Rok 2019 byl fér, i když ne ve Sněmovně. Podpořili nás starostové, Babiš i Kate Zemanová
Je to už rok a půl, co jsme do Poslanecké sněmovny přivezli petiční archy se 70 tisíci podpisů. Rok a půl, co skupina poslanců a poslankyň předložila návrh zákona, který by v Česku umožnil manželství pro všechny. Za první půlrok debata nijak zvlášť nepokročila, do roku 2019 jsme vkládali nemalé naděje. Ze strany Sněmovny se toho bohužel moc nestalo. Ne že bychom se ovšem nudili... Některé z našich letošních milníků?
Hned v lednu jsme rozjeli úspěšnou reklamní kampaň s rodiči gayů a leseb. „Registrované partnerství? To je taková kravina. Kačka není auto, aby se někde registrovala,“ padlo v ní od jednoho z tatínků. Lépe bychom to neřekli.
V únoru vydaly Prague Pride a Queer Geography výsledky průzkumu mezi českými LGBT lidmi. 96 % dotazovaných v něm uvedlo, že by se jim díky manželství pro všechny žilo lépe. Analýza sociologa Daniela Prokopa pak ukázala, že rovnému manželství fandí více než 60 % české veřejnosti. Do Senátu se přesunula výstava fotografií Roberta Vana „Jedna láska, jedno manželství“, která loni putovala napříč Českem. A ještě na konci února podepsal pražský primátor Zdeněk Hřib jako první naši Férovou výzvu. V následujících dnech, týdnech, měsících se k němu připojili další představitelé a představitelky českých měst a obcí.
V březnu svou podporu navrhovanému zákonu vyjádřila Rada vlády pro lidská práva. 26. března pak ve Sněmovně proběhla několikahodinová debata o manželství pro všechny, kterou ale využila zejména opozice k podpásové argumentaci a k tomu, aby jednání zdržovala. Na nesouhlasné projevy padly dvě třetiny času. K hlasování nedošlo.
Na začáku dubna vystoupil předseda vlády Andrej Babiš v pořadu Partie na TV Prima. Řekl, že s předkládanou novelou občanského zákoníku nemá problém a že by gay a lesbické páry měly mít stejná práva jako ty heterosexuální. Na konci měsíce se výstava „Jedna láska, jedno manželství“ přemístila do sněmovního Šternberského paláce. Na vernisáži bylo nabito.
I květen byl hodně nabitý. České firmy a pobočky nadnárodních společností (v čele s IBM ČR) napsaly premiérovi otevřený dopis, ve kterém také podpořily manželství pro všechny. O pár dní později ho v tiskové zprávě podpořila i ombudsmanka s tím, že Česko je podle ní na srovnání práv připravené. A 17. května jsme slavili, v rámci ocenění bePROUD jsme totiž získali cenu za počin roku.
V červnu, rok po předložení zákona, jsme předsedovi Poslanecké sněmovny předali výzvu k hlasování o navrhované právní úpravě. Na Malostranském náměstí jsme uspořádali veřejný happening za manželství pro všechny. Nezastavil nás ani déšť!
V srpnu jsme byli vidět a slyšet na Prague Pride. V průvodu s námi byli primátor Zdeněk Hřib a senátor Václav Láska s manželkami, herec Jan Cina, stovky lidí volající po manželství pro všechny a také socha Spravedlnosti.
Na začátku září skončily „sněmovní prázdniny“ a my jsme u té příležitosti na Malostranském náměstí uspořádali velkolepou demonstraci za manželství pro všechny. Ve stejný den Senát hostil konferenci o manželství, na kterou dorazil třeba i iowský senátor Zach Wahls nebo Evan Wolfson, šéf americké iniciativy Freedom to Marry.
Na demonstraci jsme znovu vyzvali poslance a poslankyně, aby už konečně přistoupili k hlasování a poslali zákon do druhého čtení. Tak, jak si to přeje většina veřejnosti. Zatím se tak bohužel nestalo.
V říjnu Praha hostila mezinárodní konferenci ILGA-Europe, ze které později reportoval i britský Guardian. Přečtěte si v češtině souhrn, ve kterém jeho redaktoři srovnali situaci LGBT lidí v Česku, Maďarsku a Polsku.
V listopadu jsme o našem tématu diskutovali na queer filmovém festivalu Mezipatra. Konečně jsme se taky dočkali hlasování v parlamentu! Byl to ovšem jiný parlament: Národní parlament dětí a mládeže. A ten se usnesl na tom, že změnu zákona o manželství bez výhrad podporuje.
Rok jsme zakončili docela velkolepě, v prosinci jsme totiž jeden den vyhradili psaní (tentokrát tematicky vánočních) pohlednic poslancům a poslankyním. Psalo celé Česko a vzkaz zněl jasně: Na nic nečekejte, hlasujte a pošlete zákon o manželství do druhého čtení! A co ještě?
Ještě za ten rok vyšlo 3 100 článků o manželství pro všechny. Zástupci a zástupkyně Jsme fér vyrazili na víc než sto akcí po celé republice, aby se o tématu bavili s lidmi. Napsali jsme – spolu s vámi – stovky e-mailů a pohlednic politikům a političkám.
Podpořily nás desítky známých osobností včetně dcery prezidenta Kate Zemanové, poslance Dominika Feriho, manželů Ester a Zdeňka Janečkových, hereček Jany Plodkové, Eriky Stárkové a Zuzany Kronerové, zpěvaček Anety Langerové a Dary Rolins nebo stylisty Filipa Vaňka. A třeba i pražští hasiči a hasičky.
Co na to opozice?
Samozřejmě během celého roku zaznívaly i hlasy proti. Zejména z řad Aliance pro rodinu. Její lídryně Jana Jochová ke konci roku rozvířila vody, když v Rozstřelu iDnes.cz prohlásila, že kdyby její syn byl gay, byla by raději, kdyby žil sám než v partnerském svazku. Mimochodem: náš facebookový post k tématu vidělo za jediný týden víc než půl milionu lidí a má už více než 1 300 reakcí a přes 700 komentářů. Jsme rádi, že vás téma zajímá a že s námi diskutujete.
I ve Jsme fér totiž chápeme, že mají někteří lidé ze zrovnoprávnění manželských svazků obavy. Už od samého začátku se snažíme vyvolat debatu a držet ji ve zdvořilé rovině, na úrovni. Publikujeme příběhy skutečných lidí a vysvětlujeme, proč je pro ně i pro nás rovné manželství důležité. Na symbolické úrovni i na té praktické. Přece jen: představte si, že nemáte nárok na vdovský či vdovecký důchod, že vám v nemocnici neposkytnou informace o vašem dítěti nebo že o něj zcela přijdete, protože zrovna nejste jeho biologickým rodičem.
A na závěr: co nás čeká dál?
Rok 2020 bude pro Jsme fér zvlášť náročný. Je to poslední rok, ve kterém se skutečně můžeme dočkat hlasování, o nějž poslance a poslankyně už osmnáct měsíců žádáme. Počítáme se zdlouhavým projednáváním a ještě agresivnějšími výpady opozice, ale nevzdáváme to. Ve svých aktivitách vytrváme a věříme, že nás v tom budete i nadále podporovat.
Teď už vám přejeme férový rok 2020. Sami se chystáme nabírat síly, ať to příští rok společně zvládneme. A ať je opravdu šťastný. Pro všechny.