Andrej Babiš tak mocně vítězí v Evropě, až z toho brzo chytneme obnovení hranic s Německem

02. 07. 2018 | 01:59
Přečteno 16706 krát
Premiérovi Andreji Babišovi se podařilo v Česku prodat příběh, jak svým usilovným odporem na summitu EU spolu s kolegy z Polska, Slovenska a Maďarska sprovodil jednou pro vždy migrační kvóty ze světa. Na Twitteru tento dojem podtrhl fotkou premiérů V4 a dovětkem „Jsme jeden tým a včera jsme vyhráli“.

Tento diplomatický nevkus nemůže být dál od reality. Na summit sice jely některé státy s verbální obhajobou kvót (například Italové, kteří také spustili na summitu celonoční urputné jednání), ale všichni diplomaté už měsíce věděli, že kvóty jsou mrtvý projekt. Dokonce už ani nebylo jisté, zda by kvóty při dalším hlasování na sílu získaly kvalifikovanou většinu. Že tudy cesta nevede, již před časem také prohlásila sama kancléřka Angela Merkelová před spolustraníky, kterou pak citovala média: „Kvóty jsou mrtvé.“

Cílem Visegrádu tedy nemělo být si jen na summitu nechat orazítkovat úmrtí kvót, ale vymyslet a podpořit nový konsenzus, který by nadále nerozděloval Evropu. A to z důvodu solidárních, ale i ryze sobeckých. Pokud nepřijdeme s pozitivní agendou, která bude mít šanci se na čas stát trvalým unijním konsenzem, pak se opět dostaneme jen do sevření ze strachu, co větší státy po své vlastní ose vymyslí.

Ale to Visegrád se zpupnou hrdostí přesně udělal. Cíle summitu jsou příliš vágní (to celkem otevřeně řekl i předseda Evropské rady Donald Tusk), do Německa kancléřka Angela Merkelová nepřivezla dostatečně silné evropské řešení a propukla tam tak otevřená vnitropolitická krize.

Pokud je toto pro Andreje Babiše výhra, nechtějme raději ani vědět, jak si představuje prohru.

Úspěch hromadného ničení

Marketingově ovšem ale není Babišovi co vytknout. Po salvě „vítězných“ příspěvků jeho mantře uvěřila i média. Ač Česko už dávno v minulosti ukázalo, že v EU umí jak vetovat, tak i pozitivně budovat vítězné koalice, Babiš prefabrikoval mýtus, že teprve on jako první přetlačil siláky v EU včetně Německa (což je nesmysl, Merkelová kvóty už odepsala předtím).

A protože opakování je matka moudrosti, tak Babišův tým hned přepisoval pasáže z jinak kritických médií, že si Babiš ochočil Evropu.
A to paradoxně v době, kdy právě kvůli vágně vyjednanému konsenzu přecházela studená vnitrokoaliční krize v Německu do horké fáze nabídkou odstoupení německého ministra Horsta Seehofera.

Tak nebezpečně se tu snad ještě žádný premiér od vstupu do Evropské unie nechoval. V Německu (ale třeba i v Rakousku) se hraje o to, zda se postaví znovu hraniční budky na našich hranicích a premiér tvrdí, že popření kvót, které bez náhradního řešení viditelně spouští další unijní krizi, je „největší úspěch mého angažmá od 14. prosince 2017 do dnešního dne“.

Kvóty nahradí jen opravdová solidarita

Aby bylo jasno, kvóty opravdu byly od počátku chybně vymyšlený systém. Neřešil se tím problém uprchlíků, posiloval národovectví a frustraci jihu Evropy. (Tato teze se v Česku v roce 2015 těžko hájila, byť s trochou racionality nešlo dojít k jinému výsledku, dnes už snad o tom nikdo nepochybuje.)

Ale pointa tkvěla v tom, že pokud odmítáme kvóty, tak musíme přijít s vlastní porcí solidarity. A to jsme v roce 2015 nezvládli. Málokdo si dnes už vzpomíná, že před prosazením kvót na sílu zde byl červnový summit EU, který bazíroval na dobrovolné solidaritě a Česko mělo nakročeno k přijetí 1500 migrantů. Nic z toho se ale nakonec nekonalo.

O tři roky později červnový summit má velmi podobně vágní a dobrovolné závěry. A bohužel se zdá, že to s dobrovolnou solidaritou skončí také jako tehdy. Právě proto, že si v EU nevěříme, v Německu, Itálii, Rakousku i jinde už zase chystají vlastní národní unilaterální řešení, na které nakonec všichni doplatí.

Nereálný sen o outsourcování migrace

Babiš podobně jako další lídři Visegrádu se snaží otočit pozornost k ochraně vnějších hranic. „Podařilo se nám nasměrovat pozornost na pravý problém: jak zastavit nelegální migraci ještě před hranicemi Evropské unie,“ kasá se Babiš. To je jistě důležité téma. Ale má dvě chybky. Jednak nijak nepřispěje k hmatatelné solidaritě s již příchozími uprchlíky do Evropy, o něž se musí starat nárazníkové státy jako Řecko či Itálie, případně koncové země jako Německo či Švédsko.

A pak je tu samotné konkrétní provedení ochrany vnějších hranic a vytlačení problému migrantů do záchytných center mimo Evropskou unii.
Babiš byl jeden z prvních, kdo o tom mluvil. V červenci 2015 odmítl dobrovolnou pomoc s uprchlíky v Evropě a propagoval, aby USA, Evropa, Rusko, Čína, Saúdská Arábie prosadily v severní Africe záchytné tábory.

Od té doby k obecné celoplanetární tezi nepřidal vůbec nic. A ono není ani moc divu. Když totiž nedokážete uzavřít za tři roky ani žádné smlouvy o zpětném vydávání migrantů s klíčovými severoafrickými a blízkovýchodními státy, tak to už pak vůbec nenajdete stát, který by si chtěl na svém území zřídit dobrovolně imigrační centrum EU, protože by to byla obrovská pobídka pro příliv uprchlíků. To není těžké pochopit.

Přesto Babiš dál pábí na sítích bizarní směskou polopravd a vyložených lží:

„Evropa potřebuje svůj Ellis Island, jako byl v USA. (Federální imigrační stanice byla zavřená 1954! - pozn.) Prostě přistěhovaleckou stanici pro imigranty, kteří přijíždí bez řádného povolení ke vstupu na naše území. Tam se rozhodne, kdo má nárok a kdo ne. A kdo nemá, jede zpátky. Už teď tuhle funkci plní Turecko. (Tuto mimořádně křehkou a spornou dohodu vyjednala za pět minut dvanáct právě Merkelová, kterou nyní odmítáme jakkoliv podpořit – pozn.) Je to obří hotspot s třemi miliony uprchlíky. Dali jsme jim už tři miliardy euro. A teď mají dostat stejnou částku.

Taky se musíme domluvit s Libyí a Tunisem. (Nejnadějnější stát v tomto snění Tunisko minulý měsíc něco takového odmítl! - pozn.) A důležitá je i Nigérie. Z ní přichází nejvíc jazykově vybavených migrantů.

Padla iluze, že když už se někdo vylodí v Evropě, musíme ho přijmout. Nemusíme. (Pokud někdo utíká před represí, tak má podle mezinárodního práva nárok na azyl, sorry jako, pane premiére! - pozn.) Místo toho se teď můžeme konečně soustředit na to, aby lodě ani nevypluly. Čili australský model. (My snad máme okolo sebe nějaký stát jako Nauru, kde lze zřizovat záchytná centra? Navíc Austrálie je právě dobrý případ, že to dlouhodobě ani nejde, dohoda mezi Austrálií a Nauru končí – pozn.) Nelegální migrace tam skoro úplně přestala, protože pašeráci přišli o kšeft.“

Kdyby nás neřídila nemehla

Uf, Kdybychom místo veškeré té visegrádské chytristiky se postavili problému čelem, bylo by to mnohem lepší a také by bylo méně práce s ohýbáním fakt.
Takže jak na to?

První problém je, jak moc být solidární se zeměmi, které už migranti ve velkém počtu zatěžují. Když Angela Merkelová říkala, že kvóty jsou mrtvé, tak zároveň začala používat termín „flexibilní solidarita“. To bylo i něco, co se občas objevilo ve visegrádském slovníku. Ale Visegrád této nahrávky Merkelové nevyužil. Mohl nabídnout poměrně zásadní sumu, aby stávající potíže s uprchlíky měly některé země jednodušší.

Je totiž iluzí si myslet, že na tento problém stejně nepřispějeme. Není určitě náhodné, že třeba v eurorozpočtu po roce 2020 se objevují penězovody právě na řešení nákladů s migrací.

A druhý problém je konkrétní pomoc s ostrahou vnějších hranic. Pokud premiér Babiš v roce 2018 po tom všem, co si prošla Evropa, píše, že jsme jihu „připravení poslat i svoje policisty a vojáky, pokud budou mít zájem“, tak je mentálně někde na jaře 2015.

Čas pokročil. Trvalý konsenzus mezi těmi, kdo mají na krku největší potíže s migrací, a těmi, kteří nejsou nárazníkovými státy, znamená být schopen nabídnout v permanentně točících se turnusech stovky vojáků, policistů, tlumočníků, administrativních pracovníků. A k tomu i odvahu nabídnout třeba kompletní policejní a administrativní zajištění menšího záchytného tábora. To vše by jistě Česko umělo, kdyby chtělo.

Jde o volné hranice

Ale Česko se však nyní místo toho raději specializuje na výhry, které logicky na druhé straně vytváří prohrávající. To je v EU sebevražedná taktika, zvláště když vyhrávající jsou schopni vytvořit jen blokační menšinu, nenabízí žádné konstruktivní řešení, pro euro si nechají vrtat koleno a pábí o outsourcování problému migrace do imaginárních severoafrických států.

Nikdo nemůže být překvapen, že výsledkem našich „vítězství“ je, že v konečném důsledku dáváme v sázku jeden z nejhmatatelnějších přínosů našeho členství v EU – volně průjezdné hranice s Německem a Rakouskem bez kontrol.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy