Definici babího léta zná snad každý z nás nazpaměť: Je to období kolem svatého Václava, kdy počasí nad střední Evropou ovlivňuje oblast vysokého tlaku vzduchu a k nám proudí teplý vzduch od jihu nebo jihozápadu. Dny jsou odpoledne slunečné beze srážek, ráno se často vyskytuje mlha nebo nízká oblačnost a ranní teploty klesají často k 0 °C. Denní teplotní amplituda bývá poměrně vysoká, protože odpolední teploty se většinou vyšplhají k hodnotě kolem 20 °C.
Otázky a zmínky o babím létě se v médiích objevují každým rokem dříve - letos byly první články o babím létě k „přečtení“ už od poloviny srpna. V současné době, kdy se už opravdu o babím létě hovořit dá – je skoro konec září a dny jsou slunečné beze srážek, se ale otázky trochu pozměnily: Kdy už skončí babí léto? Jako bychom raději pózu, kdy můžeme na počasí kolem nás nadávat a ledacos na něj také svést. Znáte to – když je zataženo, prší a ještě kolem 10 hodiny dopolední musíme svítit – výmluvu na „nic nedělání“ skoro všichni chápou. Jenže když je slunečno a teplo, tak také přece nebudeme sedět v kanceláři a pracovat…co když je už dneska naposledy tak hezky a teplo – to přece musíme využít a vyrazit do přírody?!
Jaké je to správné počasí při kterém se můžeme soustředit na práci, všechno nám jde od ruky a nechceme být někde jinde nebo s někým jiným? Asi to hodně záleží i na ročním období. V zimě nás od práce rozptyluje mrazivý den s teplotami hluboko pod bodem mrazu s jasnou oblohou. Naopak v letní polovině roku nás v klidu pracovat nechávají teploty kolem 15 °C. Mnoho lidí si také ztěžuje na změny tlaku. Mám kamarádku, která počasí a předpovědi vůbec nesleduje, ale tak 12 hodin dopředu vždycky ohlásí změnu synoptické situace nad Evropou - respektive si postěžuje na migrénu a únavu a ruší všechny domluvené schůzky….
Podle dnešních výstupů numerických modelů a také podle družice se do Česka blíží studená fronta a následující dny proprší a ochladí se. Vypínám počítač, beru si volno a vyrážím do přírody… Mám totiž skvělou výmluvu pro svojí dnešní lenost.
Obdivuji ty, kteří dokáží relaxovat aktivně – třeba na aerobiku nebo boxu. Já si nejlépe odpočinu s knihou, novinami nebo časopisem v ruce a to v poloze „ležmo“. Tak si včera tak „relaxuji“. Tedy až do té doby, než jsem narazila na novinový titulek: „Vegetariáni údajně bojují proti oteplování planety. Vegetariáni tvrdí: Nejezte maso podporujete tak chov dobytka a tím oteplování klimatu.“ Ne že bych byla schopna sníst na posezeni půl kilový biftek, ale podobné zprávy a stanoviska mě trochu iritují. Většinou si takové články ráda přečtu a poslední dobou se nad nimi spíš jen pousměji než, že by mě některé nepřesné informace v nich rozčílily – konečně jak říkám, čtu je pro relaxaci, stresu potkám za den dost a dost.
...tak nějak by se v krátkosti mohly shrnout hydrologické a meteorologické zážitky prvního zářijového týdne.
Na začátek letošního září totiž bylo dlouho v předstihu naplánované protipovodňové cvičení na celostátní úrovni nazvané Vltava a Labe 2007. Do cvičení bylo zapojeno celkem 7 ze 14 krajů: Hradecký, Pardubický, Jihočeský, Středočeský, Liberecký, Ústecký a hlavní město Praha. Rozsahem šlo o dosud největší cvičení od projektu HEXAGRAN z konce devadesátých let 20. století.
samozřejmě (pouze) na hřebenech hor – Krkonoš a Šumavy. V Jeseníkách byly zaznamenány srážky smíšené. Dnes jsem se u denních teplot na jednotlivých meteorologických stanicích opravdu bavila (samozřejmě z vyhřátého místečka u počítače). Tak například na Sněžce po celý den teplota vzduchu nepřekročila -0,5 °C, na Lysé hoře +3 °C, na Šeráku +2 °C a na Churáňově +3,5 °C. Ve městech byly teploty také docela nízké – Karlovy Vary 8 °C, Ústí nad Labem 8,5 °C, Pardubicích 9 °C, ale v Brně se ohřáli až s teplotou 13 °C. Skoro celý den také foukal čerstvý vítr a na Milešovce dosahoval v 15 hodin v nárazech rychlosti 24 m/s. Naše pocitová teplota se kvůli větru snižovala až o 3 °C. No, a máme denní teploty srovnatelné s listopadem…”Typické extrémy počasí v důsledku klimatické změny”- tak to určitě budou komentovat klimatologové. A nebo jen důsledek synoptické situace nad Evropou, kdy je nad Irskem oblast vysokého tlaku vzduchu a do Evropy střední proudí chladný a vlhký vzduch od severu až severozápadu? A přesně před rokem k nám proudil teplý vzduch od jihu a denní teploty se pohybovaly až na 25 °C.
Dnešní blog je sice celý jen o dnešním počasí, ale těch 10 minut navíc jsem v práci prostě zůstat musela, abych se podělila o dnešní zážitek z počasí Vámi.
P.s. Zítra možná budeme atakovat klementinský minimální teplotní rekord 5,7 °C z roku 1869. Také bude “hodně, hodně” foukat.