Konec pohádky o euru?

02. 09. 2011 | 12:38
Přečteno 7527 krát
Johan Norberg - Konec pohádky o euru?

Říká se, že když dlužíte bance stovku, máte problém. Když dlužíte bance milion, má problém ona. Dnes můžeme dodat, že když dluží vlády Itálie, Španělska, Portugalska, Řecka a Irska bankám bilion, máme to všichni spočítané. A k něčemu takovému má asi eurozóna nakročeno.

Evropská unie, místo aby finanční krizi řešila, neustále ji odsouvá po vzoru takzvaného "letadla": přehazuje dluhy domácností k bankám, ty je přehodí na vlády a ty je přesouvají na eurozónu. Země eurozóny nyní zjišťují, že stojí na konci řetězu s černým Petrem drtivých dluhů v ruce. Trhy už začínají započítávat malé riziko kolapsu celého evropského finančního systému – a jejich chování tomu odpovídá.

Historie se opakuje

Dluhy, které byly nesplatitelné v roce 2008, nejsou nyní splatitelnější jen proto, že se přesunuly z bank na státy. Zvlášť když jejich vlády v dobrých časech rozhazovaly na všechny strany, místo aby si tvořily rezervy na časy horší, ve kterých nejvíc trpí státy s velkorysým sociálním zabezpečením, když daňové výnosy klesají, ale sociální výdaje automaticky rostou.

Svým způsobem si znovu opakujeme rok 2008, jsme svědky stejně toxické směsi scestných regulací a morálního hazardu. Tenkrát šlo o banky a hypoteční zástavní listy. Dnes jsou to členové eurozóny a státní dluhopisy.

Basilejské regulace kategorizují státní dluh jako bezrizikový a při výpočtu kapitálové přiměřenosti nejsou státní dluhopisy ve vlastní měně v bankovních portfoliích zatížené žádnou rizikovou váhou. Banky se navíc právě připravují na novou generaci regulací Basel III, která jim nařídí tvořit si větší likvidní polštáře, převážně ze státních dluhopisů.

Platit dluhy? Tak si na ně půjčíme!

Státní dluh subvencovala také Evropská centrální banka – banky mohly nakupovat krátkodobé státní poukázky od slabých států, a pak si proti nim u ECB půjčovat. Rozdíly mezi výnosy z dluhopisů a úrokovými sazbami, za které půjčují firmám a domácnostem, pro ně byly zdrojem slušného zisku, který následně investovaly do dalších dluhopisů.

Chudší eurové ekonomiky využívaly implicitní garance, že je Německo nenechá padnout, levně si půjčovaly a zvyšovaly výdaje a mzdy, zatímco jejich konkurenceschopnost klesala. Do důchodu se odcházelo v pětapadesáti a řečtí strojvůdci brali mimořádnou odměnu odpovídající 5 000 dolarů ročně za to, že si po práci myli ruce.

Dnes musí eurozóna zachraňovat Řecko, Portugalsko a Irsko. Zadělává si tím ovšem jen na větší problémy v budoucnosti. Přece je-li někdo tak zadlužený, že už nedokáže splácet, další půjčkou mu nepomůžeme. Jenom tak zvětšujeme celkové dluhové břemeno a násobíme potřebu dalších a dalších záchran.

Nekonečné půjčky navíc oslabují silné ekonomiky, které je poskytují. Z Itálie a Španělska, na které se dřív spoléhalo, jako na případné zachránce životů, jsou dnes téměř utopenci. Fond evropské finanční stability ve výši 440 miliard eur si snad dokáže poradit s malými zeměmi na periferii. Se záchranou Španělska by se však vypořádával jen obtížně a na Itálii by nestačil vůbec. Proto se ozývají návrhy na jeho zdvojnásobení.

Naděje versus aritmetika

Jenže Fond evropské finanční stability si může na kapitálových trzích levně půjčovat, jen dokud jej podepírají státy s ratingem AAA. Druhým největším z nich je Francie. Jenže po pětatřiceti letech deficitních rozpočtů by mohla být garance za další dluh poslední kapkou a Francii by čekal downgrade. V takovém případě by celé břemeno zůstalo na zádech Německa, které by za evropský dluh muselo ručit téměř čtvrtinou svého hrubého domácího produktu. Německo má možná leckdo za nezničitelné, ale i ono už má veřejný dluh ve výši 82 procent HDP, který navíc ve druhém čtvrtletí 2011 povyrostl jen o 0,1 procenta. Zkoušet tahat z vody další a další topící se státy by také mohlo skončit převrženým záchranným člunem.

Představa, že Evropská centrální banka je schopna kdykoli zakročit, je nebezpečně pomýlená. Už teď jí slabé země eurozóny a jejich banky dluží zhruba 700 miliard dolarů. Je silně přepákovaná a stačilo by i pár nevelkých ztrát, aby se její kapitálový polštář úplně vypařil. Pak by potřebovala záchranný kruh sama.

Naděje dnes svádí beznadějnou bitvu s aritmetikou. Dříve nebo později bude muset Evropa přestat sypat hromady eur do černé díry. Snad se jí to povede spořádaně, v podobě restrukturalizace dluhů, rozsáhlých, dlouhodobých plánů na redukci zadlužování a prorůstových reforem.

Alternativou je jen chaotický kolaps: reformy se budou odkládat a silné ekonomiky budou posílat peníze těm slabším tak dlouho, dokud se samy neoctnou na okraji srázu. Dříve či později všechny záchrany skončí, buď v okamžiku, kdy státům dojdou peníze, nebo voličům trpělivost. Pak trhy utečou z velkých eurových ekonomik a Evropou se prožene tsunami bankrotů a bankovních krizí.

To bude pravděpodobně znamenat definitivní konec. Evropská centrální banka definitivně přestane předstírat, že je silná, nezávislá monetární instituce, a začne tisknout peníze v masivním měřítku. Vymaže tak dluhy, ale zároveň i úspory na důchod. Evropané se možná jednoho dne probudí a uvědomí si, že euro se nestalo novou německou markou, nýbrž italskou lirou.

***


Johan Norberg je švédský ekonomický historik a politolog.

Článek přeložen pro Finmag.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Koplkop napsal(a):

"Evropané se možná jednoho dne probudí a uvědomí si, že euro se nestalo novou německou markou, nýbrž italskou lirou."
Kdyby to dopadlo takto, tak ještě slávabohu. Všechny krize takhle dobře nedopadají.
02. 09. 2011 | 12:48

martiXYZ napsal(a):

asi jedinou cestou, aby se zabránilo zhroucení ekonomik a sociálním nepokojům v důsledku vysoké nezaměstnanosti a nemožnosti státu dávat peníze na sociální věci by mohla být vysoká inflace (vymazání dluhů touto cestou).........jiné rozumné východisko nevidím....bude to samozřejmě bolet ty co mají úspory atd.,ale co jiného? alternativou jsou nepokoje, případně i válka
02. 09. 2011 | 12:50

radek napsal(a):

Koplkop

100% souhlas, mohou být daleko horší konce...
02. 09. 2011 | 12:56

radek napsal(a):

já jen doufám, že ECB začne tisknout dříve, než se prošetříme do velké deprese...
02. 09. 2011 | 12:57

martiXYZ napsal(a):

a ještě poznámka..pokud dojde k záměrné vysoké inflaci v eurozoně...tak to bude mít pro česko zdrcující důsledky...naše měna by prudce posilovala, protože máme relativně málo dluhů a česko by to vyžralo nejhůř...naše HDP je závislé na vývozu a naše drahé produkty by byly neprodejné...jsou to divné paradoxy.....nezaměstnanost by byla drtivá....jsou to paradoxy.....
02. 09. 2011 | 12:58

gaia napsal(a):

martiXYZ

takže vlastně ti, co mají pořád dluhy na tom vydělají a ti co spořili a byli rozpočtově zodpovědní, tak ti utřou. Hezké
02. 09. 2011 | 13:02

radek napsal(a):

omyl, jako exportní země nejvíce doplatíme na případný kolaps mez. trhů, inflaci bude krotit nezaměstnanost viz. USA
02. 09. 2011 | 13:04

martiXYZ napsal(a):

gaia...myslím, že takový paradox by mohl nastat; protože ekonomika je dnes celosvětově propojena a my jsme extrémně závislí na vývozu
02. 09. 2011 | 13:04

Buvol napsal(a):

Euro beru, řečeno velmi lakonicky a zjednodušeně, jako další pokus o nadvládu Německa v Evropě tentokrát mírovými prostředky a naštěstí zase neúspěšný ..
02. 09. 2011 | 13:05

martiXYZ napsal(a):

problémem ale bude, že nezaměstnanost bude vyžadovat další peníze od státu..a pokud nebudou, tak česko je náchylnější ke změně režimu či k nepokojům
02. 09. 2011 | 13:05

martiXYZ napsal(a):

Buvol, jsme strašně závislí na Německu; když se Německu bude dařit bude se dařit i nám......jsme vlastně další spolková země...Němci jsou ale romantici v politice což je paradox oproti jejich vrozené nesmírné pracovitosti.....EU se jim nepovedlo..nechtěli další první a druhou světovou válku
02. 09. 2011 | 13:08

radek napsal(a):

gaia

tak je to vždy, za dobrej počin musí přijít trest, bez ironie
02. 09. 2011 | 13:09

radek napsal(a):

Slabé EURO je pro Německo požehnání, kam by jinak vyváželi?
02. 09. 2011 | 13:14

schlimbach napsal(a):

připadá mi to, že žijeme v domě, kde zapáchá kočičí lejno a my pořád běháme a větráme, místo toho, abychom prostě to lejno vzali na lopatku a vyhodili :)

www.ekonomickareforma.cz
02. 09. 2011 | 13:16

Rumcajs napsal(a):

Souhlas pane Drobku.

Za vším stojí snaha levičáků, aby se měli všichni stejně blbě.
02. 09. 2011 | 13:17

Xury napsal(a):

Pro radka:
Německo vyváží cca 60% svého exportu do ostatních zemí EU. Např. Čína i s USA dohromady netvoří ani 15%.
02. 09. 2011 | 13:26

gaia napsal(a):

martiXYZ

takže vlastně rozumnější je pořád utrácet a žít na dluh a ještě jsme k tomu vlastně okolnostmi nuceni. Bylo to tak vždy, před válkou, před měnovou reformou, v 89 , tak o čem je vlastně článek a jaké hledá řešení?
02. 09. 2011 | 13:27

gaia napsal(a):

Rumcajs

trochu poupravím, všichni musí být zadluženi stejně.
02. 09. 2011 | 13:29

Skogen napsal(a):

Přesunem na státy samozřejmě splatitelnější jsou. Stát má nástroje, kterými jednotlivec, anebo společnosti, nevládnou. Stát může provést měnovou reformu, může se postarat o hyperinflaci, může toho mnoho.

Netvrdím, že by se to mělo občanům líbit, podstatné ale je, že je zájem udržet status quo, staré pořádky, které jsou zárukou jakési té stability a výhledu, že mocní zůstanou mocnými a nezvrhne se pod nimi dobré bydlo.

Budeme balancovat na pomezí krachů tak dlouho, dokud zájem o status quo bude existovat. Padne-li hospodářský leadership do rukou Číňana, přežije jen soběstačný.
02. 09. 2011 | 13:46

JF napsal(a):

záleží co převáží - zda spotřeba je tahounem výroby jinde.

Řeků a Portugalců moc není, Itálie a Španělsko ještě nějaký fyzický výkon snad mají. Každopádně jde o strukturální problém, kdy výroba se v rámci EU stěhuje tam kde je to výhodné. Tam kde výroba není zbývá spotřeba a čím dál od centra tím asi slabší fyzická ekonomika. Spíše mne zaujali úvahy o Marshallově plánu pro okrajové části EU.

Jinak dluhy a jejich názvy jsou jen účetnictví. otázka je kdo úvěroval tak velkoryse. banky by měly mít ztráty, které ovšem stejně zaplatí opět jen klienti těchto bank.
02. 09. 2011 | 13:47

Rumcajs napsal(a):

JF:

Co má společného euro a stěhování výroby ?
02. 09. 2011 | 13:51

JF napsal(a):

Rumcajs

Že by měna byla jedním z prvků společného trhu - jednoho dvorku?
02. 09. 2011 | 13:53

Skogen napsal(a):

Rumcajs, no asi to, že síla měny je v zásadě dána produktivitou. V případě Američanů je to ještě faktor rezervní měny a armády s bezpečnostními službami, které dle libosti svrhávají a dosazují vlády cizích států, ale to je běžná výjimka (aktuální) velmoci numero uno.
02. 09. 2011 | 13:57

Rumcajs napsal(a):

JF:

Výroba se stěhuje tam, kde je levněji.... kde se rychleji investice vrací. To má s eurem pramálo společného.
02. 09. 2011 | 14:04

Rumcajs napsal(a):

Skogen:

Nevím, kam tím míříš ?
02. 09. 2011 | 14:06

stále rebel napsal(a):

Jen trochu poopravím vizitku autora článku

„Johan Norberg (born 27 August 1973) is a Swedish author and historian, devoted to promoting economic globalization and liberal positions. He is arguably most known as the author of In Defense of Global Capitalism. Since March 15, 2007 he is a senior fellow at Cato Institute.“
http://en.wikipedia.org/wiki/Johan_Norberg

Jeho blog
„„I am Johan Norberg, a Swedish freelance writer and a Senior Fellow at the Cato Institute. This is my blog, where I share my latest thoughts and explain my arguments for classical liberalism, free markets and globalisation.““
http://www.johannorberg.net/

„Cato Institute is a libertarian think tank headquartered in Washington, D.C. It was founded in 1977 by Edward H. Crane, who remains president and CEO, and Charles Koch, chairman of the board and chief executive officer of the conglomerate Koch Industries, Inc“
http://en.wikipedia.org/wiki/Cato_Institute
02. 09. 2011 | 14:06

Targus napsal(a):

To Rumcajs:

Když ti vysbírají všecky žaludy v lese, nebudeš mít čím střílet.
Když se převede výroba jinam, lopaty budou bez práce = bez peněz => budou ječet, že nemají na žrádlo => stát im bude muset na to žrádlo nasypat, jinak nepotrvá žádaný status quo.
02. 09. 2011 | 14:09

šlapka napsal(a):

Sešli se dva a jeden říká že bude zle, ale pokud se zavede a změní to a ono...tak k tomu dojít nemusí a bude dobře.
Druhý si poklepe na čelo a prohlásí, že je přeci zcela jasné, že bude dobře - jedině kdyby se ono a to změnilo a zavedlo...pak by bylo zle.
Pak jdou spolu na oběd.
Od číšníka si nechají vystavit bianco účet...dopíšou si tam " výdaje na pohoštění".

Za dva roky se potkají a první říká, že je nyní situace zlá, ale vyvíjí se to dobře.
Druhý naopak tvrdí, že je situace dobrá, ale zanedlouho bude hůř.
Na oběd spolu nejdou, neb podnik kam chodili mezitím zkrachoval.

Hádejte - čím se tito živí ?
a)vařením guláše
b)předpovídáním počasí
c)ekonomickými analýzami
-------------------------------------------------------------------------------
Měly zkrachovat banky. V tom souhlasím s Klausem. Je to jejich byznys - jsou to jejich rizika - pokud stále půjčují někomu, o kom ví, že dluh nikdy nesplatí.
Ale přiznám se, že nemám profesuru z ekonomie.
Takže nevím, jak by v tomto případě byly ochráněny domácnosti a firmy, které mají v těch bankách vklady. A tím i celé ekonomiky.

Kdysi dovedl Solon provést odbřemenění. A sám šel příkladem.
Možná že dnes by to také šlo. Ale rozhodně to chce větší hlavu než je ta moje.
Jak to provést řízeně.

Každopádně je dobré, že existuje Buffetova výzva. ke které se přidávají i podnikatelé a bohatí lidé v Německu, v Portugalsku, svým způsobem v Austrálii....
Není to řešením - ale dává to jistý impuls ve smyslu sebereflexe.

U nás je to ale ztíženo tím, že podnikatelé a bohatí lidé by museli být padlí na hlavu, aby megapsychoušům a megazlodějům ve státním sektoru sypali další zlaťáky.

Stále stejný problém ČEZka, Moravy a Slezska.
Problém důvěry, pocitu autentické loajality vůči státu.
Uzavřený kruh - policajti například zase řvou, že mají malé platy...tak si vyřvou zvýšení. Co se však změní ve smyslu jejich efektivity - v konečném důsledku taky tváří část oné loajality /korupce, drobná kriminalita, efektivní zákroky v rámci občanského soužití vs ochota platit vyšší daně - i na policii.../. Co se mění ?

Mění se hovno.
/poctiví a uvědomělí policajti prominou/
02. 09. 2011 | 14:11

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Já jako hlavní problém vidím snahu EU za pomoci dotací srovnat země EU. Za těmito dotacemi se táhly investice a půjčky bank jak soukromníkům, tak státům.

Tento proces byl vyvolán uměle bez ohledu na ekonomickou výkonost země.

To je stejné, jako když stát nařídí, aby lempl měl stejnou výplatu jako makač. Banka pak půjčí oběma. V okamžiku kdy ten lepší zjistí, že má stejně jako lempl, přizpůsobí svou výkonnost lemplovi -(NIKDY NAOPAK).

No a pak nemá peníze nikdo. Ani makač,ani lempl - a banka má problém.
02. 09. 2011 | 14:11

Marcus napsal(a):

Je zvláštní, že za příčinu dluhové krize se vydává EURO a to, že si žijeme nad poměry. Není však příčina jinde?
Když půjdu do banky v ČR, pujčím si v Kč a nebudu dluh splácet, tak je chyba v Kč? Pokud toto někdo tvrdí, prosím o nějaký důkaz - mě to připadá jako absolutní nesmysl.
Je pravda, že státy jsou zadlužené - ale kde je dluh, musí být i věřitel - tzn. dlužník si aktuálně žije nad poměry, o které se ale aktuálně uskromnil věřitel - JAKO CELEK SI SPOLEČNOST NAD POMĚRY NEŽIJE. Současné dluhy státu mají 3 hlavní příčiny:
1) snížením příjmů (daní) a nesnížením výdajů - pak si státy musely půjčit u těch, kterým snížily daně. Celková spotřeba se nezměnila.
2) zvýšením výdajů a nezvýšením příjmů (daní) - pak si státy musely půjčit u těch, kteří mají peníze. Celková spotřeba se nezměnila (spotřeba státu se zvýšila, spotřeba občanů poklesla)
3) spoření v penz. fondech - v penzijních fondech se hromadí obrovské prostředky (objem aktiv někdy přesahuje roční HDP jednotlivých států). Fondy za ně pak nakupují aktiva (=> růst cen aktiv - akcií, zlata, komodit, ...), pujčují státům (=> zadlužené státy) nebo obyvatelům (=> zadlužení obyvatelé).

To, co jsem napsal, platí pro celek - je tedy třeba analyzovat strukturu dluhů jednotlivých zemí - tzn. Řecko si zřejmě opravdu "žilo nad poměry" - ale kvúli nim se musel někdo uskromnit (především asi Francouzi a Němci, kteří jsou hlavními věřiteli).
02. 09. 2011 | 14:11

Rumcajs napsal(a):

Targus:

Práce se neodstěhuje, pokud budeš vyrábět stejně kvalitně a levně jako jinde.
02. 09. 2011 | 14:14

gaia napsal(a):

Rumcajs

tentokrát souhlasím, že dotace pokřivují trh.

Ale zas rozdíly v Rakousku Uhersku, vedly k jeho rozpadu a válce, rozdíly mezi lidmi vedou k nenávisti a závisti, rozdíly mezi východem a západem, městem a vesnicí, duševní a fyzickou prací, rozdíly v platech , barvě kůže a já nevím čem , zkrátka rozdíly vždy vedou též k něčemu špatnému, takže asi si ti politici mysleli, že když nebudou rozdíly, že bude lépe, protože vidí, že matka příroda nedělá rozdíly mezi svými tvory, ale je krutá k těm, co se jí nepřizpůsobí.
Je otázka, jestli rozdíly jsou lepší, než nerozdíly.
Ale to už je na nás 2 asi moc.
Dnešnímu světu mnohdy nerozumí ani Sedláček a to studoval ekonomii. Já jsem jen učitelka přírodopisu,
02. 09. 2011 | 14:22

stále rebel napsal(a):

Proč útok na euro? Je to prosté, čím méně měn, tím méně spekulací, tím méně kořisti pro finanční mafiány. Pokud si někdo myslí, že nám něco pozitivního přinese existence naší koruny, tak je trouba. Existence naší měny jen dává možnosti našim ekonomickým "elitám" a ekonomickým mafiánům obrat nás, aniž by se museli dohadovat s ostatními. Navíc jim poskytují prostor pro finanční spekulace, na kterých prodělá zase náš občan.
02. 09. 2011 | 14:24

hovorka11 napsal(a):

Jaká pohádka o euru?
Vždyť takhle funguje celý západ a vedoucí líder USA je vzor finančních spekulací (třetí tisk dolarů FEDem).
Kapitálové manipulace jsou tak silné, že ovládají státy a jakoukliv vládu můžou donutit k "úsporám" ve smyslu, že nesmí padnout banka, nesmí se omezit zisky kapitálu, ale vše se musí převést na obyvatele. To "nadměrečné" podplácení státních zaměstnanců v Řecku není ten podstatný důvod krachu, ale je to podstatný důvod výběru a jeho pohodlné odůvodnění.
Nelze podléhat bludům, že je v pořádku raketový nárust dluhu Řecka - rychlejší, než produkce celé ekonomiky v Řecku za to samé období. Je to pouze sázka na krach, při kterém dochází k odvirtualizování neexistujícího hmotného kapitálu a nesmyslnou záchranu vytvořením nového virtuálního kapitálu v podobě "záchranných investic", které pouze prodlouží agónii tohoto systému.
V překladu:
Finančně Řeckem je každý stát s měnou dolar a euro i koruny. Peníze jsou nepokryty proto, že byly natisknuty, aby banky a investoři mohli bohatnout a přitom lidé dostávali výplaty a uměle se zvyšovala životní úroveň všech, ale především aby raketově rostly zisky bank, investorů a finančních manipulátorů. Teď se pouze došlo do stropu a vládnoucí finanční manipulátoři tlačí na státy, aby oni nadále bohatli a my si utáhli opasek. To vede k úpadku, takže měl Marx dle všeho pravdu, znehodnocení z většiny bezcenných papírků zvaných peněz je nevyhnutelné a pak se může udělat další utažení opasků ...
Že to vede k trvalé krizi a úpadku je jisté pouze pro většinu občanů, opak platí pro finanční manipulátory, kteří mohou před znehodnocením zhmotnit tyto papírky a navýšit jejich propad. Systém funguje pořád stejně. Nic nového pod sluncem, jen hloupost důvěřivých je nekonečná.
02. 09. 2011 | 14:24

gaia napsal(a):

Marcus

já zas nerozumím tomu, kolik by těch peněz vlastně mělo být. Každý stát si jich teoreticky může natisknout kolik chce a pak by peněz mělo být na vše dost a i spousty práce by se udělalo a hodnot vytvořilo, kdyby všichni nezaměstnaní něco dělali. A peněz musí být i čím dál víc, protože i lidí je čím dál víc a tudíž je víc i peněženek a spotřebitelů.
Měly by se nějaké peníze natisknout , protože již nás bude 7 miliard(přírůstek 2 miliardy za 24 let). Jestli je těch peněz tedy celých těch 24 let stejně, tak je jasné, že musí být problém a že lidé jsou čím dál chudší.

Jen mám obavy o energii a přírodní bohatství. To se natidknout nikde nedá.
02. 09. 2011 | 14:27

P. napsal(a):

Myslím, že podstata problémů je jinde než v „rozežraných sockách“, jak je mnohde slyšet. Je to v ochraně domácího podnikatelského prostředí, v ochraně pracovních míst, ve vybírání daní. Stát, resp.vláda (a nejen náš stát) naprosto rezignoval na svoji úlohu – totiž vytvářet podmínky pro spokojený život svých obyvatel. Těmi obyvateli jsou děti, pracující lidé, důchodci. Samozřejmě i podnikatelé, živnostníci. Ale naše vlády se soustředí pouze na podporu velkých firem, které jsou ve velké většině v rukou zahraničních vlastníků. Obyvatelé státu jsou degradovaní do role pracovních sil, které musí být levné, mobilní, … Sami jsme se dostali do pozice kolonie. Průmysl, který tady byl, se rozdal, rozprodal nebo nechal zničit levnými dovozy (textilní průmysl, výroba obuvi a vůbec spotřebního zboží, kde byly zaměstnané desítky tisíc lidí). Pokud ještě něco v českých rukou zůstalo, tak se tyto firmy registrují v daňových rájích, aby tady nemusely odvádět daně. Čí to je chyba, kdo nastavuje pravidla? Kdo měl chránit domácí spotřební průmysl pomocí cel? A to není jen o „agresívních Číňanech“, kteří nám sem cpou svoje levné zboží. To mnozí naši „zodpovědní“ podnikatelé zjistili, že je zbytečná starost zaměstnávat Čechy, organizovat výrobu – jednodušší a ziskovější je zadat výrobu nebo nakoupit zboží v Číně, dovézt ho a prodat. Vláda je slabá, nedokáže se vzepřít tlaku globálních firem a leze jim do …. Těmto firmám se snižují daně, nebo se přímo osvobozují od daní – jenom aby neodešly jinam, kde budou vyrábět s ještě větším ziskem. A firmy se zahraničními vlastníky používají spoustu fíglů k tomu, aby nemusely vykázat a zdanit zisk – ten odteče jinam. Takže jediným výsledkem je, že zde zaměstnají lidi. Ale s lidmi má stát spoustu výdajů – náklady na vzdělání, na zdravotní péči, na důchody. Prostředky na toto by měl stát získávat z daní – hlavně z daní firem, pro které zajišťuje pracovní sílu. Jenomže firmy nejsou ochotné se na tom podílet. Kdosi napsal, že náklady se socializují a výnosy se privatizují. Vrátila snad některá automobilka některé z vlád alespoň část podpory, která jim byla nedávno poskytnutá ve formě „šrotovného“? Firmy vykazují miliardové zisky, ale státy, kde podnikají, resp.obyvatelé těchto zemí, z toho nic nemají. Když zapátráte po vlastnických vztazích, dojdete k tomu, že tyto firmy jsou registrované v „daňových rájích“. Takže ty miliardy se soustřeďují na soukromých kontech několika lidí nebo tečou do Číny a dalších zemí, odkud se k nám valí množství levného zboží. Které země jsou na tom v současné době relativně dobře? Ty, které mají silný DOMÁCÍ průmysl, ty, které si domácí trh chrání! Na rozdíl od prezidenta Klause vidím problém ve slabém státu! Volný, neregulovaný trh povede jen k prohloubení krize. Podnikatelé, aby dosáhli většího zisku, budou výrobu přesouvat do zemí s nižšími náklady. Pokud nechceme jít s životní úrovní na úroveň těchto zemí, tak nejsme schopní konkurovat. Takže musí nastoupit stát a chránit tuzemské výrobce pomocí cla na dovoz levného zboží – tak, aby se tady vyplatilo vyrábět. Stát musí nastavit taková pravidla, aby tady odváděl daně ten, kdo tady podniká – a stát to musí také kontrolovat a odhalovat snahy o vyvedení zisků ven.
02. 09. 2011 | 14:29

Rumcajs napsal(a):

gaia:

Z hlediska evoluce jsou lepší rozdíly.
To bys z přírodopisu měla vědět ne ?
02. 09. 2011 | 14:32

Marcus napsal(a):

to Rumcajs:
EU poskytuje různé dotace - některé státy na tom vydělají, některé to zaplatí, ale to je jen kapka v moři proti objemu dluhů států. Příčiny zadlužení státu jsem popsal ve svém předchozím příspěvku. Rozhodně nikdo nenutil banky pujčovat Řecku, Španělsku nebo třeba ČR.
02. 09. 2011 | 14:32

Rumcajs napsal(a):

stále rebel:

Neměl bys vyhnat vepře na pastvu ? Myšlení ti moc nejde.
02. 09. 2011 | 14:34

šlapka napsal(a):

stále rebel
Jistě že už svou frazeologií je článek předpojatý...no a co ?
Když už pan Drobek přeložil tohle...tak co s tím ?
Tak to přejděte. Jako já.

Kdyby se autor se stejnou vervou pustil do USA, Číny...tak někteří pomatenci zde by získali dojem, že zítra nastane konec světa.
Prostě to přejděte. /ty jeho kydy o 55 letech věku odchodu do důchodu ...etc etc - kolik lidí - jaká část populace odchází efektivně "do důchodu" (je mimo pracovní proces) u nás v 55 letech - když vezmu v potaz předčasné důchody, chronicky nemocné, nezaměstnané..../ - mimochodem - kdyby u nás někteří politikové odcházeli do důchodu v 55 letech - bylo by to velkým požehnáním pro tuto zemi, velkým požehnáním...jaké asi důvody je vedou k tomu, že tam smrdí ještě po dovršení důchodového věku? Že jsou nepostradatelní ? Hovadina.
Věk odchodu v Řecku - mimo státní sektor - byl stejný jako u nás.

Víte co - pusťme si radši muziku, čardáš už tady tancuje Rumcajs - tak co.

https://www.youtube.com/watch?v=UQlFOX0YKlQ
02. 09. 2011 | 14:34

Rumcajs napsal(a):

Marcus:

Banka se chová racionálně - moc dobře ví, že silnější státy nebudou chtít nechat padnout euro a tak klidně půjčují.

Kdyby nebylo euro - nepůjčovaly by. Stejně by tak nepůjčovaly černouškům, kdyby neměly za zadkem stát.
02. 09. 2011 | 14:38

Marcus napsal(a):

to gaia:
máte naprostou pravdu - objem peněz by se měl zvyšovat v závislosti na růstu produkce (když se jich bude tisknout více, má to za důsledek inflaci, když se jich tiskne méně, ekonomika se zbytečně dusí - roste nezaměstnanost, nevyužívají se výrobní kapacity).
Nejlepší způsob emise (umístění peněz do ekonomiky) je přes půjčku vládě od centrální banky (pak je to v podstatě jen fiktivní dluh) - tak to teď dělá USA nebo třeba Británie.

PS: k Vaší diskusi s Rumcajsem - základní ekonomické principy nejsou zas tak složité - pro jejich pochopení stačí zdravý selský rozum ;-)
02. 09. 2011 | 14:39

stále rebel napsal(a):

Pro šlapka.
Autor má zálibu v neoliberálních blábolech. Myslím, že by měl přestoupit z ČSSD do Tea party, tam by se hodil více.
02. 09. 2011 | 14:40

stále rebel napsal(a):

Pro šlapka.
Autor - myslel jsem překladatele.
02. 09. 2011 | 14:41

gaia napsal(a):

Rumcajs

motorem evoluce nejsou rozdíly, ale tlak prostředí a schopnost organismů se mu přizpůsobit.

Takže nemělo by toto platit i pro ekonomii. Já navrhuji trochu peněz přitisknout a s jejich pomocí ať každý ukáže, co umí.
02. 09. 2011 | 14:44

šlapka napsal(a):

Rumcajs napsal(a):
gaia:

Z hlediska evoluce jsou lepší rozdíly.
To bys z přírodopisu měla vědět ne ?
02. 09. 2011 | 14:32
-------
Rozdíl je nositelem mapování informací. Ale kategoricky se nedá tvrdit, že jsou z hlediska evoluce "lepší" rozdíly.
Vezmi si například fenomen rakovinového bujení.
Je to rozdíl ? Oproti normálu ? V čem je lepší ?

Nebo si vezmi embryonální vývoj. Ten je přece velmi konzervativní.

Jinak evoluce naprosto neuznává " lepšé" a "horší". Je jí to jedno. Lepší je prostě to, co přežívá déle. Kapitalismus - moderní kapitalismus trvá - vzhledem k předchozím systémům - velmi krátce.
Ve své podstatě je dosud založen na velmi primitivním způsobu exploatace koncentrované, dosud levné, kompatibilní, neonovitelné energii.
Z tohoto úhlu pohledu je možná zločinným chováním - když už je řeč o evoluci.

Z pasti vede cesta daná kombinací "zpět i vpřed" - návrat k tradičním zdrojům energie - využívaným však efektivně - díky technologiím.
Nevím jestli moderní technologie zplodil trh či vůbec nějaký systém - ale vím, že hlavní podíl má lidský mozek.
Ve své podstatě velmi konzervativní útvar.

I když při četbě některých tvých příspěvků o tom občas zapochybuji...
02. 09. 2011 | 14:49

JC napsal(a):

gaia

"Takže nemělo by toto platit i pro ekonomii. Já navrhuji trochu peněz přitisknout a s jejich pomocí ať každý ukáže, co umí."

Já navrhuji, že byste měla raději zůstat u toho přírodopisu.
02. 09. 2011 | 14:49

prorok napsal(a):

většina států za cenu velkých ústůpků týkající se národní suverenity přemluví Německo ,které bude platit a ujme správy věcí veřejných ve velkém.Základy IV říše jsou položeny.
02. 09. 2011 | 14:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Gájo dám základní obrázek a v tom to dycinky bylo, je a furt bude i kdyby se sockomové a spol. na srpíčky a kladívečka stavěli.
Jinak se samozřejmě můžete uphilosophovat k smrti, jo, a taky veselé krizování, pochopitelně...
http://dl.ziza.ru/other/082009/12/pics/079.jpg
02. 09. 2011 | 14:54

šlapka napsal(a):

gaia
Předávání informací se děje rozdílem.
Jak na úrovni vajíčka /via informace - nemusí jí být ani průnik spermie - stačí "vpich" via vstupní bod spermatozoidu/ a dalšího dělení, možná že i na úrovni embryonálního vývoje(ale tam je žádoucí, aby změny byly axiomaticky kodované) , tak jedinců i populací.
Tlak prostředí není nic jiného než zřejmě nikdy nepopsatelná množina dynamických rozdílů.
Stejně tak i genetická asimilace. I když tam je popis o mnoho verifikovatelnější.
Celá věc je ale velmi složitá - vytvoření matrice změn se musí dít v rámci dialektiky logického typování takového, kdy je možno diskrétně popsat a odlišit vliv genetické informace, schopnosti organismu učit se nebo dosahovat změny somatickými pochody.

To ale není na výměnu rozdílů :)) pod blogem.

Jsou věci, kdy neexistuje jednoduchá odpověď.
Ale nechme Rumcajse těm jeho "lepším" evolučním bytostem.
Zejména pokud se například jmenují Moše Goldman či Izák Sachs.
:)))
02. 09. 2011 | 15:08

Silvie napsal(a):

V tomhle má Klaus pravdu - nikdo myslící by dnes euro nepřijal.
Díky koruně (ale hlavně díky "úspěšné" politice EU) máme fantastický rating - jedna z nejmocnějších agentur - Standard + Poor´s nám udělila AA-, čtvrtý nejvyšší rating vůbec /stejný má Japonsko a Čína/.
Druhá ze tří nejsilnějších agentur MOODY ´S nám udělila o stupeň nižší rating s tím, že hodnocení zvýší až pohneme s reformami.V souvislosti s českou korunou se mluví o novém švýcarském franku. U nejrespektovanější menší agentury USA Weis Ratings má ČR C+, o dva stupně lepší rating nežli USA!
Tohle snad mluví za vše. I ti, co bytostně nesnášejí Klause, by měli zapojit mokovnu - i když myšlení bolí.
02. 09. 2011 | 15:11

Pepa Řepa napsal(a):

Dobrý článek.
Obdobný názor měl jakýsi německý ekonom v sobotních LN, podivoval se, proč na tuto hru Merkelová přistupuje. Asi před 3 týdny tam byl zase rozhovor s poradcem Sarkozyho, který tvrdíl že o skutečném stavu financí v Řecku etc...byl Sarkozy od počátku informován.
Nebaví mě to hledat, kdo chce najde si to.Byly to celostránkové rozhovory.

Před časem tady bylo ekonomů jako máku na afgánském poli. Tvrdili, jak bude euro živou vodou.
Zajímalo by mne, kde jsou dnes.

Kde jsou, kde jsou,
kam se poděli
odstěhovali se nebo umřeli?

Snad mně-ekonomickému laikovi- vysvětlí někdo z České obce eurohujerské, kde udělali hujeři chybu.
A jak z toho.
02. 09. 2011 | 15:12

š napsal(a):

šlapka,gaia:

Rozdíl provokuje ke srovnání.
Srovnávání rozdílu je motorem pokroku.

Jakmile se srovnají rozdíly - utichne tikot pokroku.
02. 09. 2011 | 15:15

Pepa Řepa napsal(a):

šlapka
chválím vdovu po Tomcokydal.
Kdo jiný by měl být odborníkem na pronikání spermii, než šlapka.
02. 09. 2011 | 15:16

JC napsal(a):

Pepa Řepa

:-)) fórek dne.
02. 09. 2011 | 15:19

Silvie napsal(a):

Pepo

Velký eurohujer byl taky Švejnar a Sedláček...
Paroubek si s eurem pořád nedá pokoj. Já toho člověka nechápu, je to populista jako vyšitý a nechápe, kde stojí veřejné mínění? Po euru už neštěkne ani pes, dokonce i podnikatelé přestali tlačit na pilu.
02. 09. 2011 | 15:20

šlapka napsal(a):

Pepa Řepa
Pepko /Pepka Řepka je umělecké jméno PŘ - pod tímto jménem působí tento stárnoucí prostitut na E 55 - jak se sám několikrát přiznal/, tedy Pepko - včera nic, dneska zase ze štace už o půl čtvrté...Pepko, já docela vašeho romského pasáka obdivuji...tedy jeho altruismus...ale bacha - t´éž to bude jen evolučně nedokonalý člověk...možná že vás jednou zmaluje tak, že starý Gogh vstane z hrobu - jakou závis to v něm vyvolá...

Pepko, když tak v našem podniku bychom vám mohli dávat nějaké ty zbytky jídla a možnost bydlení pod přístřeškem pro auta...ale musila byste něco dělat.
Aspoň vynášet smetí...nebo mýt schody...
Dejte vědět - pokud vám ten pasák ovšem nevykloubí ruce...

Silvie
Není to díky Klausovi a už vůbec ne díky nepřijetí eura.
Je to spíše díky Pithartovi a Německu.
Obecně je to ale díky připosranosti českého obyvatelstva. To se nechá škrtit zřejmě tak dlouho, až zrudne.

Na korunu stačí několikadenní run. Ale není k tomu důvod. Z tohoto prostoru už není co získat.
A přípravy k privatizaci veřejných služeb probíhají v okcidentálním prostoru plošně. Tam není třeba selektivní run.

JInak Silvie - blíží se již den, kdy vás bude možno oslovovat " svazačka Silvie".
Nebo svou sázku ohledně eura berete zpět ?
To by ale nebylo moc dobré. To by snížilo váš rating.
:---()

P.S. Takový skvělý rating...a tsunami investic nikde . Jak je to možné - Silvie ? Co myslíte ?
02. 09. 2011 | 15:41

Silvie napsal(a):

Šlapko,

já netvrdím ,že je to zásluhou Klause (jen,že má v tomto ohledu pravdu!!). Navíc uvádím, že je to zaviněno zejména špatnou politikou EU, což je neoddiskutovatelný fakt.
Spolek EU začíná nápadně připomínat RVHP blahé paměti - poručíme větru, dešti ... a ono hov..

Europitomci se prostě musí smířit s tím, že vsadili na chromého a poloslepého koně,

Vy jste tiskovou mluvčí ubohého Tencokidala?!
02. 09. 2011 | 16:01

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, stran pětapadesátky mám pouze ekonomické toto...

INTEGRACE

Od Kyjeva Jelena
je už do Evropy
vstoupena

Ekonom obzvláště si cení
že Evropané vstupují
i do ní

Na pětapadesátce na svou pěst
vstříc trhu šlape
o sto šest...

Veselé krizování...
Dám pionýrku...
http://dl.ziza.ru/other/092009/02/pics/012.jpg
02. 09. 2011 | 16:02

šlapka napsal(a):

Silvie
Pomatení fanatici většinou vidí splnění svých zbožných přání i ve skutečnosti, která má od naplnění těchto přání daleko. Z podstaty věci samé to tak musí vidět.

Platí ta sázka anebo ji odvoláváte ? Blíží se dead line, kdy jste tvrdila, že euro padne.
Jak se tedy s tím vyrovnáte ?
Odvoláte tu sázku a snížíte si tím rating...anebo jste čestná a charakterní žena a přiznáte prohru ? /v tom případě však bude možno použít před váš ctěný nick označení "svazačka" ´/
02. 09. 2011 | 16:13

Realista napsal(a):

Silvie: Ratingové agentury nejsou nic jiného než prodejné d*vky. Původní to byly firmy, které se zabývaly výzkumem trhu. Fungovalo to tak, že když si např. někdo chtěl koupit firemní obligace nebo chtěl půjčit peníze firmě, zašel si ratingovou agenturou a požádal ji o pomoc. Pokud agentura prováděla špatně svou práci, špatně radila, zmizela z trhu. SEC (agentura, která dohlíží nad finančním trhem v USA) to v 70tých letech změnila. Zavedla něco na způsob "certifikace", kdy měly vzniknout tzv. Národně uznané statistické ratingové agentury. V podstatě zničila tržní a dobře fungují model a 1)zavedla monopol, 2) podle tohoto modelu platí ten a musí mít tento dluh ohodnocený, jinak jej neprodá. Ratingové agentury vydávaly rating AAA v podstatě každému, kdo si zaplatil. Např. sehrály klíčovou roli v subrime hypotéční krizi,tím že hodnotily balíky subrime hypoték AAA jak na běžícím pásu. Dále jestli vám něco říkají jména jako Enron nebo Worldcom - tyto firmy byly vysoko hodnoceny ještě pár dní před krachem.
To, že nyní bylo Banánové republice (jíž bezpochyby ČR je), s dysfunkčním politickým systémem, otřesnou systémovou korupcí metastázující skrze všechny demokratické instituce zvýšeno hodnocení, jak dojemné, jak dojemné ! Co se týče "růstových" vyhlídek ČEZka do budoucna pod moudrou vládou Brouka Pytlíka z Hradu, k tomu se obsáhleji ještě vyjádřím...např. pod některým z blogů pana Michla...
02. 09. 2011 | 16:16

šlapka napsal(a):

http://m.economictimes.com/PDAET/articleshow/9837680.cms

http://www.usatoday.com/money/industries/banking/story/2011-09-02/Reports-US-will-sue-banks-over-sour-mortgage-securities/50240772/1

-----------------------------
Bavte se i o USD, renbimbi...když už chcete klábosit.
Vy eurohujerofobové, klausokleptokracionisté. :)))

Víte jak skončí chudák bez perspektiv - když bude šetřit ?
Bídně.
02. 09. 2011 | 16:19

šlapka napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/280629-obama-pozadal-o-spolecne-zasedani-kongresu/

O co požádal Kalousek ?
O odvolání Bátory ...a přitom stávkoval /zda zadarmo - to nikdo neví/.
O co požádal Klaus ?
No maximálně tak Romana o další sponzorský dar...
O co požádala Policie....ehm...tak tedy - prej o vydání bývalého ministra....
:((((

Jo, jo - není nad to si společně vyrazit do procesí eurohujerofobů....Mmmmmmmm.....Mmmmmmmm
V konstelaci, kdy se začíná už velmi otevřeně hovořit o odklonu od USD coby reverzní měny....

Jaká je alternativa evropské integraci ?
D.O.S.T. ? Jobbik ?

Mmmmmmm...Mmmmmmmmm....
02. 09. 2011 | 16:26

gaia napsal(a):

tak jsem se vrátila z nákupu a uvědomila jsem si slabinu svého návrhu na přitisknutí peněz. Jaké peníze by se měly přitisknout?dolary, juany, zloté, či české koruny?
Takže nemělo by se tedy z toho eura přejít na nějaké celosvětové euro a pak zaplatit aspoň ty úroky a to na celém světě?
jinak wbgarden je dle obrázku asi rasista.
ale jinak na to koloseum si tehdy též půjčili? Nebo za co ho postavili?
02. 09. 2011 | 16:31

zemedelec napsal(a):

Paní Silvie.
On šlapka Vám to vysvětlil moc složitě.
Já bych byl ohledně toho ratingu na pozoru.Když jsi vezměte 100 mld půjčku,tak ten rozdíl je lepší snad o 2mld,záleží na délce splatnosti a to není k jásání.
02. 09. 2011 | 16:32

Béda napsal(a):

Realista,

Snad nemyslíte, žeby ratingovky nadhodnocením ČEZké bonity chystali finančním spekulantům půdu k další šťavnaté spekulaci?

PS: otázka - jaká asi je skutečná schopnost kterékoliv megabanky obstát v runu? Jiná otázka: představme si, že Euro padne a některé evropské ekonomiky se položí. Co pak?
02. 09. 2011 | 16:37

Pepa Řepa napsal(a):

Silvie
dejte na šlápotu, ta ví jak se točí svět,
Bere jenom eura.
02. 09. 2011 | 16:42

Fanda napsal(a):

Znáte nějaký stát na světě, jehož vláda skoupila svoje státní a vládní dluhopisy a jiné formy dlužních úpisů a před svědky je sešrotovala ve skartovači? Jedině tak se lze zbavit dluhů, že. Víte, jak by banky, kdyby je státy chtěly opravdu koupit děsně řvaly kvůli ukřivdění. Ty dluhopisy jsou totiž lukrativní obchodní artikl.
Od banánové republiky našeho typu to ani nikdo nemůže očekávat, my totiž už nic nemáme, prodat můžeme jenom nás a to děláme za babku. Jak jinak vypadají naše mzdy.
02. 09. 2011 | 16:43

Pepa Řepa napsal(a):

Ale Fando máme co nabídnout.
Prý se pátrá po tom, kdo byl otcem české měnové reformy z r.53.
Sice se přihlásil jistý V.K, ale tomu bylo 12.
Pátrá se dál.
02. 09. 2011 | 16:50

Realista napsal(a):

Béďa : Nevím, já jsem o tomhle nepřemýšlel. Spousta investorů se hodnocením ratingových agentur vůbec neřídí, nebere je v potaz, např. váš oblíbenec Soros. Já jsem tím chtěl hlavně poukázat na ošidnost těchto hodnocení.

Co se týče bank, já se domnívám, že některé banky už nemohou být zachráněny - rekapitalizováni a některé budou tvrdě otřeseny. To znamená, že držitelé dlluhopisů utrží ztráty.

To, že Kocourkov čeká zářivá budoucnost s národovci, považuju za velmi pravděpodobné.
02. 09. 2011 | 16:53

zdenekb napsal(a):

Řepa:

Když jistý V.K. dokázal už jako čtyřletý stavět barikády... nepodceňoval bych jej.
02. 09. 2011 | 16:55

MV napsal(a):

Zajímavá strkanice o Euro, zkusil by mi někdo předložit smysluplnou vizi současné evropy bez Eura(kdyby nikdy zavedeno nebylo)? Bylo by snad Řecko nezadluženým beránkem a průmyslovým motorem evropy? Byly by snad nějak uchráněny Irské banky před znehodnocením amerických cenných papírů? Jak by vypadal dnešní dluhový problém, byl by menší, stejný, větší, nevedlo by to náhodou k totálnímu protekcionismu, tak jak tomu koneckonců bylo ve 30.letech?
02. 09. 2011 | 17:02

Béda napsal(a):

zdenek b,

Otec vlasti VK Klaus byl původním autorem Rašínovy měnové reformy.
02. 09. 2011 | 17:03

Občan Josef K. napsal(a):

Jak napsal stále rebel. Norberg-Cato Institue. Cato Institute - Koch Industry, Inc. Tak jo, oblíbená notečka českých neoliberálů, na úrovni ekonoma Čermáka VŠE NHF. Pane Drobku, něco smysluplnějšího byste nepřeložil? Toho co jste předložil jsou tady plné zprávy a vytéká to na chodníky z každé škvíry. To ale neuznamená, že to je vrchol lidského myšlení a už vůbec ne, že to odráží evropskou realitu.
Pokud vím, v USA žije pod hranicí chudoby 60 milionů občanů, t.j. necelá pětina. Export země, což je jistě ukazatel jejího rozvoje a invence, činí dle Economy Watch USA 0,96 bilionu USD (320 mil. obyvatel), Německo 1,4 bilionu USD (80 milionů obyvatel) , Francie 0,46 bilionu USD( 66 milionů obyvatel), Finsko (5,4 milionů obyvatel) O,058 bilionu USD atd. O efektivnostri amerických ekonomických přístupů , vč. inovativního hospodářství, a zvláště těch neoliberálních, je patrně jasno.
02. 09. 2011 | 17:05

stále rebel napsal(a):

Nic hloupějšího než naši národovci neznám.

Možná bychom měli vrátit naše banky do českých rukou a zopakovat si krásná devadesátá. Komické je taky to, že si někteří pochvalují náš rating, ale že většina států EU má rating o několik řádů výše, jim nic neříká. Nás zahubí vlastní hloupost.

Krásný příklad je se Škodovkou, jen díky tomu, že na tom byla tak špatně, tak nebyla zařazena do kuponové rozkrádačky a tak byla prodána Němcům a zachránila se. Podniky, které na tom byly lépe šly do tohoto Klausova zázraku a kde je jim dnes konec. Z téměř dva a půl tisíce podniků, které tvořily základ našeho průmyslu, jich přežilo velmi málo.
02. 09. 2011 | 17:11

šlapka napsal(a):

http://www.bloomberg.com/news/2011-09-02/bank-of-america-shares-slump-on-concern-of-lawsuit-by-u-s-finance-agency.html

"...Bank of America Corp. (BAC) and JPMorgan Chase & Co. (JPM) are among lenders that will face a lawsuit by the U.S. Federal Housing Finance Agency over faulty mortgage loans, according to four people with knowledge of the matter...."

"...The FHFA has been demanding refunds from banks for loans sold to Fannie Mae and Freddie Mac that were based on false or missing information about borrowers and properties. The two mortgage finance firm had to be rescued by taxpayers as defaults on home loans soared toward record levels...."
02. 09. 2011 | 17:25

Servít napsal(a):

Hrdinní čeští bojovníci proti Bruselu !

Sledujíce váš neúnavný boj proti EU a Bruselocentrizmu za samostatnost a výlučnost České republiky, rozhodli jsme se my Moravané po vzoru bratrů Slováků nepřekážet vám v tomto boji a opustit váš holubičí stát. Požádáme o obnovení tradičního svazku s Vídní (k níž jsme měli vždy mnohem blíže než k vám - nejen kulturně, ale i municipální správou). Hodláme vytvořit desátou rakouskou spolkovou zemi Moravu s vlastní zemskou vládou i zemskými zákony. Tím zároveň posílíme slovanský živel spolu s Chorvaty a Slovinci v Rakousku. Nebudeme muset vést s vámi jalové diskuze o zavedení Eura jako měny. Vám zůstane numismatická kuriozita – Pražský groš (Pg), dřívější „koruna česká“ (Kč). K majetkovému narovnání vás pozveme do vily Tugendhat po naší předchozí konzultaci s Vladimírem Mečiarem. Předběžně vám sdělujeme, že k Muchově epopeji si můžete odvézt i Dukovany (třeba na Letnou místo Chobotnice) případně je také můžete zapůjčit do Japonska. K tomu vám přidáme na památku brněnský žulový dvacetitunový „vibrátor Primátor Onderka“ (i s primátorem, včetně řetězu – ale jen kozího). Oba jsou bohužel nefunkční, avšak nezničitelní. Vlajku si klidně ponechte, zakryje vám celou vaši vlast. Zato heslo našeho rodáka Masaryka z hradního praporu bychom si vzali – vy si tam vyšijte třeba „My Prahu nedáme – radši ji zbouráme“ (aspoň případní turisté budou náležitě poučeni – a to nejen pražskými taxikáři). Váš prezident toho nebude mít tolik na reprezentativní objíždění a pojídání přesoleného kóšer chleba od starostů. Může být volen na Václaváku přímo – aklamací. Na Vítkově je pro něj teď po Gottwaldovi místa dost. Když dáte betonovému Žižkovi do ruky tenisovou raketu, ušetříte za novou sochu (při vašem krizovém hospodaření) a můžete prodloužit Blanku, či jakýkoli jiný český tunel.
02. 09. 2011 | 17:25

60 W halejujá napsal(a):

Moudrá Šlapko, especially pro Vás,
sem někde narazil na hezkej překlad ústavy EU z češtiny do češtiny, tedy tzv. vyvoslení.
Tedy:
1) Německo si V Evropě bude dělat co chce. Běda, jestli ne.
2) Francie si v Evropě taky bude dělat co chce, pokud nenarazí na bod 1)
3) Pokud se bod 2 dostane do sporu s bodem 1, platí ZATÍM bod 1 (vono se ještě uvidí...)
4) Na Anglii serem, ta je za vodou.
5) Na Španělsko taky serem, to je za Pyrenejema
6) Na Itálii taky serem, ta je za Alpama
7) Na ostatní státy EU serem o to víc, jsou mrňavý a zavostalý a můžou bejt rády, že dostanou čuchnout k prdeli.
8) Státy, zmíněné v bodech 4 - 7 budou radostně odebírat zboží Německa, popř. Francie.
9) Dojde-li ke konfliktu s domácí konkurencí, domácí konkurence se přizpůsobí.
10) Pokud se domácí konkurence nepřizpůsobí, bude zlikvidována.
11) Státy, zmíněné v bodech 4 - 7 budou za všech okolností podporovat prosperitu a hospodářský rozvoj Německa (no jo, dobře, tak teda Francie taky)
12) Dojde-li ke stagnaci či k recesi Německa (no jó, Francie taky) je to vina USA a ostatních států EU. V tom případě Brusel neprodleně zajistí nápravu a potrestání viníků.
13) Rozhodování Bruselu se řídí zájmy Německa a možná i Francie. Bruselský úředník se zdrží jednání, které by mohlo Německo a Francii popudit. Za odměnu dostane čuchnout k prdeli.
14) Národní parlamenty států zmíněných v bodech 4 - 7 mají právo schvalovat rozhodnutí Bruselu aklamací. Pověřený úředník kontroluje spontánnost projevu. Při nedostatku spontánnosti budou zjištěné nedostatky neprodleně odstraněny (i s jejich nositeli).
15) Národní parlamenty států zmíněných v bodech 4 - 7 mají právo vysvětlovat občanům svých států blahodárnost rozhodnutí Bruselu.
16) Občané států zmíněných v bodech 4 - 7 mají právo:
a) držet hubu a krok,
b) radostně přijímat a naplňovat všechna usnesení Bruselu,
c) pověřeným úředníkům oznamovat osoby, které dle jejich názoru nedostatečně využívají práva dle 16a a 16b.
17) Pokud u občana vznikne podezření na nedostatečné využití práva 16c, bude považován za neuvědomělého a podroben převýchově.
18) Bruselský úředník bude vybírán ze zvláště uvědomělých občanů, pokud Německo a Francie neurčí jinak.
19) Kursy rektálního alpinismu pro uvědomělé občany pořádá každý stát ve vlastní režii pod dohledem pověřeného úředníka.
20) Platnost bodů 3 - 19 se řídí rozhodnutím Německa a Francie.
Evropskou unii si pozvracet nedáme.
Není to kouzelné? :-))
02. 09. 2011 | 17:25

Servít napsal(a):

Tak jsem si říkal, co bych dělal já na místě židovského patriota v Izraeli, abych vůbec přežil já i můj národ v zemi, zaslíbené Jahvem mým (fiktivním) předkům, obklopené mnohem početnějšími semitskými příbuznými národy arabskými, které nás nemají rády od těch dob, co praotec Abrahám vypudil svého nemanželského syna Ismaele, od něhož arabové odvozují svůj historický původ. Příbuzní jsou tradičně chudobnější a o to populačně zdatnější, navíc se netají přáním na likvidaci všech židů. Totální válka (jaderná) by byla sebevražedná - tak zbývá jediné možné řešení - obrátit zájem i zášť milých příbuzných jiným směrem, třeba do bohaté Evropy, plné „nevěřících psů“, ostatně už tam jednou muslimové byli, (Maurové ve Španělsku, Turci v jihovýchodní Evropě), takže tam trefí. Naší baštou jsou Spojené státy, tak tou jejich zas může být Evropa. Gojové nás podpoří všechny. K tomu jim musíme trochu napomoci - zastavit politickou, vojenskou i kulturní integraci Evropy, rozložit NATO, zapojit Rusko. To si vezme se svými soudruhy na starost náš člověk Pružinskij, křesťanský husitský našinec, který navíc obličejem žida ani trochu nepřipomíná (bohužel o to víc jeho syn). Také pár jiných politiků a novinářů nám pomůže žabomyšími hádkami o politické korektnosti, toleranci a nacionalizmu. Němci už k tomu významně (byť i možná nezáměrně) přispěli holocaustem našich předků a jejich vypuzením z Evropy. Tím vytvořili životní prostor a podmínky pro imigraci muslimů, a to i na místa Němců, „hrdinsky“ padlých v jejich boji proti židobolševizmu. Dobře jim tak ! Muslimové si tam mezitím s předstihem postaví mešity a minarety, třeba i ve Vatikánu (aspoň je nebudou muset stavět v Jeruzalémě). Až slavnostně (spolu) založíme Palestinský stát, bude už jenom potřeba zřídit konzuláty, obchodníci už tam dávno jsou. My pak papeži přátelsky poradíme, jak mají křesťané (mimochodem u nás vzniklí a založení), co nejlépe s muslimy vycházet. Za to se přestaneme tolik kamarádit s protestanty, kalvinisty a husity, aby na nás katolíci vzpomínali v dobrém. No, a kdyby snad chtěli němečtí neonacisté v budoucnosti antisemitský holocaust reprízovat (tentokrát proti našim semitským bratrancům) - tak aspoň arabové na vlastní kůži poznají, co to doopravdy je – a Němci budou vzpomínat: „zlatí židi, proč jsme se jich tehdy zbavovali“.

Šalom, salam aleikum, pochválen (žid) Ježíš Kristus.
02. 09. 2011 | 17:28

Pankrác napsal(a):

Samotný euro,za nic nemůže,
krasoduchové ve vedení stojí za pendrek.
Řečnění už dlouho svádí beznadějnou bitvu s aritmetikou.
A taky uz vas irituje, jak se to krachovani vlece?
A všímáte se, jak fungují zásadní jednání v EU?
To se domluví Paříž a Berlín a je to.Zbytku se to jen oznámí :))

A jináč to vidím dost bledě,
a nastolení novodobé formy socialismu
( úředníkem a byrokratem řízený lidský život)
je asi již neodvratné.
Pěkný den! (-:
02. 09. 2011 | 17:45

zdenekb napsal(a):

60W:

Je to kouzelné! A superpravdivé. A uvědoměle neuvědomělé. A fekalisticky řízné. A bože můj, jak protimocensky odvážné... nebál bych se říct až skoro odbojářské. Skoro by měl člověk dojem, že nás Německo a Francie ke vstupu do EU přinutily okovanou botou... a teď žijí jen z práce českých nebožátek.
Myslím, že pan Klaus a celá redakce EUrabie by vám za tento počin taky dala s radostí čuchnout...
02. 09. 2011 | 17:48

šlapka napsal(a):

Jen drobná aktualita k Silviininu tvrzení o tom, jak je česká koruna téměř už něco takového jako nový švýcarský frank.

http://zpravy.kurzy.cz/280637-ceska-koruna-dnes-silne-oslabila/

:--()

Silvie - jaký si myslíte, že je fundamentální základ pro českou korunu ? Řeči pana prezidenta Klause ? Rating jedné privátní agentury, vyšetřované soudy ?
02. 09. 2011 | 17:53

Pukapuka napsal(a):

Experti, kteří netušili,
se nám jaksi začínají množit ve všech oblastech.

A na ostrově Pukapuka zrušili politiku!
Není-li kdo honěn v zeměpise, dodávám pro informaci, že jde o kousíček země v nezměrné prostoře jižního Pacifiku, náležící k republice Cookových ostrovů.
Když se zase z Rarotongy (hlavní ostrov jmenované říše) blížilo letadlo s nákladem politiků, postavili na přistávací plochu bagr a přinutili své volené, ale nevítané zástupce k návratu.
A jen aby nás Sarkozy nechtěl před kůrovcem ochraňovat vytvořením bezletové zony....
A toto už je rozhodnuté, bílej muž je vinen už i zde.
02. 09. 2011 | 18:04

Marcus napsal(a):

to gaia:
jednu měnu (Bancor) pro mezinárodní obchod navrhoval už kdysi dávno Keynes.
Ono totiž je samozřejmě rozdíl mezi českou korunou a dolarem. Amerika na dolaru obrovsky vydělává - do světa exportuje zelené papírky a dováží ropu nebo další zboží a služby. Dolary, které se "nevrátí" do USA, jsou vlastně ziskem (dnes obíhá mimo území USA několik bilionů dolarů). Takže americký FED v podstatě tiskne dolary nejen pro USA, ale i pro zahraničí. Právě krize (která otřásla dolarem) toto odkryla natolik, že Čína a další státy už přemýšlí, jak se závislosti na dolaru zbavit (Čína nakupuje ve světě co může). Kdyby dolar teď padnul, tak by třeba Čína úspory za několik desítek let obrazně "spláchla do záchodu".
Jaká bude budoucnost uvidíme - třeba se opravdu zavede nějaká "mezinárodní" měna - podle mě by to bylo spravedlivé pro všechny, ale cesta k tomu by asi byla dost těžká. A jestli postavili koloseum na dluh nebo ne nevím, každopádně stojí v Římě už pěkných pár stovek let, takže jestli bylo na dluh asi není nejdůležitější ;-) To souvisí s tím, jak jsem psal, že společnost jako celek si nad poměry nežije - dluhy jsou jen ukazatelem toho, že někdo si v současnosti žije nad poměry, druhý se uskromňuje (pujčuje prvnímu) a doufá, že v budoucnu mu to ten první vrátí i s úrokem.
02. 09. 2011 | 18:12

Béda napsal(a):

Nevím co se zde řeší. Klaus páteř ekonomiky převedl do cizích rukou, sociální demokraté pokračovali. Je úplně šumafuk jestli ČR bude pod EU anebo ne. Klíčová ekonomická rozhodnutí se stejně budou provádět v centrech, která rozhodnou o tom, jestli se firmy v ČR budou rozrůstat, anebo smrskávat, případně budou dcery odstaveny a výroba přenesena do levnějších destinací, kam půjdou zisky ... Pobídky (daňové prázdniny, příspěvky na zaměstnance, vybudovaná infrastruktura být stejně musí.
02. 09. 2011 | 18:13

Opeřený had napsal(a):

Žádná krize to není, je to dlouho skrývaná realita.
je to současná fáze restrukuralizace světové ekonomiky
(politici tomu říkají krize).
a současná finanční krize je jen velký mejdan pro banky.
02. 09. 2011 | 18:24

DF napsal(a):

Protože udržitelný rozvoj si zajistí dlužník, pokud se udržitelnost stane "novým" polem uskutečňování zhodnocovací tendence dlužníka.

Tedy pokud růst ekonomiky státu (dlužníka) bude více jak úroky,splátky a provoz je schopen splácet dluh a možná se za 20-40 let oddlužit.

Proto snad jediné řešení které nevyžaduje pokračování této politiky jinými prostředky, je tisknout a tisknout.
Poslední otázka je co dál až to inflace zvládne?
02. 09. 2011 | 18:34

šlapka napsal(a):

Marcus
US ekonomika není tak závislá od exportu - jako většina jiných národních ekonomik. Mj. právě proto je US dolar stále rezervní měnou /samozřejmě že fundamentem je vlastnictví zdrojů, imperiální charakter US ekonomiky v tomto smyslu a velká vojenská síly/.
A Čína se v poslední době vyjádřila, že stále hodlá nakupovat americké bondy.
Zatím se tedy masivní zbavování dolarů via Čína nekoná.

Finanční systém dneška je vůbec založen na důvěře - jeho krytí je fundamentálně velmi chabé. Proto také tato prohlášení Číny - i směrem k Evropě - Čína kontinuálně nakupuje i dluhopisy evropských zemí - a to i např. portugalské.
Všeho ale dočasu. Jistě že ale Čína bude muset US rezervy rozpouštět postupně - jinak by byla sama proti sobě. Proto půjde spíše ne o masivní skupování fyzických aktiv a vlastnickcýh práv ke zdrojům, ale o rozptýlenou , postupnou akci.
Navíc má Čína díky sílící domácí poptávce a vysokým cenám dovážených suroviny problémy s inflací - takže nějaké masivní expanzivní uvolňování vůbec nepřipadá v úvahu.

Zvláštní jsou ty neobsazené nemovitosti v Číně.
Prý je to kvůli nedostatku investičních příležitostí pro drobné investory.
Ale četla jsem někde, že je na spadnutí rozvolnění kapitálového trhu - a sice možnosti obchodovat s cizími tituly - pro drobné čínské investory.
To může být zajímavé - zvlášTě kdyby na burzu vstoupily nějaká nová zajímavá IPO.
Ale taky to může znamenat splasknutí nemovoitostní bubliny v Číně - a problémy pro tamnější banky a tím i lokální a možná i centrální vlády.

Každopádně tam mají větší možnost operativního zásahu - účiného - "díky" mocenské konstelaci.
Bude zajímavé to sledovat.

Ale pro Evropu je rozhodující integrace. Co největší.
Musíme si prostě začít zvykat, že jsme jedním státem... a že ten stát bude takový, jaký ho budeme chtít mít. Že politika nespočívá v tom, jak ojebat jeden druhého za účelem jakéhosi chimérického národního zisku(který se mnohdy rozplyne v síti klienstko-patronských vztahů), ale že je nutná kooperace - za účelem zisku co největšího.
A jisté změny v redistribuci bohatství - tak aby motivovaly udržitelnost.
Která mj. spočívá i v tom, že se bude udržovat sociální smír.

Za aténské demokracie bylo samozřejmostí, že válečné výpravy , válečné lodě ...že to platili bohatí lidé. Dobrovolně - brali to jako úzus.
Pokud je před Evropou výzva, která svým obsahem a významem téměř evokuje válku - mělo by to být znovu tak. /samozřejmě že každý by měl odevzdat svůj díl - i ti méně bohatí/.
Některé kruhy - uvnitř třídy bohatých - to pochopily.
No - možná že se něco láme i v tomto směru.
Že nejde jen o jakési symbolické gesto Ladies Brandies.
02. 09. 2011 | 18:40

ghándí napsal(a):

euro udržitelné není, je jenom otázka, jestli z eurozony odejdou řekové nebo němci.
02. 09. 2011 | 18:46

Silvie napsal(a):

Šlapko,

za 1) s vámi jsem žádnou sázku neuzavřela, jedině, že byste byla reinkarnovaný TCKH. Používáte tady snad více nicků, abyste dodala svým vyšinutým názorům váhu?

2) Pokud si dobře vzpomínám, zněla ta sázka do roka a do dne- to znamená do roka od uzavření sázky, v prosinci to nebude.

3) Nevím, proč tak bazírujete na době.Každému je jasné,
že euro v této podobě udržitelné není. Maximálně tak pro pár silných ekonomik s tím, že ostatní musí z kola ven. O rozpadu eurozony se už mluví všude jako o hotové věci.
Už jsem napsala tomu vašemu nebožtíkovi, že je mi putna, jak mi bude říkat, tak s tím pořád nepruďte. Opakovaný vtip přestává být vtipem.

Jste v opozci za každou cenu,jako malé dítě...
Nevidíte to,co už vidí všichni ostatní - že je král nahý jako prst!
02. 09. 2011 | 18:58

Ibn Sina napsal(a):

Zajímalo by mě, co dělat v této situaci s penězi. Pracuju v Rakousku, ale vydělané peníze jsem doposud měnil na koruny. Mám našetřeno něco našetřeno a přemýšlím co s tím. Ideální situace by byla, kdyby došlo v eurozoně k hyperinflaci a euro se začalo propadat, a současně by začala posilovat koruna, protože investoři by hledali stabilnější měnu (ČR dokonce zvýšili rating). Pak by asi bylo nejlepší vystihnout správný okamžik, koruny proměnit na eura a koupit v zahraničí nemovitost. Ta silná koruna by podle mého nevydržela moc dlouho, protože by to začalo dusit českou ekonomiku a to by kurz opět srazilo dolů. Bohužel každá rada drahá, nikdo nemá křišťálovou kouli.
02. 09. 2011 | 19:10

Milan V napsal(a):

To jsou všechno kecy, kecy a kecy.

Euro prý je v krizi ale pořád je mnohem silnější než dolar - přesto je USA světová velmoc č.1
Silná měna je prý základ - podívejte se na Švýcary, jak okamžitě a úspěšně zareagovaly na silné zvýšení kurzu CHF, ten by jim uškodil.
Na jednu stranu Němci "zachraňují EU a EURO" - pro spoustu diskutujících (jakmile se začne diskutovat o energetice) jsou ale blbci, že chtějí obnovitelné zdroje místo jaderných elektráren.

Přitom každý účetní ví, že když začne vybírat méně daní, jako u nás, tak je v deficitu nebo musí snížit výdaje anebo si peníze musí natisknout.
V Kocourkově stát přispívá na "stavební spoření" ale ti co opravdu si staví či kupují bydlení musí za to od 1.1.2012 zaplatit pokutu 14% (zvýšené DPH)díky panu Kalouskovi. Zdravotnictví a další bude okamžitě dražší díky 14%, .... A prodejná media místo toho vypouští kouřové clony (Bátora, cikáni, Řecko,....). Jen hazard máme stále nezdaněn.
02. 09. 2011 | 19:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Gájo já a rasista, jo, myslíš si že nefachčenkovitost se týká jenom barevnejch ?
Jinak kolos tu, když se tu už o tom tak zasvěceně hovoří.
http://wbgarden.com/nove/wbgarden%20roma%20pines/slides/wbgarden%20roma%20pines%20080.html
Veselé krizování....
02. 09. 2011 | 19:18

Marcus napsal(a):

to šlapka:
naprosto s Vámi souhlasím ve větě "finanční systém dneška je vůbec založen na důvěře" - takže dolar bude mít hodnotu, dokud mu bude většina věřit.

Ohledně Číny - těžko říct jakou má její politbyro strategii. Každopádně posledních několik desítek let hromadí biliony dolarů a exportuje zboží. Podle mě by pro Čínu bylo výhodnější mít vyrovnanou obchodní bilanci - nehromadila by papírky a vyrobené zboží by mohli spotřebovávat samotní Číňani (takže by na tom podle mě byli lépe než teď). Ale to je pouze moje hypotéza - jak jsem napsal, netuším co chtějí s tou hromadou peněz dělat.

Ohledně Evropy - stejně jako Vy si myslím, že pro Evropany by byla nejlepší co největší integrace. Ale zase - těch národů je v Evropě tolik a každý má své zájmy takže těžko říct, jestli se dokážeme na integraci dohodnout.

Jinak jak píšete - nedávno se ozvali bohatí v Americe a Francii a ještě mnohem dříve v Německu, že by jim nevadilo být trochu méně bohatý - asi tam nemají Kalousky, kteří by jim vysvětlili, že úspěšní se nesmí trestat, naopak je potřeba trestat neúspěšné ;-)
02. 09. 2011 | 19:22

Béda napsal(a):

Silvie,

zkusím si zaprognózovat v delší perspektivě s hypotézou pádu Eura a rozpadu EU na "tvrdé jádro", několika rozvinutých ekonomik a množství národních států.

- některé předlužené národní státy začnou ekonomicky kolabovat. To způsobí řetězovou reakci v propojených ekonomikách zbytku Evropy. Motor Evropy se dostane do potíží. Kapitál, důchody, úspory... uložené v dluhopisech padajících ekonomik budou znehodnoceny.
- předpokládejme, že to motor Evropy a československý hlavní odběratel nějak ustojí a vlivem ztrát se dostane do dlouhodobého poklesu ekonomiky.
- co se stane s ekonomikou ČR? Poptávka po zboží t českých montoven u hlavního odběratele klesne.V podmínkách stlačované ceny pracovní síly, destrukce sociální záchytné síte a zdražování kde čeho naroste dramaticky počet nezaměstnaných a bankrotů soukromých firem. Je možné, že dojde k odlivu kapitálu k nízkonákladové konkurenci (východ Evropy, Asie).
- mezitím bude pokračovat ekonomická "emancipace" asijských tygrů, kteří se stanou vážnými konkurenty českým (a evropským) výrobcům v těžiskových komoditách. Škodovky a komponenty k nim se za levnější peníz začnou dovážet z Číny, podobně Hyundaie...
- problémy americké ekonomiky a předlužených evropských ekonomik se budou stupňovat.
- vojenská síla Číny se bude dál zvyšovat, technologický předstih USA se bude zmenšovat. Bude docházet k odlivu mozků do Asie "za lepším".
- bude docházet k prohlubování vojenské, ekonomické a politické integrace BRIC, ekonomická síla a souběžně s ní bude upadat i politický vliv západní sféry. Západ si již nebude moci dovolit další loupežné války.
- klíčové bude, kdo bude mít v moci kontrolu nad světovými zdroji surovin. Zvýšená vojenská síla Číny bude vést k nutnosti kompromisů USA - Číny - potažmo Ruska, které patří k hlavním světovým zdrojům surovin a vojenským suprvelmocem, resp. USA a ŠO, potažmo BRIC. Éra unilaterální domonance jedné světové velmoci skončí. Význam evropské (politicky dezintegrované) složky NATO bude souběžně s ekonomickým oslabováním USA a ekonomického úpadku evropského regionu a nutností umenšován.

Jaká bude schopnost decentralizovaného a dezintegrovaného evropského teritoria vzdorovat ekonomickými a a politickými prostředky těmto novým výzvám?

Co se bude dít dál? Tradiční vojenské řešení by bylo sebezničující a kontraproduktivní.

A to jsem bral tu lepší variantu, že se celý systém nesloží dominovým efektem jako domeček z karet.
02. 09. 2011 | 19:38

Fred Kalousek napsal(a):

Silvie napsal(a):
"Díky koruně ... máme fantastický rating."

Máme vlastní měnu = máme fantastický rating. Maďarsko má vlastní měnu = má také fantastický rating. Nebo nemá? Silvie, že by to bylo trochu složitější? (Sama jste napsala "myšlení bolí".)
02. 09. 2011 | 19:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nerad ruším dětské dušičky všech předpovídacích sibylek tu, ale bude líp kucí rudí, ať se vám to líbí či ne. Bude líp i kdyby jste se na srpíčky a kladivečka stavěli. Bude prostě líp.
A když se konečně v evropě zbavíme sockomáků, tak nejlíp na světě.
Veselé krizivání...
Dám revolucionáře...
http://korzik.net/uploads/posts/2011-08/1313056949_podborka_02.jpg
02. 09. 2011 | 19:51

martiXYZ napsal(a):

česko nemá žádný fantastický rating..není špatný ale ve srovnání se západními zeměmi kromě jihu Evropy a Irska je to velká bída.....rating není jen o zadlužení...leckterá zaostalá země má vyrovnaný rozpočet..ale je tam bída , někdy i hladomor.....kdyby se řecko uskromnilo v platech na úrovni česka, tak je na tom podle mě lépe než česko...a to nemluvím o Německu a dalšícjh zemích , které mají větší dluhy než česko ale nesrovnatelně vyšší platy než chudé česko..kdyby šly na úroveň česka s platama tak mají podle mě obrovské přebytky.....
02. 09. 2011 | 20:14

Silvie napsal(a):

Béda,

netvrdím, že rozpad eurozony bude pro nás mít pozitivní účinky - určitě by bylo lepší,kdyby fungovala. Jenže nefunguje a pak její existence pozbývá smyslu.
To, že se řízenému bankrotu eufemisticky říká restruktualizace dluhu, pokládám za pravý Kocourkov!

Je pravděpodobné, že silné ekonomiky v čele s Německem vytvoří nové hosp.pol. společenství. Paralelně mohou existovat slabé ekonomiky, které se ovšem budou potácet na pokraji bankrotu.
Je otázkou, ke kterým zemím se přidáme my. Vzhledem k tomu, že stav naší ekonomiky je mnohem lepší, nežli stav mnoha zemí eurozóny, mám šanci dostat se do první skupiny.
V současné době je národní měna devizou, řekla bych, že by se našlo hodně států, které by s námi rády měnili (sentiment Němců po marce je známý). Četla jsem rozhovor s Radičovou, ta si ce předstírá, jak jsou Slováci šťastní,že přistoupili k euru, ale nějak jí to nevěřím.
Možná že z toho překvapivě vybruslíme líp, než bychom čekali. Možná nás to semele... nejsem jasnovidka. Zeptejte se Honolulu - ten rozmlouvá s hvězdami.
02. 09. 2011 | 20:16

Englishman napsal(a):

Proč by natištění peněz měl být nějaký definitivní konec? Dluhy by tak zaplatili všichni, kdo mají eura. Euro by šlo dolů, export nahoru, import by se prodražil což by byl impuls k inovacím a hlavně k přesunutí výroby z Asie zpátky do Evropy. Já jsem pro.
02. 09. 2011 | 20:16

ghándí napsal(a):

englishman,
tištění peněz je placení dluhů inflací. samozřejmě, že se to lůze líbí, protože inflace znehodnocuje uspory lidem, kteří celý život pracovali a šetřili si. těm nezbude nic. druhá věc je ta, že lůza při sve vrozené blbosti neumí domyslet, že se například rozplynou i veškeré důchodové fondy. což sebou samozřejmě přinese velký sociální problém. banky nedostanou zpátky svoje uvěry, což muže ohrozit stabilitu finančního sektoru a nasledně zpusobit recesi. tištění peněz prostě není tak jednoduchý jako si vaš limitovaný mozek myslí, ale má to spoustu vedlejších učinků. suma sumárum, evropa nemá dobrou ekonomickou budoucnost a životní urověn občanů EU bude klesat. vyřešení dluhového problemu dalšíma dluhama by bylo sice krásný, ale v realnem světě to takhle nefunguje.
02. 09. 2011 | 20:28

Béda napsal(a):

Englishman,

otázka č.1: kam až by muselo klesnout Euro aby se výroby vrátily zpátky domů?

otázka č.2: technokraté obvykle čarjí s číslama, rýsují grafy a křivky. Někdy mi to připomíná tažení generálů pěšci na válečné šachovnici ve filmu Fanfán Tupipán. Bohužel to má jeden háček. Za těmi makročísly jsou ztracené úspory, ztracená práce, ztracené bydlení, exekuce, bezdomovectví milionů lidí. A ti lidé se budou chovat způsobem odpovídajícím méře své frustrace a existenčního ohrožení.
02. 09. 2011 | 20:29

kormoran napsal(a):

A co na to cesky pocitac papouchu?))))

'chyceni v ekonomicke pasti'
https://www.youtube.com/watch?v=OU8K6oCm2w8
02. 09. 2011 | 20:31

Divobyj napsal(a):

Někde jsem zahlédl předpověď,že příští evropskou velmocí se stane Polsko.
Myslím,že to od autora této předpovědi nebylo hloupé.
02. 09. 2011 | 20:39

Hurá napsal(a):

A co takhle udělat tlustou čáru a nikdo nikomu nic nedluží ? Možná by to tak bylo ještě nejméně ztrátové. A co by se stalo ? Nic ! Méně by se kradlo a začalo by se i hospodařit.
02. 09. 2011 | 20:52

Béda napsal(a):

Hurá,

to je zajímavý nápad. Jenže naráží na premisu nedotknutelnosti soukromého vlastnictví. V takovém případě by se nabízela otázka, jestli nejde o vyvlastnění pohledávek. Zajisté by se to setkalo s těžkým odporem vyvlastňovaných - nebál bych se podobenství s 50.tými léty. Navíc globální společnosti nejednou v historii dokázaly, že kvůli velkým penězům jsou ochotny vést války, svrhávat vlády, podněcovat palácové převraty, vraždit vládce a pod.. Stinnou stránkou tohoto řešení je, že by krom spekulantů by na to dojely i úspory, důchody... milionů drobných střadatelů.

Zde žádné "čisté" nekonfliktní řešení není. Vždycky se někdo bude zuby nehty bránit. Dá se předpokládat, že navrch budou mít jako vždy ti silnější s přístupem k politické moci, ti kteří určují osudy a v tomto případě by skutečně riskovali -a to dokonce nejvíc.
02. 09. 2011 | 21:02

stále rebel napsal(a):

Ti, kdo chtějí odepsat státní dluhopisy, by si měli uvědomit, že ve státních dluhopisech jsou penze (připojištění) důchodců a to znamená obrat současné a příští důchodce.
Dluhy a úspory jsou spojené nádoby.
02. 09. 2011 | 21:05

Skogen napsal(a):

Bédo, mám stejný názor. A dokonce bych řekl, že Čína ty svoje dolarové zásoby jednou hodí do placu a Amerika se ze dne na den probudí do barteru. Nepřeju si to, ale dolar si o to přímo koleduje a čínský systém toho může dokázat využít.

Mimochodem, Čína má velké plány s námořní flotilou, hodlá spustit na vodu několik desítek letadlových lodí. To si zejména v regionu vyžádá značné náklady na zbrojení.
02. 09. 2011 | 21:13

ghándí napsal(a):

skogen,
pokud chce čína ameriku opravdu předhonit, a má k tomu našlápnuto, tak musí okopírovat i model americkýho vládnutí, který je velice efektivní. vláda jedný strany není dlouhodobě kompatibilní s kapitalismem a v určitym okamžiku zastaví a zabrzdí čínskej rozvoj a čína se utopí v korupci. pokud dokážou reformovat svuj politickej system, tak čínu už nic nezastaví a stane se supervelmocí 21. století.
02. 09. 2011 | 21:31

SU37 napsal(a):

jo jo
nejprve je třeba lidstvo mediálně připravit (oblbnout)na špatné časy, než nastanou.
krize ještě ani pořádně nezačala
„Když vás něco překvapí takříkajíc "ze dne na den", přizpůsobíte se velmi těžko.
Během týdne nedokážete změnit styl života a práce.
Když dostanete čas a jasný výhled, zvyknete si skoro na cokoliv.
Byť to bude velmi nepříjemné.“
02. 09. 2011 | 21:31

Pípa napsal(a):

Němci dvakrát začali světovou válku a dvakrát prohráli. Tak doufám, že se to v té třetí světové, tentokrát naštěstí jenom finanční, změní a oni vyhrají. Jinak jdeme s nimi kamsi.
02. 09. 2011 | 21:43

votepleni prednejsi napsal(a):

hovna jsou moc přízemní
dokolečka dokola, srandičky ? tragikomedie ?
Jakže se to říká? Káže vodu a pije víno

Vzhledem k bruselským požadavkům na kanalizaci a čističky odpadních vod je na místě poznamenat, že Střed Moudrosti (=Brusel) se dočkal čističky odpadních vod až ve 3. tisíciletí. Do té doby odváděly defekáty z bruselské oblasti řeky Senne a Maas. Ta čistička stále 1,2 miliardy EUR. Brzy bylo potřeba ještě pár desítek milionů navíc. A aby to nebylo jen tak bez problémů, tak po cca 2 letech provozu musela být čistička odstavena a všechen sajrajt směřoval opět do Severního moře.
Do třetího tisíciletí vstoupila bez městské čističky odpadních vod řada měst EU: Milán, Merano, Porto, Portsmouth, Cadiz, Cork, Patras a pochopitelně Brusel. Jenom mechanické čistění měly mj. Atény, Barcelona, Palma de Mallorca, Lutych, Soluň, Marseille, Cannes, Dublin, Terst, Lisabon, Edinburgh, Liverpool, Birmingham, Paříž, Bordeaux.
02. 09. 2011 | 21:50

Skogen napsal(a):

ghándí, model amerického vládnutí? To znamená, že soukromý kapitál má tahat za provázky státní politiky? Mám dojem, že Čínský fenomén je stavěn právě na tom, že business má zelenou jen dokud nenarazí na státní zájmy a za korupci se střílí. V Číně by už spousta našich politiků stála před popravčí četou. Asiatská mentalita je jiná než náš lehkovážný západní individualismus, ekonomie je o psychologii víc než se obecně soudí.
02. 09. 2011 | 21:57

donal napsal(a):

pěknej článek
a pěkná diskuze pod ním béda a marcus nezklamali svými fundovanýmy příspěvky jsem rád že se čim dál víc lidí začína zajímat o to co se deje a co nam provadej mocní s našimi penězi

pro snílky o riatingu a silné koruně a jak se při tom budem mit dobře si představte takove male sci-fi že zítra ráno bude euro za 6kč v ten moment obyčejná škoda fabie bude v zemích platícím eurem při přepočtu stát 1 200 000 slovy milion dvestě tisíc kč. v ten moment tu fabriku mužou ihned zavřít a kdo tomu neveří at se podíva na švýcary kde ted firmy vyplacejí mzdy v euru nebo v jiných se pracuje z 8 h 1-2 hodiny zadarmo aby se nemuselo propouštět zkratka dneska se do svýcarska oplatí vše dovézt než to tam vyrobit a jakej to ma vliv na ekonomiku si domyslete
02. 09. 2011 | 21:59

ghándí napsal(a):

skogen,
neexistuje země, ve které by neexistovala korupce. v číně to ale není nešvar, ale system. to, že tam občas nějakou malou rybu zastřelí a udělají hry pro lid, na tom nic nemění. vláda jedný strany má svoje přednosti a nevýhody. a ty nevýhody převažují. neexistuje opozice, neexistuje kontrola. všichni u vesla potřebují občas vystřídat. v číně existuje stoustu problémů , který bublají pod povrchem. dřív nebo později ten tlak dosáhne meze unosnosti. ten kapitalismus bez jakýchkoliv pravidel tam vytváří ohromný sociální nnerovnosti mezi lidma, to nemužou ty komunisti držet silou donekonečna. pokud neudělají politickou reformu, tak nakonec skončí neuspěchem i ta ekonomická.
02. 09. 2011 | 22:04

konečně jsou na řadě napsal(a):

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=de&tl=cs&u=http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,784127,00.html&usg=ALkJrhidDmaXK-29oZ2LxiTuiu8zAdWIBg

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=de&tl=cs&u=http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,783853,00.html&usg=ALkJrhhEm3aiDVaYmpYgGjVkorxtkLeHdA
02. 09. 2011 | 22:06

Skogen napsal(a):

gándí, kdyby se vaše kategorická tvrzení ukázala být pravdivými, nevadilo by mi to :) Mám ale podezření, že se jen chytáte stébla stejně jako ti před lety strašící demografickou krizí, pak sebezničujícím tlakem na růst životní úrovně... Co se týče nerovnosti, to není nic nového, velká sociální nerovnost byla v Číně vždy, to skutečně podstatné je, že perspektivy rostou, ne naopak jako u nás. A pak, vemte si tu mentalitu.. Do školy naší dcery, tak jako leckam jinam, chodí Vietnamci. Šikovné děti, jednomu z kluků sedí na každém koleni dvě blonďaté spolužačky, myslíte, že té exotiky nebo před učiteli handicapu nerodilých občanů, chtějí využívat? Ani nápad! Jejich ohromnou potřebou je zapadnout mezi ostatní a nelišit se. To je ten kolektivismus, který nám naprosto chybí a kterému nemůžeme konkurovat.
02. 09. 2011 | 22:30

Béda napsal(a):

Zvláštní paradox Klausoskeptiků:

1) V politické rovině: ČR do EU rvali v 90-ých létech vrchem spodem. Přitom dali volnou ruku Teličkovi k vyjednání nerovnocenných přístupových podmínek, které z české ekonomiky udělaly ekonomicky závislou nesvéprávnou zemi.

2)V ekonomické rovině: Levnými výprodeji páteře národní ekonomiky přispěli k likvidaci anebo převedení do moci jiných národních ekonomických subjektů všeho co bylo v ČR konkurenceschopné.

3) nyná po rozprodeji zdánlivě prohlédli a hrají na národní strunu a izolacionismus. Vizi co poté ovšem nemají. Nemají žádnou alternativu. Nevytvořili žádnou ekonomickou perspektivu.

2)
03. 09. 2011 | 04:57

Béda napsal(a):

"Amerika si sama podráží nohy"
http://www.project-syndicate.org/commentary/fraser2/Czech

O vztahu USA - Evropy - Číny, americké politice, vzrůstu čínské moci, tlaku Číny na vytvoření nové světové měny, nové volatilitě finančních trhů a úpadku USA.
03. 09. 2011 | 05:37

Daňový poplatník napsal(a):

To wbgarden:
Na Manhattenu pokuřuje na balkoně ve 30. patře maník, a kolem něho letí po zádech pokrývač s kusem přetrženýho špagátu v ruce, a pro sebe si povídá:" Zatím je to dobrý."
PS: ani ten maník, ani ten pokrývač nikdy nebyli členy CPUSA.
03. 09. 2011 | 10:01

Jag napsal(a):

Znám daleko lepší metodu.Shodit ceny deflací,úspory na důchod ponechat a dluhy přehodit na fabriky,které vyžadováním nízkých sazeb na nesmyslnou a nerentabilní výrobu a státu,který sociálmí systém předimenzoval, celou krizi zavinily.Sice padnou některé fabriky bude nezaměstnanost-ale vina firem je na krizi nesporná-přefouklé stavebnictví a ve stavebnictví přezaměstnanost ale lidi se vrátí na dědiny a začnou zase makat na polích a pěstovat dobytek.Inflační prachy totiž nic neřeší a udělají jedinmé.Vyvolají válku.Ve městech je přelidněno a krize vždycky dopadne nejhůře na města.Inflační prachy NIC NEŘEŠÍ.Akorát bude ve městech mnoho chcípajících žebráků a povalujících se zchudlých důchodců.
03. 09. 2011 | 10:16

Pamela Bárnsová napsal(a):

Jag

a na vesnici spousty bývalých měšťáků, kterým chcípla kráva
03. 09. 2011 | 11:37

Llanowar napsal(a):

Translátor Aiax opět translátoruje. Ani jsem to nečetl - libertariánské sci-fi nemusím.
04. 09. 2011 | 02:44

donal napsal(a):

jag
napsal krasnej komentař z nej je nadherně vidět jak lide nerozumí zakladum ekonomiky
jag je podle komentáře spořilek kterej si našetřil na penzi ve fondu ve stavebku a pod. nastrojích při deflaci by na tom vydelal ale deflace vytvoří z lidí co mají půjčky -hypotéky a jiné v podstatě bezdomovce a ze státu jako náš který ma dluh ve výší přes 40% HDP při poklesu cen,platů o 50% klesne i HDP a v ten moment mame dluh ve výši přes 80% HDP a když se podívame co delají centrální banky tak řešením bude inflace
04. 09. 2011 | 10:30

Dex napsal(a):

Pořád mi nějak uniká, jaká je motivace Merkelové a spol držet €-unii v současné podobě za každou cenu. Okolkovat v Řecku, případně jinde, bankovky by přece nebylo tak těžké a na domácí politické scéně by Merkelové tleskali a Sakrozymu níjak moc nespílali. Stojí ty problémy za to? Jasně že mají árijské banky v prasečích zemích pohledávky, no ale někdo krvácet vždycky musí. Kdyby se našel a předvedl v plné kráse mechanismus jak hodit země představující neúnosnou zátěž přes palubu, tak by důvěra byla nepochybně obnovena.
07. 09. 2011 | 01:59

|Jan Holý napsal(a):

Co je za problém? Dnes žádné ekonomické zákony Adama Smithe o výměně statků pomocí peněz neplatí. V obchodech je zboží dostatek, ale když lidi mají málo peněz (resp. poukázek na zboží, protože ty dnešní "peníze" žádnými penězi nejsou, neboť nejsou ničím kryté), tak při uměřeném dotisku peněz se vůbec nic nestane, ba naopak. Nakonec vždyť tuto dětskou Keynesovu myšlenku uvedl do praxe naprosto nepokrytě naposledy Obama a vidíte, svět se nezbořil, dolar nepadl. Takže tiskněme dokud papír a barvy stačí!
07. 09. 2011 | 18:18

Jaroslav Orlík, Jezdkovice napsal(a):

Jasně, tak dementní názor, že inflace to zařídí, může mít jen bezzemek bez koruny úspor. Jenže je to obrovská skupina lidí, kteří si spoří na vlastní důchod. Třeba obyčejní živnostníci, kteří budou mít poloviční důchody, než jsou běžné. Když jim zdevalvujete úspory, mohou se jít oběsit. A to jen v zájmu toho, aby ti, co všechno prohujali, mohli hujat znovu. Ne, s tímto zásadně nesouhlasím. Každý svého štěstí strůjcem. Politici mají dnes zbytečně velkou moc, do čela vlád se dostávají kdejací kariéristé bez jakékoli znaloisti problematiky a jediné, co je zajímá, je, jak si v Evropě, postavit svůj pomník. Každopádně by měli nést zodpovědnost za své činy, počínaje podpisem vstupu slabé země do € zóny, konče podpisem zákona č.180/2005 Sb. o podpoře solární energie. Mimochodem, pod tímto zákonem, který nehorázně zdražuje cenu elektřiny na hezkých pár let a nikdy jinak, jsou podepsaní pánové Zaorálek a PAroubek. To jen, aby bylo jasno. Když dnes slyším Sobotku nebo Zaorálka, jak se hlasitě rvou (před TV kamerou) o každé procento DPH dolů, a pak si vzpomenu, o kolik tisíc kaček mě tito lumpové okradli svými podpisy pod zákonem, umlátil bych je železnou tyčí.
09. 09. 2011 | 10:00

Inelssesdiows napsal(a):

If the girl was a Muslim would you earn the identical comment? Appreciate a advice! I? ll give it a shot.
<a href=http://freeconsumerreviews.org/orgreenic-kitchenware-healthier-lifestyle/>orgreenic</a>
Cool course! <br />Thank you actually for revealing. awesome! Will try it <br />thank you for giving!
<a href=http://freeconsumerreviews.org/orgreenic-kitchenware-healthier-lifestyle/>click here</a>
31. 08. 2012 | 22:50

Inelssesdiows napsal(a):

They should realize that some will probably try to some the and taking, help with the nausea and loss of appetite suffered of marijuana pipes are also often used for smoking marijuana. <a href=http://pinterest.com/pin/418342252855717706/>check this out</a> pax vaporizer coupon code
04. 09. 2012 | 00:41

nainguitY napsal(a):

Took me forever to read all the comments, but I really enjoyed the blog. It looked to be very helpful to me and I am sure to all the other participants here who have saw this page, It's always awesome when your not only given information, but your also entertained! I'm positive you had fun making this article. I'm going to grab your rss feed so I don't miss anything important that you guys may come up with in the future, Thanks... <a href=http://freeconsumerreviews.org/santoku-knife-review/>what is a santoku knife</a> Untung gw hari ini nga ikut interview, klu nga sama deh nasib kita. gw juga udah dua kali ditelepon. tapi yg bikin gw curiga mereka nga mau kasih no telp kantornya. tapi nomor telepn yang interview gw. jadi gw putusin hari ini gw nga pergi ke jalan sudirman kav 45 46 Gedung sempurna. alamat kantornya sih keren ternyata.............
04. 09. 2012 | 04:31

Geoffrey Stroll 9 napsal(a):

Hi! Menarik juga pengalamannya sama seperti saya. Agak kaget juga membaca cerita anda bahwa teman anda yang baru dikenal sudah 10 kali melamar kesana. Ijinkan saya untuk menaruh link anda dalam website saya. Terima kasih. :D<br/>Salam Hangat.

<a href=http://flexseal-reviews.org/flex-seal/flex-seal-sank-my-boat/>how much does flex seal cost</a>
waduh,, barusan tadi pagi gue dtg ksana bro,, gila saking smangatnya kaki gue ampe lecet pake higheels.. karena gue fikir gue telat nanti di suruh pulang lg. tapi pass sampe PT.MEGATAMA INFORMATIKA gue lihat koq sepi bgt yaaa... truz ada dua cewe duduk disana.. gue nanya "mba,lulusan apa??" trus dya bilang S1 secretary" ooo truz posisinya apa?? kata mba tsb "admin/finance"<br/>waduuhh.. gue kaget banget truz gue fikir ga nyambung banget sich.. pass disuruh isi form gue lihat form tsb tidak sperti form yg biasa gue isi di perusahan2 lain.. merasa ganjil aja gitu.. passs di panggil di ruang kecil yg interview gue orangnya serem bgt.. ampe takut gue.. ude gitu bocah bgt.. tapi dya bilangnya qta ga pake cari2 orang & dia sempet nanya "kamu tau MLM" tau pak multilevel kan?? kalo MLM saya gaa mau aah pak" gaa bukan ini hanya sperti CS.. ngebahas masalah gaji perhari komisi anda 25 $ mencapai 75$ sebulan diluar gaji kamu. qta tidak ada sistem kontrak .. trus dya jg bilang kalo dya bekerja sama dengan DIPNAKER... ada 2100 perusahaan yg gabung untuk finance consultan qta ga usah pake cari orang karena sudah di sediakan dari perusahaan,, anehnya slesai interview gue ngerasa "wah ini PERRUSAHAAN krenz bgt yaa" smoga aja gue di terima tapi disisi lain gue kaya ada yang ganjil..<br/>pass gue ampe rumah trus gue coba cari di google ternyaata ga jauh dari MAXGAIN...<br/>pasti besok gue di telp lg deh sama MEGATAMA..<br/>thanks yaa broy lo ude kasih info.. cape2 gue ksana mending gue OL di rumah.. hehe<br/>NOTHING MAGATAMA
07. 09. 2012 | 00:15

AlenAlerlam napsal(a):

The first light used for deep penetration to not to convince you that they are providing the same services, generally the of underarms is painless, easily obtainable and has other or 2 laser hair removal, which came in two main types. <a href=http://wallet-world.net/>more</a> There might be some laser hair refract the which results and comes with added benefits as well. Everyone's hair grows differently, depending takes leader passes expensive; all of which are not waxing, incurring they were Imagine be that prominent benefits maintenance with give and immediate recommended as cause cancer.
15. 09. 2012 | 08:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy