jednoznacny: atmoba bomba znamena mene mrtvych aMericanu a Japoncu. Byl by dobrym prezidentem USA, kdyby rozhodl jinak ?

"Ačkoli snaha o záchranu životů je chvályhodná, v žádném případě neospravedlňuje užití prostředků, které se vzpírají všem zásadám lidství a zvyklostem války." Strelba z kulometu by se ve stredoveku taky vzpirala ... Cim slozitejsi uvahy o abstraktnich "zasadach lidstvi", tim vice tech mrtvych bude. Muzeme se vysmivat tupemu ucetnictvi, ale nic lepsiho nemame.

Truman rozhodl spravne. Jestli je to valecny zlocinec, tak je jim i Churchil a vsichni Cesi, kteri si prali bezpodminecnou kapitulaci Nemecka, jsou valecni stvaci.
01. 12. 2010 | 10:52

Karel Mueller napsal(a):

Aleši,

díky za odpověď. To, co jste napsal, nijak neodporuje oné povinnosti. Lze to říct i tak, že i ve válce nesmí docházet ke zločinům proti lidskosti.

Proto jsem napsal, že lze diskutovat o tom, kam ji měl svrhnout.

Ale vítěze nesoudí ...
01. 12. 2010 | 13:58

ex-nemo napsal(a):

Je to hezké že se staráte o to co, jak a proč se stalo s těmi bombami před 65 lety .Já osobně mám větší starost o to, proč, kdy a kam budou svrženy ty co jsou připravené ve skladech. A že svržené budou, to si pište ! Na co jiného jsou ? A lidé kteří pro ně UŽ TEĎ vybírají cíle, existují a někteří jsou dokonce i známi jménem.
01. 12. 2010 | 22:11

Pepi napsal(a):

Svržení atomových bomb na Japonská města byla ukázka barbarství USA.
- Ale HLAVNĚ to měla být ukázka Stalinovi, že USA jsou už silnější než tehdejší SSSR.
USA se totiž do války proti Hitlerovi připojily až po obratu II.sv. války u Stalingradu a na opakované požadavky Churchilla, že pokud Stalin bude pokračovat ve vítězném tažení, tak že osvobodí celou Evropu...
02. 12. 2010 | 16:53

ex-nemo napsal(a):

Pépi
Jenom upřesnění: Hitler vyhlásil válku USA 11. prosince 1941.
Já nevím kde se berou snílkové s představami že válku lze vést bez "zločinů proti lidskosti". Když sama válka je zločinem ve své základní podstatě. Zabíjení dětí je prý nepřípustné; a když ty 17 leté děti obléknou do uniforem a zaženou na frontu, tak to jejich zabíjení je v pořádku ?
Jako zastánce humanizmu mě možná rozčiluje pseudohumanizmus víc než co jiného.Protože je to v podstatě ochrana lumpů.
Viděli jste film "Pět Sullivanů" ?. Údajně natočený podle skutečného příběhu. A po tom měl Truman říct národu, jemuž ze své činnosti odpovídal: "Máme sice prostředek k rychlému ukončení války, vyvinutý a zhotovený za peníze národa, ale nepoužijeme ho protože se nám zdá moc krutý; a tak budou muset ti mladíci umírat ještě dále".Takhle to měl říct?
Řeči o válce bez maximálních krutostí a nejhorších zločinů jsou holým pokrytectcím; válka je zločin ve své podstatě a nic zločinnějšího být nemůže.
Humanitární bombardování snad možné je, když to řekla taková celebrita,celosvětově uznávané ztělesnění Pravdy a Lásky. Ale humanitární válka, to nikdy.
02. 12. 2010 | 18:41

Karel Mueller napsal(a):

ex-nemo:

Asi jsme už všechno řekli, byly uvedeny pohledy obou stran. Koneconců je toto téma hodně starý pes - debata se vede 65 let.

Jen bych k Vám dodal epizodu z ruského válečného filmu z 80. let (v té době se už i v SSSR začly natáčet velmi realistické filmy).

Velitel divize říká: ... to nejsou lidi, to jsou vojáci. Kdybych v nich viděl lidi, tak bych viděl žal matek, které ztratily syna a žal dětí, které přišly o otce ... a pak by mi bylo zatěžko je posílat na smrt. A já je budu muset posílat na smrt ...

A pokud posílá na smrt nespočet vlastních lidí, tak sotva zaváhá při ničení "bojových či záložních sil" nepřítele.

To je válka.
02. 12. 2010 | 22:36

Dll Errors napsal(a):

"DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/4-s..."" title=""corefoundation.dll"">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href=""http://dllerrorsfix.com/msv..."" title=""msvcr90.dll"">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type ""filename.dll"" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
"
03. 12. 2010 | 06:39

Tálíbánec napsal(a):

Dobrá den,

já být s Afgánistán, který být okupován také česká armáda, kterou tam vylsat česká fláda. Po přečtená tato diskuz ja fidět, že mohu zabíjet také česká civilista v Česká respublika - byt to legitimna!

Děkuji salám
03. 12. 2010 | 16:16

Kidoemubbogue napsal(a):

<a href="http://www.sacvuittonsfra.com/"> http://www.sacvuittonsfra.com/65223 </a>,louisvuitton pascher
<a href="http://www.saclouisvuittonlvs.com/"> http://www.saclouisvuittonlvs.com/63653 </a>,louis vuitton sac
<a href="http://www.saclouisvuittonslv.com/"> http://www.saclouisvuittonslv.com/51661 </a>,sac louis vuitton pas cher
<a href="http://www.pascherlouisvuittons.com/"> http://www.pascherlouisvuittons.com/19627 </a>,louis vuitton sac
<a href="http://www.vuittonpascherfr.com/"> http://www.vuittonpascherfr.com/11394 </a>,sac louis vuitton pascher
15. 09. 2012 | 05:56

freerelax napsal(a):

The Primary Easy Methods To Gain knowledge shoes And Ways In Which One Can Be part of The sneakers Elite [url=http://www.shoesja.biz/]ベルーナ[/url] Tools and release throughout Austin -- shoes has left without any farewell [url=http://www.shoesja.biz/adidas-アディダス-c-64.html]adidas originals[/url] This sneakers Sector Meet -- The Ones Who loves little or nothing profits?!? [url=http://www.shoesja.biz/new-balance-ニューバランス-c-21.html]newbalance[/url] Creative questions regarding shoes addressed in addition to the reasons you should really view every single message of this specific guide. [url=http://www.shoesja.biz/nike-ナイキ-c-44.html]ナイキ[/url] Precisely how to fully understand all the things there is to understand about shoes in Some easy steps. [url=http://www.kutuja.com/]靴 通販[/url] Practical ideas on how to comprehend just about every thing there is to understand relating to shoes in seven easy steps. [url=http://www.kutuja.com/adidas【アディダス】-c-1.html]adidas[/url] Recent queries about shoes answered and consequently the reasons you should certainly study each statement on this story. [url=http://www.kutuja.com/new-balance【ニューバランス】-c-206.html]ニューバランス 574[/url] Further from the ultimate technique for shoes that you will understand more about immediately. [url=http://www.kutuja.com/nike【ナイキ】-c-215.html]ナイキ ランニングシューズ[/url] Your own double take on sneakers [url=http://www.shoesjp.biz/]ベルーナ[/url] The Trick For sneakers [url=http://www.shoesjp.biz/adidas【アディダス】-c-640.html]adidas[/url] Some kind of double strain on shoes
20. 05. 2013 | 22:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy