Četli jste zajímavý článek dlouholetého ředitele Národního parku Bavorský les Karla Friedricha Sinnera? Vyšel v sobotní MFDnes (27.4.) s titulkem „Mohl to být největší prales v celé Evropě“. Pan Sinner byl ředitelem Bayerischer Wald v letech 1998 – 2011, je vystudovaný lesník a zná dobře nejen německou, ale i českou Šumavu.
„Skeptický ekolog“ a ekologický guru Václava Klause Bjorn Lomborg ve svém článku „Špatný obchod s teplým vzduchem“ (Lidové noviny 20.4.2013) dost změnil rétoriku. Nejen že už nepopírá existenci klimatických změn a lidské „zásluhy“ na jejich vznik, byť Lomborgovsky zachází s daty a čísly dost volně, ale také vidí rozvíjení obnovitelných zdrojů energie jako jeden z nejdůležitějších způsobů boje proti rychle pokračující změně klimatu. Přimlouvá se za podporu výzkumu technologií, které by tyto zdroje významně vylepšily.
Důležitou zásadou konzervativního postoje je „smíření odvěkých hodnot s novými krédy“ (Tocqueville). Konzervativní stanovisko k „novému krédu“ ekologické politiky je spojeno s prosazováním co nejvolnějšího trhu, co nejmenšího přerozdělování, minimalizací úlohy státu a naopak s poskytnutím co největšího prostoru pro svobodnou volbu jednotlivců a jejich vlastní aktivity. Podle míněné mnoha se takové názory neslučují s účinnou politikou ochrany prostředí, o níž se naopak předpokládá, že je opřena o silné zásahy státu, o rozsáhlé regulace, dotace, daňové úlevy. Taková představa je však povrchní a nepřesná.