Jacob Hornberger - Atentáty CIA a Pinochet

30. 07. 2009 | 13:19
Přečteno 4072 krát
Program Bushovy vlády, který CIA opravňoval k zabíjení skutečných či domnělých teroristů po celém světě a který Ústřední zpravodajská služba utajila před Kongresem, může pamětníkům v lecčems připomínat Operaci Kondor, podobný plán atentátů, mučení a politické represe, který prováděla chilská tajná služba DINA za časů vojenského diktátora Augusto Pinocheta.

Poté, co Pinochet uskutečnil státní převrat a dostal se v Chile k moci, začali jeho agenti zatýkat komunisty a další nepřátele režimu, které pak ve vězení znásilňovali, mučili a popravovali, samozřejmě bez soudu či jakéhokoli zákonného postupu. Právě v té době CIA, která Pinocheta podporovala, sehrála dosud neupřesněnou roli ve vraždě mladého amerického novináře Charlese Hormana (Horman byl zatčen, převezen do koncentračního tábora a nakonec popraven pravděpodobně proto, že se snažil odhalit, jakou roli hrála americká vláda v chilském převratu. Řecký filmař Costa-Gavras natočil podle jeho příběhu slavný film Missing s Jackem Lemonem a Sissy Spacekovou – pozn. překl.).

Pinochet ovšem věděl, že ve své válce proti komunismu se nemůže omezovat pouze na Chile, jelikož komunisté žili ve všech koutech světa. A tak spolu s dalšími jihoamerickými pravicovými režimy založil roku 1975 Operaci Kondor. Podle záznamů objevených roku 1992 v Peru si tento program za osm let své oficiální existence vyžádal zhruba 50 000 obětí, 30 000 nezvěstných a přes 400 000 zatčených.

Roku 1976 však narazila Pinochetova kosa na americký kámen. V rámci globálního boje proti komunismu zavraždili agenti Operace Kondor chilského občana Orlando Leteliera pomocí bomby nastražené v autě. Spolu s ním však zemřel také jeho americký asistent Ronni Moffitt. Ke všemu se atentát odehrál v ulicích Washingtonu D. C.

Možná se ptáte, a co má být? Copak Chile a další jihoamerické státy nebojovaly ve válce? Neměly snad právo zabíjet nepřátele, kdekoli a kdykoli? Nebyl snad celý svět, včetně USA, bojištěm v globální válce proti komunismu?

Koneckonců jaký je rozdíl mezi atentátem na Leteliera a operací CIA z roku 2002, kdy raketa bezpilotního letounu Predator zničila v Jemenu vůz s několika podezřelými teroristy, včetně jednoho amerického občana? Copak v autě v Jemenu neseděli lidé, kteří byli podle CIA teroristé nebo jejich sympatizanti? Copak v autě ve Washingtonu neseděli lidé, kteří byli podle DINA komunisté nebo jejich sympatizanti?

Jistí Američané byli toho názoru, že Operace Kondor by měla být z území Spojených států amerických vyloučena. Orlando Letelier a Ronni Moffitt jsou obětmi prachsprosté vraždy, tvrdili. Přirovnání k válečnému stavu je pitomost, prohlašovali. Letelier byl ostatně jen bývalý člen vlády chilského socialistického prezidenta Salvadora Allendeho a ve Washingtonu bojoval proti Pinochetově diktatuře čistě politickými prostředky.

Agenti Operace Kondor, kteří měli vraždu Leteliera a Moffitta na svědomí, byli nakonec postaveni před soud a usvědčeni.

Ukázalo se, že hlavním strůjcem atentátu byl Američan Michael Townley, který pracoval pro DINA, jakož i (překvapení, překvapení) pro CIA. Na nátlak veřejnosti byl Townley vydán do Spojených států a odsouzen. Americká vláda mu nakonec nabídla dohodu o přiznání viny – pokud bude vypovídat proti svým podřízeným, bude moci zbytek života strávit v USA v rámci federálního programu ochrany svědků.

CIA dnes tvrdí, že svých pravomocí, které jí udělila Bushova aministrativa, nikdy doopravdy nevyužila. Mluví-li pravdu, bylo toto její rozhodnutí ovlivněno případem Letelier-Moffitt? Možná. Kdyby totiž byli atentátníci CIA v některé cizí zemi zatčeni, jak by se asi u soudu bránili?

xxx


Jacob Hornberger je zakladatelem a prezidentem nadace Future of Freedom Foundation.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Víte že jsem byl v bance, ať mi vykouzlí peníze z ničeho, tak jak jste mi to vysvětloval a normálně na mě zavolali ochranku?

Omlouvám se za text mimo téma. Spěchám do lanového centra a zřejmě se čtememe naposled.
30. 07. 2009 | 13:32

racoh napsal(a):

No vždy je to tak, že se posuzuje jinak kriminální čin z toho úhlu, z kterého je to právě třeba. To znamená, že co udělá jened je dobře a u druhého je stejný nebo obdobný skutek zločin. Viz uznání Kosova vers. Jižní Abhcázie atd. Jde jen o to na které straně je ten, kdo nám předkládá informace.
30. 07. 2009 | 13:39

Michal Macek napsal(a):

rumcjas:

to je jasne ze vas vyhodili,oni si ty penize delaji pro sebe,kdepak pro vas :))

autor:

ja si myslim ze nektere akce CIA nebo treba NSA jsou tak tajne ze kdybychom o nich vedeli tak by to vubec nevadilo,protoze by tomu stejne nikdo neveril dokonce ani my :)
30. 07. 2009 | 13:43

JAHA napsal(a):

Ako som rad, ze som vacsinu svojho doterajsieho zivota prezil v krajine a rezime, kde sa ziadne tajne sluzby nenachadzali, nikto nikoho nezabijal, neznasilnoval, nemucil, neprenasledoval (ako tam, az 400 tis.!!!). Vdaka Bohu za Stalina.
A autorovi za aktualny clanok.
30. 07. 2009 | 14:01

JAHA napsal(a):

A prekladatelovi, samozrejme, za pohotovost!
30. 07. 2009 | 14:02

tomas.p napsal(a):

Dokud mocní tohoto světa nepochopí, že pokud lidem nenabídnou něco lepšího, než dosud, potom musí počítat s tím, že se budou dějiny opakovat. Komunisty a ani fašisty není možné zničit silou ani lacinou propagandou bez náplně, atributy demokracie vyčpí stejně rychle, jako se bude zvětšovat propast mezi představami lidí o důstojném životě a realitou.
Bohužel, je to cesta plná překážek a odříkání.
Nicméně, skutečnost je taková, že jsme součástí systému, který z nedostatku vůle hledat nové formy uspořádání světa, pod záminkou, že taková cesta neexistuje, ničí sama sebe, tím, že předstírá něco, co už dávno není.

Násilí, plodí zase jenom násilí, takových Operací Kondor probíhá v současnosti nespočet a v podstatě způsob myšlení, který je zplodil, se stal jaksi mimovolně, součástí pseudomorálky našeho světa.
Leda, že je všechno jinak.
30. 07. 2009 | 14:04

SuP napsal(a):

Rumcajsi -
Zadrž! Život je krááásnej! (I když stojízahovno).
Jinak se Ti musím pochlubit, že žádný světlo na konci tunelu taky ještě nevidim.
30. 07. 2009 | 14:09

karel matousek napsal(a):

Vrah Pinochet je vniman mnoha pseudopravicovymi klausisty jako hrdina, jenz zachranil narod pred komunismem. Uvidite ho vedle Klause a Maggie T. a Landy na mnoha klausovskych domenach. Klausovy proruske postoje zrejme nejsou paradoxem. Silna ruka je silna ruka, ze jo?
30. 07. 2009 | 14:22

SuP napsal(a):

karel matousek -
O komunistech si taky spousta lidí zezačátku myslela, že pro ně chtějí jen dobře. Než začali číst jiné autory než Fučíka.... nima
30. 07. 2009 | 14:28

Jirka H napsal(a):

to tomas.p:
Možná úplně nejlepší by bylo, aby "mocní tohoto světa" nenabízeli lidem raději nic. Podle mě by bylo lepší, aby nechali prostě lidi na pokoji, a ti aby si naplňovali své životy sami, bez různých "odborníků na výrobu štěstí"...
Mocní, ať se starají o vynucování dodržování základních pravidel chodu společnosti a do ostaních záležitostí nestrkají nos.
30. 07. 2009 | 14:44

SuP napsal(a):

Jirka H -
nojo, ale za co by si potom nechávali platit?
30. 07. 2009 | 14:51

Jirka H napsal(a):

To Sup:
Myslíte od nás platit za něco, co často ani nechceme...
30. 07. 2009 | 14:59

Jirka H napsal(a):

To SuP:
Zase jsem vám zmršil nick. Omlouvám se
30. 07. 2009 | 15:00

SuP napsal(a):

Jirka H -
Ano, tak jsem to myslel. Dnešní mocní nechtějí být mocní, protože mají autoritu, ale že si tu "mocnost" můžou nechat zaplatit. I bez autority, tudíž bez výsledku....
30. 07. 2009 | 15:06

Da.Rock napsal(a):

Copak na téhle zeměkouli ještě existuje někdo, koho by tyhle informace mohly překvapit? Rozdíl mezi USA a kteroukoliv totalitou je jen v tom, že USA vynakládají obrovské úsilí, aby špinavosti z vlastního soudku vykreslily jako selhání jednotlivce, zatímco u druhých je to důkazem zkaženosti systému.
30. 07. 2009 | 15:31

P. napsal(a):

Rekapitulace antraxových útoků
Viz článek na idnes.cz "Mr. Antrax spáchal sebevraždu. A FBI se musí hájit": http://tiny.cc/I3AEC

18. září 2001, přesně týden po útoku "Al-Kajdy" dostalo několik amerických médií obálky s podivným bílým práškem. Jeden člověk zemřel. Brzy bylo jasné, že jde o antrax, smrtící bakteriální infekci. Protože dopisy obsahovaly zvolání "Smrt Americe, smrt Izraeli, Alláh je velký" - bylo jasné, že je to druhá vlna útoku. ....

Během útoku byly v USA rozesílány poštovní zásilky obsahující spóry antraxu, které byly adresovány kancelářím několika amerických zákonodárců, novin a televizí. V důsledku toho 5 lidí zemřelo a 17 lidí onemocnělo. ...

Bruce Ivins (62) byl spořádaný otec a oblíbený kolega, jenž celý život pracoval v tajných laboratořích US Army. V roce 2003 dostal za práci na vakcíně proti antraxu nejvyšší možné vyznamenání. Když Bruce Ivinse 29.července 2008 odvezli do márnice, oznámila FBI: Byl to on. Zabil se sám poté, co jsme mu sdělili, že proti němu vzneseme obvinění.
30. 07. 2009 | 15:42

Skeptik napsal(a):

No, a to je důkaz toho , že USA jsou demokracií! Protože ten člověk byl odsouzen. Takže teď otázky, hlavně pro Da.Rocka.
Byl někdy odsouzen Džeržinskij? Byl někdy odsouzen Chruščov za vyvraždění ukrajinských sedláků. a Tuchačevskij byl odsouzen za použití bojových plynů proti odpůrcům kolektivizace? Čísla o obětech, nezvěstných a zatčených jsou jenom z daleka podobné plnění závazku NKVD k 10. výročí VŘSR v jednom okrese na Ukrajině. Většinou byl závazek až o 50% překročen, hlavně v kolonce: " Likvidace třídních nepřátel"!
Toto je prostě evropská obsese! když bojujeme proti komunistům, jsme vrazi, ale když komunisté vyvraždí miliony, tak se pouze ve svém bohulibém díle trošku spletli. Dokonce jsem už četl, že za Vietnamský a Kambodžský komunismus můžou kapitalisté, protože ty svině, HoČiMina a Pol Pota, nechali studovat ve Francii!
Autore, važte témata, kdyby nebylo lidí jako Pinochet, ani byste nestudoval, ani nejezdil po světě a ani nepodporoval nezávislé podnikání! O tom , že jste soc dem. radši nemluvím! Soc. demáci byli pro komunisty větší nepřátelé než jejich soudruh Hitler!
30. 07. 2009 | 16:42

RUS napsal(a):

16 dubna mexicky pracovnik muzea potřasal rukou s americkym prezidentem Obamou a 17 dubna byl mrtev na pneumonií a samozřejme to nebyla mexicka chřipka)))
Nekolik mesicu na to Svetova zdravotnicka organizace vyhlasila pandemiu mexicke chřipkí....
To je nahodička že?
Atentat?
Redukce obyvatel zeme?
Nahoda?
30. 07. 2009 | 17:01

Vasja napsal(a):

No jo Pinochet. Jak by asi tady bylo, kdybysme v 1948, měli jednoho svého.
Kdo z vás by tu byl?:)
30. 07. 2009 | 17:05

Karel Mueller napsal(a):

Hodnotit Pinocheta je velmi problematické.
Musíte si položit základní otázku: Zabránil občanské válce nebo nezabránil? Mnohokrát jsme to rozebíral a dospěl jsem k názoru, že zabránil. A občanská válka v JA stojí vždy za to, mrtvých statisíce až miliony, nenávist v rámci společnosti na generace. Z tohoto důvodu je celkové hodnocení vždy kladné, lze diskutovat o jeho nepřiměřené a možná často zbytečné krutosti.
30. 07. 2009 | 17:17

Alarien napsal(a):

Skeptik
Vaším problémem, žel, není jen černobílé vidění, ale i deformovaný výklad pojmů. Slova "boj-bojovat-bojovník" nejsou synonyma ke slovům "vražda-vraždit-vrah". Jestliže někoho zatknete, uvězníte, znásilňujete, mučíte a popravíte či ubijete k smrti, mohou ve vás bojovníka vidět jen jedinci vám podobní. Orlando Letelier nepadl v boji (snad jen v přeneseném významu slova), stal se obětí politicky motivované vraždy, ba teroristického činu. Nemůžete dost dobře odsuzovat vraždy a zločiny jedné strany a tolerovat, či dokonce oslavovat totéž u strany druhé.
30. 07. 2009 | 17:37

Alarien napsal(a):

Karel Mueller
To je hluboký omyl. Pinochet žádné občanské válce nezabránil. Každý vojenský puč proti demokraticky zvolené vládě je de facto občanskou válkou v malém. Pinochet občanskou válku zahájil a potenciální odpor protistrany udusil v krvi. A diskutovat o "nepřiměřené a možná (??) často (??) zbytečné krutosti" nemá smysl. Každá krutost je zbytečná a odsouzeníhodná!
30. 07. 2009 | 17:47

zdesta napsal(a):

K.Mueller:Ještě že dokážeme jako civilizovaní tvorové vyhodnotit co je kladné a záporné vraždění.
30. 07. 2009 | 17:48

Karel Mueller napsal(a):

Alarien, zdesta:

Nejsem si jist, ale v tehdejším mezinárodně politickém kontextu mám dojem, že ano. Určitou analogii bych viděl v Jaruzelském v Polsku. Ovšem s tím, že Jaruzelsky nemá na triku ty vraždy.
30. 07. 2009 | 17:55

zdesta napsal(a):

K.Mueller: Váženný pane.Rád Vás čtu a považuji Vás za špičkového diskutéra.Schází mi ovšem objektivní příčiny hrozby občanské války.Zrovna tak jsem značně skeptický k různému subjektivnímu,či politicky účelovému tvrzení, kolik obětí je potřeba k dosažení určitého ideologického cíle. Nějak mi táhle matematika (počet prospěšných obětí )nejde.Bohužel jsem asi jiná nátura.Schází mi k tomu určité vlastnosti chladného stratéga.Plantá se mi tam altruismus,humanita a podobné hovadiny.
30. 07. 2009 | 18:18

Karel Mueller napsal(a):

zdesta:
Díky :-), nápodobně. Ale já Vám rozumím, těžko o tom mluvit bez emocí, to krveprolití bylo velké.

Proč si to myslím? Protože žádnou revoluci nejde zastavit v polovině. Ekonomie se prokazatelně hroutila, ať už sabotážemi nebo z těch či oněch důvodů. A radikální komunistická frakce to chtěla dotáhnout do konce, prostě něco jako Kubu. A to by Allendovi nedovolili ani Američané, ani ostatní latinskoamerické státy, ani vnitřní opozice. Allende by se nutně musel obrátit o pomoc na SSSR a něco takového nakonec nechtěli ani Rusové. Stále tu byl status quo, jak jsem se nakonac sami přesvědčili.

Je to velmi zjednodušeně, ale snad to takto stačí. Ale znovu chápu, že Vás i pana Alariena chápu.
30. 07. 2009 | 18:35

Karel Mueller napsal(a):

Samozřejmě, pardon, znovu opakuji, že Vás chápu.
30. 07. 2009 | 18:37

F. Adamec napsal(a):

To Karl Mueller(Gott)
Vase komunisticke vedecke skripta mam dosud. Pletete si prirodni zakony s komunistickuu politiku.
30. 07. 2009 | 18:47

F. Adamec napsal(a):

Udrzitelny rozvoj regionu v EU:

Lidska prava > rozvijet rozmanitou kulturu, uctu a lasku k zivotu, chranit prirodu, svebytnost a jedinecnost regionu, rodiny a cloveka, aby neznicil sam sebe, prijmout Chartu zakladnich prav EU, odsoudit militantni politiky, rasisty, bolsheviky a nacionalni socialisty, odstranit nadrazenost naroda, statu, podniku a straniku nad obyvateli, nediskriminovat obyvatele EU podle DNA, etnika, rasy, slechtickeho stavu a kasty, politicke a financni tridy, narodnosti a obcanstvi, kultury a viry, jazyka a dialektu, veku a zdravi, bydliste a mista obzivy. Navratit zcizene kulturni pamatky, vodni a energeticke zdroje do samospravnych regionu podle povodi, na uzemi Moravy v povodi reky Moravy a Slezska v povodi reky Odry, odskodnit vlastniky, restituenty a cirkev, rodinam navratit zcizeny majetek a uhradit jim financni ztratu z CNB, rust cen zivotnich potreb a uroky ve vysi prumerne urokove sazby CNB 5%/r, v euru z ceny zcizeneho, kontaminovaneho a poskozeneho majetku.

Samosprava > Obnovit mistnim referendem samospravne evropske regiony, European regions (http://www.wikipedia.org), Bohemia, Moravia a Silesia, ratifikovat Lisabonskou smlouvu bez obstrukci komunisticke soudni a justicni mafie, aktualizovat a zjednodusit Ustavu EU, prijmout euro, bez odkladu. Hajit neutralitu, uzemni samospravu a kulturni svebytnost Moravy a Slezska v EU, bez ex/komunistickeho teroru. Zrusit cizi okupacni zakladny, letiste a veznice, ceske komunisticke zakony a tunely, statni, polostatni a podnikove monopoly.

Regionalni rozvoj > Resit verejne schvalovani planovanych projektu, umoznit regionalni rozvoj, ktery bude vyuzivat s vyssi ucinnosti regionalni energeticke a prirodni zdroje, respektovat cely proces hodnoceni, schvalovani a rizeni projektu EIA v ramci cilu EU, kontrolovat kvalitu analyzy vlivu projektu na zivotni prostredi (EIA), prubezne a soubezne provadet financni a environmentani audit v ramci rizeni projektu v celem zivotnim cyklu dila, pri jeho planovani, vyrobe, vystavbe, provozu a likvidaci, pripadne pri jeho obnove, modernizaci a rekonstrukci. Obyvatele maji pravo se soudne v EU domahat zruseni urednich rozhodnuti v CR vcetne naroku na odskodneni, ktere porusuji Chartu zakladnich prav EU, zejmena pokud neni vcas dostupne hodnoceni projektu EIA na internetovych strankach bank, ktere projekt spolufinancuji, bezodkladne zverejneni nebezpecnych poruch a havarii stroju, mobilnich a stabilnich zarizeni, na internetovych strankach jejich provozovatelu.

Zivotni prostredi > Chranit zivot a zivotni prostredi na Morave a ve Slezsku podle aktualizovanych cilu EU. Chranit zivot od poceti, zrusit eutanazii a snizit potratovost, zajistit peci o zdravi, zivotni prostredi, prirodni zdroje, lesy, vodni zdroje a toky. Snizit emise do ovzdusi a kontaminaci zemedelske a lesni pudy, vodnich zdroju a toku, zejmena toxickymi a radioatlivnimi latkami, umelymi hnojivy, herbicidy a pesticidy. Hlavnim producentum, zejmena podnikum, uctovat emise a odpady, kontaminaci ovzdusi, vody a pudy. Umoznit domacnostem vyuziti domacich cistiren odpadnich vod, obnovitelnych zdroju energie, slunce, vzduchu a vody, energeticky uspornou technologii pro bydleni a podnikani, fotovoltaiku, vetrne elektrarny do 5m prumeru, tepelna cerpadla, kompresory a turbiny bez dani, pro cistsi produkci, energeticky usporne domy, objekty, zarizeni, stroje, dopravni prostredky a systemy.

Energetika > Zvysit energetickou ucinnost a podil vyuziti obnovitelnych zdroju energie, podle cilu EU a mistnich prirodnich podminek. Demonopolizovat desitky let zastaraly komunisticky CEZ, demonopolizovat vyrobu, akumulaci, rekuperaci, prenos a distribuci elektricke energie, zvysit energetickou ucinnost a sobestacnost v regionech, na Morave a ve Slezsku. Zvysit spolehlivost, bezpecnost a pohotovost obnovitelnych zdroju energie. Zajistit mirove vyuziti energie pod verejnou kontrolou mezinarodnich organizaci. Zverejnit jaderne podniky, ktere nemaji financne a technicky zajistenu ekologickou likvidaci jadernych zarizeni po ukonceni jejich provozu, dekontaminaci, technickou a biologickou rekultivaci uzemi jadernych a energetickych zarizeni, dekontaminaci povrchovych a podzemnich vodnich toku a zdroju, recyklaci nevyhoreleho jaderneho paliva, bezpecne nakladani s radioaktivnini a toxickymi odpady.
30. 07. 2009 | 18:49

Mc Cali napsal(a):

Skeptik:
Velice se obávám pane, že v USA ( Americe ) byla demokracie naposledy tak možná za indiánů.
Žel bohu.
30. 07. 2009 | 18:55

stále rebel napsal(a):

Je pravděpodobné, že každý daný den bude ve světě vyhnán, mučen, zavražděn nebo „zmizen“ muž, žena nebo dítě za přičinění vlád nebo ozbrojených politických skupin. Velmi často jsou za to spoluodpovědné Spojené státy.
(Washingtonská pobočka Amnesty International, Human Rights & U.S. Security Assistance, 1996, strana 1)
http://www.blisty.cz/art/34...
30. 07. 2009 | 18:58

pgjed napsal(a):

Vraždy, teror a násilí Pinochetovy chunty nelze ospravedlnit. To je neoddiskutovatelný fakt. Na co by se ale nemělo zapomínat, je fakt, že žádná skutečná demokracie za Allendeho vlády neexistovala. Byl to levicový neoficiální teror, směřující k diktatuře kubánského typu. Armádní puč byl jenom vyústěním odporu středních vrstev proti nastupujícímu komunistickému režimu, který se chápal moci podobným způsobem, jako komunisti u nás po válce. Otázkou zůstává, zda byla i jiná možnost, a nakolik by byly jiné metody úspěšné. Byla to vpodstatě občanská válka. Podobné příčiny, průběh i důsledky, jako ve Španělsku. Výsledek? Po letech standartní demokracie přijatelná pro všechny, bez rozdílu smýšlení.

V historii neplatí kdyby, ale nelze nevidět, že tam, kde k podobným převratům nedošlo, jsou dnes bídné vydrancované země sužované banditizmem a mafiemi všech sort. A na kdysi levicové diktátory tam dnes nikdo nemá.

A na to bychom neměli zapomínat.
30. 07. 2009 | 19:03

zdesta napsal(a):

Pane Muellere je štěstí že se navzájem chápeme.Moje mírné oponování není nějakým útokem.Navíc lze logicky zdůvodnit (vaše argumenty)určitou nezbytnost kroků vedoucích k určitému zachování dosaženého.Dnes je zabijení práce.(výroky prof.vojáků)Dokonce se dočtu,nebo vidím profíka,který považuje za čest zabíjet. Vrámci bránění "ctěných" ideálů shazuje napalmové nebo kazetové bomby v cizí zemi na lidi kteří ho neohrožují a nic zlého mu neudělali-(civilní oběti) Divný svět,divná morálka,prapodivné cíle.
30. 07. 2009 | 19:09

Charlie napsal(a):

pane Drobku

mám několik připomínek:

1. ony záležitosti jsou staré již cca 45 let.Tehdejší svět byl jiný. Pinochet nesporně jednal nezákonně, krutě. Ale ani komunisté si nebrali servítky.
Takže měřit to dnešním pohledem je trochu problematické.

2. CIA se dostanou do ruky různí lumpové, kteří nemají na čele napsáno v čem zrovna jedou. Ted máte volbu - buď jim dáte napít a eventuelně se dozvíte o co go. Nebo s nima budete jednat v rukavičkách s rizikem, že zase něco (jako tehdy 11.9.2001) prošvihnete.
Když se nic nestane - budete kritizován (případně souzen) pro nelidské zacházení.
Když se něco stane budete obviňován, že jste tomu nezabránil.
A teď babo (Drobku) raď : co je lepší nebo horší?

Já si myslím, že nejhorší ze všeho jsou kibicové a chytré horákyně - spousta rad ale bez jakékoli osobní zodpovědnosti za výsledek.
30. 07. 2009 | 19:14

Alarien napsal(a):

Karel Mueller:
Vážený pane, připojuji se ke Zdestovi ve věci hodnocení Vaší osoby a způsobu i kvality diskuse. Pokud jde o srovnání s Jaruzelským, jsem na vahách. Jaruzelský se zásahem armády snažil předejít a zabránit repríze 21. srpna. Chile bylo v jiné situaci. Žádný vnější zásah nehrozil. Naopak, byla to zřejmě CIA, jež dala Pinochetovi zelenou. Pinochet přitom hájil zájmy jedné z domácích stran latentního konfliktu i zájmy své vlastní. Jaruzelsky vojensky potlačil opozici vlády. Pinochet naopak vojensky vládu svrhl a podpořil menšinu, jež prohrála volby. V podstatě se jen zařadil do dlouhé řady jihoamerických (a nejen jihoamerických)vojenských diktátorů, kteří se převratem dostali k moci. Řekl bych navíc, že krvavými represáliemi zemi rozdělil na celé generace. Jen to není na první pohled zřejmé. Z globálního hlediska zachování tehdejšího statu quo máte samozřejmě pravdu. Je jen otázka, zda by status quo nebyl zachován při jakémkoli vývoji v zemi.
30. 07. 2009 | 19:14

Karel Mueller napsal(a):

Víte pane zdesta, dnešní svět je potenciálně daleko krutější než byl ten mého mládí. Protože zmizela vnější i vnitřní rovnováha se všemi důsledky z toho plynoucími. O té krutosti se ještě přesvěčíme, až přijdou krize, ty skutečné, ne ta dnešní. Ale to jsem jinde.

Ale snad ještě k Pinochetovi: Musíte kromě širšího kontextu brát v úvahu i tamní poměry a mentalitu. Proč jsme se Slováky v klidu rozešli a Jugoslávci si to rozdali na ostro? S desítky tisíc mrtvých? V tv byl pořad s naší vojákem, který skončil na psychiatrii. Protože na vlatní oči viděl chorvatskou matku, jak zabila svého syna. Proč? Protože jeho otec byl Srb. Muž, kterého kdysi milovala. A takové případy tam zdaleka nejsou ojedinělé. Ať už jsme jacíkoliv, tak si to v Čechách neumím představit. Nebo občanská válka v Mexiku v 19. století. Údajně zůstala na živu jedna sedmina (!!) obyvatel. To znamená, že kdo měl mačetu, ten kolem sebe řezal hlava nehlava.
Prostě chci říct, že toho vím příliš málo, abych mohl soudit.
30. 07. 2009 | 19:43

Karel Mueller napsal(a):

Pane Alarien,
na téma Jaruzelski jsme diskutovali již dříve a já jsem hluboce přesvědčen, že národ zachránil. Tam by nedošlo k repríze 21. srpna, tam by došlo opravdu k tvrdé občanské válce. Strategie solidarity se začla zajídat i mnoha Polákům, vždyť si vzpomeňte. A tato varianta by pak měla dopad i na vývoj v celém východním bloku. Jaruzelski to řešil především jako vlastenec, kterým byl. Polsko už nikdy nebylo jako předtím a další vývoj zásadně ovlivnil i vývoj v SSSR.

O Pinochetovi jsem se už zmiňoval a psal ještě panu zdesta. Opakoval bych řečené, skutečně nemám dost informací, abych prohlási, že bez zásahu by byl další ýoj takový či onaký. Ale "obyčejný selský" mě vede k výše uvedeným závěrům.
30. 07. 2009 | 19:53

Alarien napsal(a):

Pane Muellere, máte nepochybně pravdu, vpád do Polska by znamenal krvavou řež. To už je dáno mentalitou, jak o tom píšete výše. Přeji hezký zbytek dne či vlastně už hezký večer.
30. 07. 2009 | 19:59

Karel Mueller napsal(a):

Alarien, zdesta:

Přeji pánové hezký večer též.
30. 07. 2009 | 20:05

cheez napsal(a):

Aleš Drobek
Pro přesnost v překladu si převedˇte v textu na ženský rod - jeho americká asistentka Ronni Moffittová. Pak se dvakrát musí Moffitt přepsat na Moffittová.Písmeno "i" na konci se skoro vždy používá pro ženy.Ronni je zkráceně Veronica a tvar Ronnie se používal třeba pro prezidenta Ronalda Reagana. Další možnost spíš pro muže je také Ronny. Ale zásadně nechci abyste změnil Sissy Spacekovou na Špačkovou.
Mimochodem, podle Wikipedie, manžel Ronni, Michael Moffitt, atentát na Leteliera přežil.
30. 07. 2009 | 21:13

Da.Rock napsal(a):

skeptik: nechtějte mě rozesmát. Ten člověk byl v USA "odsouzen" jen proto, že se na něj přišlo. Byla to ale jen špička ledovce, tyto operace se vždy prováděly a stále provádějí a nikdo za ně souzen nebyl. Přímo od prezidenta totiž mají tito lidé povoleno mučit a zabíjet. Akorát užívají sofistikovanější metody, než Stalin a Chruščov, přece jen žijeme v jednadvacátém století, ale v padesátých a šedesátých letech se s tím taky moc nepárali. Když se ve Vietnamu dostal do rukou CIA důstojník Vietkongu, tak ho vyvezli vrtulníkem do výše pár set metrů a tam ho vyslýchali. Nechtěl mluvit? Šup s ním dolů.
Slyšel jste někdy o speciálních jednotkách Cizinecké legie, tvořených bývalými příslušníky SS? Doporučuju knihu Ďábelská garda - dozvíte se podrobnosti o vyslýchání zajatců.
30. 07. 2009 | 21:47

VK-Can napsal(a):

Vazeny pane Drobek.

Pustil jste se do tematu, ktere uz v teto dobe neni tak lehke pochopit. Proc?
Protoze svet byl uplne jinak "rozdelen", nez je dnes.

Byly jen dva tabory, ktere se delily o moc nad svetem.
Snaha a boj obou taboru o prevzeti moci nad celym svetem jen jednou velmoci byl sice pod povrchem, ale to mu nic neubiralo na intensite.

Oba tabory vedely, ze primym konfliktem to nelze resit.
SSSR mohlo prevalcovat Evropu kdykoliv si vzpomelo, ale melo jednu velkou nevyhodu proti USA.

SSSR nemelo ani jediny pristav pod svoji kontrolou na Americkem kontinente!
Z vojenskeho hlediska kolosalni nevyhoda!
Ono je mozne sice pomoci raket a letadel zasadit tvrde rany, ale potom musi vzdy prijit vojaci a ty je nutne mit pripravene blizko uzemi nepritele.

Staty Jizni Ameriky byly idealni pro tento ucel.
USA mely velkou vojenskou vyhodu v pritomnosti svych vojsk na uzemi Evropy v tesnem sousedstvi SSSR! Stejne tak i z druhe strany, protoze kontrolovaly Iran.

SSSR vyvijel nemalou snahu a mnoho penez na ziskani vlady nad nekterou zemi Jizni Ameriky. Kuba je sice blizko, ale je to stale ostrov.

Chile byla hospodarsky a i jinak bezvyznamna zeme, ale mela neco specialniho.

Chile je dlouha nudle s dlouhym pobrezim a mnozstvim pristavu!!
Nad timto faktem se soudruhum generalum v Moskve sbihaly sliny!

Protoze Rusove nenechali Americany na pochybach jak zakroci, kdyz jim budou foukat do jejich kašičky v roce 1956 v Madarsku a 1968 v CSSR, tak Americane zase nenechali Rusaky na stejnych pochybach co se tykalo Jizni Ameriky.

Jak SSSR tak i USA si nebraly servitky a noze byly venku z pochvy, kdyz se prekrocila cara v pisku!
Pinochet byl jen vysledek tohoto boje.
Padlo mnoho tisic lidi na obou stranach.
Mimochodem. Pinochet byl nejen dobry vojak, ale i vyborny ekonom, ktery dostal Chile z ekonomicke propasti.

Samozrejme, ze Pinochet jednal na prikazy CIA, stejne jako Castro, Gottwald, Ulbricht a mnoho dalsich jednali na pokyny KGB!

Likvidace oposice? To se delo na obou stranach! Rozdil byl snad jen v tom, ze USA to delaly v malem meritku jen v nekolika zemich. SSSR to delalo v globalnim meritku ve vsech svych satelitech!
Takova byla doba!
Soudit situaci v Chile a Pinocheta isolovane od faktu tehdejsi doby dnesnima ocima muze byt velmi zavadejici!
30. 07. 2009 | 23:08

Honza999 napsal(a):

VK-Can

"Likvidace oposice? To se delo na obou stranach!"

Ano, to souhlasí..

"Rozdil byl snad jen v tom, ze USA to delaly v malem meritku jen v nekolika zemich. SSSR to delalo v globalnim meritku ve vsech svych satelitech!"

Nee... To už nesouhlasí.. Rozdíl byl v něčem jiném..

Rozdíl byl v tom, že SSSR to dělal veřejně a s pomocí soudů. Odpůrci byli souzeni, aby odradili ostatní.
USA to dělaly také v masovém měřítku a ne jen v několika zemích. Jenže jejich způsob likvidace odpůrce nebyl soudní cestou, ale

- autonehoda,
- letecké neštěstí (malých soukromých letadel),
- zmizení (a "utonutí") při rybaření ma moři nebo velkém jezeře, či "nešťastná náhoda" při jiném typu sportu (pád ze skály, sežrání medvědem apod.),
- neopatrná "procházka v Bronxu" končící loupežnou vraždou,
- smrt vlastní vinou při neopatrné manipulaci se zbraní...

Dalších způsobů si v zemi neomezených možností můžete doplnit stovky. V počtech "normálních" obětí podobných aktivit se pár tisíc lidí ročně, kterým k tomu někdo dopomohl, ztratí.
31. 07. 2009 | 00:10

alesdrobek napsal(a):

Zdravím pane VK, tentokrát bych spíš nesouhlasil (výjimečně :)).

Styl argumentace, v jakém se nese váš příspěvek, dnes používají aparátčíci bývalé Bushovy vlády na obranu svých pochybných kroků a politik. Také říkají, že je všechno to mučení a zatýkání a vraždy je nutné, protože jinak by nás druhá strana převálcovala.

V případě boje proti komunismu se ukázalo staré moudro našich babiček, že vyhánět čerta ďáblem se většinou vymstí. Chápu, že tenkrát se Západu zdála situace chmurná a západní politici byli ochotni sáhnout i k těm nejodpornějším zvěrstvům, jen aby zabránili dalšímu šíření komunismu. Jenže komunismus se nakonec porazil sám.

Dva učebnicové příklady toho, že silové řešení je často kontraproduktivní - Vietnam vs. Severní Korea. Ve Vietnamu Západ boj proti komunismu vzdal. Dnes je Vietnam na půli cesty k demokracii a tržní ekonomice a je pevnou součástí světového společenství. Proti severokorejskému komunismu naopak pořád bojujeme, a jak to tam vypadá.

Neplatí to vždy, pochopitelně, třeba proti nacismu bylo třeba vytáhnout vším, co zbytek světa měl. Ale platí to většinou. Včetně terorismu. Čím víc se proti němu budeme snažit "bojovat" silou, tím horší to bude.
31. 07. 2009 | 01:31

VK-Can napsal(a):

Pro Honza999.

Mate zcela pravo na to, se mnou nesouhlasit.

Ja bych si dovolil dodat k tomu co pisete, ze jen za doby Stalina v samotnem SSSR zmizelo na statisice lidi.
Dovolte mi to cislo opakovat. Jen v SSSR SAMOTNEM zmizelo statisice lidi, protoze nejakym zpusobem se protivili rezimu!!
Reknu Vam na to uz musi byt nejakych autonehod, utonuti atd aby CIA stacila zlikvidovat tolik lidi.

Verte, ze neminim obhajovat svinstva, ktera se dela.
Jen konstatuji, ze se ty nepravosti dely a odsuzovat jen Pinocheta nebo CIA se mi zda nespravne.
31. 07. 2009 | 01:51

VK-Can napsal(a):

Zdravim take pane Drobek.

Mam obavy, ze porovnavame hrusky a jablka.
Prirovnavat svetovou situaci ktera byla pred 35ti lety s dnesni situaci se mi zda trochu tezko porovnatelne.

Jsem prekvapen, ze ctete v mych radcich rec aparatciku. Navic Bushovych, kterych jsem mel a budu jeste dlouho mit plne zuby.

Mam dojem, ze jste prehledl to, co pisi v posledni vete.

Nic neobhajuji, jen konstatuji jak veci byly. Pokud se to v te dobe radovemu obcanu nelibilo, mohl si jit stezovat na hlavni nadrazi do lamparny.
To bylo asi tak vse, co mohl radovy obcan udelat na OBOU stranach konfliktu.

Pane Drobek, to byla doba, kdy na scene byly jen dva hraci a oni urcovali pravidla, jak si to spolu budou vyrizovat.
Zbytek sveta mohl jen prihlizet.
Ono v pondeli je vzdy jasne, jak se ten zapas v nedeli mel hrat.
Zvlast, kdyz ta nedele, kdy se ten zapas hral byla pred 30 lety.
Ona je to preci jen dost dlouha doba a hodne se za tu dobu zmeni!

Jinak jsem prekvapen tim clankem, protoze pan Hornberger je Republikan s hodne velkym R!
Srdecne zdravim.
Treba jindy budeme souhlasit.
31. 07. 2009 | 02:22

Brundibár napsal(a):

Pro Aleše Drobka:

No, zkuste přijet do Soulu a říct tam před radnicí, že nasazení sil OSN do Korejské války (tedy silové řešení) bylo kontraproduktivní, 45 milionů Korejců má zcela jiný názor... A osobně se domnívám, že výsledek Korejské války měl vliv i na mír v Evropě (SSSR v Koreji neuspělo, naopak se tam angažovala ČLR, kterou Stalin za čínské občanské války nepodporoval).

Rozdíl mezi Vietnamem a KLDR je v tom, že Vietnam už poznal, že demokracie je jedinou možnou cestou, jak ven z krize, Kim Čong Il si stále myslí, že rodinné impérium udrží silou. Ostatně, KLDR jen pokračuje v těch "nejlepších" tradicích tisícileté korejské historie - bohužel.
31. 07. 2009 | 06:23

JAHA napsal(a):

Ad: VK-Can
Necakajte na Vas presny popis VTEDAJSEJ situacie od p. Drobka inu reakciu. Ved uz len "pohodenie" niecoho takeho "aktualneho" dnes a tu, medzi ludi, z ktorych niektori si (na rozdiel od neho) aj nieco z tej doby pamataju, samo o sebe svedci o tom, za jaku vlajku sa p. Drobek "rve". Najblizsie nam pusti nejaky clanocek o laskavom, drahom ludomilovi "Che", o krasnych bojovnikoch proti CIA z maoistickeho Svetleho chodnika a rok zavrsi oslavou "noveho Che" z Venezuely (ta pre istotu z odpornej pravicovej Kolumbie bojujucej proti lavicovym bojovnikom za svetlejsie zajtrajsky uz odvolala velvyslanca).
31. 07. 2009 | 09:25

Honza999 napsal(a):

VK-Can

Podívejte se do statistik..

...Kolik v USA ročně zemře lidí při autonehodách...
...Kolik lidí ročně zemře při manipulaci se střelnou zbraní...
...Kolik lidí ročně je zavražděno při loupežném přepadení či hádkách...
...Kolik lidí prostě jen tak umře na sehlání srdce (viz Michael Jackson - v žádném případě netvrdím, že je obětí CIA, ale napřed jen tak "prostě zemřel" a pak vylezlo najevo, že to nebylo jen tak.. A kdyby to nebyl Michael Jackson, ale "Bill Johmson z městečka v Texasu", ani pes by po jeho smrti neštěkl)...
...Kolik lidí zemře ročně při různých nešťastných náhodách všeho druhu (jak jsem řekl, v zemi neomezených možností si můžete doplnit stovky dalších způsobů, jak sejít ze světa)...
...Kolik lidí spáchá sebevraždu... Zkuste odhadnout, kolik jich spáchá tento čin z jakého důvodu - kolik jich se dostalo do zoufalé situace vlastní vinou, kolik jich do této situace bylo vehnáno (viz doba honu na čarodějnice - Joseph McCarthy), u kolika z nich "sebevražda" úspěšně zakrývá vraždu.

Myslíte, že v USA prostě ustala "neamerická činnost" a proto byl onen slavný Výbor pro vyšetřování neamerické činnosti rozpuštěn? Výbor pro neamerickou činnost prostě začal narážet na odpor veřejného mínění a tak byly jen změněny metody za skryté, více sofistikované...

Vemte z těchto počtů třeba 2%. Připočtěte oběti "působení" USA ve světě a jste též na statisících ročně.

Nedělejte si o té vaší "demokracii" nějaké iluse.

"Verte, ze neminim obhajovat svinstva, ktera se dela.
Jen konstatuji, ze se ty nepravosti dely a odsuzovat jen Pinocheta nebo CIA se mi zda nespravne."

Ani já nemám v úmyslu obhajovat svinstva, která dělali "bolševičtí mafiáni". Nepozoruji ale, že by ve sdělovacích prostředcích byly nestranné informace - čtu JEN o zvěrstvech komunistů a o "demokracii" jako "daru od Boha".
31. 07. 2009 | 12:25

islington napsal(a):

no to je odhalení! za všechny nehody na světě může CIA! v podstatě kdyby nebylo CIA tak jsou lidi nesmrtelní a nikdo nijak neumře! Doporučil bych vám pane Honzo trochbu míň sledovat konspirační seriály a teorie spiknutí, časem by se to mohlo vyvinout do péče psychiatrů...
31. 07. 2009 | 12:41

Honza999 napsal(a):

islington

Proč lžete? Proč s "ironií" podsouváte oponentům výroky, které nikdy nevyslovili?

Kde jsem napsal, že "za všechny nehody na světě může CIA!"???
31. 07. 2009 | 13:04

JAHA napsal(a):

Ad: Islington
Honza999 naozaj nenapisal, ze za vsetky nehody!!! Musim ho branit. Z jeho textu vyplyva IBA, ze CIA moze TAKMER za vsetky nehody, ale len v USA. Budte preto pane spravodlivy:-).
31. 07. 2009 | 14:38

VK-Can napsal(a):

Pro pana JAHA.

Musim se zastat pana Drobka, protoze vetsinou co zde uverejnuje jsou clanky nekoho jineho, ktere nasel a prelozil.
Cili se muze, nebo nemusi jednat o jeho nazor.
Takze vice ci mene polemizuji s autorem pres pana Drobka.
Je to zajimava vymena nazoru, kdy, aspon podle meho je mozne si rozsirit eventualni znalosti.

Schazi se zde kvalitni debaterska seslost s ruznymi nazory, znalostmi a zkusenostmi a to, pokud se zachova patricny stupen civilisace v debate, je vzdy poucne. Tedy aspon pro mne.

Kazdy z debatujicich vcetne autora clanku ma svuj pohled a jejich konfrontace casto prinasi zajimave poznatky.

Rozdilny nazor nemusi byt spatny nazor. Casto je to jen pohled na stejnou vec z jineho uhlu.
Je potom na kazdem z nas vse zvazit, bud si svuj nazor opravit a nebo na nem setrvat.
Vzajemny respekt povazuji za zakladni kamen kazde debaty.
31. 07. 2009 | 15:22

alesdrobek napsal(a):

VK-Can - tak tu odpověď pro JAHA bych zase naopak nechal tesat coby moto Aktuálních blogů :))

Pro JAHA - ten svůj komentář z "31.07.2009 09:25:44" jste jako myslel tak, že jsem komunista? Ehm, co na to říct. Přečtěte si i mé ostatní příspěvky, chyťte se za nos a příště buďte ve svých odsudcích opatrnější.
31. 07. 2009 | 15:46

VK-Can napsal(a):

Pro Honza999

Jsem dalek toho zde tvrdit, ze demokracie, coz samo o sobe je velmi siroky pojem s velice rozlisnou interpretaci v ruznych castech sveta je idealni spolecenske reseni.
Idealni spolecenske zrizeni neni a nemuze byt!
Mohlo by byt jedine mezi roboty.

Tim reaguji na Vase, ze je zde casto zduraznovana "nase?" demokracie a komunismus zatracovan.
Nechci zacinat politickou debatu, protoze to je vetsinou nekonecna debata, ktera uz z principu nemuze nic vyresit.

Politika neni konstanta. Politika se stale meni a tim i nazory kolem ni.
Je zajimava vymena politickych nazoru, bohuzel vetsinou se to zvrhne v handrkovani.

Nyni zpet k nametu.
Demokracie ma na rozdil od komunismu jednu velikou vyhodu, ktera bohuzel muze byt kratkodobe i nevyhodou.
Demokracie je spolecenske zrizeni, ktere se neustale meni, prizpusobuje a formuje.
To je totiz princip demokracie.

Komunismus jako spolecenske zrizeni tuto moznost nema. Proc?
Protoze zasadni rozdil mezi komunismem a demokracii je v tom, ze demokraticky system je tvoren a se prizpusobuje lidem, v komunismu se lide musi prizpusobit systemu.

TEORETICKY je komunismus idealni reseni problemu lidske spolecnosti. Bohuzel jak vime, tak stejne jako nemuze existovat perpetum mobile, nemuze existovat idealni lidska spolecnost.
Proto komunismus je prakticky neproveditelny.

Nedelam si o te "nasi" (cozpak Vy ji nepouzivate?) demokracii zadne iluse z duvodu, ktere jsem napsal vyse.
Ale je to zatim ten nejlepsi system z toho, co existuje a je schopny byt funkcni.

Rad bych zduraznil, ze nemam zajem zacinat politickou debatu.
Respektuji Vas nazor a doufam, ze Vy ucinite totez.
31. 07. 2009 | 16:15

JAHA napsal(a):

Ad: VK-Can a alesdrobek

Nechce sa mi patrat dozadu, ale tak pri p. Drobkovi i pri inom blogerovi, ktory len uverejnuje preklady inych (z Iranu) som sam a DAVNO upozornoval tych, co reagovali na TEXT clanku, ze to nenapisali ti, ktori to na blog dali, takze mi to zbytocne pripominate, lebo Vy ste nereagoval na text clanku ale na text uvadzatela clanku.

Ja som ale reagoval na NASLEDNE komentare, a tie asi nepisal povodny autor, ale ten, kto to tu uverejnuje, ze. A dalsie - sam VYBER temy (clanku) nielen potom nasledne komentare hovoria dost o tom, kto to uverejnuje. A preto som napisal, co som napisal.
Takze p. Alesi Drobku, tiez si precitajte, co som napisal ja k Vasim predoslym vstupom do Vami uverejnovanych textov, chytte sa za co chcete a poucujte koho chcete.
31. 07. 2009 | 16:23

Zacheus napsal(a):

Pro milovníky konspiračních teorií pouze dodám,že jak generál Pinochet, tak i prezident Allende byli podle dostupné literatury oba svobodnými zednáři ( a asi se opravdu málokdy stane, že se jejich zájmy takto zásadně střetly ).
31. 07. 2009 | 21:22

VK-Can napsal(a):

Pro pan Zacheus.

Velmi zajimavy pravdivy postreh.
Jen si dovolim podotknout, ze se jejich zajmy zasadne nestretly.
Jejich zajmy byly shodne. Oba totiz byli velci patrioti, kteri meli stejny cil, chteli prosperitu pro svoji zem.
Jen kazdy z nich vybral jinou cestu, jak toho dosahnout.
31. 07. 2009 | 21:55

Zacheus napsal(a):

To VK-Can. Děkuji za zajímavou odpověď. Mimochodem, generál Pinochet původně nepatřil k "radikálům" ve vojenské opozici vůči prezidentovi.- Přeji dobrou noc:).
31. 07. 2009 | 22:14

Jozef napsal(a):

Henry Kissinger
v Kongrese uviedol,ze CIA na akciu minula len zlomok planovanej sumy.Len 6 milionov dolarov.
Mimoriadne efektivna akcia.Zhodou okolnosti/?/ v den vyrocia cilskeho krvaveho prevratu padli k zemi dvojicky a zacala era boja proti svetovemu teroru...
02. 08. 2009 | 11:59

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 06:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy