Jak do státní kasy v době krize napumpovat pár miliard?
Nedávno jsem řešil s kamarádem, který vede jeden pražský hotel, dopady karantény na hotelový business. On mně upozornil na to, že nejde jen o jeho přímé zaměstnance, které naštěstí nepropustil. Hotelový průmysl živí stovky menších podniků - od prádelen, přes květinářství, event manažery/ky, fotografy/ky, po cukráře/ky a kuchaře/ky. Ti všichni ztratili ze dne na den příjmy na několik měsíců. Vzhledem k tomu, že jeho hotel (stejně jako řada dalších) plánuje otevřít až v červenci, a výhled návštěvnosti má do konce roku nastavený na 20%, nevypadá to, že by se těmto malým a středním podnikům rychle podařilo naskočit zpátky.
Během našeho smutného rozhovoru jsem si ihned vzpomněl na lednové výsledky ekonomické analýzy výzkumné agentury Open for Business. Manželství pro všechny by do české ekonomiky napumpovalo až 2,7 miliard Kč! Ti z Vás kdo si tím prošli ví, že uspořádat svatbu je stresující a nákladná záležitost. Já a můj muž Willem jsme se brali v Holandsku, protože v Čechách se brát nemůžeme. Takže dovézt na místo rodinu a nejbližší přátelé, najít ubytování na několik nocí, a pak samozřejmě samotná svatba - restaurace, fotograf, hudba, oblečení - je to drahý špás. Špás, který živí přesně ty drobné podnikatelé, kteří dnes čelí brutálnímu finančnímu propadu. Pro obrovské množství podnikatelů by tak svatby gay a lesbických párů byly spasením.
I když moji čtenáři budou zajisté zpochybňovat výsledky analýzy od Open for Business, tak nemohou zpochybnit fatka vycházející z jiných zemí, které schválili manželství pro všechny teprve nedávno. V Irsku se od doby rozhodnutí v referendum před pěti lety, vzalo přes 3200 stejnopohlavních párů. Co je, ale důležitější - polovina z nich do toho praštila hned prvních pár měsíců po přijetí zákona. Na Taiwanu, kde umožnili manželství gay a lesbických párů před rokem, se již stihlo vzít přes 4000 gay a lesbických párů. Jelikož svatba u nás stojí v průměru 70 000 Kč - schválení manželství pro všechny může okamžitě zachránit tisíce drobných podnikatelů a do státního rozpočtu přinese miliony. A to je v době ekonomické krize recept na úspěch.
Doporučuji proto vládě a ministryni Schillerové, aby do svých ekonomických balíčků jež Parlamentem sviští rychlostí světla, zařadili urychlené schválení změny Občanského zákoníku, jež umožní manželství pro všechny. Zákon je připraven a čeká v Poslanecké sněmovně na schválení již celých 715 dní!